Sultan Hamid van Pontianak in Nederland aangekomen Schimmige kans op vrede in Vietnam Reacties op uitlatingen van kardinaal Spellman VAKBONDENGEEN BIJBETALING ZIEKENFONDSVERZEKERDEN AAN HUISARTSEN NEDERLANDSE AUTORITEITEN HADDEN ONDERHOUD MET DE CHINESE LASTECHNiCI HET WEER Gevaar voor Thailand Zakelijke carrière Westerling Weerbericht Hoogwater Zon- en Helpende hand Tito over oorlogsdreiging Hoe ontkomt men aan krijgsdienst in Vietnam? HO CHI MINH BIJ LUCHTAFWEER- EENHEID Einde van liet conflict Veel doden bij busongeluk Mexico Tien doden bij vliegtuigongeluk in VLIEGTUIG VERONGELUKT Na de aardbeving in Chili VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 23e Jaargang No. 6850 in de stromende regen heeft de thans 53-jarige sultan Hamid van Pontianak, de man die sinds 1950 bijna voortdurend door de Indonesische regering gevangen is gehouden, donderdagochtend voor het eerst zijn 2-jarige klein dochtertje Angelique Kater uit Den Helder omhelsd. Na 3 jaar kuste hij daar ook voor het eerst weer zijn Neder landse vrouw, mevr. Alkadrie van Delden uit Den Haag, zijn ontroerde dochter Edith Ka terAlkadrie en drukte er de hand van zijn zoon Max Alka drie, die in Leiden studeert. Deze familiereünie speelde zich af op het natte platform van Schiphol bij de aankomst van de sultan uit Indonesië. Zijn vorige bezoek aan ons land dateert van 1958. „Ik heb van de Nederlandse regering een verblijfsvergun ning gekregen voor drie maan den", zo vertelde hij in de pers kamer, „maar ik hoop hier lan ger te blijven. De vergunning kan wellicht worden verlengd". Overigens is het niet zijn voor nemen zich in Nederland te ves tigen. Hij hoopt nu het nieu we Indonesische regiem hem in vrijheid heeft gesteld in zijn voormalige sultanaat op West- Borneo een zakelijke carrière op te bouwen en zal pogen daartoe in Nederland medewerking te vinden. Vaag liet hij doorsche meren dat dit op het vlak van de scheepvaart en de visserij zal liggen. Het leven van de sultan is de laatste 25 jaar telkens door ar restaties, gevangenschap, inter nering, huisarrest en stadsarrest verzuurd. Eerst werd hij in '42 door de Japanse bezetters ge ïnterneerd. Na een vrijheid van 5 jaar werd hij op 5 april 1950 in Djakarta gearresteerd en nog datzelfde jaar tot 10 jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij had gepoogd in samenwer king met kapitein Westerling de toenmalige Indonesische rege ring omver te werpen. Van die straf onderging hij 8 jaar. Na zijn vrijlating in 1958 reisde hij naar Nederland om er zijn vrouw en kinderen terug te zien, bleef hier anderhalve maand en keerde daarna vol goede moed naar Indonesië te- rung. Op 15 januari 1962 Werd hij ten derden male opgepikt met een vijftal hoge politieke lei ders, zoals Mohammed Roem en Sharir. Het is nimmer tot een Het overlegorgaan van het N. V.V.. het N.K.V. en het C.N.V. beeft een telegram gestuurd aan de ministers van sociale zaken en van economische zaken, waarin het een dringend beroep doet op de ministers eèn beschikking vast te willen stellen op grond van ar tikel 2, 1 lid sub a van de prij zenwet, waarbij de honorering medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Westelijke wind. Nu €n dan opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Tot overwegend matig afnehmende westelijke wind en maximum temperaturen van 5 tot 8 graden. VRIJDAG 30 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 3.23 3.47 Terneuzen 3.59 4.23 Hansweert 4.33 4.57 Walsoorden 4.51 5.15 ZATERDAG 31 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 4.08 4.34 Terneuzen 4.44 5.10 Hansweert 5.18 5.44 Walsoorden 5.27 5.53 Maanstanden ZON MAAN op onder op ondei Dec. 30 8.48 16.37 19.44 11.17 31 3.48 16.38 21.12 1L4Q van huisartsenconsulten en -vi sites zodanig aan een maximum wordt gebonden, dat de zieken fondsverzekerden niet tot bijbe taling zullen zijn gehouden. Het overlegorgaan doet dit beroep in de veronderstelling dat vóór 1 januari geen overeenstemming tot stand komt tussen de zieken fondsen en de huisartsenvereni ging, en in de overweging dat dit zou kunnen leiden tot een situatie waarin de ziekenfondsverzeker den in aanzienlijke mate zullen moeten bijdragen in de kosten van hun geneeskundige behande ling. Een dergelijke situatie zou volgens het overlegorgaan zowel uit een oogpunt van volksgezond heid als in sociaal-economisch op zicht onaanvaardbaar zijn. Van dit telegram is een afschrift ge stuurd naar de voorzitter van de tweede kamer. OPKLARINGEN De aanvoer van zachte en voch tige lucht, waarbij de tempera turen donderdag opliepen tot 9 11 graden ging ook met heel wat regen gepaard. Zo viel er in De Bilt overdag omstreeks 12 mm regen en in de rest van het land 10 tot 14 mm. Vandaag zal na het voorbijtrekken van een nieuwe de pressie, die donderdagmiddag nog boven midden-Engeland lag. en snel naar het Skagerrak koerst, koudere en drogere lucht worden aangevoerd, waarin opklaringen voorkomen. Plaatselijk is echter toch nog een bui mogelijk. De tem peraturen zulïen overdag bij een geleidelijk afnemende westelijke wind niet hoger komen den 5 tot 8 graden. proces gekomen en pas na de mislukte communistische staats greep keerde het getij. Sinds oktober voelt hij zich weer een volledig vrij man. „Ik heb het grootste vertrou wen in het driemanschap onder leiding van generaal Soeharto", zei hij. „U weet welke gevoelens van vriendschap is altijd heb ge koesterd voor Nederland. Wel nu, ik hoop dat Nederland op economisch gebied Indonesië de helpende hand zal bieden." De sultan wilde zich liever niet uitlaten over Soekarno. Wel antwoordde hij desgevraagd, dat de president nog steeds formeel gratie kan verlenen aan de ter dood veroordeelde ex-mijnister van buitenlandse zaken Soeban- drio en de voormalige opperbe- SCH1PHOL: De 53-jarige sultan Hamid van Pontianak, die don derdagochtend in Nederland is aangekomen, zag zijn 2-jarig kleindochtertje Angelique voor het eerst. Na 3 jaar kon hij ook weer zijn Nederlandse vrouw, mevr. Alkadrievan Delden om helzen. velhebber van de luchtmacht Omar Dhani. Maar volgens hem kan ook generaal Soeharto dit doen en wel op grond van de hem verleende volmacht van 11 maart. Gevraagd of' hij nog gefortu neerd was, zei de sultan: „Ik ben nooit gefortuneerd geweest. Ik heb ook nooit wat terugge kregen. Eigenlijk heb ik van mijn sultanaat alleen nog maar dit sigarettenpijpje over". Het lijkt erop of men in Viet nam maar met moeite het lukte ook niet helemaal het eind van het kerstbestand kon afwachten om weer aan de slag te gaan met vechten. En als het kon op nog wat grotere schaal dan vóór de korte vredesillusie. Uit Hanoi kwam de mededeling dat de Vietcong zijn aktiviteiten tot Thailand zou uitbreiden als dat land niet ophield de Ameri kanen gelegenheid te geven van daar luchtaanvallen te doen op Noord-Vietnam. Een overigens wel duidelijke aanwijzing dat de dienst bij de Vietcong nu wel helemaal wordt uitgemaakt door de Noordvietnamezen. En de Amerikaanse opperbevelhebber Westmoreland liet zijn landge noten weten dat hij meer troepen nodig zou hebben dan de kleine 400.000 man die hij nu heeft. Hij voorspelde ook dat de oorlog nog wel een paar jaar zou duren. TEGENZET Die prognose kan gemakkelijk te bescheiden zijn wanneer in derdaad ook Thailand terrein van de strijd wordt. De aankon- President Tito van Zuid-Sla- vië heeft gisteren in een tv-ge- sprek gezegd dat de spanning in Europa is afgenomen,maar dat de gewapende conflicten in het verre oosten en elders tot een wereldoorlog kunnen uitgroei en. Tito vindt wat in Vietnam gebeurt, onbegrijpelijk. „De Ame rikaanse agressie jgens een on afhankelijk land" had een peil bereikt waarop zij gemakkelijk tot andere landen kon worden uitgebreid. Het conflict tussen Israël en de Arabische wereld noemde de Zuidslavische president even eens gevaarlijk. diging van de Vietcong kan overi gens niet als zeer onverwacht worden beschouwd. Tot dusver is het initiatief om de strijd op te schroeven (de „escalatie") steeds uitgegaan van de Amerikanen: meer troepen, luchtaanvallen in het noorden, enz. Veel in diezelfde geest kon de Vietcong daar ook niet tegenover zetten. De overheersende rol die ze speelde in de Vietnamese krijg is nu eenmaal drastisch beknot door de Amerikaanse tegenakties. In velerlei opzicht hebben de troepen van de V. S. hun tegen stander inderdaad ingetoomd, wat overigens nog iets anders is dan overwonnen. De enige ma nier van escalatie die de Viet cong open staat is uitbreiding van het strijdtoneel en Thailand is daarvoor de natuurlijke keus. EIGENBELANG Thailand is in S.E.A.T.O.- verband een bondgenoot van de V. S., Australië en Nieuw-Zee- alnd. En een die daarvan de kon- sekwenties heeft getrokken. Het land beseft dat de strijd bij zijn buren Laos en Vietnam na beëin diging gevolgd zal worden door oorlog op het eigen gebied. Daar om heeft het het als een eigen belang gezien in de Laotiaanse oorlog zowel als in de Vietnamese zoveel mogelijk hulp te verlenen i aan de anti-communistische par tij. Er zijn al vrij wat Amerikanen in Thailand, die daar bases heb ben gebouwd, vooral ook voor bommenwerpers die aanvallen doen op de verbindingslijnen van de Vietcong en de Pathet-Lao. Het is bovendien een uitgestrekt land, dat uitstekend geschikt is voor de guerilla, zoals die de spe cialiteit van de vietcong is. Brei den de Noordvietnamezen inder daad de strijd naar hier uit, dan lijdt het geen twijfel dat gene raal Westmoreland stellig nog wel enige honderdduizenden manschappen nodig zal hebben. De kans op vrede wordt daardoor uiteraard nog schimmiger dan ze nu al is. Woensdag is in Detroit een bij eenkomst gehouden, georganiseerd door een groep r.k. en protestant se geestelijken, die deel uitmaken van „het comité van burgers voor de vrede in Vietnam". Op de bij eenkomst, die werd bijgewoond door een honderdtal meest zeer jeugdige mensen, werd besproken hoe de Amerikanen zich aan deel neming aan de oorlog in Vietnam zouden kunnen onttrekken. Als mogelijkheden werden o.m. ge noemd het zich laten beschouwen als principiële dienstweigeraars of emigratie naar Canada. Als gevolg vn het overleg dat reeds geruime tijd door het minis terie van buitenlandse zaken wordt gepleegd met het kantoor van de zaakgelastigde van de Chinese volksrepubliek over het probleem van de Chinese lastechnici, die zich sedert medio juli in de woning van de zaakgelastigde bevinden, De New York Times heeft In een hoofdartikel commentaar geleverd op de woorden van kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, die als aalmoezenier van de Amerikaanse strijdkrachten in zijn kerstpreek In Vietnam had gezegd dat de oorlog aldaar werd gevoerd om de beschaving te red den en dat de Amerikaanse sol daten tevens „soldaten van Chris tus" waren. Het blad schrijft dat de kardi naal als Amerikaans burger alle recht had om zijn gevoelens tot uit drukking te brengen, zoals ook president Johnson die bij zijn be zoek aan Vietnam na de conferen tie van Manilla in oktober onge veer hetzelfde zei „in even onge lukkige, zij het meer huiselijke taal"- waarin hij de soldaten aan spoorde er voor ïe zorgen dat zij „met de huid van de beer" thuis zouden komen. Men zou kunnen zeggen, aldus de New York Times het waren twee Amerikanen, twee patriotten die onder een bijzon dere emotionele druk spraken, maar toch hadden zij dat niet moe ten doen want de een is een poli tieke leider van een groot volk dat in deze oorlog eerder naar een eervolle vrede dan naar een mili taire overwinning streeft en de ander is een drager van het gees telijk gewaad met een hoge rang in een grote kerk, welker paus niet voor een overwinning heeft gepleit maar voor een door onderhande lingen te bereiken „vrede in vrij heid en rechtvaardigheid". Natuur lijk behoeft kardinaal Spellman niet dezelfde opvatting als paus Paulus te hebben over een wereld lijke zaak als die van de Vietna mese oorlog, aldus het blad, maar hij had de jonge Amerikanen die daar zo ver van huis een ver schrikkelijke ervaring opdoen, ook kunnen sterken en bemoedigen zonder op te roepen tot wat een al gehele overwinning betekent. Inmiddels verscheen in het Va ticaanse dagblad „Observatore Ro mano" een artikel van de hoofd redacteur Manzini, waarin niet naar de uitlatingen van kardinaal Spellman werd verwezen, maar dat door waarnemers toch wordt aangezien als een reactie daarop en waarin wordt aangedrongen op onvoorwaardelijke loyaliteit ten aanzien van het streven van paus Paulus naar het tot stand brengen van een vrede door onderhande lingen. HANOI: De bemanningen van een luchtafweereenheid werden vereerd met een bezoek in htm gevechtsopstellingen door presi- dten Ho Chi Minh, dit ter gele genheid van de 22ste verjaardag van het Vietnamese volks-leger. (Foto en caption van officiële Noord-Vietnamese bron). hebben enkele Nederlandse auto riteiten donderdagmorgen met de lastechnici een onderhoud gehad, waarbij hun vragen zijn gesteld. De antwoorden hierop zullen die nen bij het nog niet afgesloten onderzoek naar de dood van de Chinese lastechnicus, die in julï om het leven kwam, aldus een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken. De autoriteiten waren de direc teur kabinet en protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. W. J. G. baron Gevers: de rechter-commissaris mr. J. C. de Mol van Otterlooi, en de officier van justitie bij de Haagse recht bank, mr. A. W. Rosingh. In hun gezelschap bevond zich ook een tolk. Zoals gemeld heef minister Luns woensdagavond in de Tweede Ka mer gezegd, dat het vooruitzicht bestaat dat het diplomatiek con flict met China op korte termijn kan worden beëindigd. De situatie met betrekking tot de Chinese lasechnici, die In de Haagse kanselarij verblijven, zou dan in overeenstemming met het Nederlandse recht kunnen worden opgelost, aldus de minister. In de buurt van de Mexicaan se havenplaats San Felipe is het wrak van een particulier vlieg tuig ontdekt, dat de lijken van 1 tien leden van een familie bevat- Jte. Het vliegtuig was eigendom |van een zakenman uit San Diego, die op 20 december °t zijn fami lie voor een kerst 'ut was op- I gestegen. Onder de slachtoffers 'bevonden zich vüf kindeten. Minstens 23 mensen hebben donderdag het leven verloren bij een botsing tussen twee tjokvolle bussen bij de Mexicaanse plaats Celaya. De inzittenden waren op weg naar een rooms-katholiek bedevaartoord. In het zuidoosten van Colum bia heeft men de wrakstukken gevonden van een vliegtuig van de Columbiaanse maatschappij „Avancia", dat sinds vorige week werd vermist. Er waren 26 passa giers en drie bemanningsleden aan boord. Er zijn geen overle venden. De aardbeving die woensdag een groot deel van noord-Chili heeft getroffen, heeft aan drie mensen het leven gekost. 12 werden gewond en drie worden vermist. Er is tamelijk veel ma teriële schade. Het zwaarst ge troffen zijn de havenplaats Tal tal van 12.000 inwoners en het mijcentrum „Flor de Chile". In totaal zijn 40 huizen verwoest. 5 openbare gebouwen staan op instorten. Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per naand ƒ2,40; per week 58 ct Losse nrs 12ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterliik tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1