Iets over kippen VOOR VROUW Bevordert de lichamelijke konditie Ztterdag 14 Januari 1967 Pagina 5 AJs men het goed doet De fiets els medicament De fiets in strijd tegen het buikje Ook voor vrouwen is fietsen belangrijk! Gedoseerde schrik houdt vogels op afstand Reflecterende parapluie voor de veiligheid Voor zieken CHLOOR IN BLOEMENWATER Fietsen is gezond Dat er een duidelijk verband bestaat tussen fietsen en gezondheid wordt op het ogenblik wel algemeen aanvaard. De moderne mens heeft behoefte aan beweging en ontspanning; de haast en spanningen van het dagelijkse bestaan moeten doorbroken worden. Daarbij speelt de fiets een belangrijke rol, zowel als dagelijks vervoermiddel als voor de recreatie. De terugkeer naar de fiets betekent geen achteruitgang. Bij geen enkele sport kunnen deze gebreken zo goed worden on dervangen en zonder zware oefeningen als met het fietsen. Wanneer men mij slank vindt en niet begrijpt dat op mijn leeftijd mijn beenwerk er nog zo stevig uitziet, is er maar één antwoord op: het komt door het fietsen in mijn jeugd en nu. Ik merk het toch; 's winters worden de buik en beenspieren weer een tikkeltje slapper, maar na een maand vier a vijf tochten te hebben gefietst, dus na zo'n 400 km, is het weer o.k. Meisjes die in hun jeugd veel en op de juiste wijze fietsen, krij gen mooie benen en behoeven niet bang te zijn met hun 50ste lelijke benen te hebben, want de spieren behouden hun stevigheid en mooie vorm. Niet voor niets bestaan er in Amerika fietsclubs voor man nequins, want deze vrouwen doen aan deze sport voor hun boterham! Waarom juist door fietsen goed gevormde benen en niet door atle tiek, wandelen of andere sporten?. Eigenlijk heel eenvoudig! Bij deze sporten wordt van de benen alles geëist. De spieren worden wel stevig en hard, maar geforceerd. Hetzelfde doet zich voor wanneer men met „kracht" fietst. Ook dan krijgt men hetzelfde effekt. Maar door met zo min mogelijk kracht zetten, met „souplesse" te fietsen, worden de spieren niet overver moeid, doch soepel door steeds dezelfd beweging. Ook lijkt mij de psychische faktor heel belangrijk. Wij vrouwen concentreren ons misschien nog meer dan de man nen op werk in huis. Wij moeten er uit. Wij hebben een maximum aan frisse en gezonde lucht nodig. Met het fietsen op rustige wegen en paden wordt een maximum aan psychische rust verkregen, terwijl men volop geniet. En bij dit alles voelen we ons echte aristocraten, want we hebben geen benzine drankje nodig om ons voort te be wegen, zoals de heren bromfiet sers en automobilisten, die ons soms met medelijden aankijken. Als zij eens wisten hoeveel mede lijden wij met hen en speciaal met hun spieren hebben" Een slotkonklusie: waarom fiet sen? Wel, fietsen geeft „adem", bevordert slanke heupen en en kels, werkt als een massage van de gehele bekkenstreek, vergt enige concentratie, juist voldoen de om ontspannend op de psyche te werken". MOEILIJKHEDEN MET DE KORTE ROK van week Nu we ons voorgenomen hebben verantwoorde en goedkope maaltijd den samen te stellen, moeten we zeker profiteren van de goedkopere winter groenten, zoals kool, bietjes en knol raap. Met een beetje fantasie (bijv. een kaassausje over de knolraap en ker rie en een uitje bij de witte kool) kunnen we op deze wijze zeker een zeer smakelijk maal bereiden. ZONDAG: Kippesoep; spruitjes, var kenshaas, aardappelenvruch tensla met zure room of Bulgaar se yoghurt. MAANDAG: Kaasragoüt, kool met kerrie, aardappelpuree; wentel teefjes. DINSDAG: Bruine bonen met spek en appelmoes en gebakken uien; karnemelkvla met rozijnen. WOENSDAG: Dikke bruine-bonen- soep met verse groenten en worst; pannekoeken. Donderdag: Eieren in kaassaus, prei, aardappelen; yoghurt met ge raspte appel. VRIJDAG: Plak gebakken boterham worst of gebakken vis; tomaten saus, rijst en sla; mokkavla. ZATERDAG: Groentesoep; rijstpud ding. EIEREN IN KAASSAUS platte kant op een schotel. Maak een saus van boter, bloem en melk, voeg geraspte kaas toe en maak de saus zo nodig op smaak met wat zout, peper en aromat. Giet de hete saus over de eieren. RIJSTPUDDING Kook van een restant rijst van de vorige dag 'A liter rijstebrij. Roer twee eierdooiers met 5 lepels suiker schuimig en snijd 50 g Franse vrucht jes klein. Roer deze met de eier dooiers, het sap van 1 citroen en een klontje boter door de rijstebrij. Sla de eiwitten zeer stijf en meng deze tot slot door de rijstmassa. Doe alles over in een beboterde en met paneermeel bestrooide vuurvaste schotel, strooi er ook paneermeel over en leg er wat klontjes boter op. Geef het gerecht in een matig hete oven in ongeveer 30 minuten een bruin korstje. de naam van deze jurk In lichtblauwe Jersey met ceintuur en grote ateek- zakken. De Jurk en de zakken zijn versierd met glimmende knoopjes. De jurk is vrij kort gehouden. Midden» van Christian Diori „102" fs een pakje van donkergrijze wol waar bij een leren blouse met ceintuur ge dragen wordt. De korte rok heeft zak ken met kleppen. De hoed, die sterk aan een motorhelm doet denken, is evenals jasje en rok versierd met glimmende knoopjes. De bljbehoren^ de laarzen zijn van paars leer. Rechts: van Yves Saint Laurent! „29" is de naam van deze vermiljoen-gele wollen jas. De jas die ingezette mou wen heeft en dubbele zakken, wordt gesloten met goudkleurige knopen. Er worden zwarte lakleren laarzen bij gedragen. 4 eieren, 3 dl melk, 20 g bloem, 25 g boter, 50 g geraspte kaas, zout, peper, aromat. Kook de eieren hard, pel ze en snijd ze overlangs door. Leg ze met de II kunt niet alles weten I Om de legkracht van de kippen te Om de legkraeht tijdens de winter verhogen, mengt men zwarte kum- mel bij het voer. te bevorderen is warm aange maakt voer een goede methode. ledereen is het er wel over eens dat fietsen een gezonde en doel matige beweging geeft waardoor de algemene lichamelijke konditie van de fietser wordt bevorderd. Maar dan moet het ook goed ge daan worden. Wie niet in training is moet niet meteen tochten van 100 km of meer willen maken. Wie werkelijk genoegen aan het fietsen wil beleven en er ook (gezond- heidsjprofijt van wil hebben moet regelmatig fietsen. Daarvoor moet de fiets ook aan bepaalde eisen voldoen, dat wil zeggen naar af metingen passend zijn voor de be rijder, gemakkelijk wendbaar zijn en lichtiopen. Is dat niet het geval, dan loopt men de kans dat men verkrampt van een tochtje thuis komt. Verder verdient het aanbeveling steeds in een zo gelijkmatig mo gelijk tempo te fietsen, flink door trappen met een zo regelmatig mogelijke beweging. Rustpauzen zijn vooral voor (nog) niet ervaren fietsers belangrijk, maar zij moe ten niet te lang zijn. Het is beter een paar keer vijf minuten uit te rusten dan een lange tocht met alleen maar een rustpauze van een half uur of langer-te onderbreken. Laat u ook niet te gauw af schrikken door minder aanlokke lijk weer. In de kou is het goed en gezond fietsen mits men er op ge kleed is. Bij mist kan men, als men voor de gezondheid wil fietsen, de fiets beter thuis laten. Een regen buitje kan meestal geen kwaad. De fietskleding moet doelmatig zyn, bestendig tegen het weer van het jaargetijde en nergens knellen of de bewegingen belemmeren. Wie goed fietst, fietst voor zijn genoegen en zijn gezondheid. De fiets is een goedkoop genees middel en kan de plaats gaan in nemen van heel wat pilletjes, poe dertjes en tabletten. Zo is er in Amerika op het ogenblik een grootscheepse campagne aan de gang tegen een onverantwoord ge bruik van allerlei patentgenees middelen. Het is van deze fietspropagan- disten natuurlijk niet de bedoeling de gehele farmaceutische industrie op te heffen. Dat zou complete onzin zijn, maar wel is het hun be doeling om een zinnig pleidooi te houden voor meer natuurlijke methoden om gezond en fit te blijven. Teveel mensen hebben een zittend leven en ontberen de. goede beweging die zo noodzakelijk is voor hun algemene gezondheid. Door te gaan fietsen zouden zij een stap in de goede richting maken. Overbelaste „managers", kandida ten voor hart- en bloedvatenziek- ten, zouden er goed aan doen weer op de fiets te stappen om zich te ontspannen en de nodige beweging te krijgen. Juist voor hen is fiet sen onontbeerlijk. Maar er is meer. Door de universiteiten van Colum bia en Atlanta is een onderzoek ingesteld naar de betekenis van het fietsen bij de revalidatie na tuberculose en andere ziekten van de ademhalingsorganen. De opge stelde eindkonklusie noemt het fietsen een zeer waardevolle thera pie. In het ziekenhuis van de beken de Maj o-universiteit laat men jonge moeders die zo juist beval len zijn regelmatig fietsen om de lichamelijke konditie te verbete ren en te herstellen, terwijl ver standig gebruik van de fiets in de maanden van de zwangerschap warm wordt aanbevolen. Tegen constipatie is fietsen een voortref felijk middel; door de fietsbe- wegingen worden bepaalde darm gedeelten gemasseerd waardoor het gebruik van laxeermiddelen, overbodig kan worden. Door fiet sen wordt een regelmatige adem haling en goede bloedsomloop in sterke mate bevorderd. Op de fiets pleegt de bloeddruk te zakken- De opvatting dat fiet sen zin heeft als bestrijding van suikerziekte wordt wel gehoord, al bestaat hiervoor nog geen wataxuchappalijk bewiia. De Duitse medicus dr. W. W. schreef: „Ik geloof dat de fiets één van de grote en tot nu toe te wei nig erkende middelen is voor een goede en gezonde lichaamsoefe ning, die tot op zeer hoge leeftijd kan worden volgehouden". De welvaart gaat ons mensen zo gemakkelijk in het lichaam zitten, bij voorkeur in de buik. Niemand voelt zich prettig als hij (te) dik is en iedereen wil wel graag van het overtollig vet af. De fiets is daarbij een ideaal hulpmiddel. Wie regelmatig fietst in een juist tem po en over een behoorlijke afstand zal dat aan zijn gewicht kunnen merken. Dat is de ervaring van velen. Vooral de regelmaat speelt hierbij een heel grote rol. Wie denkt dat hij na een enkele fiets tocht de weegschaal een gewichts verlies van vele kilo's kan zien aangeven, komt bedrogen uit. Vooral als men na extra lichame lijke inspanning om weer op krachten te komen goed aan het eten slaat. Dat heeft dan een averechtse uitwerking, maar dat ligt niet aan de fiets, maar aan de berijder-na-eter! Fietsen is een gezonde manier om slank te blijven of te worden, ongeacht de leeftijd. Men moet het alleen maar dóén. Een enthousiast fietstoeriste, Elsa VleerJagerman, die jaar lijks heel wat kilometers wegfietst, beleert haar sexegenoten: „Het rijwieltoerisme is belangrijk voor de vrouw en Wel in het bijzonder voor de spierbeweging. Slappe beenspieren komen soms al voor bij meisjes van 18 jaar. Spatade ren zijn mogelijk op deze leeftijd. Slappe buikspieren zijn oorzaak dat een meisje zich vroegtijdig moet inrijgen. Kopenhagen: Hebben de mode-ont werpers bij het creëren van de korte rok wel gedacht aan de „arme" dames, die van de fiets gebruik ma ken? Sinds enige tijd bestaat er een hu mane manier om de overlast van vogels te beperken. Vaak zijn de be woners van vooral hoge flatgebou wen vertederd bij het zien van een aantal duiven of spreeuwen in de dakgoot of op het balkon, waar deze zich regelmatig ophouden. Na ver loop van tijd is het plezier er meestal af! De uitwerpselen van de vogels bevuilen uw dak en gevel, mitsga ders het schilderwerk en veroorza ken verstopte dakgoten. Tenslotte is het gevaar voor besmettelijke ziek ten, overgebracht door de z.g. dui- venluis niet ondenkbeeldig. De N.V. Rentokil Chemie in Rijs wijk heeft tegen de vogeloverlast een humane oplossing gevonden, en wel een vogelschrik die onder alle weersomstandigheden jarenlang zijn werking behoudt. Op randen en richels van gebouwen en dakgoten wordt een taaie plastische massa ge spoten, ongeveer ter dikte van een halve centimeter. Strijkt de vogel op deze strip neer, dan krijgt hij het ge voel hierin weg te zakken, voelt zich angstig en onzeker en vliegt weg. Na enige malen deze ervaring te heb ben opgedaan zal de vogel deze plaats gaan mijden. De strip verjaagt de vogels dus zon der hun letsel toe te brengen. Reeds vele openbare gebouwen en stand beelden zijn met succes op deze ma nier tegen de vogelplaag behandeld. Nog altijd heeft een vrij groot aan tal verkeersongelukken plaats op donkere regenachtige avonden, wan neer het automobilisten en fietsers moeilijk valt voorbijgangers in don kere kleren te onderscheiden. Daar aan kan een eind komen als een nieuwe parapluie, die in Japan wordt vervaardigd, algemeen ingang zou vinden. Zij is namelijk voorzien van speciaal licht-weerkaatsend materi aal langs de rand en zij maakt de drager duidelijk zichtbaar op een af stand van ongeveer 180 meter. De Japanse vereniging voor Veilig Ver keer beveelt de nieuwe parapluie aan. De prijs blijft beneden 25 gul den. Hoe donkerroder de kam en baard is, des te betere eierlegstere zijn ze bij passend goede voedering. Oude kippen hebben harde spo ren, scherpe, ruwe schubben aan de poten, een dikke weke kam en het onderste deel der snavel 18 stijf. Jonge kippen daarentegen hebban slechts beginnende sporen, de schubben aan de poten zijn glan zend en glad, de kam is dun en zacht, de klauwen zijn scherp en de ondersnavel Is week. De oorzaak van het veren plukken der kippen is meestal de te dicht bij elkander aangebrachte zitstok- ken. Bloemen zijn nog altijd een wel kom geschenk in de ziekenkamer. Zij fleuren de omgeving op en veraan genamen het leven van de zieke. Maar, naar nu is ontdekt, zijn ook de meest onschuldige bloemen eigen lijk niet zonder meer geschikt voor de ziekenkamer, omdat zich in het water bacteriën kunnen ontwikkelen die schadelijk zijn voor de patiënten. Een Deense arts heeft dit verschijn sel langdurig onderzocht en heeft vastgesteld, dat inderdaad een direc te samenhang tussen het water in de vazen en de besmetting van sommi ge patiënten bestaat. Een Brits insti tuut voor microbiologie, dat zich hier mede bezighoudt, beveelt aan, het water in de bloemvazen van een lichte chlooroplossing te voorzien, waardoor de ontwikkeling van de bacteriën zou worden tegengegaan. Tijdens het eierleggen de kip zo min mogelijk storen. Behalve dat kippen door te weinig kalk (schelpen) eieren met weke schaal kunnen leggen, kan dit ook een andere oorzaak hebben. Als men die kippen, welke windeieren leggen, bij de poten pakt en ze zo enige malen heen en weer zwaait, is deze kwaal in de regel ver dwenen. Het eierpikken en -eten -van de kippen kan men ze afleren door er een ei in te leggen, dat men uitge blazen heeft en vult met Spaanse peper. Daarna sluit men de gaatjes met wat gips.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5