Prinses Margriet in Den Haag in het huwelijk getreden Griep? Chefarine „4" doet wonderen I Roofoverval in Maastricht Trouwbelofte Terug naar Huis ten Bosch Bruidspaar in Zwitserland Communipé van Haagse politie Luisterrijke toiletten Woensdag 11 januari 1967 DE VB 1 JE ZEEUW Pagina Ontploffing in gasfabriek te Gent De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd wer ken tezamen nog beter en heipen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Een dode en twee gewonde Ontploffing in kininefabriek te Maarssen Voetbal Willy Km ent weg bij Feijenoord (Vervolg van pag. 1) Gij, vrouw, moogt weten, dat God u aan uw man heeft ver bonden, gelijk de gemeente aan Christus verbonden is. Weest zo elkander toegedaan, opdat gij met een getroost geweten voor het aangezicht des Heren moogt leven. Overeenkomstig Gods gebod zult gij getrouw en toegewijd uw arbeid verrichten. In vertrouwen op God moogt gij aan uw gezin goede zorg besteden en het be waren in dienst van de Heer. Gij zult ook verstaan dat uw gezin deel is van een grotere gemeen schap en dat gij daarom verant woordelijk zijn tegenover de sa menleving en haar noden in maatschappij en Kerk. Neemt in uw hart met u mee, dat gij moogt leven in de genade van de Heer en dat gij samen op weg zijt naar zijn toekomst. Wilt daarom in wijsheid met elkander samenle ven, leert elkander te vergeven, opdat uw gebeden niet worden verminderd". t Tijdens de trouwbelofte en in zegening, die volgden, bleef de gemeente op uitdrukkelijk ver zoek zitten. Prof. Berkhof vroeg aan de bruidegom: „Pieter van Vollenhoven, be lijdt gij hier voor God en Zijn ge meente, dat gij genomen hebt en neemt tot uw vrouw Margriet Francisca van Oranje-Nassau, van Lippe-Biesterfeld en belooft gü, dat gij haar nimmer zult ver laten, in goede noch kwade da gen, in rijkdom noch armoede, in gezondheid noch ziekte tot de dood u zal scheiden; dat gij haar in liefde zult dienen, haar trouw houdend in alle dingen overeen komstig het Heilig evangelie?" Nadat de bruidegom „ja" had geantwoord, stelde prof. Berkhof deze vraag mutatis mutandis aan prinses Margriet. Na haar beves tigend antwoord schoven bruid en bruidegom een trouwring aan eikaars rechter ringvinger, waar zij zeiden: „Ik neem u tot mijn vrouw (man) en tot teken daar van geef ik u deze ring". Prof. Berkhof stelde vast, dat beiden voor God nu man en vrouw zijn. „Zo dan wat God heeft samengevoegd, scheide de mens niet". Voor de inzegening van het huwelijk knielde het bruidspaar. Prof. Berkhof sprak: „De Vader der barmhartigheid, die u door Zijn genade geroepen heeft tot de heilige staat van het huwelijk, verbinde u met rechte liefde en trouw. De Heer zegene u en be hoede u. De Heer doe Zijn aange zicht over u lichten en zij u ge nadig. De Heer verheffe zijn aan gezicht over u en geve u vrede. Amen". De gemeente ging staan en stemde met de zegen in door zon der voorspel te zingen: „U zeeg' ne God', Gezang 263 1 en 5 uit het Gezangboek der Nederlandse Hervormde Kerk met een tekst van Nicolaas Beets en op een me lodie van Johannes Gerardsz Bastiaans. Met een korte toespraak over handigde de ouderling, de heer W. A. Deurman, namens de ker- keraad van de Nederlandse Her vormde gemeente van Den Haag de huwelijksbijbel. Deze staten bijbel is door de Rotterdamse kunstenaresse Karli Frigge met bladgoud belegd in rood leer in gebonden. De Rotterdamse calli- graaf J. A. Beun schreef er in dat deze bijbel aan het bruids paar bij hun huwelijk werd uit gereikt. Prof. Berkhof had er een citaat in geschreven uit de huwelijkspredikatie. Het volgend gebed werd be sloten met het door ieder in zijn eigen taal hardop meebidden van het „Gebed des Heren", het Onze Vader. Tot slot wei'd door het koor het lied „Nu gaan de bloemen nog dood", een lied van Michel van der Plaa op een melodie yan Wim Terburg uit „Alles wordt nieuw" van Hanna Lam en Wim ter Burg ingezet. Na de zegen zong de gemeente samen met het koor, terwijl de bruidsstoet de kerk verliet „A toi la gloire" van Edmond Budry op muziek van Georg Friedrich Handel. i Het bruidspaar verliet de kerk voorafgegaan door de predikant, de ouderling, de diaken en de bruids kinderen, en gevolgd door de bruidsmeisjes en de bruidjonkers, vervolgens de ouders van het bruidspaar, de overige naaste fa milieleden en de getuigen met hun echtgenoten. Dat de kerkdienst ten einde liep hadden de belangstellenden buiten het kerkgebouw reeds gemerkt. Na de inzegening van het huwelijk werden de kerkklokken geluid en de carillons bespeeld. Toen de bruidsstoet zich in be weging zette voor de terugtocht naar het paleis Huis ten Bosch, speelde de luchtmachtkapel „De mars van de jonge prins van Fries land". Na de bruidsstoet gingen de bui tenlandse gasten met hun gevolgen en toegevoegden de kerk uit, waarna de overige familieleden en gasten van de koningin en prins £>rnhard uitgeleide werden ge daan. In auto's en rijtuigen gin gen ook zij naar het paleis Huis ten Bosch. Bij het paleis Huis ten Bosch klonk, gespeeld door het fanfare korps der Limburgse Jagers, voor het eerst op deze bruiloftsdag het Nederlandse volkslied, het Wilhel mus. Het was beëindigd voor het bruidspaar arriveerde. Nadat de bruidsstoet was aangekomen, ar riveerden onmiddellijk de buiten mus. Het was beëindigd vóór het slot de overige gasten. De officiële groepsfoto gemaakt door Max Koot ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vol- lenhoven. Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven zijn gister avond tegen acht uur geland op het vliegveld van Zürich in Zwitserland. Het is niet bekend waarheen het jonge paar verder zal gaan. In de gasfabriek te Gent heeft zich dinsdag tegen het middaguur een zware ontploffing voorgedaan, die grote schade heeft aangericht. De ontploffing deed zich voor in een cabine voor omzetting van het stadsgas. Een arbeider is vrij ern stig gewond. Kort voor de ont ploffing waren nog verscheidene arbeiders in de cabine aan het werk. Zij waren vlak voor de ex plosie naar buiten gegaan met een collega, die door ontsnappend gas onwel was geworden. In een dinsdagmiddag uitge geven communiqué deelt de hoofdcommissaris van politie in Den Haag mede van mening te zijn, dat het feestelijk gebeuren bijzonder goed is verlopen en dat zo goed als geen wanklank is vernomen. Het personeel van het Haagse politiekorps heeft goed gewerkt, evenals de haar bijstand verlenende leden van het korps rijkspolitie, van het wapen van de koninklijke mare chaussee en van de gemeente lijke politiekorpsen. De getroffen maatregelen, die veel voorbereidend werk vereis ten, zijn goed gebleken en de po litie in haar totaliteit was op alle gebeurlijkheden voorbe reid. Tijdens de koninklijke tocht werden aangehouden: de 19-ja- rige J. W. wegens het in bezit hebben van rotjes; de 19-jarige W. G. de W. uit Rotterdam we gens het in bezit hebben van vier rookbommen; de 18-jarige stu dent J. H., die een bord droeg met het opschrift: „Vrede in Vietnam" en de 17-jarige A. J. A. v. L. Deze droeg pamfletten bij zich in de omgeving van het standbeeld van Johan de Witt van de volgende inhoud: „Provo wenst het klootjesvolk, bevrien de staatshoofden en ordebewaar ders een zalig nieuwjaar en dat er nog vele bommen vallen in naam van de westerse bescha ving en de lieve culturele vrede, amen 1967". Verder werden aangehouden een 14-jarige scholier, een 17- jarige student uit Amsterdam en de 20-jarige F. B. M. M., als mede de 20-jarige R. E. A. P. van Z., Amsterdams student, al len terzake van het niet door lopen op bevel van de politie. Op het Plein werden wegens het gooien met een rookbom aange houden de 19-jarige P. W., die een rookbom wierp nabij het eerste rijtuig van de stoet en een 17-jarige verkoper, die op het middengedeelte van het Plein een rookbom liet vallen. Op aan wijzing van 't publiek werden ter voorkoming van ongeregeldhe den aangehouden een 15-jarige en een 20-jarige scholier, aldus het communiqué. De 19-jarige monteur P. W., die een rookbom gooide tussen het eerste en tweede rijtuig van de bruisstoet, is in verzekerde bewaring gesteld. De 13 andere jongelui (er zijn in totaal veer tien jongelui opgepakt) die in de loop van de dag werden aan gehouden, zijn tegen de avond naar huis gezonden. (ADVERTENTIE) In de Grote of St. Jacobskerk in Den Haag is het kerkelijk huwe lijk ingezegend tussen prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven. Hier een totaal over zicht van de kerk tijdens het bin nenkomen van bruid en bruide gom. V/er middelen in één tablet helpen elkaar en.., doen wonderen! Twee mannen werden door l porselein yan. de firma Stegen schoten in de hartstreek getrof fen en een derde is doodgescho ten tijdens een roofoverval, die twee jongens maandagavond even na half zes op het kantoor van een groothandel in Maas tricht hebben gepleegd. De beide overvallers, waarvan de leeftijd wordt geschat op 17 a 18 jaar, riepen „handen om hoog", toen zij het kantoor van de groothandel in aardewerk en aan de Sint Maartenslaan in Maastricht binnenkwamen. Een van de overvallers had een doek voor het gezicht, de ander droeg een vrij groot wapen. In het kantoor bevonden zich de heren Jef en Jos Stegen, de boekhouder de heer Peters en een kantoorjuffrouw. De overvallers raakten kenne lijk in paniek, toen een van de aanwezigen, vermoedelijk de boekhouder, een voorwerp naar hen wierp: zij begonnen te schieten en raakten daarbij de beide heren Stegen. De 31-jarige heer Peters, bleek te zijn dood geschoten. De kantoorjuffrouw holde gillend naar het achter het kantoor gelegen magazijn, waaruit enige magazijnbedien den, gewapend met ijzeren sta ven, naar voren holden. Toen zij in het kantoor kwamen, waren de overvallers echter al verdwe nen, ze hadden niet meegeno men. De gewonden werden overge bracht naar het ziekenhuis St. Annadal. De schoten, waardoor de heer Peters werd gedood en de heren Stegen werden gewond, zijn ge lost uit een 6 mm flobertgeweer, dat de overvallers bij zich had den. De beide gewonden ver keren in levensgevaar. SPOOR De politie van Maastricht heeft de medewerking ingeroepen van Inteipol en van de politie in de nabij gelegen plaatsen in België en Duitsland. De politie in Maastricht heeft een spoor van de roofoverval lers, die maandagavond in het kantoor van de firma Stegen drie personen beschoten. De politie in Maastricht heeft talloze tips ontvangen, die gis teren voor een groot deel wer den nagetrokken. Het meest heeft de politie echter aan het signalement van de overvallers, dat de kantoorjuffrouw van de firma Stegen dinsdag heeft kun nen verstrekken. Het meisje is maandagavond ontsnapt, doordat de man die met het flobertge weer de drie andere aanwezigen neerschoot, niet op het meisje durfde schieten, omdat zij in één lijn stond met de tweede over valler. De politie zegt er nu van overtuigd te zijn, dat de over vallers Nederlanders zijn ge weest en waarschijnlijk uit Maastricht of omgeving. De anatoom-patholoog dr. Zel- denrust heeft sectie verricht op het lijk van de heer Peters. Een kogel blijkt de hartslagader van de man te hebben doorboord, waardoor een dodelijke inwen dige bloeding is ontstaan. De boekhouder werd door de kogel getroffen, toen hij een stoel naar de gewapende over valler had geworpen. De overvallers maakten ge bruik van een flobertgeweer met geluiddemper. Gistermiddag even voor half vijf heeft zich in de Nederlandse ki ninefabriek N.V. aan de Straatweg 2 te Maarssen een ontploffing voorgedaan. De ontploffing heeft zich voor gedaan in de proeffabriek. Om wonenden hebben twee knallen ge hoord. Een gedeelte van de proef fabriek (ongeveer tachtig vier kante meter is uitgebrand. De schade is aanzienlijk. De ontploffing ontstond toen men bezig was met een chemische proefopstelling, waarbij ook ben zol werd gebruikt. Vermoedelijk is deze benzol de oorzaak van de ontcloffing. Bij de ontploffing zijn de 40- jarige analist M. de Ridder uit Maarssen, de 27-jarige analist L. Ravestein en de 29-jarige bank werker H. J. Dekker, beiden uit Maarssen, licht gewond. Zij zijn met brand en scherfwonden naar het academisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Na de ontploffing is ook brand uitgebroken. De bedrijfsbrandweer was het vuur, waarbij ook een sterke rookontwikkeling ontstond, echter snel meester. De Maars- sense brandweer verrichtte de na- blussingswerkzaamheden. De ruimte van de proeffabriek, waarin de ontploffing zich voor deed, is flink beschadigd. Tot nu toe tast men over de feitelijke oorzaak van het gebeurde nog in het duister. Willy Kment, de Oostenrijker, die Feijenoord nu voor het derde seizoen traint, heeft met ingang van 30 juni zijn contract met de Rotterdamse eredivisie club op gezegd. De vijftigjarige Kment begon zijn trainersloopbaan bij het Ven- lose VVV, daarna vertrok hij naar Noorwegen, waar hij ge ruime tijd coach van het natio nale elftal was." Na zijn terugkeer in Nederland ging Kment naar DOS waarna hij drie jaar gele den overstapte naar Feijenoord. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven verlaten paleis Huis ten Bosch. Prinses Margriet was op de dag van haar huwelijk gekleed in een toilet van witte cloqué (van het huis Bianchini in Parijs met lan ge mouwen. Het margriet- patroon is ingeweven. De vijf meter lange sleep is evenals het lijfje opgebor- duurd met margrieten, de motieven van het weefsel volgend. De grootste breedte van de sleep is 2,20 meter. Het borduursel is van het huis Hurel in Parijs. De bruid droeg een dia deem met margrietmotieven, de blaadjes zijn van diamant, het hart is een parel. Het bruidstoilet v/erd vervaar digd door Maison Linette in 's-Hertogenbosch van mevr. L. BergéFarwick. Coupeu se was mej. Riek van Lies hout. De japonnen van de bruidsmeisjes, onder wie prinses Christina, zijn on deraan enigszins gedrapeerd en gemaakt van lichtblauw zijden cloqué en hebben lan ge mouwen. De hals is afge zet met witte nertz, ook de mofjes zijn van dit bont ver vaardigd. Het hoedje is uit dezelfde stof gemaakt als de japon. Zij dragen een corsage van fresia's. De bruidskinderen waren als volgt gekleed: Coosje van der Hoeven droeg een toiletje van witte ottoman zijde met bijpas send kapje. Arnoud Jan de Beaufort droeg boven een lange zwarte broek van rib fluweel een witte zijden blouse. De koningin was gekleed in een robe van smaragd groen fluweel. Hieroverheen droeg zij een bijpassende driekwart jas. De sjaal is van sabelbont, haar hoed is eveneens van bont. Prinses Beatrix droeg een lange japon van turquoise kleurige zijde, aan hals en zoom geborduurd. Daarover een lange zijden jas met vaag bloempartoon. In de hoed zijn de verschillende kleuren van het borduursel verwerkt. Prinses Irene droeg een indigo japon met wollen lamé met een witte nertz capuchon. De japon is met zilverdraad doorweven en afgezet met witte nertz. Mevr. Van Vollenhoven de Lange droeg een japon met bijpasende jas van grijs blauwe stof waarin beige motieven afgezet met nertz. De hoed is van de zelfde stof, eveneens met bont afgezet. Mevr. Van Vollenhoven van Ommeren, schoonzuster van de bruidegom had een lila toilet afgezet met sabel bont. De bruidegom droeg htt geklede tenue met ponjaard van de kon. luchtmacht. De prins der Nederlanden had zich gestoken in het gala uniform van generaal van de koninklijke luchtmacht.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3