PROVINCIAAL NIEUWS Grandiose opruiming GRAMMOFOONPLATEN Het geheim van de blauwe trein Grandiose koopjes Nieuwe campagne tegen Lioe Sjao Tsji en Tao Tsjoe EVACUATIE OPERATIE BIJ SAIGON MASSA BETOGING TEGEN S0EKARR0 SOEKARNO: IK WIST HET NIET 400 ton vlees opgehouden aan Franse grens De gasontploffing in Santos Pagina i DE VRIJE ZEEUW Woensdag 11 januari 19(57 Terneuzen Officiële opening eerste opvangschool Aanrijding Tafeltennis Zuidzande Duivententoonstelling Zuidvietnamees ter dood veroordeeld Retranchement Agenda gemeenteraad Sluis Schaatsenrijden Zaamslag Overplaatsing postcommandant R. P. wegens aanschaf van geheel nieuw repertoire in radio t.v, verlichting elektrische apparaten OOK BELGIE SLUIT GRENZEN VOOR NEDERLANDS VEE EN VLEES Chinese nationalisten ruiken hun kans Chinese ambassadeurs „stromen" naar Peking DJILAS OVER CHINA Woensdag 18 januari a.s. zal burgemeester J. C. Aschoff de of ficiële opening verrichten van de eerste opvangschool voor het lager onderwijs aan het Wagner- hof. Gistermiddag te ongeveer twee uur had op het kruispunt van de Van Steenbergenlaan en Emma- laan een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, bestuurd door J. K. uit Hulst, en een personen auto, bestuurd door C. C. uit Ter- neuzen. De vrachtauto reed over de Van Steenbergenlaan, terwijl de per sonenauto over de Emmalaan reed in de richting van de Leeu wenlaan. Door de botsing werd de personenauto zwaar bescha digd; de vrachtauto had geen materiële schade. In de week van 26 januari werden in de bedrijfscompetitie tafeltennis in Terneuzen de vol gende wedstrijden gespeeld, de Hoop I—v. d. Oost I 64 Philips I—Waterleiding I 46 U.T.S I—Dow Chemical 12—8 R.W.S. n—Dow Chemical II 7— 3 Philips II—Waterleiding II7— 3 Dow Chemical ni—Philips III 5- 5 v. d. Oost IIIWaterleiding IH O-IO w.n.o. v. d. Oost IH 0 0 10 38—12 0 1 10 40—20 1 3 5 2436 4 21—29 4 26—34 3 20—30 2 21—29 0 3 0 4 1 3 0 4 le klasse: Dow Chem. 15 5 R.W.S. I 6 5 De Hoop I 6 2 U.T.S. I 5 2 Waterleiding 16 2 Philips I 5 1 v. d. Oost I 5 1 Dow Chemical I wist door een ruime overwinning op U.T.S. aan de kop te komen met nog steeds geen verliespunten. De R.W.S. is nu definitief tweede, terwijl de Waterleiding I door Philips I te verslaan de laatste plaats kon verlaten. Opmerkelijk is wel het verschil in kracht tussen de bovenste twee en de rest van de ploegen. 2e klasse: Philips II U.T.S. II R.W.S. II de Hoop II Dow Chem. II 4 4 0 0 S 30—10 4 3 1 0 7 28-12 4 2 1 1 5 25—15 4 2 0 2 4 24-16 5 1 0 2 4 17—33 Waterleiding II 5 0 0 5 0 6-44 Philips II nam de kop van U.T.S. II over, terwijl ook de R.W.S. II een plaatsje steeg door de Dow II te verslaan. Als sluit stuk van de eerste cinpetitiehelft krijgen we nu nog de strijd om de bovenste plaats tussen Philips II en U.T.S. II. 3e klasse: Philips III 6 4 2 R.W.S. III 5 4 0 Waterl. III 6 2 2 2 Dow Chem. III5 13 1 Meyer Verbr. Hl 4 2 0 2 U.T..S III 5 113 v. d. Oost III 5 0 0 5 0 10 39—21 1 S 40—10 2 6 34—26 1 5 27—23 4 20—20 3 16—31 0 4—46 A. de Jager, is per 1 februari 1967 benoemd tot vervangend groeps commandant Wieringen. tevens rayoncommandant van de Rijks politie te HIppolytushoef. De postduivenvereniging „De Luchtbode" uit Zuidzande hield in café Schoutens een tentoon stelling van postduiven, waar voor inzendingen uit de gehele streek waren binnengekomen. De duiven werden gekeurd door keurmeester C. Walraven uit Middelburg en de uitslag luidt: Oude duiven: 1. J. Versprille; 2. M. Simpelaar, beiden Oost burg; 3. A. de Hullu, Schoondij- ke; 4. A. van Hanegem, Retran- chement; 5. J. van der Lijcke, Zuidzande. Oude duivinnen: 1. A. J. Vas- seur, Cadzand; 2. D. Luteijn, Zuidzande; 3. J. Versprille, Oost burg; 4. P. de Hullu, Cadzand; 5. J. van der Lijcke. Jarige doffers: 1. Iz. Claeysen, Driewegen; 2. J. Versprille; 3. A. Weeds, Nieuwvliet; 4. A. van Hanegem; 5. A. Beun, Schoon- dijke. Jarige duivinnen: 1. Iz. Por- reij, Cadzand; 2. J. Simpelaar, Oostburg; 3. H. van der Walle, Cadzand; 4. D. Luteijn; 5. J. Wille, Zuidzande. Jonge doffers: 1 en 5. J. Ver sprille, Oostburg; 2. J. Simpe laar; 3. Iz. Porreij; 4. J. Pleijte, Cadzand. Jonge duivinnen: 1 en 2. M. Simpelaar; 3 en 4. J. Versprille; 5. A. Weeds. Late doffers: 1. P. Boekhout, Zuidzande; 2. W. Kuipers, Zuid zande; 3. A. Breijaerdt, Aarden burg. Late duivinnen: 1. A. Weeds; 2. A. Simpelaar, Groede; 3. J. Wille, Zuidzande; 4. J. Pleijte, Cadzand. Kampioen doffers: 1. J. Ver sprille, Oostburg. Kampioen duivinnen: Iz. Por reij, Cadzand. Ongeveer 20.000 man Ameri kaanse troepen zijn een operatie begonnen op 50 km ten noorden van de Zuidvietnamese hoofd stad met het doel een oerwoud- gebied bekend als „ijzeren drie hoek" van alle bewoners te ont doen en deze naar nieuwe dor pen te evacueren. De „ijzeren driehoek" moet zodanig „be werkt" worden, dat hij nimmer meer een geschikt bolwerk voor de vietcong zal kunnen worden. Vier dagen voordat de operatie, die zondag begon, een aanvang nam, hebben vliegtuigen de ijze ren driehoek reeds „week" ge maakt voor de huidige infanterie- aanval. Boven de bewoonde stre ken rondom de ijzeren driehoek zijn meer dan 200.000 vlugschrif ten uitgeworpen met instrukties aan de boeren aldaar om zich naar veiliger gebieden te bege ven. Achter de infanteristen aan komen bulldozers. In de kustvlakte op 550 km ten noordoosten van Saigon, heeft de vietcong drie stellingen van Zuidvietnamese troepen aange vallen en „matige verliezen" veroorzaakt. Amerikaanse bommenwerpers vielen gisteren verbindingen, op slagplaatsen en een raketbasis in Noord-Vietnam aan. Het ge bied van Hanoi en Haiphong was door moessonregens aan het oog onttrokken. Een 20-jarige Zuidvietnamees, Vo Van Em, is dinsdag door een bijzonder gerechtshof in Saigon ter dood veroordeeld wegens moord op de Zuidvietnamese af gevaardigde Tran Van Van. De veroordeelde bekende lid te zijn geweest van een vietcong- cel, maar ontkende op 7 decem ber de dodelijke schoten op de afgevaardigde te hebben gelost. De advocaten die Vo Van Em ter beschikking zijn gesteld zul len vandaag een verzoek om gratie indienen. Dow III hield Philips III heel goed in bedwang en gaf slechts 1 punt aan de koplopers weg, wat een kostbaar verliespunt is voor Philips III, want de R.W.S. heeft nu weer evenveel verliespunten als de koplopers. Zal Meyer Verbruggp in zijn resterende wedstrijden de R.W.S. III nog van de tweede plaats verdrin gen? We zullen het spoedig weten. De raad van Retranchement zal vergaderen op donderdag 12 januari a.s. om 7 uur n.m. in de eemeentezaal. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: Enkele voorstellen tot het ver lenen van subsidie aan Zeeuwse instellingen. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet aan het onderwijzend personeel der a. 1. school voor het volgen van de cursus onderwijsvernieuwing van het Pedagogisch Centrum. Vaststelling van de begroting 1967. Bespreking van een verorde ning tot toekenning van een uit kering en een pensioen aan ge wezen wethouders der gemeente, zomede van een pensioen aan hun weduwen en wezen. Op de ondergelopen weilanden rondom de gemeente werd volop van de gelegenheid gebruik ge maakt schaatsen te rijden. Ook werd gereden op de ijsbaan van de plaatselijke ijsclub maar hier bleek het ijs nog niet sterk ge noeg te zijn, want 'n drietal min der fortuinlijke rijders zakte door het ijs waarna de baan werd ver laten, De postcommandant van de Rijkspolitie te Zaamslag. de heer De foto geeft een beeld van de ravage. Een dozijn Indonesische orga nisaties, waaronder het anti communistische studentenfront Kami, heeft dinsdag opnieuw de straat opgezocht om te betogen voor verdwijning van president Soekarno van het politiek toneel. Op een bijeenkomst, belegd ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van de Kami, verklaar den sprekers van de verschillen de organisaties dat zij tot elke prijs Soekarno tot aftreden wil den dwingen en hem voor het ge recht wilden brengen- Enkele sprekers ging dit niet ver genoeg. Zy eisten dat Soekarno in het openbaar gehangen zou worden, omdat hü volgens hen het brein achter de mislukte communis tische staatsgreep was. Op de bijeenkomst, die door meer dan 5.000 personen werd bijgewoond, waren plakkaten te zien met als opschrift: „In ja nuari luidt de doodsklok voor de oude orde en zijn belangrijkste architect, Soekarno". In een voor de pers bestemde verklaring de den de 12 organisaties een be roep op het volkscongres om Soekarno als staatshoofd af te zetten en gebruik te maken van het recht van interpellatie om van de president aanvullende uitleg te vragen over zijn beleid in de afgelopen twee jaar. Soekarno zal binnenkort het volkscongres een schriftelijke uiteenzetting geven over zijn beleid van voor de mislukte communistische staatsgreep van oktober 1965. In de schriftelijke verantwoor ding die president Soekarno aan het volkscongres heeft gezonden en die nu is gepubliceerd, zegt de president dat de communis tische staatsgreep van 1965 voor hem „een volslagen verrassing" geweest is. Hij acht zich niet verantwoordelijk voor de morele en economische neergang van hét land, „wij zouden moeten inzien dat het slechter worden van de economische toestand van een land en een volk niet van één man alleen afhangt, maar het ge volg is van vele factoren en da den van de gehele regering en het volk". De president vraagt hierbij wie er verantwoordelijk moet worden gesteld voor de zes moordaanslagen die op hem zijn gepleegd. „God'zij dank ben ik daaraan ontsnapt. Wanneer God mij niet had behoed zou ik ge dood zijn. Wanneer dat gebeurd was zou u dat ook een nationale tragedie genoemd hebben". (ADVERTENTIE) TERNEUZEN - Noordstraat 84—86 - Telefoon 2573 SAS VAN GENT - Zuidstraat 2 - Telefoon 800 HULST Broodmarkt 6 Telefoon 2955 SLUIS - Kapellestraat De verkoop start op 12 januari, 's morgens om half negen. Blijkens mededelingen van Ne derlandse vleesexporteurs, staan op het ogenblik ongeveer 400 ton Nederlands vlees voor de Belgisch- Franse grens. Het Is nog niet be kend of het vlees Frankrijk nog wel of niet mag worden binnen ge voerd. Maandagavond werd een Frans invoerverbod voor Nederlands vlees van kracht in verband met het mond- en klauwzeer. De grens zou om zeven uur sluiten. Inmid dels was nog een groot aantal Ne derlandse koelauto's met vlees naar Frankrijk onderweg. Een veertigtal daarvan had vóór zeven uur de Belgisch-Franse grens bij Menen/ Haluin bereikt, maar daar bieek het zo'n drukte te zijn, dat de wa gens niet tijdig door de Franse douane konden worden afgehan deld. Al meer dan 24 uur staan de Nederlandse vleesexpedlteurs nu te wachten zonder te weten waar aan zij toe zijn. Dinsdagmiddag kwam de toezeg ging, dat het vlees kon worden in gevoerd als een verklaring werd overgelegd, dat het vlees tijdig Nederland had verlaten. Deze ver klaring van de inspectie van de veterinaire inspectie aan de Bel gisch-Nederlandse grens werd geproduceerd, maar daarna kwam toch nog geen invoervergunning. De waarde van de voorraad vlees die aan de Franse grens is opge houden beloopt tussen de twee en drie miljoen gulden. Mt ingang van heden 11 januari sluit ook België zijn grenzen voor Nederlands vee en vlees. Het desbetreffende besluit zal in de Belgische staatscourant van van daag verschijnen. Het verbod geldt de in- en doorvoer uit Nederland van tweehoevige dieren en van vers, gekoeld of bevrorén vlees van deze dieren. Vleesconserven zijn van het verbod uitgezonderd. Voorts wordt de in- en doorvoer van hooi, stro en stalmest ver boden. Tengevolge van de ontploffing van een gashouder, die zich maandag in het centrum van de Braziliaanse stad Santos heeft voorgedaan, zijn een vijftigtal mensen gewond, die behandeld moesten worden, aldus radiobe richten. Er is geen melding gemaakt van doden maar brandweerlieden zochten in het puin nog steeds naar mogelijke slachtoffers. De burgemeester kondigde na de ontploffing de noodtoestand in de stad af. Van militaire zijde werd naar gemeld nagegaan of er sabotage in het spel is ge weest. Volgens de radioberichten zijn ongeveer 100 mensen in zieken huizen opgenomen. De explosie, die kort na zes uur in de mor gen (Nederlandse tijd) plaats vond, wekte de hele stad en de mensen renden in paniek de straat op. Tot op een afstand van zes kilometer van de gashouder die 1700 m3 kon bevatten, deed de luchtdruk ruiten breken. Uit een onderzoek door bur gerlijke en militaire autoriteiten is inmiddels gebleken dat de ex plosie is veroorzaakt door sabo tage. Er zijn verscheidene ver dachten gearresteerd. Het merendeel van de 350.000 inwoners tellende Braziliaanse koffiehaven Santos zit zonder gas als gevolg van de ontploffing. Een duizendtal betogers heeft zich dinsdag voor de woning van het omstreden Chinese staats hoofd Lioe Sjao Tsji opgehouden en er een uur vertoefd onder het roepen van leuzen over ver gaande democratie. Toen ver schenen politiemannen die de menigte sommeerde weg te gaan. Dinsdagmorgen stroomde het stadion in het noord-oosten van Peking, dat 100.000 plaatsen heeft, vol voor een massabeto ging tegen Tao Tsjoe, het hoofd van de communistische propa ganda. Vele duizenden dromden door de voornaamste winkelstraat van Peking en over het grote Tie- nanmen-plein en keken naar aanplakbiljetten waarin de reeds genoemde Chinese leiders en ook nog de secretaris-generaal van de partij, Teng Hasiao Ping, wor den beschuldigd. Tientallen luidspreker-wagens van de rode garde braakten be ledigingen uit aan het adres van „anti-Maoisten". Ook premier Tsjoe en-Lai is opnieuw het voorwerp gewor den van hevige aanvallen op aanplakbiljetten die dinsdag in Peking zijn aangebracht, aldus meldt het Zuidslavische pers bureau „Tanjug" uit de Chine se hoofdstad. In de biljetten wordt de Chi nese premier verweten, dat hij in een rede gezegd zou hebben, dat Lioe Sjao Tsji en Teng Hsiao-Ping geen deel uitmaken van de groep leiders die de ka pitalistische weg ingeslagen zijn. Tsjoe zou eraan toegevoegd heb ben, dat de twee mannen bezig zijn zelfkritiek te leveren. Volgens de dinsdagmorgen aan geplakte biljetten heeft Tsjoe in zijn rede er op aangedrongen onderscheid te maken tussen kritiek op Lioe Sjao Tsji en Ten Hsiao-Ping enerzijds en die op andere figuren anderzijds. Maar volgens Tanjug zijn er ook leu zen, die de kritiek op Tsjoe ver oordelen. Op Pekingse muurkranten worden ook nog „gebrandmerkt" vice-premier Hsieh Fusjin, die verantwoordelijk is voor de open bare veiligheid en op de Chine se minister' vari buitenlandse za ken, Sjen Yi. Volgens de correspondent van het Japanse dagblad „Sankei Sjimboen" zijn in Peking foto's aangeplakt ter illustratie van het „wangedrag" van president Lioe Sjao Tsji en zijn vrouw Wang Koeang-Mei tijdens een bezoek dat zij in 1963 aan Indo nesië brachten. Lioe staat op de foto dansend met een Indonesisch meisje en mevrouw Wang terwijl zij voor Soekarno een sigaret opsteekt. Radio-Peking maakte dinsdag melding van „sabotagedaden" die door plaatselijke bestuurs- en partijleiders zouden zijn be dreven in de industriële steden Tien Tsin en Sjang Sjoe, in het noorden van China. Maar radio-Peking zinspeelde niet op uitbreiding van de strijd tussen voor- en tefgenstanders van Mao Tse Toeng. DOOR AGATHA CHRISTIE 13) „Jullie Engelsen zijn vreemde lui", zei ze. „Maar toch hebben jullie misschien wel gelijk. Amerikanen zijn zo koud, niet waar? Maar je zult toch niet kun nen ontkennen dat ze, voordat ze met jou trouwde, een amourette met hem had. Haar vader maak te er een eind aan en ze huilde tranen met tuiten. Maar ze ge hoorzaamde. En je weet even goed als ik, Derek, dat ze hem iedere dag ziet en dat ze de veer tiende naar Parijs gaat om hem daar te ontmoeten". „Hoe weet je dat alles?" „Och, ik heb vrienden in Pa rijs, die de graaf intiem kennen. Alles is geregeld. Ze gaat zoge naamd naar de Rivièra, maar in werkelijkheid zien zij elkaar te Parijs en wie weet! Ja, ja, je kunt ervan op aan, alles is ge regeld". Derek Kettering stond onbe weeglijk voor haar. „Je ziet", lachte de danseres, „als je verstandig bent heb je haar helemaal in je hand. Je kunt haar heel wat last bezor gen". „O, houd toch in godsnaam je mond!" riep Kettering. Mirele wierp zich opnieuw met een lach op de divan. Kettering nam zijn hoed en jas en verliet de flat, de deur hard achter zich dicht slaande. En de danseres bleef op de divan zitten lachen. Ze was niet ontevreden over haar werk. HOOFDSTUK VII De brief „Miss Katherine Grey, Little Crampton, St. Mary Mead, Kent. Lieve miss Grey Mfjn man en ik danken u hartelijk voor de diensten, aan onze arme nicht Emma bewezen. Haar dood is een zware slag voor ons geweest, hoewel we natuurlijk reeds enige tijd wisten dat haar verstand de lijk. Toen nam ze een tweede brief op. Maar nu lachte ze niet Ze keek strak voor zich, en het zou voor een toeschouwer niet gemakkelijk zijn geweest te gis sen welke emoties er lagen ach ter die rustige, nadenkende blik. Katherine Grey was drieën dertig. Ze was van goede familie maar haar vader had zijn geld verloren en Katherine moest voor haar brood werken. Ze was juist drieëntwintig geweest, toen ze juffrouw van gezelschap werd bij mrs. Harfield. Het was algemeen bekend dat mrs. Harfield niet gemakkelijk was. Vóór miss Grey was reeds een hele reeks dames van gezel schap gekomen en gegaan meestal huilende. Maar sinds Katherine Grey tien jaren gele den op Little Crampton haar in trede had gedaan, had er een vol maakte vrede geheerst. Niemand wist, hoe dat kwam. Slangenbe zweerders worden geboren, niet gemaakt, zegt men. Katherine Grey had een aangeboren tact nen met stappen die getuigden van dezelfde energie, waarmee hy de klopper had laten neerko men op de deur. „Goedenmorgen, miss Grey". „Goedenmorgen, dr. Harrison". „Ik ben maar wat vroeg komen binnenvallen", begon de dokter, „voor het geval u iets gehoord mocht hebben van een van die nichten Harfield. Mrs. Samuel noemt ze zichzelf een buiten gewoon giftig mens". Zonder een woord te zeggen reikte Katherine hem de brief van mrs. Harfield toe. Geamu seerd keek ze naar de uitwerking daarvan, het samentrekken van de zware wenkbrauwen, het ge grom als bewijs van sterke af keuring. Hy wierp de brief weer op tafeL „Eenvoudig monsterachtig", blies hü'. „Laat je er niet door van de wüs brengen, beste kind. Ze praten maar wat. De hersens van mrs. Harfield waren even goed in orde als de jouwe en de mü'ne en niemand zal het tegen was. Ik Kï I laatste tijd ^et g^eel n^maaï lurven beweren Dat ge- - 1 on oo praat over het gerecht is niets dan bluf. Vandaar die poging om je met een zoet lü'ntje te vangen. Laat je niet wijsmaken dat je verplicht zou zün het geld af te geven". „Ik heb geen gewetenswroe ging", zei Katherine. „Als die lui zün verre bloedverwanten van mrs. Harfields overleden man en ze hebben zolang zü leefde zich nooit iets aan haar laten gelegen liggen". ,,En ik weet beter dan iemand anders", zei de dokter, „dat je het de laatste tien jaren verre van gemakkelijk hebt gehad. Je hebt alle recht te genieten van de spaarduitjes van de oude dame". (Wordt vervolgd.) tamentaire beschikkingen bü- zonder eigenaardig zün geweest en uit juridisch oogpunt stellig geen kracht bezitten. Zonder twü'fel heeft u, met uw uitste kend verstand, dat ook begrepen. Mün man zegt dat het altijd veel beter is zulke dingen onder el kaar te regelen. Wü zullen u met veel genoegen aanbevelen voor een dergelijke betrekking, en ho pen, dat u ook een klein cadeau tje zult willen aannemen. Geloof mij lieve miss Grey, geheel de uwe. Mary Anne Harfield". Katherine Grey las de brief door, glimlachte even en las hem nog eens. Na de tweede lezing stond haar gezicht werkelük vro- deed het zonder enige merkbare inspanning. Toen ze drieëntwintig jaren telde, was ze een rustig meisje geweest met mooie ogen. Nu ze drieëndertig was, was ze een rus tige vrouw met dezelfde grüze ogen, die de wereld inkeken met een gelukkige sereniteit, die door niets verstoord scheen te kunnen worden. Bovendien was ze ge boren met gevoel voor humor; en dat bezat ze nu nog. Toen ze zat te ontbüten werd er gebeld en tegelykertijd werd zeer energiek de klopper be werkt. Even later kondigde de meid büna ademloos aan: „Dr. Harrison". De grote dokter, een man van middelbare leeftijd, kwam bin- De ambassadeur van nationa listisch China in de Verenigde Staten, Tsjow Sjoe-Kai, heeft maandag gezegd dat de beroering in China een terugkeer van de troepen van generaal Tsjang Kai-Sjek op het Chinese vaste land binnen „het rijk der moge lijkheden" brengt. Het tijdstip is geheim. De militaire autoritei ten moeten beslissen wanneer dit rijk der mogelijkheden werke lijkheid wordt. Volgens Tsjow is verheviging van de strijd" tÜs'sèh de rode wachters van Mao en de oppositie onvermijdelijk. Inlich tingen van de nationalistische re gering wüzen erop dat de toe stand voor het regiem van Mao tse-Toeng ernstig is, gezien de personen die bü het conflict be trokken zijn, aldus de ambassa deur. Bij de stoet van Chinese am bassadeurs, die zich om onbe kende redenen naar hun land be geven, heeft zich maandag ook de diplomatieke vertegenwoor diger van Peking in Praag ge voegd. Zijn collega's in o.a. Lon den, Oslo, Stockholm en Kopen hagen hebben zich ook op weg naar Peking begeven of zün daar inmiddels al gearriveerd. Wel licht staat deze intocht in ver band met de viering van het Chi nese nieuwjaar. Milovan Djilas, de voormalige Zudslavische vice-president die onlangs vervroegd ontslagen werd uit gevangenschap, heeft de huidige gebeurtenissen in communistisch China vergeleken met de grote zuiveringen in de Sowjet-Unie onder Stalin in de jaren dertig. In een vraaggesprek met het Britse persbureau Reuter gaf hü als zün mening te kennen, dat Mao tse-Toeng het van zün tegenstanders zal winnen. De 55jarige Djilas verloor in 1953 als gevolg van z'n afwüking zün zetel in het politieke bureau. In de jaren daarna zat hü her- haaldehjk in de gevangenis. Toen hij op oudejaarsdag op grond van een amnestiebesluit werd vrüge- laten, had hij ruim de helft uit gezeten van een gevangenisstraf van acht jaar en acht maanden. Hü heeft verklaard zün politieke activiteit niet te zullen opgeven, maai! zullen streven naar ver mijding van conflicten met de huidige machthebbers in zün land. Op binnenlands gebied was hü het op enkele punten niet eens met de regering, maar op buiten lands terrein kon hü de meeste opvattingen van het kabinet onderschrüven. Hü zei voorstan der te zün van een democratisch socialisme, maar gekant te zijn tegen de „bureaucratische varië teit". In dit verband herinnerde hij er aan, dat zün meningsver schillen met de autoriteiten tot een uitbarsting waren gekomen naar aanleiding van zyn streven naar meer vrijheid van menings uiting. Hü vond dat de toestand in Zuid-Slavië sinds 1961 in die zin was gewyzigd, dat er nu geen vrees meer is.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2