Slechts twee wedstrijden in de eredivisie Sportverdwazing in India 8k~ SP0RTT0T0 No 26 De NATO en de Nederlandse wapenindustrie Chinese leger moet gereed zijn om Amerikaanse „aanval" op te vangen Maandag 2/dinsdag 8 januari 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Stadion in brand r- Voetbaluitslagen Om de Coupe Fernand Chanelle 1967 Alf Ramsey door koningin Elizabeth geridderd Verhoogde radio-aktiviteit Duikers vinden munten Regering draagt bij in particulier ontwikkelings project Vorster: „Zuid-Afrika misschien uit de Ver. Naties" LIBERIAANS VRACHTSCHIP IN NOOD DJILAS OP VRIJE VOETEN GEGEVENS VAN „LOENA 13" Amerikanen rookten 542 miljard sigaretten ARGENTIJNSE REGERING TREEDT AF HOGERE RENTE BIJ DE R.P.S. REGENVAL EIST SLACHTOFFERS IN BRAZILIË Complete badkamers van glasvezels LEGER WERKLOZE BEDRIJFSLEIDERS IN ENGELAND SPARTA-TELSTAR 4-0 ROTTERDAM: Telstar-doelman Stuy plukt de bal voor de voe ten van de Spartaan Bosveld. Bij de cricket-testmatch India West Indië hebben /ich op nieuw jaarsdag in Calcutta tonelen afge speeld, die men alleen voor moge lijk zou hebben gehouden bij voet balwedstrijden in Zuid-Amerika. Rebellerende fans bestormden de grasmat, zetten het stadion in brand en keerden zich tegen de politie, die zich met traangasbom- hx%*. mlm SPARTA-TELSTAR 4 -0 15. Bouman (10), 43. Bosveld (20 strafschop), 46. Bouman (3 0), 84. Franken (40). Toeschou wers 5.000. Sparta startte weinig overtui gend. Er werd slecht geplaatst en aanvankelijk was Telstar dan ook gevaarlijker. De vleugel Clement- Jonker, gesteund door Bond, zorg de voor grote moeilijkheden in het verdedigingsblok van de Sparta nen. Na een kwartier begonnen de Rotterdammers pas te draaien. Een uitworp van Stuy bracht de bal bij Bosma, die Bouman een schietkans gaf welke deze benutte. Het ontging arbiter Aalbrecht dat André kort voor rust in het be ruchte gebied hands maakte. Het appèl van de grensrechter leverde Sparta toch een strafschop op die Bosveld inschoot. Toen direct na de hervatting Bouman de stand op 30 bracht, was de ontmoeting beslist. Franken zorgde voor het vierde doelpunt. MVVSITTARDIA 3—0 I7T Brokamp (1—0); 40. Brokamp (20), 48. Bonfrere (30). Toe schouwers 8.000. BETAALD VOETBAL EREDIVISIE AjaxFortuna '54 afg. MVV—Sittadia 3—0 SpartaTelstar 4—0 ElinkwijkGo Ahead afg. PSVFC Twente afg. afg. Willem II—NAC Eerste divisie VolewijckersS.V.V. 2—3 Velox—F.C. Den Bosch 0—3 Tweede divisie TubantiaZwolse Boys 2—1 Wageningen— -Helmondia 1—0 HaarlemVeendam 0—1 EREDIVISIE Ajax 17 14 2 1 30 69-17 Feijenoord 17 11 5 1 27 44-15 Sparta 18 11 4 3 26 28-15 ADO 17 9 5 3 23 38-20 Go Ahead 16 9 2 5 20 30-16 DWS 17 6 6 5 18 31-32 Xerxes 17 6 5 6 17 28-23 GVAV 18 7 3 8 17 29-29 MVV 18 4 9 5 17 22-28 DOS 18 7 3 8 17 28-39 PSV 16 6 4 6 16 30-29 NAC 17 5 6 6 16 26-27 Sittardia 18 5 5 8 15 19-24 FC Twente 17 3 6 8 12 23-32 Telstar 18 4 4 10 12 25-43 Fortuna '54 17 4 3 10 11 26-39 Willem II 17 2 5 10 9 20-46 Elinkwijk 17 2 3 12 7 19-61 In een aardige wedstrijd op een zwaar maar redelijk bespeelbaar terrein zegevierde MVV volkomen verdiend met 30. Sittardia bleek niet in vorm en miste de steun van Willy Deulens duidelijk. Opmerke lijk was de geringe aanvalskracht van de ploeg uit Sittard. Pas na de rust werden de gasten enkele ma len gevaarlijk. De verdediging van de Maastrichtenaren, waarin doel man Körver een voortreffelijke wedstrijd speelde, bleef echter meester van het terrein. Bij MW blonken voorts vooral Hoenen en Uemes uit. Quaedackers moest in de eerste helft wegens een bles sure het veld verlaten. Slaats ver ving hem goed. Brokamp nam twee goals zijn rekening. In het toernooi om de Coupe Fernand Chanelle 1967 zal het Nederlandse zaterdagelftal een uitwedstrijd tegen Frankrijk spe len en op eigen terrein België ontmoeten. Het wedstrijdschema voor het komende drielanden- toernooi voor zaterdagteams in 1966 door Nederland gewon nen is als volgt; 22 april FrankrijkNederland 6 mei België—Frankrijk 20 mei Nederland -België Alf Ramsey, de aanvankelijk veel bekritiseerde coach, die het Engelse voetbalteam naar het we reldkampioenschap voerde, zal voortaan als sir Alfred Ernest Ramsey door het leven gaan. Zijn naam wordt als eerste genoemd in de beschikking van koningin Eli zabeth II, waarbij rond de jaarwis seling een groot aantal onderschei dingen werd verleend. Ramsey is de tweede vertegenwoordiger van de football-association, die tot rid der werd benoemd. Een tweetal jaren geleden viel die aan voetbal veteraan Stanley Matthews ten deel. Bobby Moore, aanvoerder van het team dat de wereldbeker veoverde, kreeg de order of the British empire. Dennis Follows, secretaris van de F A en na de dood van Joe Mears president van de bond, werd benoemd tot „com mander of the British empire''. Vèr- springer Lynn Davies; vrije slag fenomeen Bobby McGregor en An gela Mortimer, Wimbledonkam- pioene van 1961, werden de on derscheidingen van „member of the British empire" toegekend. De uitslagen van de Engelse voetbalwedstrijden, die gelden voor sporttoto no 26: Aston VilleArsenal 01 FulhamStoke City 41 LiverpoolEverton 00 Manch. United—Leeds Un. 00 Nottinh. For.Sheff. Un. 3—1 Sheffield Wedn.—Chelsea 6—1 SouthamptonBlackpool 15 SunderlandManchester City 10 Westham Un.Leicester City 0I BurnleyWest Bromwich 51 TottenhamNewcastle Nn. 40 Wolverh. Wand.Ipswich 00 HuddersfieldCarlisle 11 Juist ingevuld ziet het totofor mulier er als volgt uit: 2133112121133 Zondagavond had zich nog geen deelnemer aan sporttoto 26 gemeld, die alle dertien uitslagen goed had voorspeld. Wel meldden zich 4 deelnemers met 12 goede uitsla gen. Het aantal deelnemers aan de sporttoto van deze week bedroeg 534.792. De inleg was 713.017 en het prijzenbedrag 235.296. Daar van was beschikbaar voor de eer ste prijs 129.413; voor de twee de prijs 70.589 en voor de derde prijs 35.294. Een ongeluk bij het onderaards tot ontploffing brengen van een kernlading, in Russisch-Azië op 18 december, is waarschijnlijk de oorzaak van een plotselinge aan zienlijke verhoging van de radio- aktiviteit in de atmosfeer, ge meten in Zweden, even boven de grond. Dit is meegedeeld door het onderzoekingscentrum van het Zweedse ministerie van defensie. De radio-aktiviteit bleek te zijn vertienvoudigd, ook in Finland, in de loop van een paar dagen. De intensiteit is echter toch nog uiterst klein, zodat er niet het minste gevaar bestaat. Het observatorium van Upp sala, bij Stockholm, heeft op 18 december een seismische be weging geregistreerd, afkomstig van een onderaardse kernproef in Russisch-Azië. Men twijfelt er niet aan, of de verhoogde radio- aktiviteit is het gevolg van die proef. Een jaar geleden was er bij een dergelijke Russische proef ook een „lek", aldus het obser vatorium van Uppsala. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken zou over wegen een protest bij de Russi sche autoriteiten in te dienen. In een hoofdartikel ter gelegen heid van nieuwjaar heeft het Chi nese dagblad voor het leger zon dag de Chinese strijdkrachten ge vraagd gereed te staan om plotse linge aanvallen van de V. S. op te vangen en om Formosa te bezet ten. „Wij moeten Taiwan bevrijden en het vaderland verdedigen", zu schrijft het blad. Rode-gardisten hebben zaterdag in het centrum van Peking biljet ten opgehangen, waarop de te rechtstelling van de voormalige burgemeester van deze stad, Peng Tsjen, en drie andere aan de kant 'ezette Chinese leiders wordt ge nist. De drie anderen zijn de voor malige vice-premier Loe Ting-Yi. lie propaganda-leider van de partij ■vas; de voormalige legerstafchef en vice-premier Lo Joei-Tsjing en het voormalige lid van het partij- secretariaat Yang Sjang-Koen. Zij worden allen besohuldigd van ver zet tegen de ideologie van Mao tse- Toeng. Vrijdag betoogde een lange stoet van hoofdzakelijk volwassenen maar ook rode-gardisten in Peking voor ontslag van het staatshoofd Lioe-Sjao-Tsji. Duikers hebben een hoeveel heid zilveren munten naar boven gebracht uit het wrak van het in 1902 in de buurt van Nieuw-Zee- land gezonken stoomschip „Elin- gamite", dat voor een waarde van duizenden ponden aan gou den en zilveren munten aan boord had. Slechts een gedeelte daar van is in de loop der jaren ge borgen. De vijf duikers ontdekten het wrak na een speurtocht van vier dagen. Zodra het weer wat gunstiger is geworden zullen zij opnieuw naar „hun schat" af dalen. „Door het uiteenvallen van de NATO wordt in sommige landen een nationalistischer streven merkbaar. Daar ons bedrijf zeker niet kan bestaan van het leveren van materieel aan de Nederland se strijdkrachten alleen, is het te verwachten dat wij het in de toe komst moeilijker zullen krijgen". Aldus de direkteur van Hollandse Signaalapparaten N.V. in Henge lo, de heer H. T. Koppen, in zijn nieuwjaarsboodschap aan het personeel. In de afgelopen jaren hebben wij een onderneming op gebouwd, die op radar-vuurlei- dinggebied in Europa een zeer vooraanstaande positie inneemt. Dit blijkt ook het feit dat wij zeer veel meer exporteren dan wij aan de Nederlandse regering voor de behoeften onzer eigen strijd krachten leveren, aldus de heer Koppen. Ofschoon de. Nederland se regering enkele jaren geleden is begonnen met het stimuleren en gedeeltelijk ook financieren van ontwikkelingen in de mili taire sektor, heeft dit uiteinde lijk toch relatief weinig betekend. Een zeer belangrijk gedeelte van het materieel der Nederlandse strijdkrachten wordt in het bui- Nederland zal f 575.000 bijdra gen aan een trainingscentrum in Beiroet (Libanon). Een overeen komst daartoe is op het ministerie van buitenlandse zaken getekend. De Young Women's Christian Association (Y.W.C.A.) heeft in Beiroet een centrum opgericht voor de opleiding van 500 leerlin gen in vakken zoals handel, talen, huishoudkunde, tekenen, pottebak- ken, naaien e.d. Ook kunnen vol wassenen in dit centrum lezen en schrijven leren. Het centrum om vat slaapzalen voor vijftig jongens, een „hostel" voor 60 meisjes, een gemeenschappelijke zaal met keu ken voor 250 personen, een audi torium voor 550 personen, kan toorruimte en accomodatie voor de staf. tenland gekocht. Het zou, ter be scherming van de eigen industrie, nuttig zijn bij het plaatsen van grote orders in het buitenland tegenprestaties te verlangen, zo meende de heer Koppen, die daarbij dacht aan licentieproduk- tie bij de Nederlandse industrie. De heer Koppen wees erop dat de Amerikanen ter onder steuning van hun handelsbalans een krachtig offensief over de gehele wereld hebben geopend teneinde landen te bewegen Amerikaans oorlogsmaterieel te kopen. „Wij concurreren daarom niet meer tegen andere onder nemingen, maar vaak ook tegen een voortreffelijk georganiseerd en geleid Amerikaans regerings apparaat", aldus de heer Koppen. De Zuidafrikaanse minister president Vorster zinspeelde in een toespraak op oudejaarsavond op de mogelijkheid, dat Zuid- Afrika het volgende jaar uit de Verenigde Naties zal treden. „Er bestaat een toenemende neiging in de Verenigde Naties om de eigen voorschriften der organisatie volkomen in de wind te slaan", aldus Vorster. Hij beschuldigde Engeland er van de vrede, rust en stabiliteit van Zuid-Afrika in de waagschaal te hebben gesteld, door de veilig heidsraad te verzoeken sancties tegen Rhodesië te nemen. Zinspelend op de niet-ge- slaagde sancties, de voormalige volkenbond in de jaren dertig tegen Italië nam, zei Vorster: „Men moet wel bedenken dat 't uitvaardigen van sancties eens de doodsteek heeft betekend voor een internationale organisatie". Vorster zei dat de „nog onvol wassen Afrikaanse staten, die zelf nog geen enkele bijdrage voor een instandhouding of ver steviging van de wereldvrede hebben geleverd en die noch de moed noch de middelen bezitten, om ons aan te vallen, wel open lijk samenzweren om te pogen de ondergang van Zuid-Afrika te veroorzaken". Op de Atlantische Oceaan, on geveer 850 kilometer ten zuid westen van New York bevond zaterdag het Liberiaanse vracht schip „Georgia" met 29 Griekse bemanningsleden aan boord zich in ernstige moeilijkheden. Het schip was in een zware stoiTn te rechtgekomen. Er bevonden zich drie schepen in de buurt van het Liberiaanse schip, dat langzaam naar de kust van Amerika dreef. De „Georgia" is een oud „Liberty"-schip uit de tweede we reldoorlog. Het was op weg van India naar Philadelphia. Alle red dingboten van de vrachtboot wa ren door de hoge golven stukge slagen. Een kotter van de Ameri kaanse kustwacht, die de „Geor gia" had bereikt, meldde dat het schip niet in onmiddellijk zin kensgevaar verkeerde. De „Georgia" voer weer, zij het met een snelheid van vijf mijl per uur. De kotter bleef bij de „Geor gia" totdat een sleepboot het schip zou hereiken. Milovan Djilas, de voormalige Zuidslavische communistische leider, die op 14 mei 1962 tot 8 jaar en 8 maanden gevangenis straf werd veroordeeld, zal van daag vrijgelaten worden op grond van een amnestiebesluit, aldus is van welingelichte zijde vernomen. Uit de gegevens, die het Rus sische ruimtevoertuig „Loena 13" naar de aarde heeft geseind, is gebleken dat het oppervlak van de maan bij de landingsplaats van het ruimteschip overeen komt met dat van de aarde, „Loena 9" had eerder gemeld dat er op 't maanoppervlak maar weinig radioactiviteit is. Dit is bevestigd door „Loena 13". De Amerikanen hebben in 1966 tezamen een record-aantal siga retten van 542 miljard gerookt, hetgeen 13 miljard meer was dan vorig jaar en 34 miljard meer dan in 1964. Het ministerie van landbouw in Washington dat dit vrijdag be kendmaakte gaf als oorzaken op het grotere aantal Amerikanen dat de leeftijd voor roken bereik te, hogere inkomsten, en grote verschepingen naar de strijd krachten overzee. men teweerstelde. De uitbarsting van volkswoede vond plaats op 't moment dat de tweede dag van de testmatch zou beginnen. Het aan tal toeschouwers in het stadion ging met duizenden de maximale capaciteit van 57.000 te boven. De politie trachtte op te treden tegen de honderden, die van de tribunes het veld werden opgedrukt. Aan de ene zijde belaagd door de naar voren dringende mensenmassa en aan de andere zijde door de met wapenstokken uitgeruste politie agenten keerden degenen, die de eerste linie vormden, zich tegen 't gezag. Er ontstond een massaie vechtpartij en de beide cricket teams, die juist het veld zouden betreden, werden haastig naar de kleedkamers gecommandeerd. Dc in het nauw gedreven politie kon zich op het middenveld niet hand haven en moest zich terugtrekken. De overmoedig geworden menigte daarna over tot het verbran den van stoelen, banken en alles wat maar vlam wilde vatten aan het stadion. Anderen verhinderden de brandweer in te grijpen. Ten slotte werden legereenheden inge roepen om de brandweerlieden doortocht te verschaffen. Een deel van de toeschouwers verliet daar op het stadion op weg naar een busstation waar drie autobussen in brand werden gestoken. Verschei dene agenten werden met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Het kabinet van Argentinië heeft donderdag zijn ontslag in gediend om het staatshoofd, ge neraal Ongania, in de gelegen heid te stellen de regering te wijzigen, zo is door de perschef van de president meegedeeld. Voor diplomatieke waarne mers is het ontslag geen verras sing, gezien de meningsverschil len tussen de ministers over po litieke, economische en arbeids- kwesties. Wèl heeft het enige verbazing gewekt, dat de minis ters hun ontslag hebben aange boden 24 uur voordat generaal Ongania voor radio en televisie zijn politiek aan het volk zou uiteenzetten. Met ingang van 1 januari wordt de rente voor gewone spaarrekeningen, jeugdspaarre- keningen en premiespaarreke ningen bij de rijkspostspaarbank verhoogd. Bovendien wordt het bedrag dat zonder voorafgaande aanvraag kan worden opgeno men, verdubbeld. De rentevergoeding voor ge wone spaarrekeningen wordt verhoogd tot 3,48 pet. De rente vergoeding voor jeugdspaarreke- ningen en premiespaarrekenin gen gaat 3,96 pet. bedragen. Het bedrag dat zonder voorafgaande aanvraag op gewone spaarreke- Zware regenval heeft in het ge bied van Trajano Moraes in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro aan dertien mensen het leven ge kost. Door het wegslaan van bruggen is de streek van de bui tenwereld afgesneden. Met hef- schroefvliegtuigen biedt men hulp. Een Britse fabrikant vervaar digt complete badkamers van glasvezel. Ze zijn zo licht dat ze door twee of drie man kunnen worden gehanteerd en zijn, wan neer ze de fabriek verlaten, klaar om in een huis te worden geïn stalleerd. De geprefabriceerde badkamer bestaat uit bad, was tafel, krukje, een douche-scherm, zeepbakjes, en een nonslip vloer. De hele badkamer weegt 105,7 kilo en is 1,73 bij 1,95 meter. De hoogte is 2,23 meter. Verder is de badkamer uitgerust met een douche, toilet, afvoerbuizen, een stopcontact voor een electrisch scheerapparaat en een handdoe- kenrek. ningen kan worden opgenomen, wordt gebracht op 2000. Da rentevergoeding voor beleggings- rekeningen blijft ongewijzigd. Bijna 20.000 Britse bedrijfslei ders zijn zonder werk en velen van hen zijn te trots, om zich als Werkloos te laten inschrijven, al dus een bericht in de Ti mes. De betrokken bedrijfsleiders ziin hun betrekking kwijtgeraakt door fusies van ondernemingen, de bezuinigingsmaatregelen van de Britse regering en soortgelijke maatregelen. Een 10.000 werkloze bedrijfslei ders laten ook vrouw en kinde ren, kennissen en vrienden on kundig van hun situatie en gaan elke morgen zogenaamd naar 't werk, maar in werkelijkheid naar hun clubs of naar bibliotheken waar zij naarstig alle adverten ties napluizen teneinde een ge schikte betrekking te vinden.. De meeste van deze mensen zijn volgens de Times tussen de 50 en 60 jaar oud en hebben twin tig jaar ervaring als bedrijfslei der. Het blad meent, dat zij niet zo gemakkelijk weer aan de slag zullen komen. VOORMALIGE POOLSE OORLOGSVLIEGER „LIEP" DE THEEMS AF LONDEN: Alexander Wozniak, een 43^-jarige voormalige Poolse oorlogsvlieger, is in de Engelse hoofdstad aangekomen na een „wandeling" van bijna 400 km over de rivier de Theems. Op Kerstavond was hij van wal ge gaan in Cricklade. De grote kano schoenen hielden hem drijvende. Hij bewoog zich voort door mid del van stokken met onzinkbare schijven.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5