PROVINCIAAL NIEUWS Straatbranden en baldadigheden bij de jaarwisseling in Groningen DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Hoek Retranchement Sas van Gent IJzendijke Zaamslag iilii •'381 iin Zierikzee Moors schip in moeilijkheden op de Noordzee Weinig straatterreur in Den Haag Ook in Amsterdam viel het mee Politie in Joure kwam cellen tekort Een ton schade door stielen met vuurwerk Twee doden bij ongeluk op een overweg Twee doden door de gladheid Poststukken door vuurwerk verbrand Nationaal marinemonument beklad nu'microfined' verdrijft uw pijn sneller! 2'ASPRO'1 DRIEVOUDIGE IVSOORD OP SARDINIË Weer kritiek van De Gaulle op Amerika Nieuw Amerikaans wapen Veertienjarige pleegt drievoudige moord Vertwijfeld doch hoffelijk... Agenda Maandag 2/dinsdag 3 januari 1967 Tweede pastoor te Terneuzen in Triniteitskerk geïnstalleerd In aanwezigheid van burger lijke en kerkelijke autoriteiten heeft deken Van Mechalen zon dag in de Triniteitskerk te Ter- neuzen pastoor drs. L. C. Heynen geïnstalleerd. Een geheel gevulde kerk was er getuige van, hoe deken Van Mechelen de openbare afkondi ging deed van de nieuwe paro chie „De verrezen Christus". Nadat vervolgens de benoe. mingsbrief van de bisschop was voorgelezen, werd pastoor Hey nen door deken Van Mechelen beëdigd. De deken sprak de hoop uit dat tussen de beide Terneuzense parochies een nauwe en vrucht bare samenwerking zou groeien. Namens de nieuwe parochie bood de heer Th. de Bakker enige ge schenken aan, o.m. doop-, huwe lijks- en overlijdensregisters, doopampullen en een radio. Een spontaan en in een kerkgebouw zelden voorkomend applaus be loonde deze algemeen geappre cieerde geste. Pastoor Heynen dankte voor de grote belangstelling. Hij rekende op hechte samenwer king en deed daartoe een beroep op de gehele parochie. Na de mis maakten zeer velen gebruik van ae gelegenheid om pastoor Hey nen de hand te drukken en hem het allerbeste toe te wensen in en met zijn nieuwe parochie Terneuzense teeners richten Image-klub op Men deelt ons mede dat dezer dagen hier ter plaats is gesticht de „Image-klub .67". Het doel is de bevordering van het beatwe- zen in Terneuzen en omstreken in samenwerking met bestaande verenigingen en instellingen ten einde te komen tot een leefbaar der klimaat voor de jeugd. iDe nieuwe „Image-klub" heeft reeds meerdere plannen in voor bereiding. Zo wordt in februari gestreefd naar het optreden van „TEE-Set"; in maart van „Q 65" en in april „Les Baroques." Er zijn momenteel al meer dan 125 tieners tot de klub toegetre den en nog steeds stijgt 't leden tal. Om meer goede beatgroepen naar Terneuzen te krijgen, ach ten de oprichters een sterke klub onmisbaar. Kaarten voor het lidmaatschap ziin verkrijgbaar bij „Sonora". Auto in de sloot Precies om twaalf uur in de oudejaarsnacht is de 20-jarige M. v. d. H. uit Axel tussen Hoek en Sluiskil met zijn auto in een sloot terechtgekomen. De wagen werd zwaar bescha digd, maar de bestuurder bracht het er bc-houdens enige kneuzin gen goed af. Ook de mede-inzit tende. C. G. uit Terneuzen, liep geen noemenswaardig letsel op. Van der H. reed van Hoek in de richting Sluiskil. Op het mo ment dat hij naar rechts de weg langs het kanaal naar Sluiskil wilde inslaan, deed zich een man kement aan het stuur voor met het gevolg dat de auto met een snelheid van rond de tachtig kilo meter in de naast de weg lig gende sloot belandde. Het is niet bekend of twee onfortuinlijke rij ders elkaar een gelukkig nieuw jaar hebben gewenst. Biljartwedstrijd Een biljartwedstrijd in café „De Zon" werd gewonnen door de heren J. v. d. Voorde en Iz. Cambier te Retranchement. Op de tweede plaats eindigden de heren L. van Wijnsberghe uit Eede en J. Bertoun uit Cadzand. Vuilnisbelt gesloten B. en W. van Retranchement hebben besloten de vuilnisbelt in de Nieuwstraat per 1 januari te sluiten. Dit is mogelijk, daar de meeste inwoners bij de reini gingsdienst zijn aangesloten. Voor extra-grote hoeveelheden huisvuil bestaat de mogelijkheid dit te deponeren op de gemeente lijke vuilnisbelt van Sluis, die zich bevindt aan het afwaterings kanaal tussen Retranchement en Sluis. Jubilarissen glasfabriek en N.V. Zuicl-Chemie KONINKLIJK ZILVER EN BRONS VOOR TWEE JUBILARISSEN Tijdens de traditionele oude- jaarsviering in de cantine van de glasfabriek heette drs. P. A. Nee teson, algemeen directeur van de glasfabriek en N.V. Zuid-Chemie, de jubilarissen-werknemers die in het afgelopen jaar de dienst hadden verlaten wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd, en het maandper- soneel van beide bedrijven harte lijk welkom. Verder verheugde de heer Neeteson zich erover nog steeds burgemeester Den Boer te kunnen verwelkomen als burge meester van een zelfstandige ge meente en hij hoopte dat dit nog vele malen herhaald zou mogen worden, want zo zei hij: „We we ten wei wat we hebben, maar niet wat we krijgen." Aanwezig w(«*n ook (je wethouders en de gemeentesecretaris, benevens de heer ir. T. Verheul namens de maatschappij voor handel en nij verheid afd. Zeeland. Drs. P. A. Neeteson gaf als eer ste aan ir. T. Verheul het woord, die de doelstellingen van zijn maatschappij in het kort uiteen zette en aan de jubilarissen de heren R. A. de ia Ruellc, afd. personeelszaken glasfabriek (50 dienstjaren); A. J. Huysman, voorman randenslijperij glasfa briek (40 dienstjaren) en K. J. G. Engelen, adjunct-afdelingschef technische dienst Zuid-Chemie (40 dienstjaren) getuigschriften en draagpenningen uitreikte als blijk van waardering voor hun aandeel in de industrie in Zee land. Hierna kreeg burgemeester Den Boer het woord. Deze sprak de hoop uit dat hij nog vaak als burgemeester met zijn college vertegenwoordigd zou zijn bij deze huldigingen. Hij reikte de medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau aan de heer K. J. ~G. Engelen en de bronzen medaille aan de heer A. J. Huys man. Drs. Neeteson richtte hier na de schijnwerper op de werk nemers van beide bedrijven die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd het af gelopen jaar de dienst hadden verlaten. Voor al deze gepensioneerden had de heer Neeteson een woord van dank en 'n passend geschenk en voor de dames een bloemetje. Hierna kwam directeur Neete son tot de jaarlijkse terugblik en een blik in de toekomst aan gaande de glasfabriek, het ver koopkantoor Alglas te Amster dam en de Zuid-Chemie. Hoewel het afgelopen jaar de kosten hoog geweest zijn, waren de re sultaten voor aïle bedrijven niet onbevredigend. Hij was van oor deel dat de moeilijkheden voor, glasfabriek en Zuid-Chemie in' 1967 zeker niet geringer zouden zijn, maar hij gaf de verzekering, dat beide bedrijven de moeilijk heden het hoofd zouden kunnen bieden. 50-jarig huwelijksfeest De in Sas van Gent wonende heer en mevrouw Verstringede Wagenaere hebben vrijdag hun 50-jarig huwelijksfeest gevierd. Ter gelegenheid daarvan wer den ze door het gemeentebestuur en namens de directie van de glasfabriek, waar de heer Ver stringe 37 jaar (tot 1957) heeft gewerkt, gefeliciteerd. Het echtpaar Verstringe heeft gedurende de 50 jaar van hun huwelijk altijd in Sas van Gent gewoond. Mevrouw Verstringe (73) werd trouwens in die plaats geboren. De heer Verstringe is oorspronkelijk afkomstig uit Eede. Vergadering van de gemeenteraad De raad van IJzendijke kwam donderdagavond voor de laatste maal in 1966 bijeen. De voorzitter zag even terug, want hoewel de toekomst belang rijker is dan hetgeen achter ons ligt. meende spreker dat men te vreden mag zijn over hetgeen in dit jaar is bereikt. Hij dankte de leden voor hun medewerking. Hij wenste allen een gelukkig nieuw jaar voor hen en hun dierbaren. Ter gelegenheid van het huwe lijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven wordt voor de leerlingen der kleuter en lagere scholen een bedrag van 350,beschikbaar gesteld. De raad kon zich met het voor stel van B en W verenigen tot 't doen aanbrengen van een pas sende verlichting- aan de molen. Aan 't parochieel zonnebloem comité werd voor 1966 een bij drage verstrekt van 75, Het raadsbesluit van 25 febru ari betreffende verkoop van grond aan A. de Kok te Lams- waarde werd op diens verzoek ingetrokken. De verordening op de heffing van begrafenisrechten werd op nieuw vastgesteld, daar de tegen woordige verordening reeds 20 jaar oud is en de heffing aan de tegenwoordige tijd moet worden aangepastt. De heer Th. Brakke aan de Tivoli krijgt een uitweg over ge meentegrond om bij zijn te bou wen garage te kunnen komen. Hiervoor in de plaats krijgt de gemeente een stuk tuingrond. Wethouder A. J. Termote drong er op aan de bouw van garages achter de o. 1. school spoedig te realiseren, daar hier aan in die wijk grote behoefte bestaat. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer A. v. d. Wijnkei opnieuw naar de mogelijkheid van een volksreferendum over de herindeling. Hij wees er op dat met de leefbaarheid van de be volking geen rekening is gehou den. Ook de heer P. van Hijfte was van mening dat met de be langen van de bevolking totaal geen rekening werd gehouden. Wintervergadering chr. boeren- en tuindersbond De eerste wintervergadering van de gewestelijke afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen van de Zeeuwse chr. boeren- en tuinders- bond wordt gehouden op vrijdag middag 6 januari a.s. in „De Poort" te Zaanislag. Na de gebruikelijke huishou delijke aangelegenheden zal de heer C. H. van Aperen, opper wachtmeester van de verkeers- ■«i 'K:: L; - V-: KHÉIilp- r 1 atv - V groep der rijkspolitie te Terneu zen, een causerie houden over de landbouwer als verkeersdeelne mer. De heer W. de Wolf uit Goes vertoont na de pauze een diaserie met toelichting over het platte land en de ruimtelijke ordening. Oliebollen voor Schoolslag In en rond de leegstaande ge reformeerde pastorie begon op oudejaarsdag 's morgens om half zes reeds de activiteit van en kele dames en heren om een oliebollenverkoop voor de aktie „Schoolslag" op gang te bren gen. Om 9 uur verdrongen zich vele jongeren om hierbij ook in geschakeld te worden en de bak sters en paksters kwamen tijd en handen tekort om de verkoop bij te houden. Door welwillende medewerking van enkele auto bezitters konden ook de buiten wijken worden bediend en bo ven de opgezette raming moest de produktie nog worden voort gezet. Toen ver in de namiddag de balans werd opgemaakt, konden de initiatiefneemsters vaststellen dat meer dan 5000 oliebollen wa ren omgezet. Het uiteindelijke resultaat zal een afdracht wor den van meer dan ƒ400 aan het landelijk comité, waarover alle helpers en helpsters zich ver heugen. Mijnenveger beschadigd op de Oosterschelde Naar eerst zaterdag bekend werd gemaakt, is de mijnenveger „Rhe- nen" donderdagavond omstreeks zeven uur door de sterke stroom op de Oosterschelde in aanra king gekomen met een dukdalf er een pijler van de Oosterschel- debrug. Ongeveer tien meter van de railing werd weggerukt ter wijl in de romp aan stuurboord zijde een deuk ontstond. De brug bleef onbeschadigd. De „Rhenen', die op weg was naar zee, had even voor dc Oos- terscheldebrug het anker uitge gooid in afwachting van het weer openstellen van de brug voor de scheepvaart. -Op dat moment was nl. de brug voor alle scheep vaartverkeer gesloten in verband met de harde '-vind. Kennelijk als gevolg van de zware ebstroom is de mijnenveger na ongeveer een uur voor anker te hebben ge legen, rondgezwaaid en met het achterschip tegen pijler en duk dalf gebotst. Door onmiddellijk volle kracht vooruit te geven, kon verdere schade worden voor komen. Het schip is daarna op nieuw voor anker gegaan. Een onderzoek wordt ingesteld. Zestig mijl ten noordwesten van Terschelling kampt het Noorse vrachtschip Raagan (2400 ton dwt) met moeilijkheden. Het seinde van morgen dat het een lek had en onmiddellijk sleepboothulp nodig had. Van Terschelling is de sleep boot „Holland" ter assistentie uit gevaren. De Raagan scheen in snel tem po vol te lopen. De bemanning was bezig het schip te verlaten om aan boord te gaan van de Amerikaan se tanker „Morfacrigel". In middels waren, nadat de noodsei nen van de Raagan waren uitge zonden, een Neptune van de ma- rinevliegdienst en een Deense heli kopter naar het in moeilijkheden verkerende schip gedirigeerd. Later zijn twaalf bemannings leden van de Raagan door de mari neluchtvaartdienst overgebracht naar de vliegbasis Leeuwarden. DERTIG JAAR ONDERGEDOKEN Twee Spaanse broers uit een dorp nabij Malaga hebben zich bij de politie gemeld, nadat zij dertig jaar ondergedoken waren geweest. De 62-jarige Juan Hidalgo en zijn 57-jarige broer Manuel ver klaarden dat zij zich hadden ver borgen, toen in het begin van de burgeroorlog (19361939) de na tionalistische troepen van Fran co Malaga veroverden op de re publikeinen. Sindsdien hielden de twee broers, die al die tijd in huis bleven, zich bezig met het bakken van brood, dat hun vrou wen verkochten. Vrijdag j.l. meldden zij zich bij de politie, nadat de regering on langs een amnestie had afgekon digd voor alle politieke misdrij ven uit de jaren van de burger oorlog. Gelukkig Nieuwjaar. In Manilla op de Philippijnen zijn op oudejaarsavond binnen een uur twee mensen doodgesto ken door tieners, die volgens ge tuigen een glaasje te veel op had den. De politie schoot een feest vierder dood en ruim 500 mensen liepen verwondingen op bij onge lukken met vuurwerk. V erkeerson gelukken in West-Duitsland In West-Duitsland zijn op nieuwjaarsdag bij vijf verkeers ongelukken 13 mensen om het le ven gekomen en 18 ernstig ge wond. De twee ergste ongelukken, die zich in Beieren voordeden zijn het gevolg geweest van gewaag de inhaalmanoeuvres. Bij deze twee ongelukken kwamen acht mensen om. Groningen heeft een rumoerige jaarwisseling beleefd met veel ge knal, ettelijke straat- en kelder- branden en ergerlijke baldadig heden. Politie en brandweer ston den voor een zware taak. De brandweer moest op een tiental plaatsen in de stad straatbranden blussen, veelal onder een bekoge ling met stukken vuurwerk. Af en toe moest politie-assistentie ge vraagd worden omdat, het publiek te agressief werd. Op het Zuiderdien raakte om> streeks half twee, toen de brand weer een gevaarlijke brand bluste en de politie het publiek op een afstand probeerde te houden, een hoofdagent van politie ernstig aan het hoofd gewond, doordat hem door een overlaat een baksteen te gen zijn hoofd werd gegooid. Hij werd opgenomen in de oogheel kundige kliniek van het acade misch ziekenhuis. Een 23-jarige Italiaan kreeg een stuk vuurwerk in zijn gezicht en werd eveneens ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis. Een 19-jarige plant soenarbeider werd door een onbe kende dronkenman op straat zo danig mishandeld, dat hij in een ziekenhuis moest worden behan deld. De politie kreeg tussen half negen zaterdagavond en 's nachts drie uur meldingen van 156 geval len van baldadigheid. Dank zij het tactisch optreden van de politie kon erger worden voorkomen. Er werd één persoon gearresteerd we gens brandstichting, namelijk de negentienjarige stoffeerder R. H. uit Groningen. De politie moest i enkele charges uitvoeren toen de rijweg geblokkeerd werd door brandstapels en het publiek in te groten getale toestroomde. De jaarwisseling in Den H""' i-p-ft- indruk achtergelaten, dat het voorgoed tot het verleden be hoort, dat de residentie door „de lieve jeugd" tot een slagveld wordt. De politie sprak van een rustige bedoening met weinig straatterreur. Ze had evenwel evenals de brandweer de eerste paar uren van 1967 de handen meer dan vol om overal, waar de uitbundige stemming tot baldadig heid uitgroeide, handelend op te treden. Een ernstig vermaan was dikwijls voldoende om zich in te tomen. Bij de brandweer werden meer dan tachtig kerstboombranden op de openbare weg aangemeld. Hier en daar laaide het vuur zo hoog op, dat de brandweer alle beschik bare mankracht en materiaal drie kwartier lang op straat moest heb ben. De politie riep dertig keer de assistentie van de brandweer in. Het vuurwerk veroorzaakte niet slechts klank en kleur, maar ook een aantal gesprongen ruiten. Po- gingen om onbewoonbare panden in brand te steken werden ver ijdeld. Wel vlogen een paar deuren van huizen in brand, werden ette lijke autowrakken aangestoken, werd het vuur wel eens gevoed met een fiets of bromfiets, begon men de inboedel van een clubhuis op straat te gooien, werden plan ken met spijkers op het wegdek uitgelegd, moesten enkele kraamp jes in de city eraan geloven en on derhielden banken uit een plant soen het nieuwjaarsvuur. Bij een reeks aanrijdingen rond de klok van twaalf liepen zes per sonen ernstig en minder ernstig letsel op. In Amsterdam zijn de vroege uren van de eerste januari in ver gelijking met voorgaande jaren rustig verlopen, wat niet wil zeg gen dat de politie en de brandweer met de armen over elkaar konden blijven zitten. Op diverse punten in de stad deden zich ergerlijke bal dadigheden voor, waarbij telefoon cellen en verkeersborden het moes ten ontgelden. In één geval werd brand gesticht in een brievenbus Na een kalme oudejaarsavond barstte onmiddellijk nadat de laat ste slag van twaalf uur was ver klonken, het vuurwerk los en laai den de kerstboomvuren hoog op. Tot twee uur moest de brandweer 14 maal uitrukken om een straat band te blussen, o.m. op de Elands gracht in de Jordaan, waar ver moedelijk door de hitte zowel een waterleiding- als een gasbuis sprongen. Slechts in enkele geval len moest de politie optreden tegen baldadige jongelui, maar dit op treden bleef beperkt tot het met zachte drang verspreiden. De politie in Joure kwam in de Vroege nieuwjaarsochtend cellen tekort om acht baldadige jongelui te kunnen insluiten, die ervan worden verdacht de ruiten van het politiebureau te hebben ingegooid. De jongens, tussen de 15 en 19 jaar oud, werden ondergebracht in Joure, Sneek, Lemmer en Heeren veen. Nadat de honderden jongelui zich traditiegetrouw tegen midder nacht naar het politiebureau had den begeven en de politie de me nigte had bevolen zich te versprei den, bleven ongeveer 100 jongelui achter. Zij werden door de politie verwijderd. Voor de ontruimings actie echter tot een einde was ge komen, waren alle ruiten van het politiebureau gesneuveld. Vitrages en gordijnen vertoonden schroei- gaten. Acht jongens werden aan gehouden op grond van overtre ding van artikel 141 van het wet boek van strafrecht, waarop een maximumstraf staat van zes jaar. Op oudejaarsmiddag is onder Rutten in de Noordoostpolder een landbouwschuur vrijwel tot de grond toe afgebrand, doordat een 10-jarig en een 15-jarig zoontje van de landbouwer J. AL de Laat in de schuur rotjes afstaken. Er stond brand in en kele balen geperst stro, waarna de schuur afbrandde. De schade wordt geraamd op ruim een ton. De inventaris van de heer De Laat was grotendeels verzekerd; niet de bedrijfsge bouwen, die eigendom waren van het rijk. De bewoners kon den het op stal staande vee op tijd uit de vlammen redden. De machinerieën gingen verloren. NIEUWJAARSDUIK IN ZEE ZANDVOORT: Een tiental leden van de Haarlemse zwemclub heeft zich nieuwjaarsdag tradi tiegetrouw door het Noordzeewa ter laten koesteren. Een botsing op de niet bevei ligde overweg in de Koppelboer- weg in Losser heeft zondagavond het leven gekost aan twee jon gens. Zij zaten in een kleine perso nenauto, die om ongeveer half zeven op de overweg werd ge grepen door een trein uit Duits land, die op weg was naar Ol- denzaal. De slachtoffers, de 21-jarige Roland Overkamp uit'Oldenzaal en de 21-jarige André Kokos uit Enschede, werden vrijwel op slag gedood. Zij waren de enige inzittenden van de auto. De trein die bij het ongeluk was betrokken, werd getrokken door een Duitse locomotief die licht werd beschadigd. Vanmorgen omstreeks half zes heeft zich op de Zuiderzeestraat weg onder de gemeente Oosten dorp nabij Elburg als gevolg van gladheid een verkeersongeluk voorgedaan, dat aan twee mensen het leven kostte. Een truck met oplegger geraak te door een slip op de verkeerde weghelft en botste tegen een te gemoetkomende personenauto. Van de drie inzittenden van de personenauto was de bestuurder de 43-jarige G. Koele uit Olde- broek, op slag dood. De 26-jarige T. Hünenstein uit Elburg over leed op weg naar het ziekenhuis. De derde inzittende, de 24-jarige H. Schoeber uit Oldebroek, is zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis te Zwolle. De heer Koele was vader van 14 kinderen. Jongelui hebben in de oude jaarsnacht brandend vuurwerk gegooid jn de brievenbus van het hoofdpostkantoor in Ridderkerk. Daardoor zijn de poststukken die er tussen zaterdagmiddag 12 uur 's nachts'één uur in de bus waren gedeponeerd, verloren gegaan. 1 Het nationale marinemonument aan de boulevard in Schevenin- gen is op nieuwjaarsdag voorzien van 't opschrift „301 jaar moord". De tekst werd aangebracht met witte verf. De reinigingsdienst zal trachten de verf te verwijde ren. Het nationaal marinemonument werd in de zomer van 1966 door de koningin onthuld ter gelegen heid van de herdenking van de vierdaagse zeeslag in 1666 Geen „pensioen" voor ex-koning Saoed Volgens het Egyptische radio station „De stem van de Arabie ren" heeft koning Feisal van Saoedi-Arabië besloten het pen sioen van zijn broer, ex-koning Saoed, en diens zoon die thans met zijn vader in Egypte ver blijft, in te trekken. Saoed maak te ruim twee jaar geleden plaats voor zijn broer Feisal. De nieuwe vorst heeft ook bepaald, dat de inkomsten uit de particuliere eigendommen van Saoed in Saoe di-Arabië, waarvan de waarde op 200 miljoen dollar wordt geschat, niet naar het buitenland mogen worden overgemaakt. Zondagavond maakte president Nasser met vice-president Amar en de voorzitter van het parle ment Sadat hun opwachting bij ex-koning Saoed. In een vraag gesprek met het Egyptische pers bureau voor het midden-oosten verklaarde deze „op een daar voor geschikt ogenblik" zijn ge denkschriften te zullen publice ren. Hij zou daarin o.a. vertellen onder welke omstandigheden hij twee jaar geleden zijn land had verlaten. (ADVERTENTIE) •microfineÜ' 'ASPRO' Dal betekent: 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nóg sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep... •éKItfavtuteebfóf Onbekenden hebben op oude jaarsavond in het dorp Ollolai op Sardinië een smid, zijn vrouw en een 11-jarige kleinzoon doodge schoten. De daders kwamen bin nen toen het gezin van de smid met enkele buurkinderen naar de televisie zat te kijken. De buur kinderen werden weggestuurd en het echtpaar met het kleinkind tegen de muur gezet en met een mitrailleur vermoord. Toen de buren kwamen aan snellen, waren de daders al ver dwenen. Men vermoedt dat het bloedbad is veroorzaakt, doordat de smid op de hoogte zou zijn ge weest van bepaalde feiten, die belastend zouden zijn voor de on derwereld in de streek. President De Gaulle heeft op de gebruikelijke nieuwjaarsre ceptie voor de buitenlandse di plomaten in Parijs wederom kri tiek geoefend op het voortduren van de „onrechtvaardige en ver foeilijke strijd" in Vietnam. Hij weet dit voortdurend niet recht streeks aan het Amerikaanse op treden, maar gaf wel te kennen, dat zijn regering zich hiervan geheel distancieert en het be schouwt als een toenemend ge vaar voor de wereldvrede. In zijn oudejaarsrede tot het Franse volk had het Franse staatshoofd het confilct in Viet nam geweten aan dé Ameri kaanse interventie. Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" meldt dat er kort vóór Kerstmis in de Amerikaan se staat Nevada een proef is ge nomen met een zeer ingewikkel de waterstofbom, die als „kern kop" in een raket moet worden gebruikt tegen vijandelijke ra ketten. Bij de ontploffing zou den verscheidene raketten in de vlucht vernietigd (kunnen wor den. De „kernkop" zal worden geplaatst in een Nike-Zeusraket, een type raket dat nog in ont wikkeling is. Een 14-jarige jongen, Ronnie Lee Ozio heeft zondagochtend in Orange in de Amerikaanse staat Texas, zijn grootmoeder, zijn va der een een vrouw met wie zijn vader zou hertrouwen doodge schoten. De 16-jarige zoon van deze vrouw verwondde hij ern stig met messteken, toen deze hem trachtte tegen te houden. Volgens de politie was er geen duidelijk motief. Vier uur na het bloedbad gaf de jongen zich over aan de politie. „Dames en heren, ik wens u pret tige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar". Deze woorden sprak een passagier van een veerboot op de Taag (Portu gal) tot de anderen vóórdat hij op de railing klom en over boord sprong. Hij verdween onmiddellijk in de diepte. Kort tevoren had hij een vrouwe lijke passagier een foto over handigd met de mededeling: Bewaar deze foto: zij is een herinnering. MAANDAG 2 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „SHE, de onsterfelijke vrouw". DINSDAG 3 ANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „SHE, de onsterfelijke vrouw".

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3