Huisartsen zeggen per 9 januari samenwerking op Schilderijendiefstal te Londen ter waarde van 15 miljoen gulden Chinese lastechnici werpen schuld op Nederlandse regering REGERING ZAL ZICH HET WEER Frank, bfl abonnement; TERNEUZEN Maandag 2 dinsdag S januari 1967 23e Jaargang No. 6852 Gevolgen niet te overzien Prijzenwet Zinloos INDIËR VAST ZICH DOOD Medewerkers van Mihajlov vrij Grootscheepse jacht Onzalig besluit" Moeilijke situatie Verantwoordelijk Geen commentaar Nederlandse zaakgelastigde Jongejans uit Peking vertrokken Nederlandse meesters Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P.van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" ("géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. J? De landelijke huisartsenvereni ging heeft meegedeeld, dat men de samenwerking met de zieken fondsorganisaties per 9 januari a.s. opheft. De huisartsen verkla ren zich bereid van 1 t/m 8 janu ari de gebruikelijke huisartsen hulp te verlenen om minister Veld kamp in de gelegenheid te stellen maatregelen te treffen. Naar aanleiding hiervan deelt een woordvoerder van het minis terie mee, dat de maatregelen die de regering kan nemen op grond van wettelijke bevoegdheden, be trekking hebben op: a. Het vaststellen van binden de richtlijnen voor het sluiten van overeenkomsten tussen zie kenfondsen en huisartsen; b. Het bepalen van het bedrag waarop de verzekerden tegen over hun ziekenfonds aanspraak kunnen maken wegens kosten voor consult of visite (deze maat regel kan slechts voor een half jaar worden getroffen en kan slechts bij de wet worden ver lengd) c. Het hanteren van een prijs- regeiende bevoegdheid voor ta rieven door de huisartsen in re kening te brengen. Het kabinet zal zich diepgaand op de situatie beraden, alvorens tot het afkon digen van maatregelen over te gaan. tiënten na 8 januari gaan bereke nen. Hij hoopt echter dat de re gering via het ministerie van economische zaken een prijsbe- schikking zal uitvaardigen, die een bepaald maximum stelt aan de huisartstarieven en in dat ge val een maximum, dat gelijk is aan de hoogte van de restitutie. „Het optreden van de L.H.V. kan ik niet anders kwalificeren dan als onverantwoordelijk, ook uit het oogpunt van de volksge zondheidszorg: de methodiek die de artsen nu volgen, kan en zal remmend werken op het tijdig in roepen van medische hulp", al dus de heer Hendriks. De artsen, zo zei hij, hebben met hun besluit de bijl gelegd aan de wortels van het zieken fondssysteem. De huisarts is na melijk de centrale figuur in dit systeem, niet alleen voor wat de verzorging van de patiënten be treft, maar ook als het gaat om andere verstrekkingen dan lou ter de medische hulp van de fondsen aan de verzekerden. De heer Hendriks verklaarde, dat de huisartsen hun centrale positie in het bestel van de gezondheids zorg in Nederland in de waag schaal hebben gesteld en dat de gevolgen van hun houding nog niet zijn te overzien. Ook voor de relatie van de fondsen met de andere medewer- Zoals gemeld hebben de zie kenfondsorganisaties de minister ervan in kennis gesteld, dat zij ondanks bezwaren tegen het rap port van de commissie-Van der Ven uitvoering willen geven aan het standpunt van de regering. Voorts heeft het overlegorgaan van N.V.V., N.K.V. en C.N.V. er bij de regering op aangedrongen op grond van de prijzenwet een beschikking vast te stellen, waar bij de honorering van de huis artsen zodanig aan een maxi mum wordt gebonden, dat de zie- fondsverzekerden niet tot bijbe taling zullen zijn gehouden. kersgroepen kan de breuk tussen artsen en ziekenfondsen ernstige gevolgen hebben, onder meer om dat de ziekenfondsen geen enkele controle meer hebben op alle an dere verstrekkingen zoals bij voorbeeld geneesmiddelen die de patiënten door de arts worden voorgeschreven. De voorzitter stelde, dat de re gering de artsen de zekerheid heeft gegeven, die van haar kant maximaal te geven was. De voor naamste bezwaren van de L.H.V. tegen het regeringsvoorstel had den betrekking op het afhanke lijk stellen van de realisering van de honorariumverhoging met 51 procent in 1968, 1969 en 1970 van de economische situatie in ons land. Maar, aldus de heer Hendriks, niemand kan nu al van de regering een garantie eisen voor zijn inkomen in 1970. Hij acht het onmogelijk, dat de regering tot een voor de L.H.V. gunstiger regeling komt. Als het kabinet van zijn standpunt zou afwijken, zo zei hij, zou de hele loonpolitiek opnieuw aan de orde moeten worden gesteld. Voort zetting van de besprekingen tus sen L.H.V. en ziekenfondsen noemde hij zinloos. De fondsen zullen de artsen in de gelegenheid stellen, individuele contracten met hen af te sluiten op basis van de honoraria-1966 plus een trend matige verhoging. Belangrijk vindt de heer Hen driks het, dat met de L.H.V. over eenstemming is bereikt over de farmaceutische verzorging van de ziekenfondsverzekerden door apotheekhöudende artsen. WASHINGTON: Christian A. Herter, de voormalige Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, die op 71-jarige leeftijd is overleden. De 56-jarige Hindoese „heilige man" Tsjand Pahoeja is zater dag na 42 dagen gevast te heb ben overleden. Hij wilde met zijn vasten bereiken dat er geen „heilige koeien" meer in India worden geslacht. Twee van de vijf medewerkers van de Zuidslavische schrijver Mihajlo Mihajlov, die wegens verspreiding van de regering on welgevallige berichten gevangen waren gezet, zijn vrijgelaten. Het zijn de schilder Leonid Seika en Daniël Ivin, voormalig medewer ker van het historisch instituut van de vakbeweging. De vijf wil den een plan van Mihajlov uit voeren om een oppositieblad in Zuid-Slavië uit te geven. Deze werd in september veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. _l Zaterdagochtend is de verdwijning van acht schilderijen met een gezamenlijke waarde van onge veer vijftien miljoen gulden uit het Dulwich-museum nabij Lon den ontdekt. In de voorafgegane avond of nacht hadden dieven zich toegang verschaft via een deur waarvan een paneel was uitgeboord. De vermiste stuk ken zijn drie Rembrandts, n.l. („Meisje bij een raam", dat als het waardevolste stuk van net museum wordt beschouwd, „Por tret van Titus" en „Portret van Jacobus van Gheyn"), drie stuk ken van Rubens, één stuk van Elsheimer en een Gerard Beu („Vrouw aan het spinet"). De gestolen schilderijen hingen in hetzelfde museumvertrek. De 9f Het besluit van de huisartsen vereniging om het op het rapport van de commissie-Van der Ven gebaseerde regeringsvoorstel met betrekking tot de honoraria van de huisartsen af te wijzen, is op een persconferentie van het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties door de voorzitter, de heer J. Hendriks, een „onzalig besluit" genoemd. Het centraal bestuur van de huisartsenvereniging, zo zei hij, heeft het lot van zijn leden in eigen hand genomen en dat is een kwalijke zaak. Grote bezwaren heeft de heer Hendriks er ook tegen dat de L.H.V. tarieven heeft vastgesteld (na 8 januari 8 per visite; 12 per consult en 24 of 36 voor hulp gedurende het weekeinde), waarvan de hoogte uitsluitend door hun be hoefte is bepaald. De L.H.V. heeft volgens de heer Hendriks nooit aangetoond, dat de nieuwe tarie ven in een redelijke verhouding staan tot de geleverde prestatie. De ziekenfondsen verkeren nu in de situatie dat zij geneeskun dige hulp moeten garanderen aan hun acht miljoen leden, terwijl zij daartoe nog niet in staat zijn, zo lang er geen ministeriële be schikking is, waarbij de hoogte 'an een vergoeding van de zie- .enfondsen aan hun leden voor .smaakte kosten voor huisart- mhulp is vastgesteld. De heer Hendriks verwacht een 'ergelijke beslissing op korte termijn, maar hij neemt niet aan dat het restitutiebedrag even hoog zal zijn als het bedrag dat de huisartsen de ziekenfondspa- De acht Chinese lastechnici, die na een gedwongen verblijf van vijf maanden in het gebouw van de Chinese legatie in Den Haag naar hun vaderland zijn teruggekeerd, zijn vertrokken met vriendschappelijke gevoelens ten opzichte van de Nederlandse bevolking, doch niet ten opzichte van de Nederlandse regering. Dit blijkt uit een gestencilde verklaring van deze delegatie naar de 19e jaarvergadering van het internationaal instituut voor lastechniek te Delft, die vrijdag avond van de zijde van de Chi nese legatie aan de pers werd verstrekt. In deze verklaring werpen de acht delegatieleden de schuld aan de dood van hun collega Hsu Tzu-Tsai geheel op de Ne derlandse regering. Tijdens de conferentie in Delft, zo zeggen zij, werd Hsu Tzu-Tsai benaderd door Amerikaanse agenten, die hem trachtten te bewegen zijn land te verraden. Als gevolg daarvan trachtte hij te deser teren en verwondde hij zichzelf, toen hij op 16 juli uit een raam sprong, aan de gevolgen waar van hij de volgende dag over leed. De Amerikaanse agenten, zo vervolgt de verklaring, voerden hun activiteiten uit met mede weten van de Nederlandse rege- ring, die deswege onomstotelijk verantwoordelijk is voor de dood van Hsu Tzu-Tsai. De delegatieleden beschuldigen verder de Nederlandse regering ervan met de door haar als gevolg van het incident genomen stap pen en maatregelen de elemen taire beginselen van de interna tionale betrekkingen grovelijk te hebben geschonden en moedwil lig de betrekkingen tussen China en Nederland te hebben ver slechterd. De Chinese regering daarentegen, zo zeggen zij ver der, heeft de grootste verdraag zaamheid en terughoudendheid betracht en de Nederlandse rege ring verscheidene malen rede lijke voorstellen voor een oplos sing gedaan. Kortgeleden stelde zij de Nederlandse regering voor dat Nederlandse ambtenaren en de Chinese delegatie in het kan toor van de Chinese zaakgelas tigde een ontmoeting zouden hebben. De Nederlandse rege ring aanvaardde dit voorstel en liet daarop haar oorspronkelijke eis van een onwettig verhoor van de delegatieleden varen. De delegatie besluit met te zeggen, dat de regering van Ne derland als gastland van de jaar vergadering van het internatio naal instituut voor lastechniek, in haar houding en maatregelen in verband met het incident zich uiterst onvriendelijk tegenover de Chinese bevolking heeft ge dragen en hierdoor de vriend schappelijke betrekkingen tus sen de Chinese en Nederlandse volkeren in grote mate schade heeft toegebracht. Het Neder landse volk echter is vriendelijk voor ons geweest. Gedurende onze meer dan vijf maanden van beleg door de Nederlandse rege ring hebben heel wat Neder landse vrienden blijk gegeven van grote bezorgdheid en sym pathie, waarvoor wij onze har telijke dank wensen te betuigen. De verklaring, 'die de persver tegenwoordigers op telefonische uitnodiging bij de Chinese lega tie konden afhalen, werd hun door de tralies van het tuinhek overhandigd, waarbij alle vra gen om nadere inlichtingen met een glimlach werden afgewim peld. JONGEJANS IN HONGKONG HONG KONG: De heer G. J. Jongejans (links), de voormalige Nederlandse zaakgelastigde in Peking, wordt na aankomst op het grensstation verwelkomd door de Nederlandse consul- generaal in Hong Kong, de, heer W. de Boer. De Nederlandse zaakgelastigde in China, de heer G. J. Jongejans, heeft Peking per vliegtuig ver laten. Ongeveer veertig leden van het diplomatieke corps in Peking waren bij het verterk van de heer Jongejans aanwezig. In de Nederlandse legatie in Peking is vrijdagavond een af scheidsbijeenkomst gehouden, waar ongeveer zestig diplomaten waren, die de oud-zaakgelastigde tijdens diens huisarrest van vijf maanden geregeld hadden be zocht. De heer Jongejans bracht allen dank voor de steun die hij had gekregen. Er was, zo ver klaarde hij, bijna geen dag voor bij geaan of hij had bezoek ge kregen. Hij beschouwde zijn vrij lating als een overwinning voor de diplomatieke principes en ge bruiken. De heer Jongejans verbleef zaterdagnacht in Kanton. Zon dagochtend vertrok hij per trein naar Hongkong. Terwijl de diplomaten luid „For he is a jolly good fellow" zongen, reciteerden rode gardis ten aanhalingen uit de werken van Mao tse-Toeng. Het vliegtuig, waarmee de Nederlandse zaakgelastigde z»u vertrekken was, een half uur te laat. In de vertrekhal, waar de heer Jongejans en de andere diplomaten verbleven, zaten on geveer 200 rode gardisten in rijen op de grond. Zij droegen voor uit Mao's geschriften en zongen lofliederen op de communistische leider. Naar het ministerie van bui tenlandse zaken mededeelt, wordt de heer Jongejans niet voor dinsdagochtend in Neder land terugverwacht. drie Rembrandts werden zorg vuldig uit hun lijsten gesneden, omdat zij niet door het in de deur gemaakte gat konden. Scotland Yard heeft een groot scheepse jacht op de dieven in gezet en Interpol gewaarschuwd. Vliegvelden en havens worden bewaakt. Deze kunstdiefstal was de meest „waardevolle" welke ooit in En geland en mogelijk in de gehele wereld is gepleegd. Bij een dief stal in 1962 van 35 schilderijen uit een Londens museum werd voor een waarde van vier mil joen gulden buitgemaakt. Een jaar daarvoor werd het door Goya geschilderde portret van de hertog van Wellington uit het nationale museum gestolen dat later werd teruggevonden. Het Dulwiclimuseum werd tussen 1812 en 1814 gebouwd door sir John Soane, in 1944 door een OPKLARINGEN Rond de jaarwisseling is er een verandering in de circulatie opge treden. Na het doorkomen van een oceaandepressie is op de oceaan ten westen van Ierland en boven Scandinavië de luchtdruk namelijk aanzienlijk gestegen, zodat er voor lopig geen nieuwe depressies van de oceaan naar West-Europa kun nen komen. De eerder genoemde depressie is boven Scandinavië vrijwel statio nair geworden. Aan de achterzijde ervan kwa men boven een groot deel van de Noordzee stormachtige noordwes telijke winden voor, die nu voort durend droge en enigszins onsta biele lucht aanvoeren. Het komende etmaal zal de noordwestelijke wind in onze om geving iets minder sterk worden. Overigens is er maar weinig ver andering in het weer te verwach ten. Er blijven opklaringen voor komen, tijdens welke in het bin nenland gedurende de nacht en ochtend de temperatuur tot om 't vriespunt kan dalen. Ook zullen er nog enkele verspreid voorko mende buien vallen. LONDEN: Oudejaarsdag is de verdwijning ontdekt \van acht schilderijen, met een gezamen lijke waarde van ongeveer vijftig miljoen gulden, uit het Dulwich- museum bij Londen. De dieven hebben zich toegang verschaft door een paneel uit een deur te halen. vliegende bom getroffen (de schilderijen waren toen reeds in Noord-Wales ondergebracht) en in 1950 volgens het oorspronke lijke ontwerp herbouwd. Het is in het bijzonder bekend om zijn werken van Nederlandse mees ters. De meeste schilderijen wa ren door Noel Desenfans, een Franse kunsthandelaar in Lon den achter in de achttiende eeuw, nagelaten aan zijn vriend si* Peter Bourgeois, landschapschil der bij koning George de derde. Bourgeois vermaakte ze met nog andere door hem verzamelde schilderijen in totaal 37F stuks en met een thans geschat te waarde van ongeveer drie honderd miljoen gulden aan het uit 1619 stammende Dul- wich-college, dat op ongeveer anderhalve km afstand van het gelijknamige museum is gelegen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond Dezelfde temperaturen Opklaringen, maar ook plaase- lijk enkele buien. Aanvankelijk vrij krachtige tot harde wind tus sen west en noordwest, later ma tige tot krachtige wind tussen noordwest en noord. Weinig ver andering in temperatuur. DINSDAG 3 JANUARI v.m. n.m. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 6.35 7.05 7.11 7.42 7.38 8.12 7.37 8.11 WOENSDAG 4 JANUARI v.m. n.m. Breskens 7.36 8.13 Temeuzen 8.11 8.49 Hansveert 8.37 9.17 Walsoorden 8.36 9.16 ZON MAAN op onder op onder Jan. 3 8.48 16.41 0.04 12125 4 8.48 16.42 1.28 12.39 5 8.48 16.43 2.53 12.54 6 8.47 16.44 4.18 13.13

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1