Engeland wil onmiddellijke besprekingen over Vietnam Bestand van een week voor Vietnamees nieuwjaar Steun van Amerikaanse en Franse zijde BEURSOVERZICHT Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW In Hongkong Antwoord aan Spellman Amerika bereid Oorlog drukt zwaar Volgens Rusland een vrome wens' Weer zwegen de kanonnen in Vietnam Bombardementen worden niet stopgezet Bestands- schendingen Negatieve Noordvietnamese reactie De Antwerpse haven in 1966 Geweldenaar vernielt café in Namen Voorwaarden Verrassing Gevaarlijke antihistamine!! Jemen en Saoedi-Arabië Engels meisje vermist RUSSISCH KOELSCHIP GEZONKEN Tanker van 400 meter lengte Rhodesië blijft strijden voor zijn onafhankelijkheid Predikanten bij boeren in de leer Maandag 2/dinsdag 3 januari 1967 Engeland heeft dringende bood schappen aan de Verenigde Sta ten, Noord- en Zuid-Vietnam ge zonden waarin wordt aange drongen op een onmiddellijk bij eenkomen van vertegenwoordi gers van die landen teneinde tot een staken van het vuren in Vietnam te komen. De Britse regering biedt „alle beschikbare faciliteiten in elk geschikt Brits gebied" aan en wil helpen bij het doorzenden van eventuele boodschappen over regelingen voor een bijeenkomst. De boodschappen zijn afkom stig van minister van buiten landse zaken George Brown en gericht aan de ministers van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten, Noord- en Zuid- Vietnam. Minister Brown zond de boodschappen na besprekin gen met minister Wilson. In Britse kringen zei men dat Londen Hongkong ziet als een mogelijke plaats voor een bij- eenkcmst, als het voorstel zou worden aanvaard. Kort vóór het Britse aanbod beschuldigde China Engeland ervan Hongkong te laten gebrui ken als basis voor de Amerika nen bij de oorlogsvoering. Brit se functionarissen ontkenden dit ten stelligste. Zij zeiden dat de kroonkolonie slechts open staat als rustbasis voor strijdkrachten van een geallieerde mogendheid. Zoals bekend hebben Hanoi en Peking steeds alle voorstel len voor onvoorwaardelijke vre desonderhandelingen van de hand gewezen. De communisten willen dat eerst de bombarde menten op Noord-Viestnam wor den gestaakt en de Amerikaan se troepen uit Zuid-Vietnam worden teruggetrokken. In Franse regeringskringen juichte men het Britse initiatief toe als een „passend antwoord van Europa op kardinaal Spell- mans uitlatingen over een mili taire overwinning ten koste van alles". Functionarissen zeiden dat de Franse regering ervan over tuigd blijft dat er geen militaire overwinning in Vietnam kan zijn en dat onderhandelingen de eni ge oplossing zijn. Franse waar nemers menen dat het gevaar voor uitgroeiing van de oorlog tot een. oorlog met China steeds groter wordt en dat een oorlog met China tot een kernoorlog van wereldomvang zou kunnen leiden. In V. N.-kringen in New York toonde men zich weinig optimis tisch over een slagen van het Britse initiatief, daar ook de secretaris-generaal Oe Thant geen gehoor heeft gevonden bij de vietcong op zijn oproep tot besprekingen over een wapen stilstand. President Johnson heeft zater dag op een persconferentie in Johnson City in de staat Texas verklaard het Britse voorstel om een einde te maken aan de oor log in Vietnam krachtig te on dersteunen. „Amerika wil gaar ne een conferentie bijwonen, in dien dit ook de wens van de an dere partijen is", verklaarde hij. De president zei dat de Ame rikaanse regering de secretaris generaal der ver. naties Oe Thant op elke denkbare wijze heeft aangemoedigd besprekingen tot stand te brengen, die tot een einde van de oorlog of tot een plaats nemen rond de conferen tietafel kunnen leiden. Johnson herhaalde dat Ameri ka in Noord-Vietnam slechts mi litaire doelen wil bombarderen. Hij wees erop dat in Zuid-Viet nam duizenden burgers als ge volg van de oorlog en de ter reurdaden der communsten om het leven komen". Hij voorspelde dat het komen de budget van de Ver. Staten waarop de kosten van de oorlog in Vietnam zwaar drukken, tus sen de 135 en 140 miljard dollar zal belopen. Hij had nog niet be sloten of hij al dan niet een be lastingverhoging zal aanbevelen. Mede in verband met de jongste Chinese kernproef legde de pre sident de nadruk op het verlan gen van de V. S. om tot een ver drag te komen dat de versprei ding van kernwapens verbiedt. Maar al zou er een dergelijk verdrag gesloten worden, dan was het lang niet zeker dat alle landen het zouden onderteke- Engeland heeft de Sowjet- Unie zaterdag verzocht zijn voor stel te steunen ter beëindiging van de strijd in Vietnam. De Britse minister van buiten landse zaken deed dit verzoek in een boodschap aan zijn Russi sche collega Andrei Gromiko. Brown heeft ook een bood schap gezonden aan secretaris generaal Oe Thant van de V. N., waarin hij 'n nadere uitleg geeft van Engelands voorstel. Uit Moskou wordt inmiddels gemeld dat men in diplomatieke kringen aldaar geneigd is het Britse initiatief meer als de uit drukking van een vrome wens te beschouwen dan als een wer kelijk constructieve sap. De van „officiële zijde" in Londen geuite mening dat de tijd thans rijp is voor een samen komst der drie genoemde par tijen, zou niet met de werkelijk heid te rijmen te zijn, gezien de luchtaanvallen op Hanoi, de me dedeling in Washington dat de oorlogsinspanning zal worden ge ïntensiveerd en de onveranderde vastbeslotenheid van de Noord- vietnamese president Ho Tsji- Minh zoals die uit zijn jongste boodschap bleek. Zaterdagochtend om zeven uur plaatselijke tijd kwamen weder om de kanonnen in Vietnam tot zwijgen. Het nieuwjaarsbestand: dat voor 48 uur door de elkaar bestrijdende partijen was aan gekondigd, was ingegaan. Gedurende het bestand zou den geen bombardementsvluch- ten op Noord-Vietnam worden gemaakt. Wel werd verwacht dat de Amerikaanse verkennings vluchten ten noorden van de ze ventiende breedtegraad zouden voortgeaan. Generaal Westmoreland heeft zaterdag tijdens het bestand op dracht gegeven ongeveer dui zend vietcongstrijders, die in de middag ten westen van Hué waren waargenomen, te beschie ten en bombarderen, aldus een woordvoerder in Saigon. De commandant die de troepenver plaatsing had waargenomen, meende dat deze een bedreiging vormde voor de Amerikaanse troepen in dt gebied. Noord-Vietnam heeft in een boodschap aan de internationale controlecommissie de Ver. Sta ten ervan beschuldigd, dat zij ondanks het nieuwjaarsbestand vliegtuigen naar Noord-Vietnam hebben gezonden om aanvallen op woongebieden te doen. Zaterdagmorgen waren er bij bombardementen op een stad in de provincie Ninh Binh en dor pen in de provincie Nam Ha 10 mensen om het leven gekomen en 16 gewond. De Ver. Staten zullen de bom bardementen op Noord-Vietnam niet onvoorwaardelijk staken. Zij eisen de verzekering dat stop zetting van deze bombardemen ten gepaard zal gaan met een „vredesgebaar" van do tegen stander. Secretaris-generaal Thant had een beroep op de Amerikaanse regering gedaan om de bombar dementen onvoorwaardelijk te beëindigen. Dit beroep was ver vat in een brief aan de leider van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., Arthur Goldberg. De Ver. Staten, aldus Gold berg, voelen veel voor het door Thant geopperde idee om het nieuwjaarsbestand in Vietnam te verlengen, hetgeen ook de stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam zou inhouden, maar betreuren het dat de tegenstander tot nu toe geen belangstelling heeft ge toond voor een dergelijk ver lengd bestand. Goldberg ver zoekt Thant „met alle middelen waarover hij beschikt" te ach terhalen wat de „concrete" reac tie van Noord-Vietnam zal zijn op het stopzetten van de Ameri kaanse bombardementen. Enkele uren vóór het verstrij ken van het nieuwjaarsbestand hebben patrouilleboten van de Amerikaanse marine voor de kust van Xoeyen, de zuidelijke provincie van Vietnam, een ge vecht geleverd met twee treilers van de vietcong. Een van de treilers werd tot zinken gebracht en de andere liep brandend aan de grond, zo heeft een Ameri kaanse militaire woordvoerder meegedeeld. Toen de termijn van het bestand was verstreken, zei de woordvoerder dat de opera ties zijn hervat. Het Amerikaanse opperbevel in Zuid-Vietnam heeft melding gemaakt van 110 bestandsschen dingen door de vietcong. In 22 gevallen waren er aan de kant van de Amerikanen of hun bond genoten doden en gewonden ge vallen. Drie uur na het verstrijken van het bestand hebben achtmo- torige Amerikaanse „stratofor- ten" doelen in de gedemilitairi- seerde zone bestookt. De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken dr. Tran Van Do heeft het Britse voorstel tot vredesonderhandelingen tus sen Amerika, Zuid-Vietnam en Noord-Vietnam toegejuicht. Hij zei dat zijn regering het voor stel officieel zal aanvaarden. Minister van buitenlandse za ken George Brown (Engeland) is slechts „spreekbuis" van Dean Rusk (V.S.). Dit schrijft het Noordvietnamese blad voor de strijdkrachten „Volksleger" van daag in commentaar op het jong ste Britse initiatief voor onmid dellijke besprekingen tussen Noord- en Zuid-Vietnam en de Verenigde Staten om tot een staken van het vuren in Vietnam te komen. „Volksleger" schrijft dat het Britse voorstel „als twee druppels water op het Ameri kaanse standpunt met betrek king tot onvoorwaardelijke on derhandelingen" lijkt. Het is een nieuw gebaar „van de Engelse vrienden van de Ver. Staten" om de komende stappen in de uit breiding van de oorlog door de Verenigde Staten te helpen camoufleren, aldus het blad. In de haven van Antwerpen zijn in 1966 18.082 zeeschepen aangekomen tegen 18.065 in 1965. Het totale tonnage van de aange komen schepen in 1966 was twee miljoen groter dan het cijfer van 1965. Burgemeester Craeybeckx van Antwerpen heeft dit op de nieuwjaarsreceptie van het ge meentebestuur bekendgemaakt. In Namen heeft een dolgewor den krachtpatser huisgehouden in een café en het hoofd gebo den aan acht ordebewaarders, alvorens zich te laten insluiten. De man, de 30-jarige Herbert Their, kreeg in het café „Balea- res" ruzie met zijn vrouw. Po gingen van de café-eigenaar om de echtelieden te scheiden, leid den ertoe dat de geweldenaar een jukebox optilde en aan stuk ken smeet en de toog in tweeën sloeg. Vervolgens ging hij met flessen de ruiten en het overige glaswerk te lijf. Drie politiemannen slaagden er niet in Their te kalmeren, waarna vijf leden van de rijks wacht te hulp werden geroepen, zonder resultaat. Tenslotte verklaarde Their zich bereid om naar het bureau te gaan op voorwaarde dat hem niet de boeien werden omge daan. Onder de ogen van ruim 250 nieuwsgierigen begaf Their zich naar het bureau, vergezeld van slechts één agent en op de voet gevolgd door de overige orde bewaarders. INTERNATIONALS FLAUW, STAATS FONDSEN VAST Beursplein 5 heeft de eerste beursdag in 1967 teleurstellend moeten inzetten voor de interna tionale waarden. De stemming was bepaald flauw met weinig zaken, doordat het publiek gro tendeels een afwachtende hou ding aannam. Hiertegenover was de staatsfondsenmarkt aan de waste kant, vooral voor de nieuw ste 7 procent lening. De oorzaak van de terughoudendheid van 't publiek was wel de zwakke ten dentie van de vorige week don derdag en vrijdag in YVallstreet. De hoofdoorzaak van dg flauwe stemming voor de internationale waarden moet eveneens op reke ning van de Newyorkse beurs worden geschoven, omdat de Nederlandse fondsen aldaar aan geboden in de markt lagen. Philips daalde er 1%, Kon. Olie en Unilever dollar. Dit deed voor Amsterdam de deur dicht en hield vele beursboekjes vanmid dag gesloten. Philips werd ruim twee gulden lager verhandeld op 76,40. vergeleken met de voor gaande slotprijs. Ook Kon. Olie daalde ruim twee gulden op 119,90. Unilever moest een gul den verlies incasseren op 84,90. AKU was 1,70 lager op ca. 52. Hoogovens, welk fonds het oude jaar afsloot met een tien punten hogere koers op 278, moest van middag flink terrein prijsgeven. Er ging zoals gezegd in de hoofd- iondsen weinig om, mede door 't feit dat Wallstreet vandaag ge sloten bleef. Ook het telefonische avond-effectenverkeer vindt geen doorgang. De staatsfondsenhoek kwam verrassend voor de dag met een vaste stemming, vooral voor de nieuwste 7 procent lening op 1011a tegen een vorige prijs van 101. De handel was hier ouder wets levendig met grote omzet ten. In de nieuwste 7 procent lening ging een post om van nominaal 200.000. Later op de middag daalde de belangstelling in deze sector, maar er werd toch nog regelmatig gehandeld. De kooplust was een gevolg van her- beleggingsvraag, ook voor bui tenlandse rekening. Hierdoor smolt het aanbod weg als sneeuw Het Vietnamese „nationale be vrijdingsfront" (vietcong) heeft een bestand van een week bij ge legenheid van het komende Viet namese nieuwjaar aangekondigd. De radio van het front deelde mee dat dit bestand zou duren van zeven uur plaatselijke tijd op 8 februari tot zeven uur op 13 februari. Dat is drie dagen langer dan het bestand dat reeds door de Zuid vietnamese regering en haar bond genoten voor het Vietnamese nieuwjaar was aangekondigd en dat 96 uur zou duren, te beginnen op 8 februari. Het Vietnamese nieuwjaar, de belangrijkste datum op de Vietna mese kalender, vormt het begin van „Dinh Moei" (het jaar van de geit). Het bevrijdingsfront deelde mee dat het bestand was bedoeld om zowel de soldaten van de regering als van de vietcong gelegenheid te geven bet nieuwjaarsfeest in hun woonplaats en bij hun familie in het hele land te vieren. De mili tairen moesten echter ongewapend vertrekken en niet met meer dan twee tegelijk noch in militair ver band. Dezelfde bestandsvoorwa ar den zouden door de vietcong wo-- den toegepast od de Amerikaanse en met hen verbonden strijdkrach ten die desgewenst het Vietnamese feest konden meevieren. Hieraan werd toegevoegd dat alle militai re operaties, luchtaanvallen of ver kenningsvluchten van Vietnamese vliegtuigen en die der bondgeno ten tijdens deze periode als vijan delijke acties zouden worden be schouwd. In de mededeling van het bevrij dingsfront werd gewaarschuwd dat represailles zouden worden ge nomen teeen eventuele schendingen van het bestand door Zuidvietna mese of met hen verbonden strijd krachten. De aankondiging van het bevrij dingsfront was voor de waarne mers in Saigon een verrassing. Men had er wel rekening mee gehouden dat de eerdere bestandsaankondi ging van de Zuidvietnamese rege ring door de vietcong zou worden beantwoord, maar er aan getwij feld dat deze het zou willen uitbrei den. Ook het vorige jaar besloot de vietcong tot een langer bestand dan de tegenpartij. De Zuidvietna mese regering en de Amerikanen staan nu weer voor de moeilijk heid een beslissing te nemen ten aanzien van de drie aanvullende da"en. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde zondag avond géén commentaar leveren on de bekendmaking van het .,na- t'onsle hevriidingsfront". Minister Fnek volsfO"H ïri pen telov'eipredp met te zegden, dat Washineton overiog zal plegen met de andere landen die troepen in Zuid-Vietnam hebben. voor de zon, waardoor de vraag sterk de overhand had. De scheepvaartsector was licht verdeeld met Holl. Amerika-lijn hoger doch Scheepvaartunie lager. Frans Beeren heeft surseance van betaling aangevraagd. Hoe wel dit in de lijn der verwachtin gen lag, kwam het bericht toch als een donderslag bij heldere hemel. In aandelen Frans Beeren werd op verzoek van het beursbe- stuur geen notering opgemaakt. Volgens de „Washington Post" heeft de Amerikaanse regering aan de drie antihistaminen die schadelijk kunnen zijn voor onge boren kinderen, er twee toege voegd, namelijk buclizine, dat tegen misselijkheid tijdens de zwangerschap wordt gebruikt, en hydroxyzine, dat wordt toege past bij allergie van het neus- slijmvlies. Deze twee middelen kon men al niet anders krijgen dan op recept. Voor zover bekend zijn er geen ongelukken mee ge beurd, maar bij proeven op rat ten en konijnen is het gevaar ge bleken. Op de gevarenlijst stonden al meclizine, cyclizine en chlorcy- clizine. De autoriteiten in Saoedi- Arabië hebben 32 Jemenieten ge arresteerd na de ontdekking van een sabotagebende in Rijadh, zo hebben in Beiroet aangekomen reizigers gezegd. De bende werd ontdekt nadat zich in de hoofd stad van Saoedi-Arabië drie ex plosies hadden voorgedaan, waar bij echter weinig schade zou zijn aangericht. Egyptische persberichten, vol gens welke de afgelopen dagen een nieuwe golf van ontploffin gen is voorgekomen, worden van Saoedi-Arabische zijde tegenge sproken. Scotland Yard heeft de Neder landse autoriteiten verzocht om een onderzoek van een vracht schip in de haven van Rotterdam (waarvan de naam niet nader is genoemd) in verband met de ver missing van een 14-jarig Engels kostschoolmeisje, Lorraine Cog ger, die in Rochester (Kent) woont. Zij verdween drie dagen vóór Kerstmis en werd het laatst gezien bij een autobushalte. Aan de Britse politie was mee gedeeld dat men een meisje dat aan de beschrijving van Lorraine beantwoordde, in Rochester aan boord had zien gaan van een vrachtschip met bestemming Rot terdam. INCIDENTEN ROND ISRAEL De Jordaanse sector van Jeru zalem is de afgelopen nacht op geschrikt door twee hevige ex plosies die zelfs in het Israëlische deel van de stad te horen waren. De Jordaanse autoriteiten bewa ren het zwijgen, maar waarne mers in Israel geloven dat de ex plosies mogelijk zijn veroorzaakt door de Palestijnse bevrijdmgS' organisatie, die in Jordanië een golf van aanslagen pleegt we gens ongenoegen over het bewind aldaar. Volgens een Israëlische woord voerder is vanochtend een Israë lische militair gewond, toen Sy- riërs bij het meer van Tiberias tot tweemaal toe het vuur open den. De Israëliërs hebben het vuur beantwoord. Het is de derde achtereenvol gende dag dat melding wordt ge maakt van incidenten aan de Sy- risch-Israelische grens. In de Beringzee is zaterdag een Russisch koelschip gezonken dat deel uitmaakte van een vissers vloot van ongeveer 50 Russische vaartuigen. Ongeveer 74 van de opvarenden werden opgepikt. Vol gens de commandant van de vloot werden nog vijf zeelieden vermist. Een vliegtuig en een schip van de Amerikaanse kustwacht namen aan het opsporingswerk deel. Het 73 meter lange koelschip verdween op 35 mijl ten noorden van het eiland Oenimake bij de Aleoeten in de golven, nadat er een lek in de machinekamer was ont staan. Uitvinder automatische telefooncentrale was een Italiaan De uitvinder van de automati sche telefoon-centrale was geen Amerikaan, zoals men aanneemt, maar een Italiaan. Dit heeft het Vatioaan duidelijk gemaakt. Zes jaar voordat de Amerikaan Strowger zijn automatische tele foon bouwde, zo verklaarde de persdienst van het Vatioaan, in stalleerde in 1886 de ingenieur Giovanni Battista Marzi een auto matische telefooncentrale voor Paus Leo de dertiende in de bi bliotheek van het Vaticaan. De postdienst van het Vaticaan geeft een speciaal posstempel uit om het tachtigjarig bestaan van deze centrale te herdenken. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag in totaal aange voerd 1542 dieren, zijnde 1195 siachtrunderen en 347 varkens. De noteringen waren als volgt: Siachtrunderen: extra kwal. 4,30 —ƒ4,65, ie kwal. ƒ3,90—ƒ4,25; 2e kwal. ƒ3,50—f3,70, 3e kwal 3,153,30; Varkens: extra kwal. 2,50—2,55, le kwal. 2,45 2,50, 2e kwal. 2,40—2,45; 3e kwal. 2,35ƒ2,40; Stieren ƒ3.95 4,50; Worstkoeien 2,95 3,20; Slachtzeugen 22,10; Zware varkens 2,152,25. Alles per kg. Overzicht: Siachtrunderen: aan voer ruimer, handel tamelijk en iets stijver in prijs; Varkens: iets meer aanvoer, redelijke handel en even lager in prijs. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotterdam se graanbeurs de volgende prijzen genoteerd franco Rotterdam: Groene erwten tot ƒ44 (42,50): Schokkers tot 42,50 (41); Capu- cijners tot 59,50 (59,50); Bruine K""en boerenschoon tot 85 (83) AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Op de aardappelbeurs te Rotter dam wérden vanmorgen de volgen de noteringen opgemaakt: Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opw. 20,5022,50; Bintjes 35—50 mm 1314; Bintjes 40 mm opw. 14,5015,50; Furore 40 mm opw. 17,5019; Meerlander 40 opw. 18,5019. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintjes 35 mm opw. in twee maten gesorteerd 14,2515,25; Bintjes 45 mm opw. 15,5016. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintjes blank 35 mm opw. 10,50. Zand-aardappelen voor de ex port: Climax 35 mm opw. geen notering; Bintjes blank 35 mm opw. 10,50. Voer-aardappelen 25,25. Stemming: binnenland en export rustig. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Zeeman bij ontploffing aan ogen gewond De 21jarige zeeman E. R. C. uit Den Haag is op nieuwjaarsdag 's avonds aan zijn ogen gewond ge raakt, toen hij een stuk slagkoord tot ontploffing bracht. De man kon nog op eigen ge legenheid naar het ooglijderszie- kenhuis gaan. waar hij moest wor den opgenomen. De zeeman liet op het balkon van zijn woning slagkoord ontplof fen, dat wordt gebruikt voor het gelijktijdig ontsteken van spring ladingen, hetgeen als zeer gevaar lijk wordt beschouwd. Hierbij sneu velden ook zes ruiten. In de tuin achter de woning trof de politie nog drie meter slagkoord aan. De herkomst van het explosieve ma teriaal is nog niet vastgesteld. TANKWAGEN IN SLOOT CHAUFFEUR VERDRONKEN BURGERVEEN: Een trekker met oplegger, geladen met IS.000 li ter ammoniumnitraat is oude jaarsnacht omstreeks half vier van de Venneperweg geraakt en in een sloot gekanteld. De chauf feur, de 33-jarige A.J. M. Wink uit Zaandam, heeft geen kans ge zien zich uit de cabine te bevrij den en is verdrongen. Op de voorgrond het stuurwiel. Lloyd's in Londen heeft be- kengemaakt, dat studies hebben aangetoond dat het mogelijk is een supertankschip te bouwen, dat 500.000 ton olie kan vervoe ren. Het schip zou 400 meter lang worden. Het grootste schip ter wereld zou nu de Japanse tankboot „Ide- mitsoe Maroe" zijn, die 209.000 ton meet en 342 meter lang is. Dit schip liep in september van sta pel. Dezelfde Japanse werf zou dit jaar nog beginnen met de bouw van een tankschip van 276.000 ton, terwijl men denkt over een schip van 500.000 ton. Premier Jan Smith van Rhode sië heeft in zijn nieuwjaarsrede voor de televisie verklaard, dat er in „het rijk van Satan meer rechtvaardigheid is dan in de Ver enigde Naties, die zich wentelen in hun schijnheilige huichelarij". De afgekondigde sancties noem de hij niet alleen een schending van het handvest van de V.N., maar nog meer een schending van de beginselen van recht en gelijkheid. Ondanks deze sanc ties. waarvan hij de gevolgen niet kon voorspellen, zou Rhode sië blijven strijden voor handha ving van zijn onafhankelijkheid. Smith zei meer dan ooit er van overtuigd te zijn. dat hij er goed aan heeft gedaan de laatste Britse voorstellen van de hand te wij zen, omdat deze „vernederend waren en neerkwamen op 'n on voorwaardelijke overgave". De lezers van het Spaanse weekblad „SP" hebben de Rhode- sische regeringsleider aangewe zen als „de man van het jaar 1966", Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. kwam op de tweede plaats. Bij een soortgelijk opinie-onder zoek, ingesteld door de organisa toren van een B.B.C.-radiopro gramma. dat 2,5 tpt 3 miljoen luisteraars heeft, zijn ruim twee derde van de ingestuurde stem men op Smith uitgebracht. Er is een tijd geweest dat de plattelandspredikanten het niet bij „het woord" alleen lieten, maar metterdaad de landbouw kundige ontwikkeling van hun gemeenten hielpen bevorderen. Nu echter zijn de boerenproble- men zo moeilijk geworden dat de dominees van- vandaag moeten erkennen, dat de nodige kennis van zaken om er enigszins ver antwoord over mee te kunnen praten, hun veelal ontbreekt. Tot die erkenning zijn althans de hervormde en gereformeerde predikanten in de classes ?lut- phen en Doeünchem gekomen. Hun tekort inziend en betreu rend hebben ze het er niet bij laten zitten, maar zich met een verzoek om voorlichting gewend tot een tweetal landbouworgani saties in hun provincie. Die wil den graag helpen en op 16 janu ari zullen de dominees tijdens 'n bijeenkomst in Barchem van al les over de landbouw te horen krijgen. Twee functionarissen van de landbouworganisaties, drs. E. Broekhuis van de C.B.T.B., en de heer H. VissChers van de Gel derse mij. van landbouw, zul- maatschappii van landbouw, zul len er SQreken over „de land bouw in een groeiende economie" en „bedrijf en gezin in de bran ding".

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4