MUL Ziekenfondsorganisaties voorbereid op breuk met artsen Chinese lastechnici naar Moskou vertrokken ■aagtabletten „i^aclten over de looncjrenó" RADIO DE KOCK BEGROTING LANDBOUW AANGENOMEN de Gasverwarming VERGADERING LANDELIJKE HUISARTSEN VERENIGING HET WEER ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 23e Jaargang No. 6851 Zeeuws- Vlaanderen Hoogwater Een gelukkig nieuwjaar Diamanten roof in Saigon Verloskundige hulp Zon- en Maanstanden Weerbericht Grote belangstelling Ceremonie Vandaag naar Peking Prijsverhoging aardolieprodukten Pfcank. by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa] Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie 2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties I 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhogine. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. En zo gaan we dan vanavond, een uur voordat het oude jaar afscheid neemt, „lachend over de •loongrens". Wim Kan heeft het beter dan wie ook aangevoeld, hoe een overzichtschrijver zich telkenjare geconfronteerd ziet met onafwendbare terugkeren de problemen als loon- en prijs politiek, inflatie, belastingen en alles wat daarmee verband houdt. Misschien had hij zijn confe rence beter nog kunnen afstem men op de belastinggrens of op het „belastjngdrama", want naast de lonen ifi het algemeen en de artsenhonoraria in het bij - ^zonder hebben de belastingen 'deze laatste maanden van 1966 centraal in de belangstelling ge staan. Over de wankele positie van de kleine zelfstandigen, wier moeilijkheden zo vaak in alle toonaarden door nagenoeg alle politieke partijen zijn bezongen, hoort men geen woord meer. Zij gaan in geen geval „lachend" deze jëargrens over. Zij vooral zullen nog langer het kind van de rekening blijven en hun moeilijkheden zullen er in 1967 niet minder op worden. Integen- Binnen een week of zes gaat Nederland weer naar de stem bus. Niet onmogelijk wordt vóór die tijd weer de komedie opge voerd van de lagere belastingen en worden de kleine zelfstandi gen „die gebukt gaan onder so- 'ciale lasten en belastingdruk", weer ten tonele gevoerd als een der groepen die in de eerste plaats geholpen dienen te wor den. Politiek Nederland staat de laatste maanden voor niets. En de verkiezingsleuzen zullen weer lustig klinken (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 t Een der eerste gevolgen van de kabinetswisselingen zal on getwijfeld zijn het op de lange baan schuiven van de herinde lingsplannen in Zeeuws-Vlaan- deren. Menigeen zal dit betreu ren, anderen zullen er om gnui ven. In het westelijk deel van ons „landje" ten zuiden van de Schelde zijn al stemmen opge gaan om naar Zwitsers voor beeld een volksstemming te or ganiseren. Intussen draait de klok door want men is gelukkig nog ner gens in staat geweest die stil te zetten. De tijd gaat verder en de tijd werkt zichtbaar in het belang van onze Zeeuwsvlaamse gemeen schap. De kanaalzone levert hiervan een treffend voorbeeld. Nog slechts luttele jaren en de sche pen van 50.000 ton zullen het ka naal van Terneuzen naar Gent bevaren. Het wachten is slechts op de totstandkoming van een kanaalschap dat voor de komen de jaren werk in overvloed zal hebben om plannen uit te wer ken die hun stempel zullen zet ten op de toekomst van de gehele streek. Vlugger dan men verwacht had is Terneuzen de 20.000 inwoners gepasseerd en reeds staat men gereed voor de bouw van vele honderden woningen die de groei van de gemeente karakte riseren, waar men te juister tijd de polsslag van een nieuwe tijd had aangevoeld. Het oude Terneuzen wordt ge saneerd. Een nieuw stadhuis, het politiebureau en hoge flats zul len straks de ingrijpende veran deringen markeren. Met het nieuwe lyceum annex schouwburg zal nog slechts aan een gedeelte van de verlangens zijn voldaan. Aansprekende desidirata zijn verder een sporthal en een over dekt zwembad, twee projecten die thuishoren in de vèr gaande plannen welke de .planologen en de stedebouwkundigen voor de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone hebben ontworpen. Andere gemeenten volgen. Wat bijv. Axel en Hoek in weinige ja ren op het gebied van de wo ningbouw te zien hebben ge geven, is in één woord verbluf fend. In andere plaatsen heeft het ratioplan mogelijkheden ge schapen voor versnelde huizen bouw, die nodig was om mensen die elders werkten tijdig te kun nen opvangen. Voor West Zeeuws-Vlaanderen is in gemeenschappelijk overleg een streekplan op touw gezet, dat nog grotendeels toekomstmu ziek is, maar dat in elk geval be oogt pok daar in meer dan één opzicht leven in de brouwerij te brengen. TWEEDE KAMER Naar de mening van minister Biesheuvel is het voor de land bouw van grote betekenis, dat de inflatie wordt gekeerd, omdat juist de inflatie van negatieve be tekenis is voor de inkomens in de landbouw. Mocht de inflatie niet kunnen worden gekeerd, dan is niet te ontkomen aan een her ziening van het E.E.G.-prijspeil. De minister heeft dit donder dagavond in de tweede kamer, bij de voortzetting van het debat over de begroting 1967 van het departement van landbouw en visserij meegedeeld. Hij zei voor een deel de zorgen te delen van die afgevaardigden in de kamer, die zich verontrust hadden ge toond over de inkomens-ontwik keling in de landbouw en in het bijzonder in de akkerbouw. Overigens wees de bewindsman erop, dat bij een beoordeling van deze problematiek, men zich dient te hoeden voor generalisering en dat het vraagstuk niet uitsluitend door de prijzenbril mag worden bekeken. Minister Biesheuvel ontkende dat de activiteiten van het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw in het afgelo pen jaar uitsluitend op de sane ring waren gericht. „De ontwik kelingskant is volop in uitvoe ring", zo zei hij. Het bestuur van het fonds beraadt zich thans over eventuele wijziging van de ge troffen bijdragen-regelingen en begin volgend jaar zullen de dan optredende minister van land bouw afgeronde beleidsvoorstel len kunnen worden voorgelegd met daarbij de budgetaire conse- suenties van die voorstellen. Mi nister Biesheuvel wees erop, dat 'een uitbreiding van de activitei ten van het fonds, te ramen op 30 miljoen gulden op jaarbasis, niet zonder meer kan worden ge realiseerd. De bewindsman zei te voelen voor de vanuit de kamer gelan ceerde gedachte tot het uitgeven van een voorlichtings-brochure over de totstandkoming van de melkprijs. Hij zal hierover con tact opnemen met het produkt- schap voor zuivel, met het Ne derlands zuivelbureau en met het consumenten-contactorgaan. Minister Biesheuvel zei de zor-, gen, die vanuit de kamer waren naar voren gekomen over de ha- ven-ontwikkeling te delen. „Een positief visserij-beleid is niet denkbaar zonder 'n goed vissers- havenbeleid", aldus de minister. Hij noemde 't noodzakelijk, dat 'n begin wordt gemaakt met het verbeteren van de buitenhaven van Scheveningen. Hierover zal hij met zijn ambtgenoot van ver keer en waterstaat contact opne men. Binnen afzienbare tijd zal een afgerond regeringsstandpunt over de gedachte ontwikkeling van de Harlinger haven kunnen worden tegemoet gezien, zo deel de hij mee. ZATERDAG 31 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 4.0S 4.34 Terneuzen 4.44 5.10 Hansweert 5.18 5.44 Walsoorden 5.27 5.53 ZONDAG 1 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.53 5.17 Terneuzen 5.29 5.53 Hansweert 6.03 6.27 Walsoorden 6.09 6.33 MAANDAG 2 JANUARI v.m. n.im. Breskens 5.40 6.07 Terneuzen 6.16 6.43 Hansweert 6.50 7.17 Walsoorden 6.56 7.22 Zolang de dagen van hoogcon junctuur voortduren, zolang er welvaart heerst, zal Zeeuws- Vlaanderen moeten trachten een graantje mee te pikken van de overvloed, die volgens de econo men hier en in Amerika ook in 1967 de wereld ten deel zal val len. Er blijft dus reden aanwezig voor een meer dan gematigd op timisme. Met die hoop treden we straks het nieuwe jaar binnen, Wij wensen al onze lezers toe dat het jaar 1967 hun zal brengen wat zij ervan verwachten: een goed en voorspoedig jaar. En voor alle bewoners van Zeeuws-Vlaanderen spreken wij de hoop uit dat het komende jaar een gunstige beslissing zal bren gen voor een vaste oeververbin ding over de Westerschelde, een tunnel of brug op de juiste plaats. Directie en redactie van „De Vrije Zeeuw" bieden hun ganse lezersschare, alle adverteerders en begunstigers een warme hand druk en wensen hun allen toe: EEN GELUKKIG EN VOORSPOEDIG 1967. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Dieven hebben vrijdag een winkel in Saigon, waar Ameri kanen belastingvrije artikelen kunnen kopen, beroofd van dia manten met een gezamenlijke waarde van achttienduizend dol lar. Dergelijke zaken worden streng bewaakt, maar de dieven hadden ervoor gezorgd dat de bewakers verdwenen waren. Ze kregen namelijk telefonisch een waarschuwing, dat ergens in de zaak een bom was verborgen, die binnen vijf minuten zou ont ploffen. De ziekenfondsorganisaties hebben met het oog op de be langen van de verzekerden de minister van sociale zaken en volksgezondheid telegrafisch ver zocht vóór 1 januari a.s. te willen mededelen welke maatregelen de regering denkt te nemen in geval de ledenvergadering van de landelijke huisartsenvereniging mocht besluiten tot breuk met de ziekenfondsen. Voorts hebben de ziekenfonds organisaties de landelijke huis artsenvereniging telegrafisch verzocht een duidelijke uitspraak te doen over haar bereidheid tot het sluiten van een overeenkomst inzake de farmaceutische verzor ging van ziekenfondsverzeker den. Tevens is aan de huisartsen vereniging gevraagd of zij bereid is de overeenkomst betreffende verloskundige hulp aan zieken fondsverzekerden te continueren en de honorering daarvoor trend matig met acht procent aan te passen. Indien de ledenvergadering van de huisartsenvereniging onver hoopt mocht besluiten de hono- reringsvoorstellen van de rege ring af te wijzen, zullen de zie kenfondsen de huisartsen die daartoe bereid' zijn, in de gele genheid stellen voor het jaar 1967 individuele contracten te sluiten. Deze contracten zullen voor wat de honorering betreft gebaseerd zjjn op de voorstellen van de re gering voor het jaar 1967, het geen inhoudt dat het abonne mentshonorarium voor medische diensten wordt verhoogd met plm acht procent. De ziekenfondsorganisaties hebben inmiddels de minister nogmaals van hun standpunt in kennis gesteld. Dit houdt in dat de ziekenfondsorganisaties geen verdergaande concessies zullen doen dan waartoe zij zich blijkens hun verklaring van dinsdag 27 december bereid hebben ge toond. De dooi- regeling, ziekeafoadse:. en patiënten met veel spanning te gemoet geziene ledenvergadering van de landelijke huisartsenvereni ging in Utrecht, is vrijdagavond niet zo vlot van start gegaan. De in het secretariaatsgebouw van de jaar beurs gehuurde congreszaal, die plaats biedt aan 350 personen, bleek namelijk veel te klein, aangezien er ruim 500 dokters kwamen op zetten. Hoewel extra stoelen werden aangedragen en een deel van de laatkomers genoegen nam met een staanplaats, konden enkele tiental- DE TEGENSTAND VAN DE ZEEUWSE KLEI KRUIN1NGENDe technische hulpmiddelen, waarvan de aard- gasbuisconstructeurs zich bedie nen hebben het moeten laten af weten tegen de vette Zeeuwse klei. De ploeg die de leidingen in de grond graaft komt niet meer door de klei, wel brengt het veel schade aan cultuurgrond. Men heeft in armoede gecapituleerd en wacht nu op betere tijden. VEEL BEWOLKING. Een nieuwe depressie ten wes ten van de Azoren zal op de laat ste dag van het jaar vrij zachte en vochtige lucht naar West- Europa voeren. Ze trekt name lijk in de richting van Ierland en vrijdagavond was het warm- tefront met regen reeds boven Zuid-Engeland en het Kanaal aangekomen. Het ziet er dan ook naar uit dat het vandaag in Nederland half tot zwaar be wolkt weer zal zijn met enige regen. Wel Zullen de temperatu ren opnieuw omhoog gaan en waarden kunnen bereiken van 7 tot 10 graden. Boven Oost- Europa is het al enkele weken lang vorst met temperaturen van 4 tot 20 graden onder nul. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat de vorstgrens zich de ko mende dagen nog naar het wes ten zal verplaatsen. Het ministerie van buitenland se zaken deelde vrijdag het vol gende mede: In het bezit van de mededeling van het ministerie van justitie, dat de aanwezigheid van de Chinese lastechnici in ons land niet meer is vereist, heeft het ministerie van buitenlandse zaken de Chinese zaakgelastigde hiervan terstond verwittigd en er op aangedrongen, dat de lastech nici het land ten spoedigste zul len verlaten. Van de zaakgelas tigde werd de toezegging ontvan gen, dat de lastechnici terstond zouden vertrekken. Van de regering vèn de Chi nese volksrepubliek is de ver zekering verkregen, dat aan de heer Jongejans onmiddellijk een uitreisvisum zou worden verleend. Om één uur vrijdagmiddag zijn de Chinese lastechnici per Aero- (ADVERTENTIE) de echte Amerikaanse en beste ter wereld! ZON MAAN op onder op onder Dec, 30 8.48 16.37 19.44 11.17 31 8.48 16.38 21.12 11.40 Jan. 1 8.48 16.39 22.39 11.57 O 8.48 16.40 12.12 3 8.48 16.41 0.04 12.25 n bin ven de uitkom stt medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Zuidelijke wind Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen en maximum temperaturen van 7 tot 10 graden. flot-lijntoestel van Schiphol naar Moskou vertrokken. Onder massale belangstelling van B.V.D., justitie, politie, orde diensten, pers, radio en televisie waren de acht lastechnici, bege leid door een aantal leden van de Chinese legatie, per auto uit Den Haag op Schiphol aangekomen. Uiterlijk rustig en emotieloos werd het Chinese gezelschap door een haag van agenten, wacht meesters en leden van de B.V.D. door de vertrekhal naar de ba lies van de marechaussee geleid waar hun visa en papieren aan een laatste inspectie werden on derworpen. Omstuwd door een groep ver slaggevers en fotografen bracht de marechaussee de Chinezen door het vertrekrestaurant naar V.I.P.-kamer (voor zeer belang rijke passagiers). Daar moesten zij een uur wach ten op het Aerflot-lijntoestel. Zoals te verwachten was, wa ren de Chinezen weinig spraak zaam. Verslaggevers, die hen tij dens de wandeling naar de V.I.P.- kamer enkele vragen poogden te stellen, kregen uitsluitend ten antwoord: „no comment". Tegen 1 uur werd het groepje naar het platform geleid en daar in een bus gezet met een aantal politiemensen, die numeriek ver in de meerderheid waren. Bij het Russische vliegtuig werd de pers volledige vrijheid gegeven een cordon om de Chi nezen te leggen, die tot ieders verrassing een kennelijk van te voren georganiseerde revolutio naire afscheidsceremonie inzet ten. Eerst reikte een jeugdig lid van de Chinese legatie de 8 las technici een bos frisse bloemen over, waarna de hele groep in een kringetje ging staan, een zak agenda tevoorschijn haalde en vervolgens daaruit in spreekkoor een tekst declameerde, die naar later bleek uit de werken van partijleider Mao tse-Toeng af komstig was. Tot slot weerklonk èen com munistische strijdkreet over het platform, waarbij de Chinese aanwezigen de vuist omhoog sta ken. Na de ceremonie baanden de technici zich een weg door de fotografen, camera-operateurs en journalisten en bestegen de trap naar de vliegtuigdeur. Boven ge komen bleven zij met de bloemen naar de wuivende legatieleden zwaaien voor ze in het vliegtuig, een Russische „Tupolev", ver dwenen. Uit Moskou zullen zij vandaag na een verblijf van een nacht in een hotel per Aeroflot- machine de reis naar Peking voortzetten. Intussen ziet Schiphol thans uit naar de thuiskomst van de Ne derlandse zaakgelastigde in Pe king, de heer G. J. Jongejans, die 5 maanden lang legatie-arrest heeft ondergaan. Naar verluidt zou de mogelijkheid bestaan, dat hij reeds op nieuwjaarsdag zal aankomen. len artsen de zaal niet meer in. Zij verdrongen zich voor de open deu ren, maar konden weinig opvan gen van hetgeen binnen werd be sproken. Alleen wat applaus drong zo nu en dan tot de achterste rij den door. In de overvolle wandelgangen is de stemming niet zo optimis tisch. De algemene verwachting was, dat de meerderheid van de afgevaardigden „nee" zou zeggen tegen het op het rapport van de commissie-Van der Ven gebaseer de regeringsvoorstel met betrek king tot de honoraria van de huis arts: acht procent verhoging in 1967 en 51 procent in de drie daar opvolgende jaren, als het econo mische beleid dat ten minste toe laat. De vergadering verhuisde om 9 uur naar een grotere zaal in het: j aarbeursgebouw. De artsen bespraken gister avond het pre-advies van het centraal bestuur van de L. H. V. Dit heeft zijn leden aangeraden het regeringsvoorstel af te wij zen. Als de vergadering het re geringsvoorstel inderdaad ver werpt, komt een voorstel aan de orde om 't abonnementssysteem (de collectieve overeenkomst, tussen huisartsen en zieken fondsen) ook in 1967 nog enkele dagen te verlengen (waarschijn lijk met een week) om minister Veldkamp de tijd te geven de nodige maatregelen te nemen. Het tweede bestuursvoorstel, minister Veldkamp wat meer tijd te geven om in het kader van de ziekenfondswet de no dige maatregelen te nemen, werd om kwart over één van nacht met algemene stemmen aanvaard. De huisartsen zullen van 1 tot en met 8 januari de gebrui kelijke huisartsenhulp verlenen op basis van de oude honores- regeling. Na die datum treden de al eerder opgesteldde en goedge keurde L. H. V.-richtlijnen voor een e,"i+ractloze periode in wer king. Dit betekent, dat de zieken fondsverzekerden hun huisarts dan, evenals de particuliere pa tiënten thans, 12 gulden per visite en 8 gulden per consult zullen moeten gaan betalen en een dubbel of driedubbel tarief voor hulp van de arts geduren de het weekeinde. De artsen hebben een onder ling steunfonds ingesteld waar in elk L. H. V.-lid bij wijze van lening al naar gel'ang de om vang van zijn praktijk een meer of minder groot bedrag stort. Uit dit fonds zal zonodig wor- helpen die niet aan al bestaan de financiële verplichtingen kun nen voldoen doordat hun in komsten tengevolge van de in voering van het verrichtgensys- steem zakken. Dit kan het ge val zijn als de patiënten min der vaak de hulp van him arts gaan inroepen of als zij hun rekening niet betalen. Ziekenfondsverzekerden heb ben recht op een restitutie van het ziekenfonds. Over de om vang daarvan moet minister Veldkamp een beslissing nemen. Het L. H. V.-bestuur hoopt dat deze beslissing „verstandig" zal zijn. Met andere woorden dat de restitutie het bedrag dat de patiënten aan de arts moeten betalen, zo dicht mogelijk zal benaderen. Minister Veldkamp is heden ochtend schriftelijk op de hoog te gesteld van de besluiten van de L.H.V. Drie gemaskerde en met pistool mitrailleurs gewapende bandieten hebben vrijdagochtend de centrale kassa van een groot magazijn in Montreal overvallen en zich met 40.000 Canadese dollar uit de voe ten gemaakt. In overleg met het ministerie van economische zaken zullen de aardolieroaateshappijen met in gang van 1 januari 1967 de ver koopprijzen hier te lande van 'n aantal aardolieprodukten verho gen. Als gevolg van de gestegen accijns en de daarover geheven omzetbelasting zullen de prijzen van de autobenzines worden ver hoogd met 4,20 per 100 liter. Tengevolge van de gestegen wereldmarktnoteringen gelden onderstaande prijsverhogingen: petroleum cent per liter tractorpetroleum 0,40 per 100 liter stookolie 400 sec. 2,per 1.000 liter stookolie 800 sec. 2,per 1.000 kg De verhoging van de accijns, gecombineerd met recentelijk ge stegen wereldmarktprijzen, re sulteren in de volgende verhogin gen van de verkoopprijzen: auto- gasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden en huisbrand olie 1 voor niet-particulier ge bruik 2,40 per 100 liter. Dunne stookolie en huisbrand olie 2 voor niet particulier ge bruik 2,40 per 100 liter. Huisbrandolie 1 vbor particu lier gebruik 0,10 per 100 liter. Huisbrandolie 2 voer particu lier gebruik 0,10 per 100 liter.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1