PRINSES MARGRIET IN DEN HAAG IN HET HUWELIJK GETREDEN DANKWOORD VAK HET BRUIDSPAAR RADIO SE KOCK HET WEER HE BRUIDSSTOET Sn de Grote Kerk In het stadhuis Hilariteit Huwelijks voltrekking Howeljjks- onderwijzing nü'microfineii' verdrijft uw pijn snellerl 'ffllcrofinfd' 'ASPRO* Hoofdpijn» verkoudheid, griep.» 2 'AS PRO'" Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden WOENSDAG 11 JANUARI 1967 23e Jaargang No. 6858 Terug op het paleis Huis ten Bosch spraken bruid en bruide gom een dankwoord, dat door de radio en de televisie werd uitgezonden. Prinses Margriet zei: „Nu wij bijna aan het einde zijn ge komen van deze onvergetelijke dag in ons leven willen wij al diegenen, die de laatste tijd zo ongelofelijk veel voor ons heb ben gedaan nogmaals heel hartelijk danken voor de moeite die zij zich hebben getroost. Ook zij, die ons schriftelijk of tele grafisch hebben gelukgewenst, of ons met bloemen, cadeaus of bijdragen tot cadeaus verrast hebben, danken wij zeer. De warmte, waarmee dit is geschied en het meeleven, dat we heb ben mogen ondervinden, heeft er toe bijgedragen, dat onze bruidsdagen voor ons een werkelijk onvergetelijke tijd zijn geworden". Pieter van Vollenhoven voegde er aan toe: „Ik stem volledig in met wat je net hebt gezegd. De periode, die wij achter de rug hebben, laat zich nauwelijks met enige woorden beschrij ven. Het enige wat ik er graag aan zou willen toevoegen, is dat het voor mij een ongelofelijke vreugde is geweest te onder vinden, de warmte die men jou toedraagt". is, overeenkomstig Zijn wil 'n ge meenschap voor het gehele leven, waarin man en vrouw liefde en trouw, hulp en toewijding van elkander mogen ontvangen, zo wel in voorspoed als in tegen spoed. Levend in dit verbond zul len zij de goedheid van God mo gen prijzen, die man en vrouw heeft geschapen om elkander te verblijden en te dienen in een gemeenschap waarover de apos tel Paulus spreekt als een groot geheimenis: zoals Christus met Zijn gemeente verbonden is, zo ook de man met de vrouw. Wij gaan het huwelijk derhalve aan, in eerbied en dankbaarheid voor wat de Heer daarin zijn kinderen geeft. En hoewel door de zonde ook de gehuwden tegenspoed en leed overkomt, zo mogen wij toch in het geloof verzekerd zijn van de hulp van God". Over de doeleinden van het huwelijk zei hij: „Opdat gij nu in uw huwelijk naar Gods geboden en gedragen door Zijn beloften moogt leven, is het goed te weten, waartoe God het huwelijk heeft ingesteld. Het eerste doel is, dat man en vrouw door oprechte liefde ver bonden, elkaar in vreugde zul len toebehoren en tot eer van God elkander trouw zullen die nen in alle dingen. Het tweede is dat zij de kinderen die hun wor den toevertrouwd mogen voor gaan in het leven met de Heer. Het derde is, dat zij als man en vrouw in het geheel van de ge meenschap staande, daarin hun opdracht aanvaarden. Weder zijds verantwoordelijkheid in het huwelijk. Gij man, zult uw vrouw dus liefhebben, gelijk Christus de gemeente heeft liefgehad. Zo als Christus zich voor haar heeft overgegeven, zo zult gij uw vrouw in gevende en sparende liefde dienen. (Zie verder pag. 3) (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Ct De officiële bruidsfoto van prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. (ADVERTENTIE) Dat betekent: 30xfijner samen gestekt daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nög sneller herstel •m... %ifo£tt0eekfó! TOENEMENDE DOOI De depressie, die zich van het zeegebied nabij IJsland in zuid oostelijke richting verplaatst, voert zachte lucht naar onze om geving. Nadat dinsdag de tem peraturen in bijna het gehele land tot boven het vriespunt op liepen (alleen het vliegveld Zuid-Limburg meldde een ma ximum temperatuur van min één graad) zal vandaag de dooi toenemen. Er zal overigens vrij veel bewolking zijn met tijdelijk enige regen of motregen en aan vankelijk hier en daar mist. De wind zal westelijk zijn en matig tot krachtig. Aan de kust is een toenemen van de wind tot hard te verwachten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Enige regen Half tot zwaarbewolkt met tijdelijk enige regen en aanvan kelijk hier en daar mist. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde westelijke wind. Toe nemende dooi. WOENSDAG 11 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.02 2.26 Terneuzen 2.38 3.02 Hansweert 3.12 3.36 Walsoorden 3.11 3.35 DONDERDAG 12 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.44 3.11 Terneuzen 3.20 3.41 Hansweert 3.54 4.21 Walsorden 3.53 4.2C ZON MAAN op onder op onder 11 8.45 16.51 9.54 17.15 12 8.44 16.53 10.22 18.31 13 8.43 16.54 10.43 19.47 14 8.43 16.56 10.58 2L00 frank, bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/!i Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ~ot. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De trouwdag van prinses Margriet en de heer P. van Vollenhoven Is dinsdagmorgen om negen uur In Den Haag aangekondigd door 21 ere-schoten, die werden afgevuurd op het Malieveld door een saluutbatterij van de elfde afdeling der rijdende artillerie. Uit zes stuk ken daverde de begroeting van de feestdag in de oren van hen, die al tijdig in de resi dentie op straat waren om de huwelijksplech tigheden en alles wat daaromheen is georga niseerd luister bij te zetten of in ordelijke ba nen te laten verlopen. In hun gala-uniformen van de gele rijders vormden de artilleristen het eerste feestelijk vertoon voor de tientallen, die in de vroege ochtenduren op het Malieveld hun auto's par keerden. Het leger van 2500 politiemannen en hqnderden mannen van land- en luchtmacht en marine werd reeds op zijn posten geïnstalleerd. Commandanten hielden inspecties, opdat het feestelijk aanzien niet verstoord zou worden door ook maar de kleinste onzuiverheid. De residentie lag er opgepoetst bij. Vele scholieren gunden zich óp deze vrije dag geen tijd om lang uit te slapen. Voor de rijksdiens ten was het geen nationale feestdag. Voorzover de dienst het toeliet, mocht het rijkspersoneel uit Den Haag en directe omgeving vrij nemen om de stoet te gaan zien. Toch was langs grote delen van de lange route de belangstelling mi niem. In de binnenstad was naar schatting het aantal geüniformeerde politiemannen even groot als dat van overige belangstellenden. Iets drukker was het bij het Plein 1813. Bij het gebouw van de gemeenteraad, waar het burgerlijk huwelijk in de raadzaal wordt geslo ten, stonden een paar duizend mensen onder wie vele kinderen. De kinderen hadden kleu rige ballonnen, die kennelijk door een olie maatschappij waren verstrekt. De grootste belangstelling concentreerde zich bij de ingang van de kerk. Er hadden zich dinsdagochtend voor zes uur reeds belang stellenden opgesteld. Toen het bruidspaar de kerk betrad, brak weer even de zon door, die het baldakijn bescheen en de ergste kou ver dreef. staat verbonden zijn? Wat is daarop uw antwoord?" De eerste officiële drukte concentreerde zich dinsdagmorgen bij het paleis Huis ten Bosch, vanwaar de bruidsstoet vertrok. Vóór het paleis stond een honderd man sterke compagnie van het korps mariniers met vaandel en vaandelwacht opgesteld met de marinierskapel met tamboers en pijpers, het geheel onder commando van kapitein H. C. de Roode Matrozen van de koninklijke marine zorgden voor de afzetting langs hst pazon voor het paleis. De bruidsstoet, die niet via de hoofdoprijlaan ging, maar over de secundaire weg, werd gevormd door auto's, gala-rijtuigen en ruiters Io de eerste stoet zaten de getuigen mej. M. Michelin en dr. L. J. M Beel, in de tweede de getuige H. Schaper en zijn echtgenote, in de derde de getuige prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma en echtgenote, en in de vierde de getuige W. F. J. Mörzer Bruijns en echtgenote. De limousines werden gevolgd door in ceremonieel tenue geklede ruiters van de Haagse gemeentepolitie. Voor de rijtuigen uit draafde een commando van de rijkspolitie te paard. In het eerste rijtuig gingen zitten jkvr Charlotte C. V. baronesse Ben- tinck, mr. Jan Otto L. baron van Boetzelaer, en de bruidskinderen Coosje van der Hoeven en jhr Arnoud Jan de Beaufmt. In het tweede stegen: prinses Irene en haar echtgenoot prins Carel Hugo van Bour- ben Parma, prinses Christina en mr. Philip J. I. M. Houben. In het derde rijtuig stapten prinses Beatrix en prins Claus, de heer W. J van Vollenhoven, een broer van de bruidegom die ook getuige was en diens echtgenote mevr. J. L. van Vollenhovenvan Ommeren. In het volgende rijtuig namen plaats de ouders van de bruidegom de heer P. van Vollenhoven en mevr. J. G. van Vollenhovende Lange. In het vijfde rijtuig zaten de ouders van de bruid: koningin Juliana en prins Beinhard. De gala-berline, waarin het bruidspaar zat, werd voorafgegaan door een ere-escorte van officieren van de cavalerie, voorgereden door generaal-majoor W. C. H. van Reede. De berline, in 1836 voor de prins van Oranje, de latere koning Willem II, in Engeland vervaardigd ea thans bezit van de koningin, is in 1966 in Den Haag verbouwd tot een soort glazen koets. Terwijl de stoet zich in beweging zette, speelde de marinierskapol „De mars van de jonge prins van Friesland", een parademars naar de eigei. krijgsmelodie van Johan Willem Friso (16871711), die prins Oranje-Nassau en erfstadhouder van Friesland was. Zodra het bruidspaar het paleis Huis ten Bosch had verlaten begon stadsbeiaardier Henk Herzog een carillonconcert op het klokkenspel van de Grote of St. Jacobskerk. In draf ging de stoet naar het gebouw van de gemeenteraad aan Javastraat. Na het bevestigend antwoord van de bruidegom sprak mr. Kolf schoten tot de bruid: „Koninklijke hoogheid, prinses Margriet Francisca der Nederlan den, verklaart gij aan te nemen tot uw wettige echtgenoot Pie ter van Vollenhoven en verklaart gij getrouwelijk alle plichten te zullen vervullen, welke door de wet aan de huwelijke staat ver bonden zijn? Wat is daarop uw antwoord?" Om precies 11.04 uur verklaaide burgemeester Kolfschoten het hu welijk gesloten. Prinses Margriet bleek aanzienlijk meer tijd nodig te hebben om de huwelijksakte, in tweevoud, te ondertekenen, dan de anderen. Zij signeerde met .Margriet Francisca prinses van Oranje-Nassau, prinses van Lippe Biesterfeld". Inmiddels waren bij de Grote Kerk door de opperkamerheer jhr. D. C. de Graeff en kamer heer mr. dr. P. J. M. A. H. Hou ben de vorstelijke gasten ontvan gen: prinses Alice, gravin van Athlone, kroonprinses Marga- rethe van Denemarken en de graaf Henri de Laborde de Mont- pezat, prinses Christina van Zwe den en prins Charles van Lu xemburg. De groothertog en grootherto gin van Luxemburg hadden laten weten wegens ziekte niet te kun nen komen. De grootmoeder van de bruid prinses Armgard van Lippe-Biesterfeld kon op dok tersadvies de bruiloft evenmin meemaken. Na de vorstelijke gasten be de koningin, prins Bern- hard, prinses Beatrix en prins Claus tijdens een vrolijk ogen blik in de raadszaal. Het bruidspaar werd door de burgemeester ontvangen, die, voor afgegaan door de kamerbewaarder op weg naar de raadzaal gevolgd werd door de opperceremonie- meester. De bruidskinderen liepen vóór het bruidspaar uit. De stoet naar de raadzaal werd achtereen volgens gevormd door de bruids meisjes prinses Christina, jkvr C. C. V. baronesse Bentinck en mej. F. M. Brandsma, en door de bruid jonkers mr. F. A. Bierman, mr. J. L. baron van Boetzelaer en mr. Ph. J. I. M. Houben. Burgemeester Kolfschoten nam in de raadzaal achter de tafel plaats. Links van hem zat mr. P. C. Breed- veld als ambtenaar van bijstand. Na een woord van welkom vroeg mr. Kolfschoten aan de vader vtn de bruidegom en aan de vader cn moeder van de bruid of zij toe stemmen in het huwelijk. Prins Bernhard verwekte enige hilariteit. Op de vraag van burgemeester Kolfschoten aan hem als vader van de bruid om toestemming voor het huwelijk, antwoordde hij, dat hij reeds schriftelijk toestemming had verleend, maar dat hij de vraag graag mondeling wilde bevestigen. Met bevestiging van deze vra gen was aan alle wetteliike ver plichtingen voldaan, zodat tnr. Kolfschoten kon overgaan tot de huwelijksvoltrekking. Hij verzocht het bruidspaar op te staan en el kaar de rechterhand te geven. Hij richtte zich eerst tot de brui degom en vroeg: „Pieter van Vollenhoven ver klaart gij aan te nemen tot uw wettige echtgenote prinses Mar griet Francisca der Nederlanden, prinses van Oranje-Nassau, prin ses van LiopeBiesterfeld en verklaart gij getrouwelijk alle plichten te zullen vervuilen, wel- ke door de wet aan de huwelijke traden de regeringsautoriteiten, die in het stadhuis aanwezig waren, de kerk, evenals de getui gen. Het tweede gedeelte van de stoet werd bij de kerk ontvangen door een comité van ontvangst:: ds. W, Sijbrandijk, voorzitter van de hervormde gemeente in Den Haag, prof. L. van Kampen, voorzitter van het college van kerkvoogden van de hervormde gemeente in Den Haag, en de op- perceremoniemeester dr. Hou ben. Dr Houben ging vóór de ouders van het bruidspaar uit de kerk binnen. Daarachter liepen prin ses Beatrix en prins Claus, de heer en mevrouw Van Vollen hovenvan Ommeren, en prin ses Irene en prins Carel Hugo. Ook het bruidspaar werd door het ontvangstcomité in het voor portaal van de kerk begroet. Na net orgelspel zetten de aanwe- gen „The Lord's my Shepherd", Psalm 23 naar Scottisch psalter 1650, in. de bruidsstoet betrad de kerk. Hij werd voorafgegaan door de ouderling van dienst W. A. Deurman, de diaken van dienst G. M. Herlaar, en de predikant prof. dr. H. Berkhof, waarna de bruidskinderen volgden. Het bruidspaar werd gevolgd door de bruidsmeisjes en de bruidsjon kers. Aan de kerkdienst werkten mee het Haags liturgisch kamer koor onder leiding van Rocus van Yperen, de organist Adriaan Engels, de cellist Victor Bougue- non de bassist Piet Swinkels en een koperkwartet, gevormd door leden van de koninklijke mili taire kapel. Nadat ieder zijn plaats had in genomen ging de gemeente zit ten en volgden votum en groet. De gemeente zong vervolgens op de melodie van Maistre Pierre „Wij loven, Heer, de macht van uw verheven hand", Psalm 39 6 en 7 volgens „proeve van een nieuwe berijmirig". Na gebed werd in de vertaling van het Nederlands Bijbelgenoot schap Psalm 100 gelezen: „Juicht den Here, gij ganse aarde". Voor de tweede Schriftlezing werden uit het eerste boek Corinthiërs gelezen 1 1013, 3 49 en 3 2123 volgens de vertaling van de katholieke bijbelstichting „Sint Willibrord". De gemeente zong nog vóór de bevestiging „Ere zij aan God, den Vader", Gezang 93 uit het Ge zangboek der Nederlandse Her vormde Kerk op een tekst naar Horatius Bonar en een melodie van Henry Smart. Het koor zong het Motet van Joh. Sebastiaan Bach „Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf". (Romeinen 8 26 en 27) naar een tekst van Maarten Luther. Na de mededeling „Wij zijn als gemeente bijeen om het huwe lijk van Pieter van Vollenhoven en Margriet van Oranje-Nassau, van Lippe-Biesterfeld voor Gods aangezicht te bevestigen en er met hen en voor hen Zijn zegen over af te smeken" volgde de huwelijksonderwijzing. Prof. Berkhof zei over de in stelling van het huwelijk: „Zo hoort dan allen, dat het huwelijk een inzetting van God

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1