Na 173 maanden weer een (eest aan de Nijl FIETSENDE BANKROVER VAN FRANKFORT GEARRESTEERD Echtpaar voorkomt spoorwegongeluk Sportnieuws Vrijdag 6 januari 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 „GOED NIEUWS" VAN SOEKARNO? Russische tegenspraak Bisschoppelijk overleg met Belgische vissers oVer opheffen van vasten Vliegtuigwrak gevonden Als beloning een reis naar de wintersport Voetbal Egypte begon een nieuw hoofd stuk in zijn geschiedenis toen koning Faroek 't land uitgegooid werd. Het is een beetje curieus dat president Nasser nu een der gelijke afgezette figuur in volle glorie in Cairo heeft toegelaten. Dat is ex-koning Saoed van Saoedi-Arabië die sinds de kerst dagen drie verdiepingen van het Hilton-hotel in Cairo heeft ge huurd voor zichzelf, dertig vol wassen zonen, vier wettige vrou wen, een leger concubines, ha- rempersoneel, lijfwachten, koks en zijn persoonlijke proever die moet nagaan of de grote heer niet vergiftigd wordt aan tafel. De rekening van het hotel wordt op zo'n half miljoen gulden per maand geschat, wat Saoed overi gens geen zorgen kan bereiden, want hij heeft geld genoeg. Het is thans ramadan, de mo hammedaanse vastenmaand, en het gezelschap moet zich wat kalm houden, maar ongetwijfeld zal het in en om het Hiltonhotel feestelijk toegaan zodra dit weer kan, half deze maand. Tenslotte staan Saoeds zonen bekend om hun strijdbare houding aan de speeltafel en aan de bar, hoewel ze menigmaal zijn gesignaleerd als verliezers jegens de charmes van fraaie vrouwen. POLITIEK Nu is het wel wonderlijk dat dit fuiflustig gezelschap Cairo heeft uitgekozen als verblijf plaats, want na Faroeks verdwij nen is nogal radicaal de bezem door de stad gehaald. Nacht clubs, speelholen en dat soort uit spanningen zijn gesloten op en kele na waar de danseressen om gevangenisstraffen te voorkomen uiterst ingetogen werken. En zelfs voor de met maagzweren en andere gevolgen van overdadig tafelen behepte ex-vorst is er niet eens een beroemd ziekenhuis in de buurt. Nasser is over zijn walging om een dergelijk figuur in het land te halen heengestapt en Saoed over zijn walging over een der gelijk saaie hoofdstad, om dege lijke politieke redenen. Zodra de ramadan is afgelopen zal Saoed zijn stem laten klinken over radio-Cairo om zijn vroe gere volk te vertellen dat het huidige bewind niet deugt. De koning die als een absolute vorst regeerde, zweert nu bij het Ara bisch socialisme merk Nasser en papt aan met lieden als El Shu- JtairyA de leider van het Palestijn se bevrijdingsfront, de voorman van de beweging die koning Hoes sein van Jordanië liefst om zeep zou brengen. Zelfs de eerste vrouw van Saoed, indertijd door Nasser beschuldigd dat ze een moordenaar had gehuurd om hem dood te steken, is nu een en al vriendschap voor Egypte. DE TEGENHANGER Zijn broer Feisal stootte Saoed van de troon, waarop deze vrijwel niets anders overbleef dan zich overgeven aan de hopeloze taak om de rijke olie-inkomsten in zijn huisgezin op te maken, waarin hij weliswaar niet slaagde al kan niet ontkend worden dat men wel zijn best deed. Feisals regiem is althans be gonnen de Arabieren te laten pro fiteren van de rijkdom van hun olieland en hij poogt een moder niseringsproces zo snel mogelijk te laten verlopen. Daarenboven is hij de voornaamste tegenstan der van Nasser, wiens pogingen om de eerste viool te spelen in de Arabische wereld hij niet zonder talent doorkruist, onder meer in Jemen. Om deze vijand te bestrijden heeft Nasser ook Saoed binnen gehaald: een geheim wapen overigens dat ook zijn nadelige aspekten heeft. Het kan onge twijfeld in menige kring van Arabische progressieven weinig bewondering wekken dat Nasser en Saoed nu opeens twee handen op één buik lijken te zijn gewor den. Indonesdë's minister van bui tenlandse zaken, Adam Malik, heeft woensdag tegenover ver slaggevers verklaard dat er don derdag „goed nieuws" kan zijn. „Indien president Soekarno een coede bui heeft is er morgen mis schien goed nieuws", aldus de minister die zich niet wilde uitla ten over de inhoud van dit nieuws. De politie van Frankfort heeft de 3Ó-jarige kellner Gerhard Dammann aangehouden, die be kend heeft de beruchte „fietsen de bankrover" te zijn. Na een langdurig verhoor heeft Dammann gisternacht bekend bij vier overvallen op financiële in stellingen in Frankfort een be drag van ongeveer 59.000 gulden te hebben buitgemaakt Maandag sloeg de „fietsende bankrover" zijn laatste slag, toen hij een bijkantoor van de Com- merzbank van 27.000 gulden be roofde. Tegenover de politie verklaar de Dammann dat dit het sluit stuk van zijn carrière als rover had moeten zijn. Hij had met de buit naar Tanger in Marokko wil len uitwijken, waar hij inmiddels een pension en een café gekocht had. Het plan om overvallen per fiets te plegen had Dammann volgens zijn zeggen opgevat na in de krant te hebben gelezen dat een rover in Hannover per fiets had weten te ontsnappen. Bij Dammann thuis vond de po litie 17.000 gulden en een pistool. Na de overval van 6 juni vorig jaar op de Frankforter westbank, die een buit van ruim 7.000 gul den opleverde, was Dammann net vakantie naar Marokko ge gaan, waar hij ruimte huurde voor de oprichting van een pen sion. Omdat meer geld voor de in richting nodig was, besloot hij volgens zijn verklaring een twee de overval te plegen. Op 26 augustus beroofde hij een filiaal van de Deutsche Rank in Frank fort van een bedrag van bijna 10.000 gulden. Hierbfj zou het waarschijnlijk gebleven zijn, als hem in Tanger niet was aangeboden ook een café te gaan exploiteren. Van officiële Russische zijde is woensdag een bericht van radio- Belgrado tegengesproken, als zouden zich onlangs aan de Rus- sisch-Chinese grens hevige in cidenten hebben voorgedaan. „Er zijn weliswaar vele schen dingen door Chinese elementen geconstateerd, maar het zou dwaas zijn deze voor te stellen als gewapende incidenten, waar bij aan weerskanten doden of gewonden zijn gevallen", aldus de commentator. Het ernstigste incident sedert het begin van de tweespalt tus sen de twee landen betreft de uitwijking van 60.000 Kazakken en Oeigoeren uit de Chinese provincie Sinkiang in 1963 naar de Sowjet-republiek Kazakh stan. Op de Chinese verzoeken om de vluchtelingen uit te wij zen zijn de Russen nooit inge gaan. De financiën voor het projekt Tanger werden op 6 november uitgebreid met een bedrag van 14.500 gulden, verkregen uit een roofoverval op een ander filiaal van de Deutsche Bank. Alras kwam de ondernemende kellner tot de ontdekking dat pension en café meer geld kost ten dan zij opbrachten en zo pak te Dammann op 2 januari voor de vierde maal zijn fiets. De over val op 't bijkantoor van de Com- merzbank gelukte, en bij zijn aanhouding wist Dammann, die een nog onbeschreven strafblad had, te verklaren: „Ik had niet verwacht dat het zo snel zou ge beuren". De Belgische bisschoppen heb ben langdurige besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers van de Belgische visserij over het opheffen van het „vleesderven" op vrijdag, de vigiliedagen en de woensdagen van de vasten, zo verluidt volgens het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws". De opheffing zou men nog vóór de komende vastenperiode wil len invoeren, doch gezien de ver wachte weerslag ervan op de visconsumptie heeft men eerst overleg willen plegen met de vis sers. En omdat het centrum van de Belgische visserij in West- Vlaanderen ligt, werd deze „his torische" bijeenkomst gehouden in het bisschoppelijk paleis te Brugge, aldus „Het Laatste Nieuws". Man bekent tien aanrandingen Op verzoek van de rijkspolitie in HaVelte heeft de politie in Roden de 41-jarige A. G. H. uit Roden aangehouden. Deze wordt ervan verdacht in verschillende plaatsen in Drenthe schennis van de openbare eerbaarheid en on tucht te hebben gepleegd met in totaal tien kinderen. H. heeft in middels bekend, dat hij zich aan kinderen vergrepen heeft in o.a. Vries, Rolde, Havelte (driemaal) en De Wijk. Enkele gevallen van ontucht buiten de provincie Drenthe gepleegd heeft H., die 41 jaar en vader van twee kin deren is, eveneens toegegeven. In Havelte viel hij door zijn zon derlinge gedrag op, waarna de politie hem op het spoor kwam. Water zakt in Limburg Door de belangrijke daling van de waterstanden van de Maas in noord-Limburg is het plaatsje Aijen geheel uit zijn isolement verlost. De weg van Aijen naar de rijksweg Venlo-Nijmegen en de Kampweg van Aijen naar Well zijn weer begaanbaar. Het pont- veer Vierlingsbeek-Bergen zal vandaag weer in de vaart worden genomen. De Colombiaanse luchtvaart maatschappij Avianca heeft mee gedeeld, dat in het zuidelijk oer- woudgebied van Putumayo het wrak is gevonden van de DC-3 die sedert Kerstavond vermist werd. Het toestel had 29 men sen aan boord. Reddingsploegen hebben later gemeld, dat de 29 inzittenden van het vliegtuig zijn omgeko men. Een woordvoerder van de Avianca deelde mee, dat het vliegtuig verongelukte en in brand vloog. De meeste passa giers waren inwoners van Bo gota, die op weg naar familie in zuid-Colombia waren om daar Kerstmis te vieren. Meer snoep voor Russen De Russische minister van voedselvoorziening, Vasily Zotov, heeft in een vraaggesprek met het communistische partijblad „Prawda" beloofd, dat er dit jaar meer chocola, suikergoed en allerlei gebak beschikbaar zal zijn. Ook zal er volgens de mi nister meer variatie komen in levensmiddelen en dranken in de eerste helft van het jaar, waaronder nieuwe soorten brood, margarine en een soort „jubi leumbier". Dit alles houdt ver band met de viering dit jaar van de vijftigste verjaardag van de bolsjewistische revolutie. Ter gelegenheid van deze her denking, op 7 november, wor den ook speciale sorteringen snoep, wijnen en parfums klaar gemaakt. Minister Zotov zei nog van mening te zijn, dat de Rus sen verpakte levensmiddelen prefereren, maar de levensmid- delenbedrijven werden nog niet van al het benodigde materiaal hiervoor voorzien. Broederlijke botsing De Australische machinist Stanley Dixon heeft donderdag meer dan drie uur in de kabine van de lokomotief van een goe derentrein gelegen, na een bot sing rnet een trein die door zijn broer Brian werd bestuurd. De beide broers hadden afge sproken elkaar toe te wuiven als hun lokomotieven het station van Broaaforu, 75 km van Melbour ne, zouden passeren. Inplaats daarvan vond 3 km buiten Brad ford een botsing plaats. Brian Dixon, die zelf een paar ribben had gebroken, ging hulp voor zijn ernstiger gewonde broer halen. Het echtpaar Van Elderen uit Boxtel heeft woensdagavond een spoorwegongeluk voorkomen door zwaaiend met kledingstuk ken de machinisten te waarschu wen van twee treinen die een overweg naderden waarop een auto was blijven steken. N. S. bleef hierdoor een herhaling van de botsing bij AmsterdamSlo- terdijk, waar dinsdag een niet gewaarschuwde machinist op een kraanwagen van de politie reed, bespaard. De auto raakte om half tien klem op een niet beveiligde overweg in de spoorlijn Vught- Boxtel. De bestuurder kon hem niet snel genoeg van de baan krijgen. Het echtpaar Van Elde ren, dat de overweg toevallig passeerde, greep precies op tijd in. De eerste spontane reactie van de heer en mevrouw Van Elde ren op de beloning, die hun door de N.S. is aangeboden, was de opmerking dat deze geste toch eigenlijk niet nodig was geweest. „Het is toch heel gewoon dat je doet wat je kunt als je weet dat er ongelukken dreigen, waar bij mensenlevens op het spel staan." De manier waarop het echt paar Van Elderen deze opvatting tot vijf maal toe in een tijdsbe stek van ongeveer evenveel jaren levensbelangrijke betekenis heeft gegeven mag echter terecht bui tengewoon worden gevonden. Hun eerste optreden gold een tussen de spoorrails klemgereden personenauto waarvan de be stuurder door de mist misleid was. Met hulp van omwonenden wist men de spoorlijn weer vrij te krijgen juist voordat de eer ste trein kwam voorbijrazen. Daarna reed een dieplader zich op de overweg vast. Mevrouw Van Elderen had toen de tegen woordigheid van geest om en kele voorbijgangers in tegenover gestelde richting de lijnen op te sturen om de machinisten van naderende treinen te waarschu wen. Dat gelukte: luttele meters voor de dieplader kwamen zij val verleende het echtpaar as sistentie bij een spoorwegonge luk met twee doden na meteen ook de N.S. gealarmeerd te heb ben. In het voorlaatste geval had de heer Van Elderen een ern stig materiaaldefect op de spoor lijn nabij zijn woning ontdekt en dit nog 's nachts gemeld; hier door bleek een reëel gevaar voor ontsporing bezworen te zijn. Over het vijfde voorval zei drs Van Elderen: „Het zal zeker niet de laatste keer geweest zijn." Eind januari breken de heer en mevrouw Van Elderen uit hun gezin met vijf kinderen om veilig, vlug en voordelig zelf met de N.S. op reis te gaan. „Nu men ons dit uitstapje toch cadeau heeft gedaan, zullen wij er maar dankbaar van profiteren", zei ons de heer Van Elderen die in Boxtel chef van de afdeling al gemene sociale zaken op het ge meentehuis is. KETTINGBOTSING Rotterdam: Op rijksweg 13 even voor de afbuiging naar het vlieg veld Zestienhoven deed zich woensdagmiddag een kettingbot sing voor waarbij 25 personen auto's en één vrachtwagen be trokken waren. De Rotterdamse g. en g.d. hoefde slechs twee licht gewonden af te voeren. De ma teriële schade is groot. Auto te water: 1 dode Donderdagmiddag om plus mi nus 13.30 uur is een kleine per sonenauto, bestuurd door de 69- jarige gepensioneerde G. Helge- ring uit Rotterdam in Sint Maar- tens Vlotbrug (gem. Zijpe) tij dens een zware sneeuwbui ge slipt en via de brede berm in het diepe Noordhollands kanaal gereden. Hoewel de auto nog circa 20 minuten gedreven heeft en daarbij ongeveer 25 meter noordwaarts afdreef, slaagde H. er niet in om het voertuig te verlaten, terwijl omwonenden die nog met de man spraken, er evenmin in slaagden hem te be reiken. Nadien zonk de auto in de diepte. Een duiker van de marinebrandweer uit Den Hel der gelukte het ongeveer drie kwartier later het slachtoffer op de wal te brengen. De levens geesten waren toen reeds gewe ken. Later heeft een andere duiker een takel aan de onge veer zeven meter onder water liggende auto bevestigd, waar mee deze kon worden geborgen. Data Europese beker landskam pioenen Behalve Inter Milaan en Real Madrid hebben alle kwart-fina listen uit het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen overeenstemming be reikt over de speeldata. Het pro gramma ziet er als volgt uit: Ajax (Amsterdam)Dukla Praag: 1 en 8 maart. Linfield Belfast—CSKA Sofia: 1 en 15 maart. Vojvodina Novi SadCeltiq Glasgow: 1 en 8 maart. Real Madrid en Intër Milaan hebben nog steeds geen beslis sing genomen. De Spaanse club wil 8 en 22 februari spelen, maar Inter voelt hier weinig voor. De tot stilstand." In het derde ge-1 Italianen geven de voorkeur aan is dit jaar een zeehavennota verschenen, waarin te lezen staat, dat Terneuzen en de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzöne als één van de voornaamste ontwikkelingsgebieden van ons land kunnen wor den aangemerkt. Ja, daar zijn we zelf ook wel van overtuigd. Er wordt ook in vermeld, dat de oprichting van een havenschap in voorbereiding is. Ja, dat wisten wij al. Dat is in deze raad meer dere malen besproken. Verder wordt in de zeehavennota een groot scheepse ontwikkeling uitgestippeld voor Terneu zen als zeehaven. Ja, ook dat hebben wij meer gehoord. Zo zijn tal van opmerkingen in deze zeehavennota over Terneuzen zonder meer juist en ook het cijfer materiaal is belangrijk. Maar wat wij er in gemist hebben, is dit: wanneer wordt dit havenschap op gericht en wanneer kan dit met de steeds meer dringend wordende werkzaamheden beginnen. Door burgemeester en wethouders is ons hun commen taar over deze zeehavennota toegezonden. Wat hierin gezegd wordt, was ons grotendeels reeds bekend. Het standpunt, dat burgemeester en wet houders hier innemen, is over 't algemeen niet nieuw. De belangrijkste zin in het commentaar van burgemeester en wethouders is naar onze mening wel die op blz. 3, waar gesteld wordt: „Wij zullen daarom pogingen in het werk stellen, om te komen tot uitvoering van de plannen vóórdat het haven schap tot stand is gekomen". Dat is een nieuw geluid, waarmee wij het volledig eens kunnen zijn. Wij wensen het college van burgemeester en wet houders in deze veel succes. Vorige maand werd door burgemeester en Wet houders aan de raad toegezonden het rapport be treffende het onderzoek ingevolge artikel 7 van het besluit op de ruimtelijke ordening. Het gemeen tebestuur is dus verplicht om een onderzoek in te stellen naar de bestaande toestand in en naar de mogelijke en wenselijke ontwikkeling van de ge meente. Dat Terneuzen op korte termijn, als een der eerste gemeenten, dit raoDort heeft samenge steld, heeft zeker onze waardering. Het overzicht van de ontwikkeling van onze gemeente tot en met 1965 is zeer belangrijk. Wij zien er in, dat werkgelegenheid, woningbouw en stijging van het inwonertal zeer nauw met ernaar verbonden zijn. De tabellen, betreffende dv vestigingsoverschotten en de in- en uitgaande pen del tij» wet leerzaam. De ontwikkeling van de werkgelegenheid en de verdere bevolkingsontwikkeling en al wat hiermee samenhangt tot 1980 berusten uiteraard op schat tingen. Wanneer in par. 6 van hoofdstuk II het rapport tracht vooruit te zien tot 1980 wordt zeer terecht opgemerkt: „Voor een belangrijk deel woidt de groei van het inwonertal veroorzaakt door de toeneming van de werkgelegenheid". Als dan ver der in par. 6 van hoofdstuk II een schatting ge maakt wordt van het aantal werknemers per ha, wordt het wel moeilijker. In dit rapport wordt hot aantal arbeidsplaatsen per ha geschat op 20 bij Dow, 80 op het droog industrieterrein en 15 op het zgn. natte industrieterrein langs het kanaal. Niemand kan niet zekerheid zeggen of de indus triële ontwikkeling in de nabije toekomst in het zelfde tempo zal doorgaan als in de periode van 1959 tot heden. Verder kan de vraag gesteld wor den hoeveel invloed de automatisering in sommige bedrijven zal hebben. Het is zeker niet uitgesloten, dat mede hierdoor het aantal arbeidsplaatsen per ha lager zal komen te liggen, dan nu het geval is. Het gunstige vestigingsoverschot van de laatste paar jaar in onze gemeente zal nog wel enkele jaren aanhouden. Na 1970 zal ook dit onzekerder worden en de mogelijkheid bestaat zeker, dat dit dan enigszins zal afnemen. Met één ding heeft het rapport naar onze me ning onvoldoende rekening gehouden, n.l. met af vloeiing van arbeiders uit de landbouw. De erva ring heeft aangetoond, dat vele landarbeiders, waarvoor in de landbouw geen werk meer was niet alleen uit Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook uit overig Zeeland in de periode 1950 tot heden zich hier gevestigd hebben. Wij konden dan ook zien, dat vele dorpen, wat betreft het inwonertal zijn teruggelopen in ge noemde periode. Verwacht wordt, dat de uittocht van arbeiders uit de landbouw na 1970 sterk zal verminderen. Dit zal zeker weer van invloed zijn op centrumgemeenten, zoals Terneuzen, die dan zeker minder vestigingen zullen krijgen van het platteland^ In hoofdstuk III van het rapport worden de toe komstige winkelvoorzieningen aan een beschou wing onderworpen. Dit is voor onze gemeente een actuele zaak, vooral met het oog op het geprojec teerde wijkwinkelcentrum in het bouwplan „Zuid". Bij de uitbreiding, die Terneuzen tot op heden heeft meegemaakt, is de winkelvoorziening opge- xaogeo dooi bet stlcbteu van tmurtwiakels, die door de Woningbouwvereniging „Werkmansbe- lang" werden gebouwd, zoals die aan de Guido Gezellestraat, Kastanjelaan enz. Aan de Zuidland- straat verrees een wat groter buurtcentrum, ter wijl aan de Axelsestraat tal van zakenpanden ge sticht werden door verbouwing van bestaande woonhuizen. Nu de uitbreiding verder naar het zuiden doorgaat, heeft de raad reeds bij de vast stelling van het uitbreidingsplan „Zuid" besloten een terrein open te laten voor het stichten van een wijkwinkelcentrum. Het bouwbedrijf Van Vliet en Van Duist heeft optie gekregen op dit terrein van 2.6 ha voor 3 jaar, ingaande 1 januari 1965. Dit loopt dus op 1 januari 1968 af. Wij hebben er be grip voor, dat het veel moeilijker is om een wijk winkelcentrum van de grond te krijgen, dan enkele winkels afzonderlijk. Nu in 1967 een beslissing zal moeten worden genomen, of deze optie al dan niet zal moeten worden verlengd na 1 januari 1968, wilden wij burgemeester en wethouders vragen of er wat meegedeeld kan worden over bouwplannen daar ter plaatse. Is hierover reeds overleg geweest tussen burgemeester en wethouders en het Han dels Centrum Terneuzen? In hoofdstuk VI van voornoemd rapport wordr. aandacht geschonken aan de onderwijsvoorzienin gen in de nabije/toekomst. Dat uitgegaan wordt van de wenselijkheid om de lagere scholen en de kleuterscholen zoveel mogelijk in de verschillende buurten of wijken te bouwen, heeft onze instem ming. Het zal nodig zijn, dat er regelmatig lagere scholen bijgebouwd worden. Bij het kleuteronderwijs is een achterstand in de bouw van nieuwe scholen ontstaan. Hier zal spoedig een oplossing gevonden moeten worden. Op welke wijze denken burgemeester en wethou ders in deze dringende behoefte te kunnen voor zien? Het voortgezet onderwijs zal zeker in de komen de jaren de aandacht en de zorg van het gemeente bestuur vragen. Temeer, daar nu nog niet te zeg gen valt welke verschuivingen „de mammoetwet" in de deelname aan dit onderwijs zal te weeg bren gen. Kunnen burgemeester en wethouders meedelen wanneer het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten met de voorgenomen woningbouw in de Catspol- der zal beginnen? De gronden zijn door het bouw fonds reeds in 1965 van de gemeente aangekocht, I doch met de bouw is nog steeds niet begonnen, I terwijl heï gehele perceel reeds bouwrijp is, Wanneer kunnen de opgespoten gronden in de Seriippenspolder bouwrijp gemaakt worden? Pe opspuiting is reeds geruime tijd geleden klaar ge komen, maar verder zijn er nog geen werkzaam heden uitgevoerd. Talrijke malen zijn bij de algemene beschouwin gen in deze raad de verbindingen van Zeeuwsch- Vlaanderen met overig Nederland besproken. Ver bindingen, die volgens berichten niet beter, maar wel duurder zullen worden. Wij kunnen het beleid van de Minister van Verkeer en Waterstaat in deze niet begrijpen en nog minder waarderen. Steeds weer opnieuw zal vanuit Zeeuwsch Vlaan deren aangedrongen moeten worden op een vaste oeververbinding. Willen burgemeester en wethou ders overwegen wat het komende jaar hiervoor vanuit deze streek kan worden gedaan? De gemeenteraadsverkiezingen, die dit jaar ge houden zijn, hebben voor Terneuzen geen grote verschuivingen gebracht, dit in tegenstelling met vele andere gemeenten in ons land. Het aantal stemmen uitgebracht op de C. H. U.-lijst steeg van 1321 in 1962 tot 1616 op 1 juni 1966, toen weer raadsverkiezingen werden gehouden. In procenten uitgedrukt, was dit een stijging van 14,9 in 1962 tot 15,9 in 1966 van het totaal aantal uitge brachte geldige stemmen. Een gunstig resultaat, waar wij dankbaar voor zijn. Dat de V. V. D. een zetel won en de A. R. een zetel verloor, lag gezien de politieke situatie in onze gemeente voor de hand. Alle andere partijen bleven m zeteltal gelijk. Hoewel velen uit andere gemeenten zich hier de laatste jaren gevestigd hebben, is de politieke samenstelling van de gemeenteraad aan weinig veranderingen onderhevig. Er zijn heel wat problemen in onze gemeente, die het komende jaar om een oplossing zullen vra gen. Onze fractie hoopt het college van burge meester en wethouders zoveel mogelijk te steunen in hun beleid. Moge het college van burgemeester en wethou ders met de raad het komende jaar veel goeds voor de gemeente tot stand brengen. Moge God ons allen kracht en wijsheid geven om de belangen, die ons zijn toevertrouwd, op de juiste wijze te behartigen. (Wordt vervolgd) 15 februari en 1 maart. Waar schijnlijk zal de Uefa de knoop doorhakken. A.G.O.V.V. wellicht terug naar amateur voetbal De ledenvergadering van de voetbalvereniging A.G.O.V.V. zal volgende week vrijdag beslissen of de Apeldoornse tweede divi sieclub komend seizoen terug zal gaan naar het amateurvoetbal. Het bestuur van A.G.O.V.V. is hiertoe in principe al bereid ge bleken, na gesprekken met een pas opgerichte werkgroep, die het betaalde voetbal voor Apel doorn wil behouden. De werkgroep, bestaande uit enkele zakenlieden, industriëlen en een oud-wethouder, heeft A.G.O.V.V., dat door de slechte resultaten in de competitie en een daardoor teruglopend bezoe kersaantal in financiële moeilijk heden is geraakt, voorgesteld de concessie tot het spelen van be taald voetbal aan haar over te dragen. De werkgroep, die po gingen in het werk stelt om een half miljoen gulden bijeen te brengen wil tot een nieuwe or ganisatievorm komen. Men denkt aan een stichting of een nieuwe vereniging, die een regionaal karakter moet krijgen. Van het bedrag van een half miljoen gulden dat men voor een periode van drie a vier jaar denkt nodig te hebben, zou in het eerste jaar 3% ton besteed moeten worden voor de aankoop van nieuwe spelers. Wereldkampioenschap bracht ruim tien miljoen gulden op Volgens het Engelse ochtend blad „Daily Mail" heeft het wereldkampioenschap voetbal 1966 een batig saldo van ruim één miljoen pond sterling (ruim tien miljoen gulden) opgeleverd. Van dit bedrag gaat vijfentwin tig percent naar de Engelse voetbalbond en tien percent naai de internationale voetbalbond (F.I.F.A.). De resterende vijfen zestig percent worden verdeeld over de zestien landen, die aan het toernooi in Engeland deel namen. De Engelse voetbalbond, die dank zij het behalen van het wereldkampioenschap door het Engelse elftal ongeveer vier miljoen gulden zal toucheren, investeerde reeds een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden in de stadions waarin de wed strijden werden gespeeld. Het resterende bedrag zal ondermeer worden besteed aan achterstal lige belastingen van de Engelse clubs, die financieel achterop ge raakt zijn door het moderniseren van hun stadions.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5