Muurvast in Vietnam Het geheim van de biauwe trein Grandiose opruiming GRAMMOFOONPLATEN Begroting economische zaken Grandiose koopjes BICE-PREMIER BAN CHINA DOOR STRATEN BAN PEKING GESLEEPT Pagina DE VRIJE ZEEUW TWEEDE KAMER Adenauer aan het woord wegens aanschaf van geheel nieuw repertoire in radio t.v. verlichting elektrische apparaten Vrijdag 6 januari 1967 Sprekend over de algemene eco nomische ontwikkeling, zei de mi nister bij de voortgezette behande ling van de begroting van econo mische zaken in antwoord op vra gen van de heer Roemers (arb.) dat nieuwe gegevens nog niet gereed waren voor publicatie. Het centraal planbureau had het concept eco nomisch plan voor 19(17 reeds vol tooid, doch dit was nog niet ge reed voor discussie. Zodra nieuwe gegevens beschikbaar zijn zullen deze aan de vaste commissie voor economische zaken worden toege zonden, zo zegde de minister toe. De ongunstige economische on derstroom was sinds augustus duidelijker zichtbaar geworden, o.a. door de werkloosheidscijfers. Verschillende sectoren van het be drijfsleven hadden met problemen te kampen, maar de groeikracht van de Nederlandse economie was niet aangetast. Het volume van de particuliere consumptie zal blijven stijgen, en de toeneming van de uitvoer blijft redelijk. De minister verklaarde dat het bestedingsvolume met drie a vier procent zal stijgen, en dat de groei van het nationaal inkomen onge veer gelijk zal zijn. In antwoord op opmerkingen van kamerleden zei de minister dat in de huidige phase van de con junctuur groter onzekerheid dan anders heerste, en dat dientenge volge een flexibel beleid diende te worden gevoerd. De stijgende lijn in particuliere investeringen kan dit jaar worden omgebogen, zo verklaarde de mi nister. De regering zal de ontwik keling nauwkeurig blijven volgen. Sprekend over de toestand in de omringende landen, herinnerde de minister er aan dat de economi sche situatie in de Beneluxlanden werd gekenmerkt door inflatoire spanning. Brussel had de Neder landse regering aanbevolen priori teit te geven aan de bestrijding van de inflatie. In antwoord op vragen van de heer Roolvink met betrekking tot de concurrentiepositie van Neder land merkte de minister op dat wij de buitenlandse conjunctuur niet in de hand hebben. Daarom diende men des te meer te letten op de ontwikkeling van het kostenpeil. Deze ontwikkeling was tot nu toe niet alarmerend geweest, maar Nederlands voorsprong was ver dwenen. Nederland had de afge lopen jaren een grotere loonkosten stijging gehad dan de omringende landen, maar het stijgingspercen tage was recentelijk verminderd. De minister wees er tevens op dat een kostenstijging niet onmiddel lijk zo'n weerslag Dehoefde te heb ben op de uitvoer. Men diende ech ter te waken voor een verdere relatieve verslechtering van het kostenpeil. De mogelijkheden het zwaarte punt van de uitvoer, welke thans voor een aanzienlijk deel was ge richt op de landen van de gemeen schappelijke markt, naar andere landen te verleggen waren beperkt De minister wees in dit verband op de maatregelen van de Engelse regering. Sprekend over de werkgelegen heid, verklaarde de minister dat men geen zwart-witsituatie moest creëren tussen werkloosheid en van het evenwicht. Hij herinnerde er aan dat elke periode van overbesteding was ge volgd door een periode welke werd gekenmerkt door een restric tief beleid, dat resulteerde in over schotten op de betalingsbalans. In de periode 1964/1966 bedroeg het tekort op de betalingsbalans ca. anderhalf miljard gulden. In 1967 werd een overschot van een half miljard verwacht. Dit overschot zou slechts eenderde van het tekort in de jaren 1964/1966 be dragen. Men kon hieruit conclude ren dat geen overdreven nadruk werd gelegd op het herstel van de betalingsbalans. Ten aanzien van bedrijfssluitin gen verklaarde de minister dat niet uitsluitend grote bedrijven over te houden: ook kleine bedrij ven, mits goed geoutilleerd, heb ben een toekomst. De regering zal op zeer korte termijn deze maand nog haar standpunt ten aanzien van het rap port Keizer (over de scheepsbouw) bepalen, zo zei de minister. De import uit Hongkong heeft de aandacht van de regering. Er zijn al enkele beperkende maatre gelen genomen. Te grote beperkin gen zijn evenwel niet bevorderlijk voor de produktie-ontwikkeling in de ontwikkelingslanden. Minister Bakker verklaarde dat er goede hoop bestond dat de prijsontwikkeling in 1967 binnen aanvaardbare grenzen zou kunnen worden gehouden. Een loonstijging die de drie en een half procent te boven gaat zou enige druk op de prijzen kunnen veroorzaken, maar er was reden om aan te nemen dat de prijsstij ging tot ca. vier en een half pro cent zou kunnen worden beperkt. Minister Bakker zei dat de kos ten van levensonderhoud met vier tot vier en een half procent zou den stijgen. Het consumptieprijs peil zou niet veel boven de vier en een half procent behoeven te stijgen. De lasten, noodzakelijk om tot een herstel van net evenwicht te komen moeten worden verdeeld, zo verklaarde minister Bakker. Hij deed een beroep op het bedrijfs leven vrijwillig medewerking te verlenen. Staatssecretaris Van Son ver klaarde dat de laatste tijd niet alleen traditionele stimuleringsge bieden met moeilijkheden hebben te kampen. De bestaande regelin gen en instrumenten waarover de regering de beschikking heeft die nen te worden aangepast om een constructief beleid mogelijk te ma ken. De regering staat niet afwijzend tegenover het idee de overheid te laten deelnemen in bepaalde be drijven om de werkgelegenheid in het noorden en zuiden van het land te bevorderen. Onder bepaal de voorwaarden zou zij zelfs het initiatief tot de vestiging van der gelijke bedrijven kunnen nemen, aldus de staatssecretaris. Na uitvoerige re- en dupliek werd de begroting van het depar tement van economische azken zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. (ADVERTENTIE) VOOR VADER, MOEDER EN KIND Dodelijk ongeluk door gladheid Woensdagavond omstreeks hall acht is op de Hilversumseweg te Laren een personenauto be stuurd door de 37-jarige mevr. S. Vleugels-de Bruijn uit Utrecht tijdens een hevige sneeuwbui op een slippende auto gereden, die zich dwars op de rijbaan be vond. Bij de botsing werd haar naast haar zittende moeder, de 65-jarige mevr. J. de Bruyn- Dekker uit Schiedam, zwaar ge wond. De vrouw overleed in het diaconessenhuis in Hilversum. Mevrouw Vleugels kreeg snij- wonden aan het gelaat. De be stuurder van de slippende auto, de 44-jarige F. Oudendal uit Hui zen, bleel ongedeerd. Verkeerde aansluiting Dinsdagavond verbond een arbeider in een margarinefabriek in Aarhus twee pijpleidingen aan elkaar. De aansluiting was kennelijk verkeerd, want woensdagmorgen waren enisre honderden meters riolering, twee kelders en 50 meter weg volledig dichtgeslibd door ruim 100 ton gestolde mar garine. Een onderzoek wees uit dat de margarine, inplaats van verdere bewerking te ondergaan, in het afvoersysteem was gepompt. DE GEREDDE GROTONDERZOEKERS Annecy: De reddingsaktie in de grot van Diau in de Franse Haute Savoie heeft, zoals eerder gemeld, succes gehad: de zes jonge grot onderzoekers zijn in veiligheid. Hier zijn vier van hen gefotogra feerd na het bange ondergrondse avontuur. „Ik hoop van harte dat het Frans-Duitse vriendschapsver drag, dat wat veronachtzaamd is na mijn vertrek van de kanse larij, tot nieuw leven komt". Dit heeft oud-kanselier dr. Konrad Adenauer, die donderdag 91 jaar werd, gezegd in een gesprek met het „Hamburger Blatt". „Ik hoop ook dat het Duitse volk intelligent genoeg zal zijn om te begrijpen dat de zon niet elke dag kan schijnen aan de po litieke en economische hemel. Als er werklozen moeten worden geholpen, denk ik aan de Duitse werklozen en niet aan buiten landse arbeiders. Ik ben niet bang voor het gebruik dat extre misten eventueel van de toestand maken", aldus Adenauer De Britse minister Brown blijft dapper doorgaan te pogen Noord en Zuid-Vietnam en de V. S., aan een tafel te krijgen voor een bestandsbespreking en nog liever om vrede te sluiten. Hij heeft vorig jaar enige malen in die zin voorstellen gedaan en nu het laatste aanbod alom een zeer slecht onthaal blijkt te vinden, her nieuwt hij het. Zijn redenering is dat zelfs een voorstel waar niets van komt, beter is dan helemaal geen voorstel; een merkwaardig excuus voor monnikenwerk. Men hoeft er overigens niet aan te twijfelen dat Brown eerlijk veel wil doen om een einde te krijgen aan de strijd in Vietnam. Maar bovendien heeft hij zijn binnenlandse en Europese poli tieke redenen voor zijn activitei ten. Ten eerste is in Engeland als in zoveel landen een grote ver ontwaardiging ontstaan over de bombardementen op Noord-Viet- nam die ook burgers het leven hebben gekost. En ten tweede moeten de Britten nog naar De Gaulle om over toetreding tot de Euromarkt te spreken. De Franse president heeft nog bij de jaarwisseling weer eens gezegd dat naar zijn mening de Amerikanen moeten vertrekken uit Vietnam om de twee partijen daar zelf tot vrede te laten ko men. Hij was zeer scherp jegens de V.S. en de Britten weten dat de vorige keer hun de deur tot de E. E. G. in het gezicht werd gesmeten door De Gaulle omdat die meende dat Britten en Ameri kanen toch één pot nat waren. Dat moet zich niet herhalen. Deze achtergronden zijn waarschijnlijk de voornaamste reden waarom Brown haast tegen beter weten in blijft leuren met zijn plan voor een conferentie. Hoewel hij zo goed als ieder ander weet dat de voorwaarden daarvoor nu aller minst aanwezig zijn. GELOGEN De wereldreactie op de Ameri kaanse bombardementen is ideaal voor de Vietkong. Die immers meent nog altijd dat haar voor naamste strijdmiddel is dat de V. S. wel zullen moeten opgeven onder de druk van de wereldopi nie en in het bijzonder de opinie in Amerika zelf. En in dit opzicht heeft Washington de Vietkong zeer goed geholpen. Immers, uit Washington kwa men eerst ontkenningen dat ook burgers het slachtoffer werden van de aanvallen: er werden al leen militaire en strategische in stallaties aangevallen. Toen schreef de adjunkt-hoofdredak- teur van de „New York Times", Harrison Salisbury, uit Noord- Vietnam dat dit klinkklare leu gens waren en dat is geen stem die men zomaar kan afdoen als „een onbetrouwbaar verslag gever", integendeel. Juist het ontkennen en later bekennen dat men loog, heeft Washington in een kwaad licht gesteld. De feiten op zichzelf zijn zeer zeker niet zo ernstig. Als men een oorlog voert zijn nu eenmaal altijd onschuldigen vaak de dupe. In het zuiden vallen bij bomaan slagen van de Vietkong ook vrou wen en kinderen en gewone voor bijgangers: de oorlog is zelf een vuil bedrijf en men kan niet de fout alleen aan één party aan wrijven. De V: S. hebben zich echter zelf in zo'n positie gema noeuvreerd door zich de schyn te geven niet te doen wat in iedere oorlog gebeurt. NUTTELOOS Tussen haakjes: in de V.S. heeft men zich aanzienlijk min der opgewonden over het per on geluk bombarderen van eigen troepen, een voor de Amerikanen eigenlijk veel pijnlijker bewijs dat bommen niet altijd terecht komen op het doel dat men wil treffen. Maar daarbij werd dan ook niet zo'n leugenachtige ko medie opgevoerd. In militaire kringen twijfelt men al lang aan het nut van bom bardementen in het achterland. Uit .de tweede wereldoorlog weet men bij nader inzien dat de grote raids op Duitsland betrekkelijk weinig effekt hebben gehad bij het verminderen van de oorlogs- produktie. Integendeel zelfs: kleine bedrijven verdwenen en wie er in werkte, moest nu wel naar de oorlogsindustrie, die zo aan extra arbeidskracht kwam. En bij de getroffen bevolking steeg de wil tot verzet. Daarom lijkt het inderdaad noodzakelijk dat een eind komt aan de bom bardementen. wil de sfeer ge schapen worden voor een waar schijnlijk eerst geheim overleg. Het moeiiyke hierby is echter dat het staken van de bombarde- mentsvluchten door de Noord- vietnamezen weer uitgelegd zal worden als een feitelijke over winning, wat hun lust tot con fereren niet zal versterken. Het is weer zo'n geval van een hope loos vastzitten en niet heen of weer kunnen, waarvan het diplo matieke slagveld Vietnam zoveel voorbeelden geeft. Kind verdronken Gistermiddag is in Muiden het 5-jarige jongetje M. J. P. Ver schuren tijdens het spelen aan de Vechtkade te water geraakt en verdronken. Na drie kwartier dreggen werd het lijkje gevon den. DOOR AGATHA CHRISTIE 10) Hallo, hallo! Spreek ik met Mayfair 81907? Is mrs. Kettering thuis? O, is ze uit? Zo, gaan lunr chen. Hoe laat komt ze terug? Weet u dat niet? Neen, dank u, ik heb geen boodschap af te geven". Hij smeet de telefoon boos neer. Om twee uur liep hij weer door zyn kamer te ijsberen in afwach ting van Goby's komst. Deze trad binnen om tien minuten over twee. „En?" vroeg de miljonair kort. Maar Goby had geen haast. Hij ging aan de tafel zitten, haalde een versleten notitieboekje te voorschijn en begon daar eento nig uit voor te lezen. De miljo nair luisterde aandachtig toe, met stijgende voldoening. Goby hield eindelijk op en keek aandachtig naar de papiermand. „Hm!" zei Van Aldin. „Dat is erg duidelijk. Dat geval in het hotel staat vast, veronderstel ik?" „Als een huis", zei de heer Go by. „En financieel is hy geheel aan lager wal. Hy probeert op het ogenblik geld te lenen, zei je? Heeft reeds alles opgenomen wat hij kon met het oog op de erfe nis van zijn vader. Als het een maal bekend wordt dat mijn dochter gaat scheiden, krijgt hij nergens een cent meer. En boven dien kunnen we dan zijn schul- bekentenissen opkopen en hem op die manier de duimschroeven aanzetten. We hebben hem vast, Goby. Hij kan niet meer voor- of achteruit." Hij sloeg met zijn vuist op ta fel. Zijn gezicht stond grimmig en triomfantelijk. „Ik moet nu naar Curzon Street", zei de miljonair. „Ik ben je zeer dankbaar, Goby. Je bent een kerel uit duizend". „Dank U, meneer Van Aldin", zei Goby, met een glans van ge noegen op zy'n gezicht. „Ik pro beer mijn best te doen". Van Aldin ging niet regelrecht naar Curzon Street. Hij ging naar de City, waar hy twee conferen ties had die zyn tevredenheid nog deden stijgen. Van daar nam hij de undergrond naar Down Street. Toen hij Curzon Street insloeg, kwam er iemand uit no. 160 en liep de straat in zijn richting af, zodat ze elkaar passeerden. Een ogenblik meende de miljonair dat het Derek Kettering in eigen per soon was; de man was van de zelfde lengte én had Dereks hou ding. Maar toen ze elkaar nader den, zag hy dat de ander hem vreemd was. Of neen, vreemd was hy hem toch ook niet; zyn gezicht riep in de geest van de miljonair een vage herinnering wakker, en stond in verband met iets onaangenaams. Tevergeefs pijnigde hy zyn hersenen, maar hij gaf het op. Hy ging verder, ongeduldig het hoofd schuddend. Hij had ér het land aan, iets te moeten opgeven. Rut Kettering verwachtte hem blijkbaar. Ze sprong op en gaf hem een kus, toen hij binnentrad. „En vadertje, hoe gaat het met de zaken?" „Heel goed", zei Van Aldin, „maar ik dien eens een paar woorden met je te spreken, Ruth". Hij zag haar byna onmerkbaar veranderen. De openhartigheid van haar begroeting maakte plaats voor iets schuws, alsof ze plotseling op haar hoede was. Ze ging in een grote fauteuil zitten. „Wel vadertje, wat is er?" vroeg ze. „Ik heb vanmorgen je man ge sproken", zei Van Aldin. „Hebt u Derek gezien?" „Ja, en hij had heel wat ver draaid brutale dingen te vertel len. Toen hij wegging zei hij iets dat ik niet begreep. Hij raadde me aan volkomen openhartig te zijn met mijn dochter. Wat kan hy daarmee bedoeld hebben, Ruth?" Mrs. Kettering verschoof een weinig in haar stoel. „Dat dat weet ik niet, va dertje. Hoe kan ik dat weten?" „Dat weet je natuurlijk wél", zei Van Aldin. „Hy zei nog iets anders: dat hij zijn eigen vrien den had en zich met de jouwe niet bemoeide. Wat bedoelde hij daarmee?" „Dat weet ik niet", herhaalde Ruth. Van Aldin ging zitten. Er kwam een harde trek om zijn mond. Hij sprak nu alsof hij over zaken redeneerde. „Kijk eens, Ruth. Ik begin niet aan de zaak, als ik niet alles weet. Ik weet zeker of die man van jou geen herrie zal maken. Ik geloof dat ik de middelen bézit om hem de mond te snoeren, maar dan moet ik ook alles weten. Ik vraag je nu ronduit: Wie is de man?" „Welke man?" „De man. Dat bedoelde Derek natuurlijk, Een man met wie je speciaal bevriend bent. Je behoeft niet bang te zyn, lieve kind. Ik weet dat er niets van belang ach ter steekt, maar als de zaak voor het gerecht mocht komen moet ik op alles voorbereid zyn. Ik moet weten wie de man is, en hoever je vriendschap met hem is ge gaan". Ruth antwoordde niet. Zenuw achtig kneep ze haar handen sa men. „Kom, beste kind", sprak Van Aldin op wat mildere toon. „Je hoeft niet bang te zijn voor je va der. Ik ben toen in Parijs toch ook niet boos op je' geweest? Allemachtig Plotseling zweeg hij. .(Wordt vervolgd.) (ADVERTENTIE) Muitte .JU» TERNEUZEN - Noordstraat 84—86 - Telefoon 2573 SAS VAN GENT - Zuidstraat 2 - Telefoon 800 HULST - Broodmarkt 6 - Telefoon 2955 SLUIS - Kapellestraat De verkoop start op 12 januari, 's morgens om half negen. China's propagandachef Tao Tsjoe, tevens vice-premier, is volgens de correspondent van een Japans blad donderdag door rode gardisten door de straten van Peking gesleept. Hij wordt reak- tionair en burgerlijk genoemd. Op aanplakbiljetten in Peking was donderdag te lezen, dat par tijvoorzitter Mao Tse-Toeng en ondervoorzitter Lin Piao op een recente partijbijeenkomst kritiek hebben geleverd op staatshoofd Lioe Sjao-Tsji en partijsecretaris Teng Hsiao-Ping. Zij zouden af wijken van de Mao-lijn. Het blad „Hongkong Star" meldde donderdag, dat er de af gelopen dagen in de straten van Kanton hier en daar pamfletten tegen Mao zijn aangetroffen. Het citeert een vrouw die uit deze Zuidchinese stad in Hongkong is aangekomen en een aanplakbil jet heeft gezien waarop stond: „Voorzitter Mao is een fanaticus als Hitier. Hij leidt China naar een rampzalig einde. Alle ver standige Chinezen moeten hem weerhouden van deze zelfmoord- taktiek". Minister Luns bespreekt „Vietnam" met Amerikaanse ambassadeur Minister Luns heeft donder dagochtend de ambassadeur der Verenigde Staten, de heer Tyler, ontvangen. Aangenomen kan worden, dat de kwestie-Vietnam besproken is, aldus de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Op 28 december j.L heeft de minister in de Tweede Kamer gezegd, dat de regering niet zou nalaten de regering der Verenig de Staten te benaderen en haar op de hoogte te brengen van „de begrijpelijke zorg en verontrus ting, die door deze kamer wordt gevoeld naar aanleiding van de jongste ontwikkeling in Viet nam. Zij hoopt daardoor te be reiken, dat deze stap zal kun nen bijdragen tot het ook door deze kamer beoogde doel". Registratie van niet-Britse immigranten voor dienstplicht in Australië Over ongeveer vier weken wordt een begin gemaakt met de inschrijving voor de dienstplicht van niet-Britse immigranten in Australië. Britse immigranten zyn gelijkgesteld met Australische staatsburgers en zijn vanaf hun twintigste jaar dienstplichtig. Immigranten uit andere lan den kunnen vanaf hun 21ste jaar opgeroepen worden voor de twee jaar durende militaire dienst. Verwacht wordt dat ongeveer 4000 niet-Britse immigranten zullen worden ingeschreven. Im migrantenkinderen die met hun familie naar Australië zijn ge komen mogen inplaats van in Australië de dienstplicht te ver vullen teruggaan naar hun vaderland. De inlijving van immigranten, met als kans vervulling van de dienstplicht bij het Australische detachement in Vietnam, heeft geleid tot protesten van Euro pese landen, waaronder Rusland. Niet-Britse immigranten, die in hun vaderland 15 maanden of langer gediend hebben, kunnen by de Australische regering een verzoek tot volledige vrijstel!!: indienen. Zij die korter hebben gediend, komen voor verminde ring van diensttijd in aanmer king. De dochter en de zoon van het Chinese staatshoofd Lioe Sjao Tji hebben in een uitvoerig artikel in een vlugschrift van de rode garde hun vader beschuldigd de revo lutie te hebben verraden. Zij zeg gen, dat zij tijdens het nieuw jaarsfeest 1966 door hun moeder op de hoogte zyn gesteld van zyn burgerlijk en reaktionair gedrag. 12.365 NIEUWE WONINGEN IN NOVEMBER In november 1966 zijn. volgens gegevens van het centraal bürè'ati voor de statistiek 12.365 nieuwe woningen gereedgekomen. v In november 1965 werden 10.982 nieuwe woningen opge leverd. In de jaren 1960 t/m 1964 kwamen in de maand november gemiddeld 9181 wo ningen gereed. Het aantal in de eerste elf maanden van 1966 gereedgeko men woningen bedraagt 106.466, tegen 100.596 in de overeen komstige periode van 1965. Ge middeld kwamen in de overeen komstige perioden van de jaren 1960 t/m 1964 75.682 woningen gereed. Van de in november vol tooide woningen werden er 1648 uitgevoerd in systeembouw. In de eerste elf maanden van 1966 kwamen 16.016 systeemwoningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.416.098 woningen ge bouwd, waarvan er 160.821) zijn uitgevoerd in systeembouw. In november 1966 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 8414 woningen (in november 1965 met 9251 woningen). In de eerste elf maanden van 1966 werd begonnen met de bouw van 105.319 woningen, tegen 110.990 woningen in de overeenkomstige periode van 1966. Daar het aantal gereedgeko men woningen in november gro ter was dan dat van de in aan bouw genomen woningen, daalde het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 146.899 op het ein de van die maand. NIEUWS IN HET KORT De Spaanse politie zou tweë arrestaties hebben verricht in verband met de moord op de Algerijnse leider Mohammed Khider. Het zouden een Al gerijn en iemand uit midden- Europa zijn. Naar één man, die ook bij de aanslag betrok ken zou zijn, wordt nog ge zocht. Argentinië heeft woensdag zijn territoriale wateren van twaalf tot tweehonderd mijl uitgebreid, voornamelijk om de visstand langs de kust te beschermen. De maatregel is met name gericht tegen de talrijke Russische en Cubaan se vissersboten die daar ge regeld hun netten uitwerpen. Volgens betrouwbare kringen' zijn de Argentijnse autoritei ten van oordeel dat deze sche pen ook infiltraties van com munistische guerrillastrijders kunnen vergemakkelijken. Radio-Havanna heeft gemeld, dat Cubaanse strijdkrachten vier „piraten uit Florida" heb ben gevangen genomen en eer vijfde gedood toen de ballin gen probeerden een groep van- 20 Cubanen per boot naar Flo rida te smokkelen. De twin tig Cubanen waren ook ge grepen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2