Wil Hanoi toch onderhandelen? Moeilijkheden over bouw nieuwe Nederlandse straaljagers De posttarieven Soekarno belooft verantwoording Productiebeperking bij Pbiiips VRIJGELATEN GEVANGENEN VAN VIETCONG DOEN RELAAS Landelijke huisartsenvereniging akkoord met regeringsvoorstellen Witte Huis vraagt Naoi om bevestiging HET WEER TWEEDE KAMER Oe Thant zet handtekeningen voor herstel van Florence Weerbericht Hoogwater Zon- en Frank, by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJDAG 6 JANUARI 1907 23e Jaargang No. 6855 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent, verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Als de Verenigde Staten, na definitieve cn onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam, zouden voorstellen met de regering in Hanoi in contact te treden, zal dit voorstel worden bestudeerd. Dit heeft de vertegenwoordiger van Noord-Vietnam in Parijs, Mai Van Bo, donderdag tijdens een door de diplomatieke pers in de Franse hoofdstad aangeboden lunch gezegd. Naar aanleiding van de voor stellen van Oe Thant zei Mai Van Bo dat zijn land elke inmen ging van de Verenigde Naties verwerpt omdat zij in strijd is met de akkoorden van Genève. Volgens hem moet elk voorstel voor een vreedzame regeling on derscheid maken tussen „do Ame- rikaanse agressor" en het aan gevallen Vietnam. Hij zei dat het standpunt van zijn regering inzake een vreed zame oplossing van de kwestie- Vietnam is. dat de Verenigde Sta ten het Zu.idvietnarrese bevrij dingsfront moeten erkennen, er mee moeten onderhandelen en alle vraagstukken inzake Zuid- Vietnam met deze organisatie, die zij als 'de werkelijke verte genwoordigster van het Zuidviet- namese volk ziet. moeten oplos sen. Noord-Vietnam eist voorts erkenning van het programma van vier punten, dat het als basis voor een regeling van de kwestie heeft opgesteld. Om goede wil te tonen moeten de Verenigde Sta ten definitief en onvoorwaarde lijk dé bombardementen op N. Vietnam stopzetten, aldus Mai Van Bo. Het Witte Huis heeft onmiddel lijk na de uitlatingen van de Noordvietnamese vertegenwoor diger in Parijs, Mai Van Bo. de Noordvienamese regering om een officiële bevestiging daarvan verzocht. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft naar aanleiding van de verkla ring van Mai Van Bo bevestigd dat de Verenigde Staten bereid zjjn de bombardementen van N.- Vletnam geheel te staken zodra zij de verzekering hebben gekre gen, dat deze maatregel gevolgd zal worden door een dienovereen komstige tegenprestatie van N. Vietnam. De regering van de Verenigde Staten, aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, ziet steeds met belangstelling nieuwe inlichtingen of verduidelijkingen aangaande de bedoelingen van N.-Vietnam tegemoet. De Amerikaanse regering heeft geen enkele precisering of beves tiging ontvangen ten aanzien van een vermindering van infiltraties van Noordvietnamese troepen naar het zuiden via Laos. zoals in De Amerikaanse regering heeft sommige persberichten verluidde, ook geen enkele nauwkeurige aanwijzing ontvangen aangaande het standpunt van Hanoi met be trekking tot eventuele vredeson derhandelingen. Diplomaten en waarnemers bij de Verenigde Naties achtten de voorstellen van Mai Van Bo be moedigend. Zij zouden er toe strekken, aan te tonen dat Ha noi, hoewel het moeite doet om een politieke overwinning te be halen, aan de andere kant de materiële en militaire realiteiten van hét conflict niet uit het oog verliest, met andere woorden, de moeilijkheid om het Amerikaanse exoeditieleger te verslaan. Naar de mening van zekere deskundigen schijnen de verkla ringen van Mai Van Bo tevens te bevestigen, dat de ontruiming van de Amerikaanse troepen niet beschouwd wordt als een vereiste voor vredesondernandejingen. Het zou er dus op lijken, dat Ha noi dichter bij de Russische op vattingen blijft dan bij die van Peking. De Zuidkoreaanse oorlogsbijdrage Zuid-Vietnam heeft Zuid-Ko- rea afgelopen zomer gevraagd piloten te sturen voor de strijd tegen de Viecong, maar de rege ring heeft dit verzoek afgewezen omdat een dergelijke Koreaanse bijdrage naar haar mening niet nodig is. Dit heeft de minister van defensie. Soeng-Oen Kim. op een persconferentie meegedeeld. Hij verklaarde dit naar aanlei ding van berichten dat Noord- Koreaanse piloten nu ook piloten naar het zuiden zou sturen. Er vechten op het ogenblik 45.000 Zuiükoreanen in Zuid-Viet nam. De Zuidkoreaanse regering heeft herhaaldelijk verklaard dat het niet de bedoeling is dit con tingent te vergroten. Zuid-Korea zou straaljagerpilo ten naar Zuid-Vietnam kunnen zenden op voorwaarde dat zij deelnemen aan vluchten boven Noord-Vietnam. zo verklaarde de minister volgens A.F.P. Naai' zijn mening zouden zij niet uitslui tend voor operaties ten zuiden van de zeventiende breedtegraad moeten worden ingezet, want, al dus minister Kim, wanneer bij foutieve beschietingen slachtof fers onder de burgerbevolking vallen zou de vriendschap van de Zuidvietnamezon voor Zuid-Ko rea er onder leiden, 1 DINER VOOR BRUIDSPAAR Leiden: In de „Lakenhal" in Lei den heeft de regering woensdag avond een diner aangeboden aan het aanstaande bruidspaar prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. V.l.n.r.: H. M. de koningin, minister-president Zijl stra, prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en mevrouw Zijlstra. Na de bespreking, die de lei ding van het Philïpscohcern gis termiddag met de betrokken vakbonden heeft gehad, heeft de onderneming meegedeeld, dat zij de arbeidsinspektie toestemming heeft gevraagd om in haar tot de hoofdindustriegroep licht beho rende bedrijven te Deurne, Maar- heeze, Oss en Roosendaal, als mede in haar condensatorenfa- briek te Zwolle, vanaf 23 januari 1967 gedurende enige maanden korter te werken. Het doel van deze werktijdverkorting is, door Twee Amerikaanse burgers, die woensdag samen met een Fi lippijnse vrouw door de Vietkong zijn vrijgelaten, hebben donder dag het relaas van hun gevangen houding gedaan. De mannen, Thomas Scales en Robert Monahan, waren in mei vorig jaar gevangengenomen toen hun jeep het begaf op de weg tussen Saigon en Voeng Tan. Sa men met hen werd mevrouw Phelia Gaza vrijgelaten, die in juni met haar man, een piloot, was aangehouden door de Viet kong. Haar man overleed een week voor haar vrijlating. In het legerhospitaal te Long Binh- verklaarden Scales en Mo nahan tegenover verslaggevers dat zij by hun vrijlating voorzien waren van „certificaten van be rouw", omdat zij in het kamp op verzoek van de dertig man sterke staf altijd zongen en floten, wat als teken van berouw werd op gevat. Toen het gevangenkamp een maal door Amerikaanse vliegtui gen werd bestookt met bommen en raketten, hadden beide gevan genen zich op de grond gewor pen. „Enkele oudere Vietkong- strijders dwongen ons echter de benen te nemen en wij wisten één van de schuilkelders te be reiken waarmee de hele jungle bezaaid was", aldus Scales. Het eten bestond uit rijst en vis. In het begin was het moeilijk daarvan meer dan enkele mon den vol te eten, maar de guer rillastrijders hadden erop aange drongen desnoods tegen hun wil in meer te eten. „Iedere nacht werden wij ge ketend met een kabel rond onze enkels, maar die zat niet zo strak dat het pijn deed", zo verklaarde Monahan. De twee Amerikanen en de Fi lippijnse hadden van de kamp staf geld gekregen om na hun vrijlating de bus naar Saigon te nemen. Nadat hun vrijlating reeds door de klandestiene radiozender van de Vietkong was aangekon digd, werden zij ongzeveer 64 km ten noorden van Saigon door re geringstroepen opgevangen. tijdelijke verlaging van het pro- düktieniveau, een aanpassing van de voorraden te bereiken. Er zal één dag per week niet worden ge werkt; in Zwolle door een be perkt aantal werknemers twee dagen niet. Het verkort werken heeft betrekking op 2.275 van de 4700 personeelsleden in deze be drijven. De maatregelen zijn be sproken met de vakorganisaties en met de ondernemingsraden. Het personeel is inmiddels inge licht. Philips is van plan de uitkerin gen krachtens de werkloosheids wet aan te vullen tot het normale inkomen van de werknemers. Aan de bedrijfsvereniging is hier voor toestemming gevraagd. Vliegtuigongeluk in de Verenigde Staten In de Amerikaanse plaats Shrewsbury is donderdag een vliegtuig neergestort dat een verbinding onderhield tussen de buitenwijken van New York en de vliegvelden van de stad. Alle inzittenden de piloot en acht passagiers zijn hierbij om het leven gekomen. VORSTELIJKE HUWELIJKSG ASTEN ZATERDAG VERWACHT De vorstelijke gasten die dins dag 10 januari het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zullen bijwo nen, worden zaterdag 7 januari op Schiphol verwacht. Het vliegtuig van prinses Christina van Zweden zal om 11.10 uur landen. Prinses Alice, gravin van Athlone en graaf Henri de Laborde de Monpezat komen om 12.05 uur aan. Om 17.55 uur wordt prinses Marga- rethe van Denemarken verwacht. Bij de besprekingen tussen Nederland en de Amerikaanse vliegtuigenfabriek van Northrop over aankoop en bouw van F-5- straaljagers voor de koninklijke luchtmacht zijn, naar wordt ver nomen, moeilijkheden gerezen. Deze moeilijkheden hebben er toe geleid dat thans wordt onder zocht, of er nog een andere mo- De Tweede Kamer heeft don derdagmiddag een motie aange nomen, waarin de regering wordt uitgenodigd de verhoging van het nieuwsbladtarief terug te brengen tot 15 procent en deze verhoging niet eerder te doen ingaan dan op 1 juli van dit jaar. De motie van de afgevaardigde Aantjes (a.r.p.), waarin dit ver zoek is neergelegd, werd n.l. door de overgrote meerderheid van de Kamer aangenomen. Minister De Quay (verkeer en waterstaat) had aanvaarding van deze motie ontraden. Hij hield de Kamer voor dat het aannemen van de motie zou betekenen dat er vertraging ontstaat in de aan sluitmogelijkheden voor de tele foon. Die vertraging zou voor dit jaar betrekking hebben op onge veer 10.000 aanvragen en voor komende jaren betrekking heb ben op 2.000 aanvragen per jaar. De Kamer verwierp de motie van de afgevaardigde Tolman (c.h.u.) waarin er bij de regering op wordt aangedrongen de nog niet ingevoerde tariefsverhogin gen voorlopig op te schorten. De frakties van de c.h.u., s.g.p., g.p.v., p.s.p., cp.n. en boerenpartij spraken zich uit voor aanvaar ding van deze motie. De begroting 1967 van 't PTT- staatsbedrijf werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft woensdag 400 exemplaren ge tekend van een inleiding op de boodschap die paus Paulus tot de algemene vergadering in oktober 1965 heeft gericht. De tekst van deze rede met een inleiding van de paus en een voorwoord van Oe Thant zal in 400 exemplaren in leer en zijde gebonden voor 350 dollar per stuk worden verkocht ten bate van het fonds voor hulp aan de door de watersnood ge teisterde Italiaanse stad Florence. Wat de huisartsen betreft is het geschil rond hun honoraria thans uit de wereld. In de extra leden vergadering van de landelijke huls artsen-vereniging die donderdag avond in het R. A. I.-congres-cen trum in Amsterdam werd gehou den, besloten 52 van de 62 stem gerechtigde afgevaardigden uit dc districten akkoord te gaan met de Jongste voorstellen van de regering, hiermede het advies van het cen traal bestuur van de L. H.V. vol gend. De thans aanvaarde voorstel len komen in hoofdzaak op het volgende neer: 1. De pensioenvoorzieningen van de huisartsen gaan in op 1 janua ri 1967. Minister Veldkamp had 1 oktober voorgesteld. De zieken fondsen zullen 2,41 per patiënt per jaar reserveren voor genoem de voorzieningen. 2. Het inhalen van de achter stand van 51% door de honoraria in drie jaarlHkse termynen op 1 januari 1968.1 januari 1969 en 1 januari 1970 met 17% te verhogen. Deze „inhaal" zal in elk geval doorgaan, tenzij zich on het sooiaai-economische vlak ca lamiteiten voordoen. De verho gingen zijn dus niet afhankeiyk van het sociaal-economisch beleid van de regering. Het lionnrerin oscontract voor de huisartsen Uit kringen van het bedrijfsleven verneemt A. N. P. dat het geens zins vaststaat dat van die zijde in de ziekenfondsraad medewerking zal kunnen worden verleend aan de vereiste goedkeuring van hel honoreringscontract voor de huis artsen dat het kabinet heeft voor gesteld. Dit houdt verband met de belangrijke financiële consequen ties van het voorstel van het kab) net de produktie van De onderhandelingen over een koninklijke lucht- (eventuele aankoop van F-5- straaljagers (ter vervanging van .Thun- Ook is men in deze kringen voorshands niet overtuigd van de daarvoor gegeven motivering in het rapport-Van der Ven, Overi gens heeft men nog onvoldoende kennis kunnen nemen van dat rapport. Elk contract tussen ziekenfond-1 sen en huisartsen behoeft vol- gens de wet goedkeuring van de ziekenfondsraad, i.e. een commis sie van die raad waarin de con tractsluitende partijen niet verte genwoordigd zijn. Deze commis sie is samengesteld uit kroonle- den, werkgevers en werknemers. Haar besluit over een contrast behoeft weer de goedkeuring van de ziekenfondsraad waarin naast kroonleden, werkgevers en werknemers ook representanten van de contractsluitende partijen zitting hebben Voor de besluiten van deze raad is een tweederde meerderheid nodig. gelijkheid is het voor de macht nodig geachte aantal te verwezenlijken. Het was de be doeling zo mogelijk de produktie der F-5-straaljachtvliegtuigen in licentie te doen geschieden bij de N.V. Koninklijke vliegtuigenfa briek Fokker, maar het is geble ken dat daarvoor een te hoge prijs zou moeten worden betaald. Toen die mogelijkheid om de nationale vliegtuigbouwindustrie bij de produktie te betrekken het geen ook met het oog op de werk gelegenheid van belang is niet te verwerkelijken bleek, is ge dacht aan de mogelijkheid de produktie door de Northropvlieg- tuigenfabriek in Hawthorne in Californië te laten uitvoeren, maar die was, wegens een ver schil van inzicht tussen partijen, niet uitvoerbaar. In opdracht van de Nederland se minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, worden thans andere mogelijkheden nagegaan. Daartoe is donderdag een com missie van Nederlandse deskun digen naar Canada vertrokken. Deze commissie, waarvan com modore Robertus, kolonel ir. Stokla en luitenant-kolonel R. Wijting deel uitmaken, zal bij de Canadese dochtermaatschappij Canadair van de Amerikaanse General Dynamics vliegtuigen- fabriek onderzoeken of de pro duktie van voor Nederland be stemde F-5-vliegtuigen kan wor den ingepast in de reeds voor de Canadese luchtmacht daar aan de gang zijnde produktie van F-5- straaljagers. De moeilijkheden die in de be sprekingen tussen Nederland en de Northrop-vliegtuigenfabriek aan het licht zijn gekomen, heb ben niet alleen betrekking op de kosten, maar ook op de interpre tatie van de offerte die Northrop heeft gedaan. President Soekarno van Indo nesië heeft donderdag bekendge maakt dat hg volgende week in het openbaar verantwoording zal afleggen over het beleid dat leid de tot de mislukte communisti sche staatsgreep van 1 oktober 1965. Na afloop van een vergadering in het presidentieel paleis met de sterke man generaal Soeharto, andere leiders van de Indonesi sche strijdkrachten en het kabi netspresidium, verklaarde Soe karno tegenover verslaggevers dat hy nog vóór lebaran (het is lamitische nieuwjaar) zijn vroe gere beleid zal uitleggen aan het consultatieve volkscongres.. Lebaran valt op 12 of 13 januari. Het nieuws dat Soekarno ge volg zal geven aan het zes maan den geleden door het volkscon gres uitgevaardigde bevel tot uitleg werd door Soeharto aan de verslaggevers meegedeeld. De militaire leider verklaarde dat Soekarno het verslag over zijn beleid schriftelijk bij het be stuur van het volkscongres zou indienen en dat het later open baar gemaakt zou worden. Hij noemde echter geen datum. De president heeft steeds ver meden de communistische partij van Indonesië (P.K.I.) te veroor delen voor het leiden van de staatsgreep. Evenmin heeft hy ooit openlijk toegegeven dat de communisten door de fouten en het beleid van het vorige regiem hun greep naar de macht konden uitvoeren. Op de vraag van verslaggevers wat de inhoud van zijn schrifte- ïyke verklaring zou zijn, ant woordde Soekarno: „Wacht maar af". Hy was kennelijk in een goede bui, want alle verslag gevers kregen een das ten ge schenke, een traditioneel gebaar by het aanbreken van het nieuw jaar en het eind van de heilige vastenmaand, de ramadan. allereerst de overjarige derstraeks" en de T-33-straal- trianers en mogelijk later ook van een aantal R F-104 G „Starfigh- ter" foto-verkenners) zijn, in samenwerking met België, reeds 14 maanden geleden begonnen. Tijdens die onderhandelingen heeft Northrop een offerte ge maakt voor een eventuele pro duktie in licentie in Nederland en voor een eventuele produktie bij Northrop in Californië. Deze of ferte gold eerst tot 1 juli 1966; zij werd op verzoek van Nederland en België verlengd tot 1 januari 1967. Na die datum moest met een flinke prijsstijging rekening wor den gehouden, welke in totaal tenminste 50 miljoen gulden zou bedragen. OPKLARINGEN De aanhoudend noordelijke stroming in de hogere niveaus voerde donderdag een lagedruk gebied Over ons land. Het gaf aanleiding tot een oplevende buienaktiviteit, waarbij voorna melijk in het midden en oosten van het land op vele plaatsen on geveer 10 cm sneeuw viel. Vandaag wordt het weer be paald door een hogedrukgebied ten westen van Ierland met een uitloper over Skandinavië en relatief lage druk boven oost- Europa. Bij een matige wind uit noordelijke richtingen komen naast opklaringen enkele ver spreide sneeuwbuien voor. Het temperatuurverloop vertoont een verdere neiging tot dalen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Opklaringen In de ochtend lichte tot ma tige vorst. Temperaturen in de middag om het vriespunt. Zwak ke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Opklaringen en slechts op enkele plaatsen een sneeuwbuitje VRIJDAG 6 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG 7 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.07 10.33 11.07 11.06 n.m. 10.38 11.14 11.48 11.47 JANUARI v.m. 11.02 11.38 12.12 12.11 n.m. 11.42 12.18 11.52 11.51 Maanstanden ZON MAAN op onder op onder Jan. 6 8.47 16.44 4.18 13.13 7 8.47 16.44 5.44 13.38 8 8.46 16.47 7.05 14.13 9 8.46 16.48 8.17 15.01

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1