Centrale commissie voor culturele revolutie „Ceder Falls" de grootste operatie tegen de vietcong in „ijzeren driehoek" V.S. zetten hun vredesoffensief in het geheim voort CHINESE LEGER STAAT BURGEROORLOG IN DE WEG Leiier mislukte staatsgreep in Eudoiesië aangehouden PHILIPS KRIMPT PERSONEEL MET 2.500 MAN IN HET WEER Slachtoffer van Haagse steekpartij dreigde verdachte te doden Nederi. militair attaché in Saigon VRIJDAG 13 JANUARI 1967 23e Jaargang No. 6860 Nog geen burgeroorlog Proletarische koers Stakingen in Argentinië Weerbericht Hoogwater Zon- en Handschoenennood in Moskou Strijd in Mekongdelta Benauwd ogenblik Dorp platgebrand Het bestand Bombardementen van N.-Vietnam noodzakelijk Harrison Salisbury op terugreis naar cüs Ver. Staten Koolmonoxyde- vergëftiging in Parijs frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/!i Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek ..Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Radio-Peking heeft donderdag de vorming van een speciale com missie voor de culturele revolu tie in het leger bekendgemaakt. Het besluit daartoe is door par tijvoorzitter Mao tse-Toeng per soonlijk en door het centrale par tijcomité goedgekeurd. De reor ganisatie van de al bestaande desbetreffende legerinstantie be oogt versterking van het toezicht op de toepassing van de cultu rele revolutie in het leger, aldus de bekendmaking. De nieuwe commissie valt on der rechtstreeks gezag van het centrale militaire partijcomité en het culturele revolutie-comité van de partij. Hoofd van het nieuwe orgaan is een zekere Hsoe Hsiang-Tsjieh. De echtgenote van Mao, Tsjiang Tsjing, is benoemd in de rol van adviseur. Een woordvoerder van het Ja panse ministerie van buitenland se zaken betitelde donderdag het Chinese leger als de enige fac tor die een burgeroorlog in de weg staat. De voormalige Indonesische bri gade-generaal Soepardjo, die een belangrijke rol zou hebben ge speeld in de mislukte staatsgreep van 1965 en sindsdien werd ge zocht, is donderdagochtend in de omgeving van Djakarta aangehou den, zo is in welingelichte krin gen in de Indonesische hoofdstad vernomen. Militairen vonden hem in de buurt van de luchtmacht basis Halim, die destijds het cen trum was van de opstandelingen. Soepardjo's naam is herhaaldelijk genoemd in de jongste processen In Djakarta. Ex-luchtmachtchef Omar Dhani heeft de vorige maand voor de militaire rechtbank, die hem ter dood veroordeelde, verklaard dat Soepardjo de man is geweest die president Soekarno het eerst heeft verteld wat er in de ochtend van 1 oktober 1965 is gebeurd. Dhani zei ook dat hij niet begreep waar om Soekarno toen niet de arresta tie van Soepardjo heeft bevolen. Wat Soepardjo mogelijk in een proces los zal laten over Soekar- no's rol vóór, tijdens en na de mis lukte staatsgreep, kan gevaarlijker voor de president zijn dan de ver klaringen in de loop van vorige processen afgelegd. WASHINGTON: President John son heejt dinsdagavond Ameri kaanse tijd) zijn traditionele „State of the Union" uitgespro ken. Öp de foto de president tij dens het uitspreken van zijn rede in het Amerikaanse congres. Links achter hem vice-president Hubert Humphrey en rechts de „speaker" van het huis John MacCormack. Zolang de militairen niet be-- trokken raakten bij de strijd om de macht, bestond er geen on middellijke kans op een uitbars ting, maar bij voortduring van de toenemende kritiek van de rode gardisten op hoge officieren zou het ook in het leger tot een con flict kunnen komen. Naar de mening van regerings experts in Tokio hebben Mao en zijn minister van defensie, Lin Piao, het leger op het ogenblik nog in de hand. Een duidelijke overwinning voor een van beide partijen ligt volgens de Japanse woordvoerder nog niet in het verschiet. Mao en zijn volgelingen zouden daarvoor een partijcongres moe ten beleggen, wat in de huidige omstandigheden nauwelijks mo gelijk lijkt Aan de andere kant schijnen president Lioe Sjao-Tsji en secretaris-generaal Teng Hsiao-Ping niet aan het hoofd te staan van een georganiseerde op positie. De boodschap die regering en partij woensdag tot de bevolking van Sjanghai hebben gericht, is in het Chinese leger met alge mene instemming ontvangen, zo meldt het persbureau „Nieuw- China". In alle kazernes klonken bij het vernemen van het nieuws kreten als „leve het onoverwinnelijke denken van Mao tse-Toeng" en leve de rode zon in onze harten". Manschappen en commandanten verwelkomden de boodschap als een overwinning van de prole tarische revolutionaire koers, al dus het persbureau. Het is de eerste maal dat een officiële Chinese instantie melding maakt van de houding van het leger te genover een gebeurtenis in het kader van de culturele revolutie. (Zie verder pag. 2.) Donderdag staakten in Argen tinië 220.000 spoormannen als pro test tegen nieuwe arbeidsvoor schriften, die ten doel hebben het tekort van dit staatsbedrijf te ver minderen. Duizenden reizigers kon den hun plaats van bestemming niet bereiken. In het noorden van het land heb ben de arbeiders in de suiker industrie het werk, eveneens voor 24 uur, neergelegd als protest te gen het streven van de overheid de produktie in te krimpen. De nroduktiekosten liggen te hoog. Vorig jaar zijn zeven suikerfabrie ken gesloten. Er is een overschot aan suiker van 700.000 ton. In het kielzog van de duizen den militairen die deelnemen aan het offensief tegen het als als „de ijzeren driehoek" hekend staande vietcong-bolwerk ten noordwesten van Saigon, hebben donderdag Amerikaanse oprui- mingsbataljons bunkers en wal- Philips zal in het eerste half-' jaar 1967 met ongeveer 2500 men sen minder gaan werken. Dat is drie procent van de totale per soneelsbezetting in Nederland van 83.500. Dit werd gisteren aan de vak bonden medegedeeld. Voor zover thans is te overzien, zal die nood zakelijke vermindering van perso neel evenals vorig jaar in de eer ste plaats kunnen worden bereikt door het niet geheel opvangen van het normale verloop van het per soneel. Verder werden de volgende maatregelen aangekondigd. Wegens noodzakelijke concentratie en ra tionalisatie zullen twee kleinere verspreide bedrijven worden op geheven, te weten te Sneek (tot voor kort een spreidingsDlaats va" de N.V. Van der Heem) en Zalt- bommel. Het gebouw te Sneek zal als magazijn worden benut voor de produktie uit de noordelijke orovincies. De vestiging te Ocsterhout van de N.V. Volt zal geleidelijk wor den overgenomen .door de hoofd- mdustriegroep „feitf-rtro-akoestiek", hetgeen gepaard zal gaan met een •vermindering van personeel. In de bedrijven te Uden, Roermond en Helden-Paningen zal met een klein deel van het personeel tot verkort werken worden overgegaan. Ten aanzien van de N V. Van der Heem te Den Haag deelt Philips mede dat het directe personeel van deze onderneming thans geheel te werk is gesteld in de telecommunicatie sector waartoe mede werkzaam heden van de N.V. Philips telecom municatie industrie te Hilversum naar Den Haag zijn overgebracht Voor zover het zich thans laat aanzien zal het indirect personeel van de N.V. Van der Heem een verdere vermindering van onge veer 250 personeelsleden moeten ondergaan. In een aantal gevallen zullen werknemers worden over geplaatst naar andere Philipsfa- brieken hetgeen vooral mogelijk is door de groei van enkele profes sionele hoofdindustriegroepen. Daar waar de te nemen maatrege len geen onlossing bieden, zal voor de overtollig geworden werkkrach ten een afvloeiingsregeling worden getroffen. Over de vooruitzichten van de werkgelegenheid voor het tweede halfjaar 1967 stelt de raad van be stuur dat deze afhankelijk zal zijn van de algemene economische om standigheden in en buiten Neder land. Indien de economie weer sta bieler wordt, zal tot verdere in krimping van de werkgelegenheid geen aanleiding zijn. ZACHT Boven IJsland is donderdag een zeer diepe depressie aangekomen, die vandaag in noordoostelijke richting naar noord-Noorwegen trekt, terwijl een groot hogedruk- gebied, waarvan de kern met een waarde van 1036 mb ten zuidwes ten van Ierland lag, zich geleidelijk naar west-Europa verplaatst. Hierdoor komt vandaag west- Europa onder invloed van een krachtige westelijke luchtstroming, waarmee zachte lucht van de oceaan wordt aangevoerd. Don derdag liepen de temperaturen in Engeland al op tot waarden tus sen 6 en 9 graden. In ons land kwamen de tempe raturen niet hoger dan 6 graden aan de kust, terwijl bet in zuid- Limburg niet warmer werd dan 3 graden. Wel moet vandaag op veel be wolking worden gerekend waaruit plaatselijk wat regen of motregen kan vallen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zacht. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of mot regen. Matige tot krachtige wes telijke wind en maximum tempe raturen van 5 tot 8 graden. VRIJDAG 13 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.29 3.55 Temeuzen 4.05 4.31 Hansweert 4.39 5.05 Walsoorden 4.38 5.04 ZATERDAG 14 JANUARI Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.09 4.43 5.19 5.18 n.m. 4.34 5.08 5.44 5.43 Maanstanden ZON MAAN op 13 14 15 16 IT 8.43 8.43 8.42 8.41 S.40 onder op 16.54 10.43 16.56 10.58 16.57 11.10 16.59 11.21 17.00 11.32 onde' 19.47 21.00 22.11 De Verenigde Staten steken nog steeds hun voelhorens uit naar een mogelijkheid om tot een vreedzame regeling van het Vietnamese vraagstuk te komen. Ditmaal geven zij er echter de voorkeur aan dit in het geheim te doen in tegenstelling tot het grote openbare vredesoffensief van januari vorig jaar, toen Johnson gezanten rond de ge hele wereld zond tijdens een bombardementspauze van 37 da gen, zo hebben functionarissen in Washington gezegd. Volgens de functionarissen is de reden hiervoor dat de diplomatieke activiteit in het geheim moet plaatshebhen om succesvol te kunnen zijn. Op dit laatste punt heeft secretaris-generaal Oe Thant van de ver. naties de na- i druk gelegd, toen hij dinsdag 23.21 leen persconferentie hield en de regering-Jonhson is het daar ge heel mee eens. De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Paul Martin, zei woensdag in het lagerhuis te Ottawa dat zijn regering op de hoogte was van „bijzondere on derhandelingen"' over Vietnam, maar de Amerikaanse functio narissen wilden niet bevestigen dat op enigerlei wijze wordt on derhandeld. Zoals bekend is Ca nada lid van de internationale controle-commissie voor de Vietnamese bestandslijn. President Johnson heeft in zijn „state of the union"-boodschap een somber beeld van de vre- deskansen gegeven, maar daar aan toegevoegd alle initiatieven van de ver. naties en anderen die zouden kunnen leiden tot onvoorwaardelijke besprekingen, te zullen steunen. „En wij zul len -zeil alle mogelijke initiatie ven blijven nemen om de kan sen op vrede te peilen", aldus de president Dat vele Moskovieten met do de vingers zullen lopen, is vrij wel zeker want de winkels van de Russische hoofdstad kunnen niet voldoen aan de vraag naar handschoenen bij een tempera tuur die schommelt tussen tien en twintig graden onder nul. Volgens het blad „Russische handel" dekt de produktie van handschoenen de behoeften nog niet voor de helft. Het bekende Moskouse warenhuis „Goem" krijgt dagelijks vier a vijfdui zend handschoenen gelevérd die in één tot twee uur geheel uit verkocht zijn., len met behulp van bulldozers en explosieven met de groiid gelijkgemaakt. De minstens 16.000 Amerikaan se en Zuidvietnamese militairen die bij deze operatie „ceder falls", de grootste van de oorlog tot dus ver, zijn ingeschakeld en wor den gesteund door bombarde menten, o.a. met napalm en ra ket- en granaatvuur, hebben bij hun opmars 196 guerillastrijders gedood en er 42 gevangen geno men. „De ijzeren driehoek" be slaat een gebied van 160 vier kante kilometer. Woensdag zijn by luchtaanvallen vh'f grote ba siskampen van de vietcong op slechts vh'ftig kilometer van de hoofdstad blootgelegd. 5000 boeren zijn het gebied ontvlucht en stromen in sam pans en ossewagens naar het zuiden. In de Mekong-delta heeft de vietcong donderdag het vlieg veld van Binh Toey met mortie ren en lichte wapens beschoten. Enkele vliegtuigen, gebouwen en de landingsbaan werden bescha digd. De actie van vierduizend Amerikaanse en Zuidvietnamese mariniers in de delta even. eens een vietcong-bolwerk heeft tot dusver weinig resul taat opgeleverd. Zy stuiten maar zelden op guerillastrijders en hebben er' sinds vorige week vrijdag, toen de operatie begon, slechts zeven gedood. In de Australische basis te Noei heeft de Zuidvietnamese oremier Ngoejen Cao Ky don derdag enige benauwde ogen blikken doorgemaakt, toen er tijdens een mortierdemonstratie iets misging. Een granaat kwam in de loop voortijdig tot ontbranding waar op Ky haastig uit de mortierkuil klauterde en boven werd be sprongen en tegen de grond ge slagen door zeven lijfwachten, die hem met hun lichamen te gen de verwachte explosie wil den beschermen. De granaat tol de enkele meters omhoog, maar ontplofte dank zij 'n ingebouwd veiligheidsmechanisme niet. Het in „de ijzeren drieshoek" gelegen dorp An Dien is door de Amerikanen platgebrand. Genie troepen waren donderdag bezig met het opblazen van een net werk van tunnels dat onder de hutten door liep. Tot zware ge vechten is het tot dusver hij de operatie in dit dichtbeboste ge bied nog niet gekomen. De Amerikaanse troepensterk te in Vietnam is volgens een be kendmaking in Saigon de eerste week van dit jaar met 6000 man gestegen tot 395.000 man. Aan Amerikaanse zijde vechten voorts 53.000 Zuidkoreanen, Aus. traliërs, Nieuwzeelanders en Phi- lippino's. Het Zuidvietnamese staats hoofd, generaal Ngoejen Van Thieoe, heeft verklaard dat het „weinig waarschijnlijk" is dat de Zuidvietnamese regering over- gaat tot verlenging van het be stand ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwjaar, als voor gesteld door de vietcong. De re gering heeft een bestand afge kondigd voor de periode van 8 tot 12 februari. De vietcong wil de wapens drie dagen langer laten rusten. De voorzitter van de Ameri kaanse commissie van chefs van staven, generaal Earle G. Whee ler, heeft donderdag gezegd, dat hij de bombardementen van Noord-Vietnam noodzakelijk vindt, „omdat zij de Noordviet- namese leiders beduiden, dat zij de agressie tegen het zuiden niet ongestraft kunnen voortzetten". Uit een persconferentie zei Wheeler nog, dat door de bom bardementen op Noord-Vietnam het transport van troepen en materieel in het noorden was belemmerd en de bevoorrading van de vietcong tot eeri mini mum was beperkt. Harrison Salisbury, plaatsver vangend hoofdredacteur van de „New York Times", heeft in To kio gezegd, dat naar zijn gevoe- 'en Hanoi tot vredesonderhande lingen zou kunnen besluiten, als Amerika de bombardementen op Noord-Vietnam staakt. Harrison Salisbury zei niet te geloven, dat de Verenigde Sta ten Hanoi kunnen dwingen aan de conferentietafel plaats te ne men. „Zij zouden liever sterven of teruggaan naar het oerwoud om een guerrillaoorlog te vech ten van desnoods twintig jaar tegen de Amerikanen", aldus Salisbury, die op weg is naar de V. S. na een verblijf van twee weken in Noord-Vietnam. Het Noordvietnamese officiële blad „Nhan Dan" heeft nog eens onderstreept, dat een regeling van de Vietnamese kwestie al leen mogelijk is, als de Ameri kanen de bombardementen sta ken, hun troepen nit Zuid-Viet- nam terugtrekken en het Zuid vietnamese nationale bevrijdings front (de vietcong) erkennen. Sinds het begin van deze maand heeft Nederland een mili taire attaché in Saigon. Per 1 ja nuari is namelijk tot land- en luchtmachtattaché in Saigon be noemd kolonel R. H. Boreel van het wapen der infanterie. Ons land had niet eerder een militair attaché in Zuid-Vietnam. De motivering die voor de be noeming wordt gegeven, luidt als volgt „Een van de taken van de Nederlandse vertegenwoordigin gen in het buitenland is om de regering te informeren óver ont wikkelingen en gebeurtenissen in de ruimste zin in het betref fende land. Gezien de in Vietnam plaats vindende oorlogshande lingen gevoelt de Nederlandse regering het als een behoefte ook over de militaire aspecten van de ontwikkelingen en gebeurtenis sen in dat land te worden ge ïnformeerd, reden waarom een militaire deskundige aan de ver tegenwoordiging is verbonden". De 40-jarige kelner P. Keijzer uit Voorburg, die woensdagavond op de stoep voor de lunchroom van de Hema aan de Voldersgracht in Den Haag werd doodgestoken, heeft tevoren in het restaurant en later buiten de 20-jarige lasser Agregj uit Den Haag gedreigd te zullen doden. Dit hebben de verdachte en ge tuigen van de vechtpartij tegen over de politie verklaard. Zij ver telden ook, dat de kelner in de lunchroom de lasser met uitge stoken vinger in de ogen prikte De politie deelde mee, dat uren later de lasser nog aan geïrriteerd heid aan beide ogen leed. Naar uit de verklaringen van verdachte bleek, was de lasser met twee bekenden in de lunchroom, toen de kelner binnenkwam. De kelner was dronken. Hij richtte zich tot de lasser en verweet, hem bijna een verkeersongeluk te heb ben veroorzaakt, door met zijn auto te wild te rilden. Volgens de kelner had het weinig gescheeld cf zijn in verwachting zijnde vrouw was aangereden. De lasser ont kende dit. Lemmet van 13 cm De lasser werd door de kelner bedreigd, die hem in de ogen stak. Personeel van de lunchroom be moeide zich met de ruzie, waarop de kelner werd weggeloodst. Daar bij riep hij tot de lasser; „Als Ik ie nog een keer tegenkom, maak ik je dood". De kelner ging de straat op en bleef wachten. Toen de lasser naar buiten kwam, trok de kelner zijn overjas en colbertjasje uit. De las ser, die in de lunchroom bang was geworden, had uit veiligheidsover wegingen zijn sierdolkmes met een lemmet van 13 centimeter voor *t grijpen in de binnenzak van zijn jas gestoken. Daar de kelner op de stoeD op nieuw in de aanval ging, waarbij de lasser werd geslagen, trok deze ziin mes en stak in het wilde weg, waarna hij de benen nam. In de Wagenstraat smeet hij het mes weg bij een bouwwerk. De politie heeft het op aanwijzingen van de lasser teruggevonden. De lasser is in verzekerde be waring gesteld. Hij zal voor de of ficier van justitie worden geleid. In de nacht van woensdag op donderdag zijn 26 Pariizenaars het slachtoffer geworden van kool- monoxydeverglftiging. Men wijt dit aan een sterke stijging van de temperatuur bij vochtig weer, waardoor de schoorstenen minder goed. trokken,

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1