MAAK HET GEZELLIG THUIS! DE HANDTAS VOOR MANNEN VOOR VROUW m x costuums te uw aa voor de portefeuille! &rcltideeén MODS" en „POCKET-BAfi" ew <Pcp dezelfde Izlerei Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Onze avondkleding De gastvrouw Voor de vliegreis Dameskoffertjes Zaterdag 21 januari 1967" PARIJS Het nieuwste snufje op het gebied van avondkleding voor dames is deze „damessmoking" van lila stof. De blouse is gegar neerd met kant en van de broek- met-wijd-uitlopende pijpen geschei den door 'n brede band. Hij draagt een dinner-jacket met gesloten boord, geïnspireerd door de tuniek van geestelijken. Niet alleen voor de vrouw vormt de tas een belangrijk accessoire. Ook de zakenman, de vertegenwoordiger, de ter vergadering tijgende heren, de fo rens, de inkoper en tal van andere mannen moeten dagelijks met een tas op stap en onbewust zochten zij reeds naar een „handig" exemplaar: niet te groot en niet te zwaar als je hem lang in de hand moet houden, en dan nog met een gemakkelijke sluiting. Wij zagen door hoge officieren in de trein reeds de kleinste modellen acte- tasjes gebruiken. Van dat formaat van ongeveer 30x20 cm is de stap naar een „handzamer" tas niet zo groot meer. En voor de moderne man in nauwslui tende pantalons en strak getailleerde jasjes wordt het langzamerhand nodig zijn portefeuille, sleutels, succes agenda en andere persoonlijke zakken over te hevelen naar een „hand"-tas, om de snit van zijn keurige costuum niet grondig te bederven door al te veel opbollende bulten. Jï Welke grillen deze winter ook over ons uitstort, hoe het ook stormt of stortregent, hagelt, sneeuwt of vriest, binnenshuis bij de verwarming blijft het altijd gezellig, als we daar even ons best voor doen. Willen we het echt knus maken, dan moeten we eens een avond niet naar de tele visie kijken, maar onze beste vrienden vragen, wat lekkere hapjes klaarmaken cn ons kleden voor een partijtje. Of we grijpen een feestelijke gebeurtenis aan voor een échte fuif. Juist in deze donkere dagen met het kille en gure weer zal het hartverwarmend zijn in avondkleding en bij een sfeërieke verlichting in prettig gezelschap gezellig heid te vindon- t V/at zuilen we dragen? Wij zagen vooral de jurkjes met de ontblote schouders en de zogenaaiv de halsbretels naar voren springen. Zelfs de „foundation" heeft zich hiernaar gericht Verder zijn er broekpakken met veel geglinster speciaal voor feestelijke avondjes. Dat geglinster blijft zeker wel enige tijd „in". Zilver- en goud kleurige jurkjes, pailletten en lovertjes zullen voorlopig wel niet uit het mode beeld verdwijnen. En ook voor de cocktaildress is de rok ultra-kort! 'J weet toch dat de gastvrouw zelf zich eenvoudig moet kleden als zij haar gasten niet in verlegenheid wil brengen? Speciaal Wn gastvrouwen brengen de couturiers eenvoudige avondkleding, die toch sprankelt van kleur of uitblinkt door snit Daar behoort geen overdaad aan sieraden op. Zelfs de algemeen gebruikelijke toebehoren als corsage, afstekende ceintuur 01 broche zijn weggelaten. Halskettingen zijn bij de halsbretels natuur lijk helemaal taboe. De hals wordt veelal reeds geaccentueerd door een ruche, kanten kraegje of gknzende metalen ringen en dergelijke. Wel mogen bescheiden oorhangers, ringen en bijv. een armband worden gedragen. Het Lapse; moet in overeenstemming zijn met de strakke lijn van japonnetje cf broeknak, du.' liefst geen krullen maar pony of strak gekapt met wrong. van week Voor veel gezinnen is kwark vaak nog een onbekend zuivelprodukt. Heel jammer, want kwark (vooral magere kwark) bevat véél eiwit en nagenoeg geen vet, een ideaal voe dingsmiddel dus wanneer we ons weer serieus voornemen om te gaan „lijnen". Gelukkig is het tegenwoor dig volop in veel zuivelzaken en su- permarkts verkrijgbaar en mocht dat niet lukken, bestelt U het dan bij Uw eigen melkman. Verwerk kwark tot heerlijke boterhamsmeerseltjes met gehakte verse tuinkruiden en/of ge droogde kruiden. Ook zoet, b.v. als „toetje" met vruchten of vruchten moes, is het een lekkernij. En wan neer U onderstaande Zitronen-Kase- torte eens probeert, bent U voor al tijd een „kwark-fan" geworden. ZONDAG: Grapefruit; rollade, wit lof, aardappelen; Zitronen-Kase- torte. MAANDAG: hachee, appelmoes, aardappelpuree; abrïkozen-yog- hurtvla. DINSDAG: rolpens met gebakken appel, rode kool, aardappelen; koffievla. WOENSDAG: erwtensoep met spek en morst; drie-in-de-pan. DONDERDAG: saucijsjes met bloem kool, gebakken aardappelen; ba naan met jam en slagroom. VRIJDAG: kaasragoüt of champig- nonragoüt, sla, rijstrand; Hemel se Vla. ZATERDAG: nasi met appel. goreng; yoghurt Misschien is het een idee, als u voor uw dochtertje een jurkje maakt, meteen de garderobe van haar pop aan te vullen. Ze zal er vast erg blij mee zijn. Wanneer u dan voor beide jurkjes bijvoorbeeld draion gebruikt een stof, die in vela briljante dessins per meter te verkrijgen is kan de kleine meid net zoals u spelenderwijs haar poppenwasje plegen. Want met draion kan in de was niets gebeuren: een lauw sopje, ruim spoelwater, druipnat ophangen en het is snel weer droog. Dus geen gekook en geen gestrijkHet krimpt niet, verkleurt niet, het geeft dus ook niet af, en bovendien zit het heerlijk warm. (Wat natuurlijk niet voor de pop maar wel zeker voor uw kind van belang is). Als uw dochter echt een moeder is, zal zij wellicht met nog meer synthetische vezels te maken hebben dan u nu. Daarom is het nuttig, haar nu al met de moderne was- methoden vertrouwd te maken. ZITRONEN—KASETORTE Voor de voering: 250 g maria-biscuits, 6 eetlepels suiker, 200 g roomboter. Voor de vulling: 250 g (magere) kwark, 5 eieren, 2 kopjes suiker, 1 eetlepel citroen rasp, sap van Vz citroen. Bovenste laag: 1 eetlepel suiker, 1 potje sour cream. Kruimel de biscuitjes en meng deze met de suiker en de gesmolten boter. Druk het deeg uit op de bodem en de zijkanten van een beboterde springvorm (bewaar iets van de koek kruimels voor garnering). Roer de eieren met de suiker dik en schuimig. Meng vervolgens de kwark en het citroensap hierdoor. Doe de vulling in de vorm en bak de taart in een ma tig hete oven gaar in ongeveer 40 mi nuten. Leg daarna bovenop de sour cream vermengd met citroensap en 1 eetlepel suiker. Strooi de rest van de koekkruimels erover en plaats de taart tenslotte nog 10 minuten in een oven met bovenwarmte. Eventueel kan de laag sour cream ook achterwege gelaten worden. HEMELSE VLA Vz liter melk, 125 g suiker, zak je vanillesuiker, 50 g bloem, 1 ei, 100 g lange vingers, 1 glaasje rum, 2 eetlepels suiker, 1 eetlepel rode jam. Splits het ei in wit en geel. Kook de melk en roer de dooier met de sui ker, vanillesuiker en de bloem tot een glad, papje en maak hiervan met de melk al roerende een mooie, gladde vla. Even doorkoken. Giet de vla over de met rum besprenkelde lange vin gers. Klop het eiwit stijf met de sui ker en roer de jam erdoor. Leg deze eiwitlaag over de vla en serveer dit dessert ijskoud. Ook de nieuwste tassenmode komt uit Engeland. Door de Engelse „mods" is de echte handtas voor heren op straat gebracht en de lederindustrie heeft zich dankbaar op dit nieuwe afzetge- beid geworpen. In Nederland heeft Jolita een „pocketbas" op de markt gebracht die nauwelijks groter is dan een flink boek en die behalve een extra zijvak voor rijbewijs en andere auto papieren ook een handige karabijnhaak bezit, waarmee de tas kan worden op gehangen aan broekriem of broeklos, fietsstuur of dashboardknoppen. Het formaat, nu 28 x 17 cm, kan natuurlijk nog kleiner. Vele heren zul len echter wel iets manlijks in de hand of onder de arm willen dragen en niet direct durven overstappen op de damesformaten. Een zakenman heeft bovendien nog vaak belangrijke docu menten, contracten en correspondentie mee te nemen, zodat hij niets heett aan nog kleinere tassen. Voor de jongelui, vooral voor studen ten maar ook voor forensen die slechts krant, rookwaren en lunchpakketje hebben mee te nemen, is zo'n pocket- bag een uitkomst als het costuum in de plooi moet blijven. De fabrikanten hebben nog meer ver rassingen. Een ontwerper die kennelijk vaak met een vliegtuig reist, heeft 'n koffertje gelanceerd dat precies past onder de vliegtuigstoel. Het grote voor deel is, dat de passagier dan niet zo lang meer bij de douane behoeft te wachten en dat de eigenaar aan de ba lie met de hand op het hart kan ver klaren dat dit „alles" is wat hij bij zich heeft. Deze koffer is gemaakt van rundleer en bevat enkele met drukkers afgesloten afdelingen voor toiletbeno digdheden zoals scheerapparaat e.d. plus een royaal buitenvak voor reislec tuur. Kocht u in het buitenland teveel mooie dingen en souvenirs? Geen nood, als de sluiting niet meer dicht kan, is er nog een extra riem om de uitpuilende ba gage bij elkaar te houden' Voor de dames is er altijd de meeste keuze. Behalve de normale koffers en toiletkoffers zagen wij een beeldig week-endkoffertje met ronde hoeken, waarbij het deksel niet over, maar tégen de opstaande randen sluit en waarbij kruiselings aangebrachte elas tieken ruches de stapeltjes onderkle- ding, nachtgoed, handdoeken enz. op hun plaats houden. De dameskoffers worder. werkelijk elk jaar luxueuzer van uitvoering. Er is nu een overweldigende keus. Wie voor de vakantie een koffer nodig heeft, doet er goed aan tevoren al de maten vast te stellen. Vooral voor de bagageruimte van een auto is het praktisch om precies passende koffers te kiezen, zodat er meer ruimte wordt benut dan met willekeurige en vaak niet passende koffers het geval kan zijn. Wijzelf zijn verrukt van de nieuwe flexibele koffers van rundleer. Deze beeldschone koffers hebben een smal metalen frame in het midden en dus twee „zachte" zijkanten. Het gewicht is door deze constructie tot een mini mum beperkt. Heel stoer en nonchalant zijn de heel brede, leren city-bags van vetgelooid bisam. Ook bij deze soort reistassen wordt het liefst een exemplaar met beschadigingen gekozen. Minder kostbaar zijn de skaikoffers op houten, hoog frekwent gebogen tri plex, frame met slappe deksel en slappe bodem, en de geruite stoffen koffers, omdat deze sterke frames met lichte bekleding een zo klein mogelijk gewicht garanderen. Onder de orchideeën, die geschikt zijn voor de huiskamer zijn er drie die elkaar, wat bloei betreft, vrijwel opvolgen. Dat is de odontoglossum, wier bloeitijd valt ongeveer van oktober tot december, de paphiopedilum cypripedium of ook wel genaamd het venusschoentje, met een bloeitijd vallende van eind december tot voor jaar en ten derde de brassia verru cosa, bloeiende ongeveer april tot juni. r Wie dus dit drietal bezit, kan zich beroemen op een koninklijk bezit. De odontoglossum leeft in de vrije natuur op de bomen en vertoont als gevolg daarvan een zeer merkwaar dig blader- en wortelgestel. Onder aan de bladvoeten zien we knolvor mige verdikkingen, die vrij breed en ovaal van vorm zijn, grijsgroen en aan de onderzijde violet gevlekt. Elk van deze „bulten" brengt twee bla deren voort, waardoor de plant zelf meer een eigenaardige dan een fraaie indruk maakt. BLOEMEN Per stengel kan men rekenen op 4 tot 6 bloemen, grillig gevlekt in een kleurencombinatie van bruin tot geel. II kunt niet alles weten Eiwit en dooier zijn gemakkelijk te scheiden, wanneer u het ei boven een trechter openbreekt. De dooier zal, als hij niet breekt, achterblijven. Eieren die vers zijn hebben een ruw oppervlakte, zinken in zout water en zijn doorzichtig, wanneer u ze tegen het licht houdt. Eieren zullen niet zo vlug uitlopen als u wat zout in het water doet tij dens het koken. Bewaar het water waarin de eieren gekookt zijn en leg er de aangesla gen zilveren lepels en vorken in. De aanslag zal spoedig verdwijnen, de lepels en vorken worden opgewre- ven met een zachte doek. Elvlekken kunt u het beste met wa ter (lauw) verwijderen. Lukt dit niet, gebruik dan water en zeep en om het laatste weg te krijgen nog wat tetra. Geslagen eiwit blijft veel langer stijf als u er een beetje bakpoeder door heen slaat. Eieren kloppen. Spoel de kom met koud water om voor u de eieren gaat kloppen, het geklopte ei zal nu niet voor de helft aan de zijkanten blijven kleven. Deze plant verlangt een lichte standplaats, niet te warm en niet in de zon. 's Zomers als zij volop groeit veel water, daarna verminderen we dit langzamerhand, doch zorgen er voor, dat pas gevormde verdikkingen niet verdrogen. Eens in de twee jaar verpotten in een mengsel van 2 de len varanwortels en een deel gehakt mos, dat met een bloemenspuit voch tig gehouden wordt. De vooraf goed schoongemaakte pot moet voor een derde gevuld zijn met potscherven. De atmosfeer in de kamer moet vochtig zijn, weshalve we de plant op een omgekeerd schoteltje zetten in een bakje water. Ook kan men de pot in een grotere pot zetten die ge vuld is met natte potscherven. De cypripedium bloeit dus onge veer tegen Kerstmis, als de eerst ge noemde uitgebloeid is. Ook deze plant moet een plaats hebben in het volle licht en niet in de zon. VEEL SCHERVEN Ze moet behoorlijk vochtig gehou den worden. Na de bloei matig wa ter en dan behoeven we er een maand of drie maar weinig naar om te kijken, als we haar op een koele plaats houden. Daarna weer meer water en ook weer wat meer in de warmte en vooral goed in het licht. Ook hier een vochtige atmosfeer en een plaatsje op het omgekeerde scho teltje. Om de twee jaar moét deze plant verpot worden in een mengsel van gehakt mos, gehakte varenwortels (in gelijke hoeveelheden) onder toe voeging van grove bladaarde en grof zand. De nieuwe pot ook hier weer vullen met potscherven tot op een derde en moet goed schoon geboend zijn. De wortels moeten zoveel mo gelijk ontdaan zijn van de oude aar de en dan wordt de plant zo in het grondmengsel gezet dat zij iets boven de rand van de pot komt te staan, terwijl we het geheel met een laagje mos afdekken. Na het verpotten eerst matig water; echter zodra de groei begint, geven we ook weer meer wa ter. De derde soort is de brassia verru cosa, een aardorchidee met geelwitte bloemen, waarop zich een groene vlek bevindt. De bloeitijd valt in apriljuni. Deze plant kent geen rusttijd en houdt van vochtige lucht. Overigens is de behandeling onge veer gelijk aan die van de twee bovengenoemde. R

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4