Bloedige botsingen in verschillende Chinese steden Autotewaterin Amsterdam Ook gisteren „staakten" de schippers in Rotterdam en Amsterdam BINNEN DRIE MAANDEN IS S0EXARN0 VAN HET POLITIEKE TONEEL VERDWENEN.... BEKENTENIS IN ROOFOVERVAL TE MAASTRICHT Mijnongeluk in Nieuw-Zeeland ENGELSE REGERING BEZORGD OVER HET LOONVERLOOP IK 1907 HET WEER VRIJDAG 20 JANUARI 1967 23e Jaargang No. 6865 Van der Molen gaat in beroep SCHIP IN NOOD Komplot verijdeld BETOGINGEN EN STAKING IN ADEN Veertig mensen verdronken Oorlogsmisdadenproces in Hongarije KOUDEGOLF OVER V.S. Schippersrel te Amsterdam Zon- en Maanstanden Rassenoproer in gevangenis Twee doden Weerbericht Hoogwater Frank. bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 et. Uitgeefster N.V. v/h Firma P, J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" ("géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Pekingse correspondent van het Japanse blad Jomioeri maakt melding van bloedige botsingen in verscheidene Chinese steden tus sen voor- en tegenstanders van de culturele revolutie De correspon dent heeft zijn informatie uit muurkranten in Peking. In de nacht van 7 op 8 januari waren in Tsjeng Tsjeoe in de pro vincie Honan één dode, 23 ernstig en 52 licht gewonden gevallen. Deze waren het gevolg van ge vechten tussen rode wachters en anti-socialisten, anti-Mao-eiemen- ten en anti-revolutionairen, die het hadden opgenomen voor een ontslagen bedrijfsleider en het hoofdkwartier van de rode wach ters bestormden. In Tsjenyang, het vroegere Moekden in Mandsioerije, zouden gewelddaden reeds twee weken aan de orde zijn. Een muurkrant van 12 januari maakt melding van een onbepaald aantal gewonden. De strijd in Tsjenyang zou gaan tussen aanhangers van Mao en volgelingen van de eerste secreta ris van de partij in de stad, Yang Tsjoeng Poe. Volgens een muurkrant van 17 De oud-hoofdcommissaris van politie van Amsterdam de heer H. j. van der Molen, gaat in be roep van de uitspraak van het ambtenarengerecht in Amster dam bij de centrale raad van be roep in Utrecht. Op 21 december J.l. verklaarde het ambtenarenge recht het beroep, dat de heer Van der Molen had aangetekend tegen hét hem per 16 juli vorig jaar bij koninklijk besluit verleende eer vol ontslag, ongegrond. Een reddingboot heeft donder dag de kapitein en de vierkoppige bemanning van boord van de Deense kustvaarder .Bettann' ge haald. Het schip bevond zich bij het eiland Wight in zinkende toe stand. Het 299 ton metende vaartuig seinde donderdagmorgen om hulp. toen als gevolg van ruwe zee het water in de machineka mer stroomde. De Britse torpedoboot jager „Agineourt", op oefening in het Kanaal, kwam ook te hulp en pro beerde het schip op sleeptouw te nemen. Het lukte echter niet, vant de kabel brak. januari zijn in Harbin, eveneens in Mandsjoerije, soldaten van het plaatselijke rode leger met andere groepen opgetrokken tegen „revo lutionaire opstandelingen" en vol gelingen van Mao, veelal studen ten. In een derde Mandsjoerijse plaats, Dairen, zouden een 600-tal aanhangers van Mao slaags zijn geraakt met 3000 zogenaamde rode wachters, die uit Tort Arthur wa ren gekomen met 33 vrachtauto's. 58 volgelingen van Mao werden gewond en acht vermist. Radio Peking heeft donderdag gemeld ,dat revolutionaire 'arbei ders in Sjanghai een komplot heb ben verijdeld om de banken van de stad zonder geld te laten en de economie te ontwrichten door het hamsteren in de hand te werken. Het Pekingse Volksdagblad, het officiële partijorgaan, heeft een beroep gedaan op Mao's volgelin gen om de macht over de pers aan reactionaire elementen te ontruk ken. In aanplakbiljetten is ook een aanval gedaan op de 80-jarige voorzitter van het Chinese volks congres. Hij zou de communisti sche partij en partijleider Mao tegenwerken. In andere biljetten wordt ver meld, dat Mao's vrouw een beroep heeft gedaan op een miljoen men sen in Peking, die uit andere ste den en plaatsen afkomstig zijn om naar huls te gaan. Zij zou er op hebben gezinspeeld, dat anders ge weld zal worden gebruikt. Felle betogingen en een sta king hebben donderdag Aden ge troffen. Zij houden verband met het feit, dat de Britten 128 jaar geleden Zuid-Arabië bezetten. De politie wierp traangasbom- men en betogers staken enkele auto's in brand. De arbeiders in Aden hielden een staking van 24 uur tegen de Britse aanwezig heid. Het verboden nationale front voor de bevrijding van be zet Zuid-Jemen had daartoe op geroepen. Het Indonesische parlements lid generaal Sokowati heeft eer gisteren tegen studenten van „Kami" en „Kapi" gezegd dat binnen drie maanden een einde zal zijn gemaakt aan het „dualis me"; dat president Soekarno dan van het politieke toneel zal zijn verdwenen en generaal Soe- harto als overwinnaar te voor schijn zal komen uit de stille strijd die al meer dan een jaar duurt. Hij verzocht het 'volkscongres in buitengewone zitting bijeen te komen, „zodat het volk zijn oor deel over de president kan uit spreken". „AAN DE GALG" Door Djakarta trokken op nieuw vrachtwagens met studen- De politie in Maastricht heeft twee broers ingesloten, die ervan worden verdacht vorige week aan de Sint Maartenslaan te Maastricht een roofoverval te hebben gepleegd op het kantoor van de firma Stegen. Eén van hen, de 21-jarige fabrieksarbei der P. H. V. uit Heer, heeft vol ledig bekend. Zijn broer, de 20- jarige stoffeerder L. V. uit Maas tricht, heeft niet bekend. Vol gens zijn broer is hij de mede dader. De oudste van de twee broers, die dinsdagavond zijn aangehou den, heeft verklaard, dat geld gebrek de aanleiding is geweest voor het plegen van de over val. De broers reden vorige week maandag na hun werk naar de St. Maartenslaan in de auto van de oudste broer. Zij wisten dat in het kantoor een brandkast aanwezig was. Zij hadden een ;emi-automatisch flobertgeweer bij zich, dat zij enige tijd geleden voor ƒ200 in België hadden ge kocht. Gemaskerd en met hand schoenen aan gingen zij de kan toorruimte binnen. Zij raakten in paniek toen de boekhouder, Je heer Peters, een stoel naar hen wierp. De oudste broer, die het wapen in zijn handen had, schoot op de beide firmanten Stegen en op de boekhouder, die op slag werd gedood. GEDEMONTEERD Daarna vluchtten zij met de auto die zij op ongeveer 1 km van het kantoor hadden gepar keerd. Zij reden nog enige tijd rond in de omgeving van Maas tricht en gingen tenslotte naar het huis van de oudste broer in Heer. Van daar nam, aldus de verklaring van P. H. V., zijn broer de bus naar huis. Onder weg demonteerden zij het wapen. De volgende dag wierpen zij de onderdelen in de Maas. De broers zijn door de kan toorjuffrouw als de daders her kend. De twee firmanten Stegen, die door kogels uit het flobert- geweer waren getroffen, liggen nog altijd in een ziekenhuis in Maastricht. P. H. V. heeft verklaard, dat hij na het gebeurde erg onder de indruk was. Het zou niet in de bedoeling hebben gelegen om te schieten. De jongste broer woonde vlak bij de firma Stegen in een straat achter de Sint Maartenslaan. Hij was sinds enige tijd werkloos. Mede daardoor was hij in geld gebrek. Beide verdachten zullen van daag aan de officier van justitie te Maastricht, mr. P. Schenken- berg van Mierop, worden voor geleid. Later op de dag heeft gisteren ook de tweede verdachte, de 20- jarige stoffeerder L. V., een be kentenis afgelegd. Ongeveer 40 Perzen zijn woens dag vlak voor de kust van Koe weit verdronken, doordat hun boot tijdens een gevecht tussen de passagiers en bemanningsle den kapseisde. Volgens betrouwbare bronnen probeerden de Perzen illegaal Koeweit binnen te komen om er werk te zoeken. Ongeveer 30 op- arenden konden worden gered en negen van hen werden in een ziekenhuis opgenomen. ten, die eisten dat Soekarno „zou worden opgehangen" en daarbij anti-communistische leuzen rie pen. Bij het hoofdkwartier van het leger kregen zij luidsprekers om hün eisen duidelijker te laten horen. „Soekarno aan de galg", „Soekarno voor de militaire rechtbank", zongen zij op de mu ziek van geestelijke negerliede ren. Zij publiceerde lange reso luties waarin wordt gezegd dat het volk zal blijven lijden zolang Soekarno aan de macht blijft, dat de corruptie zal blijven voort duren en de. ekonomie zich niet zal herstellen. VERLOVEN INGETROKKEN De wetgevende vergadering van West-Java te Bandoeng nam woensdagavond een resolutie aan, waarin van het volkscon gres, wordt geëist Soekarno af te zetten en van de procureur- generaal de procedure te begin nen die hem voor de militaire rechter brengt. Sinds een week zijn alle ver loven voor de militairen In het ge bied van Djakarta ingetrokken. Dezelfde order is afgekomen voor de leden van de „Siiiwangi"- divisie in Bandoeng. VASTSTELLING UITGAVEN VAN SOEKARNO GEWENST Een speciale commissie van het Indonesische parlement heeft er bij de regering van generaal Soeharto op aangedrongen een wet te ontwerpen, waarin de uit gaven van de president, „gezien het onbeperkte gebruik van staatsgelden door Soekarno", worden geregeld. De nieuwe wet zou het inko men, het onderhoud van palei zen, vervoer en andere onder delen van de begroting voor het staatshoofd moeten vaststellen. Het huis van afgevaardigden sprak zijn „diepe bezorgdheid uit over het grote aantal huizen van Soekarno, waarvoor fabel achtige bedragen zijn uitgetrok ken". De begroting van de president bedraagt voor dit jaar ruw ge schat één miljoen dollar (ruim 3,5 miljoen gulden). Voor een rechtbank in Boeda pest is donderdag een proces be gonnen tegen negentien voorma lige leden van de Hongaarse fas cistische „pijlkruisers"-beweging. Zij zouden tegen het einde van 1944 enkele honderden politieke tegenstanders hebben gedood en anderen hebben gemarteld Hoofd'oeklaagde is de 56-jarige Vilmos Kroeszï. De „pijlkruisers" grepen in oktober 1944 de macht, welke zij slechts enkele maanden behiel den. In deze korte periode wer den echter enkele honderdduizen den tegenstanders vermoord. Op de foto: Brandweerlieden zijn bezig de inzittenden uit de wagen te halen. Op de schippersbeurs iii Rot terdam is donderdagmorgen één schip afgeroepen, maar zonder resultaat. De aanwezige schip pers waren solidair en niemand „nummerde". Normaal worden in deze periode vén het jaar op één ochtend zeker 20 vrachten afgeroepen. De landelijke secretaris van de stichting onderling verband voor binnenschippers,' de heer J. C. Caspers, zei in Rotterdam dat de aktie landelijk gezien een succes is. Hij deelde mede dat er 's nachts nog even moeilijkheden zijn op getreden bij een graanschip in de Amsterdamse haven. Een binnen schipper die een deel van de la ding wilde overnemen, werd door collega's daarvan weerhouden. De heer Caspers verwacht dat de schippersbeurs vandaag weer normaal zal funktioneren. Hij zei dat het mogelijk is dat de pro- testaktie van de schippers in deze vorm nog eens zal worden her haald. Er is een categorie die deze twee dagen zeker de dupe wordt Een ontploffing in een kolen mijn bij Greymouth in Nieuw- Zeeland heeft donderdagochtend aan vermoedelijk nègentien:mijn- werkers het leven gekost. De eerste lijken konden pas drie uur na het ongeluk aan de op pervlakte worden gebracht daar de toegang tot de ruimte, waar de slachtoffers aan het werk waren geweest, door een instor ting was geblokkeerd. Het is het ergste mijnongeluk in Nieuw- Zeeland sinds 1914, toen te Hunt- ly bij Auckland 52 mijnwerkers de dood vonden. De explosie deèd zich'voor in de „Strongman"-mijn, een van de grootste van het land. Een regeringsdelegatie met aan het hoofd de minister van arbeid, Tom Shand, heeft zich naar de plaats van bet ongeluk begeven. Over midden-Amerika heeft zich een koudegolf uitgebreid waarin temperaturen van vijftien tot zesenveertig graden onder nul heersen. In tal van steden is het kouderecord gebroken. De laag ste temperaturen komen voor in Wisconsin, Noord-Dakota en Iowa. In Tennessee, waar het 24 graden vriest, zijn alle scholen gesloten. In Des Moines (Iowa) is een gevangenis ontruimd waar door het uitvallen van de verwar ming de temperatuur tot —20 graden was gedaald. Gedetineer den die lichte straffen uitzaten konden naar huis gaan. Duizen den mensen zijn in Chicago ge troffen door een stroomstoring, ook al bij zeer strenge vorst. In Wisconsin tenslotte hebben negen mensen de dood gevonden in een sneeuwstorm. van de protestaktie, dat zijn de eigenaren van de sleepboten. Nu hun schepen voor een gedeelte twee dagen werkeloos moeten blijven liggen, betekent dat voor hen vaak een schade van duizen den guldens. De schippersbeurs in Amster dam l'i>g ook. plat. Er werd niet genummerd, ook al omdat er geen aanbod was. In Amsterdam hoopt men echter dat vandaag de situatie weer gewoon zal zijn op dat met name de zeescheepvaart niet bij de schippersstaking wordt betrokken. Het lossen van het vrachtschip „Duivendrecht", van 40.000 ton, dat bij een graan- overslagbedrijf in de vlothaven arriveerde,' kan vertraagd wor den, indien, geen binnenschepen Vöof de doorvoer beschikbaar zij. En dan gaat de staking geld kosten. In de loop van donderdagavond is het in Amsterdam tot gevech ten gekomen tussen stakende binnenschippers en werkwillige binnenschippers. Het centrum van deze ongeregeldheden was de Koninklijke Hollandse Lloyd, aan de kade waarvan de zeesche pen „Eemland" en „Gooiland", beide vermoedelijk geladen met katoen bestemd voor Twente, la gen. Deze katoen werd gelost in binnenschepen om naar het oos ten van het land te worden ver voerd. De stakingstermijn van de binnenschippers loopt pas heden ochtend af en een aantal staken de schippers wenste hun collega's te beletten hun schepen met ka toen te laden. Hierbij zijn vecht partijen voorgekomen. Aanvan kelijk probeerden de stakers via de landzijde de kade te bereiken, maar dit werd hun belet Later probeerden zij bet met roeiboot jes vanaf de waterkant. De rijkspolitie te water trad tegen de stakers op. Dank zij de loonstop die de Britse regering in juli heeft af gekondigd, zijn de lonen in En geland verleden jaar minder sterk gestegen dan in 1965. Het Britse indexcijfer voor het ge middelde weekloon is 5 punten gestegen. Deze stijging vond vrijwel geheel in het eerste half jaar plaats. Eind december stond het indexcijfer op 154,6 terwijl het in juli al de 154,5 punten had bereikt. In geheel 1965 bedroeg de stijging 6,6 punt. De stijging van de uurlonen is sedert juli 1966 vrijwel tot staan gekomen. In 1966 bedroeg zij 7,2 punt tegen in 1965 10,4 punt Maar ondanks de vertraging lag de stijging boven het gemiddel de van de afgelopen jaren. Zon der het ingrijpen van de Britse regering zou de ontwikkeling dan ook rampzalig zijn geweest. Verwacht moet worden dat de loonstijging in Engeland thans weer enigszins op gang zal ko men, want de verhogingen die voor 20 juli waren overeengeko men maar niet doorgingen door de loonstop, zullen nu worden gegeven met een vertraging van zes maanden. Bovendien staat de politiek van „sterke matiging", die in de eerste helft van dit jaar in de plaats komt van de loon stop, een herziening van de laag ste lonen toe en ook loonsverho- ZON MAAN op onder op ondet 20 8.37 17.05 12.10 2.53 21 8.36' 17.07 12.30 4.08 22 S.35 17.09 12.57 5.26 23 S.34 17.11 13.38 6.41 24 832 17.12 14.35 7.46 gingen die gerechtvaardigd wor den door produktiviteitsverbete ringen. De voornaamste zorg van re gering, werkgevers en vakbon den is echter wat er in juli van dit jaar moet gebéuren, als de 12 maanden van matiging achter de rug zijn. Als geen doeltreffende maatregelen worden genomen, is de kans groot dat de loonstijging weer op de oude voet verder zai gaan. In de gevangenis van San Quentin in Californië is woens dag een botsing tussen tweedui zend blanke en negergevangenen op het laatste ogenblik verijdeld. De gedetineerden werden terug geleid naar hun cellen, nadat be wakers 40 waarschuwingsschoten hadden gelost. De gouverneur van Californië, Ronald Reagan, had uit voorzorg al 260 man van de staatspolitie naar de gevan genis gedirigeerd, maar de be wakers wisten de twee groepen te scheiden voordat het tot vech ten kwam. Wel gingen enkele ruiten eraan en werd op één plaats brand gesticht. De onge regeldheden deden zich voor tij dens het luchten. De blanke gedetineerden zijn al enkele dagen opstandig, nadat zondag één van hen tijdens een demonstratie van „zwarte mos lims" op de binnenplaats was doodgestoken. De negers weige ren in verband met de dreigende houding van de blanken nog enig werk te verrichten. Op de hoek van de Minerva- laan en de Stadionkade in Am sterdam is woensdagavond om streeks 21.45 uur een auto met vier inzittenden in het Zuider- amstelkanaal gereden. Twee der inzittenden zijn daarbij ver dronken. De twee anderen kon den, dank zij 't kordate optreden van een agent van politie en vier brandweerlieden, worden gered. Alle geredden en redders wer den naar het Wilhelminagast- huis gebracht. De agent en de vier leden van de Amsterdamse brandweer konden na behandeld te zijn naar huis gaan. De be stuurder van de auto en zijn naast hem gezeten nichtje zijn in het ziekenhuis opgenomen. De brandweer heeft na ruim een uur de auto op de wal gebracht. De beide slachtoffers, de schoon moeder en de ^echtgenote van de bestuurder," zijn eveneens naar 't Wilhelminagasthuis vervoerd. De oorzaak van het ongeluk moet worden gezocht in onbe kendheid met de situatie ter plaatse. Vermoedelijk heeft de bestuurder verwacht dat de Mi- nervalaan eindigde bij een brug naar Buitenveldert, maar hoe wel deze brug er te zijner tijd zal komen, mondt de Minervalaan nog uit in het kanaal. In volle vaart is de auto de steile kant afgereden. De namen van de slachtoffers zijn; mevr. A. GeertsemaOom- kes (58), die de auto bestuurde, en mevr. L. HelfrichGeertse ma (25). Gered zijn de heer H. Helfrich (29) en zijn 21-jarige nichtje mej. K. J. Seubring. Agent van politie A. van der Vlies is als eerste te water ge gaan en heeft de overlevenden geholpen op de wal te klimmen. Later hebben vier brandweer lieden nog getracht de inmiddels verdronken vrouwen uit de auto te bevrijden. AANHOUDEND ZACHT Zuidelijke winden voerden don. derdag tamelijk zachte lucht uit Frankrijk naar ons land. Hierbij stegen de temperaturen tot 7 4 9 graden. Deze zuidelijke luchtstro ming wordt veroorzaakt door een diepe depressie ten zuidwesten van Ierland. Deze depressie zal in de komende 24 uur maar weinig van plaats veranderen, waardoor het zachte weer zal aanhouden. Een kleine randstoring van de de pressie trekt over Bretagne naar het noorden, waardoor plaatselijk met enige regen rekening gehou den moet worden Overigens komt er in het huidige weertype maar weinig verandering. mledegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zacht weer 'Aanhoudend zacht weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Overwe gend matige zuidelijke wind. ZATERDAG 21 JANUARI v.m. n.m. Breskens 9.30 10.05 Terneuzen 10.06 10.41 Hansweert 10.40 11.15 Walsoorden 10.39 11.14 VRIJDAG 20 JANUARI v.m. njn_ Breskens 8.26 9.02 Terneuzen 9.02 9.40 Hansweert 9.34 10.12 Walsoorden 9.33 10.11 i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1