PROVINCIAAL NIEUWS Centrale commissie voor culturele revolutie Het geheim van blauwe trein de Renniesl K?^?Dampo Geldstrijd tussen Kongo de „Union Minière" en Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag IS januari 1967 Terneuzen Aardenburg Goes Sas van Gent Sluis Zaamslag Agenda Viskotter Wieringen 6" vermist TWEEDE „EARLY BIRD' GELANCEERD „Slechte" elementen Matiging De staatshuishoud kunde Stakingen WERKTIJD VERKORTING Bodemrijkdom iezit van het land.... Minister Luns in Roemenië Kinderbeulen in België Diefstallen na insluipen in woningen Naar aanleiding van op dins dag 10 januari door middel van insluipen gepleegde diefstallen uit een woning in de Beatrix- straat en een pand in de Axel- sestraat waarbij resp. een portemonnee met inhoud en een ijzeren geldkistje met inhoud werden ontvreemd, werd op woensdag 11 januari als ver dacht hiervan aangehouden de 31-jarige L. C. R. H., wonende alhier. Hij zal heden worden voor geleid bij de officier van justi tie te Middelburg. Kantonrechter plaatsvervanger Bij koninklijk besluit zijn be noemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Terneu zen de heren K. J. Hoving te Terneuzen, mr, F. A, G. Barbé te Terneuzen en mr. H. A. R. de Mul te Oostburg. Z. L. M.-vergadering op 19 januari De afdeling Terneuzen van de Z. L. M. belegt een algemene ledenvergadering op donderdag middag 19 januari a.s. in hotel „Des Pays-Bas" te Terneuzen. De heer mr. E. Wage, secreta ris van de Z. L.M., zal een in leiding houden over samenwer kingsvormen in de landbouw. Na de pauze spreekt de heer H. J. M. Goossens, bosbouwkun dige bij het staatsbosbeheer, over erfbeplantingen. IJsvereniging „Terneuzen" voelt zich belemmerd in activiteiten Zowel het bestuur als de (wei- hige) leden van de ijsvereniging „Terneuzen", die gisteravond op de ledenvergadering in café „De Vriendschap" bijeen waren, heb ben zich langdurig en eensge zind beklaagd over het naar hun mening zo goed als algehele ge brek aan medewerking van het Terneuzense gemeentebestuur. Nadat men het vorige seizoen van het gemeentebestuur de be schikking had gekregen (tegen een vrij groot aantal uitdrukke lijk gestelde voorwaarden) van de sintelbaan, was het bestuur ;tot de conclusie gekomen, dat die voorwaarden niet redelijk 'waren. In de eerste plaats werd het al als een handicap gezien dat de sintelbaan te smal is om er zowel hard- als schoonrijders op te laten schaatsen (maar daaraan kan het gemeentebe stuur ook niets veranderen) en men vond het onredelijk dat het gemeentebestuur de baan wel onder water wil laten zetten mits de vereniging telkens de kosten hiervan ƒ450,plus die voor de verlichting betaalt. Gisteravond werd naar voren gebracht dat dit financieel niet 'te doen is. Wanneer het b.v. op zaterdag gaat vriezen en de daaropvolgende maandag zou de dooi invallen, loopt men het ri sico een belangrijk bedrag te hebben uitgegeven zonder dat er in feite voor de vereniging iets tegenover staat. Dit acht men een veel te groot risico en dus onaanvaardbaar. Het voorstel om evenals de voetbalvereniging de baan te huren en een redelijk bedrag te betalen voor iedere dag dat er geschaatst kan worden, werd door het gemeentebestuur afge wezen, evenals het voorstel om gebruik te maken van een sport veld, een (nog) braakliggend terrein in de Katspolder of, zo als reeds vroeger gesuggereerd, de zonneweide nabij het zwem bad. Ook het verzoek om de schaatsvijver te mogen afzetten werd niet aanvaard. Het bestuur zat wel met de handen in het haar en de aan wezige leden wisten er ook geen raad mee. Na een zeer lange gedachten- wisseling over eventuele andere mogelijkheden besloot men de activiteiten dan maar in de ijs kast te zetten en te wachten op een voor de ijsvereniging ge schikte plaats tegen aannemelij ke voorwaarden. De ruim 300 leden zullen hier van schriftelijk op de hoogte worden gebracht en tevens zal hun worden medegedeeld dat er voorlopig geen contributie zal worden gevraagd zolang het be stuur daar niets reëels tegen over kan plaatsen. Men is n.l. van mening dat een ijsvereni ging alleen dan recht van be staan heeft, als het over een baan beschikt en maatregelen kunnen worden genomen die tegenover de geldelijke bijdrage van de leden verantwoord ziin. De overige punten van de agende werden in vlot tempo afgewerkt. De heren A. de Bruijne, K. Donze en L. Ver meulen werden bij acclamatie herkozen. De notulen en het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw A. CarrièreCijsouw, werden goedgekeurd. Vergadering van de gemeenteraad In de nieuwjaarsrede, die bur gemeester M. van Berckel in de gemeenteraad van Aardenburg hield, zei hij ö.m. dat de daling van het aantal inwoners voor een groot deel te wijten was aan een te geringe bouwactiviteit. In middels zal daar verandering in komen nu verwacht mag worden dat in 1967 een 40-tal ratiowo- ningen kunnen worden betrok ken. Het jaar 1966 kenmerkte zich door een gunstige toeristi sche ontwikkeling. In het bijzon der het zwembad en de Van Eeghenstichting hadden 'n goed jaar. Niettemin bestaat er be hoefte aan vakantieverblijven en een betere hotelaccomodatie. Zo mogelijk komt er in 1967 een ontwerp klaar voor de bouw van een bejaardentehuis, iets waar aan in de gemeente dringend be hoefte bestaat. Verzoeken om een subsidie verhoging van Pro Juventute en de katholieke reclassering wer den afgewezen. Ook werd afge wezen een verzoek om subsidie van de oudervereniging „Het Zorgenkind". Voor de stichting „Jaontje" werd 35 cent per in woner gegeven en voor de jaar lijkse jeugduitvoeringen van de Z.V.U. 250 als bijdrage in de kosten van vervoer van de leer lingen naar Oostburg. In plan „West" werd voor de realisering van het daar bestaan de uitbreidingsplan grond aan gekocht van mevr. E. van den Broeckede Man. De gemeentebegroting heeft op de gewone dienst een bedrag van ƒ63.570 voor onvoorziene uitgaven. Dat is een mooi be drag, maar we moeten er ons niet op verkijken, aldus de voor zitter, omdat 1967 veel uitgaven zal vragen voor wegenonder- houd etc. Het is dus niet onmo gelijk dat dit bedrag zal moeten worden aangesproken. De kapi- taaldienst heeft 4.294.429,44 aan inkomsten en ƒ4.466.730,18 aan uitgaven. Nagenoeg alle leden betuigden hun instemming met de samenstelling van deze be groting. Levendige vraag naar goede appels Er is op het ogenblik een le vendige vraag naar goede appels. Vooral van de betere rassen en kwaliteiten zijn de prijzen aan getrokken. Weliswaar liggen deze over het algemeen nog belang rijk beneden het niveau waarop het vorig jaar omstreeks deze tijd werd gehandeld, maar ten op zichte van het afgelopen najaar is er toch sprake van een prijs verbetering. Behalve de binnenlandse markt is er ook een redelijke vraag voor export. West-Duitsland koopt dagelijks Nederlandse appelen en naar Frankrijk worden heel wat partijen Goudreinette ver laden. België is ook een regelmatige afnemer van betekenis. Het grootst is de vraag naar Cox's Orange Pippin waarvan vooral bij de veilingen in Kampen en in Zwaag een behoorlijk aanbod is, De prijs van de goede kwalitei ten van dit ras is gestegen tot tegen 80 cent per kg. Ook Golden Delicious is duur der geworden. Goede partijen klasse I kwaliteit doen op de vei lingen tussen 55 en 70 cent per kg. Goudreinette noteert rond 40 cent per kg met uitschieters tot 50 cent voor de prima partijen. Grote vraag is er ook naar ap pels van het ras Winston waar voor veilingprijzen tot 70 cent per kg worden betaald. Biljarten finale Zaterdag 21 en zondag 22 en zaterdag 28 en zondag 29 januari a.s. wordt in café De Oude Brug te Sas van Gent de finale biljar ten le klasse libre gespeeld. De wedstrijden hebben alle een lengte van 200 caramboles. De deelnemers aan deze fina le zijn, R. Lampo, H.B.C., Hulst; De Pel K.O.T., Axel; K. de Koeij- er, D.O.S., Hoek; A. v. d. Bo gaard, K.O.T. Sas van Gent; R. Dumez, K.O.T., Sas van Gent; W. van Dorselaer, H.B.C., Hulst; C. Reyns en F. de Rijk, beiden van H.B.C., Hulst. Filmvertoning Verkeer Veilig De personeelsvereniging van de glasfabriek en de Zuid-Che- mie heeft yoor haar leden een filmavond georganiseerd in de kantine van de Zuid-Chemie op vrijdag 20 januari a.s. Er zal on der auspiciën van de bond voor veilig verkeer een film worden vertoond over de nieuwe ver keersregels. Aanrijding In de bocht bij het voormalig Sint Josephpensionaat aan de rijksweg botsten een Belgische en een Nederlandse personen wagen frontaal op elkaar. De laatste die richting Sluis reed, kon zich door een te grote snel heid niet meer op zijn weghelft houden met bovengenoemd ge volg. De schade aan beide voer tuigen was zeer groot. De inzit tenden liepen slechts lichte ver wondingen op. De politie maak te proces-verbaal op. Vergadering gemeenteraad Maandag 16 januari a.s. komt de gemeenteraad van Zaamslag om 14.30 uur in openbare ver gadering bijeen. Agenda: 1. Opening. 2. Installatie burgemeester De Pree. Bij koninklijk besluit werd met ingang van 16 januari 1967 tot burgemeester dezer gemeente benoemd de heer J. de Pree, geboren 23 mei 1925 te Meliskerke en laatstelijk waarnemend burgemeester van de gemeente Zoutelande. Na de installatie door loco- burgemeester De Koeijer zal burgemeester De Pree zijn in stallatierede houden. Daarna zal het woord worden ge voerd door het oudste raads lid, de heer Faas, namens de raad, en door de gemeente secretaris de heer Haak. Sluiting. Bond van Plattelandsvrouwen De afdeling TerneuzenZaam slag van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen heeft een speciale ledenbijeenkomst uitgeschreven tegen vrijdag 20 januari a.s. om 19.30 uur in „De Poort" te Zaamslag. De oud-presidente, mevr. A. van "WijkBeloo, zal die avond op eenvoudige wijze iets vertel len van de staatsinrichting, mede in verband met de a.s. verkiezin gen. Na de pauze wil ze met het ver tonen van dia's, genomen bij hun afscheid in Zaamslag, tevens af scheid nemen van de afdeling. VIJF GEWONDEN DOOR VERGISSING Doordat een klant tijdens een stoeipartij bij vergissing met een bus benzine gooide heeft zich woensdagmiddag in een houten keet op de kolenopslagplaats van de fa. Van Vliet aan de Borneo- kade te Amsterdam een ontplof fing voorgedaan, waarbij vier kolenarbeiders ernstige brand wonden opliepen. Ze werden al len in een ziekenhuis opgenomen. De klant wierp de bus in de richting van het viertal in de mening dat deze water bevatte. Toen een deel van de vloeistof op de kachel terecht kwam werd hem spoedig duidelijk dat hij zich vergist had. Door de explosie vloog de kleding van de mannen in brand. Zij wisten de vlammen met water en door zich over de grond te rollen te doven. Ook de man die de bus had gegooid kreeg brandwonden. Hij kon echter na in het ziekenhuis be handeld te zijn huiswaarts keren. (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direkt! ZATERDAG 14 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Beau Geste". ZONDAG 15 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Vrouwenkommando op Kreta"; 5 en 8 uur: „Beau Geste". MAANDAG 16 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Vrouwenkommando op Kreta'. DINSDAG 17 JANUARI Oostburg: Café „Victory", 2 uur: Openbare verkoping van percelen bouwland en 2 woon huizen door notaris J. E. K. van den Berg. Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Vrouwenkommando op Kreta'. (ADVERTENTIE) Omstreeks kwart over vier donderdagmiddag is een „Nep tune" opgestegen van het vlieg kamp „Valkenburg" om in de nabijheid van de ondiepte Sylt voor de Deense kust te zoeken naar de viskotter „Pieter Albert" (Wieringen VI), waarvan men de laatste peiling woensdagmid dag heeft opgevangen. Daar de andere schepen van de vissers vloot uit Den Oever inmiddels al lang in de thuishaven zijn, is men ongerust geworden. Aan de scheepvaart is verzocht uit te zien naar de kotter, die gewoon lijk bij de Terschellingerbank vist. De „Pieter Albert" had garna len gevist op de Sylt en was op weg naar Den Ooever, waar het scheepje, als alles goed was gegaan, donderdagmorgen om tien uur had kunnen aankomen. Woensdagmiddag om tien over half vier heeft de „Pieter Al- bert" voor het laatst radio-tele grafisch contact gehad met zijn collega's, die ook op de Sylt had den gevist. Schipper van de Pieter Al- bert" is de heer G. Lont uit Hyppolitushoef. De bemanning is drie of vier man groot. (De „NASA" heeft woensdag 'n nieuwe commerciële communica tiesatelliet gelanceerd voor een permanente verbinding tussen de Verenigde Staten en het verre oosten. De satelliet van het type „Earlv Bird" officieel „Intel sat 2"" geheten werd tijdelijk in een baan om de aarde gebracht en moet naar zijn vaste baan 35.000 kilometer boven de datum- grens in de Pacific worden ge stuwd. De lancering is de tweede poging om te voorzien in een per manente verbinding voor het tele foon-, telegraaf- en televisiever- keer tussen Amerika en het verre oosten. De motor van de nieuwe satel liet is met een kegelvormig alu minium schild bedekt om te voor komen dat hij te koud wordt. Ambtenaren van de „Comsat" (Communications Satellite Corpo ration) deelden mee, dat alle 480 kanalen, bestemd voor tweerich tingsverkeer voor commerciële doeleinden, zijn verkocht. De „Comsat" treedt voor het internationale telecommunicatie- sateJiiet-consortium, een vennoot schap van 53 landen dat eigenaar van de satelliet is, als beheerder °P- 25 minuten na de lancering be reikte de satelliet de parkeer- baan, aldus mededelingen van ruimtedeskundigen. Tot en met zaterdag zal hij in deze baan blij ven. Dan zal een kleine motor worden ontstoken om hem in de baan boven de Stille Oceaan te brengen. SECTIE OP DODE IN TILBURG Het is nu wel zeker dat de 63- jarige bouwvakarbeider J. van de Mierde uit Tilburg een geweld dadige dood is gestorven. De sectieresultaten hebben aange toond dat de beschadiging van de schedel uitsluitend het gevolg kan zijn van het met een hard voorwerp toebrengen van een aantal slagen. De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen. Positieve aanwijzingen in enige richting zjjn er nog niet. De man werd niet beroofd. (Vervolg van pag. 1.) In de boodschap werd het op treden geprezen tegen de anti- Mao-troepen die de produktie in Sjanghai wilden saboteren. Regering en partij deden een be roep op de bevolking van China, met de burgelijke reactionaire af te rekenen. Donderdag zijn „slechte ele menten" door de straten van Sjanghai gevoerd in open vracht wagens met affiches waarop hun namen en „misdrijven" vermeld stonden. Het waren voornamelijk plaatselijke partijfunctionarissen en mensen die hoge posten in het bedrijfsleven hebben bekleed. In Sjanghai wonende buitenlanders deelden telefonisch mee dat er grote demonstraties werden ge houden. De propaganda-oorlog in Pe king is de laatste dagen wat af gezwakt, kennelijk als gevolg van de officiële waarschuwingen dat een economische chaos en een bestuurscrisis moeten worden vermeden. Luidsprekerwagens rijden door de stad om de arbeiders op te roepen weer aan het werk te gaan. Ook op het politieke front is er enige matiging. Aanplak biljetten waarop de oorlog wordt verklaard aan de „benden" die premier Tsjoe en Lai kritiseren, zijn over de affiches heen geplakt die de eerste-minister aanvielen, omdat hij het had opgenomen voor vijf vice-premiers. De overwegende invloed van de economie in de huidige fase van de „culturele revolutie" in China blijkt volgens A.F.P. dui delijk uit twee feiten: de arres tatie van Poi-Po, vice-premier en een van de bekendste Chine se economen, en anderzijds uit de veroordeling van de „staathuis houdkunde" door de officiële or ganen die de koers van partij leider Mao tse-Toeng verdedigen. Het blad van de rode gar disten in Peking schrijft, dat Poi-Po op 3 januari in Kanton werd gearresteerd en „onder geleide" naar Peking werd ge bracht. Radio-Peking maakte, woens dag bekend, dat het „Pekingse Volksdagblad" en „De rode vlag", het orgaan van het cen trale comité der communistische partij, een hoofdartikel hebben gewijd aan de strijd tegen de staathuishoudkunde, die door radio-Peking een instrument wordt genoemd om het kapitalis me te herstellen. De radio ge waagt tevens van „contra-revo lutionaire economen". Het officiële blad in Sjanghai, „Wen Hui Pao", schrijft dat „een handjevol leiders" in Sjanghai zich tegen de culturele revolutie wilde verzetten. „Verbonden met kapitalistische elementen en voorwendend dat zij de natio nale economie wilde redden, hebben zij broedermoord uitge lokt en aangezet tot stakingen in fabrieken, bij de spoorwegen en bij het wegvervoer en zélfs tot havenstakingen. Zij hebben rijk dommen verkwist en ongerecht vaardigde loonsverhogingen en allerlei subsidies toegestaan". In het artikel wordt een be roep gedaan op de arbeiders af te zien van materiële stimulan sen, die hen zijn aangeboden door „de anti-partijgroep". PAUS NAAR PORTUGAL UITGENODIGD Volgens Vaticaanse bronnen is paus Paulus de zesde door Portu gese bisschoppen en regerings functionarissen uitgenodigd voor een bezoek aan Portugal. De paus zou in overweging hebben geno men om in mei naar Fatima te gaan. waar dan een herdenking plaats vindt van de verschijninng van de maagd Maria aan drie dorpskinderen, die daar vijftig jaar geleden zou hebben plaats gehad. Twee van die kinderen, 'n jongen en een meisje, zijn in 1919 overleden. De derde is nu de ear- melitesse zuster Maria des Dores m een Portugees klooster. De band- en elastiekfabriek N.V. Scholten en v. Heek in Enschede heeft voor 40 personeelsleden van de 275 verkorting van de werktijd aangevraagd. De oorzaak hiervan is dat de normale toeneming van orders die anders in november en december plaatsvindt, de afgelo pen maanden is uitgebleven. De werktijd zal gemiddeld met de helft worden bekort, maar de directie heeft goede hoop volledig van de vergunning welke is aan gevraagd voor de tijd van acht weken, gebruik te kunnen ma ken. De verhouding tussen de Kon golese regering in Leopoldstad tegenwoordig Kinsjasa en de machtige Union Minière du Haute Katanga is nooit erg har telijk geweest. Dat begon pas goed in de tijd dat Tsjombe een zelfstandig Katanga uitriep en zich losmaakte van Leopoldstad. De regering eiste weliswaar dat de Union Minière belasting zou betalen aan Leopoldstad, maar Tsjombe streek het geld op. Of dat nu helemaal correct is of niet kan buiten beschouwing blijven, want de Union had maar te maken met één effektieve re gering die macht had in haar ge bied en dat was die van Tsjombe. Maar in vele opzichten ging het er wel sterk op lijken dat de Union ook de macht achter Tsjombe was en deze niet meer dan een marionet van de maat' schappij die de bodemschatten van Katanga ontgint. Intussen is trouwens ook weer mede dank zij Tsjombe de afscheiding ongedaan gemaakt en Kongo weer één natie. En de Belgische Union de grootste maatschappij daarin, tevens de voornaamste deviezenverdiener. NATIONALISATIE De Kongolese regering stelde ook nog toen Tsjombe premier was van heel Kongo de eis dat de maatschappij haar zetel van Brussel naar Leopoldstad zou verplaatsen. Dat is nooit gebeurd, aangezien de maatschappij vrees de dat dan bij eventuele nationa lisatie een legale mogelijkheid zou ontstaan voor de Kongolese regering om het hele bezit van de maatschappij over te nemen. En sinds Nasser voor een betrek kelijke prik het Suezkanaal na tionaliseerde, leven er geen grote verwachtingen bij de aandeel houders van de Union. Men blijft dus in Brussel. En de Union heeft buiten Kongo nog bezittingen die de totale beurs waarde van de aandelen ver te boven gaat. Al te grote stroppen behoeven er dus niet geleden te worden. DOOR AGATHA CHRISTIE 15) HOOFDSTUK VIII Lady Tamplin schrijft een brief „Zo, zo", zei lady Tamplin, „zo, zo." Ze legde de Parijse editie van de „Daily Mail" neer en staarde over de blauwe wateren van de Middellandse Zee. Een tak gou den mimosa hing boven haar hoofd en vormde een uitstekende omraming voor een zeer bekoor lijk beeld. Een dame met goud blond haar, blauwe ogen en in een zeer charmant negligé. Dat het goudblonde haar, evenals haar blanke gelaatskleur, niet geheel en al aan de natuur te danken was, viel niet te ontken nen; maar het blauw van haar ogen was toch een gave d-r na tuur, en ondanks haar veertig jaren mocht la n- plin nog tot de schoonheden wor den gerekend. Op dit ogenblik dacht lady Tamplin eens bij uitzondering niet aan zichzelf. Dat wil zeggen, ze dacht niet over haar uiterlijk. 'Ze had ernstiger dingen om over i pemzen. Lady Tamplin was een welbe kende persoonlijkheid aan de Rivièra en haar partijen op Villa Marguerite werden altijd hoge lijk gewaardeerd. Ze was een dame van grote ervaring en had vier echtgenoten gehad. De eerste was slechts een onbezonnenheid geweest en daarom sprak ze zel den over hem. Hij was kort na zijn huwelijk overleden en zijn weduwe trouwde daarop met een rijke knopenfabrikant. Ook deze was na een huwelijks leven van drie jaren, naar men beweerde na een gezellige avond met een paar goede vrienden. Na hem kwam burggraaf Tamplin, die Rosalie voorgoed op het peil had gebracht dat ze wenste te bereiken. Toen ze voor de vierde maal trouwde had ze haar titel behouden. Dit vierde avontuur had ze louter voor haar genoe gen ondernomen. De heer Char les Evans, een buitengewoon knap jongmens van zevenentwintig jaar. luisterend naar de naam Chubby, met prettige manieren, een grote liefde voor de sport en waardering voor de goederen dezer wereld, had geen geld hoe genaamd van zichzelf. Lady Tamplni was met het leven over 't algemeen tevreden, maar ze had nu en dan kleine onaangenaamheden van finan ciële aard. De knopenfabrikant had zijn vrouw een behoorlijk fortuin nagelaten, maar zoals lady Tamplin gewoonlijk zei „het een door het ander geno men(het een was de koers daling van de papieren tengevol ge van de oorlog en het ander de buitensporigheden van wijlen lord Tamplin). Toch had ze nog geen klagen. Maar geen klagen te hebben is nauwelijks voldoende voor iemand van Rosalie Tam- plins temperament. Op deze bijzondere januari- morgen opende ze dus haar blau we ogen buitengewoon wijd, toen ze zeker berichtje in de krant las, en ze sprak de veelbetekende woordjes: „Zo, zo". De enige, die met haar op het balkon zat was haar dochter, Lenox Tamplin. Een dochter als Lenox was een doorn In het vlees van lady Tam- plan; het was een meisje zonder de minste takt, dat ouder leek dan ze was en een soort bittere humor bezat, die, op zijn zachtst gezegd, onaangenaam was. „Lieve kind", zei lady Tam plin, „stel je voor!" „Wat is er?" Lady Tamplin nam de „Daily Mail" op, reikte het blad aan haar dochter toe en wees zenuwachtig met de vinger naar het berichtje dat haar belangstelling had ge wekt. Lenox las het zonder enig teken te geven van de emotie die haar moeder toonde. Ze gaf haar het blad terug. „Wat zou dat?" vroeg ze. „Zul ke dingen gebeuren zo vaak. Gie rige oude vrouwen sterven altijd in dorpen en laten dan miljoenen na aan hun eenvoudige gezel- schapsj uffrouwen. „Ja, kind, dat weet ik", zei haar moeder, „en ik weet zeker dat het fortuin lang niet zo groot is als ze beweren; kranten zijn zo onnauwkeurig. Maar ook al deel je het door twee „Nu ja", sprak Lenox, „maar ze heeft het niet aan ons nage laten." ,Niet bepaald, kind", zei lady Tamplin, „maar dat meisje die Katherine Grey, is een nicht van mij. Een van de Worcestershire Greys, de Edgeworth-tak. Mijn bloedeigen nicht! Stel je voor!" „Aha", zei Lenox. „En ik heb me afgevraagd zei haar moeder. „Hoeveel daar voor ons aan zou zitten", voltooide Lenox de zin, met de zijdelingse glimlach die haar moeder altijd zo moeilijk te begrijpen vond. „Maar kind", zei lady Tamplin op enigszins verwijtende toon. Het verwijt was slechts zeer zacht, want Rosalie Tamplin was gewend aan dergelijke opmer kingen van haar dochter en aan de onaangename manier waarop Lenox de dingen voorstelde. „Ik vroeg me af", ging ze voort, „of het niet aardig zou zijn als we die lieve Katherine uitnodigden een poosje hier bij ons te komen. Ze heèft natuurlijk in het geheel geen kontakt met de society. Het zou prettiger voor haar zijn door iemand van haar eigen familie te worden gelanceerd. Een voor deel voor haar en een voordeel voor ons." „Hóéveel denkt u van haar los te kunnen krijgen?" vroeg Lenox. (Wordt vervolgd.) DE EXPLOITATIE Toch is het Kongolese principe dat de bodemrijkdom van het land ook bezit van het land moet zijn, niet zo vreemd. Het is zelfs redelijk verdedigbaar. Nationaisatie zoals die de re gering in Kinsjasa voor ogen staat, zou overigens moeten in houden dat de Union de mijn- exploitatie voortzet. Zo moet het wel want de Kongolezen hebben geen mensen om de 1500 Belgi sche employees te vervangen. Maar het wordt wel een merk waardige toestand als de Union de exploitatie zou moeten voort zetten zonder er zelf beter van t® worden. Dat is tenslotte niet het doel van commerciële onder nemingen. Natuurlijk zou er in rede een oplossing kunnen worden gevon den, maar helaas is van rede zel den sprake in de conversaties tussen Kinsjasa en Brussel. Waar men zich intussen ook wel zorgen gaat maken over het persoonlijk welzijn van de Belgen in Katan ga. Het gebeurt in Kongo nogal gemakkelijk dat de gemoederen zo hoog worden opgezweept dat er bloed vloeit. ;J9 r Cornelius Manescu, minister van buitenlandse zaken van Roemenië, heeft donderdag zijn tevredenheid uitgesproken over de goedo ba trekkingen tussen zijn en ons land. Hij wilde deze op alle terreinen zien groeien. De bestaande ban den dragen bij tot ontspanning en begrip onder de volkeren van Europa, zo zei hij aan een maaltijd ter ere van het bezoek van minis ter Luns. Deze bezocht donderdag vice- premier Gheorghe Radulescu. Aan het gesprek namen voorts deel de onderminister van buitenlandse zaken, George Macovescu, en George Elian, de ambassadeur van Roemenië in Den Kaag. Minister Luns werd vergezeld door ver scheidene Nederlandse functiona rissen. Des avonds gaf de Nederlandse ambassadeur een cocktailpartij ter ere van de heer Luns. Een echtpaar is deze week in de Zuidbelgische stad Aarlen veroordeeld wegens kindermis handeling. Het slachtoffer was een vierjarig kind van de vrouw, dat de man bü hun huwelijk had geëcht. De man, de 25-jarige Roger Thill, kreeg drie jaar ge vangenisstraf, nadat hij o.a. had bekend het kind twee nagels te hebben uitgetrokken. De vrouw, die intussen nog enkele kinde ren had gekregen, werd veroor deeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie jaar, ter wijl beiden een boete van 2.000 francs werd opgelegd. FRANSE BONDEN ROEPEN OP TOT ALGEMENE STAKING Twee grote vakverbonden in Frankrijk, de C.G.T. en C.F.D.T., hebben woensdag hun leden op geroepen tot een algemene sta king op 1 februari om te proteste ren tegen de loonpolitiek van de regering. Zij menen, dat de posi tie van de Franse arbeider ge vaarlijk is verslechterd. De (com munistische) C.G.T, omvat onge veer anderhalf miljoen vakbonds leden. terwijl de C.F.D.T. er on geveer 700.000 heeft.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2