Scherpe republikeinse reactie op Johnsons „state of the union" MUL Volgens Soekarno werden vermoorde generaals door „volksrechtbank" veroordeeld „DE NJI.V.0. EEN KWIJNENDE ORGANISATIE" de CHINESE LEIDERS PLEGEN ZELFMOORD RADIO DE K0CK OVEREENSTEMMING IN BELGISCHE REGERING Bezuinigingen en belastingverhoging Belangrijke spoorlijn in Noord-Vietnam gebombardeerd Drie „bureaumoordenaars" zullen terechtstaan in Miinchen WESTDIEITSE REGERING WERKT TEKORT VAN 4,5 MILJARD MARK WEG HET WEER ZATERDAG 21 JANUARI 1967 23e Jaargang No. 6866 Sinterklaas Tegen belasting verhoging Gasverwarming Ook actie tegen Lin Piao? Geen crisissfeer Sneeuw in het midden-oosten GRIEKSE REGERING DREIGT REDERS MET ZWARE STRAFFEN 25 jaar na de bevrijding van Nederland Twee neven- aanklagers Onafhankelijk dagblad verboden Vrouwenjager Compensatie door kredieten Militair vliegtuig vermist Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bfi abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" ("géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De leider van de republikein se fractie in de Amerikaanse senaat, Everett Dirksen, heeft donderdag Amerika's Europese bondgenoten minachtend beti teld met „vreemde slaapkamera den", de NAVO een kwijnende organisatie genoemd en ver klaard dat Amerika meer aan dacht moet gaan besteden aan de oorlog in Vietnam, waar van een terugtrekken geen sprake kan zijn. „Laten wij de wereld duidelijk maken dat het ons ernst is", zo zei hij in antwoord op de recen te boodschap van president John son over de „state of the union". Overigens steunde de republi keinse partij de algemene lijn van Johnsons beleid inzake Viet nam. De republikeinen vinden, aldus Dirksen, dat de Verenigde Sta ten meer zorg moeten besteden aan hun eigen kracht „en min der aan die landen in de wereld die ons als een vriendelijke maar kwetsbare Sinterklaas zien, met wie naar believen kan worden gesold". Kritiek leverde hij met name op Frankrijk, dat NAVO-troepen had uitgewezen, op Engeland dat zijn troepensterkte had vermin derd en zwaar op Washington leunde, en op West-Duitsland dat oogde naar de communisti sche markten in Oost-Europa maar de Amerikaanse troepen in het land wilde houden. De E.E.G. hield voor Amerika hoop noch (ADVERTENTIE) beloften in. Het congres diende de kwestie van de onderhande lingen in de Kennedy-ronde nog eens ernstig te bestuderen. Als alternatief stelde Everett Dirk sen een nauwgezet onderzoek voor naar de mogelijkheid van een westelijke economische unie, een gemeenschappelijke markt van de landen van het westelijk halfrond. De republikeinse fractieleider in het huis van afgeyaardigden, Gerald Ford, gaf een verklaring uit over nationale vraagstukken. Het werk aan de anti-raketwa- pens moest worden versneld en de de defensiepolitiek diende nog eens nauwkeurig te worden be keken. De communistische landen „ver hevigen zowel de hete als de koude oorlog", aldus Ford. De republikeinen zouden zich ech ter verzetten tegen het plan van Johnson, om de belastingen te verhogen ter bekostiging van de strijd in Vietnam. Ford drong aan op besnoeiingen in wat hij niet-essentiële uitgaven noemde, waaronder enkele sociale pro gramma's. Hij onderschreef en kele binnenlandse programma punten van de president, zoals de strijd tegen de misdaad en de afluistering van telefoonge sprekken. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Volgens biljetten die vrijdag middag in Peking op de muren zijn geplakt, heeft de oud-staf- chef van het Chinese leger, Lo Joei-Sjing, zelfmoord gepleegd en hebben de secretaris-generaal van de Chinese communistische party, Teng Hsiao Ping, en de president van het hooggerechts hof, Yang Sioe Feng, pogingen tot zelfmoord gedaan. Ook vice-premier Po-i-Po heeft zelfmoord gepleegd volgens de aanplakbilj etten Voor zover bekend is Teng Hsiao Ping nooit gearresteerd geweest hoewel hij op de aan plakbiljetten steeds werd ge noemd in verband met Lioe Sjao Sji, leider van de „burgerlijke reactionairen". Lo Joei Sjing werd in de len te vorig jaar afgezet en sinds dien werd niet meer oyer hem gesproken. Hij zou reeds eerder een zelfmoordpoging hebben on dernomen. Yang Sieo Feng zou de vorige zomer aan kritiek hebben bloot- gestaangestaan. Hij zou in juni de doodstraf hebben uitgespro ken over een „contra-revolutio nair" die de vrouw van een Oostduitse diplomaat en een journalist uit Mali met een mes had verwond. Het nieuws heeft De Belgische coalitieregering van christelijke volksparty en li beralen is er vrijdag: in geslaagd overeenstemming te bereiken over een plan voor bezuinigingen en belastingverhoging. Premier Van den Boeynants verklaarde na de vergadering, dat een werkgroep van technici aan het werk is gezet om de no dige wetteksten uit te werken, die volgende week bij het parle ment zullen worden ingediend. Het plan omvat een samenstel van maatregelen op economisch gebied, voor een betere uitvoe ring van de lopende begroting en voor een voorbereiding van de be groting van 1968, waarbij het stij- gingstempo van de overheidsuit gaven binnen de grenzen van sen normale evolutie worden ge houden, zo verklaarde de premier. Naar verluidt omvatten de plannen een verhoging van ds weeldebelasting en een verhoging van de inkomstenbelasting voor inkomens boven 750.000 francs (ƒ54.000). Aan het akkoord van vrijdag zijn uitgebreide politieke en tech nische beraadslagingen voorafge gaan. De regeringspartners heb ben fle nodige moeite gehad om het eens te worden.'De liberale ministers wilden veel meer dan da bewindslieden uit de C.V.P. de nadruk leggen op bezuinigin gen, waardoor de sociale sector zou worden getroffen, terwijl de C.V.P.-ministers streefden naar een verdeling van de lasten, waarbij ook de directe belastin gen omhoog zouden gaan. De standpunten lagen aanvan kelijk zover uit elkaar, dat er in verscheidene Belgisohe kranten reeds werd gesproken over een crisissfeer. De premier verklaarde voorts, dat er geen sprake is van een be grotingsdrama. Het ging veeleer om de dwingende noodzaak posi tieve maatregelen te treffen om het economische leven weer op gang te brengen en tevens het hoofd te bieden aan factoren, die in de komende maanden de ra mingen en vooruitzichten van de regerin g zouden kunnen wijzigen, zo zei hij. In het midden-oosten waar het voor dit gebied bijzonder koud is, komt sneeuwval voor in Jeru zalem, Amman' en in andere delen van Jordanië. In Libanon werden zelfs wegen door de sneeuw geblokkeerd. Dit was i'. v. het geval met de weg van Beiroet naar de Syrische hoofd stad Damascus. grote beroering gewekt in Peking. Tegelijkertijd versche nen vrijdag leuzen tegen Hsiao Hoea, hoofd van de politieke af deling van het leger en be schouwd als vertrouweling van Lin Piao. Volgens de aanplakbiljetten heeft mevrouw Tsjiang Tsjing, echtgenote van Mao, hem ver weten van de proletarische lijn te zijn afgeweken. Deze aanval betekent een sensatie omdat zij vermoedelijk gericht is tegen de minister van defensie, Lin Piao, die als tweede man in Chine wordt beschouwd. Vermoed wordt dat deze bil jetten afkomstig zijn van de op positie onder president Lieo Sjai Sji. Amerikaanse bommenwerpers hebben donderdag op vijf plaat sen gaten geslagen in de belang rijkste spoorlijn van Noord-Viet nam. De lijn werd tussen 100 en 190 km ten noordwesten van Ha noi gebombardeerd. Vietcongstrijders hebben vol gens het Noordvietnamese pers bureau maandagavond in de Zuid- vietniamese provincie Ben Tre het hele regeringsbataljon van de „zwarte tijgers'' en een com pagnie van de burgerwacht ver nietigd. De regeringstroepen ver loren zeshonderd man, met inbe grip van de Amerikaanse advi seurs, zo werd gezegd. Donderdag zijn boven Noord- Vietnam 2Amerikaanse jacht bommenwerpers neergeschoten, vermoedelijk van de grond af, zo wordt door het Amerikaanse op perbevel in Saigon gemeld. De vier inzittenden zijn als'vermist geboekt. JOHNSON OVER DE OORLOG IN VIETNAM President Johnson heeft don derdag bij de onderscheiding van een officier van de Amerikaanse luchtmacht gezegd, dat de V. S. in Vietnam de voorzichtigste lucht oorlog in de geschiedenis voeren De Amerikaanse vliegers namen aanzienlijke risico's om de „moei lijkste luchtoorlog in de Ameri kaanse geschiedenis" te voeren, daar er geen vaste grens is in Vietnam en er niets is om vriend en vijand en de burgers van de militairen te scheiden. De Ame rikaanse vliegers trachten maxi male druk uit te oefenen en daar bij de eigen mensen zo weinig mogelijk gevaar te laten lopen. De Amerikaanse troepen hiel pen een moeilijke oorlog winnen en een verraderlijke vijand ver slaan, opdat Zuid-Vietnam vrij en onafhankelijk zou worden. De Griekse regering heeft be sloten zware straffen te stellen op het vervoer door Griekse schepen van goéderen naar Rho- desië en Cuba, zo is donderdag in Athene bekendgemaakt. DEMONSTRATIE TEGEN SOEKARNO Djakarta: Een nieuwe demon stratie van het anti-communisti sche aktiefront van Indonesische studenten „Kami", waarbij het aftreden van president Soekarno wordt geëist. Drie van de zes Indonesische generaals die tijdens de misluk te staatsgreep van 1965 werden vermoord en waarvan de ver minkte ïyken later in een put werden teruggevonden, zouden volgens Soekarno door een soort „volksrechtbank'' ter dood zijn veroordeeld en daarna op „orde lijke en decente wijze" zijn terechtgesteld. Bijna 22 jaar nadat Nederland door de geallieerden van een vijf jaar durend nazibewind werd verlost, vindt thans voor het Landsgericht München het pro ces plaats tegen drie Duitse oor logsmisdadigers van wie vast staat dat zij in de jaren 1940-1945 een lugubere rol hebben gespeeld in de deportatie en vernietigin gen van bijna 100.000 Nederland se Joden. De nazi's over wie in München (opnieuw) geoordeeld zal wor den, zijn dr. Wilhelm Harster (62); de jurist Wilhelm Zöpf (58) en fraulein Gertrud Slotke (64), de „heks van Westerbork". Zij kunnen worden beschouwd als „bureaumoordenaars", ver dachten van wie niet gezegd kan worden dat zij niet aan de ver nietigingsmachines in Duitsland en Polen hebben gestaan, maar die volgens de openbare aankla ger dr. B. A. Huber ter verant woording kunnen worden geroe pen wegens hun gezag en de ad ministratieve macht in Neder land tijdens de' oorlogsjaren. In zijn aanklacht is dr. Huber punk- tueel: S.S.'er Harster, destijds hoofd van de veiligheidsdienst en de veiligheidspolitie in Neder land, acht hij medeplichtig aan de dood van 82.856 Nederlandse Joden in de vernietigingskampen van Auswitsch, Söbitor en Ber gen Belsen. S.S.-majoor en hoofd van het z.g. Judenreferat, Zöpf, en zijn assistente Slotke „staan" voor resp. 55.382 en 54.982 ver moorde Joodse Nederlanders. Van de ruim 140.000 Nederlandse Joden, zo zegt de aanklacht van dr. Huber, werden in zes trans porten 94.398 mannen, vrouwen en kinderen naar de vernieti gingskampen weggevoerd. Van hen overleefden slechts 1070 de oorlog. Het is niet te zeggen hoeveel dagen het Landsgericht nodig zal hebben om zich een oordeel te vormen over de aanklachten. Afgaande op de resultaten van het vooronderzoek lijkt het niet waarschijnlijk, dat de beklaagden Harster en Zöpf juridische pro blemen zullen opleveren. Bei den hebben toegegeven dat zij hebben geweten wat er met de ren. Alleen fraulein Slotke heeft volgehouden nergens van te heb ben geweten. Het proces tegen Harster, Zöpf en Slotke heeft een wat ongewoon aspekt gekregen door het op treden van twee „nevenaankla gers" naast de officiële vertegen woordiger van het openbaar mi nisterie, dr. Huber. Het' zijn de vader van Anne Frank, dr. Otto Frank, en dr. Robert Kempner, de man die kort na de oorlog in het oorlogsmisdadigersproces van Neurenberg aanwezig was als Amerikaans hoofdaanklager. Te verwachten valt dat dr. Kempner de wegvoering van Edith Stein en de drie leden van de familie Loeb en die van 200 andere r.-k. gedoopte Joden zal aansnijden. Deskundigen ver wachten dat een eventuele inter ventie van Kempner wel eens ten koste zou kunnen gaan van kar dinaal De Jong. Dit heeft minister van land bouw generaal Soetjipto gezegd in een vraaggesprek persbureau „Antara". Volgens de minister had Soekarno dit ge zegd veertien dagen na de staats greep. Soetjipto zei hierover „te allen tijde voor een rechtbank te willen getuigen". De minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, en zijn In diase ambtgenoot Sjagla zijn be zorgd over de ontwikkelingen in Vietnam en zijn voorstanders van de pogingen om tot een vreedzame regeling te komen. Zij verklaren dit in een gezamenlijk communiqué aan het einde van eeh officieel bezoek dat minister Sjagla aan Djakarta heeft ge bracht. In Djakarta is donderdag de verspreiding van het onafhan kelijke dagblad „Operasi" ver boden op last van de officier van justitie, generaal-majoor Soegin Arto, omdat de inhoud de open bare orde zou kunnen versto ren". Het blad van het studenten front „Kami" schrijft dat „Ope- ,rasi" de teksten had gepubli ceerd van redevoeringen van „leidende figuren in de strijd tegen tirannie". De redevoerin gen zouden zijn gehouden na de mohammedaanse .vasten. Eén van de toespraken was volgens ,Kami" van Mohammed Natsir, de voormalige leider van de in i960 door Soekarno verboden masjoemi-partij. Ongeveer 400 leden van Indo nesische actiefronten van studen ten en middelbare scholieren hebben vrijdag in de omgeving van het presidentiële paleis tegen Soekarno gedemonstreerd. Op spandoeken en borden werd Soekarno „de grootste vrouwen jager" en de „belangrijkste lei der van de mislukte revolutie van 1965" genoemd, met het De demonstranten wilden door weg te voeren Joden zou gebeu-werkloos zijn. De Westduitse regering heeft donderdagnacht na een mara thonzitting laten weten, dat zij haar begroting voor dit jaar in evenwicht heeft gebracht door een tekort van 4,5 miljard mark (ruim 4 miljard gulden) weg te werken. Kiesinger zei dat voor de aan vulling van het begrotingstekort een „krachtige, weldoordachte chirurgische ingreep" noodzake lijk was geweest om te voorko men dat de „nieuwe financiële ziektehaarden" de staat in steeds grotere moeilijkheden zouden brengen. Het bereidt de regering grote zorgen dat de konjunktu- rele ontwikkeling van de bonds republiek in de tweede helft van 1966 verder is achteruitgegaan en dat thans reeds 600.000 mensen Hierdoor zijn de overheidsin komsten verminderd en is het tekort over 1966 tot 900 miljoen mark opgelopen. Het is echter nog niet te overzien in welke mate de inkomsten voor 1967 er door zullen verminderen. Met de centrale bank is de Westduitse regering overeengekomen dat een verdere vermindering van de inkomsten zal worden gecom penseerd door kredieten. Kiesinger merkte op dat de begroting is besnoeid „tot op het nog juist mogelijke". Dat was noodzakelijk, wilde het kabinet al niet in zijn eerste aanloop periode voor een mislukking komen te staan, zo zei de bonds kanselier, die er bij de bondsdag op aandrong de voorstellen van de regering te steunen. de minister van marine, admi raal Moeljadi worden ontvangen, maar deze liet weten hen eerst vandaag te kunnen ontvangen. De onlangs gevangen genomen voormalige brigade-generaal Soc- pardjo zal begin komende maand voor een buitengewone militaire rechtbank worden geleid, zo meldt het blad .Pelopor Baroe". Een fweemotórige .Albatros" van de Indonesiscvhe marine met 19 personen aan boord wordt ver mist. Het toestel was donderdag van het vliegveld Kemajoran bij Djakarta opgestegen voor een vlucht naar Malang. Kort na de start kon men geen verbinding meer krijgen. WEINIG VERANDERING Een gebied van hoge barome terstanden strekt zich uit van hot; zeegebied tussen Groenland en Noorwegen tot aan de Balkan. Daarentegen bevindt zich op de oceaan een omvanrijk depressie- gebied dat zich uitstrekt van de zuidpunt van Groenland tot Ier land. Rond deze depressie stroomt tamelijk zachte lucht van de oceaan over de Golf van Bis- caje naar onze omgeving. In deze stroming komen enkele opklarin gen voor, miaar ook brengen klei ne storingen nu en dan plaatse lijk wat regen. Aangezien op het naderbij komen van een fronten systeem van de depressie de luchtdruk boven de Britse eilan den en de Golf van Biscaje be gint te dalen zal de zuidelijke wind in ons land wat in kracht gaan toenemen. In het tempera- tuurverloop komt maar weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Vrij zaclit Veranderlijke bewolking met opklaringen en op enkele plaat seri wat regen. Zwakke tot ma tige, later tot vrij krachtige zui delijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 21 JANUARI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 10.05 10.41 11.15 11.14 9.30 10.06 10.40 10.39 ZONDAG 22 JANUARI v.m. n.m. Breskens 10.36 11.08 Terneuzen 11.12 11.44 Hansweert 11.46 12.18 Walsoorden 11.45 12.17 MAANDAG 23 JANUARI v.m. n.m. 11.40 11.24 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 12.16 12.50 12.34 12.49 12.33 ZON MAAN op onder op onder 21 8.36 17.07 12.30 4.08 22 S.35 17.09 12.57 5.26 23 8.34 17.11 13.38 6.41 24 8.32 17.12 14.35 7.46

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1