PROVINCIAAL NIEUWS KERKDIENSTEN Meer dan 5 miljard! Het geheim van de blauwe trein Voor de zondag Weekenddiensten Vietcong viel Amerikaanse mariniers aan in de Mekongdelta Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Goes Hulst Middelburg Oostburg Zaamslag Sas van Gent De zesde dag Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Agenda Eigen soldaten beschoten Onregelmatig heden bij transporten Duitse geestelijken naar N.-Vietnatói Zaterdag 14 januari 1967 Zilveren dienstjubileum De heer W. J. van Driel, in 1Ó42 voor enige maanden aan getrokken in verband met wij ziging van het archief op de af deling water-administratie van de waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter- neuzen, vierde op 13 januari zijn 25-jarig dienstjubileum. Reeds vroeg in de morgen werden de jubilaris en zijn echt genote verrast met enige fraaie bloemstukken van de direktie en de raad van commissarissen en van het personeel. De jubilaris en zijn familie werden in de voormiddag thuis gefeliciteerd door de direkteur, ir. G. P. M. Dikötter, vergezeld van zijn echtgenote, door de heer J. Mijs, president-commissiaris; de heer mr. M. N. G. Pek, direk- siesekretaris, tevens hoofd per soneelszaken; de heer drs U. J. NIET AAN DE LOPENDE BAND „En aan Simon gaf Hij de bijnaam Petrus." Marcus 3 16 Omdat de Heer een naam geeft en zijn werk aan de mens dus individueel (persoonlijk) is, daarom is helrcok origineel (oor spronkelijk). In de grote fabrieken wordt gewerkt aan de lopende band, naar een standaardmodel. Alle auto's van een bepaald type zijn, tot in het kleinste onderdeel, pre cies aan elkaar gelijk. God werkt niet aan de lopen de band en er is geen standaard type christen. Het maakt de in druk soms of het wèl zo is. Ik kan u dat zogenaamde type wel beschrijven: ouderwets, bekrompen, een beetje bang voor alles wat nieuw is, een beetje zuur. En veel zwart. De hemel is blauw, maar voor die christenen is zwart de lieve lingskleur. „Dat is een echte", zegt men dan. Ik zou niet durven ontkennen, dat er echtheid onder die on- aantrekkelijkheid kan zitten. Maar wie geeft het recht aan de naaste, liever nog, aan God, voor te schrijven dat het zo moet en zo alleen goed is? Wat een verscheidenheid van mensen en karakters in het evangelie: Maria, Maria-Magda- lena, Petrus, Johannes, Thomas, Paulus, Jacobus. Allen zeer ver schillend, maar in aller leven vormt Jezus het middelpunt. Wij moeten maar nooit vergeten, in ons kerkelijk-yerdêeld Vaderland, dat er in de muur van het nieu we Jeruzalem, zoals Johannes het zag, niet één, maar twaalf poor ten waren. (Uit: „Hij sprak en ik hoorde".) de Vries, accountant en namensop in omstandigheden die hun het personeel door de heren J. D. van Damme, A. F. Nuytinck en A. D. van Driel. De direkteur speldde de jubi laris het gouden insigne op en memoreerde hierbij dat de jubi laris door zijn ijver en akkura- tesse was opgeklommen van tij delijk kantoorbediende tot 1ste beambte op de afdeling water administratie. Hierna overhan digde de direkteur de gebruike lijke gratificatie. Namens het personeel bood de heer A. F. Nuytinck een polshor loge aan. De voor de jubilaris en zijn familie heuglijke dag werd be sloten met een receptie voor kol lega's en vrienden, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Opbrengst Unicefkaarten De verkoop yan Unicefkaarten en zegels heeft alhier opgebracht ƒ2280. Namens het Nederlandse comité Unicef betuigt het Ter- neuzense comité hartelijk dank aan allen die dit werk hebben gesteund. Met een gevoel van dankbaar heid herdenkt Unicef zijn twin tigjarig bestaan. Maar tevens beseft een ieder die zich inzet voor dit goede werk, dat alles nog maar een bescheiden aanpak is van een overweldigend moei lijke taak. Meer dan 60 *Vo van de kinderen ter wereld groeien TERNEUZEN Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter R. J. P. Bauwens, Jac. van Lennepstr. 87, tel. 3768. Apotheek geopend: A. J. Klaas- sen, Noordstr. 54, tel. 2090. Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. E. C. Vogelaar, v. Steenbergenlaan 67, tel. 3360 (b.g.g. 008). SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE: Wéékeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Bouwens te Hoek, tel. 01154—274 (b.g.g. 008). AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter: W. G, C. Kok, Oran jestraat 19, tel. 555. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestr. 108 te Zaam slag, tel. 01153—366. ZONDAG 15 JANUARI 1967 OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK Axel: 8.45 uur Ds. P. J. Pennings; 10.30 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Hoek: 9 en 10.45 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 uur Ds. J. A. H. Brok. Bevestiging ambtsdragers. Philippine: 9.30 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 11 uur Ds. E. E. Stern. Bevestiging ambtsdragers. Sluiskil: 9.30 en 11 uur Ds. H. J. Ruis. (11 uur Bevestiging ambts dragers.) Terneuzen: Geref. kerk: 9 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. H. Avondmaal. Goede Herderkerk: 10 en 19 uur Ds. J. A. Poelman. H. Avond maal. Scheldeoord: 17.30 Ds. J. Schol ten. H. Avondmaal. Zaamslag: 10 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. H. Avondmaal; 14.30 Ds. E. Gramsbergen, van Kloosterzande. H. Avondmaal en Dankzegging. GEREF. KERK Axel: 10 en 15 uur Eerw. Heer J. Romkes, van Urk. Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Sas van Gent: 19 uur Ds. L. Ber ger, van Terneuzen. Terneuzen: 10.30 en 16.30 uur Ds. W. H. Gispen; 19 uur Ds. W. H. Gispen. Welkomstdienst in het kerkgebouw aan de Frans Hals- laan. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 uur Ds. M. van Dooren. Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10.30 en 15 uur Ds. K. D. van Dijk. Zoute-Spui: 10 en 14.30 uur Ds. J. de Feijter, van Berkum. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 14.30 uur Ds. P. Sneep. GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 en -14 uur Leesdienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30, 14 en 18 uur Ds. J. Pannekoek. GEREF. GEMEENTE (Syn Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur Leesdienst. OUD. GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Ds. A. de Reuver. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE „FILADELFIA" Terneuzen (Vlooswijkstraat 61): 10 uur Samenkomst; 20.30 uur Bidstond. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 en 17 uur Majoor en mevr. J. Heynsdijk, van het hoofdkwartier. NED. PROTESTANTENBOND Terneuzen (K.M.C.-gebouw): 10.30 uur Ds. J. van Goudoever, van Hilversum. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7, 8.30, 10 en 19 uur H. Mis sen, 14 uur Lof. Clinge: 7, 8.30 en 10 uur H. Missen, sen. Hulst: 7, 8:30, 10 en J1.30 uur H. Missen; 17 uur Avondmis. Philippine: 7.30 en 10 uur H. Mis- sen. Sas van Gent: 7, 9, 11 en 17 uur H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30, 10.45 en 17 uur H. Missen. Terneuzen: H. Willibrorduskerk: H. Missen op zondag: 7, 9.30 en 11 uur; in de week: 7.30 uur; op zaterdag: 7.30 en 9 uur. Triniteitskerk: H. Missen op zon dag: 8,11 en 17 uur; in de week: 7.30 en 19.15 uur; op zaterdag 7.30 en 9 uur. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK Aardenburg: 11 uur Ds. H. J. Be geer, van Hoofdplaat. Biervliet: 10 uur Ds. G. F. H. Kei- ling. Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 9.30 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 11 uur Ds. H. W. Door- nink. H. Avondmaal. Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. H. J. Be geer. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. H. W. Doornink. H. Avondmaal. Oostburg: 9.30 uur Ds. T. A. C. van Drunen. Retranchement: 10 uur Wika R. Wasterval, van Hedenesse. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis'. 19 uur Ds. C. Balk, van Sluis. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. J. G. U. van Hoogstraten. Zuidzande: 9.30 uur Mej. Da. H. B. de Neeling leven tot een lijdensweg dreigen te maken, voor zover ze niet het slachtoffer worden van de kin dersterfte. Voor zeshonderd mil joen kinderen zijn ziekte, hon ger en verwaarlozing even ge woon als gezondheid, spel en zorgeloosheid voor onze jeugd. Installatie „Axels jeugdoverleg" Op 18 januari a.s. zal de offici ële installatie plaats vinden van het onlangs in het leven geroe pen „Axels jeugdoverleg". Met als uitgangspunt de be staande jeugdverenigingen e.d. in hun kwaliteit en (zelfwerk zaamheid niet in hun vrijheid te willen aantasten, wil „Axels- Jeugdoverleg" een dienstorgaan zijn: dat een symbiose tussen de aangesloten jeugdverenigingen bevordert; dat als zodanig niet georga niseerde jeugd (binnen door de gemeente te bieden mogelijkhe den) een milieu tracht te bieden, waar zij zich op verantwoorde wijze thuis kan voelen. Te denken valt hier aan een vorm van open jeugdwerk, waarbij een passieve vrijetijds besteding kan worden omgebo gen tot een meer actieve. Het Axels Jeugdoverleg tracht zijn doel te bereiken door: stimu lerend en coördinerend op te tre den bij activiteiten van jeugdi gen in enig organisatorisch ver band; het bieden van gerichte voorlichting; het verlenen van adviezen aan burgemeester en wethouders van Axel; het onder houden van contacten met instel lingen welke werkzaam zijn op het gebied van de jeugdvor- ming; het onderhouden van con tacten met instellingen welke op andere wijze bemoeienis hebben met welzijnsactiviteiten in de ge meente; het verlenen van dien sten en voorlichting ten behoeve van de aangesloten instellingen; het adviseren van burgemeester en wethouders omtrent de groot te en de verdeling van gemeen telijke subsidies ten behoeve van het jeugdwerk in de gemeente. Padvindersgroep opgericht Nadat enige jaren geleden de padvindersgroep in Axel door ge brek aan leiding werd opgeheven, bleef bij velen de hoop leven dat men tot heroprichting zou kun nen komen. Een van hen was de heer J. W. Bartels die thans zijn moeite be loond ziet. Donderdag 12 januari is men met «en welpengroep van start gegaan onder leiding van akela J. Oosters, die geassisteerd wordt door de dames A. Dekker, A. Sohutz en C. Witte. Men heeft een tijdelijk onder komen gevonden in 't pand Kaai- wal 6, dat de heer E. Breepoel hiervoor beschikbaar heef» ge steld. Er wordt getracht assistentie te vinden voor de heer C. Nobel, waarna men 'n verkennersgroep wil vormen. Groepsleider is de heer J. W. Bartels die zal trach ten een goede padvindersgroep bijeen te krijgen. Nationaal beiaardprogramm a Hedenmiddag zal de heer P. C. Brakman van 15 tot 16 uur een nationaal beiaardprogramma ver zorgen. 1. Prelude; 2. Bruisdoor, R. Wag ner; 3. Seht Er kommt, G. F. Han del; 4. Speelstuk, L. 'tHart; 5. a. Kom nu met zang, b. Gelukkig is het land, c. Oud Prinsenlied, Vale rius; 6. M'n dochter, wil je trou wen?; 7. Variaties op het Neder landse volkslied, P. Corbé. Auto's botsten i Vrijdagmiddag omstreeks 15 u. vond in een onoverzichtelijke bocht in de Walstraat een botsing plaats tussen een personenauto, bestuurd door E. F. uit Axel, en een bestelauto, bestuurd door W. P. uit Vogelwaarde. Beide auto's werden bescha digd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Ontwikkelingsdag Zeeuwse fruitteelt In 1966 heeft de fruitteelt in Zeeland en westelijk Noprd-Bra- bant te kampen gehad met grote tegenslagen. Er was een te kleine oogst bij de belangrijkste appel- rassen en de prijsvorming was matig, waardoor het teeltresul taat teleurstellend was, vooral bij de appels. De late peren waren beduidend beter. Zelfs de oudere fruittelers kunnen zich geen jaar herinneren, waarin het zuidwes ten zo slecht uit de bus kwam als in 1966. Dit zei de Zeeuwse rijks- tuinbouwconsulent, ir. L. Veile koop, in zijn nabeschouwing, die hij hield aan het eind van de vrij dag in Goes gehouden ontwikke lingsdag voor de fruitteelt, uit gaande van de kring Zeeland der N.F.O. (Nederlandse fruittelers organisatie). Op deze bijeenkomst waren 800 telers uit het zuidwes ten aanwezig. Ir. Veliekoop vond het een goed teken d-at men op de bedrijven actief blijft om de produktiestructuur aan moderne eisen aan te passen. Hij deelde mede dat er dit seizoen 310 ha fruit wordt aangeplant en 90 ha zal worden gerooid. Op de ongunstige gang- van za ken had ook de voorzitter, de heer J. Kakebeeke uit Wolf-aartsdijk, gewezen. Vooral de hagelschade was in Zeeland ernstig. Hij noem de het onverantwoord wanneer men als teler tegen deze schade geen verzekering afsluit. De heer Kakebeeke was van mening dat er voor de fruitteelt in Zeeland en Noord-Brabant genoeg positie ve punten zijn aan te wijzen. Hij noemde de gunstige teeltomstan- digheden. het moderne sortiment van de bestaande bedrijven en het vakmanschap., van de onderne mers met daarnaast het hoge peil van onderzoek en voorlichting. Hij was van mening dat er voor het goed geleide fruitbedrijf altijd een plaats zal blijven en vroeg de te lers vertrouwen in de eigen zaak te blijven houden, ook al was het afgelopen jaar niet best. Er werd voorts een viertal Inlei dingen gehouden zowel over teelt- technische als afzet- en mechani- satie-vraagstukken. Beroepen De Nederlands-hervormde ge meente te Kloetlnge heeft een be roep uitgebracht op ds Ph. Hi! horst, thans hervormd predikant te Buitenpost. Gezworene waterschap Bij koninklijk besluit is benoemd tot gezworene van het waterschap „Hulster Ambacht" de heer E. Th. M. van Wesemael te Nieuw Namen (gemeente Clinge). Vergadering Prov. Staten De eerstvolgende vergadering van de provinciale staten van Zee land is vastgesteld op vrijdag 10 maart a.s. om 10 uur in de staten zaal (Abdij) te Middelburg. Schoolakte Duits M. O. Te Amersfoort slaagde gisteren voor de schoolakte Duits MO-B de heer A. J. M. van Steen te Oost burg. Mutatie bij het kleuteronderwijs Mej. M. de Smidt, leidster aan de christelijke kleuterschool „Het Zwaluwnest" alhier, die dezer dagen de akte van hoofd leidster behaalde, is als zodanig met ingang van 1 april 1967 be noemd te Sluis. De aardgasvoorziening De N.V. Zegam zal volgende week een onderzoek instellen, of bij de inwoners van de gemeente Zaamslag voldoende animo be staat om een aansluiting op het geprojecteerde aardgashoofdlei- dingnet te nemen. Indien dit het geval is, kan in de gemeente Zaamslag nog vóór de volgende winter aardgas worden geleverd. In verband hiermede zullen op dinsdag 17 januari en op woens dag 18 januari a.s. in jeugdge- bouw „De Poort" (aanvang 19.30 uur) voorlichtingsbijeenkomsten worden gehouden. Aan alle inwoners van Zaam slag is dezer dagen een uitvoerig stencil uitgereikt dat alle gege vens bevat op het gebied van huishoudelijke en financiële voor lichting. Geslipt Gistermorgen te kwart voor acht reed de heer F. G. van der V., uit Hendrik-Ido-Ambacht met als mede-inzittende de heer P. van W., uit Dordrecht, met de door hem bestuurde Volkswagen door de Zandstraat in de richting van het kanaal Terneuzen—Gent. Door de gladheid van het weg dek begon de auto plotseling te slippen en kwam in de naast de rijweg liggende sloot terecht. Hoewel de auto zwaar werd be schadigd bleven de beide inzit tenden ongedeerd. Met een takelwagen werd de Volkswagen naar de garage Voet te Terneuzen gesleept. De vietcong heeft donderdag avond in de Mekongdelta een aanval gedaan op Amerikaanse mariniers, die sinds vorige week vrijdag samen met Zuidvietna- mese militairen een zuiverings actie uitvoeren in het gebied. Op het schiereiland Thanh Phong, 110 kilometer ten zuiden van Saigon, werden volgens een Amerikaanse militaire woord voerder matige verliezen toege bracht aan een marinierspa trouille van naar schatting 20 man. De mariniers konden met be hulp van helikopters en artille rie de rebellen verdrijven. De verliezen aan de zijde van de vietcong zijn niet bekend. Het was de eerste gevechts actie op grotere schaal in de zui veringscampagne, die tot dusver aan slechts acht guerillastrijders het leven heeft gekost, terwijl 13 rebellen gevangen werden genomen. De geallieerden heb ben in de campagne lichte ver liezen geleden. De operatie „cedar falls" tegen de „ijzeren driehoek" ten noord westen van Saigon is gisteren de zesde dag ingegaan. Deze actie, die de grootste uit de Vietnamese oorlog wordt ge noemd, heeft ten doel het gebied van 1.55 vierkante kilometer door systematische vernietiging onbruikbaar te maken als ves ting voor de rebellen. De 16.000 militairen die aan „cedar falls" deelnemen, hebben een aantal vietcong-kampen opgespoord en vernietigd, maar de rebellen bie den geen tegenstand van bete kenis. Tot dusver zijn ongeveer 200 rebellen in de actie gedood. (ADVERTENTIE) (ƒ5.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim vijf miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor TJ klaar by de WALSTRAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL HEDEN: Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Beau Geste". ,,'t Kotje" (Markt), 7.30 u.: Hubie Jeebie (Original Dixie land Jazzband). Jeugdsociëteit in de Molen (Markt) presenteert Hoote- nanny. „Porgy and Bess": Les Co- pains, orchestra francais. ZONDAG 15 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Vrouwenkommando op Kreta"; 5 en 8 uur: „Beau Geste". Zuidersportpark, 2.30 uur: Tern. IInternos I en Tern. II Internos IL „Porgy and Bess": The Ca- ribean Boys, steelband. MAANDAG 16 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Vrouwenkommando op Kreta'. DINSDAG 17 JANUARI Oostburg: Café „Victory", 2 uur: Openbare verkoping van percelen bouwland en 2 woon huizen door notaris J. E. K. van den Berg. Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Vrouwenkommando op Kreta'. DOOR AGATHA CHRISTIE 16) „We zouden natuurlijk een financiële regeling moeten ma ken. Want, het een door het an der genomende oorlog.... je arme vader „En nu Chubby ook nog," zei Lenox. „Hij is een kostbare luxe." „Zover ik me herinner was ze een mooi meisje," mompelde lady Tamplin, haar eigen ge- dachtengang vervolgend, „rustig, nooit verlangend zichzelf op de voorgrond te dringen, geen schoonheid en een die de man nen met rust liet." „Dus niet gevaarlijk voor Chubby," zei Lenox. Lady Tamplin keek haar ver ontwaardigd aan. „Chubby zou nooit begon ze. „Neen," zei Lenox, „dat ge loof ik ook niet; hij heeft er maar al te goed kijk op waar wat te halen valt." „Liefje," merkte lady Tamp lin op; „je hebt zo'n ruwe ma nier om de dingen voor te stel len." „Spijt me", zei Lenox. Lady Tamplin ging naar bin nen en schreef zonder enige in spanning vier zij dj es vol. Katherine ontving de brief op de morgen van haar aankomst in Londeh. Of ze tussen de regels door las of niet doet er thans niet toe. Ze deed de brief in haar tas en ging naar da advo caten van mrs. Harfield. Hoewel de firmant, met wie ze sprak het haar sterk afried, deelde ze hem mee dat ze van plan was een bedrag te bestem men voor mrs. Harfield en daar na liep ze, met het prettige ge voel dat ze zoveel geld kon uit geven als ze wilde en voor de toekomst plannen kon maken, door de straten van Londen. Haar eerste gang was naar de zaak van een bekende kleer maker. „Ik zou," sprak ze met een zekere naïveteit tot de bejaarde Franse dame die haar ontving, „me geheel aan uw handen wil len toevertrouwen. Ik ben mijn gehele leven heel arm geweest en weet niets van kleren af, maar ik bezit nu wat geld en zou werkelijk goed gekleed willen gaan." De Franchise was opgetogen. Ze hekeek Katherine met scher pe, heldere oogjes. „Ja, ja," zei ze, „het zal een genoegen zijn u te kleden. Mademoiselle heeft een zeer goed figuur; eenvou dige liinen zullen u het beste staan. U is bovendien trés An- glaise. Sommige mensen zouden beledigd zijn dat te horen, maar mademoiselle niet. Une belle Anglaise, dat is de mooiste stijl." Het was een heerlijke mor gen. Marcelle, Clothilde en Vir ginia zweefden voorbij Kathe- rines ogen zoals alleen manne quins dat kunnen. De Frangalse stond naast Katherine en maak te notities in een boekje. „Een uitstekende keus, made moiselle. Mademoiselle heeft een zeer goede smaak. Ja, heus. Als mademoiselle, zoals ik vermoed, deze winter naar de Riviera gaat, kan ze niet beter doen dan die toiletjes meenemen." „Laat u me dat avondtoilet nog eens zien" zei Katherine, „dat mauve bedoel ik." Virginia verscheen, langzaam ronddraaiend. „Dat is het mooiste," zei Ka therine, terwyi ze naar de fijne schakeringen van mauve en grijs en blauw keek. „Hoe noemt u dat?" „Soupir d'automne, ja, ja, dat is precies het toiletje voor made moiselle." Wat lag er in die woorden dat Katherine weer te binnen schoot, met een vreemd en droef gevoel, toen ze de winkel ver laten had? Soupir d'automne. Ja, het was herfst voor haar, die nimmer lente of zomer gekend had. Ze had Iets verloren dat ze nooit terug zou kunnen krijgen. De jaren van dienstbaarheid in St. Mary Mead, waarin haar leven was voorbijgegaan. Ze haalde uit haar tasje de brief, die ze die morgen van lady Tamplin ontvangen had. Katherine had 'n goed verstand. Ze doorzag lady Tamplins plot seling bewijs van belangstelling voor een lang vergeten nicht zeer goed en verwonderde zich er niet over. Lady Tamplin ver langde zo naar het gezelschap van haar dierbare nicht om het voordeel en niet om het genoe gen. Maar waarom ook niet? Beide partijen zouden ervan pro fiteren. „Ik ga"*, zei Katherine. Ze liep Piccadilly af en ging naar Cooks reisbureau om de reis meteen te regelen. Ze moest een paar minuten wachten. De man met wie de bediende bezig was, ging ook naar de Riviera. Iedereen ging blijkbaar daar heen. Goed, voor de eerste keer in haar leven zou ook zij doen wat iedereen deed. De man vóór haar wendde zich plotseling om en zij nam ziin plaats in. Ze zei tot de bediende wat ze verlangde, maar tegelij kertijd was haar geest bezig met iets anders. Het gelaat van die man kwam haar vaag bekend voor. Wéér had zy hem eerder gezien? Plotseling schoot het haar te binnen. Het was in Savoy, op de gang voor haar kamer, die morgen. Ze was tegen hem aan gelopen. Een vreemd toeval dat ze hem twee keer op dezelfde dag tegenkwam. Ze keek over haar schouder, een beetje on aangenaam getroffen, ze wist zelf niet waardoor. De man stond in de deur en keek ook naar haar om. Een koude huivering ging door Katherine; ze had een vreemd voorgevoel van een tra gedie, van een naderend onheil. Toen schudde ze met haar ge woon optimisme die indruk van zich af en luisterde met alle aan dacht naar wat de bediende haar vertelde. Acht Amerikaanse soldaten zijn om het leven gekomen en 34 liepen verwondingen op, toen zij vrijdagmiddag per ongeluk werden getroffen door granaten van hun eigen artillerie. De Amerikanen waren bezig met een zuiveringsactie op 45 km ten noordwesten van Saigon. Volgens een eerste onderzoek is het ongeluk, dat zich voordeed in „de ijzeren driehoek" veroor zaakt door een fout bij het in kaart brengen van gegevens. De eenheid, die beschoten is, maakt deel uit van de derde brigade van de eerste infanterie-divisie. Een pantsertrein, die militaire goederen van Saigon naar Bien Hoa moest brengen, is vrijdag op 30 km ten noordoosten van Saigon in de lucht gevlogen. De rails waren ondermiind door de vietcong. Drie Vietnamezen, die deel uitmaakten van de treinbe- manning, werden gewond en de locomotief en drie wagons lie pen uit de rails. Van de Amerikaanse voorra den, die vorig jaar naar Viet nam zijn gezonden en die een totale waarde van 91 miljoen dollar hadden, heeft zeker 20 V« door diefstal of malversatie zijn plaats van bestemming niet be reikt. Dit is donderdag beweerd door de Amerikaanse democratische senator Ernest Grüning uit Alas ka, voorzitter van een subcom missie van de senaat voor hulp aan het buitenland. Grüning merkte voorts op dat sommige waarnemers de verlie zen door onregelmatigheden zelfs op 50 procent schatten. De verklaring van de senator volgens zijn zeggen gebaseerd op inlichtingen die hij zelf had verkregen is in tegenspraak met een deze week aan presi dent Johnson uitgebracht offi cieel rapport waarin wordt ge steld dat slechts vijf tot zes pro cent van de transporten naar Vietnam het doel niet bereikt. Een groep Duitse kerkelijke leiders, onder wie ds. Martin Niemöller, die een bezoek heeft gebracht aan Noord-Vietnam, heeft gezegd, dat Hanoi nog steeds staat op stopzetting van de Amerikaanse bombardemen ten alvorens er sprake kan zijn van vredesonderhandelingen. Volgens ds. Niemöller heeft president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam in een onder houd van anderhalf uur met da groep gezegd, dat de Amerikaan se aanvallen moeten ophouden alvorens er sprake kan zijn van vredesonderhandelingen. Pas dan zou gesproken kunnen worden over de voorwaarden van Hanoi voor vrede. De Duitse kerkelijke leiders hebben bij 't bezoek aan Noord- Vietnam o.a. de stad Poe Li ge zien aan de weg naar de Chine se grens. Deze stad was volko men door Amerikaanse bommen verwoest en door de bewoners verlaten. Hanoi zelf, dat een miljoen in woners telde, heeft er nu nog maar een half miljoen, aldus de kerkelijke leiders. Ontslagen en werktijd verkorting bij Asselbergs' ijzerindustrie Asselbergs' ijzerindustrie en handelsmij. N.V. zal ontslag aan vragen voor acht van totaal 420 werknemers, zo deelt de directie van 't bedrijf mede. Op de fabriek in Roosendaal is aan zes perso neelsleden en in Bergen op Zoom aan twee werknemers ontslag aangezegd. Een bespreking met de vakbonden heeft reeds plaats gehad. Bovendien zal een werktijdver korting van 18 uur per week ge durende zes weken worden aan gevraagd voor 130 werknemers in de fabriek in Roosendaal. Dit aantal vormt daar nagenoeg de volledige bezetting. De directie verwacht dat na "t verstrijken van de zes weken het werk kan worden hervat. Men verwacht niet dat een groot aan tal werknemers zal moeten af vloeien. SCHONE LEI Enige uren nadat Virginia Blue was geïnstalleerd als eerste vrou welijke financienbeheerder van de staat Colorado vroeg zij de begro tingscommissie van de staat haar een bedrag van 10.000 dollar ter hand te stellen voor vernieuwing van de inrichting van haar bureau. De stomverbaasde geheel uit mannen bestaande commissie wist niet beter te deen dan eën beslissing over het verzoek uit te (Wordt vervolgd.) stellen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2