Omroepwet in de Tweede Kamer aangenomen HOOFD SCHOTEL VLEES REGERING (91-38) fan Someren-Downer Binnenschippers staakten uit protest tegen „relatievaart" GROTE MEERDERHEID VOOR HET WEER Persvrijheid De programma's Samenwerking Wordt het een prinsje of een prinsesje? Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Beneden de prijs Economische moeilijkheden Gescheiden geliefden Afgeroomd Treinongeluk in Algiers Brug ingestort bij Rome: drie doden De stemming Menutip van onze chef-kok California tomatensoep uit blik Prank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DONDERDAG 19 JANUARI 1967 23e Jaargang No. 6864 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ,.ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De tweede kamer heeft gisteren het debat over de omroepwet voortgezet met de stemming over twee nw>»'es van -mevrouw Var- SomerenDowner (v.v.d.) en één motie van de heer Schakel (arb.). De eerste motie van mevr. Van SomerenDowner, volgens welke het niet aan de overheid is het karakter van welk blad dan ook vast te stellen, werd verworpen met 39 tegen 88 stemmen. Vóór de motie spraken zich uit de v.v.d.-fractie, de s:g.p., een deel van de c.h.u.-fractie onder wie de heren Beernink, Tilanus en Van Gelder en freule Wttewaall van Stoetwegen, en enke'o k.v.p.-leden onder wie de heren Westerterp, Blaisse en Van Ri.iokevorssel; de fractie van de boerenpartij, enkele, p.s p.'ers en de partijioze P. Voogd.. In een stemverklaring had mevr. Brautigam (arb.) gezegd de motie, ajs overhodig te beschouwen. De fractievoorzitter van de v.v.d., mr. Toxopeus, had ver klaard dat ieder die zich tegen de motie uitsprak „Televizier" de hals wilde omdraaien. Een tweede motie-Van Someten, beogend Teleac de rechten van een autonome zendgemachtigde te ver lenen werd bij zitten en opstaan verworpen. Vóór stemden de frac ties van de v.v.d. en boerenpartij. De kamer aanvaardde met 73 tegea 56 stemmen artikel 22 han delend over het auteursrecht. Vóór de stemming had de libera le afgevaardigde Berkhouwer ver klaard dat de v.v.d. tegen zou stemmen, omdat het artikel in strijd was met de persvrijheid, de vrijheid van meningsuiting, de vrij heid van nieuwsgaring en het V.N.- verdrag over de rechten van de mens. De katholieke afgevaardigde Van Riïckevorssel verklaarde tegen te zullen stemmen, omdat hij verster king van het auteursrecht der om roeporganisaties in strijd met het algemeen belang achtte. Kijkers en luisteraars hadden er recht op vriieliik te worden ingelicht. Namens de c.h.u. kondigde de heer Van Gelder aan dat de grote /neerderheid van zijn fractie zou tegenstemmen. De noodzaak van dit artikel was niet aangetoond en evenmin was aangetoond, dat de maatregel in het algemeen belang was. De heer Baeten (k.v.p.) zei dat de meerderheid van zijn fractie het artikel zou goedkeuren. Een betere- handhaving van het bestaande auteursrecht diende te worden mo gelijk gemaakt en de inkomsten uit de programmabladen dienden aan de omroeporganisaties, die Je programma's verzorgen, ten goede te komen. Verder verwierp de kamer met 76 tegen 53 stemmen een amende ment van de socialistische afge vaardigden Voogd, Schakel, Tans, biautigaxa en Kleijwegt, dat beoog de een zinsnede, volgens welke films die door de centrale film keuringscommissie niet geschikt zijn bevonden voor openbare ver toning, niet mogen worden uitge zonden, te laten vervallen. Een amendement van de heer Boertien, volgens hetwelk de om- roepstichting volledige gegevens over de programma's ter openbaar making ter beschikking zal stéllen van de omroeporganisaties en ad- spirant-omroeporganisaties die zendtijd hebben verkregen, werd bij zitten en opstaan aangenomen. Volgens hét oorspronkelijke ar tikel zouden de organisaties gedu rende de tijd dat zij zendtijd heb ben verkregen, bij uitsluiting be voegd zijn een volledig program mablad te verveelvoudigen en openbaar te maken. Minister Klompé had verklaard geen bezwaar te hebben tegen dit amendement. Daarop werd het artikel met 80 tegen 49 stemmen goedgekeurd. Een amendement van de a.r.- afgevaardigde Schakel om de om- roepstichting in plaats. van mini maal 25 procent (en ten hoogste 40 procent) van de zendtijd mini maal 15 procent van de radiozend tijd en minimaal 25 procent van de tv-zendtijd ter beschikking te stel len, Werd bij zitten en opstaan aangenomen. Een ander amendement van de heer Schakel, dat beoogde de minis ter de bevoegdheid te geven de vaststelling van de zendtijd van de stichting aan de stichting zelf over te laten,, was door de minister overgenomen. De kamer aanvaardde een amen dement van de katholieke afge vaardigde Baeten over de samen werking tussen de programmastaf van de omroepstichting en die van de omroeporganisaties. Amendementen van de socialist Voogd en de liberaal Van Dijk werden resp. aanvaard en verwor pen bij zitten en opstaan. Deze amendementen, die beoog den de posities van de regionale omroepen 'te verbeteren, waren door de minister ten sterkste ont raden. Eerder was een door de minister ontraden en een gewijzigd amen dement van de c.h.-afgevaardigde Kikkert om behalve vertegenwoor digers van de omroeporganisaties, de kroon en culturele en maat schappelijke organisaties in het bestuur van de omroepstichting zitting te laten nemen de kerkge nootschappen, aan welke afzonder lijk of collectief zendtijd was toe gewezen, bij zitten en opstaan ver worpen. Socialisten en liberalen hadden aangekondigd dat, indien dit wets ontwerp zou worden aanvaard, zij r en subamendement van de socia list Voogd zouden steunen dat het zelfde zou moeten gelden voor een genootschap op geestelijke grond slag (het humanistisch verbond). Met 91 tegen 38 stemmen heeft de kamer vervolgens het ontwerp van wet tot regeling van de om roep aangenomen. Vóór aanvaarding van het wets ontwerp spraken zich uit de frac tie van de k.v.p. niet uitzondering van de heer Mooiman; de p.v.d.a.- fractie met uitzondering van de heer Vredeling; de fractie van de a.r.p., een deel van de c.h.u.-frac tie. Tegen het wetsontwerp waren de v.v.d.-fractie, de s.g.p., e.p.n, p,S:p., g.p.v., een deel van de c.h.u., de partijloze' heer Voogd en de k.v.p.'er-Moorman, de socialist Vredeling en de boerenpartij. Bij de stemverklaring zei mevr. Van SomerenDowner dat de de batten haar hadden gesterkt in de overtuiging, dat hier het recht ge weld werd aangedaan. Dit is een trieste zaak en een zwarte dag voor het parlement. De heer Van Rijckevorssel (k.v. p.) zag in het wetsontwerp zoveel positiefs dat hij zei er te zullen voorstemmen ondanks de aanvaar ding van de artikelen 22 en 23, die z.i. ,als een ongelukkig stukje wet geving de geschiedenis zullen in gaan. Zijn partijgenoot Moorman kon zich' niet verenigen met wat hij noemde het gevaarlijke gemani- nuleer met fundamentele rechts beginselen. Freule Wttewaall van Stoet wegen deelde mee, dat tweederde deel van1 de 'c.h.u.-fractie tegen het wetsontwerp zou stemmen, nu de artikelen 22 en 23 waren aanvaard. De heer Jongeling (g.p.v.) zei het niet eens te zijn met de getals- limiet. De geboden kansen zijn slechts fictièf, zo vond hij. Hij kon zijn stem niet aan het wetsontwerp geven. Dat kon evenmin de heer (ADVERTENTIE) Ter gelegenheid van het blijde gebeuren in het Huis van Oranje brengt Sola weer een mooie Als U vóór 15 maart bestelt heeft Uw Sola- winkelier reeds enkele dagen na de geboorte Uw lepeltje in huis. SoIa-PIeet in etui, zwaar verzilverd ƒ2,50 Sola-Elite vlekvrij edelstaal in etui ƒ1.50 Schoolbesturen en verenigingen krijgen op deze prijzen belang rijke reduktie. SOLA-ZEIST SOEP VAN ONZE CHEF-KOK VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR De invloed van oceaandepres sies op onze omgeving zal in het komende etmaal verder toene men. Een diepe depressie ligt ten westen van Ierland. Het fronten systeem er van zal ons vandaag passeren. Derhalve zal er op de meeste plaatsen veel bewolking zijn, waaruit enige regen of mot regen zal vallen. Plaatselijk zullen ook enkele opklaringen voorkomen. De kans hierop is het grootst in het uiter ste oosten van het land en later op de dag ook in het zuidwesten, na het passeren van de frontale zone. De temperaturen zullen bij een matige tot krachtige zuidelijke wind een verdere stijging onder gaan. medegedeeld door het K.N.M.T., geldigtot hedenavond. Zacht weer Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Maximum temperaturen van 7 tot 9 graden. DONDERDAG 19 JANUARI v.m. n.m. Breskens 7.27 8.07 Terneuzen 8.03 8.43 Hansweert 8é37 9.17 Walsoorden 8.36 9.16 VRIJDAG 20 JANUARI v.m. n.m. Breskens 8.26 9.02 Terneuzen 9.02 9.40 Hansweert &34 10.12 Walsoorden 9.33 10.11 ZON MAAN op onder op onder 19 8.38 17.04 11.55 1.40 20 8.37 17.05 12.10 2.53 21 8.36 17.07 12.30 4.08 22 8.35 17.09 1257 A2Ê Op tal van Nederlandse schip- persbeurzen zijn woensdag moei lijkheden ontstaan, doordat schip pers weigerden reizen aan te nemen uit protest tegen de zoge naamde relatievaart, opdrachten die niet via de beurs lopen. In Rotterdam zijn kort na el kaar vier reizen afgeroepen zon der dat zich gegadigden aan meldden. Na elke afroep klonk: „niet nummeren". Ook in Amsterdam en op an dere schippersbeurzen is onrust ontstaan. De actie is gestart na een vei'gadering van het onder ling verband van binnenschippers in Amsterdam, die dinsdagavond besloot gedurende twee keer 24 uur een staking te houden. In Rotterdam stonden schip pers, die al in drie of vier weken geen reis meer hadden kunnen maken, hun collega's aan te moedigen om één lijn te trek ken. De actie wordt door de pro testerende schippers in Rotter dam „geslaagd" genoemd. De relatievaart, waartegen zij ge richt is, houdt in dat schippers voor een bepaalde periode hun schip verhuren. Zij varen dan voor een prijs, die aanmerkelijk ligt .beneden de prijs die op de schippersbeurs mag worden ge maakt. De schippers zijn van. mening dat deze relatievaart via de beurs moet lopen. Voor zover bekend distanciëren de erkende schippersbonden zich van de ac tie. Ook zij wensen het nadelig effect van de relatievaart weg te werken, maar zij verkiezen het overleg dat op het ogenblik met allerlei instanties aan de gang is. Woensdagmorgen is de vrije ichippersbeurs in Amsterdam naktisch tot stilstand gekomen, imdat de schippers als protest Logen het verlenen van vergun ningen voor het zogenaamde' ■igen vervoer besloten geduren de tweemaal 24 uur niet „te nummeren", wat de vakterm is voor het inschrijven op aange boden lading. Deze actie, die ook op andere beurzen in den lande speelt, is het gevolg van de economische Minstens 644 jonge stelletjes, die graag willen trouwen, kun nen de grote stap niet doen wegens de Berlijnse muur en de orikkeldraadversperring tussen West- en Oost-Duitsland, zo heeft de Westduitse minister voor zaken betreffende geheel Duitsland, Wehner, woensdag in de bondsdag meegedeeld. moeilijkheden waarin de vrije binnenvaart is komen te verke ren door de concurrentie met de spoorwegen en met het wegver voer. Volgens de wet goederenbe- sluit kunnen zelfstandige schip pers vergunning krijgen om met bepaalde bedrijven een vast con tract te sluiten voor het vervoer Der schip. Het gevolg is dat deze bedrijven hun vrachten niet meer op de schippersbeurs aan bieden en dat de beurzen door deze gang van zaken worden af geroomd. De erkende bonden, de Rijnbond, de protestants- christelijke schippersvereniging, de r.k. bond van schippers en de algemene schippersbond hebben getracht door overleg in Den Haag verbetering in de situatie te brengen, maar daarbij is tot nog toe niet veel bereikt. De schippers, georganiseerd in de „wilde" organisatie, zijn ongedul dig geworden en hopen nu door hun actie de bevrachters te dwin gen meer vracht via de vrije beurs te laten lopen. In hoever deze actie zal sla gen, is nog niet te overzien. Wel is het de protesterenden gelukt in Amsterdam al hun collega's, van wie er zijn die bij de offi ciële bonden zijn aangesloten, mee te krijgen. Op de beurs waren vple kleine groepjes heftig discussiërende schippers. Zes mensen zijn dinsdagavond op een station in een voorstad van Algiers door een sneltrein doodgereden. Ze werden ge grepen toen zij de spoorlijn wil den oversteken. STAKING IN ITALIË De 70.000 beambten van de so ciale verzekeringsinstellingen in Italië zijn woensdag een nationa le staking van 4S uur begonnen. De staking is uitgeroepen door alle vakbonden, die verbetering van de salariëring edsen. Honderd gewonden bij ongelukken in Spanje Om een voetbalwedstrijd beter te kunnen zien was in Videlan- cas in Spanje een honderdtal toe schouwers op de kleedkamers ge klommen. Onder hun gewicht be zweek het dak, waardoor onge veer zestig mensen Werden ge wond. In Huelcar-Overa in de pro vincie Almeria is een autobus ge slipt en in een tien meter diep ravijn gestort. Ruim 40 passa giers liepen verwondingen op. DE OMROEPWET In de Tweede Kamer van de Staten-Generaal is gisteren de omroepwet aangenomen. In de replieken was het in het bijzon der de v.v.d.-afgevaardigde mr. dr. C. Berkhouwer die kritiek leverde (links). Het zomerverblijf van de koninklijke familie In verband met berichten uit Spanje over de aankoop van een landgoed door de Nederlandse ko ninklijke familie deelt de rijks- vooricihtingsdienst mee, dat de fa milie geen voornemen heeft enig landgoed of grond in Spanje aan te kopen en evenmin voornemens is het zomerverblijf „Elefante Felice" in Porte Ercole ir. Italië op te geven. De Westduitse vijfling Van de dinsdag in Dusseldorp ter wereld gekomen vijfling zijn woensdag vier kinderen overle den. Er is nu nog een jongetje in leven. Zijn toestand is „betrek kelijk goed" volgens de dokters. Later werd meegedeeld dat ook de laatste var, de vijfling woensdagavond is overleden. Van Dis wegens het grote aantal uitzendingen van zedenverwilde- rend karakter, de voortdurende aanvallen op het koningshuis en de vele godslasteringen. (ADVERTENTIE) Borreltje, biertje, wijntje? Maak uw aperitiefje extra gezellig met deze feestelijke garnituurtjess Ie vérkaas gember: plakje rook worst stukje zoetzure paprika; lunchworst plakje ei; asperge in ham gewikkeld; paté gevulde olijf; paté tomaat; cervelaat- worst tomaat augurk. Kos- telijk.,4 Enkele tientallen kilometers ten zuiden van Rome is woens dag even na middernacht een 100 jaar oude brug van de Via Appia ingestort. Enkele auto's ver dwenen in een 70 meter diep ra vijn. Drie mensen zijn om het leven gekomen. De brug is de beroemde Ponte dell Ariccia vlak bij Albano La- ziale. Zij werd in 1944 door terug trekkende Duitse troepen ge deeltelijk opgeblazen en drie jaar later hersteld. In de buurt van de brug wonende mensen zeggen, vlak voordat de brug bezweek drie of vier ontploffingen te heb ben gehoord. In het licht van schijnwerpers klauterden politie mannen en brandweerlieden de steile helling af naar de massa verwrongen staal en gesteente in de droge rivierbedding, waaruit gekerm opklonk. Zé werden ge hinderd door het uit gebroken leidingen van de brug gutsende water. De boogbrug, die ruim 100 meter lang was en 10 meter breed, werd in 1854 door paus Pius de negende opengesteld. Het is volgens de politie het in 1947 vernieuwde gedeelte van de brug dat het heeft begeven. Ver moedelijk zijn twee auto's naar beneden gestort. Een derde kon vlak vóór de gapende kloof in het midden van de brug remmen. Je ontploffingen die men zegt te hebben gehoord, waren volgens de politie waarschijnlijk dreu nen van het neerploffende ge steente. Foto.' Het gedeelte dat van de beroemde brug is ingestort. (ADVERTENTIE) gestoofde kabeljauw met citroen worteltjes met peterselie gekookte of gebakken aardappelen, karamelpudding

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1