Hartelijke ontvangst voor nieuwe burgemeester van Zaamsiag PROVINCIAAL NIEUWS Raadslid Faas: „Een populaire burgemeester leeft met de bevolking mee" RAUWE HOEST? ABDIJSIROOP! Nog vele toespraken Als andere middelen falen, neem dan het middel waarop zelden vergeefs een beroep gedaan is, ABDIJSIROOP 's werelds beste hoestsiroop. Axel Breskens Cadzand Middelburg Sluiskil IJzendijke Bloemen Het oudste raadslid Rede van de burgemeester De installatie (ADVERTENTIE) welkomde de heer W. Faas het burgemeestersgezin, waarbij hij zich in de eerste plaats richtte tot de „burgemeesteresse", „wier in vloed we niet moeten onderschat ten". De heer Faas had zich als eerste reactie op de benoeming afgevraagd: Is het de bedoeling Zaamsiag aan een burgemeester te helpen of de burgemeester aan een gemeente of is onze gemeente voorbestemd een opleidingsinsti tuut voor burgemeesters te zijn? Hij was niettemin blij met de benoeming van deze jonge burge meester, „in wie wij een dapper en kundig aanvoerder in de strijd om ons bestaan hopen te krijgen". De heer Faas stelde dat burge meester De Pree de leiding kreeg De heer Faas wees op het schrij nende bejaardenprobleem te Zaam siag, waarvoor hij reeds in ver schillende raadsvergaderingen de aandacht vroeg ,n.l. een bejaarden centrum dat het mogelijk moet maken, dat de Zaamsiagse bejaar den niet meer in andere gemeenten moeten worden ondergebracht. De heer Faas sprak de hoop uit datde gemeenteraad even prettig met de heer De Pree zal kunnen samenwerken als met zijn voor ganger het geval is geweest Als tolk van het gemeenteper- Belangrijke fase in brugbouw binnenvaartsluis Met het beeld op bijgaande foto is een belangrijke fase be reikt in de afwerking van de bin nenvaartsluis. Het betreft de overbrugging van de sluis aan de noordzijde, welke in onderdelen geschiedt en wordt uitgevoerd door de „ABR Ateliers Beiges Reünies" té Leuven, Kamer van Koophandel Op vrijdag 20 januari a.s. houdt de kamer van koophandel en fa brieken voor Zeeuws-Vlaande- ren haar tiende algemene ver gadering. Als belangrijkste punt vermeldt de agenda de traditio nele jaarrede van de voorzitter, ir. R. H. van Krevelen. A.Z.V.V. zonder voorzitter Do Axelse zatordagvoetbalver eniging zit momenteel zonder voorzitter. Geheel onverwacht heeft de heer M, den Doelder zaterdag na afloop van de wedstrijd tegen Amstelveen het bestuur er schrif telijk van in kennis gesteld het voorzitterschap neer te leggen. De heer Den Doelder, die aan de vereniging 'n helangrijk steen tje heeft bijgedragen tot de grote stap naar de hoogste afdeling van het Nederlandse zaterclaevoetbal, heeft het voorzitterschap 2% jaar bekleed. Open-Deurwerk Uitgaande van het Open-Deur comité Breskens is in „De Uit komst" een gespreksavond ge houden. Ds. Klamer uit Hilver sum hield een inleiding als radio dominee, waarna een prettige discussie volgde. De belangstel ling was goed. Op deze bijeen komst waren ook de dominees en de pastoor van Breskens aan- wezig. Ontspanningsavond De vereniging „Volksonder wijs" afdeling Breskens heeft in het Casino de jaarlijkse ontspan ningsavond gegeven. De voorzitter, de heer J. Robijn, kon in z'n welkomstwoord slechts een matig aantal leden welkom heten. Tevens sprak hij een pro pagandistisch woord voor „Volks onderwijs". De toneelvereniging „Groede" heeft hierna het blijspel in drie bedrijven „De nieuwe Generatie" opgevoerd. Middelburgse schakers wonnen De schaakclub S.V.K.B. speelde in café Buitenlust een wedstrijd tegen Middelburg I voor de le klasse van de Zeeuwse competitie. Middelburg won niet 8y2114- Gedetailleerd luidt de uitslag: S.V.K.B.—Middelburg H. SteffenJ. de Baare 01 F. de PutterH. Strooband 10 E. v. d. WaagH. Nederlof 01 niet opgek.J. Scholtens 01 I. LuteijnE. Zinkhaan 01 E. SaloméL. Jongepier y2V2 L. de VliegerJ. de Quartel 01 P. JansenT. Klaver 01 P. de BruyneN. Mast 01 H. van LiereC. Rijks 01 Totaal 1 8 j Marinematroos maakte merkwaardig uitstapje op treindak Tussen Middelburg en Vlissin- gen heeft zich maandag 'n merk waardig voorval afgespeeld. Een onbekend gebleven matroos is tijdens de vijf minuten durende treinreis tussen de Zeeuwse ste den op het dak geklommen. De spoorwegen nemen aan dat hij uit een raam op het dak is ge klauterd. Hii bleef daar ongeveer vier minuten in gebukte houding zitten. Bij het in zicht komen van het station Vlissingen verdween de matroos weer aan de andere kant van de wagon in de trein- coupé. De stationschef van Vlis singen, de 51-jarige heer Coevert, heeft de matroos bij binnenkomst van de trein met eigen ogen op 't dak zien zitten. Kort tevoren had hij een telefoontje ontvangen van de overwegwachter bij Souburg, die bij het passeren van de trein de vreemde capriolen van de matroos had opgemerkt. Volgens de heer Coevert moet de trein tijdens het uitstapje van de matroos een snelheid van onge veer 70 km hebben gehad. Volgens ooggetuigen zou de marinepatrouille een matroos die er bevuild uitzag en enige kno pen van zijn uniform miste, heb ben aangehouden, maar de matroos zou hebben ontkend dat hij iets met de klimpartij te maken had gehad. De comman dant van de maritieme middelen in Vlissingen heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. De bewuste trein vervoerde enkele honderden matrozen, die naar hun schip terugkeerden. Op het ogenblik zijn er in Vlissingen veel mariniers, omdat de kruiser „De Zeven Provinciën" in dok ligt. Gebedsdiensten Ter gelegenheid van de inter nationale week van gebed voor de eenheid van de christenen wor den er te Sluiskil 'n drietal korte gebedsdiensten gehouden. Voor deze diensten bestond vorig jaar een ruime belangstelling. Ook deze keer zijn de verwachtingen weer hoog gespannen. Op woens dag 18 januari leidt ds. H. J. Ruis een dienst in de St. Antoniuskerk. Pater Paulinus leidt de dienst in de hervormde kerk op vrijdag 20 januari. In de kapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis gaat ds. L. Berger voor in de laatste van de drie diensten Alle drie de dien sten vangen aan om 19 uur. Biljartwedstrijd In café „Sluiskil" had een ont moeting plaats tussen de biljart club Sluiskil en Fortuna uit Axel. Door beide clubs werden 10 spelers geleverd. Alle wedstrijden hadden een prettig verloop, waarbij tenslotte Sluiskil de overwinning behaalde met 12S, De heer W. Goethals te Sluis- kilkil heeft de hoogste serie aan getekend (28), terwijl de heer C. Hoogstrate te Axel het hoogste gemiddelde (4,45) behaalde. K.V.P.-forum De statenkring Sluis van de K.V.P, houdt op 30 januari een forum waarin zitting zullen heb ben de heren J. van Dongen, drs. W. Dusarduijn, W. Weterings, W. Colsen, A. de Kooning, C. Ver donk, en F. Thomaes. De alge mene leiding heeft de heer Ch. Bukkens. Het forum zal diverse actuele Zeeuwse politieke aangelegen heden bespreken. Een Schutterskonirig In het Hofzichttheater werd door de handboogsociëteit ..Nut en Genoegen" de jaarlijkse koningsschieting gehouden om de koningstitel 1967. Het was de heer Aug. Martens die met een fraai schot de koningsvogel wist te vel len en zo als koning 1967 werd gehuldigd. De verdere uitslag was als volgt: Hoogvogel Frans Claeijs; le zij vogel Herman Wijffels; 2e zij vogel Frans Claeijs, hoogst aantal vogels A. de Neve. Na de officiële vergadering volg den nog vele toespraken. Burge meester R. J. A. den Boer van Sas van Gent, die namens de collega's uit de buurtgemeenten en de ver eniging van burgemeesters en se- cretrïssen het woord voerde, zag deze benoeming „als een rijpe vrucht in de schoot geworpen". Hij noemde Zaamsiag een prachti ge gemeente met een gemoedelijke bevolking en met een goed functio nerend bestuursapparaat. Hij wen ste de nieuwe burgemeester een mooie toekomst in Zeeuws-Vlaan- deren. I Oud-burgemeester Van Wijk zeide „tientallen banden met Zaam siag te hebben, welke hooelijk niet verbroken zullen worden." Hij noemde het een voorrecht burge meester van Zaamsiag te mogen zijn. „Je krijgt een juweel van een gemeente. Pronk met dit mooie Zeeuwse juweel, dat zeker het pronken waard is" Ds. Sneep die sprak namens de kerken, was getroffen door de warmte en het idealisme waarmee de burgemeester zijn taak wil aan vatten en hij wenste hem bij zijn werk Gods zegen toe. Als laatste van een aantal spre- De heer Faas zei hier o.a. dat „de mensen hier erg gevoelig zijn voor een vriendelijk woord en ge baar. Als u vlug wilt inburgeren, leef dan mee met blijde en droevige gebeurtenissen en u bent in korte tijd een gewaardeerd burgemees ter. Uw voorganger heeft hieraan zijn populariteit te danken gehad". Voorafgegaan door een auto van de rijkspolitie en de Julianaruiters reed de stoet naar de kom der ge meente waar in de Temeuzense- straat de begroeting plaatsvond door het bestuur van de Oranje vereniging en de commandant van de brandweer de heer L. W. Hame link. Hier werden aan mevrouw De Pree bloemen aangeboden door de 11-iarige Sarina de Zeeuw namens de brandweer en de 8-jarige Lenie Dees namens de Oranjevereniging. Woordvoerder van de laatste vereniging was de heer C. A. de Kraker die gewag maakte van de twijfel, welke velen aangaande een nieuwe burgemeestersbenoeming koesterden. „Sraks wordt er over onze hoofden beslist wat er met Zaamsiag zal geschieden. Zaamsiag is een welvarende gemeente, ge'e- gen tussen vruchtbare polders, een gemeente die zichzelf kan redden. Waarom moeten wij verdwijnen?" De lieer De Kraker attendeerde op de eenvoud van de bevolking: „wij agnittm *ÜA g«w«od de burge- begroetingswoord zelde: „U zit naar mijn gevoel aan de verkeerde kant van de tafel"); de districts commandant van de rijkspolitie in Zeeland overste A. J. van Thiel; vertegenwoordigers van officiële instanties en het verenigingsleven en familie en vroegere medewer kers van de nieuwe burgemeester. Wethouder De Koeijer noemde de spoedige vervulling van de bur gemeestersvacature een verrassing. De heer De Koeijer veronderstelde enig verband tussen het benoemen van een tijdelijk wethouder en de benoeming van een nieuwe burge meester. Ook toen de vorige maal na een vacature van acht maanden een tijdelijke wethouder werd benoemd, volgde kort daarna de benoeming van een burgemees ter. De conclusie van de heer De Koeijer was daarom: „Wanneer er ergens een burgemeestersvacature is, benoem dan ten spoedigste een tijdelijk wethouder en u krijgt een burgemeester". De gemeentelijke problematiek noemde de heer De Koeijer momen teel niet zo groot. De eigenlijke kwesties zullen eerst opduiken als de herindeling doorgaat, waarbij Zaamsiag dan „een gehucht van een grotere gemeente" wordt. De wethouder deed een beroep op de heer De Pree mee te werken aan het behoud van de zelfstandigheid van de gemeente. Het verzorgings- peil en de bestuurbaarheid kunnen daar alleen maar mee gediend zijn, terwijl deze doos opname in een mening, dat uit het feit dat nog een burgemeester is benoemd, moest worden afgeleid dat de her indeling niet zal doorgaan. Er is alleen een vertraging ontstaan. De burgemeester, die op Walcheren in dat opzicht enige ervaring heeft opgedaan, zei dat de beste manier om de toekomst tegemoet te treden is, gewoon door te werken en te trachten een goede gemeente af te leveren. „De Inwoners zullen daar alleen maar wel bij varen." De burgemeester ls altijd zeer geboeid geweest door de recreatie. Hij wil zijn gedachten er eens over laten gaan, wat er hier voor Zaam siag aan de, Scheldeboorden te verwezenlijken valt. „Met een toe nemende mechanisatie in de land bouw is hier mogelijk enige com pensatie te vinden." De burgemeester mist hier een speeltuin en zijn vrouw een zang vereniging. Door partikulier initia tief en een stimulans van de over heid is hieraan wellicht iets te doen. Met de uitbreiding van de indus trialisatie in de omgeving zag de nieuwe burgemeester zijn gemeen te ideaal gelegen om te dienen als woongemeente voor mensen die uit het stadsrumoer weg willen zijn. De eerste aanzet daartoe is reeds duidelijk waarneembaar Met een pittige toespraak ver- Wethouder De Koeijer hangt bur gemeester De Pree de ambtsketen om. eens, die van mening waren dat het in Zaamsiag goed wonen en goed werken is, maar hij twijfelde eraan, of dat in de toekomst zo zal biijven, waarbij hij dacht aan lucht- en waterverontreiniging. kers uit Zoutelande sprak de moe der van de heer De Pree haar zoon toe met enige bijbelteksten. De burgemeester dankte voor al het gesprokene en sloot hierna de bijeenkomst. Tijdens de receptie wenst de moeder van de burgemeester haar zoon van harte geluk. Na de rondrit door het dorp wordt de nieuwe burgemeester bij het gemeentehuis begroet door wethouder F. de Koeijer. groter geheel zullen verminderen. De problemen zijn van een zoda nige omvang dat we ze het liefst willen oplossen zonder „opgelost" te worden. Nadat de heer De Koeijer de burgemeester had gefeliciteerd met zijn benoeming en hem in Zaam siag een veeljarige ambtsperiode had toegewenst eindigde hij aldus: „De woorden hoop en verwach ting worden menigmaal in één zin gebruikt en in één adem uitge sproken; ze dekken elkaar echter lang niet altijd. Het blijft mogelijk te hopen, ook zelfs zonder enige verwachting." Hierna volgd.e het ceremonieel van het omhangen van de ambts keten en de overhandiging van de voorzittershamer. Burgemeester De Pree zeide in zijn installatierede o.a. dat hij in Zoutelande een goede leertijd had gehad, mede door de minder gun stige financiële begrotingsaspec ten, dit in tegenstelling tot Zaam- salg, waar de begroting 1967 een mooi bedrag voor onvoorziene uit gaven toelaat en de financiën ge zond zijn. De burgemeester was niet van over de mooiste gemeente van j Oost Zeeuws-Vlaanderen, „een i kalm en rustig dorp met ruime verten, wijde poiders en een open *iemel, lieflijk leunend tegen de Scheldeoevers, met een nijvere j arbeidende bevolking en een zich aanpassende middenstand". Spreker was het met anderen Het burgemeestersgezin (in het midden gemeentesecretaris J. J. Haak) aandachtig luisterend naar de welluidende klanken van „De Volharding". soneel riep de gemeentesecretaris de heer J. J. Haak de burgemees ter en zijn gezin een welkom toe. Hij zei hierbij te hopen op een hechte vriendschap en samenwer king, in de eerste plaats in het be lang van de gemeente, maar cok ter verhoging van de levens- en arbeidsvreugde van hen beiden. meester te benaderen op eenvoudi ge wijze en wij vragen daarom: bewaar ons voor stadsallures De burgemeester dankte voor de hartelijke verwelkoming. Voorafgegaan door de harmonie „De Volharding", die later voltallig ter receptie aanwezig was, begon de tocht door het dorp waar veel gevlagd werd en in alle straten be langstellende gemeentenaren het burgemeestersgezin wuivend be groetten. Bij de chr. school in de Riemensstraat en de kleuterschool „Het Zwaluwnest" in de Molen straat stonden de kinderen met vlaggetjes te zwaaien en onder het gebeier van de torenklok werd het gemeentehuis bereikt, waar ook veel publiek aanwezig was. De raadsvergadering, waarin de installatie plaaitsvond, werd bijge woond door de chef van het kabi net van de commissaris der konin gin, mr. H. F. M. van der Heijden; collega's uit de buurtgemeenten, oud-burgemeester J. van Wijk (tot wie wethouder De Koeijer in zijn De heer J. de Pree !s maandag middag op hartelijke wijze als burgemeester der gemeente Zaam siag ontvangen. Na de installatie waarbij ook oud-burgemeester J van Wijk aanwezig was door de waarnemend burgemeester F. de Koeijer, werd de ontvangst afge rond met een receptie in „De Poort", waar uit de overweldigen de belangstelling bleek hoezeer de Zaamsiagse bevolking was Ingeno men met het feit dat er nog een burgemeester is benoemd. Ook tal van burgemeesters en andere autoriteiten uit omliggende gemeenten waren aanwezig. Het was allemaal begonnen aan «Je grens van de gemeente bij de Kraagbrug waar de burgemeesters familie de burgemeester, mevrouw De Pree en zoontje Rudi om kwart voor twee werden op gewacht door de Julianaruiters en waar een raadscommissie, bestaan de uit het oudste en het jongste raadslid de heren W. Faas en Th. Dobbelaar, hen het eerst begroet te. Daar ook werd voor de eerste maal op deze dag gezinspeeld op de populariteit die burgemeester Van Wijk genoot.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3