Eerste Kamer keurt de belastingmaatregelen goed BEURSOVERZICHT Zuid-Molukkers bestormen Indonesische ambassade in Den Haag „Oorlog voor het behoud van de beschaving" HET RAADSEL VAN ROVAAAA Lek wordt gedicht Goederenvervoer Wijziging wet aansprakelijk heidsverzekering motorrijtuigen Amerikaanse economische groei in 1967 Menselijke proefkonijnen in Amerika Voor 120.000 gulden aspirine gestolen Kwaadaardig gezwel Arrestaties verwacht Kardinaal Spellman: De kardinaal handhaaft zijn uitlatingen Geheel gezin bi] botsing ernstig gewond Kerstboom-oorlog in Utrecht en Delft Donderdag 29 december '66 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 De eerste kamer heeft woens dag het gehele pakket belas tingmaatregelen dat door de re gering-Zijlstra was ingediend, aanvaard. Op de heer Snoek CB.P.) na was de kamer tijdens de stemmingen geheel voltallig. De met 1 juli 1967 ingaande verhoging van de omzetbelasting met 20 opcenten werd met 47 tegen 27 stemmen aangenomen. Tegen stemden P.v.d.A., P.S.P., C.P.N, en B.P. De verhoging van de accijns op benzine en gasolie werd z.h.s. aangenomen met aantekening dat P.S.P. en C.P.N. tegen waren. De verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting werd z.h.s. aangenomen. Tegen uitstel van de verlaging van de inkomstenbelasting en van de loonbelasting stemden P.v.d.A., B.P., V.V.D., C.P.N. en P.S.P. De uitslag was: 39 tegen 35. De belastingverlaging voor ongehuwden werd z.h.s. aange nomen. Bij de verhoging van de motor- rijtuigenbelasting vroegen P.S.P. en C.P.N. aantekening tegen te hebben gestemd en bij het uit stel van de huurverhoging waar bij wederom hoofdelijk werd ge stemd, was de gehele fractie der V.V.D. tegen. Minister Zijlstra wees er nog maals op dat bezuiniging met een bedrag van 300 miljoen gul den in 3 maanden niet mogelijk is._ Gelet op de prijsstijging acht hij de reële verhoging van de overheidsuitgaven in 1967 niet groot. In de ontwikkeling van de werkgelegenheid zag hij nog niet voldoende aanleiding de machtigingsbepalingen in de bei de wetsontwerpen met betrek king tot de omzetbelasting en de loon- en inkomstenbelasting in werking te stellen. Van groot belang achtte hij ook zijn voorstel met betrekking tot de omzetbelasting, omdat de financiële planning anders op te korte termijn moet geschieden. Hij benadrukte dat zijn pro gram een werkgelegenheids- program is. Volgens het plan bureau zal het negatieve effect slechts zijn, dat het aantal werk lozen met 2000 toeneemt. Daartegenover staan echter positieve effecten ook op dit ter rein die een grotere uitwerking hebben, aldus de premier. Wanneer de beide wetsont werpen niet zouden worden aan vaard, voorzag hij een ingrijpen van de monetaire autoriteiten. Tegenover de heer Vos (P. v. d. A.) voerde hij aan, dat in tegenstelling tot vorige perioden van economische teruggang het concurrentieverschil met het buitenland in grote mate is ver dwenen, terwijl behalve de ge- meente-financiën ook de rijks financiën thans in zorgwekken de toestand verkeren. Bij uitvoering van de voorge stane politiek zal het lek naar zijn overtuiging in de loop van 1967 worden gedicht. Er zal dan een overschot op de betalingsbalans van 500 mil joen gulden kunnen ontstaan. Dr. De Quay ging als minister van verkeer en waterstaat in op INTERNATIONALS GEMAKKELIJKER De stemming voor de interna tionale waarden is gisteren bij de opening merendeels gemakkelij ker geweest, vergeleken met de slotkoersen van dinsdag. Philips viel tegen door een gulden lager te noteren op 79,80, dit hoofdza kelijk door Amerikaans aanbod. Hierdoor werden de kopers in de Philipshoek afgeschrikt, omdat men nooit kan doorzien met hoe veel stuks Amerika aan de markt komt. Men nam dan ook in deze hoek een gereserveerde houding aan. Kon. Olie was nauwelijks prijs houdend op 122,30. Unilever noteerde een halve gulden lager op 86. AKU hield goed stand met een verhandeling op 52,80. Hoog ovens werd onveranderd op 270 geadviseerd doch KLM lager om dat dit fonds in Walstreet 1% In het staatsblad van 27 decem ber is gepubliceerd de wet van 22 december '66 tot wijziging van de wet aansprakelijkheids verzekering motorrijtuigen (W.A.M.), De aangebrachte wijzigingen, die voornamelijk aanpassing van de Nederland se wetgeving aan het Benelux- verdrag van 24 mei '66 beogen, treden op 1 januari '67 in wer king. De belangrijkste bepaling in de Benelux-overeenkomst is dat een in een van de drie Bene- luxlanden gesloten aansprake lijkheidsverzekering dekking moet verlenen tegen aanspra kelijkheid voor schade in elk van die drie landen veroor zaakt. De bedoeling is n.l. om te komen tot afschaffing van de controle op de z.g. groene kaart aan de binnengrenzen van de Benelux. Met ingang van 1 januari '67 zal de situatie nu als volgt zijn. Voor België is vanaf die datum geen groene kaart meer nodig. Voor Luxemburg zal de groene kaart voorshands nog wel no dig zijn voor gekentekende mo torrijtuigen. Bestuurders van Nederlandse niet-gekentekende motorvoertuigen (o.a. brom fietsen) kunnen in Luxemburg volstaan met hun eigen verze keringsbewijs. De Amerikaanse minister van handel, John T. Connor heeft woensdag voorspeld dat de econo mische groei in de Verenigde Sta ten in 1967 zal aanhouden, maar in een matiger tempo en met een grotere mate van prijsstabiliteit. De meer gematigde groei zal een kleinere toeneming van de Ameri kaanse invoer met zich meebren gen, hetgeen zal bijdragen tot een vermindering van het tekort op de betalingsbalans, zo merkte minis ter Connor op in een verklaring over de Amerikaanse economische vooruitzichten ter gelegenheid van de jaarwisseling. Hij noemde de inflatie het ernstigste vraagstuk dat zich dit jaar heeft voorgedaaD. dollar moest prijsgeven. Zoals gebruikelijk tussen Kerst en nieuwjaar had de omzet in de hoofdfondsen niet veel te beteke nen. Van Wallstreot ging geen enkele stimulans uit. De New- yorkse beurs sloot lager waar door de traditionele hausse op 't einde van het jaar achterwege bleef. De markt was er terug houdend op de vrees voor een staking in de olie-industrie. Ook gedurende de verdere beursduur viel er weinig te bele ven. Philips zakte verder in tot 79,40. Van de scheepvaartaandelen werd alleen Kon. Boot in 'n open hoek verhandeld, oplopend van 83% tot 84% (82%). De advies- koersen voor de overige seheep- vaartaandelen schommelden rond "net voorgaande slotniveau. De staatsfondsenmarkt moest 'n stapje terugdoen na de vaste stemming van dinsdag, toen in de nieuwe 7 procent lening nog voor ruim één miljoen gulden omginig. Ook woensdag was de handel in de staatsfondsenhoek aan de actieve kant. De orders in de lokale afdelin gen waren eveneens dun gezaaid. Spectaculaire koersveranderin gen kwamen dan ook niet voor. Lucas Bols houdt rekening met een lagere winst over 1966. De directie verwacht echter dat net voor uitkering beschikbare winst saldo niet zal achterblijven bij dat van 1965. De beurs vraagt zich alleen af, of naast het contante dividend van Bols wederom een stock-dividend beschikbaar wordt gesteld. Dinsdag werden de aan delen Bols 3,50 hoger verhan deld, terwijl in de koers van woensdag weinig verandering kwam. de op zijn terrein betrekking hebbende wetsontwerpen. Ook hij betreurde de verandering in de percentuele bijdragen aan 't rijkswegenfonds. Zonder opleg gen van hogere lasten zou de wegenbouw ernstig worden ver traagd, zo zei hij. Voor het be- roepsgoederenvervoer verwacht hij geen merkbare invloed op de concurrentiepositie t.o.v. het bui tenland. Maximale tarieven in deze sector zullen per 2 januari 1967 met 6 procent mogen wor den verhoogd. Na het antwoord der regering werd door de C.H.-farctie schor sing gevraagd voor beraad. Deze fractie bleek zich hierna bij monde van jhr. De Geer van Oudegein geheel met de rege ringsvoorstellen te kunnen ver enigen. De heer De Gaay Fortman (A.R.) die evenals zijn fractie genoot Albarda tegen de verho ging van de omzetbelasting had willen stemmen, bleek inmid dels overtuigd door het argu ment dat financiële planning op jaarbasis noodzakelijk is. De kamer komt 3 januari weer bijeen. Beursindices Int. conc. Industrie Scheepv. Bank en verz, Handel enz. Algemeen 23/12 349.8 265.6 107.5 151.7 136.3 268.2 (1953 27/12 351.6 267.1 107.3 154.4 137.3 269.7 100) 28/12 349.4 267.3 107.1 155.2 137.7 269.0 Nabeurskoersen Volgens een Newyorkse sena tor zijn patiënten in een New- yorks ziekenhuis als menselijke proefkonijnen gebruikt, zonder dat zij hiervoor hun toestem ming hadden gegeven en voor experimenten waarmee de dood was gemoeid. Behalve patiënten die stierven onder de handen van de proef nemers, waren er ook die stier ven bij het transport tussen zie kenhuizen, aldus heeft senator Seijmour R. Thaler dinsdag avond gezegd. Een dergelijk ver voer komt volgens hem veelvul dig voor en wel omdat het zie kenhuis waarheen de betrokken patiënten aanvankelijk gebracht waren, geen belangstelling had voor het bepaalde experiment en de patiënt moest worden doorgezonden". Senator Thaier heeft eerder reeds beschuldigingen geuit, dat dokters en ziekenhuisbestuur ders 100 miljoen dollar aan ge meentegelden verduisterd of ver spild hadden. Gisteren zou een commissie van de staat New York een onderzoek openen in deze zaak. RECHTER EN HUWELIJKSRUZIE De rechter in Dnedin (Nieuw- Zeeland) heeft in het geval van een geïmmigreerde Nederlandse handelsreiziger, die op aanklacht van opzet tot mishandeling van zijn echtgenote voor hem ver scheen, een soort Salomonsoor- deel moeten vellen. De verdedi ger van de handelsreiziger be toogde namelijk dat de aanklacht louter een gevolg was van een echtelijke onenigheid „zoals die in elk huwelijk kunnen voorko men" en hij betreurde het dat de buren het nodig hadden geoor deeld de politie te waarschuwen. De rechter koos de gulden mid denweg: hij oordeelde de han delsreiziger wel schuldig maar schortte het vonnis voorlopig op, waarbij hij de beklaagde onder de verplichting stelde voor een eventuele veroordeling opnieuw voor hem te verschijnen, indien dit binnen de termijn van een jaar nodig zou worden geacht. Uit een chemische fabriek ten noordwesten van Londen hebben inbrekers gedurende het kerst weekeinde vier miljoen tabletten aspirine gestolen. Het gestolen goed zat in twaalf dozen met een totale waarde van 120.000 gulden. A.K.U. (52.75) Hoogovens: (268) Kon. Olie: 122.30—123.50 (122.30) Philips: 79.50—79.80 (79.65) Unilever 86.0086.20 (86) K.L.M.: 350—355 (360) Bedrijfsongeluk in Botlekgebied Twee inwoners van Vlaardin- gen zijn woensdagmiddag zwaar Rotterdamse Botlekgebied zwaar gewond geraakt, toen zij van een acht meter hoge stelling op een betonnen plateau vielen. De 27- jarige plaatwerker E. Breddels liep ernstig schedelletsel op, de 50-jiarige constructiewerker G. Kruithof kreeg een rugwervel- fractuur. Beide mannen werden in ambulances, die een politiebe geleiding kregen, naar het Dijk- zigtziekenhuis overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen de mannen op de stelling bezig wa ven met het hijsen van 'n motor. Een der balken van de stelling brak daarbij, waardoor de man nen uitgleden en neerstortten. MEVROUW JACQUELINE KENNEDY MET VAKANTIE ANTIGUA, Brits West-Indië: Terwijl de storm rond het boek „De dood van een president" schijnt te zijn geluwdis mevrouw Jacqueline Kennedy met John en Caroline, die waarschijnlijk een vriendinnetje heeft meegenomen, in Antigue aangekomen voor een vakantie van twee weken. Brand in oude molen Woensdagmorgen tegen twaalf uur is bij een brand in de histori sche pas gerestaureerde koren molen m Suameer voor enkele duizenden guldens schade ont staan De brand ontstond door dat kinderen bij het erf van de molen met carbidbussen speel den De brandweer uit Bergum be streed het vuur met verscheidene stralen. Na drie kwartier was men het vuur meester. De kosten van d; restauratie, die een jaar geleden is begonnen en bijna vol tooid was, hebben 54.000 bedra gen. De schade wordt door ver zekering gedekt. POPPENJACHT IN NEW YORK Duizenden kinderen in New York, in hoofdzaak in de armen wijk Brooklyn, moeten hun kerst geschenk een goedkope uit Po len ingevoerde pop van celluloid bij de politie inleveren omdat het speelgoed zeer brandgevaar lijk is. In een ziekenhuis zijn reeds dertig poppemoeders van hun „kinderen" beroofd. De politie heeft in een speel goedmagazijn 32.000 poppen in beslag genomen. Een groep van vijftig jonge Zuid- Molukkers heeft dinsdagmiddag tegen drie uur de Indonesische am bassade aan de Tobias Asserlaan met stenen en stokken bestormd. De politiebewaking, uitgevoerd door één politie-agent, kreeg on verwijld versterking. Met gummi knuppels werd de groep jongeren uit elkaar geslagen. Bij de scher mutselingen liep een politie-agent een verwonding op: hij had een steen tegen zijn hoofd gekregen In overleg met het ministerie van buitenlandse zaken werd de laatste weken geen extra-bewaking van de Indonesische ambassade meer uitgevoerd. Voor dinsdag werden evenwel moeilijkheden gevreesd, waarom de Haagse politie er een auto met enige manschappen in de onmiddellijke omgeving had neer gezet. Toen een groep Zuid-Molukkers tot actie overging, kon uit de po litieauto om assistentie worden ge vraagd, die binnen enkele minuten ter plaatse was. De jongeren wer den uit elkaar gejaagd, waarbij en kelen rake klappen opliepen. De perschef, de heer Wijarto. deelde mee dat, wanneer de Zuid- Molukkers over de hekken zouden zijn gekomen, ook het personeel van de ambassade gereed had ge staan om de jongeren op te van gen. Overigens noemde hij het ver schijnsel een uitvloeisel van een ziekte. „Het wordt tijd, dat iets aan deze ziekte in de maatschappij wordt gedaan, want het ziet er naar uit, dat het een kwaadaardig gezwel wordt", meende de heer Wijarto. Zoals bekend zijn de laatste jaren herhaaldelijk ongeregeld heden bij de Indonesische ambas sade voorgekomen. Daarbij waren ook aanslagen op het gebouw, on der meer door brandstichting. Voor een geslaagde poging tot brandstichting werden eerder dit jaar twaalf jongere Zuid-Moluk kers uit Moordrecht tot gevange nisstraffen veroordeeld. De Haagse politie verwacht, dat enkele arrestaties naar aanleiding van de bestorming van de Indone sische ambassade niet zullen uit blijven. Een permanente politiebewaking bij het gebouw van de ambassade is opnieuw ingesteld. De hoofdagent van politie, die een steen tegen zijn achterhoofd kreeg, heeft zich ziek gemeld. Hij In Vaticaanse kringen heeft men zich terughoudend betoond ten aanzien van hetgeen de 78- jarige kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, tijdens zijn kerstbezoek aan Vietnam zou hebben gezegd over een oorlog die daar werd ge voerd „voor het behoud van de beschaving" en die niet anders dan met een overwinning kon worden bekroond. „Wij kunnen geen halve oorlog winnen", zou de kardinaal hebben gezegd. Als eerste indruk werd gege ven dat hetgeen kardinaal Spell man had gezegd niet strookte met de politiek van het Vati- caan en misschien een averecht se uitwerking zou kunnen heb ben op het werk van de paus voor de vrede. Het Russische regeringsblad Izwestia had reeds felle kritiek op de woorden van kardinaal Spellman geleverd, schrijvend dat hij tegen het bijbelse gebod „Gij zult niet doden" inging en „kennelijk alle idee van de wer kelijkheid verloren had". Het blad bestempelde de verklaring van de kardinaal dat men in Vietnam voor een volledige overwinning moest vechten „in scherpe disharmonie met de ver klaring van paus Paulus waarin deze nog pas opriep tot beëindi ging van de bloedige slachting in Vietnam". Kardinaal Spellman heeft gis teren gezegd, dat hij zijn zater dag gedane uitlatingen beves tigt. De kardinaal heeft toen ge zegd, dat elke andere oplossing dan de overwinning in Vietnam ondenkbaar is. „Deze oorlogvoe ren wij, naar ik geloof, om de beschaving te verdedigen. Hij is ons opgedrongen. Amerika is de goede Samaritaan onder alle lan den." Woensdag zei de kardinaal, na een mis te hebben opgedragen in een kerk in Saigon, in een toespraak tot Amerikaanse mi litairen: „Gij zijt niet slechts soldaten van het leger van de Verenigde Staten, maar ook sol daten van Christus". De kardinaal is gisteren via Manilla naar New York vertrok ken. moest in het ziekenhuis Bronovo een scheurwond laten hechten. Twee andere politiemannen, die kwetsuren opliepen, vervullen wel hun taak, de een met een opge zwollen wang, die door een schop tegen het hoofd werd veroorzaakt, de ander klaagde over pijn in zijn rug, nadat hij klappen van Zuid- Molukkers had geïncasseerd. De Haagse politie heeft na af loop van een kerstdienst in het gebouw „Amicitia" twee bussen met jongere Zuid Molukkers naar het hoofdbureau iaten rijden. De ongeveer tachtig jongeren werden er geconfronteerd met de politie mannen, die de charge uitvoerden. Niemand werd na de confrontatie aangehouden. In de binnenstad hield de politie dinsdagavond een 16-jarige Zuid- Molukker aan, die een dertig cen timeter groot dolkmes bij zich droeg. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt wegens bezit van een verboden wapen. 49.) „En, wat hebt gij te zeggen?" vroeg de opperrechter, terwijl hij van zijn hoge zetel zijn blikken over de geheel gevulde rechtszaal liet dwalen. Aan weerszijden van hem zaten zijn adviseurs, die heer Tybalt, toen deze naar voren trad, nieuwsgierig opnamen. De beide schrijvers aan de einden van de lange tafel brachten hun ganzen veders in gereedheid. Met een beschuldigend gebaar strekte heer Tybalt zijn wijsvin ger naar de doodsbleke Jolande en zijn stem klonk hard door de zaal: „Ik, heer Tybalt, beschul dig gravin Jolanda van Rovanna van moord op haar broeder Mar co." Er voer een huivering door het publiek bij deze vreselijke aan klacht. Aller ogen richtten zich op de gravin, die met gebogen hoofd voor zich uit bleef staren. „Graaf Marco was reeds ziek toen de gravin, die zich reeds van haar jeugd af met hekserij heeft bezig gehouden, hem een gif drank toediende, met de bedoe ling hem uit de weg te ruimen en zelf de heerschappij over Rovan na in handen te krijgen", betoog de heer Tybalt fel. Doordringend keek de opper rechter hem aan. „Hebt ge bewij zen voor een zo ernstige beschul diging?" vroeg hij,, terwijl de beide rechters instemmend knik ten, Het gehele uit man, vrouw, zoon en dochter bestaande ge zin Conijn uit Bakel is gisteren ernstig gewond in een zieken huis opgenomen na een frontale botsing met een tegenligger op de weg langs de Zuid-Willems vaart in Erp. Op deze weg stopte een vracht wagencombinatie voor een stil staande vrachtauto. De bestuur der van een achter de combina tie rijdende personenauto, de heer C. C. G. uit 's-Hertogen- bosch, dacht nog tijdig te kunnen inhalen, maar kwam op de lin kerweghelft in frontale botsing sing met de auto van de familie Conijn. De heer G. werd slechts licht gewond. In Utrecht is de laatste dagen sprake van een ware „kerstboom oorlog". Groepen jongeren tot IS jaar betwisten elkaar overal in de stad weggegooide kerst bomen. Dinsdagmiddag raakten twee scholieren met elkaar slaags. De 15-jarige R. van der Linden werd met een zweep in zijn oog getroffen. Hoewel hij in het ooglijdersgasthuis in Utrecht direkt werd geopereerd, zal hij een oog moeten missen. De Utrechtse jongelui „hamste ren" de gebruikte kerstbomen tot oudejaarsnacht. Iedere groep probeert deze week een groot aantal kerstbomen te bemachti gen om zaterdag een zo groot mogelijk vuur te kunnen maken. De Utrechtse politie heeft de afgelopen dagen tientallen kerst bomen in beslag genomen, maar ondanks alle waakzaamheid rij den de surveillance-wagens deze week van de ene vechtpartij naar de andere. Ook in Delft woedt een kerst bomenoorlog. Met stokken, ket tingen en stenen gewapend jagen srote groepen jongelui op kerst bomen en maken daarmee de Delftse binnenstad onveilig. Dinsdagavond ontstond 'n vecht- partij tussen twee groepen. Daar bij werd de 24-jarige J. M. uit De Lier ernstig aan het hoofd ge wond. Met een hersenschudding, een neusfractuur en een gapende hoofdwond werd hij in een zie kenhuis opgenomen. In verband hiermede heeft de politie de 18- jarige R. S. uit Delft aangehou den. Hij is vermoedelijk de dader. V erkeersslachtof f ers in Engeland Bij verkeersongelukken op de Britse wegen zijn in de kerst periode van vrijdag tot en met tweede Kerstdag 136 mensen om het leven gekomen en meer dan 1.300 gewond. Het aantal slachtoffers is in vergelijking met vorige jaren uitzonderlijk hoog, met name tweemaal zo groot als verleden jaar.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5