Geen uitstel van tariefsverhoging bij de P.T.T. Noord-Vietnam wijst Brits vredesvoorstel af MINISTER DE QUAY: RUIM EEN MILJOEN MILITAIREN AAR ZUIDVIETNAMESE ZIJDE HET WEER CONFERENTIE DER ZES IN ROME FRANKRIJK POSITIEF TEGENOVER De veertarieven over de Westerschelde Weerbericht Zon- en Hoogwater Menutip van onze chef-kok California groentesoep uit blik De heer Joekes (v.v.d.) zei de indruk te hebben dat er langs elkaar heen wordt gepraat. Hij drong aan op tijdige bespreking van de inhoud van tariefsverhogin gen met het bedrijfsleven. Of hij zijn stem aan de motie-Aantjes zal geven liet hij in het midden. Aan de motie-Tolman kan hij zijn stem, niet geven. iMnister De Quay zeide de motie Tolman, die 66 miljoen gulden zou kosten, ten sterkste te moeten ont raden. Ten aanzien van de motie Aantjes merkte hij op dat deze 7,5 miljoen gulden zou kosten. Uitstel van de tariefverhoging voor nieuwsbladen gedurende twee maanden zou slechts 1,2 miljoen gulden kosten en was derhalve aanvaardbaar. De christelijk-hïstorische afge vaardigde Tolman zeide begrip te hebben voor de opmerkingen van minister De Quay over de status van de P.T.T. Hij kondigde daarop aan de passage over de status van de P.T.T. in zijn motie volledig te schrappen. Hedenmorgen (na de lur.chpau- SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeaus I ze) zullen de begroting van ver keer en waterstaat en de beide moties in stemming worden ge bracht. Hoewel hij de voorgenomen ver hoging van de veertarieven over de Westerschelde redelijk noemde, zei minister De $uay gistermorgen in de tweede kamfer bereid te zijn dit vraagstuk nog eens te bekijken. Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand ƒ2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 5 JANUARI 1967 23e Jaargang No. 6854 Uitgeefster N.V. v/h Rrma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentlenrïis per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. (ADVERTENTIE) HET BRUIDSPAAR Een officiële foto van prinses Margriet en mr. Van Vollenho ven, die 10 januari in het huwelijk hopen te treden, (Foto Max Koot.) De TV-reportage van het huwelijk van prinses Margriet Da televisie-reportage van het huwelijk van prinses Margriet en rar. Pieter van Vollenhoven op 10 januari a.s. zal zowel op Neder land 1 als op Nederland 2 wor den uitgezonden. De N.T.S. heeft hiertoe besloten om het risico van een zenderstoring zo veel mo gelijk te beperken. Voor het eerst zal gebruik worden gemaakt van een rijden de camera. De N.T.S. heeft deze geleend van een Duitse televisie- organisatie. Deze camera zal dienst doen tussen het Huis Ten Bosch en het Plein. De Nnordvietuame.se regering heeft verklaard dat het jongste Britse vredesinitiatief een „geme ne en ongeoorloofde daad" is. In een verklaring van het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken wordt het voorstel van Engelands minister De aan de zijde van de Zuid- vietnamese regering staande troepen omvatten begin januari 1.172.000 man. Hiervan behoren 732.000 man tot de Zuidvietna- mese geregelde troepen en 440 duizend tot de bondgenoten van Saigon. De Verenigde Staten hebben thans 383.000 man in Zuid-Viet- nam, Korea 50.000, Australië en Nieuw-Zeeland 5000 en de Phi- lippijnen 2000. Zoals gemeld zou ook Thai land van plan zijn met een batal jon van 1000 man aan de strijd te gaan deelnemen. Het Zuidvietnamese leger om vat 282.500 man grondstrijd krachten, de luchtmacht van 14.500 en de marine van 17.250 man. Bovendien behoren nog 7250 mariniers tot de zeestrijd krachten. Tot de Zuidvietnamese strijd krachten moeten ook worden Erepenning koninklijk paar Ter gelegenheid van het 30- jarig huweliik, 7 januari 1967, van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard slaat de Koninklijke Beheer Voor schoten een nieuwe penning. Op de voorzijde staan de naar linksgewende portretten, met als randschrift: Juliana en Berhard, Koningin en Prins der Neder landen. gerekend 149.000 man regionale troepen, speciale eenheden 35.000 man, het jeugdleger van 21.200 man en de politie van 55.800 man. SNEEUWBUIEN Woensdag kwamen ten gevolge van de onstabiele opbouw van de atmosfeer op veel plaatsen buien, meest in de vorm van sneeuw, tot ontwikkeling. Deze toestand zal ook vandaag gehandhaafd blijven. Inmiddels trekt een depressie in het Oostzeegebied naar het zuid zuidwesten. Een ander lage drukgebied, ten zuiden van Ier land, beweegt in de richting van Frankrijk. Ten gevolge van deze ontwikkeling is de wind tijdelijk afgenomen en voornamelijk in het zuiden van het land naar zui delijke richtingen gekrompen. Het temperatuurverloop zal een geringe daling vertonen, waarbij het In de nacht op veel plaatsen in het binnenland enkele graden zal vriezen. van buitenlandse zaken voor een conferentie tussen Amerika, en Noord- en Zuïd-Vietnam een list genoemd en een manoeuvre om de Amerikaanse aanvallers te steunen. De luchtslag medegedeeld door bet K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Sneeuwbuien Ovedwegend matige noord- ■n„ westelijke wind, maar aanvanke- Ii.J?5Ït;5aar Zljn hik in het zuidoosten van het land zwakke wind uit richtingen tussen zuid en west. In de vroege ochtend temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, overi gens de zelfde temperaturen als gisteren. tussen de tekst geplaatst. De keerzijde toont in het mid den de koningskroon, waarom heen de 11- provinciewapens zijn geplaatst. De ontwerpen zijn van de Utrechtse beeldhouwer Joop Hekman. De penningen zullen binnen kort op verschillende formaten in muntgoud, le gehalte zilver en brons worden geslagen. De eerste penning zal het koninklijk paar worden aange boden. MaaïistsEarfen ZON MAAN op onder op onder De Amerikanen hebben de jong ste luchtslag boven Noord-Viet nam, waarbij 7 Migs zijn neerge schoten, uitgelokt om de rege ring van Hanoi een lesje te geven. Dit is van de zijde van het Pen tagon meegedeeld. Men wilde de Noordvietnamese luchtmacht er van weerhouden Amerikaanse toestellen te achtervolgen door duidelijk te tonen dat de Ameri kaanse luchtmacht in een ge vecht de meerdere is van de Noordvietnamese. In de afgelo pen weken hadden de Noordviet- namezen steeds meer vliegtui gen de lucht ingestuurd om de naderende Amerikaanse bom menwerpers op te vangen. De Amerikaanse vliegtuigen moesten dan vaak hun bommen voortijdig laten vallen om hun wendbaarheid te vergroten. Komt er een bestand van 8 tot 15 februari? Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat de Verenigde Staten overleg plegen met hun bondge noten over een eventuele verlen ging van het bestand ter gelegen heid van het Vietnamese nieuw jaar. Zoals gemeld zijn Zuid-Viet- nam en zijn bondgenoten bereid gedurende 4 dagen de gevechts handelingen te staken, maar de Vietcong wil een bestand van een week in acht nemen, nl. van S tot 15 februai-i. Verder verklaarde de woord voerder van het W'tte Huis, dat de Verenigde Staten tot dusver geen enkele aanwijzing hebben gekregen, welke er op zou dulden dat een staken van de luchtbom bardementen op Noord-Vietnam zou leiden tot een wederkerig ge baar van de tegenpartij. DONDERDAG 5 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. S.46 9.22 R56 9.55 n.m. 9.25 10.01. 10.35 10.34 VRIJDAG 6 JANUARI 8.48 8.47 16.43 16.44 2.53 4.18 12.54 13.13 Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 9.07 10.38 10.33 11.14 11.07 11.48 11,06 11,47 Het is niet de taak van dit over gangskabinet de tariefsverhoging bij de P.T.T. uit te stellen tot het optreden van het nieuwe kabinet. Tot deze uitspraak kwam minister De Quay (verkeer en waterstaat) woensdagmiddag ia de tweede kamer bij de voortzetting van het debat over de begroting van het staatsbedrijf der P.T.T. voor 1987. De bewindsman gaf te verstaan dat zonder deze verhoging het totale bedrijfsverlies 59,6 miljoen gulden zou bedragen. De opvatting, dat een dergelijke verhoging in het particuliere bedrijf niet is toege staan acht de minister juist. De P.T.T. is geen particulier be drijf, heeft een publieke functie en kan als staatsbedrijf niet op de vrije kapitaalmarkt lenen. De in vesteringen ten opzichte van de omzet zijn bij P.T.T. veel hoger dan in de particuliere sector. Een kwart van de omzet wordt jaarlijks in eigen bedrijf geïnvesteerd, aldus minister De Quay, die het overi gens onjuist acht te stellen dat de schatkist van de verhoging profi teert. De P.T.T. is een goed geleid be drijf. Er wordt snel geautomati seerd bij telefoondienst en post- chèque- en girodienst. Een efficien- cy-onderzoek kan naar 's ministers mening in bepaalde gevallen nut tig zijn. Hij zei een doorlichting van het postbedrijf ernstig te zul len overwegen Dr. De Quay verdedigde de door zijn voorganger voorgestelde alge mene maatregel van bestuur ter verhoging van de posttarieven door er op te wijzen dat een goed ge leid P.T.T.-bedrijf noodzakelijk is. Als men er van zou uitgaan dat elk bedrijfsonderdeel rendaoel moet zijn dienen de tarieven van de posterijen die thans een ver lies van 37 miljoen gulden lijden te worden verhoogd. Dr. De Quay merkte in dit ver band op dat drukwerken en nieuwsbladen het grootste verlies veroorzaken. Drukwerken en nieuwsbladen hebben in verhouding tot brieven een belangrijk lager tarief. Hij herinnerde er aan dat het tarief voor een brief tot 20 gram niet is verhoogd. Drukwerk is tot nu toe steeds begunstigd geweest, zo zeide hij. Doch inmiddels is de verhouding tussen de hoeveelheid brieven en durkwerken aanzienlijk gewijzigd: er wordt steeds meer drukwerk verzonden. In 1959 werd het drukwerktarief verhoogd van 2 tot 4 cent, in 1965 van 4 tot 6 cent, in 1966 van 6 op 8 cent, en in 1967 zal het worden verhoogd van 8 op 10 cent. De minister gaf toe dat de ver hogingen procentsgewijs belang rijk waren, maar voegde hier te vens aan toe dat de verhoging in vergelijking met het brieftarief nog gering was. Hij wilde de gevolgen voor de dag- en weekbladen geenszins on derschatten, maar merkte op dat slechts zes procent van de dag bladen per post werd verzonden. Omgeslagen over alle abonné's kwam dit neer op een stijging van drie cent per abonné per maand. De P.T.T. geeft thans d.w.z. voor de verhoging een onzicht bare subsidie aan de nieuwsbladen van zeven a acht miljoen gulden per jaar, aldus minister De Quay, die zich nadrukkelijk tegenstander van een dergelijke subsidie ver klaarde. De minister zeide dat de directie van de P.T.T. de moeeliikheid zal bieden voor een gesprek met ver tegenwoordigers van het bedrijfs leven, doch niet over de huidige verhoging. Men dient te voorkomen dat de P.T.T., als gevolg van de tariefs verhoging, zich uit de markt prijst". Weliswaar kunnen sommige be drijven voor bepaalde prestaties lagere tarieven rekenen, maar een „schaduw-P.T.T." zou niet alle taken van de P.T.T. kunnen over nemen, aldus minister De Quay. De heer Tolman (c.h.u.), spre kend in repliek, zei door het ant woord van de minister niet bevre digd te zijn. Graag wilde hij weten welk deel van de tariefverheging per 1 januari is ingegaan en welk deel per 1 februari a.s. zal ingaan Hij diende vervolgens een motie in welke tot strekking heeft de voorgestelde tariefverhogingen, voor zover nog niet ingevoerd, op te schorten aangezien deze in strijd zijn met het prijsbeleid van de regering en spoedig te komen tot een debat over de status van de P.T.T. De anti-revolutionaire afgevaar digde Aantjes diende een motis in waarin de regering werd uitgeno digd de nieuwsbladtariefsverhoging geen doorgang te doen vinden. De motie, mede ondertekend door de afgevaardigden Roolvink, Boersma, Boertien en Schakel, luidt aldus: De kamer, overwegende dat de voorgenomen relatief zeer sterke stijging van het nieuwsbladtariel per 1 februari 1967 inbreuk maakt op het tot nog toe ten aanzien van deze categorie gevoerde tarief beleid, van oordeel, dat daardoor een goede en gedifferentieerde nieuws voorziening in gevaar komt, nodigt de regering uit deze ta riefverhoging geen doorgang te doen vinden. Eerder had de heer Aantjes op gemerkt dat een gesprek tussen de directie van de P.T.T. en vertegen woordigers van het bedrijfsleven de tariefsverhoging zou moeten voorafgaan. Het argument van de minister dat de verhoging zou neerkomen op drie cent per abonné ging uit van het gemiddelde. De minister hield rekening met bladen met een groot verspreidingsgebied. Juist deze bladen zouden door de verho ging zwaar worden getroffen. De heer Assmann (k.v.p.) wilde zijn houding afhankelijk steilen van de beantwoording van twee vragen. Ten eerste wilde hij weten of de minister bereid is de verho- .INVASIE OP HAITI" Leden van een gecombineerde Cubaanse-Haitiaanse bannelin gen-strijdmacht, gefotografeerd in een politie-auto na hun aan houding. Zij waren zwaar bewa pend en hadden het plan vanaf een eiland, waarvan de naam niet bekendgemaakt is, een invasie op Haiti te maken. Opdracht uitgevoerd Een stem waarin gezag klonk zei aan de andere kant van de lijn: „Pak een schaar en knip de draad tussen uw toestel en de hoorn door. Er is gevaar". Ver scheidene telefoonabonnees in de Britse plaats Preston vol deden aan de opdracht. De PTT heeft haar telefoonabonnees haastig voor deze grappenma ker gewaarschuwd. V erkeersongelukken bij jaarwisseling irt V.S. Bij verkeersongelukken in de Verenigde Staten in de drie va kantiedagen ter gelegenheid van de jaarwisseling zijn 460 mensen om het leven gekomen. Het vorig jaar kwamen er in die periode 564 mensen om bij verkeersonge lukken. ging van het nieuwsbladtarief niet op 1 februari doch op 1 april a.s. te doen ingaan teneinde de onder nemingen de kans te bieden rich op de verhoging in te stellen. In de tweede plaats vroeg hij of het mogelijk is de verhoging van dit tarief gelijk te doen opgaan met de algemene verhoging der post tarieven. De heer Vermooten (p.v.d.a vroeg nog eens aandacht voor de toekomst van de draadomroep. Hij sprak er rijn verbazing over uit dat de minister nu wel bereid is tot een gesprek met de Nederland se organisatie van tijdschriftuit gevers. zuurkool met puree en gehakt tweekleurenvia Het voorstel van de Italiaan se minister van buitenlandse zaken, Amintore Fanfani, voor een conferentie der zes in Rome. in de komende lente, is in Pariis in goede aarde gevallen. Een woordvoerder van de Franse regering, die dit woensdag na een kabinetsvergadering mee deelde, zei dat Frankrijk, in dien de conferentie doorgaat, door president De Gaulle zal worden vertegenwoordigd. Zoals bekend is het de bedoe ling dat de regeringsleiders of staatshoofden deelnemen aan deze conferentie ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het verdrag van Rome. In welingelichte diplomatieke kringen in Parijs denkt men dat de Italiaanse regering met haar voorstel beoogt, de leiders der zes zo spoedig mogelijk de ge legenheid te verschaffen hun standpunten aangaande moge lijke toetreding van Groot-Brit- tannië tot de - E.E.G. te coördi neren. Het verdrag van Rome, waar bij de gemeenschappelijke markt in het leven werd geroepen, is op 25 maart 1957 getekend. De conferentie der zes zal waar schijnlijk in april worden ge houden. Amerikaanse militaire trein in Oost-Duitsland ontspoord Een Amerikaanse militaire trein is dinsdagavond op weg van West-Berlijn naar Frankfort op Oostduits gebied ontspoord. Het interzonale treinverkeer is stil gelegd. Volgens een Amerikaanse woordvoerder zijn twee van de 66 inzittenden van de trein licht gewond. De lokomotief en de eer ste drie wagens waren op het rangeerterrein uit de rails ge lopen, maar niet omgeslagen. Er waren een goederen- en een postwagen bij.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1