Prof. dr. Zijlstra sprak op A.-R. deputatenvergadering Generaal Ironsi werd vermoord Radio Peking meldt onlusten in Sjanghai GUNSTIGERE VOORUITZICHTEN VOOR NEDERLANDSE ECONOMIE Slager beroofd van f 7.009 Schoonzoon van te Tilburg vermoorde man aangebonden man levend verbrand Tegenstgsiers van Amerikaanse Vietnam-politiek Felle brand in Maastricht HET WEER Maandag 16/dinsdag 17 januari 1967 23e Jaargang No. 6862 Het continentaal plat Grote brand in Chicago Nigeria bevestigt: Arrestaties in India De spanning in het Midden-Oosten DE GASBOMMEN OP JEMEN Mr. l-duard Elias plotseling overleden ROOKBOMMEN TITDENS VERGADERING N.P.D. Vier doden T.v.-Mitrendingen gestaakt tegen Mao? Russisch* Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bfl abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Premier dr. J. Zij Is tra heeft zaterdagmiddag op de deputaten vergadering van de anti-revolutio naire partij verklaard dat het be leid van zijn kabinet erop is ge richt Nederland een „Engelse situatie" waarin men niet anders kan dan dé betalingsbalans boven de werkgelegenheid te laten pre fereren, te besparen. De premier verklaarde dat het uitblijven van ontspanning op de kapitaalmarkt uiterst schadelijk zou zijn voor de werkgelegenheid. De stelling dat het kabinet her stel van de kapitaalmarkt voor rang zou geven boven de werk gelegenheid, was niet juist; het v/as juist andersom. De oorzaak van de „werkloos heid van vandaag" waarover te recht verontrusting was ont staan, was „de inflatie van giste ren", aldus de premier. De afge lopen jaren is mij vaak verweten dat ik pessimistisch was, maar „wellicht ben ik niet pessimis tisch genoeg geweest". Zij die zich twee jaar lang bij de gang van zaken hadden neergelegd, dienen zich matiging op te leg gen ten aanzien van een kabinet dat pas twee maanden aan het bewind is en dat bovendien na het laatste debat tussen Kerst en nieuwjaar pas aan de slag had kunnen gaan. Premier Zijlstra kondigde aan dat minister Bakker vandaag of morgen punten uit het stimule ringsbeleid 't aantrekken van industriële vestigingen in de sti muleringsgebieden bekend zou maken. Sprekend over het continentale plat een probleem dat evenals de werkgelegenheid door dit kabi net zal worden behandeld zei det premier dat-hij de nadruk wilde leggen op het werkgelegen heidsaspect. Dit aspect was de voornaamste aanleiding voor dit kabinet ge weest om te besluiten 'n tijdige ontginning van het continentaal plat te bevorderen. Algemeen was men het er over eens, dat de directe baten van ontginning voor de schatkist zo hoog moge lijk dienden te zijn. Het v/as mo gelijk dat over drie of vier jaar wellicht grotere inkomsten zou den zijn gekomen, maar dan zou een belangrijke werkgelegenheid zijn verspeeld. Juist de havens ih het noorden van het land vorm den de uitgangspoort naar het be langrijkste deel van het continen taal plat. In de komende jaren is een „sober realistisch" beleid nodig, aldus de premier, die hieraan toe voegde dat de Nederlands poli tiek moest worden „geontmytho- logiseerd." De komende jaren is weinig keus mogelijk. Indien wij het jaar 2000 gaaf willen berei ken, zullen wij geen grote spron gen moeten maken, maar er ste vig de pas in zetten. De premier besloot zijn rede tot de deputaten vergadering met het uitspreken van de hoop „nog vaak in uw midden te zijn, maar niet in deze functie" De vooruitzichten voor de Nederlandse economie in het pas begon nen 1967 zijn volgens het cèntraal planbureau thans gunstiger dan in september j.l. kon worden verwacht, zo heeft het A.N.P. uit goed inge lichte kringen vernomen. Het centraal planbureau, dat in september op grond van de toen be schikbare gegevens een stijging van de export verwachtte met 5 pro cent, zou thans op grond van nieuwe berekeningen een stijging voor zien van 8 procent. De arbeidsproduktiviteit zou met 4 procent toe nemen in plaats van 3 y2 procent. Ook zouden er volgens het centraal planbureau indicaties zijn dat de betalingsbalans er in 1967 gunstiger gaat m'tzien. Men spreekt van een extra-verbetering van 200 miljoen, namelijk tot 1300 miljoen (in plaats van 1100 miljoen). In de „McCormick Hall", een geweldig tentoonstellingsgebouw in Chicago is maandagochtend vroeg een brand uitgebroken die door honderden brandweerlieden werd bestreden. Het gebouw dat vier hectare beslaat en een waarde van 125 miljoen gulden vertegenwoor digde, werd behalve voor ten toonstellingen ook gebruikt voor partijconventies en, diners. Vrijwel het gehele brandweer korps van Chicago nam aan de bestrijding deel. Acet.vleen-bran- ders en benzine moesten worden gebruikt om de brandkranen, die door de strenge vorst waren be vroren, te ontdooien. De „McCormick Hall" werd in 1960 gebouwd en staat aan het Michiganmeer. Het had een ten toonstellingsruimte van 550 me ter, een theater met 5000 plaat sen, een concertzaal, een kunst galerij, vele vergaderzalen en bood ruimte voor diners voor 30.000 personen. Het dak stortte later in, waar- j door het tentoonstellingsgebouw vrijwel geheel werd verwoest. Er is geen melding van slacht offers gemaakt. Zaterdagmorgen is in de Wild zanglaan in Amsterdam de slager H. A. de Lamarre van 7000 be roofd. De man was in de vroege mor gen bezig zijn auto met vlees te laden (zijn slagerij is 'in Amster dam-Noord) en ging daarna zijn huis weer binnen órh zijn tas met geld te halen. De slager heeft n.l. de getvoonte iedere dag zijn han delskapitaal mee naar huis te ne men. Toen hij- opnieuw buiten kwam, werd hij opgewacht door een man, die iets wat op 'n pistool leek, in zijn hand hield. De La marre werd gesommeerd de tas met geld 700Ö) cp de grond te gooien, waarna de man met pistool en tas wegvluchtte. De 'slager kon slechts1 een vaag signalement ge ven. De Nlgeriaanse regering heeft zaterdag eindelijk officieel beves tigd dat generaal-majoor Ironsi, die aan het hoofd stond van de militaire regering, welke aan het bewind kwam na een staatsgreep in Januari 1966, in augustus van dat Jaar werd vermoord. Dit geschiedde bij de tweede staatsgreep, die in Juli plaats vond. In de officiële bekendmaking •wordt gezegd dat het nieuws van de moord op generaal Ironsi des tijds met het oog op de toestand In Nigeria geheim is gehouden. De 42-jarige beroepsmilitait Ironsi werd door een groep stl- daten ontvoerd tijdens een verblijf in Ibadan, de hoofdstad van West- Nigeria. Hij logeerde bij de mili taire gouverneur, generaal Fadjoe- ji, die eveneens werd ontvoerd en later doodgeschoten. De voorzitter van de Indiase commissie voor koeienbescher- ming, Swami Karpatriji, is in Nieuw Delhi met 200 aanhangers gearresteerd wegens overtreding van het processieverbod. Zondag zei Karpatriji dat hij twaalf da gen zou gaan vasten om een na tionaal verbod op het slachten van koeien af te dwingen. In het oosten van het land is één der hindoeleiders, Sjankarasjarya uit Poeri, aan zijn 57ste vastendag begonnen om dezelfde reden. Generaal Ironsi kreeg een nek schot en generaal Fadjoeji werd door een schot in de borst ge dood. De lijken werden drie augustus in ondiepe langs een weg gedol ven graven gevonden. In een tweede officiële bekend making wordt erop gewezen dat bij de eerste staatsgreep van een jaar geleden een aantal officieren en politici, onder wie de toenma lige minister-president sir Aboe- bakar Tafawa Balewa, werd ver moord. De regering heeft vijf dagen van rouw afgekondigd, zaterdag en zondag voor de slachtoffers van de staatsgreep van een jaar ge leden en maandag, dinsdag en woensdag voor generaal Ironsi. GRINDELWALD: H.M. konin gin Juliana op de ski-hellingen in de omgeving van het Zwitser se Grindelwald, waar zij op het ogenblik met enkele vriendinnen op vakantie is. Bij het Israëlische dorp ïdmit Galflea, vlak bij de Libanese grens, Is de afgelopen nacht een waterleiding door drie explosies beschadigd. Volgens een woord voerder in Tel Aviv hadden „Ara bische terroristen 20 kilo dyna miet gebruikt voor deze sabotage daad". Bij de Kiboets Tel Ktzir ten zui den van het meer van Galilea zijn vandaag drie anti-voertuigmijnen van Syrische makelij gevonden en onschadelijk gemaakt. De mijnen lagen op een terrein waar Israëli sche tractoren aan het werk zijn, aldus een legerwoordvoerder. Israël heeft opnieuw geprotes teerd bij de bestandscommissie. De Tilburgse politie heeft na overleg met de officier van justi tie te Breda naar aanleiding van de moord in de nacht van zondag op maandag vorige week op de 63- jarige bouwvakker J. van de M„ diens 30-jarige schoonzoon, de werkloze timmerman L. M. uit Til burg, aangehouden en opgesloten. De man ontkent. Het wapen waarmee de moord moet zijn gepleegd, vermoedelijk een bepaald soort hamer, is nog niet gevonden. Het gerechtelijk la boratorium in Den Haag gaat voort met het onderzoek van een groot aantal gereedschappen en van kle dingstukken. De' nu aangehoudene woonde met vrouw en tweejarig dochtertje in bij Van de M. Hij is al eens met de justitie in aanraking geweest en is vroeger in een verpleeg inrichting opgenomen. De 62-jarige ernstig invalide Jo hannes Diermanse uit Maastricht is zondagmiddag omstreeks vier uur levend verbrand in een zolder kamer van een pension aan de Pa rallelweg te Maastricht. De eige naresse van het pension rook op dat tijdstip een brandlucht en waarschuwde haar man die op zijn beurt de brandweer alarmeerde. Deze wist de invalide uit de bran dende zolderkamer te halen, maar de man had zulke ernstige brand wonden aan zijn rug opgelopen dat hij toen reeds moet zijn over leden. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. De man kan gezeten heb ben in een fauteuil die bij de die- kachel stond. Volgens de politie moeten op 'n gegeven momentzijn kleren heb ben vlamgevat. De invalide is er nog in geslaagd de brandende olie kachel uit te draaien en zichzelf in een deken te wikkelen. Hij heeft de vlammen evenwel niet kunnen doven. De brandweer wist het vuur tot de zolderkamer te beper ken. De minister van staat voor buitenlandse zaken van de roya listen in Jemen heeft Egypte voor de tweede maal beschul digd van het gooien van gasbom men op dorpen in het noorden van Jemen. Mohammed Abdel- Koeddou deed dit in telegram- nen aan verslaggevers in Bei roet waarin hij zegt dat het dorp Ketaf bij de grens met Saoedi- Arabië op 5 januari met gas bommen is bestookt en dat daar bij ongeveer 250 mensen 95 procent der bevolking is om gekomen. Eerder had de miniser gemeld dat op 27 december gasbommen waren geworpen op Jebel Iyal ten noorden van Sanaa. Op weg naar Tunis in de T. E. E. van Amsterdam naar Brussel is zaterdag plotseling overleden de journalist mr. Eduard Elias. De heer Elias, één van de bekendste figuren in de Nederlandse journa listiek, werd 66 jaar. Onder het lezend publiek ver wierf hij zijn grootste bekendheid met zijn rubriek „Ijraetvaria" in Elseviers Weekblad'vari welk blad hij deel uitmaakte van de redactie sedert 1945. Hij leverde ook bijdra gen aan tal van andere .bladen waaronder „Het Vaderland", waar in nog regelmatig zijn rubriek ver scheen die hij ondertekende met „Hendrik Hagenaar". Mr. E. Elias werd op 12 septem ber 1900 geboren in Den Bosch. Na zijn rechtenstudie in Leiden begon hij ziin journalistieke loopbaan bij de Nieuwe Rotterdamse CouranL Ziin in ziin studententijd gewekte belangstelling voor het zionisme maakte hem ook redacteur van de „Joodse Wachter" In de oorlogsiaren en direct na de oorlog was hij in voorlichtings functies werkzaam op Curagao en in New York. Er verschenen van zijn hand ook enige belletristische werkjes. De New York Times had zondag twee advertenties, elk van een hele pagina, van tegenstanders van het Amerikaanse optreden In Vietnam. De ené luidde: „Mijnheer de pre sident, staak de bombardementen" en vermeldde de narr.en van bijna 4.000 hoogleraren, geestelijken, schrijvers en kunstenaars. De andere, afkomstig van een comité van rechtsgeleerden, noemt de Amerikaanse interventie in Vietnam in strijd met het V. N.- handvest, het internationale rechc en verscheidene internationals ver dragen. Men eist onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardemen ten, vermindering van de milita're operaties, erkenning van het na tionale bevrijdingsfront als onder handelaar en onderhandelingen op basis van de Geneefse akkoorden van 1954. De politie in Stuttgart heeft zaterdagavond een bijeenkomst van de „National-Demokratische Partei Deutschland" uiteen doen gaan nadat er in de zaal 'n chaos was ontstaan, doordat tegenstan ders van de N.P.D. rookbommen wierpen. Vóór de vergadering had de brandweer een benzinevuur moe ten doven voor de deuren van de zaal, waar de vergadering zou worden gehouden. Volgens de politie is niemand gewond. bijeenkomst die was belegd ter ere van een militaire delegatie uit Albanië. Over Viefnam zei hij dat China alle voorbereidingen heeft getrcf- •fe-i om''tegen de- Amerikanen ten strijde te trekken, zodra het Viet namese volk er om vraagt en Mgo tse-Toeng het sein geeft. Radio Peking heeft zondag voer de eerste maal sinds het begin van de culturele revolutie een half jaar geleden toegegeven dat zich in de industriestad Sjanghai „bloedige incidenten" hebben voor gedaan. In de in Hongkong opgevangen radio-uitzending werd niets meege deeld over de datum waarop de incidenten plaatsvonden. Wel werd te kennen gegeven dat zij niet waren uitgelokt door de revolutio naire massa, maar door partijleden die de kapitalistische lijn volgen. Volgens het radiostation hebben de reactionairen na hun ontmaske ring hun nederlaag niet willen er- Een felle brand in een woonhuis aan de Statensingel te Maastricht heeft vanmorgen het leven gekost aan vier mensen. De brandweer kreeg de melding om acht minuten over half zes. Toen de brandweer het huis bereikte, sloegen de vlam men reeds uit drie verdiepingen naar buiten. De brandweer slaagde er niet in de woning binnen te dringen. De grote hitte zou dan volgens brand meester Van Wunnink nog meer mensenlevens hebben gekost. Om streeks zes uur was de brandweer het vuur zover meester, dat enkele brandweerlieden met behulp van persluchtmaskers naar binnen kon den dringen. Daar vonden zij de stoffelijke overschotten van vier personen. De namen van de slachtoffers zijn mevrouw Van TilPieters, haar zoon, de heer H. van Til tn haar kleindochtertje, de 3-jarige Carol van Til. Voorts een kostgan ger, de heer Thomassen. Gered werden, roede door het ingrijpen van buren, de echtgenote van de omgekomen heer Van Til en een drie maanden oude baby. Naar het voorlopig onderzoek heeft uitgewezen ligt de oorzaak van de brand in uitstromend gas dat, afkomstig uit een scheur n de aardgasleiding, via de riolering in huis is gekomen en daar tot ont ploffing kwam. kennen en hebben zij zich opge maakt voor een nieuwe tegenaan val op de revolutionaire massa's. Het radiostation citeerde het te Sjanghai verschijnende dagblad Wen Hoei Pao voor de uitsDraak dat de klassenstrijd een kritieke fase heeft bereikt en deed een be roep op alle revolutionairen waak zaam te blijven. De televisie-uitzendingen in Pe king zullen worden gestaakt totdat de culturele revolutie is voltooid, heeft dit televisiestation volgens een Japanse radiocorrespondent bekendgemaakt. Gezegd werd dat televisie niet nodig is zolang de revolutie voortduurt. De uitzendingen waren aan het begin van het jaar al opgehouden zonder dat hierover iets was mee gedeeld. Voordien werd zes dagen in de week twee uur uitgezonden. De meeste televisietoestellen' staan in de hotels en openbare gebouwen van Peking. Er zijn slechts heel weinig particulieren die een toestel bezitten. Muurkranten van de rode garde in Peking hebben dc zeventigjarige generaal Hoe Loeng beschuldigd van een samenzwering tegen het bewind van Mao tse Töeng. In het komplot zouden hebben gezeten: Peng Tsjen, oud-burgemeester van Peking (deze zou vorige week zelfmoord hebben gepleegd door uit het raam te springen), Loe Ting Yi, voormalig propagandaleider van de partij, en generaal Loe Joei- Tsjing, voormalig chef van de legerstaf. Een groot aantal officie ren van leger, marine en lucht macht zou bij het komplot betrok ken zijn. De samenzwering was in de kiem gesmoord. Generaal Ho Loeng zou tiidens de afwezigheid van Mao uit Peking, juli en augus tus vorig jaar, ook hebben ge tracht een eind aan de culturele revolutie te maken. +r**open paar Chinese erens Maarschalk Jen Tsjien-Jing, on dervoorzitter van de Chinese ver- dedigingsraad, heeft verklaard dat de Sowjet-Unie steeds meer troe pen naar de grens met China bréngt. Hij sprak in Peking op een AANHOUDEND RUSTIG WEER Gedurende het weekeinde heeft het centrum van een groot hoge- drukgebied zich van de ingang van Het Kanaal langzaam in oost noord-oostelijke richting via Bel gië naar West-Duitsland verplaatsr. In dit hogedrukgebied komt op uitgebreide schaal laaghangende bewolking of mist voor, maar voor namelijk in Frankrijk ook opklarin gen. Daar de overigens zwakke win den met het verder wegtrekken van het hogedrukgebied in ons land meer uit zuidelijke richtingen gaan waaien wordt de kans op en kele opklaringen ook in ons land groter, maar. er zal daarbij ook meer mist gaan voorkomen. De temperaturen zullen opnieuw paar graden lager worden en pit selijk iets onder het vriespunt kun nen lopen. Op de oceaan zijn en kele depressies met een grote boog om het Europese hogedrukgebied getrokken via IJsland naar de Noordelijke IJszee. Deze voeren momenteel zachte lucht naar Scan dinavië. Daarentegen stroomt nu zeer koude lucht uit midden-Rus land naar de Balkan waar de vorst overal toeneemt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag avond tot dinsdagavond Plaatselijk mist Overwegend droog weer met cp vele plaatsen mist, maar ook plaat selijk enkele opklaringen. Meest zwakke wind tussen zuidwest en zuidoost. Iets lagere temperaturen, in de nacht en ochtend om het vriespunt. DINSDAG 17 JANUARI v.m. n.m. Breskens 5-54 6.29 Terneuzen 6.30 7.05 Hansweert 7.04 7.39 Walsoorden 7.03 7.38 WOENSDAG 18 JANUARI v.m. n.m. Breskens 6.38 7.15 Terneuzen 7.14 7.51 Hansweert 7.48 8.25 Walsoorden 7.4 8.24 ZON MAAN op onder op onder 17 8.40 17.00 11.32 18 8.39 17.02 11.43 0.30 [19 8.38 17.04 11,55 1.40 fi

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1