Tweede Kamer behandelde de Omroepwet Zuid-Vielnam wil praten met Hanoi Arbeiders in Sjanghai hebben hel werk hervat Meerderheid voor de regering verzekerd Nota van ivijzigingen van minister Klompé RADIO DE KOCK weekend-systeem HET WEER WOENSDAG 18 JANUARI.1967 23e Jaargang No. 686c Het auteursrecht P.v.d.A. voor uitstel Rechtén J van de mens 48 kinderen ontvoerd in Canada „Aap uit de mouw" Grondverf droog na 50 minutea Plamuur hard na 15 minuten 1 Bombardementen voortgezet Schadelijk „economisme" Mao gezond „Bourgeois"- leven Traangas Cedar falls Amerikaanse sterkte boven de 400.000 man Weerbericht Hoogwater Zon- en Prank, bij abomwment: TEKNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRU Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis per mm 16 ct; minimum ner advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Bij de behandeling van de om- mand ontkend, aldus de heer roepwet in de Tweede Kamer wees de katholieke afgevaardig de Baeten erop, dat de Kamer meermalen de gelegenheid had gehad zich over het omroep- vraagstuk uit te spreken. Wan neer ooit van een wet kan wor den gezegd dat zij de vrucht was van overleg tussen regering en parlement, dan was dat bij de omroepwet het geval. Het aan deel van de Kamer was aanmer kelijk groter dan meestal het ge val is. Mr. Baeten verklaarde ver heugd te zijn over de optimale openheid waarin de wet voorzag. Op deze wijze werd de „kleur loze narigheid" van grootste ge mene deler-programma's zonder duidelijk herkenbaar gezicht, die elke mogelijke controverse om- seilden, vermeden. Een gevaarlijke kant van deze openheid was echter de moge lijkheid van programmaversnip pering en overmatig spelen op de gunst van het publiek. Spr. was bezorgd dat aan het doel van een zo compleet en gedifferentieerd mogelijk totaalprogramma zou worden voorbijgeschoten. De 'Nederlandse omroepstich- ting, waarin de omroepen zullen «amenwerken en die zelfstandig programma's zal verzorgen, krijgt 25 tot 40 procent van de omroep- lijd tot haar beschikking, een grote omroepvereniging onge veer 12 procent. De omroeporganisaties moeten de „weinige uren" die hen tot eschikking staan, een volledig programma brengen, terwijl, al dus mr. Baeten, de omroepstich- ling vulstof moet zoeken. Sprekend over het auteurs recht, zei mr. Baeten dat de om roeporganisaties de opbrengst van hun programmabladen aan wenden voor de direkte of in- direkte verbetering van pro gramma's, Aangezien de luister en kijkgelden in Nederland uit zonderlijk laag zijn, was het in het algemeen belang dat de om- roep-'organisaties de beschikking bleven behouden over eigen mid delen. Het wegvallen van deze middelen zou tot een onaan vaardbare versobering en ver schraling van de programma's leiden, evenals tot langzamer Sntwikkeling van radio en tele visie. De hoge raad heeft erkend dat programma-geschriften van de omroeporganisaties behoren tot de categorie van geschriften die bij de auteurswet zijn beschermd, dat wil zeggen, niet zonder toe stemming van de maker mogen worden openbaar gemaakt of verveelvuldigd. De gewijzigde omroepwet maakte het thans mogelijk een techt dat door een wet was ge garandeerd en door de hoogste rechterlijke instantie was erkend je handhaven. Nu onze bezwaren tegen be handeling in de Kamer weinig weerklank hebben gevonden, zal onze fraktie zich in grote meer derheid akkoord verklaren met de oplossing van de kwestie in zake het auteursrecht in de ar tikelen 22 en 23. Dit zei de so cialistische afgevaardigde Kleij- wegt, die na de heer Baeten aan het woord kwam. Na 40 jaren omroep zal de Ka mer zich voor het eerst daarover uitspreken. De eis tot een wet telijke regeling wordt door nie- Kleijwegt die als uitgangspunten twee punten gehandhaafd wil zien: 1. geen staatsomroep; 2. geen commerciële t.v. en radio. Deze afgevaardigde zei het on juist te achten dat minister Klompé ineens zo'n haast heeft gekregen. Dit mini-kabinet van extra-parlementair karakter be hoort dit ontwerp niet te behan delen. Er zitten zoveel juridische strijdpunten in, dat behandeling nu uiterst onverstandig is. De heer Kleijwegt wees er op dat de omroeporganisaties uit de opbrengst van de programmabla den veel kunnen bekostigen. Als iedereen maar programma's mag publiceren, ontstaat er concur rentie. Deze concurrentie kan winst behalen, zonder ervoor te hebben betaald. Hij sprak zijn vertrouwen uit dat het omroepbestel vorm zal geven aan onze nationale saam horigheid. De verscheidenheid zal aan bod moeten komen, in groter mate dan thans het geval is. 4* De Canadese politie heeft dins dag in de bergachtige streek rond St. Agatha in de buurt van Quebec gezocht naar 48 kinderen, die door monniken van een van de r.k. kerk afgescheiden secte verborgen wor den gehouden. Een sociale instantie heeft ver ordend, dat de 66 kinderen, die in het klooster verbleven, onder ge rechtelijke voogdij moeten worden geplaatst, omdat zij niet goed ge zond en ondervoed waren en omdat hun opvoeding was verwaarloosd. Het klooster is eigendom van de apostelen van de „oneindige lief de". De secte heeft connecties met een geestverwante beweging, die in 1952 in Frankrijk door de ex- priester Michel Collin is gesticht, Collins noemt zich paus Clemens XV. (ADVERTENTIE) In tegenstelling tot mr. Baeteh zei de kathólieke afgevaardigde mr. Rijckevorseï de artikelen ov'er'het auteursrecht te beschou wen als een niet noodzakelijke poging om de omroeporganisaties te beschermen. Aanvaarding van de omroep wet zou betekenen dat een ele ment in het auteursrecht wordt aangebracht, dat in strijd is met een wezenlijk beginsel van het strafrecht, n.l. dat de schuld van een verdachte aan een misdrijf niet mag worden verondersteld. Mr. Rijckevorseï verklaarde dat de artikelen in de omroepwet over het auteursrecht strijdig waren met het Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. De liberale afgevaardigde me vrouw Van SomerenDowner begon met op te merken dat het wetsontwerp een verkeerde naam draagt. Het zou moeten heten wetsontwerp ter bestrijding van „Televizier" en ter sluiting van de ether. De considerans zou moeten luiden: overwegende dat „Tele vizier" een maatschappelijk kwaad is en overwegende dat het dringend gewenst is de ether te sluiten enz. Mevr. Van Sbmeren betitelde dit wetsontwerp alsonwaarach tig en oerconservatief. Het wil legaliseren wat gegroeid was in een periode van 40 jaar. Het zal spoedig als een kaartenhuis in eenstorten, omdat het niet echt is, niet kan werken, geen reke ning houdt met het'heden, laat staan met de toekomst. Zij kri tiseerde het feit dat nieuwe ge gadigden een aanhang van 15.000 houders van radio- en/of t.v.- kaarten moeten hebben. De aap is naar de mening van deze afgevaardigde uit de mouw gekomen. Het gaat tegen „Tele vizier", het gaat tegen elk ander blad dat het nieuws rondom de omroep journalistiek wil verwer ken, hetzij op een populaire, het zij op een meer wetenschappe lijke wijze. De overheid bepaalt dus het karakter van een blad, aldus mevr. Van Someren, die dit een uitermate ernstige zaak acht. Zij wil hierover een uitspraak van de Kamer hebben en diende een motie in, waarin wordt te kennen gegeven dat het niet aan de overheid is om het karakter van welk blad dan ook te be palen. (Zie verder pag. 5.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 9 O V (ADVERTENTIE) VIETKONG ACHTER PRIKKELDRAAD Ben Soec Zuid-Vietnam): Viet- kong-verdachten staren somber door het prikkeldraad. Zij wer den gevangen genomen door Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen tijdens de grote aktie in de z.g. ijzeren driehoek in de Mekong-Delta. Dit is een foto van Kyoichi Sa- wada, tweemaal winnaar van de „worldpressphoto". De Zuidvietnamese regering heeft dinsdag besprekingen met vertegenwoordigers van de NookI- vietnamese regering aangeboden voor uitbreiding van het komende bestand ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwjaar. Tegelijkertijd kondigde de rege ring in Saigon aan voorlopig niet te zullen ingaan op het door de vietcong aangekondigd zevendaag se bestand, maar zich te zullen houden aan de door haar vastge stelde periode beginnende 8 tebr. In een verklaring van het minis terie van buitenlandse zaken in Saigon wordt gezegd dat de Zuid vietnamese strijdkrachten zich zul len houden aan net aangekondigde vierdaagse bestand, maar dat de regering van de republiek Vietnam ook bereid is vertegenwoordigers van Noord-Vietnam te ontmoeten om regelingen uit te werken voor een uitbreiding van de opschorting van de offensieve militaire opera ties tot zeven dagen of zelfs nog langer op basis van een geschikte overeenstemming en toezicht. De door de Zuidvietnamese rege ring vastgestelde bestandsperiode omvat vier dagen. Premier Ky is inmiddels aap het hoofd van een regeringsdelegatie uit Saigon vertrokken voor bezoe ken aan Australië en Nieuw-Zee- land. Ook de echtgenote van de vice-luchtmaarschalk maakt deel uit van het gezelschap. Bij de Amerikaanse luchtaanval len op Noord-Vietnam zijn maan dag twee phantoms neergeschoten, waarmee het totaal aantal boven Nöord-Vietnam verloren toestellen sedert 5 augustus 1965 op 459 kwam. De bombardementen werden dinsdag voortgezet met aanvallen De arbeiders In Sjanghai hervat ten het werk na de samenzwering van reactionaire elementen tegen de partijlijn van Mao tse-Toeng verijdeld te hebben, zo is dinsdag door radio-Peking meegedeeld. Volgens het radiostation hadden „bourgeoisreactionairen" zonder succes getracht de revolutionaire arbeiders en de rode gardisten in China's grootste industriestad om te kopen met geld en andere mate riële voordelen, teneinde het beleid van partijvoorzitter Mao en de produktie te saboteren. Revolutionaire studenten zou den de havenarbeiders duidelijk hebben gemaakt hoe de reactionai ren in de afgelopen maanden had den getracht een samenzwering uit te voeren van het handjevol mensen in het bestuur van de com munistische partij dat de kapitalis tische weg volgt. De arbeiders zouden gevolg heb ben gegeven aan oproepen tot her stel van de eenheid en orde In de stad en hun werk bij de openbare diensten, de spoorwegen en ban ken, in de havens en de industrie hebben hervat, aldus radio-Peking. Het persbureau Nieuw China wist te melden dat vooral de ont wrichting van het passagiers- en vrachtverkeer ernstige verliezen aan de staatseconomie had toege bracht. Volgens Nieuw China zijn stu denten van de universiteit van Pe king ingeschakeld om onder de arbeiders in *de mijnbouw en indus trie de oproep van voorzitter Mao tot uitdraging van de revolutie en stimulering van de produktie te verkondigen. Ook hebben de stu denten tot taak de arbeiders te mobiliseren tegen de tegenstanders van Mao en hun schadelijk „econo misme", n.l. het corrumperen van de arbeiders door toekenning van loonsverhogingen en andere ver beteringen waartoe de staatseco-"(vesten hebben bekeken, aldus de nomen geen opdracht hebben gege ven. Het Japanse persbureau Kyndo meldde uit Peking dat rode gardis ten daar door middel van aanplak biljetten de bevolking oproepen de door het economisme verkregen loonsverhogingen en voorzieningen terug te geven aan de staat. Voorts eisten zij stopzetting van de ver koop van luxe-artikelen zoals ta pijten, polshorloges, radio's en bont en beëindiging van de prak tijk van geldigverklaring van ver lopen textielbonnen voor de bevol king. Volgens het in Hongkong ver schijnende Engelstalige dagblad The Star hebben rode gardisten in de Zuidchinese stad Kanton met luidsprekerwagens de bevolking verzekerd dat partijvoorzitter Mao in goede gezondheid verkeerde en niet zoals sommige geruchten wilden dood was. Uit de berichtgeving van de Star een vraaggesprek met een reiziger uit Kar.to viel op te maken, dat de geruchten over Mao's dood kort geleden de ronde deden en dat véle mensen bij het vernemen van het gerucht in hui len waren uitgebarsten. Door middel van plakkaten is dinsdag in Peking weer kritiek ge leverd op minister van buitenland se zaken Tsjen-Ji en ambtenaren van zijn ministerie. Tsjen-Ji, zo luidt de beschuldiging, zou ten onrechte gemeend hebben dat be paalde personen, zoals Ben Belia de afgezette president van Alge- rië en Modibo Keita en Sekou Toure president van resp. Mali en Guinee hun land naar het socialisme zouden kunnen leiden. De Chinese diplomaten en ande re functionarissen zouden in het buitenland hebben getracht een bourgeois-leven te ieiden en sou venirs, snuisterijen en oude schil derijen hebben gekocht. Sommige diplomaten zouden zelfs in Chinese ambassades erotische films uit het zen en het op voet van gelijkheid met de andere delegatieleden heb ben behandeld. In de afgelopen dagen zijn veie Chinese diplomaten van hun post in het buitenland in Peking aange komen. Vermoed wordt dat zij een „proletarische" herscholing moeten ondergaan. op een rangeerterrein, bruggen, op slagplaatsen, militaire barakken en verbindingswegen. Achtmotorige B-52 bommenwer pers legden hun „bommentapijten" in de gedemilitariseerde zone. Doelen waren infiltratie-wegen en bevoorradingscentra. RODE WACHTERS UIT DE PROVINCIE Peking: Nog steeds arriveren nieuwe groepjes rode gardisten uit de provincie in de Chinese hoofdstad. Ondertussen betekent het, dat deze demonstranten niet aan het werk zijn "Beschuldiging. Voorts wordt Tsjen-Ji ervan be schuldigd zijn gezm mee te heb ben genomen op buitenlandse rei- Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon heeft gezegd dat voor de Amerikanen terugtrekkende op standelingen bij een actie ten noodrwesten van de Zuidvietna mese hoofdstad gebruik hebben gemaakt van wat leek op traan gas. Het gas had geen nadelige ge volgen voor de Amerikanen en zij behoefden geen gebruik van hun gasmaskers te maken. Eind vorig jaar meldden de Ame rikanen in een ondergrondse op slagplaats 1000 traangasbommen van Chinese makelij te hebben ont dekt. Noord-Vietnam had eerder bij de internationale controlecommissie geprotesteerd tegen het gebruik van traangas door de Amerikanen. ff fr Bij de operatie „Cedar fails" ter verdrijving van de rebellen uit de 155 vierkante kilometer grote ijzeren driehoek ten noordwesten van Saigon zijn volgens een Ameri kaanse militaire woordvoerder tot dusver 466 vietcongstrijders ge dood. De actie, die reeds tien dagen duurt, heeft als doel het gebied als vesting voor de rebellen onmoge lijk te maken door systematische verwoesting van de bèbossing, de dorpen en de schuilplaatsen der rebellen. De bevolking van het ge bied, geschat op 10.000 zielen, wordt naar vluchtelingenkampen overgebracht. In de ijzeren driehoek werd dinsdag een helikopter van het Amerikaanse leger door vietcong- vuur neergehaald, waarbij acht Amerikaanse militairen om bet leven kwamen. De Verenigde Staten zullen deze maand nog 10.000 militairen naar Zuid-Vietnam zenden waarmee de Amerikaanse sterkte daar op 405.000 man komt, zo is in defen siekringen in Washington gezegd- In dit aantal zijn niet begrepen de 30.000 man (meest van de lucht macht) in Thailand en de ongeveer 55.000 opvarenden van de zevende vloot die bij Vietnam opereert. Mishandeld wegens roken De politie van Charleroi heeft dinsdag een 36-jarige man opge sloten, omdat hij zijn vrouw had mishandeld die hij had betrapt toen zij stiekum rookte. Depressie-invloed neemt toe Ten westen van Schotland ligt het centrum van een dépressie, die snel naar het noordoosten koerst. De frontale zone van déze depressie zal ons vandaag pas seren. De regenactiviteit ervan is echter gering, zodat het op de meeste plaatsen droog zal blijven. Wel zal de wind toenemen, in het binnenland tot matig en aan de kust tot krachtig. De wind zal uit het zuiden waaien, maar uit die richting komt nog geen bij zonder zachte lucht. De maxi mum temperaturen vandaag zul len omstreeks 5 graden bedragen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Meer wind Veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Matige, langs de kust krachtige, zuidelij ke wind. Maximumtemperaturen van 2 tot 5 graden. WOENSDAG 18 JANUARI v.m n.m. Breskens 6.38 7.15 Terneuzen 7.14 7.51 Hanswee rt 7.48 8 25 Walsoorden 7.4 S.24 DONDERDAG 19 JANUARI v.m. n.m. Breskens 7.27 8.07 Temeuzen 8.03 8.43 Hansweert 8é37 9.17 Walsoorden 8.36 9.16 Maanstanden ZON MAAN op onder op onder 18 8.39 17.02 11.43 0.30 19 8.38 17.04 11.55 1.40 20 8.37 17.05 12.10 2.53 21 8.36 17.07 12.30 4.08 22 8.35 17.09 1257 5.26 v

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1