Vandaag of morgen regeringsbeslissing in het huisartsenconflict Grootste luchtslag uit Vietnamese oorlog Nederlands zaakgelastigde de heer G. J. Jongejans terug uit Peking HET WEER RADIO DE KOCK VOOR HAITI BESTEMOE INVASIEGROEP IN VER. STATEN AANGEHOUDEN I De loonpolitiek Begroting sociale zaken en volksgezondheid Begroting verkeer en waterstaat Begroting P.T.T. Jack Ruby dood Noordvietnamese Migs neergehaald Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand ƒ2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. WOENSDAG 4 JANUARI 1967 23c Jaargang No. 6S53 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. TWEEDE KAMER Minister Veldkamp (sociale za ken en volksgezondheid) heeft dinsdagmiddag in de tweede kamer meegedeeld, dat het kabinet zich opnieuw nader zal beraden over de te nemen maatregelen, nu de landelijke huisartsenvereniging niet met de ziekenfondsen tot overeenstemming is gekomen. Heden of morgen zai de minister de te nemen regeringsbeslissing afkondigen en daarover de tweede kamer inlichten. De bewindsman deelde de ka mer mee, dat hij op grond van de ziekenfondswet twee maatregelen zou kunnen nemen, te weten of het vaststellen van richtlijnen voor een te sluiten overeenkomst dan wel het uitvaardigen van een be schikking, waarbij de verzekerden recht krijgen op een uitkering in geld inplaats van recht op een uit kering in natura. Een derde maatregel zou geno men kunnen worden op grond van de prijzenwet, waarbij de huis artsen-tarieven bindend worden Voorgeschreven. De socialistische afgevaardigde Leibbrandt, die vorige week een motie over deze kwestie had inge diend, zei onder de huidige om standigheden zijn motie te willen intrekken. Hierin wordt, zoals be kend, de regering gevraagd de ka mer volledig te informeren over het huisartsen-conflict en over het daarover ingenomen regerings standpunt. Naar aanleiding van de moge lijkheid, dat de minister van eco nomische zaken een prijzenbe- schikking zal uitvaardigen tegen de op 1 oktober 1966 verhoogde tarieven van de huisartsen heeft de landelijke huisartsenvereniging zich laten voorlichten door deskun digen. In een uitgegeven commu niqué zegt de L.H.V. thans het hoogst discutabel te achten: a) dat op basis van de bestaan de prijzenwet een prijzenbeschik- king zou kunnen worden uitge vaardigd met betrekking tot de diensten verleend door de be oefenaars van vrije beroepen; b) dat in een dergelijke prij- zenbeschikking onderscheid ge maakt zou kunnen worden met be trekking tot de diensten verricht voor patiënten met een lager of voor patiënten met een hoger in komen; c) dat een dergelijke prijzen- beschikking terugwerkende kracht zou kunnen hebben. Het communiqué vervolgt: Ter toelichting en tot voorko ming van misverstand merkt de L.H.V. op, dat van de zijde van het ministerie van economische zaken naar aanleiding van de her ziening van de tarieven in 1966 is gesteld dat de tarieven van de huisartsen zouden vallen onder de toen geldende prijzenbeschikking goederen en diensten 1966. De L.H.V. heeft dit toen met kracht ontkend en derhalve gewei gerd ontheffing van de toepasse lijkheid van deze beschikking te vragen. Wel heeft de L.H.V. harer zijds vrijwillig aan het ministerie van economische zaken de motie ven uiteengezet die haar hebben geleid tot bedoelde tarievenherzie- nlng. Van de ziide van het ministerie van economische zaken is nimmer opgetreden tegen wat in de ge- dachtengang van het ministerie zou ziin: schending van de prijzen- becohikking, goederen en diensten 1966. Tenslotte wil de L.H.V. er op wiizen dat zij iedere vorm van priizenbeschikking, die op de be oefenaren van het vriie huisartsen beroep direct of indirect van toe passing zal zijn, met kracht tot in hoogste instantie zal bestrij den. De op 30 december van het vorig Jaar door de heer Van Lier (arb.) ingediende motie met betrekking tot de loonpolitiek voor het jaar 1967 is gistermiddag met 44 tegen 79 stemmen door de tweede kamer verworpen. In deze motie werd aangedrongen op het eventueel heropenen van de besprekingen over de loonpolitiek voor dit jaar, indien in de loop van dit jaar een achteruitgang in de koonkracht van de lonen zou blijken. Tegen de motie spraken zich uit de fracties van k.v.p., v.v.d., c.h.u., s.g.p. en g.p.v. en de a.r.p.-fractie met uit zondering van me}. Rutgers en de heren Van Bennekom en Boersma. Een motie van de heer Vellenga (arb.), waarin de openstelling van meer objecten in het kader van de aanvullende werkgelegenheid werd bepleit, werd bij zitten en opstaan verworpen. De nota betreffende de loonpoli tiek voor 1967 werd voor kennis geving aangenomen. De tweede kamer he^ft dinsdag middag zonder hoofdelijke stem ming de begroting van sociale za ken en volksgezondheid voor 1967 goedgekeurd. De c.p.n.-fractie kreeg aantekening te hebben tegen gestemd. Het wetsontwerp tot wijziging van het buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen 1945 aanvaard de de kamer bij zitten en opstaan. Tegen dit ontwerp stemden de fracties van p.v.d.a., p.s.p. en c.p.n. Een amendement-Van Liei (arb.), beogende van toekenning van de toetsingsbevoegdheid aan het college van rijksbemiddelaars, welke tot dusverre berustte bii de stichting van de arbeid, te doen gelden voor het jaar 1967, werd bij zitten en opstaan verworpen. Vóór dit amendement spraken zich uit de fractie van p.v.d.a., p.s.p. en c.p.n. De tweede kamer is dinsdag middag begonnen met de behande ling van de begroting 1967 van van het departement van verkeer en waterstaat. Eerst vandaag zullen minister De Quay en staatssecreta ris De Block de gemaakte opmer kingen beantwoorden. Een bijzonder groot aantal on derwerpen passeerde de revue bii de behandeling van deze begro ting. De afgevaardigde Van der Peijl (c.h.) sorak zijn ernstiee be zorgdheid uit over de regerings- politiek met betrekking tot het be- roepsgoederenvervoer. Hii vroeg de aandacht van de regering voor de wat hii noemde „nijvere onder nemers" op dit terrein. De heer Zegering Hadders (v.v.d.) toonde zich niet erg geluk kig met hetgeen door de regering is meegedeeld over de Europoort en over de bereikbaarheid van de Rotterdamse haven. We moeten alles doen om onze havens hun in ternationale positie te doen hand haven, aldus deze afgevaardigde. Hij zei de indruk te hebben, dat op het departement niet met het nodig enthousiasme wordt gewerkt aan de oplossing van het haven probleem van Rotterdam, een na tionaal belang van eerste orde. De heer Zegering Hadders sprak zijn bezorgdheid uit over de z.i. vrij geringe bekendheid van de nieuwe verkeersregels. De afgevaardigden mej. Schilt- huis (arb.), Van den Heuvel k.v.p.) en Jongeling (s.g.p.) stonden uit voerig stil bij de ontwikkeling van Rotterdam tot 's wereld grootste zeehaven. Tankers met een diep gang van 60 voet zullen zich in steeds groter getale melden, aldus mej. Schilthuis, die de haven zo spoedig mogelijk toegankelijk ge maakt wenst te zien voor de groot ste schepen. Ook de k.v.p.-fractie acht dit van groot belang, zo deel de de heer v. d. Heuvel mee. Hij drong aan op de vorming van een publiekrechtelijk lichaam voor de Rotterdamse haven. De heer Jon geling zei dat Rotterdam zijn posi tie alleen kan behouden als alle zeilen worden bijgezet. Ook hij drong aan op het graven van een goede oliegeul. Daar is haast bij anders grijpen andere landen, met name zuid-Frankrijk, hun kans, aldus de heer Jongeling In de tweede kamer is dinsdag middag, tijdens de behandeling van de begroting van het staats bedrijf der P.T.T., zeer ernstige kritiek geuit op de voorgestelde tariefsverhogingen. De heer Tolman (c.h.u.) sprak in dit verband over belastinghef fing per postzegel. Hij vroeg zich af of een dergelijke ongelimiteerde verhoging niet als een boemerang zal werken. Hij drong aan op een onderzoek naar de efficiency bij P.T.T. De overheid geeft door haar prijsgedrag wel een slecht voor beeld, zo vond deze afgevaardigde Mocht het antwoord van de minis ter onbevredigend zijn dan zal hij in een motie opschorting van de verhoging vragen. Ook de heer Aantjes (a.r.p.) keerde zich tegen de verhoging. Via P.T.T. wordt belasting geheven. De tariefsverhoging maakt deel uit van het dekkingsplan der regering. Met name het nieuwsbladtarief en de differentiatie daarin, komt ern stig in gedrang. Vooral op dit punt gaat de regering véél te ver. zo stelde deze afgevaardigde, die bij een onbevredigend antwoord door minister De Quay hierover een uitspraak van de kamer zal vragen. Ook hii drong aan op een deskundig efficiency-onderzoek, als destijds bij de K.L.M. ingesteld. De k.v.p.'er Assmann vroeg zich af of de verhogingen wel met de geest van de postwet in overeen stemming zijn :e brengen. Een dienstverlenend staatsbedrijf mag niet dienen als instrument van de budgettaire politiek, aldus de heer Assmann, die er overigens wel be grip voor had dat de minister niet graag aan het dekkingsoian ge tornd wil zien. Hij vroeg na te gaan wat er aan het posttarief in het algemeen en aan het nieuws bladtarief in het bijzonder kan worden gedaan. Het socialistische kamerlid Ver- mooten deelde mee d»t de o.v.d a - fractie evenmin enthous;«t over de tariefsverhogingen is. Hierover zullen een nieuwe kamer en een nieuwe regering moeten beslissen, zei hij. De heer Vermooten vroeg voorts of de regering al dan niet van plan is tot liquidatie van de draadomroep over te gaan. De heer Joekes (v.v.d.) drong aan op verdere rationalisatie en mechanisatie bij P.T.T. zonder dat het dienstbetoon daaronder te lii- den zal hebben. Hii vroeg of b.v standaardisering van enveloppen en codering van de adressering een hesparing kunnen betekenen De liberale Politicus vroeg of een zo snelle stiioing van het nieuwsblad- tarief wel nodig is. Hij wenst de status van P.T.T. in de nieuwe kamer uitvoerig besproken zien. De heer Jager (c.n.n.) verklaarde tegenstander van alle voorgestelde prijsverhogingen re zijn. Hij vroeg naar de mogeli'kheden om te ko men tot een lager telefoontarief voor bejaarden en invaliden. De heer Jongeling- (s.g.p.) wilde weten of het zo dringend nocdza- zakeliik is in deze tijd de tarieven te verhogen. De postwet is naar •"in mening niet met deze bedoe ling opgezet. De verhoging van het nieuwsbladtarief drukt deze afge vaardigde wel erg zwaar op de maag. De heer Jongeling betitelde de P.T.T. als een traag en sloom melkkoetje van de regering. De partijloze afgevaardigde Voogd achtte evenmin tariefsver hogingen noodzakelijk. De regering zal vandaag ant woorden. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Jack Ruby, de man die de ver moedelijke moordenaar van presi dent Kennedy, Lee Oswald, neer schoot, is dinsdag in het Parkland- ziekenhuis in Dallas aan kanker overleden. Hij was 55 jaar. Twee dagen na de moord op Kennedy, 22 november 1963, storm de Ruby op Oswald toe terwijl deze uit het politiebureau van Dallas voor verhoor werd overge bracht en schoot hem neer. Mil joenen Amerikanen waren daarvan voor hun televisiescherm getuige. Het bureau van de procureur van Dallas heeft volgens een nader bericht bekendgemaakt, dat een niet aan het Parklandziekenhuis verbonden arts bij de lijkschou wing van Ruby tegenwoordig zal zijn teneinde de geruchten de kop in te drukken omtrent de aard van de ziekte van Oswalds moorde naar. Dat Ruby aan kanker leed kwam aan het licht toen hij in december met een longaandoening werd op genomen in het Parklandzieken huis. In ditzelfde zieKenhuis stier ven in november 1963 president Kennedy en Lee Oswald. Het tweede proces tegen Ruby zou volnende maand in Wichita Falls ,in Texas; beginnen. In eerste I instantie was hij ter dood veroor deeld. In hoeer beroep werd het vonnis vernietigd. Terwijl Jack Ruoy stervende was werd een ooname gemaakt, waarin hij ontkende dat de moord op Os wald eên samenzwering was. SCHIP IN NOOD De Amerikaanse kustwacht deelde dinsdag mee het radio- kontakt te hebben verloren met de Liberiaanse tankboot „Fai- laika" van 29.230 ton, die 600 mijl ten oosten van New York bij stormweer in moeilijkheden ver keert en noodseinen heeft uitge zonden. Een vliegtuig van de kustwacht en een Canadees legervliegtuig zijn naar de opge geven positie vertrokken, even als een kotter van de kustwacht en twee vrachtschepen. De brug van de „Failaika" is over boord geslagen. De radioverbinding met het schip is na enkele uren her steld door middel van een nood- installatie aan boord van de tan ker. De „Failaika" heeft gemeld dat het op eigen kracht de reis vervolgt maar nog steeds hulp nodig heeft. De kapitein heeft een arm gebroken. Verder heb ben zich onder de bemanning geen ongelukken voorgedaan. De tanker zou een bemanning van 43 koppen hebben. Amerikaanse vliegtuigen heb ben maandag boven de delta van de Rode rivier zeven Migs van de Noordvietnamese luchtmacht neergeschoten, zo is in Saigon vernomen. In deze luchtslag, die de groot ste uit de Vietnamese oorlog werd genoemd, leden de Ameri kanen geen verliezen. De luchtslag In de 12 minuten die de lucht slag heeft geduurd, heeft dp Noordvietnamese luchtmacht waarschijnlijk meer dan de helft van haar nog in dienst zijnde Migs-21 verloren. Zeven toestellen van dat type zijn door de bemanning van Phantoms F-4C neergeschoten, 50 km ten noordwesten van Ha noi. Het was de eerste Ameri kaanse actie die speciaal gericht was op hef vernietigen van Migs. Er hebben ongeveer 55 Phantoms aan meegedaan. Vóór de luchtslag hadden 25 Amerikaanse F-105S lanceer- plaatsen van luchtafweerraket- ten bestookt. Een Amerikaanse kolonel heeft meegedeeld dat de Migs zijn neer geschoten met Sidewinder raket ten, die op warmte af gaan, en met Sparrows, die radarbestu ring hebben. Record-aantal Vietcong-deserteurs In het. afgelopen jaar liep een record aantal van 20.422 Viet- congstrijders over naar de Zuid- vietnamese regering, zo is door een Amerikaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. Het aantal overlopers beteken de een verhoging met 82 procent vergeleken met 1965. toen 11.124 gebruik maakten van het aanbod van de Zuidvietnamese regering, om zich met medename van wa pens of andere waardevolle ma terialen over te geven. Hernieuwd Engels beroep op N.-Vietnam De Britse regering heeft dins dag een hernieuwd beroep op de Noordvietnamese regering ge daan om gunstig te antwoorden op het Britse voorstel voor een onmiddelijke bijeenkomst van vertegenwoordigers van Noord-, Zuid-Vietnam en de Verenigde Staten om tot een staken van de vijandelijkheden in Vietnam te komen. Dit is meegedeeld door het ministerie van buitenlandse zaken in Londen. De Britse regering had v.orige week vrijdag het voorstel gedaan in boelschappen aan de regain gen van Noord-Vietnam, Zuid- Vietnam en de Verenigde Staten. Engeland verklaarde zich bereid elk Brits gebied ter beschikking te stellen en alle faciliteiten te verlenen voor een dergelijke con ferentie. Aan de affaire met de 8 las- technici en de dood na ontvoe ring uit het ziekenhuis van een negende was voor rood China geen eer te behalen. In de van overheidswege geleide Chinese pers is aan de zaak dan ook nauwelijks aandacht becteed. Dit vertelde gisterochtend vroeg de na een gijzeling van bijna 5 maanden uit Peking terugge keerde Nederlandse zaakgelas tigde, de heer G. J. Jongejans, bij zijn aankomst op Schiphol. Op het koude en winderige platform speelde zich daar na vele on prettige maanden van afwachten het hartelijke weerziens af tus sen hem en zijn familie: vrouw en vier kinderen. Of het Chinese volk heeft ge weten, dat de regering van Mao Tse Toeng hem als onderpand voor de 8 lastechnici in China vast hield, kon de Nederlandse zaakgelastigde, die op Schiphol door een uitgebreide schare jour nalisten werd ondervraagd, niet zeggen. Hij zelf had het in de Chinese kranten niet gezien. De heer Jongejans zette nog een misverstand recht. Uit Peking is naar ons land het be- icht overgeseind, dat rode gar- China zijn dit soort kleine voor stellingen schering en inslag op stations en vliegvelden, waar mensen afscheid van elkaar nemen of elkaar ontmoeten. Het spreekkoor bij mijn vertrek was beslist op iets anders gericht, want van Chinese zijde wilde men van mijn vertrek zeker geen ophef maken. Integendel, er was hun alles aan gelegen dat geluidloos te laten verlopen. Misschien waren de gardisten wel aan het repeteren voor de terug komst van de 8 lastechnici uit Nederland." Psysiek heeft onze landgenoot zich tijdens zijn gedwongen ver blijf in de legatie te Peking nim mer bedreigd gevoeld, psychisch echter uiteraard niet helemaal op zijn gemak. De impasse kon immers eindeloos voortduren. De heer Jongejans waakte er voor te optimistisch te zijn, al hield hii zich vast aan de mening, dat zo'n' situatie op het laatst zelfs Chinezen moet gaan vervelen. Last heeft hij van hen verder niet gehad. Geen enkele heeft de legatie in de afgelopen vijf maanden bezocht. „Voor hen was ik lucht geworden." Vrij ge regeld werd de eerste secretaris van de legatie, Fokkema, door disten bij zijn vertrek aanhalin- Chinese regeringsfunctionarissen gen uit de werken van Mao Tse in verband met de affaire opge- Toeng hadden geciteerd. „Maar beid. Het was ook Fokkema, die dat betrof helemaal geen demon-1 op de vroege ochtend van oude- stratie tegen mij," zei hij. „In! jaarsdag uit zijn bed werd ge beld met de mededeling, dat de Chinese regering had besloten Jongejans een uitreisvisum te verschaffen. Het paspoort kon worden opgehaald. Peking liet dus geen gras groeien over deze zaak. De las technici stapten vrijdagmiddag 30 december in het vliegtuig van Aeroflot op Schiphol. Toen was het in Tokio al 8 uur 's avonds. Zodra het vliegtuig in Moskou was geland kreeg Jongejans te horen, dat hij mocht vertrekken. WOENSDAG 4 JANUARI v.m. n.m 7.36 8.13 8.11 8.49 8.37 9.17 8.36 9.16 Breskens Terneuzen Hansveert Walsoorden DONDERDAG 5 JANUARI v.m. n.m. Breskens 8.46 9.25 Terneuzen 9.22 10.01 Ilansweert 9.56 10.35 Walsoorden 9.55 10.34 ZON MAAN op onder op ondei Jan. 4 8.48 16.42 1.28 12.39 5 S.48 16.43 2.53 12.54 6 8.47 16.44 4.18 13.13 Van Amerikaanse en Zuidviet namese zijde werd snel gunstig gereageerd, maar het Noordviet namese orgaan „Nhan Dan" en het blad van het leger verwierpen het als een kopie van eerdere Amerikaanse voorstellen. De eisen van Noord-Vietnam en van de Vietcong dat eerst de bombardementen moeten worden gestaakt en de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam moeten worden teruggetrokken, werden in de publikaties herhaald. De Britse regering zegt ver heugd te zijn dat Zuid-Vietnam en de Verenigde Staten direct gunstig hebben gereageerd, maar zij betreurt het dat. de Noord vietnamese schrijvende pers en radio-Hanoi zich vijandig over het voorstel hebben uitgelaten. „De Noordvietnamese regering heeft thans de sleutel voor vrede in handen. Door het voorstel te aan vaarden zou zij zich tot niets ver plichten." Zweedse prinses met kinderen De Zweedse prinses Margaretha met haar kinderen Sibylla Louise en Charles Edward, die nog in de kindervmgen ligt. De autoriteiten in de Ameri-1 Vijftig andere leden van de r. groep wisten per schip de vlucht kaanse staat Florida hebben te nemen vóórdat zij door de maandagavond op een strand bij Amerikaanse douane gegrepen Ikonden worden. De mannen zou- Key West 100 Latijns-Amerikaan- (den zwaar bewapend zijn. Rolando Masferrer, een voor malige Cubaanse senator die kennelijk leider van de groep was, verklaarde dat de leden van de groep aan boord van het schip later in de week in Haiti kontakt moesten maken met andere in vallers. Volgens zijn zeggen was Mas ferrer van plan met behulp van revolutionaire groepen in Haiti binnen een week het bewind van president Frangois Duvalier ten val te brengen. Binnen een maand zou de beweging sterk genoeg zijn geweest om een inval in Cuba te wagen, aldus Masferrer. j Vorige maand werd Masferrer se „commando's" aangehouden, die volgens één van hen van plan waren Haiti binnen te vallen. IETS MINDER WIND Terwijl zich van IJsland naar Ierland een gebied van hoge luchtdruk handhaafde, bleef bo ven Scandinavië en de Oostzee de luchtdruk laag. In deze luchtdruk- de organisator genoemd van een komt vrijwel geen ver- op handen zijnd| invasie in Haiti. verdelin; andering'. Wel nemen de lucht- drukverschillen geleidelijk ver der af. zodat de noordwestelijke wind vandaag in het 'algemeen niet meer dan matig zal zijn. De aanvoer van onstabiele polaire lucht duurt voort, zodat naast op klaringen opnieuw enkele regen-, sneeuw-, of hagelbuien worden verwacht. De middagtemperatu- ren zullen ongeveer dezelfde zijn als die van dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Opklaringen, afgewisseld door enkele regen-, sneeuw- of hagel buien. Matige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. welke niet doorging door uitblij ven van steun van Cubaanse bal lingen. Masferrer verklaarde voorts reeds jarenlang de invasie te heb ben voorbereid en een aanzien lijke som gelds aan de opleiding van mensen en de aankoop van wapens te hebben besteed, maar dat de Verenigde Staten de Cu baanse leider Fidel Castro de hand boven het hoofd hield. Hij zei over een arsenaal met 200 geweren en machinepistolen, tien machinegeweren en negen mortieren te beschikken. Een ander lid van de „invasie groep" verklaarde: „Wij willen tegen het communisme strijden, maar niet in Vietnam, alleen in Cuba". De groep is voor ondervraging door Amerikaanse douane-auto riteiten naar Key West en Miami overgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1