Wantrouwen tegen Johnson groeit MUL STAATSGREEP IN TOGO Mao tse-Toeng wil geen zuiver „linkse" revolutie ZIEKENFONDSEN WILLEN CIJFERS WETEN VAN DE MINISTER de Gasverwarming KOLONEL EYADEMA BE NIEUWE PRESIDENT RADIO DE K0CK GROTE BRAND IN NEW YORK RANGER 8 SLOEG GAT IN MAAN HET WEER Twijfel aan staatsmanschap van de president ZATERDAG 14 JANUARI 1967 23e Jaargang No. 6861 DE „CULTURELE REVOLUTIE" IN HET CHINESE LEGER Teveel tegelijk Luchtgevecht voor de Chinese kust Noodtoestand afgekondigd Steun voor jonge rebellen M ÜP! Amerikaanse regering stelt Alabama ultimatum Productie Zelfmoord De Chinese spoorwegen Hoogwater GEEN STAKING IN BELGISCHE ELEKTRICITEITS SECTOR Wintersport vakantie van de koningin DUURDER BROOD IN BELGIE Zes slachtoffers door verdwaalde kogels Weerbericht Zon- en Maanstanden Inval in Haags speelhol Prank, bij abonnement: TERNEUZEN Direeteur-HooMredaeteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriïs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" ('geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 .ur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Het Amerikaanse parlement heeft Johnsons State of the Union- boodschap een kruising van troonrede en regeringsverklaring nogal koel ontvangen. En dat Meer dan duizend militairen zijn vrijdag in de hoofdstraten van Peking verschenen om uiting te geven aan hun geestdrift over de donderdag aangekondigde vorming van een speciale com missie voor de culturele revolu tie in het leger. In sommige pelo tons liepen veel meisjes mee op het ritme van trommels en gongs. Er werd druk met het kleine rode boekje van Mao Tse Toeng ge zwaaid. Op vrachtauto's werden grote portretten van de leider meegevoerd. Spandoeken ver meldden leuzen ten gunste van de culturele revolutie. Het dagblad van het leger heeft indertijd een belangrijke rol gespeeld bij de kritiek op af vallige schrijvers en intellec tuelen. Hoewel de aktiviteit van het leger op het gebied van de kulturele revolutie later minder opvallend werd, bleef zij onder leiding van Mao's vurigste aan hanger, maarschalk Lin Piao, in belangrijke mate bestaan in het ideologische en praktische vlak, zoals hulp bij de organisatie van de rode wachters die zich het leger ten voorbeeld stelden. niet alleen maar omdat de presi dent enige belastingverhogingen in het vooruitzicht stelde, die zijn nu eenmaal geen burger welkom. Maar in senaat en buis van afge vaardigden gaat men vrezen dat Johnson tot die belastingverhogin gen moet overgaan niet alleen om Vietnam, maar ook omdat zijn programma te ambitieus is. Dat de Verenigde Staten niet wijken voor de eis van Hanoi om Vietnam maar te ontruimen vindt wel instemming, al begint meni geen zich wel af te vragen of het in principe niet fout is geweest dat de Ver. Staten zich inlieten met deze Aziatische zaak en dan nog wel zo dat het eigen Ameri kaanse prestige er zozeer mee ver bonden is geraakt. Waarvan nu ook de door Johnson gesignaleerde konsekwentie is dat die strijd wel eens veel en veel langer zal kun nen duren dan menigeen hoopt. En veel meer offers in geld én bloed zal vergen. Bovendien is Johnson bezig met een duur programma van ruimte vaart en een kostbaar project voer de „great society", de grote ge meenschap: een poging om de eco nomisch achtergeblevenen en de dóór rassendiscriminatie getroffe nen (vaak dezelfden) materieel en sociaal weer aansluiting te geven bij de welvaart en vrijheid die *ie rest van de natie geniet. Die po ging vindt in principe ook bijval. Kritiek is er wel op details van opzet en uitvoering. Maar in het congres gaat men zich afvragen of dit allemaal wel gelijk kan. Men had gehoopt dat Johnson elders het mes gezet zou hebben in de uitgaven, maar dat is niet gebeurd. Er staat weer een groot tekort op de begroting te wachten. De Ver. Staten zijn dan nog be paald niet arm en het begrotings tekort is op zichzelf niet zc'n ramp, maar men kan niet met te korten blijven werken. En de koel heid in het congres heeft vooral als oorzaak dat men gaat twijfelen of Johnson naast politieke handig heid ook wel voldoende staats manstalent heeft: het wantrouwen in wat hij zegt de vele bewe ringen die hij weer moest inslik ken is al sterk. Er groeit ook een twijfel aan wat hij kan. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter V-Iooswijkstraat 79 TERNEUZEN De nationalistisch-Chinese lucht macht heeft gisteren verklaard dat bij een luchtgevecht in de om geving van het nationalistisch- Chinese eiland Quemoy twee com- munistisch-Chinese jachtvliegtui gen van het type Mig 19 zijn neer geschoten. De nationalistisch-Chinese vlieg tuigen, die in gevecht raakten met een groep van 12 Mig-19-jagers, zouden geen verliezen hebben ge leden, aldus de verklaring. De strijdkrachten van de Afri kaanse republiek Togo hebben vrijdagmorgen een staatsgreep uitgevoerd tegen het bewind van Dresident Nicoias Grunitzky, zo is door radio-Lome, de hoofd stad van Togo, meegedeeld. De staatsgreep had volgens de radio ten doel een eind te ma ken aan de verwarde politieke situatie in het land. In de radiouitzending uit Lo me werd de stafchef van het leger, kolonel Eyadema. 't nieu we staatshoofd genoemd. Op 21 november van het vorig jaar wist president Grunitzky een staatsgreep te verijdelen van aanhangers van de vermoorde voormalige president Sylvanus Olympio. Vijf dagen na de staatsgreep werd de regering van Togo ge wijzigd, hetgeen binnen een maand nogmaals gebeurde. Het gemeenschappelijk overleg ziekenfondsorganisaties heeft na een gisteren in Utrecht gehouden vergadering de minister van so ciale zaken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd; welke exac te bedragen hij met de landelijke huisartsenvereniging heeft sproken. (ADVERTENTIE) De heer-J.: J. Verschoor, voor zitter van hét G. O. Z„ verwacht dat een eventuele overeensfèm- ming tussen huisartsen en zieken fondsen niet vóór eind februari aan de commissie overeenkomsten van de ziekenfondsraad kan worden voorgelegd. Zolang ,de minister geen bedragen aan de ziekenfond sen heeft laten weten,, blijven de ziekenfondsen passief. „Hij heeft met de huisartsen onderhandeld, wij niet", zei de heer Verschoor na afloop van de vergadering. De ziekenfondsen voelen er niet voor de procedurekwestié, die aan de wettelijke, regeling van 'n even tuele overeenstemming vooraf De Chinese communistenleider Mao tse-Toeng heeft zich uitge sproken tegen een revolutie van „zuiver linkse" elementen en voor een breed front, waarin linkse, centrum- en rechtse figu ren zijn vertegenwoordigd, aldus het Zuidsiavische persbureau Tanjoeg. Het persbureau ontleende deze uitspraak aan een aanplakbiljet .van de rode gardisten dat vrijdag óp de muren in Peking verscheen en waarop melding wordt ge maakt v«n een tfcespraak van Mao tot de groep voor de cultu rele revolutie van het centraal comité der Chinese communisti sche partij. Wijzend op de gebeurtenissen in Sjanghai zegde Mao zijn steun toe aan do jonge „rebellen" in 't moet gaan, te bespreken, „want wij weten niet wat de minister met de artsen heeft afgesproken". De ziekenfondsen, willen met name weten waaraan zij financieel toe zijn in 1967, 1968 en in 1969. Ju ridisch is het volgens het G. O. Z nog de vraag of wel kan worden gesproken van een overeenkomst tussen huisartsen en ziekenfond sen, aangezien de ziekenfondsen geen partij zijn geweest bij het ge sprek over de exacte bedragen. „We willen nu eerst wel eens we ten waarover we eigenlijk praten", aldus de heer Verschoor. land en herinnerde eraan dat 46 jaar geleden bij het begin van de Chinese revolutie de stoottroepen ook .door de jeugd werden ge vormd. De belangrijkste band in die tijd was echter dat krachten van alle richtingen verenigd moesten worden ondanks verzet hiertegen van „linkse" puritei nen, aldus Mao. Waarnemers maken volgens Tanjoeg uit deze aan Mao toege schreven verklaring op, dat hij zich heeft gekeerd tegen de ex treme eisen van de revolutionaire jeugd tot verwijdering uit ^de ge lederen en degradatie van de zo genaamde „bourgeois-reactionai- ren" en andere tegenstanders van de partijlijn. Volgens de tekst van het aan plakbiljet verzette Mao zich zelfs tegen ontslaan en vervanging van dergelijke elementen, waarbij hij als voorbeeld noemde de voor malige directeur van het pers bureau „Nieuw China" en het blad „Jenmin Ji Pao", Woe Leng- Hsi. Grunitzky was de eerste pre mier van Togoland toen dit man daatgebied de voormalige Duitse kolonie Togo in 1956 als autonome republiek in de Franse unie werd opgenomen. Toen Togo in 1960 onafhan kelijk werd, week Grunitzky uit naar Ghana en werd Sylvanus Olympio tot eerste president van het land benoemd. In 1963 keerde Grunitzky te rug naar Togo, nadat president Olympio bij een staatsgreep van het leger was vermoord. Togo ligt aan de Westafrikaan- se kust tussen Ghana, Dahomey en Opper-Volta en heeft een oppervlakte van ongeveer 78.000 vierkante kilometer. De bevol king telt 1,6 miljoen zielen. De belangrijkste produktenvan het land zijn koffie, katoen, copra, palmpitten en aardnoten. Het nieuws van de staatsgreep werd reeds enige dagen in Lome als in Cotonou verwacht. Don derdagavondprecies vier jaar na de val van het regiem van TOESTAND NOG STEEDS GESPANNEN AAN DE ISRAELISCH- LIBANESE GRENS Terwijl de toestand aan de grens tussen Israël en Syrië nog steeds zeer gespannen genoemd kan worden, heerst aan de Israëlisch- Libanese grens rust. Hier zien we een Israëlische patrouille op uitkijk-, in het volle gezicht van de Libanese grenswachten (rechts op de foto). TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De Amerikaanse federale re gering heeft de staat Alabama tot 28 februari de tijd gegeven om te beloven dat er een einde zal wor den gemaakt aan rassendiscrimi natie in de sociale verzorgings- programs. Indien de staat onwil lig is zal hij jaarlijks honderd miljoen dollar federale hulp moeten derven. Gouverneur van Alabama is mevrouw Lurleen Wallace. In feite oefent haar echtgenoot, George Wallace, het ambt uit, zoals hij het in het verleden of ficieel deed. Krachtens de grond wet van de staat kon hij echter niet worden herkozen. Hij heeft zich herhaaldelijk verzet tegen uitvoering van de wet op de bur gerrechten. Zo poogde hij in 1963 in eigen persoon, doch tever geefs, de toelating van een negerstudent tot een staatsuni versiteit ta beletten. jSÜMiM In zijn toespraak verweet Mao de oudere garde conservatief en te weinig efficiënt te zijn in de aanpak van de huidige proble men. Hij verzocht haar meer res pect op te brengen voor de jonge revolutionairen in de rode garde. Voorts riep hij op tot besteding van meer aandacht aan de pro- duktie, terwijl de „culturele revo lutie" voortduurt. (Deze uitspraak is ook meerdere malen gedaan door premier Tsjoe en-Lai in diens recente redevoeringen. De enige tot nu toe „aange plakte" versie van Mao's redevee-.' ring in de straten van Peking is die van de rode gardisten. Het Britse blad „China Mail", dat in Hongkong verschijnt, heeft van een reiziger uit Kanton ver nomen, dat Peng Tsjen, de „ge zuiverde" voormalige burgemees ter van Peking, en Teng Hsiao- Ping, secretaris-generaal van de Chinese communistische partij, op wie ernstige kritiek is ge oefend, zelfmoord zouden hebben gepleegd. Eerder was gemeld, dat Peng Tsjen in Peking zou zijn doodge schoten. De betrokken reiziger zei, dit gelezen te hebben in vlug schriften, welke in Kanton waren verspreid. Volgens deze vlug schriften zou de voormalige staf chef van 't leger, Lo Djoei-Tsjing, 'n mislukte poging tot zelfmoord hebben gedaan. Radio-Peking heeft vrijdag be richt. dat revolutionaire arbei ders het beheer van de spoorwe gen in Sjanghai hebben overge nomen. In eerdere berichten was ge zegd. dat het spoorwegstelsel van de stad in een chaotische toestand verkeerde door arbeidsonrust, die veroorzaakt zou zijn door tegen de Chinese leider Mao tse-Toeng gekante elementen. De uitvoer van industriële en verbruiksgoederen van China naar Hongkong js in de eerste 12 dagen van dit jaar met ongeveer I een derde geslonken, vergeleken met deze uitvoer in hetzelfde tijd vak een jaar geleden. Aan de andere kant is er weinig veran dering gekomen in de uitvoer- cijfers van levensmiddelen en vee uit China naar Hongkong. ZATERDAG 14 JANUARI v.m. n.m Breskens 4.09 4.34 Terneuzen 4.43 5.08 Hansweert 5.19 5.44 Walsoc-.den 5.18 5.43 De staking die voor 17 januari a.s. was aangezegd door de vak bonden in de Belgische gas- en elektriciteitsbedrijven, lijkt te zijn afgewend. De minister van arbeid, Servais, heeft vrijdagmiddag verklaard, dat alle betrokken partijen positief hebben gereageerd op een akkoord, dat door een bemiddelaar is uitge werkt. Olympio was van welinge lichte zijde vernomen dat het leger van Togo had besloten de macht in handen te nemen en dat president Grunitzky ontslag had genomen. In heel Togo is de noodtoe stand afgekondigd, die gepaard gaat met een avondklok van acht uur des avonds tot vijf uur des ochtends. Voorts werden alle politieke gevangenen, die sinds de rege ringscrisis van vorig jaar no vember zijn ingesloten, vrijge laten. Zoals gemeld is koningin Juliana in Grindelwald in Zwitserland aan gekomen om daar met enige vrien dinnen een twee weken durende wintersportvakantie door te bren gen. Prins Bernhard vloog de „Fok ker Friendship" van de konink lijke familie van Soesterberg naar het vliegveld Belpmoos bij Bern en bracht de familie per auto naar Grindelwald. Hij is daar niet ge bleven zoals ten onrechte gemeld. Hij vloog door naar Genua om in noord-Italië een jachtpartij bij ta wonen, waarvoor reeds lang ge leden de afspraak was gemaakt. Het brood gaat in België een frank, d.w.z. ruim 7 cent, duurder worden. De huidige broodprijs va rieert van 7 tot 9 frank. De prijzen zullen op 1 februari met een halve frank omhoog gaan en op 1 april nog eens. Dit heeft eerste-minister Van den Boeynants vrijdag na de wekelijkse kabinetsraad 'in Brus sel verklaard. Het kabinet van de eerste-mi nister heeft later diens verklaring gecorrigeerd. De tweede verho ging valt niet op 1 april doch op 1 mei. De inslag van de Amerikaanse foto-satelliet „Ranger 8", die op 20 februari 1965 op de maan te pletter viel, heeft daarbij een krater va.i 9 meter doorsnee geschapen. Deze krater is op 20 november vorig jaar door de „Lunar Qrbjter i" gefotografeerd. Zes personen zijn donderdag avond in Djakarta gedood door verdwaalde kogels die waren af geschoten door militairen, die op hun eigen wijze het einde van de mohammedaanse vastenmaand vierden. ZONDAG 15 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.43 5.07 Terneuzen 5.19 5.43 Hansweert 5.53 6.17 Walsoorden 5.52 6.16 MAANDAG 16 JANUARI Breskens Terneuzm Hansweert Walsoorden v.m. 5.16 5.52 6.26 6.25 n.m. 5.46 6.22 6.56 6.55 Een duizendtal brandweerlieden is gisteren in een woonwijk in het Newyorkse stadsdeel Queens be zig geweest met de bestrijding van een reusachtige brand, die een complex van twaalf woonblokken bestreek. De brand ontstond in de hqofd- gasieiding en breidde zich uit door ontploffingen. Honderden mensen, velen nog in nachtgewaad, werden geëvacueerd. Tenminste 20 huizen en o.a. twee brandweerwagens werden AFNEMENDE WIND Voor de ingang van het Kanaal is vrijdagmiddag de kern van een krachtig hogedrukgebied aange komen, dat geleidelijk zijn invloed in oostelijke richting zal uitbrei den Depressies afkomstig van de Atlantische Oceaan trekken hier door met een wijde boog over IJs land naar het noordelijk deel van de Noordzee. De wind zal, door dat de drukverschillen kleiner worden, in ons land afzwakken tot matig of zwak uit richtingen tussen west en noord, waarbij lucht afkomstig van Engeland en de Noordzee naar ons land zal worden gevoerd. Hierin komt een veranderlijke bewolking voor, waarbij echter vrijwel geen regen valt. Ook de temperaturen zijn vrij zacht en zullen net als vrijdag kunnen oplopen tot waarden tus sen 5 en 7 graden. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond: Overwegend droog Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Tot matig of zwak afnemende wind tussen west en noord. Maxi mumtemperaturen van 5 tot 7 graden. ZON MAAN op onder op onder 14 8.43 16.56 10.5S 21.00 15 8.42 16.57 11.10 22.11 16 8.41 16.59 11.21 23.21 17 8.40 17.00 11,32 door de vlammen verwoest, die soms een hoogte bereikten van meer dan 60 meter. Ongeveer 200 politieagenten legden een cordon om het rampplein. De politie heeft mogelijk de dood van honderden mensen voorkomen, doordat zij snel de 'omwonenden ging evacu eren toen er werd bericht, dat men ontsnappend gas had geroken, kort voordat tegen het aanbreken van de dag de brand in de gasbuis ont stond. In het betrokken gebied, onge veer vijf kilometer ten noorden van Kennedy-Airport, staan zowel ste nen als houten huizen. Personen auto's en vrachtwagens en ook een aantal winkels werden door de vlammen verzwolgen. Brandweer lieden hielden de aangrenzende huizen nat. De burgemeester van New York, John Lindsay, kwam persoonlijk naar het toneel van de ramp. De Haagse politie heeft donder dagavond om kwart over tien 'n inval gedaan in een pand aan de Breukelensestraat, waarin naar zij vermoedde werd gegokt erl waar vele mensen hun weekloon zouden hebben verspeeld. Nadat de politie reeds enige tijd regelmatig had gepost en baar vermoeden zekerheid was geworden, werd met een poitie- niacht van zeventien man toege slagen. Zeven man zorgden voor de afzetting van het pand, terwijl de overige tien na aangebeld te hebben het huis binnendrongen. De bewoner van het pand. de 65- jarige P. J. de M„ die de deur openmaakte, werd direct in 'de kraag gegrepen. In een achterkamer trof de poli tie vijftien mannen en vrouwen aan rondom een tafel met 'n rou lette en fiches en verder een trommel met 4.100 gulden aan contanten. Bij fouillering bleken bankhouder en spelers tezamen nog eens 4.000 gulden op zak te hebben. Het hele gezelschap werd naar het politiebureau overgebracht. De M. en de 37-jarige Haagse fabrikant J. D. de J., die als bank houder fungeerde, werden inge sloten, terwijl tegen de andere veertien arrestanten proces-ver baal werd opgemaakt. Uit het onderzoek is gebleken, dat in het huis minstens twee maal per week werd gespeeld met aan maximum inzet van tien «ui- den per persoon fier keer. i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1