Ziekenfondsen zullen nieuwe artsenhonoraria betalen Noordvietnamese reactie op commentaren Busongeluk in Manilla HET WEER Staatssecretaris De Meijer pessimistisch over het Noorden Vakantietoeslag voor arbeidsongeschikten RADIO DE KOOK ZATERDAG 7 JANUARI 1967 23e Jaargang No. 6856 de MUL Gasverwarming De Vietcong is een minderheid Waarschuwing aan Thailand DE VERKLARING VAN MAI VAN BO H oogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden MILOVAN DJILAS Relletjes in Oost-Nigeria Het dertig-jarig huwelijks feest van 't koninklijk paar KONINKLIJK PAAR NAAR CANADA Zuidslaviër aangehouden in verband met moord op Kliider INCIDENTEN AAN SYRISCH- ISRAELISCHE GRENS Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" ("géén handels advertenties) 5 regels 1.10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Na afloop van een ruim vier uur durende vergadering in Utrecht waarop het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisa ties zich heeft beraden op de door de regering aan de lande lijke huisartsen-vereniging ge dane voorstellen, heeft de voor zitter van het G.O.Z., de heer J. J. Verschoor, meegedeeld dat de ziekenfondsen zich genoodzaakt zien de tussen regering en L.H.V. overeengekomen honoraria te be talen. Zij zullen dit pas doen na •en wettige bekrachtiging van de overeenkomst door de zieken fondsraad. Het is niet bekend, wanneer de ziekenfondsraad over deze zaak zal stemmen. Normaal komt de raad iedere vierde don derdag van de maand bijeen. De ziekenfondsen besloten gis termorgen niet alleen in het be lang van hun verzekerden, de nieuwe honoraria te gaan betalen, maar ook omdat zij zich in een dwangpositie voelen. De heer Verschoor zei, dat de ziekenfondsorganisaties het on juist vinden, dat de regering pas overleg met hen heeft gepleegd nadat zij 'in beginsel overeen stemming had bereikt met de landelijke huisartsenvereniging. Onder deze omstandigheden, zo herhaalde de heer Verschoor, kunnen de ziekenfondsorganisa ties geen verantwoordelijkheid op zich nemen voor hetgeen tus sen regering en L.H.V. is Overeen gekomen. Van een „akkoord" in de letterlijke zin van het woord tussen G.O.Z. en artsen kan dan ook niet worden gesproken. Het gesprek met de vertegen woordigers van de vakcentrales halverwege de ochtend heeft maar kort geduurd. De vakcen trales hadden dit gesprek al eer der aangevraagd, toen het er naar uitzag dat de artsen tot het ver richtingensysteem zouden over gaan. In de met het oog daarop door de ziekenfondsen opgestel de richtlijnen werd gesteld, dat de verzekerden eerst zelf hun arts zouden moeten betalen en pas tegen het overleggen van de nota een restitutie van het fonds zouden kunnen krijgen. De vak centrales hadden bezwaar tegen deze methode. Dit punt is echter niet meer aan de orde, als het abonnementssysteem wordt ge continueerd. MINISTER VELDKAMP OVER ARTSENKONFLIKT Minister Veldkamp heeft in een nota aan de Tweede Kamer mededeling gedaan over het ver loop van de onderhandelingen tussen enerzijds de landelijke huisartsenvereniging (L.H.V.) en anderzijds het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorgani saties (G.O.Z. Aan de nota is toegevoegd o.m. het advies van de commissie-Van der Ven, zoals dit is uitgebracht op 19 december j.L Ook is toege voegd een afschrift van het schrijven van de L.H.V. en van het G.O.Z. van vrijdag aan mi nister Veldkamp, waarin beide organisaties de bewindsman in kennis stellen van hun standpunt met betreking tot de nu ontstane situatie, nu beide partijen tot een akkoord zijn gekomen. In de brief van het G.O.Z. wordt er o.m. op gewezen, dat de ziekenfondsorganisaties zich, ge zien de inmiddels gewijzigde si tuatie, volledig distanciëren van het rapport-Van der Ven en van de daarin vervatte gedachten- gang en argumentatie. Het G.O. Z. wijst voorts op wat genoemd wordt, de niet te overziene conse quenties, die het regeringsstand punt inhoudt ten aanzien van de honorarium-ontwikkeling in het algemeen in het kader van de ziekenfondsverzekering. In een mondelinge toelichting op de aan de Tweede Kamer uit gebrachte nota heeft minister Veldkamp als zijn mening uitge sproken, dat hij 't onwaarschijn lijk acht. dat de ziekenfondsraad de nu bereikte overeenkomst zou aantasten. Zoals gemeld, moet de overeenkomst tussen de L.H.V. en het G.O.Z. nog worden goedge keurd door de ziekenfondsraad met ten minste een tweederde meerderheid. De reeds voor 1967 vastgestel de ziekenfondspremie van 6,6 procent noemde de minister een kosten-dekkende premie, die nog enige ruimte laat voor onvoor zien. Er is, althans op dit moment, geen aanleiding tot premie-stij ging en ook de nieuwe pensioen regeling (die ingaat op 1 januari 1967) zal, naar de mening van de bewindsman, niet tot moeilijk heden in de premie-sektor aan leiding geven. Het invoeren van een eigen risico in de zieken fondsverzekering is niet in dis- cusie geweest, zo stelde hij met nadruk. Minister Bakker (econ. zaken) zei de overtuiging te hebben, dat de eventuele invoering van een prijzenbeschiking niet onrecht matig zou zijn geweest. Er be staat de mogelijkheid de artsen- dienst onder de prijzenwet te brengen, zo merkte hij op. De reeds ten departemente voorbereide prijsmaatregelen voorzagen niet in de invoering van een eigen risico. De minister van ekonomische zaken deelde mee, dat de reeds doorgevoerde verhoging van de tariefstelling voor niet-verzekèr- den op zijn departement thans nog onderwerp van studie uit maakt. Als voorlopige konklusie zei hij daarover, dat thans sprake is van een „redelijk gerechtvaar digde" wijziging van de tarief stelling. Minister Veldkamp ont kende als zou het G.O.Z. niet in gelijke mate in het overleg op re geringsniveau betrokken zijn als de huisartsenvereniging. In het jongste schrijven van het G.O.Z. wordt n.l. gesteld, dat het G.O.Z. het door de regering gevoerde beleid onjuist acht, omdat daar door aan de ziekenfondsorganisa ties elke mogelijkheid tot nader overleg is ontnomen. De minister noemde deze opvatting een „mis verstand". Hij zei zich te willen onthouden van het uitspreken van een oordeel over de onder handelingstechniek en -taktiek van de landelijke huisartsenver eniging. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 19 TERNEUZEN RICKIE GAAT OP DEZE MANIER IEDERE DAG NAAR SCHOOL York BeachRickie Winchester, de zoon van een vuurtorenwach ter, heeft er iedere dag een hele toer aan om naar school te ko men. In een speciaal voor hem gemaakt bakje gaat hij iedere dag de 180 meter over de Atlan tische Oceaan. Op het vasteland staat dan de schoolbus op hem te wachten voor verder transport naar school. Het Noordvietnamese persbu reau heeft vrijdag naar aanlei ding van commentaren op een vraaggesprek van Harrison Saii- bury met premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam gezegd, dat deze tendentieus zijn. Volgens het persbureau heeft de premier van Noord-Vietnam tegen de correspondent van de New York Times gezegd, dat het uit vier punten bestaande Noord vietnamese standpunt de basis vormt van een regeling van het Vietnamese vraagstuk. Deze vier punten omvatten o.m. staking van de bombardementen op Noord-Vietnam en terugtrek king van alle Amerikaanse troe pen uit Zuid-Vietnam. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Rusk, heeft in een schrijven aan Amerikaanse studentenleiders gezegd, dat de Verenigde Staten het Zuidvietna- mese bevrijdingsfront niet als de enige vertegenwoordiger van het Vietnamese volk willen erkennen. De verkiezingen voor een consti tuerende vergadering welke in september vorig jaar gehouden waren hadden aangetoond, dat de Vietcong slechts een kleine min derheid in Zuid-Vietnam uit maakte. aldus Rusk. Het Noordvietnamese persbu reau heeft gemeld, dat de Viet cong Thailand heeft gewaar schuwd geen troepen naar Zuid- Vietnam te zenden, want dat „de Thailandse huurlingen" het lot zullen delen van „hun Amerikaan se meester." De verklaring der Noordviet namese vertegenwoordiger in Parijs, Mai van Bo, wordt in of ficiële Amerikaanse en Zuidviet- namese kringen in Saigon als propaganda bestempeld. Men ziet er geen verandering van stand punt in. RUSTIG WINTERWEER In grote delen van Europa heeft de winter thans vaste voet gekregen en voornamelijk door uitstraling neemt de vorst nog toe. Een frontensysteem dat vrijdag boven de Britse eilanden lag trekt naar het Middellandse Zee gebied weg. Eevenals boven mid- JANUARI v.m. n.m. ZATERDAG 7 Breskens 11.02 Terneuzen 11.3S Hansweert' 12.12 Walsoorden 12.11 ZONDAG 8 JANUARI v.m. n.m. Breskens 11.41 Terneuzen 0.17 Hansweert 0.51 Walsoorden 0.50 11.42 12.18 11.52 11.51 12.02 12.38 1.12 1.11 MAANDAG 9 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden V.TO. 0.33 1.09 1.43 1.42 n.m. 0.53 1.29 2.03 2.02 den-Europa gaan ook de barome ters boven de Britse eilanden weer stijgen. Hierdoor komt er geen wind van betekenis in onze streken en zal de temperatuur in de nacht plaatselijk tot beneden tien graden Celsius onder nul kunnen dalen. Overdag zal deze maar op enkele plaatsen tot aan het vriespunt oplopen. De neer slagkansen blijven zeer klein. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zwakke wind Enkele overdrijvende wolken velden en in de ochtend op vele plaatsan mist. Aanvankelijk ma tige, hier en daar strenge vorst, in de middag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zwakke wind. ZON MAAN op onder op ondei De pas door Tito in vrijheid gestelde voormalige Zuidslavi- sche vice-president Milovan Dji- las heeft in een exclusief inter view een A.P.P.-verslaggever meegedeeld dat hij niet van plan is zich buiten het politieke leven te houden, maar zijn best zal doen om een konflikt met de regering te vermijden. Hij wees „elke ille gale" aktiviteit" van de hand. Jegens de Zuidslavische macht hebbers voelde hij geen rancune. In de Philippijnse provincie Cavite, 50 km ten zuiden van Manilla, zijn vrijdag twee auto bussen met elkaar in botsing ge komen en in een 30 meter diep ravijn gestort. Zeker 40 passa giers, onder wie veel vrouwen en kinderen, hebben hierbij het leven verloren. Er zaten meer dan honderd mensen in de twee bus sen, Veel van de overlevenden zijn ernstig gewond. De ene bus reed de andere van achteren aan doordat de remmen weigerden. Volgens de laatste berichten is het stoffelijk overschot van 83 passagiers geborgen. Eerder had een politiewoord voerder verklaard dat de dood van 40 passagiers bevestigd was, maar dat het uiteindelijke doden cijfer veel hoger zou uitvallen. Volgens de woordvoerder wa ren tot dusver slechts 13 perso nen gered, die er allen ernstig aan toe waren. De bussen waren met meer dan 100 feestgangers van de provin cie Batangas op weg naar Cavite voor de viering van Driekonin gen. Ooggetuigen betwijfelden of er veel overlevenden zouden zijn. Volgens de politie wordt het reddingswerk belemmerd door de diepte van het ravijn en gebrek aan zware takelwagens. Ook het radiostation van de „Philippine Herald" meldde van de plaats van de ramp dat de dood van 83 per sonen bevestigd was. Volgens het radiostation waren 60 geredden de meesten met ernstige ver wondingen naar ziekenhuizen overgebracht. Op de plaats van de ramp reed op 9 augustus vorig jaar een bus de diepte in, waarbij vijf perso nen om het leven kwamen. In Okirika in Oost-Nigeria hebben betogers donderdag ver scheidene gebouwen in brand gestoken en de plaatselijke auto riteiten op de vlucht gejaagd. Volgens berichten die Port Harcourt hebben bereikt maak te de politie bij pogingen tot herstel van de orde gebruik van haar vuurwapens en werd een onbekend aantal personen ge wond. De betoging zou zijn gehou den uit protest tegen enige nieu we bestuursmaatregelen in Oost- Nigeria. In het gebied heerst een stroming om van het olierijke stroomgebied van de Niger een aparte staat te maken. Jan. 7 8 9 8.47 8.46 8.46 16.44 16.47 16.48 5.44 7.05 8.17 13.38 14.13 15.01 De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. J- F. G. M. de Meijer heeft donder dagavond in de aula van de Gro ningse universiteit in een rede over werkgelegenheidspolitiek en industrialisatie een bijzonder pessimistisch geluid laten horen over de ontwikkeling op korte termijn van het noorden des lands. De staatssecretaris sprak voor de Nederlandse mij. voor nijverheid en handel, voor de vereniging van handelaren en voor de commerciële club. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat de taakstelling in de tweede nota ruimtelijke ordening voor bet noorden bereikt zal worden. Rond het jaar 2000 zullen dan in het noorden rond 3 miljoen men sen moeten wonen. Er is in Nederland een vrij grote emigra tie-traagheid en weinig geneigd heid om van elders naar het noor den te trekken, aldus dr. De Meijer. Eerst zullen de huidige tekortkomingen in het woning klimaat weggenomen moeten worden. Hij constateerde een te kort aan verscheidenheid van het sociaal-culturele leven, al vormt de stad Groningen hierin een uit zondering. De rest van het noor den heeft overigens weinig te bie den, vond dr. De Meijer, die het noodzakelijk achtte dat grotere bevolkingskernen tot ontwikke ling worden gebracht. „Probeer te komen tot een integraal struc tuurplan voor heel het noorden, concentreert de bevolking zoveel mogelijk in grote kernen en houdt de dorpen als woonoorden in stand", aldus spreker. De werkgelegenheid in het noorden vond dr. De Meijer te weinig gevarieerd en te weinig samenhangend. Zonder steun van een nauwkeurige analyse is net moeilijk uit te maken wat de industrialisatie hier in het noor den betekent. Over de werkge legenheid zei dr. De Meijer dat per 31 december in de provincie Groningen 6% van de mannen in loondienst werkloos was. in Friesland was dat percentage 5,8 en in Drenthe 9l/c Realisering van de Eemshaven vond dr. De Meijer geen eenvou dige zaak en niet op korte ter mijn te realiseren. In het kader van de hergroepering van het be drijfsleven verwachtte hij dat de positie van het noorden waar schijnlijk nog slechter zal wor den. De aanwezigheid van ar beidskrachten speelt niet meer zo'n grote rol als in het verleden. Daarom is het effect van het in dustrialisatiebeleid de laatste twee jaren ook geringer gewor den. Hij vond dat aandacht be steed moest worden aan 't orga niseren van aanvullende werkge legenheid. Op langere termijn Vandaag (7 januari) zal het 30 jaar geleden zijn dat koningin Juliana en prins Bernhard in Den Haag in het huwelijk traden. Naar aanleiding van vragen deelt de rijksvoorlichtingsdienst mede, dat het de uitdrukkelijke wens van het koninklijk paar is, dat aan dit huwelijksfeest op generlei wijze enige extra aan dacht wordt besteed. De 7de ja nuari zal geheel staan in het teken van het komende huwe lijk van, prinses Margriet met de heer Van, Vollenhoven. De rijksvoorlichtingsd i e n s t deelt mede dat koningin Juliana en prins Bernhard de uitnodiging van de gouverneur-generaal van Canada hebben aanvaard om dit voorjaar een bezoek te brengen aan Canada in het jaar van zijn eeuwfeest. De koningin en de prins hopen op 16 mei in Ottawa aan te komen. Gedurende haar verblijf in Canada zal de konin gin het Nederlandse paviljoen op de Expo op 18 mei officieel ope nen. (ADVERTENTIE) was het volgens de staatssecreta ris nog wellicht mogelijk de taak stelling in de tweede nota ruim telijke ordening alsnog te halen. Gelet moet worden op de moge lijkheden ten aanzien van de Skaridinavische landen. Het noor den vormt dan een tussenzone en komt meer centraal te liggen. Ook zal het noorden meer gezien moeten worden als een geheel. Bij de discussie zetten diverse aanwezigen zich schrap tegen de naar hun mening al te pessimis tische visie van dr. De Meijer ten aanzien van de mogelijkheden in het noorden en dringen aan op grotere financiële medewerking van de rijksoverheid om de moge lijkheden die er zijn kans van sla gen te geven. wanneer beide wetten zijn aan genomen en in werking getre den een uitkering uit hoofde van de wet arbeidsongeschikt heidsverzekering zullen krijgen, gen. De minister van sociale zaken I niet in werking is getreden. De en volksgezondheid, dr. G. M. J. toeslag hierboven genoemd zul- Veldkamp, heeft bij de Tweedellen dus degenen krijgen, die Kamer een wetsontwerp inge diend dat beoogt degenen die een uitkering krachtens de wet op de arbeidsongeschiktheidver zekering ontvangen een vakan tietoeslag van zes procent toe te kennen. Deze toeslag zal éénmaal per jaar in mei, worden uitbetaald. In zijn memorie van toelich ting herinnert de minister er aan dat de sociaal-economische raad op 17 december 1965 tot instelling van een vakantietoe slag adviseerde. De raad had ech ter een toeslag van vier procent aanbevolen, terwijl de vakan tietoeslag het afgelopen jaar in veel gevallen tot zes procent werd verhoogd. Ter voorkoming van misver stand wordt hieraan toegevoegd, dat de W.A.O. (Wet Arbeidson geschiktheidsverzekering) nog De Spaanse politie ondervraagt een 34-jarige Zuidslaviër, Ko- vack, in verband met de moord od de Algerijnse oppositieleider, Mohammed Khider. Volgens de politie heeft Kovaek een aktieve rol gespeeld in de or ganisatie en uitvoering van de moord, die, zo meent zij, door „beroepsmoordenaars" gepleegd is. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Syrische tanks hebben vrijdag bij twee incidenten een Israëli sche traktor en een buitenpost beschoten, zo heeft een Israëli sche woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. De be schieting van de traktor had plaats ten zuidoosten van het meer van Galilea en de grenspost is ten noorden van het meer ge legen. Een tank en zware mitrailleurs namen de traktor onder vuur en drie Syrische tanks, eveneens ge steund door mitrailleurs, bescho ten de Israëlische buitenpost. De afgelopen twee weken vin den voortdurend grensincidenten plaats, die echter tot nog toe steeds een „beperkt" karakter hebben gehouden. Waarnemers ih Tel Aviv vrezen echter dat ze zullen leiden tot een ernstiger treffen. Een Syrische legerwoordvoer- der in Damascus zei dat de trak tor de bestandslijn had geschon den en vernietigd was. Een Is raëliër zou zijn gedood of ge wond.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1