Noodlottige vergissing met geneesmiddel in Charleroi Ernstige straatgevechten in Nanking GASHOUDER ONTPLOFT IN SANTOS 0PNIEIW GEVECHTEN AAN SYRISCH-ISRAELISCHE GRENS KONINKLIJK SNEEUWBALVUUR OP PERSVERTEGENWOORDIGERS HET WEER Maandag 9/dinsdag 1.0 januari 1967 23e Jaargang No, 6857 Het rommelt in communistisch-China Vrouw en acht kinderen verdronken in Ohio Prawda over ontwikkelingen in China Er zouden honderden slachtoffers zijn TWEE MEISJES OVERREDEN Overstromingen in Oost-Ja va Newvorker door rovers in brand gestoken Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Chinese propagandachef achter onlusten in Nanking? Frank. bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150. Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek„Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Duikers hebben zaterdag uit een met ijs bedekt meer bij de stad Columbus, in de Ameri kaanse staat Ohio, een auto opge takeld met de stoffelijke resten van een vrouw en vijf kinderen, die al sinds dinsdag werden ver mist. Er moeten nog drie kinde ren in de wagen hebben gezeten. De auto was van een brug ge reden. recente aanvallen op hem was de propagandachef officieel de vierde man in China achter Mao minister van defensie Lin Piao en premier Tsjoe En-Lai. Het Russische partijblad Prawda schreef zondag in commentaar op de gebeurtenissen in China dat je culturele revolutie leidt tot ver volging op grote schaal van com munisten, regeringsfunctionarissen, intellectuelen en werknemers op belangrijke posities. Volgens het blad hebben de Chinese leider Mao Tse-Toeng en zijn groep hun voornaamste actie gericht tegen de partij kaders, die worden be schouwd als de voornaamste hin derpaal voor de Chinese politiek van de „harde lijp" zowel op bin nenlands als op buitenlands ge bied. Het artikel, waarvan de inhoud reeds zaterdagavond door het persbureau Tass werd verspreid, heeft als kop: „Nieuwe zigzag-lijn van de culturele revolutie in Chi na". Het werd gepubliceerd op een ogenblik dat premier Kosygin en andere belangrijke leiders een rondreis langs grote industriële centra maakten om met plaatselijke partijgroepen te spreken over wat de Prawda noemt, de nieuwe ge vaarlijke fase van de Chinese poli tiek. Waarnemers zien de toespraken en een toenemend aantal artikelen over China in de Russische pers als deel van een campagne van het Kremlin om het volk voor te be- In de Braziliaanse stad Santos is vanmorgen een gashouder ontploft. Volgens de eerste berichten heeft de ontploffing, die gevolgd werd door een brand, honderden slacht offers geëist. De brandweer is be zig met de bestrijding van het vuur. Zondag in 't begin van de avond zijn twee meisjes, de 13-jarige E. Loonen en de 14-jarige E. van Ber- io, beiden uit het kerkdorp Leunen (gem. Venray) die op de Steegse- peelweg in hun dorp liepen te wan delen, door een personenauto over reden. De meisjes waren op slag dood. De personenauto werd bestuurd door een dorpsgenoot van de meis jes, die hen in het schemerdonker te laat had opgemerkt. reiden op een nog scherpere ver slechtering in de Russisch-Chinese betrekkingen. Op plaatselijke partijvergaderin gen is gesproken over kleine inci denten met Chinezen langs de Russisch-Chinese grens in Azië. In communistische kring is gezegd dat bij verscheidene van deze inci denten lichtgewonden zijn geval len. Zondag zijn opnieuw vuurge vechten aan de grens tussen Syrië cn Israël uitgebroken. Van weers kanten werd gedurende anderhalf uur geschoten. Volgens de Israëliërs begonnen de Syriërs met het beschieten van een buitenpost in Darbasjye, in liet gebied van Hoeleh, zij namen daarbij een landbouwtrekker on der vuur, die zich op 300 m van de grens op Israëlisch gebied be vond. Een half uur later vuurden twee Syrische posten op een Is raëlische patrouillewagen die naar de landbouwtrekker reed. Van Israëlische 'zijde \yerd te ruggeschoten en het vuren hield ongeveer een uur aan. Aan Sy rische kant nam ook een tank aan het vuurduel deel. Israël heeft een klacht inge diend bij de gemengde bestands commissie. Aan de Syrisch-Israëlische grens hebben zich al verscheidene da gen incidenten voorgedaan. Dit was voor premier Esjkol aanlei ding om in een vraaggesprek met een Israëlisch blad Syrië te waar schuwen, dat Israël geen aanval len zal gedogen. Esjkol gaf als zijn mening te kennen, dat de re gering in Damascus tracht de Tengevolge van zware regenval hebben zich in de omgeving van Kediri in Oost-Java zware over stromingen voorgedaan. Er kwa men breuken in de dijken langs de Brantasrivier, waardoor meer dan 500 huizen en 300 hectare rijstvel den en groentekwekerijen onder liepen. Gevreesd wordt dat een aantal mensen is verdronken. Er is dringend hulp nodig voor meer dan 50.000 Indonesiërs, onder wie tien duizenden, die geëvacueerd moes ten worden. Vele evacuees zün tijdelijk ondergebracht in scholen en moskeeën. Een vergissing van een Brusselse farmaceutische fir ma heeft een aantal patiënten van een kliniek in Charleroi, voornamelijk ouden van da gen, het leven gekost, zo meld den zaterdag verscheidene Belgische bladen. Het juiste aantal slachtoffers zou niet met zekerheid vastgesteld kunnen worden. Het ziekenhuis, de Arthur Gailly kliniek, heeft vrijdag avond in een officieel commu niqué bevestigd, dat de aan dacht van zijn geneesheren geleidelijk was gevestigd op een verband dat scheen te be staan tussen de toestand van sommige zieken en het toedie nen van een geneesmiddel, dat door een grote Brusselse firma was geleverd. Het communi qué rept niet over slachtoffers. Wel wordt verklaard, dat zo dra de twijfel rees, het gebruik van het middel was stopgezet en een onderzoek ingesteld. Daarbij was gebleken dat bij de verzending van het genees middel in Brussel een vergis sing was gemaakt. De tragedie begon in maart 1965, zo weet „Le Peuple" te melden, toen de kliniek bij de Brusselse firma een hoeveel heid van 50 gram van een hor monaal middel bestelde, dat wordt gebruikt bij de behan deling van kanker en prostaat klachten. De Brusselse firma zond bij vergissing een veel giftiger stof, digitale, dat in de kliniek te Charleroi tot de normaal voor het hormonale middel gebruikelijke doses van 10 milligram werd verwerkt. Na enige tijd rees bij de art sen twijfel, toen bleek dat be paalde patiënten overleden in klinisch ongewone omstandig heden, aldus dit blad. Het tekent hierbij nog aan, dat het veelal ouden van dagen be trof, die dikwijls aan hart zwakte lijden. Het onderzoek zou voorts aan het licht hebben gebracht, dat slechts één flesje van het gewraakte produkt van de Brusselse firma met een ver keerd etiket in omloop is ge bracht. In april vorig jaar werd het gebruik van het middel in de kliniek stopgezet, aldus „Le Peuple", en een monster voor nader onderzoek naar de con troledienst van het Belgisch farmaceutisch genootschap gezonden. Het duurde tot december vorig jaar vóór de uitslag van dat onderzoek be kend was. Nader wordt nog gemeld, dat het parket van Charleroi een onderzoek instelt, hetgeen de grootste stilzwijgendheid rondom deze affaire tot ge volg heeft. Wel verneemt het Belgische persbureau Belga nog, dat 't aantal slachtoffers groot schijnt te zijn en dat twee apothekeressen van de Arthur Gailly kliniek zijn ont slagen. Zij hadden de zending uit Brussel moeten contro leren, hetgeen kennelijk niet of niet goed is geschied. aandacht van de binnenlandse problemen af te leiden. Uit Tel Aviv werd later gemeld, dat twee Israëlische burgers hij de schietpartij verwondingen heb ben opgelopen. Eén van hen is de bestuurder van de trekker, die in eerste aanleg ongedeerd was gebleven. Vier onverlaten hebben zondag nacht een man die in Brooklyn uit een nachtclub kwam beroofd van honderd dollar, hem vervol gens overgoten met 'n brandbare aueïstof en zijn kleren in brand gestoken. Het slachtoffer, de 33- jarige Joseph Proehilo, is in kri tieke toestand naar een zieken huis vervoerd. DOOIGRENS KOMT NADERBIJ Onder invloed van een kleins storing, die van Denemarken via de Duitse bocht naar onze streken is getrokken, stroomde in de kust streken tijdelijk lucht van zee het land binnen waarbij de temperatuur tijdelijk even boven het vriespunt is gekomen. De komende nacht zal het echter weer matig en plaatse lijk streng vriezen met hier en daar vorming van mist. Tussen Groenland en Noorwegen is gisteren een zeer actieve de pressie ontstaan, die aan de zuid kant zachtere oceaanlucht in de richting van het noorden van de noordzee voert. Deze zachtere lucht zal ons land vermoedelijk later op de dag naderen met enige, regen, in het binnenland vooraf gegaan door sneeuw. Door deze ontwikkelingen zal de vorst in Europa worden teruggedrongen waarbij zeer waarschijnlijk de dooi ook tot ons land zal doordrin gen. medegedeeld door bet K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag avond tot dinsdagavond DINSDAG INVALLENDE DOOI Vannacht matige en hier en daar strenge vorst met plaatselijk mist. Morgen toenemende bewolking met later van het noordwesten uit enige neerslag. Tot matig en langs de kust tot krachtig toenemende, wind uit westelijke richtingen met stijging van temperatuur, in het oosten en zuidoosten van het land tot om het vriespunt en elders lichte dooi. DINSDAG 10 JANUARI v.m. n.m. Breskens 1.19 1.41 Terneuzen 1.55 2.17 Hiansweert 2.29 2.51 Walsoorden 2.28 2.50 WOENSDAG 11 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.02 2.26 Terneuzen 2.3S 3.02 Hansweert 3.12 3.36 Walsoorden 3.11 3.35 ZON MAAN op onder op onder 10 8.45 16.51 9.54 17.15 11 8.45 16.51 9.54 17.15 12 8.44 16.53 10.22 18.31 De afgelopen twee dagen heb ben zich volgens Pekingse krante- bulletins ernstige straatgevechten voorgedaan in Nanking tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse Toeng. Veertig mensen verlo ren het leven en ongeveer 500 mensen raakten gewond. Er wer den 6000 arrestaties verricht, zo meldt het nationale Japanse pers bureau. In een ander bulletin staat dat dinsdag j.l. in Nanking veertien mensen om het leven kwamen en 4Ó0 mensen gewond raakten, toen edft menigte van ongeveer 100.000 anti-Mao-demonstranten de bu reaus van de organisaties van de culturele revolutie bestormde, aldus het Japanse persbureau. Het bureau meldt daarbij dat het niet duidelijk is of de bulletins spreken over dezelfde of over verschillende gevechten. Volgens het Tsjechische pers bureau Ceteka zouden zowel on der de voor- en tegenstanders on geveer 60.000 mensen zijn gevan gen. genomen. In pamfletten, d;e zaterdag in Peking werden ver spreid, stond te lezen: „De gevan genen waren op wrede wijze ge marteld. Hun vingers, neuzen en oren werden afgesneden en hun werd de tong uitgerukt", aldus Ceteka. Het openbaar vervoer werd ver lamd en de telefoonverbindingen met de rest van de wereld waren verbroken. De botsingen deden zich voor tussen de revolutionaire arbeiders en studenten, aldus vermeldden de pamfletten, die ondertekend waren door „het comité van de provincie Chiang-Soe". Volgens Ceteka was de spanning in Nanking nog steeds geladen. Ongeveer een half miljoen arbei ders en rode gardisten uit de pro vincie Ahnwei, uit Shanghai en andere steden in de provincie Chiang-Soe hadden de meest be langrijke punten van de stad bezet. Hun doel was alle organisaties van de rebellen in Nanking te ver nietigen. In een vliegtuigfabriek in Peking is het zondag naar aanleiding van de „culturele revolutie" gekomen tot gevechten tussen de arbeiders, zo meldt het Japanse persbureau Kyodo. De correspondent van dit bureau berichtte dat in vlugschrif ten die in Peking werden ver spreid, werd gezegd dat de pro- duktie in de bewuste fabriek was onderbroken, nadere gegevens kon hij niet verstrekken. Op een massale bijeenkomst in Peking, welke door 200.000 mensen werd bijgewoond, is zondag weer felle kritiek geleverd op het staats hoofd Lioeo Spao-Tsji, de secreta ris-generaal van de partij Teng Hsiao-Ping en de propagandachef Tao Tsjoe. Een lid van de Chinese ambassa de in Kopenhagen zei zondag dat verscheidene leden van de diplo matieke staf, ook ambassadeur Ke Painien, „voor vakantie" naar Chi na waren vertrokken. Ook van de ambassades in Oslo en Stockholm zijn Chinese diplomaten naar huis teruggekeerd, in Londen werd zon dag beweerd dat -36 Chinezen, mo gelijk ook de zaakgelastigde, bin nenkort naar Peking zullen terug keren. De Oostchinese stad Nanking is naar verluidt vast in handen van aanhangers van propagandachef Tao Tsjoe, die kortgeleden door de rode gardisten als een tegenstan der van Mao Tse-Toeng is betiteld. Volgens „muurkranten" in Peking, geciteerd door de correspondent van het Japanse blad „Yomioeri". heerst in Nanking, een stad met anderhalf miljoen inwoners, ter reur nadat de afgelopen week Tao Tsjoe-gezinde groepen een bloed vergieten op grote schaal hadden veroorzaakt. De Pekingse „muur kranten", die hulp vragen, maken melding van veertig doden en vijf honderd zwaargewonden. Zesdui zend mensen zijn door Tao Tsjoe's mannen gearresteerd. Alle verkeer te water en over land is stopgezet en er wordt controle uitgeoefend op de teie-verbindingen. Dit is, zo wordt gemeld, telefonisch meege deeld door iemand die uit Nanking had weten te ontkomen. Het hoofd kwartier van de rode garde daar zou verwoest zijn en er zouden nu vele huiszoekingen worden ver richt. Nanking, de nationalistische hoofdstad voor de communistischs machtsovername in 1949, ligt on geveer 275 km ten westen van Sjanghai aan de Yangtze rivier. Zaterdag meldde de Pekingse cor respondent van het Japanse pers bureau „Kyodo" dat volgens de rode garde in Nanking Tao Tsjoe achter de onlusten zat. Voor de gehouden door R.V.D.-functiona- rissen, marechaussees en -rijks rechercheurs, waardoor ze een prachtig doelwit waren voor de vrolijke koninklijke wandelaars, dié al van verre zichtbaar wa ren en op een afstand van on geveer 200 meter opeens driftig sneeuwballen gingen verzame len. „Ja, nu", riep opeens Pieter van Vollenhoven (hij liep met zijn bruid aan het hoofd van de stoet) toen de wandelaars de fotograven op ongeveer vijftig meter waren genaderd. Een sper vuur van sneeuwballen ging in de richting van de belaagde pers vertegenwoordigers. Er waren enkele voltreffers bij: ze spatten uiteen op lenzen van fototoestel len en filmcamara's of troffen hoofden en schouders van jour nalisten. „Denk aan uw toestel" riep opperceremoniemeester Bisschpf van Heemskerk, die een dikke sneeuwbal dreigende in de ge- handschoende rechterhand hield. Het bleef bij een dreigement, want hij had achterin de stoet lopend kennelijk een beetje medelijden gekregen met de werkomstandigheden van dfe fotografen en filmers die bijna een uur in het bos hadden staan kleumen en nu nog bijna hun exclusieve plaatjes verloren za gen gaan. Pieter en Margriet deden wel lustig mee, maar zij moesten dan ook het spits afbijten. Koningin Juliana, die midden in de stoet liep, had wel een sneeuwbal in de hand, maar ze speelde er wat mee en lachte hartelijk om de wilde capriolen van vooral haar jonge gasten. Prinses Irene en prins Hugo hielden -zich rustig. Ze lachten alleen maar, evenals prins Bern- hard, die in de koninklijke stoet het meest opviel met zijn dikke korte bontjas. De rij werd ge sloten door prinses Beatrix en prins Claus, die ook hartelijk lachend het schouwspel gade sloegen. Prinses Beatrix \-oeg een modieuze groene capejas, prins Claus liep in colbert, even als trouwens de meeste wande laars. Vijf minuten duurde het voor bijtrekken van de koninklijke en adellijke wandelaars, bij wie zich ook bevonden prinses Mar- garetha van Denemarken en haar verloofde Henri de Laborde graaf de Monpezat, prinses Christine van Zweden, prins Charles van Luxemburg en prins Aschwin. Tegen vier uur bereikten de wandelaars het dorp Lage Vuur- sche, waar in een restaurant tegenover kasteel Drakestyn een kopje thee werd gedronken. Er was heel wat bekijks, want de honderden mensen die naar Lage Vuursche waren gekomen voor een wandelingetje, waren blijven wachten. De aanwezig heid van veel politie, de afzetting voor het restaurant en andere ordemaatregelen deden vermoe den dat er iets op komst was. Hun wachten werd tenslotte be loond. De sneeuwballen bleven nu alleen achterwege. Bruidegom mr. Pieter van Vol lenhoven heeft zondagmiddag omstreeks drie uur in de be sneeuwde hossen van paleis Soestdijk het sein gegeven voor een geconcentreerde aanval op de pers. Hij liep vooraan een stoet van ongeveer 70 konink lijke, addellijke en andere gas ten, die de 30-jarige bruiloft van koningin Juliana en prins Bern- hard hebben meegevierd en dins dag present zullen zijn bij het huwelijk van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Het gezelschap maakte zon dagmiddag een wandeling door de bossen van paleis Soestdijk en kasteel Drakensteyn naar een uitspanning in Lage Vuursche, NOG EVEN ONTSPANNEN Soestdijk: De gasten voor het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven heb ben zondag een wandeling ge maakt door de besneeuwde bos sen rond Soestdijk. Op de foto koningin Juliana met een fikse sneeuwbal in haar hand klaar om te gooien waar thee werd gedronken. Op de grens van de paleistuin en het kasteelbos werden de sportief geklede, vrolijke wan delaars opgewacht door een even groot gezelschap binnen- en bui tenlandse fotograferende, schrij vende en filmende journalisten. Ze werden netjes in het gareel I

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1