Johnsons „State of the Union" legt zwaardere lasten op Ernstige situatie in Chinese hoofdstad Politiek van „kanonnen en boter" OVERHAASTE TERUGKEER VAN MA0 NAAR PEKING Verenigde Staten zullen oorlog in Vietnam voortzetten X <&5> HET WEER Indonesische rechters verwerpen de verklaringen van Soekarno DONDERDAG 12 JANUARI 1967 23e Jaargang No. 6859 Vrijheidsbeginsel Wederopbouw Verzoening met China Verspilling De rentevoet Binnenland Menutip van onze chef-kok California tomatensoep uit blik Koel ontvangen DANKWOORD VAN DE KONINGIN EN DE PRINS Overstromingen in Maleisië Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Treinverkeer in de war Komnas voor de revolutie Economische sabotage Burgeroorlog? Poging tot ontvoering van critici Onbevredigend Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén bandels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Johnson heeft dins dagavond in zijn traditionele boodschap over de „State of the Union" (de toestand van het land) verklaard dat de V. S. de militaire operaties in Vietnam zullen voortzetten tot de dag waarop de vijand zal hebben be grepen dat de oorlog hem meer verlies dan winst brengt. Hij waarschuwde het Ameri kaanse volk dat de oorlog nog neer zal gaan kosten, meer ver- kezen zal brengen en nog meer nart zal veroorzaken. De Ameri kanen moeten er ook op rekenen dat het eind nog niet in zicht is. De president kondigde een ver hoging van de inkomstenbelas ting aan. Op de huidige aanslag zal een extra-heffing van zes procent worden gelegd,, welke twee jaar van kracht zal zijn of zolang als de buitengewone uit gaven tengevolge van de oorlog in Vietnam voortduren. In het eerste jaar krijgt de schatkist door de heffing ongeveer 4Vs mil- jard dollar meer. Hij sprak zich opnieuw uit voor een politiek van „kanonnen en ooter". Zijn program voor een grote gemeenschap" mocht niet in gevaar komen en zou onver minderd moeten worden uitge voerd. De Amerikanen zouden nun inspanningen moeten ver groten om de armen een kans te geven deel te hebben aan de vooruitgang van het land. Hij vergeleek de oorlog tegen de ar moede met het conflict in Viet nam. Beide zijn niet eenvoudig tot een goed einde te brengen. De president vroeg het congres en de bevolking hun verplich tingen zowel in het binnen- als in het buitenland na te komen: verdere opbouw van een beter Amerika en trouw aan het vrij heidsbeginsel. Over de oorlog in Vietnam zei Johnson: „Ik kan niet beloven dat het einde dit jaar of het volgende jaar zal komen. Onze tegenstan der gelooft nog steeds dat hij langer kan doorvechten dan wij bereid zijn." „De V. S. en hun bondgenoten zijn echter bereid door te gaan, maar, aldus de president, wij zul len alle initiatieven van de V.N. of anderen steunen die kunnen leiden tot vredesonderhandelin gen zonder voorafgaande voor waarden, onverschillig waar en wanneer. Amerika zal ook zelf blijven zoeken naar de grondslagen voor een werkelijke vrede en zal gaar ne zijn hulpbronnen ter beschik king stellen, wanneer de vrede tot stand is gebracht. Op dat ogenblik zou hij het congres om geld vragen voor een bijdrage in een internationaal program van wederopbouw en ontwikke ling voor alle mensen in Viet nam en in de buurlanden die Amerikaanse hulp wensen en verdienen. Wij blijven hopen, zo vervolg de de president, op een verzoe ning tussen de bevolking van het Chinese vasteland en de wereld gemeenschap, met inbegrip van samenwerking op het gebied van de bewapeningscontrole. Wij vouden de eersten zijn om een China te verwelkomen dat heeft besloten de rechten van zijn bu ren te eerbiedigen. Wij zullen niet proberen China te verhin deren zijn eigen veiligheid te verzekeren en vriendschappelijke betrekkingen met zijn buren te onderhouden. FILTON, EngelandIn 't nieuwe laboratorium van de British Air craft Corporation in Filton wordt een 30 meter lange romp voor 'n Concorde in een watertank ge test. Door middel van 450 druk meter kan men de resultaten van de test registreren. Nog andere delen van de Concorde zullen in dit laboratorium worden be- &oefd. De president verklaarde dat de V.S. in het huidige stadium niet van plan zijn een netwerk van anti-raket-raketten te ontwikke len dat de gelijke moet worden van een netwerk dat de Sowj et- Unie is begonnen aan te leggen nabij Moskou. Wij hebben dë plicht de bewapeningswedloop af te zwakken, zowel op het ge bied van de conventionele als niet-conventionele wapens en defensie-systemen. Iedere uit breiding van de wedloop zou voor onze volkeren en voor de gehele mensheid een extra verspilling van hulpbronnen betekenen, zon der dat de veiligheid van wie dan ook groter wordt. Johnson zei dat hij het advies van het con gres zou vragen over een inter nationale overeenkomst over dit probleem. Na het streven naar vrede, zo vervolgde de president, komt als grootste uitdaging aan de mens heid de wedloop tussen de voed- selproduktie en de bevolkings groei. Die wedloop is men nu bezig te verliezen, zo verklaarde hij. De president gaf te kennen dat er afgezien van de verhoging der inkomstenbelasting in de komen de jaren nog verdere verhogin gen kunnen komen, als het con flict in Vietnam voortduurt. De begroting van het lopende belastingjaar zal een tekort van 9,7 miljard dollar hebben. De uitgaven bedragen 126,7 miljard en de inkomsten 117 miljard. De begroting van het volgende jaar zal een tekort van 8,1 miljard dollar vertonen. De uitgaven zul len dan 135 miljard bedragen en de inkomsten 126,9 miljard. Over de economie zei hij dat de grootste teleurstelling in 1966 de uitzonderlijke stijging van de rentevoet en de verkleining van de kredietmogelijkheden was. De federale leenbank zal een mil jard dollar extra ter beschikking stellen en de rentevoet voor leningen van zes tot vijf drie kwart, procent verlagen. Hij zei al het mogelijke te zullen doen om de rentevoet in de Ver. Sta ten te verlagen. Op het binnenlandse front stel de de president voor: grotere uitgaven voor de sociale zeker heid, een uitgebreid program tot bestrijding van de misdaad, maatregelen tegen de luchtver- 3IIN3LH3AOV) verse worst bloemkool met kaassaus gespoten aardappelpuree hopjes- of koffievla SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeaus! ontreiniging, betere behuizing, voldoende gelden voor het rege ringsprogram voor modelsteden, verdere bestrijding van de ras sendiscriminatie en een eerlijker dienstplichtstelsel. Hij vroeg het congres om aanvaarding van het wetsontwerp inzake de handel tussen oost en west. Hij stelde verder voor het aftappen van telefoongesprekken te verbieden, uitgezonderd in gevallen waar in de veiligheid van het land op het spel staat en dan nog met de strengste garantiebepalingen dat er geen verkeerd gehruik zal w orden gemaakt. Johnson merkte verder op dat de betrekkingen met de Sowjet- Unie en Oost-Europa in een over gangsstadium verkeren. Het doel van de Ver. Staten is niet de koude oorlog voort te zetten, maar er een êinde aan te maken. Wij willen de betrekkingen met de Sowjet-Unie en de rest van Oost-Europa verder ontwikkelen, verklaarde hij. De noordatlantische ver dragsorganisatie zal een geïn tegreerd gemeenschappelijk defensiestelsel blijven, maar „wij moeten ook uitkijken naar de tijd waarin grotere veilig heid kan worden bereikt door bewapeningscbntrole en ont wapening en andere vormen van praktische akkoorden". De toespraak van de president werd door radio en televisie uit gezonden. De president vermeldde niet de bombardementen op Noord- Vietnam. Hij zei dat de Ver. Sta ten hadden gekozen voor een „beperkte oorlog in Vietnam om een grotere oorlog te voorko men". Johnsons beleidsverklaring is tamelijk koel ontvangen. De senatoren en afgevaardig den brachten Johnson vóór de aanvang van zijn toespraak een ovatie, maar aan het eind van de meer dan een uiy; durende rede was het applaus spaarzaam. Het voorlezen van het deel over het binnenlands beleid is enige malen onderbroken door applaus, maar het korte stuk over de Amerikaanse doelen in Vietnam en de richtlijnen voor de buitenlandse politiek in het nieuwe jaar werden nagenoeg in stilte beluisterd. Republikeinse senatoren en afgevaardigden verklaarden na afloop vooral kritiek te hebben op het feit dat Johnson in zijn rede geen aanwijzingen had ge geven voor een effectieve in krimping van de overheidsuitga ven ondanks het verwachte be- j grotingstekort. De Chinese partijleider Mao tse-Toeng heeft gisteren 'n vakan tie in het zuiden van zijn land, waar hij al anderhalve maand ver toefde, afgebroken en is spoor slags naar Peking teruggekeerd, zo meldt de correspondent in Peking van het Japanse blad „Jomioeri Koningin Juliana en prins Bernhard hebben na het huwelijk van prinses Mar griet met mr. Pieter van Vollenhoven het volgende meegedeeld: „Gezien het grote aantal gelukwensen dat wij deze laatste weken, in het bijzon der naar aanleiding van het huwelijk van onze dochter Margriet ontvingen, is het ons onmogelijk een ieder hiervoor persoonlijk onze dank te doen toekomen. Wij willen daarom langs deze weg allen, die jegens ons uiting gaven aan hun gevoelens van vreugde en medeleven, van ganser harte danken voor hun blijken van warme belangstelling en sympathie". De overstromingen in noorde lijk Malakka hebben volgens de laatste telling het leven gekost aan 36 personen. Bij 'het zakken van het water na de overstromin gen van vorige week is het stof felijk overschot van nieuwe slachtoffers ontdekt. Ruim 100.000 mensen hebben de vlucht moeten nemen voor het water, dat in sommige gebieden vijf meter hoog stond. TOENEMENDE BEWOLKING Een thans nabij IJsland gelegen depressie trekt in oostelijke rich ting, voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk. Hierdoor ko men aanvankelijk opklaringen voor maar in de loop van donderdag zal de bewolking weer toenemen. Op de nadering van een front van de depressie. Er kan later op de dag uit deze bewolking plaatselijk enige regen of motregen vallen. De wind krimpt hierbij naar zuid west en neemt toe tot matig of krachtig. De temperaturen zullen vandaag oplopen tot ongeveer de zelfde waarden als woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Later kans op regen Aanvankelijk opklaringen, maar in de loep van de dag toenemende bewolking; later plaatselijk enige regen of motregen. Naar zuid west krimpende en tot matig of krachtig toenemende wind. Wei nig verandering in temperatuur. DONDERDAG 12 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.44 3.11 Temeuzen 3.20 3.47 Hansweert 3.54 4.21 Walsorden 3.53 4.20 VRIJDAG 13 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.29 3.55 Temeuzen 4.05 4.31 Hansweert 4.39 5.05 Walsoorden 4.38 5.04 ZON MAAN op onder op ondet 12 8.44 16.53 10.22 18.31 13 8.43 16.54 10.43 19.47 14 8.43 16.56 10.58 21.00 Sjimboen". Dit vormt een belang rijke aanwijzing voor de ernst van de toestand in de hoofdstad. De rode garde in Peking heeft woensdag op aanplakbiljetten „ka pitalistische elementen in 't leger" onder vuur genomen. Vice-premier en oud-maarschalk Hoe Loeng is het voornaamste doelwit. Hij wordt massale hijeenkomsten van rode bestempeld als „een tijdbom naast Mao tse-Toeng". Op een van de gardisten in de vorige herfst zat Hoe Loeng nog bij Mao in een open auto. Grote affiches in de Chinese hoofdstad riepen woensdag de be togende arbeiders op, weer aan het werk te gaan. Inmiddels is uit ver scheidene publikaties bekend ge worden dat de echtgenote van Mao, Tsjiang Tsjing, het eens was met premier Tsjoe en-Lai toen deze zondag de rode garde ver zocht de aanvallen op vijf vice- premiers te staken. Zij had na af loop van zijn toespraak opgemerkt dat onderscheid moest worden ge maakt tussen mensen, die in hun werk enkele fouten maken en „ge zaghebbende personen in de partij die de kapitalistische weg opgaan" De afdeling Hongkong van het Chinese verkeersbureau heeft mee gedeeld dat zij wegens de enorme drukte de verkoop van treinkaar tjes voor alle grote Chinese ste den met uitzondering van Kanton heeft gestaakt. Volgens berichten die Tokio eerder deze week be reikten, was het treinverkeer in China volkomen in de war, door dat rode gardisten zonder kaar tjes massaal treinen binnendron gen, passagiers eruit werkten en spoorwegbeambten bedreigden. Sommige treinen zouden met dagen vertraging rijden. Het officiële persbureau „Nieuw China" maakt met veel ophef mel ding van een boodschap die arbei ders in Sjanghai aan Mao tse-Toens hebben gezonden, waarin zij hem verzekeren dat zijn volgelingen in genoemde stad zich verenigen voor een algemene aanval op de „bour- geois-reactionairen". In deze bood schap wordt er op aangedrongen de culturele revolutie tot het einde toe uit te voeren. In Sjanghai zelf reden luidsprekerwagens door de straten om de betekenis van deze boodschap toe te juichen en op de gebouwen waren doeken met leu zen in deze zin aangebracht. In een door „Nieuw China" verspreid artikel wordt de filosofie van Mao toegejuicht als het kompas voor de volksrevolutie en een schijnwer per om de gehele wereld te ver lichten. Overeenkomstig Mao's „idealen" zou, aldus het aitikel een „gloednieuwe rode wereld* worden geboren. Een krant in Sjanghai heeft, naar het persbureau Ceteka meldt, een verklaring namens 32 revolu tionaire organisaties gepubliceerd, waarin kapitalistische elementen in het stedelijk partijbestuur worden beschuldigd van economische sa botage tegen de culturele revolutie. In verscheidene fabrieken werd gestaakt, het weg- en treinverkeer was verstoord en ook havenarbei ders hadden het werk neergelegd. „Kapitalistische samenzweerders" in het plaatselijk partijbestuur wa ren in hun verzet tegen de politiek van Mao tse-Toeng van politieke en economische agitatie overge gaan en hadden de arbeiders pro beren om te kopen door hun loons verhoging en betere sociale voor zieningen in het vooruitzicht te stellen, aldus de verklaring in het blad. De gelden van alle instellin gen, organisaties en ondernemin gen in Sjanghai waren nu bevro ren om de nationale economie voor verliezen te behoeden. Het beheer daarover zou voortaan berusten bij „revolutionaire organisaties". De openbare gebouwen en ka pitalistische bedrijven in de stad bleven voorlopig in handen van het volk in afwachting van rusti gere tijden. Ieder die de produkt.ie in Sjanghai trachtte te verstoren, zou worden gearresteerd, zo werJ gewaarschuwd. Het Parijse blad France Soir heeft van diplomatieke zijde in Peking vernomen dat maarschalk Lo Joeo-Tsjing heeft geprobeerd door een sprong uit een raam zelf moord te plegen, nadat rode gar disten die hem gevangen hadden genomen, hem voor 15.000 stu denten en cadetten van de mili taire academie een hekenteni; had laten afleggen over zijn „mis daden" als stafchef van het Chi nese leger. Volgens diplomatieke kringen heerst er ook in het leger grote verdeeldheid waardoor het ge vaar van een burgeroorlog lang niet denkbeeldig is. Een groot aantal legerleiders zou het niet eens zijn met de opvat ting van Mao, dat een guerilla- oorlog in geval van een groot co?i- flict beslissend is. Zij vinden dat China ook een „technisch" leger moet bezitten en achten de strijd op twee fronten, het Russische en het Amerikaanse, gevaarlijk zon der evenwel het „revisionisme" voor te staan, aldus het blad. De vereniging van Indonesische rechters „Ikahi" heeft woensdag botweg de aanvullende verklaring van president Soekarno, die hij dinsdag heeft afgelegd, verworpen als „absoluut onvoldoende om aan de eis van het volkscongres te vol doen. De vereniging zei dat alleen de president en niet de leden van het kabinet ter verantwoording moet worden geroepen voor de gebeur tenissen, die hebben geleid tot de kortstondige opstand van de com munisten in oktober 1965. Daar om zou de president een volledige verklaring moeten afleggen tegen over het congres, het hoogste wet gevende lichaam in Indonesië. De rechters verwierpen de bewering van Soekarno, dat de opstand hem volledig zou hebben verrast. Zij benadrukten het feit dat hij het grootste gedeelte van de dag, dat de opstand begon, op het hoofdkwartier van de rebellen, de luchtmachtbasis Halim bij Djakar ta, heeft doorgebracht en dat hij alles over de putsch wist. De dagbladen in Djakarta heb ben woensdagavond bericht, dat de nog overgebleven leiders van het oude regime opdracht hadden ge geven verscheidene openhartige critici van president Soekarno te ontvoeren. Volgens de kranten zou men het gemunt hebben op de directeur- generaal voor het hoger onderwijs Masjoeari, het lid van het volks congres en vooraanstaand advo caat Adnan Buyung Nasoetion er de minister van landbouw gene- raal-majoor Soetjipto. Militairen bewaken de laatste dagen permanent de woningen van deze mensen. De meeste kranten in Djakarta drukten de verklaring van de pre sident in haar geheel af, overeen komstig een verzoek daartoe van Soekarno. Sommige bladen spre ken hun teleurstelling uit over de oppervlakkigheid van het docu ment en met name over de wijze waarop de president zich schoon probeert te wassen van verant woordelijkheid voor de staatsgreep. Het legerblad „Angkatan Bersend- jata" meent dat hij er zich zo niet van kan afmaken. De president had een slecht voorbeeld gesteld voor de demo cratische ontwikkeling van het land en was als leider van het volk ten volle verantwoordelijk voor de vele schendingen van de grondwet onder zijn bewind. Een gerechtelijk onderzoek was noodzakelijk ter vaststelling van zijn schuld of onschuld. In het eer ste geval moest hij worden ge straft, aldus het blad. De leger- krant „Berita Joedha" noemt de verklaring „onbevredigend voor een president". Het onafhankelijke blad „Warta Berita" vindt dat Soe karno zich vrijwillig moet laten berechten.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1