Nederland ontwaakt uit zijn roes Drs. Brouwers: Amsterdamse wegpiraten bij Utrecht klemgereden BEURSOVERZICHT DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Donderdag 5 januari 1967 De wind steel* op. Langzaam ontwaakt Nederland uit zijn roes. Het onbezorgde expansie- feest spoedt zich ten einde. De welvaart valt ons niet meer in de schoot. De inflatie-peppil kik kert ons steeds minder op. Zijn sporen tekenen zich af in onze economie. In het nuchtere licht van een nieuwe dag raken onze wat onzekere benen weer de be gane grond. Dit schrijft traditiegetrouw de secretaris-generaal van het departement van economische zaken, drs. G. Brouwers, bij de jaarwisseling in het eerste num mer voor 1967 van economisch- statistiscbe berichten. Aan zijn artikel, getiteld „koe ler weer", wordt het volgende ontleend: Er zijn er die nu het woord recessie laten vallen. Dat is niet het punt waar het in de eerste plaats om gaat. Een afzetcrisis is bij alle schaarste aan liquiditeit nog niet in het zicht. De over- besteding is nog niet bedwongen. De arbeidsmarkt ontspant zich, maar vooralsnog in het bijzon- Angolese vrijheidsstrijders in opleiding Een foto, welke via Peking is ont vangen, laat Angolese vrijheids strijders zien, die worden opge leid voor de strijd tegen het Por tugese kolonialisme. Het kost de Portugezen extra inspanning om Angola en Mozambique te zuive ren van infiltranten. der in het bouwbedrijf buiten het westen. De loon- en prijsbe weging is in 1967 bepaald nog aan de hoge kant. Het externe evenwicht wordt met een over schot van mogelijk enkele hon derden miljoenen op de beta lingsbalans nog nauwelijks of eigenlijk niet bereikt. Zolang trouwens de internationale con junctuur niet sterker daalt, is een ernstige recessie speciaal in Nederland niet zeer waarschijn lijk. De wijzigingen die zich ge nuanceerd in het buitenland vol trekken, hebben merendeels het karakter van een terugkeer naar ■het evenwicht uit een vroegere of latere overspanning. In zover re past de ontwikkeling hier in het algemene beeld. Een be perking zij het te langzaam van de inflatie, om straks zo hoopt men op basis van een beter even wicht solider door te groeien. STJGING DEE PRODUKTIE- KOSTEN MOETEN TOT STILSTAND KOMEN De stijging der produktiekos- ten is een Europees verschijnsel, maar zij was reeds jarenlang bij ons het sterkst. De arbeidskos ten per eenheid produkt namen ten opzichte van de concurren ten in tien jaar tijds met meer dan 20 toe. Traditionele be drijfstakken beginnen af te brok kelen, en het tempo zou zich wel eens kunnen versnellen. Het is de vraag of expansiever vormen van produktie dit dan voldoende kunnen compenseren. Wij kun nen van een beperkt aantal mo derne grootbedrijven voorshands nog niet alleen bestaan. Bij for cering door de inflatie van de veranderingen in onze economi sche structuur, zou zij uit haar voegen kunnen raken. Een open vraag is welk deel van ons be drijfsleven bij een ernstige reces sie solide zou blijken. De stijging der produktiekos- ten moet tot stilstand komen. De inflatie wordt niet alleen ge vaarlijk maar ook irritant. Hoog ste prioriteit is nu de prijs- en loonspiraal te doorbreken. Daar naast moet de structurele werk loosheid, die hier en daar ont staat, door selectieve stimulering van meer belovende bedrijvig heid worden opgevangen. Euro pa is interdependant, maar wij hebben een marge waarin een doelbewuste politiek de prijs- en loonstijging zekere tijd binnen redelijke grenzen kan houden. Hoe zou men anders ooit de illusie van internationale coör dinatie kunnen koesteren, wan neer niet elk zijn plicht in eigen huis zou doen? HARMONISCHER INKOMENSPOLITIEK De conjunctuurpolitiek als jaar op jaar-beleid bedreven, is tekort geschoten. Wij moeten het eco- nomicch leven en dus het beleid op langere termijn oriënteren, zowel naar de kant van de vraag als naar die van het aanbod. Wij zullen primair de vrome wens van de inkomenspolitiek, of wij het moeilijk vinden of niet, tot werkelijkheid moeten raken. „Vrije loonpolitiek en volle dige werkgelegenheid bleken contradictoir. Wij moeten naar algemener loonrondes met mo gelijk meer accent op het directe geldinkomen, en winstdeling waar de rentabiliteit naar ver houding gunstig is. Dat zal ook de bewegelijkheid van de ar beidsmarkt bevorderen". Aldus drs. Brouwers, die voorts de na druk legt op z.i. een der be langrijkste sociaal-economische vraagstukken onzer dagen: een harmonische inkomenspolitiek. Hetzelfde geldt z.i. voor de uitgaven en inkomsten van de overheid. NIEUWE MACHTSVERHOUDINGEN „Wij zitten nog met vele vezels vast aan het verleden, de volks opinie verandert moeilijk. Een Belg is een Belg en een Hol lander is een Hollander, and never the twain shall meet. Een Duitser is een Duitser en daar mee basta. Wij dachten met en kele forse daden Europa te con strueren. Het blijkt nu, dat wij nog steeds aan de fundamenten bezig zijn". Het verdrag van Rome was een meesterlijke kernconstructie, zij zal het laatste woord niet zijn. De uiteindelijke onvermij delijke toetreding van Engeland en daarmee van sommige andere landen tot de Euromarkt, hoe noodzakelijk voor een stabieler evenwicht, zal grotere gevolgen hebben dan men meestal'denkt. Nieuwe machtsverhoudingen gaan ontstaan waarbij naast de vier grote landen een Benelux- en een Scandinavisch blok voor het gewicht der kleinen zouden moeten zorgen. Niet het minst in een dergelijk perspectief is een reactivering van de Benelux- gedachte urgent. „De resistentie tegen de depressiebacil is vrij groot ge worden. Zelfs met de relatieve soberheid der middellange ter mijnprognoses zal, als wij ons verstand gebruiken, het natio nale inkomen in 20 jaar ver dubbeld kunnen zijn. De mate riële vrijheid dan verkregen en de geestelijke ontplooiing daar door mogelijk, maken het de moeite waard een constanter koers te sturen". Aldus drs. G. Brouwers in de „Economisch Statistische Berichten". Prinses Gracin met kinderen Prinses Gracia van Monaco ver toeft momenteel met haar kinde ren in de Verenigde Staten. Grotonderzoekers in veiligheid De zes grotonderzoekers, die in een onderaards gebied bij An- necy werden vermist, zijn woens dagochtend naar boven gekomen. Men trof de jongelieden aan op 800 meter van de ingang van de grot, verkleumd tegen elkaar ge leund bij een waterval. De jongste van het gezelschap lijdt aan lichte bevriezingsver schijnselen aan handen en voe ten. Hij werd het eerst naar bo ven gebracht en in een zieken huis in Annecy opgenomen. De tocht van de grote naar het dal nam nog drie kwartier in beslag omdat de jongen, die 15 jaar is, over een beijzeld paadje op de rug van een redder naar beneden moest worden gedragen. De jongelieden, die volkomen uitgeput waren, beschikten over een beperkte uitrusting en had den nog voedsel voor één dag. Het hoofd van de plaatselijke reddingsdienst noemde het on dernemen van een ontdekkings tocht in de grot in dit jaargetijde „een grove onvoorzichtigheid". De redders moesten acht uur door ijskoud water waden om de jon gelieden te bereiken. Een witte Porsche van de rijks politie heeft dinsdagavond op de rijksweg Utrecht-Amsterdam na een wilde achtervolging twee heftruckchauffeurs, de 23-jarige I. en de even oude B., beiden uit Amsterdam, aangehouden. B. ge droeg zich later in de cellen van het Utrechtse politiebureau bij zonder recalcitrant: eerst ver nielde hij met een ingemetseld betonnen tafelblad, dat hij los rukte, een deel van het meubilair en later sloeg hij in een andere cel een ruit in. De rijkspolitiewagen wilde dinsdagavond omstreeks half negen een personenwagen aan houden, die met hoge snelheid (140 km per uur) in de richting Utrecht reed. De rijkspolitie kon de wagen echter niet passeren, omdat de bestuurder zigzaggend over de rijksweg reed. Uiteinde lijk werd de hulp ingeroepen van de gemeentepolitie van Utrecht, terwijl ook van de zijde van de rijkspolitie assistentie werd ver leend. Tenslotte kon de wagen tot stoppen worden gedwongen. De beide mannen waren op weg naar de automarkt in Utrecht Nieuwe satelliet van Saturnus ontdekt De Franse sterrekundige dr. Audouin Dollfus heeft op 15 dec. j.l. een nieuwe satelliet de tiende van de planeet Satur nus ontdekt. Het hemellichaam heeft een doorsnede van 160 tot 320 km. Sinds 1898 was geen nieu we maan van Saturnus meer ont dekt. Dollfus werkt aan het ob servatorium van Parijs. De mede deling van de ontdekking is ge daan door 't Smithsonian Astro- fysisch observatorium van Cam bridge in de Amerikaanse staat Massachusetts dat als wereld centrum voor de uitwisseling van sterrekundige gegevens op treedt. om hun auto te verkopen. Zij werden overgebracht naar het politiebureau iti Utrecht. B. is later naar het academisch zieken huis vervoerd, omdat hij bij het inslaan van een ruit in zijn cel een slagaderlijke bloeding opliep. Sluiting Beverwijkse conservenfabriek Woensdagmorgen heeft ir. F. van Hattum namens direktie en commissarissen van de N.V. Beverwijkse conservenfabriek aan het gezamenlijke personeel van circa 40 werknemers het vol gende bekendgemaakt: In verband met de moeilijke vooruitzichten voor deze conser venfabriek van beperkte om vang, gepaard met ongunstige ligging midden in de stad Bever wijk, zal tot sluiting van het be drijf worden overgegaan. Aan het gehele personeel zal ontslag wor den aangezegd, doch in verband met de afwikkeling der werk zaamheden zal men nog tot ten minste 1 april 1967 in dienst kun nen blijven. In overleg met de vakbonden is een afvloeiingsregeling vastge steld die verband houdt met leeftijd en dienstjaren. De fabriek zal nog dit jaar worden afgebroken. Op het 2 ha grote terrein zal de Beverwijkse conservenfabriek N.V. tezamen met de N.V. P. de Gruyter en Zoon een koopcentrum laten bou wen voor 50 tot 100 winkeleen heden. Men hoopt deze plannen die gefinancierd zullen worden door het Shell-pensioenfonds en Blaauwveem en die een unieke uitbreiding van het bestaande stadscentrum van Beverwijk be tekenen, in 1970 te hebben gerea liseerd. De plannen worden al uitgewerkt. INTERNATIONALS WEDEROM VRIENDELIJKER De stemming voor de interna- tfcale waarden is gistermiddag bij de opening wederom vriende lijker geweest t.o.v. 't voorgaan de slotniveau. De markt werd ditmaal gesteund door de hogere slotkoers van dinsdag in Wall- street voor de Ned. fondsen. Er was gisteren ook geen Ameri kaans aanbod in Philips en Kon. Olie. Hoewel de koersen niet het hoogteniveau van de morgenuren haalden, was toch van een lichte verbetering bij de opening sprake. Philips verbeterde enkele dub beltjes tot 76,70. Kon. Olie ging een halve gulden omhoog tot 120,60 om later verder uit te lo pen tot 121,30 door lokale vraag. Unjlever lag gevraagd in de markt op 86,40 (85,60). AKU moest een kleinigheid prijsgeven tot 51,60. Hoogovens werd 2 pun ten hoger geadviseerd op 266. K.L.M. was lager doordat dit fonds dinsdag in Wallstreet aan geboden in de markt lag. De han del in de hoofdfondsen was kalm. Wallstreet zette dinsdag voor de eerste beursdag van 1967 met een vaste stemming in. Later op de dag gingen de koerswinsten echter weer geheel verloren waardoor het slot weinig ver anderingen te zien gaf t.o.v. het voorgaande slotniveau. De West- duitse beurzen waren gisteren aan de flauwe kant. De scheepvaartsektor was merendeels wat gemakkelijker hetgeen ook het geval was voor HVA. De staatsfondsenmarkt gaf wederom een vaste stemming te zien speciaal voor de nieuwste 7 procent lening 1966-2 met een hoogste stand op 101%. Ook gis teren is er in deze lening weer ruim gehandeld door herbeleg- gingsvraag. De beurs verwacht Terneuzen heeft na zijn aanwijzing tot industrie kern inderdaad een zeer hoopvolle start te zien ge geven. Naast de hier en in de kanaalstreek al lang ge vestigde grote en kleine bedrijven, hebben zich hier een aantal belangrijke en uiterst belangrijke bedrijven gevestigd, die zich, naar wij hopen, zul len blijven ontwikkelen. Toch liggen er voor Terneuzen nog mogelijk heden voor het grijpen. Zelfs nu, waar men elders dikwijls een zekere terughoudendheid bespeurt, maar dan alleen mits wij zelf, maar niet minder de hogere overheidsorganen in Den Haag en Mid delburg, ten aanzien van Terneuzen en omgeving diligent en geïnteresseerd blijven in het aantrek ken van nieuwe vestigingen en nieuwe ontwikke lingen en initiatieven helpen stimuleren, ook die, welke mogelijk België als uitgangspunt hebben, maar die voor Terneuzen een uiterst belangrijke aanzet zouden zijn naar onze ontwikkeling als oliehaven, waarbij de raffinaderijen van zelf, na zeer korte tijd, wel zullen volgen. Het mag beslist niet zo worden dat men in Den Haag en Middelburg zegt: „Terneuzen is goed ge start, en dat loopt verder wel vanzelf. Laten wij nu alle aandacht aan andere gebieden in Zeeland besteden". Zeker, andere gebieden hebben dezelf de rechten als wij, maar er zijn nu eenmaal projec ten, die wel voor Terneuzen weggelegd zijn, om dat wij hiervoor geografisch het gunstigst gelegen, of soms zelfs de enige aangewezen plaats zijn. Daarnaast zijn er natuurlijk ook plannen, waar voor andere plaatsen beter gesitueerd zijn dan wij. In dit verband wil onze fractie met de meeste klem aandringen op een onmiddellijke aanpak van het Oostelijk Haven- en Industriegebied aan de onen-Schelde. Het is het college bekend dat hier voor een directe belangstelling bestaat, waardoor de ontwikkeling in die richting al direct een goede start zou kunnen hebben. Wij hopen dat het U moge gelukken deze aan zet, via het „Havenschap in studie", op korte ter mijn, op gang te krijgen. Moest dit langs deze weg ;et lukken, dan zal ons gemeentebestuur recht reeks en onder eigen vlag deze urgente zaak dienen aan te pakken. Het feit dat binnen de sluizen en langs de ka- •>->nloevers, in het raam van het streekplan, in de •eehavennota nog ca. 1300 ha als mogelijk indus trieterrein zijn aangewezen, mag ons, noch wie ook, van de ontwikkeling van de open-Schelde tegenhouden. De ontwikkeling kan inderdaad wel eens die richting uitgaan, dat grootgebruikers van vaste en vloeibare produkten zich niet meer bin nen de sluizen, maar aan de open rivier wil vesti gen. Niemand kan ze dan met schade voor onze streek van deze Schelde-oevers afhouden. Waarom ook? Voor de werkelijk grote industrie zijn langs het kanaal, buiten de plannen en tekeningen van onze provinciale en gemeentelijke planologen, nog geen werkelijke kosten gemaakt. En uiteindelijk zullen de kanaaloevers toch ook, zij het misschien met enige jaren vertraging, aan bod komen voor die bedrijven, die zich hier binnen de sluizen werkelijk op hun plaats voelen. Ten aanzien van de haven uitbreiding moeten wij wel haast een noodkreet laten horen. Nadat, reeds enkele jaren vóór de ondertekening van het Traktaat met België over de nieuwe sluizen en kanaalverbreding, de ver antwoordelijke instanties in Den Haag het er over eens waren, dat Terneuzen, op het ogenblik dat de nieuwe sluizen zouden opengaan, ook over enige havenaccommodatie zou moeten beschikken, waar de grotere en zeer grote schepen zouden kunnen worden behandeld, lijkt het er thans op, dat wij op eind 1968 misschien met lege handen zullen komen te staan. Dan gaan de kansen om ook ïe Terneuzen van de schaalvergroting mee te laten profiteren, waar voor tenslotte Nederland ca. 50 miljoen zal heb ben meebetaald, onherroepelijk naar Gent, inbe grepen een aanzienlijke goederenstroom voor onze Zeeuwsch-Vlaamse fabrieken en ik geef U de verzekering dat het heel moeilijk, zo niet onmoge lijk zal zijn, deze later, als dit te Terneuzen wél, maar te laat, zal zijn gebeurd, terug te halen. Ons eigen plan „Snijders" is m.i. tijdig aange pakt, maar zelfs, -indien hiervoor nu direct al de nodige middelen kunnen worden gevonden, kan het niet meer vóór 1970 op ziin vroegst gereed zijn. Moet Terneuzen, en moet de Nederlandse re gering, die tenslotte deze noodzaak al 5 a 6 iaar geleden gekend en onderschreven heeft, dan bin nen een paar jaar met roodbeschaamde kaken staan en hiermede een onvergeeflijke nalatigheid bekennen? Mijnheer de voorzitter, er is nog een kans om althans een zeer kleine voorziening, die in de allereerste behoeften, op zeer bescheiden mate, zal kunnen voorzien, nog tijdig gereed te maken. Or ganisatorisch ligt deze eenvoudig het is een zuivere Riitewaterstaatskwestie en de kosten zijn minimaal. Er zijn geen miljoenen, maar slechts enkele honderdduizenden mee gemoeid en de nodige goede wil. Nu de werkelijke voorzieningen, zoals Gent dis tijdig klaar zal hebben, hier te Terneuzen enkele jaren te laat zullen klaar komen, mag deze nood oplossing niet achterwege blijven. Wij kunnen ons dan tenminste tot 1970/1971 (naar wij hopen) trachten te redden. Niet enkel de haven, maar ook onze kanaal industrie, zit op Uw, op 's Rijkswaterstaats ver lossend woord te wachten Wij hopen dat deze laatste kans volledig benut zal worden. Stadsplanning en woningbouw Wij hopen dat de plannen „Zuidpolder" en Oudelandsche Hoeve prompt zullen worden afge bouwd. Op het hier geplande winkelcentrum kom ik straks terug. „Hof Zeldenrust", geheel ontworpen voor mon- tagebouw, zal echter o.i. met de nodige reserve moeten worden bekeken. Gaarne zouden wij in de loop van het volgende jaar vernemen of er een behoorlijke kans is dat dit plan in zijn huidige opzet nog voor verwezenlijking vatbaar is, of dat het voor een geheel andere bebouwing moet wor den omgewerkt. Wij geloven dat ten aanzien van dit plan elke overhaasting gevaarlijk, ja zelfs funest zou zijn. En is het in dit stadium wel juist om straten- en rioleringsplannen nu al te laten uitvoeren, als wij nog met de mogelijkheid reke ning móeten houden, dat deze later niet met een nieuw soort bebouwing in overeenstemming zou den zijn of omgekeerd. Wat de Katspolder betreft, verheugt het ons dat hier de individuele bouw wel spoedig van start zal gaan. Kunt U ons iets over de vorderingen van het Bouwfonds van de Nederlandse Gemeenten vertellen? Hoe is de stand van zaken in de opgespoten Serlippenspolder? Kunnen wij binnenkort de op levering van de opspuiting door de Rijkswaterstaat verwachten? Ik meen van de heer Hol begrepen te hebben, dat Rijkswaterstaat bijna of geheel klaar is, maar dat nog opgeleverd moet worden. Wan neer kan deze grond bouwrijp worden geacht? Vermoedelijk zal het bebouwingsplan wel grondig moeten worden herzien. Voor het volgende punt vraag ik Uw speciale aandacht. Ik geloof dat wij het er nu, na veel aarzeling, wil over eens ziin. dat aan etagebouw op grote schaal in het Nieuwe Terneuzen riiet te ontkomen is en dat, vooral de jongere generatie, die gelukkig in Terneuzen zeer talrijk is, zich hier al met de „flatbewoning", mits goed uitgevoerd, heeft ver zoend. Ook zijn wij het er over eens geworden dat wij uitsluitend naar centraal verwarmde flats van minstens 4 woonlagen, met lift, toe moeten. Nu eenmaal deze barrière gènomen is, vindt onze fractie dat dan ook de etagebouw consequent moet worden doorgezet. Geen flats van 4 of 5, maar van 8 tot 10 woonlagen. Hoe hoger men dan woont, hoe minder benauwend en ingesloten. Het ruime uitzicht kan hier het gemis van een eigen erf com penseren. Op deze wijze kan eenzelfde aantal woningen op hetzelfde grondoppervlak worden gebouwd, maar op dubbele afstand. De financiële zijde van het exploitatieplan blijft dus vrijwel onveranderd en de grondkosten per woning eveneens. Maar men krijgt tussen elk bouwblok een zeer grote open ruimte, die wij nu eens op de allereerste plaats wilden benutten als vrij en gratis speelter rein voor de jeugd, die deze flats gaat bevolken. Omgeven door een struik- en boombeplanting, die enerzijds de nodige veiligheid en beschutting biedt, en anderzijds de rommelige aspecten die aan zo'n speelterrein en weide eigen zijn en het juist voor de jeugd zo aantrekkelijk maken aan het oog van de al te kritische voorbijganger of aan dat van onze stedebouwkundige zullen onttrekken. Onze plantsoenendienst is van veel onderhouds werk verlost. Een kleine grasstrook rondom deze speelterreinen en een enkele maal om de zoveel jaar alles wat fatsoeneren, is voldoende. Dit is naar onze mening een dagelijks leefge- noegen scheppen, ên voor de jeugd èn voor haar vaders en moeders uit onze nieuwe wijken daarbij voor weinig of geen geld, en een verlichting voor plantsoenendienst. Het -zal misschien minder opgepoetst en opge smukt aandoen, maar het zal voor de bewoners leefbaarder zijn, en daar gaat het cm. Ook onze stedebouwkundige zal zich misschien ongaarne bij een dergelijke ontwikkeling moeten neerleggen. Een mooi en esthetisch verantwoord plan maken is niet alles, het moet eerst een ge noegen zijn er in te wonen Op deze wiize lossen wij tegelijk het probleem van meer speeltuinen, die maar niet van de grond willen komen, op. Dit voor wat de nieuwe wijken betreft. (Woedt vervolgd) binnen niet al te lange tijd een nieuwe lening ten laste van de Bank voor Ned. Gemeenten. In de lokale afdelingen werd Heineken belangrijk hoger ge adviseerd op de zeer fraaie resul taten over het afgelopen boek jaar. Frans Beeren echter was 25 laten na dinsdag 30 laten en een laatstgedane notering op 38. Met de koersstijging van het aandeel E. M. S. wil 't nog steeds niet vlotten. De koers ligt de laat ste tijd op circa 150. Hieruit blijkt dat 150 een steunbrug is die blijkbaar niet gemakkelijk in benedenwaartse rjchting kan worden genomen. Het bericht over het verhuren van hotel Con tinental in Parijs door de E.M.S., alsmede de verbouwing van dit hotel waarmede vele miljoenen guldens gemoeid zijn, heeft nog steeds geen gunstige invloed op de koers van het aandeel E.M.S. gehad. De beurs vraagt zich af waar de E.M.S. een deel van de benodigde miljoenen voor ge noemde verbouwing vandaan moet halen en tegen welke rente. Tevens wacht de beurs nog steeds op het prospektus voor de om wisseling van aandelen E.M.S. in obligaties. Holl. Bank Unie was zeer vast op hernieuwde geruchten over overname van deze bank door een Amerikaanse maatschappij, ter wijl ook de naam van de Alge mene Bank Nederland ter beurze wordt gefluisterd welke bank belangstelling zou hebben voor de H.B.U. BEURSINDICES (1953 100) 2/1 3/1 4/1 Int. conc. 343.1 343.3 345.9 Industrie 272.6 270.4 271.3 Scheepvaart 108.4 108.9 108.4* Banken 155.1 157.6 157.1 Handel, enz. 138.3 138.4 138.9 Algemeen 268.5 268.0 269.3 NABEURSKOERSEN A-K.U.: 51.65) Hoogovens: (269.00) Kon. Olie: 121.80—124.20 (121.20) Philips: 75.50— 76.40 76.40) Unilever: 86 00-- 86.40 86.45) K.L.M.336.00—310.00 340.00) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, zijn onver anderd gebleven. Jongen in transformator huisje gedood Personeel van de provinciale Gelderse elektriciteitsmaatschap pij in Apeldoorn heeft dinsdag avond in een transformatorhuisje op het terrein van het schakel station van de PGEM aan de Oude Beekbergerweg in Apeldoorn het ontzielde lichaam gevonden van de 13-jarige J. Pater. Omstreeks acht uur dinsdagavond werd in geheel Apeldoorn de stroomtoe voer even onderbroken. Het per soneel van de PGEM. daardoor gealarmeerd, ging onmiddellijk op onderzoek uit op het terrein van het schakelstation. Gebleken is dat de 13-jarige Jan Pater met een vriendje over het hek van het terrein is geklommen en binnen is gedrongen in een niet afgeslo ten transformatorhuisje. De jon gen schijnt op een van de daar aanwezige stellingen te zijn ge klommen en heeft daar zijn even wicht verloren. Hij viel daardoor tegen een stroomdraad waarop een spanning stond van 10.000 volt. Vandaar viel hij met zijn hoofd op een porceleinen isolator. Het is nog niet zeker of de dood is ingetreden ten gevolge van elektrokutie, of ten gevolge van de val op de isolator. De politie is nog bezig met een onderzoek ondermeer naar de naam van het vriendje yan het jeugdige slachtoffer.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5