In 1967 prijsstijgingen zoveel mogelijk beperken Voor feestelijke dagen.. De vredeskansen in Vietnam zijn nog steeds niet groot WERKGEVERS ZEGGEN MEDEWERKING TGE Begroting van buitenlandse zaken Pagina 3 Gedragsregels Produktiviteit Zes goudstaven tussen Londen en Beiroet verdwenen Tweede Kamer Nacalculatie Tweede Kamer OMB0EPWET KOMT IN BEHANDELING DOUWE EGBERTS 250g 2.14 Voetbal Weinig kans Betere sfeer Donderdag 29 december '66 DE VRIJE ZEEUW Het resultaat van het overleg dat de minister van economische zaken drs J. A. Bakker, ten departcmente heeft gevoerd met de voorzitters van de centrale organisaties van werkgevers en van de midden stand is, dat deze voorzitters de medewerking van de organisaties aan het door de overheid te voe ren prijsbeleid in 1967 hebben toe gezegd. In 1967 dienen prijsstijgingen zoveel mogelijk te worden beperkt, zo heeft minister Bakker gesteld. De organisaties hebben om dat te bevorderen hun medewerking toe gezegd. Zij zijn het er mee eens dat de prijsgedragsregels zoals die in het nu afgelopen jaar hebben gegolden, in 1967 moeten worden nageleefd. De organisaties van werkgevers zullen dit in een cir culaire aan hun leden onderstre pen. Aan het overleg tussen minister Bakker en de voorzitters van de centrale verbonden van werk gevers en van de middenstand heb ben ook representanten van de vakcentrales en van de consumen tenorganisatie deelgenomen. Mocht blijken dat toch ongemo tiveerde prijsverhogingen worden doorgevoerd, dan zal de minister niet aarzelen tot prijsmaatregelen over te gaan. Dit zou kunnen ge schieden in de vorm van prijs maatregelen voor afzonderlijke be drijfstakken of, als de prijsontwik keling daartoe aanleiding zou geven, in de vorm van algemene prijsmaatregelen voor goederen en en diensten, zoals in mei j 1. is ge beurd en waarvan de geldigheid per 31 december a.s. afloopt. De voornaamste prijsgedrags regels zijn: dat loonsverhogingen in begin sel geen motief mogen zijn voor prijsverhogingen; dat slechts een stijging van ex terne kosten in de prijzen tot uit drukking mag komen; dat ook dalingen van externe - kosten - in de prijzen worden doorgegeven en dat prijsverhogingen aan het de partement moeten worden ge meld. De handel moet de handelsmar ges in geld in het geval van stij gingen van aankoopprijzen te hand haven, behoudens de mogelijkheid per branche wijziging van externe kosten tot uitdrukking te brengen. Na afloop van het prijsgesprek en nadat de tekst der circulaire die de verbonden aan hun leden zullen doen uitgaan, was vastgesteld, heb ben minister Bakker en mr. P. M. H. van Boven een persconferentie gehouden. De heer Van Boven, voorzitter van het Nederlands ka tholiek werkgeversverbond, ver tegenwoordigde de centrale werk geversverbonden en de midden standsbonden. Minister Bakker deelde mee in het overleg in het licht te hebben gesteld, dat er in 1967 moet wor den gestreefd naar een herstel van het evenwicht. Nu het kabinet voor 1967 grenzen heeft gesteld aan de lonen, kan het niet anders of ook het prijsbeleid moet aan nauwe grenzen zijn gebonden. De grondregel dat loonkosten niet mogen worden doorberekend js het gemakkeliikst uitvoerbaar, als de arbeidsproduktivlte't onge veer in de nas loopt met de loon kostenstijging. Zes staven goud ter waarde van 120.000 gulden zijn tussen de vliegvelden van Londen en Bei roet verdwenen, zo heeft de Brit se luchtvaartmaatschappij BOAC - dinsdagavond bekendgemaakt. De staven maakten deel uit van een partij goud aan boord van een toestel van de luchtvaart maatschappij van het midden oosten dat het goud op 9 decem ber vervoerde. De rest van de partij is op de plaats van bestem ming aangekomen. De 600e ontsnapping in Engeland Het aantal uitbraken van dit jaar in Engeland heeft de 600 be- reikt. Woensdagmorgen ont snapte de 600e gevangene. De be trokkene. Collins, ontsnapte uit de Pentonville-gevangenis in Lon den. De 600ste ontsnapte heeft niet lang van zijn vrijheid genoten. Nameen uur had men hem weer te pakktn. De overlegprocedure zal in 1967 zo goed mogelijk worden gevoerd, wanneer speciale branches aan de orde komen of de prijzen uit de hand gaan lopen. De minister was verheugd dat het gesprek tot overeenstemming heeft geleid, dat het bedrijfsleven begrip van zijn standpunt heelt getoond en dat het zich zal inzet ten voor het medewerken aan de uitvoering. Mr. Van Boven merkte op dat men in de kringen van werkgevers en van middenstand na ampel be raad in eigen kring en na overleg met de minister steun aan het prijsbeleid in 1967 heeft toege zegd. Die toezegging is geschied Bij de behandeling van de be groting van buitenlandse zaken in de tweede kamer is gisteren het woord gevoerd door mevr. Stoffels—van Haaften (V.V.D.), de heren Blaisse (K.V.P.), Geel kerken (A.R.), Patijn (P.v.d.A.), Bos (C.H.U.), Van Dis (S.G.P), Bruggeman (P.S.P.), Hoekstra (C.P.N.), Voogd (Onafh.), Ruy- gers (P.v.d.A.). Mevrouw Stoffelsvan Haaf ten zei dat Zuid-Afrika 't rechl heeft zich te verdedigen. Zij had geen bezwaren tegen levering van duikboten aan dit land. Sprekend over ontwikkelings hulp vroeg zij waorom de gelden die niet aan bepaalde projecten konden worden besteed, niet aan de internationale ontwik kelingsorganisaties (X.D.A.) wor den overgemaakt. Tenslotte pleitte zij voor goed keuring van de conventie over de politieke rechten van de vrouw. De heer Blaisse vroeg de re gering nadere informaties in te winnen over de gebeurtenissen in Vietnam. Hij sprak zijn te leurstelling uit over de hervat ting van de bombardementen op Noord-Vietnam. Wat de uitvoer van onderzeeboten naar Zuid- Afrika betreft had hij begrepen dat nog geen enkele toezegging is gedaan. Wanneer thans het oordeel van zijn fractie hierover zou worden gevraagd zou deze voor het merendeel afwijzend oordelen. De heer Geelkerken drong aan op een spoedige wettelijke re geling van de schadevergoeding aan repatrianten uit Indonesië. Hij kwam op voor de groepen Chinezen die in Indonesië in moeilijkheden verkeren. Naar aanleiding van het incident met de Chinese lastechnici in Den Haag drong hij aan verbrekin gen van de betrekkingen met China te overwegen. De heer Patijn meende dat de kwestie van de levering van onderzeeboten aan Zuid-Afrika in het kabinet-Cals tot een breukpunt zou hebben geleid. Met 74 tegen 50 stemmen heeft de tweede kamer besloten om de openbare behandeling van de omroepwet te plaatsen op de agenda voor de nog resterende parlementaire periode. Een da tum voor de behandeling is nog niet vastgesteld. Ook verenigde de kamer zich met een voorstel om de behandeling van de over gangswet voortgezet onderwijs op de agenda te plaatsen. Deze besluiten werden geno men na een langdurig orde-de bat. Hierin verklaarden de frac tievoorzitters Schmelzer (K. V. P) en Roolvink (A.R.P.) voor stander te zijn van behandeling op korte termijn. De heer Beer- nink (C.H.U.) wees erop, dat de behandeling van dit ontwerp van wet naar zijn mening niet in een vloek of zucht mag wor den afgerond. De heer Willems (Arb.) drong erop aan de be handeling over te laten aan de nieuwe kamer en het volgend kabinet. Fractievoorzitter Toxopeus van de V.V.D. zei ook te voelen voor behandeling van dit wetsont werp nog gedurende deze zit tingsperiode. „We staan er naar te hunkeren om dit slechte ont werp zo spodig mogelijk omhals te kunnen brengen", aldus de heer Toxopeus. Namens de vaste commissies voor sociale zaken en volksge zondheid is meegedeeld, dat het ontwerp van wet tot invoering van een algemene wet „zware geneeskundige risico's" nog niet rijp is voor openbare behande ling en dat dit ook de eerstko mende weken nog niet het ge val zal zijn. Het besluit om op de kamer agenda de behandeling te plaat sen van de overgangswet voort gezet onderwijs (invoering mam moetwet) werd genomen met 86 tegen 31 stemmen. Weigering van een uitvoerver gunning leek hem moeilijk, wan neer de schepen eenmaal zijn gebouwd. Levering van oorlogs tuig aan de Zuidafrikaanse re publiek oordeelde hij onwettig, onvruchtbaar en onaanvaard baar. De heer Bos vroeg o.m. wat de Nederlandse regering heeft gedaan om het aantal slachtof fers in Vietnam mogelijk te be perken. De heer Bruggeman drong aan op een debat over Vietnam, zo als door de Goese leraar Bouw man in een petitionnement is voorgesteld. De mogelijkheden om een dergelijk debat te hou den zullen in de vaste commis sie voor buitenlandse zaken worden onderzocht. De heer Ruygers tenslotte zag een innerlijke tegenstrijdigheid in de Amerikaanse vredesvoor stellen en de hervatting van de bombardementen. Hij diende een motie in waarin de veront rusting wordt uitgesproken over de uitbreiding van het Vietna mese conflict. In de motie wordt ook een beroep gedaan op de Amerikaanse regering al dat gene na te laten wat bemidde lingspogingen zou bemoeilijken. Weer een groep vrijwilligers naar Afrika vertrokken Opnieuw is een groep door de stichting Nederlandse vrijwilli gers opgeleide jeugdige Neder landers naar Afrika vertrokken om ditmaal ih Kenya de handen uit de mouwen te steken. Het zijn er 27, allen tussen 20 en 30 jaar oud. De groep bestaat uit 21 on gehuwde jongemannen en drie echtparen. De werktuigkundige N. van Dam uit Amstelveen gaat zich voegen bij het reeds in Kenya aanwezige koffieteam op de Ya- caranda Estate. Twaalf anderen zijn tewerk gesteld op grootland bouwbedrijven in het district Uasin Gishu, en de overige veer tien zullen in suikerprojecten werkzaam zijn in Chemelil, waar zij de overgang zullen begeleiden van suiker als voedingsgewas tot handelsgewas. Tevens wil men komen tot een z.g. functionele alphabetisering van de daar werkzame bevolking. Deze veer tien zijn dan ook allen onderwijs krachten. De groep is uit heel Nederland afkomstig: Voorburg, Metslawier, Ermelo, Utrecht, Amsterdam, Vaassen, Zutphen, Workum, Leeuwarden, Franeker, Grouw, Amstelveen, Buitenpost, Nijme gen, Middelburg, Meppel, Amers foort, Geleen, Doetinchem, Die- men, Leek, Hilversum en Deven ter. Met de feestdagen geurt het heerlijker in huis dan ooit. Juist dan komt het volle aroma van lekkere koffie tot zijn recht. En lekkere koffie: dat is Douwe Egberts Koffie, het fijnste van de plantages, op speciale manier gebranden, door de grote vraag, altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. K 214 Pele wordt wellicht uitgeleend De Braziliaanse „wondervoet- balier" Pele zal het volgend jaar misschien in W.-Duitsland gaan spelen. Dit is woensdag door de zakenman Roland Endier in Mün- chen bekendgemaakt. Pele logeert momenteel bij Endier voor een korte vakantie. Deze is voorzitter geweest van Bayern München en is erevoorzitter van FC Santos, de club van Pele. Endier zei, dat Pele FC Santos niet zou verlaten, maar voor een jaar aan Duitsland zal worden uitgeleend. Pele zou zich in dat jaar beter kunnen oriënteren over de fabrieken van Endier, waarin de voetbalmdljonair een goede beleggingsmogelijkheid ziet. Vandaag vliegt Pele terug naar Brazilië orn de jaarwisseling sa men met zijn vrouw, die in janua ri een baby verwacht, te vieren. Er steekt iets bitters in dat ter ere van het vredesfeest de oorlog in Vietnam niet werd beëindigd, maar slechts enkele tientallen uren onderbroken. Na de kerstklokken en die van oud en nieuw en daar tussen wordt weer hevig geschoten om te doden. Vorig jaar verlengden de Ame rikanen het bestand in zoverre dat ze de bombardementen op Noord- Vietnam niet hervatten. Er was toen enige hoop dat er eindelijk een basis zou worden gevonden om de strijd maar liever uit te pra ten. Die hoop is er nu helemaal niet. En dat geeft aan deze twee bestanden een zinloos en zelfs een beetje huichelachtig karakter. De hoop wordt ook niet ver levendigd door het beroep dat U.N.O.-ambassadeur Goldberg na mens de Verenigde Staten op Oe Thant heeft gedaan om te pogen een weg te banen naar een lang duriger bestand in Vietnam. De kansen voor Thant zijn er echter uiteraard niet beter op ge worden, nu in de stad Hanoi zelf schade Is aangericht tijdens bom aanvallen. Schade aan niet-mili- taire doelen. Hoe die is aangericht,, is niet helemaal duidelijk. De V. S. ach ten het niet uitgesloten dat ook enige luchtafweerraketten zijn neergestort, dat belaagde bombar dementsvliegers hun bommenlast wegmikten om sneller weg te komen en dat er woonhuizen wer den getroffen, doordat de Noord- vietnamezen hun militaire doelen temidden van woonwijken bouw den. Klaarheid die door enige lucht- verkenningen had kunnen worden gebracht, hebben de Amerikanen niet ondernomen. Intussen zijn de bommen op Ha noi weer uitgebuit om de anti- Amerikaanse stemming zoveel mo gelijk aan te wakkeren, niet alleen buiten Vietnam, maar vooral ook daarbinnen. Het zou voor de Noordvietnamezen gewoon niet verkoopbaar zijn onder deze om standigheden aan onderhandelin gen te beginnen. Daarvoor is thans een rustige aanloopperiode nodig. Dat wil niet zeggen dat op lan gere termijn de vooruitzichten zo somber blijven. Vooral de Russen kunnen een grote ro! spelen, maar ook daarvoor geldt weer dat dit niet zal gebeuren na 'n dergelijke opvallende aanval op Hanoi. Die moet de Sowjet-Unie natuurlijk ook wel laken. Deed ze dat niet dan zou ze zich de schijn geven Amerikaanse daden goed te praten. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat de V. S. wederom de twee kleine bestanden zullen uit breiden om een betere sfeer te scheppen die het of Thant of de Russen vergemakkelijkt het pad te effenen naar een verlossend ge sprek. NIEUWE BOMMEN WERPER FRANKFORT: Amerika en West- Duitsland ontwikkelen gezamen lijk een nieuwe V/STOL-bom- menwerper. Hier een model van de VJ 101D waarvan de ontwik keling van het prototype in stu die is bij de Amerikaanse firma Republic Aviation Division of Fairchild Hiller en de Duitse Entwicklungsring Süd. De VJ 101D moet een snelheid kun nen bereiken van 2,2 mach. op basis van vrijwillige samenwer king. De centrale organisaties zul len binnenkort op de bij hun aan gesloten leden met klem een be roep doen steun te verlenen aan het door de minister beoogde prijs beleid. De heer Van Boven zei voorts dat de organisaties hun leden niet kunnen binden. Minister Bakker zei desgevraagd nog dat de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het katholiek vak verbond, nog wel de aandacht van de minister heeft gevestigd op de nacalculatie zoals de vakcentrales die in het overleg van een kabi netsdelegatie met de Stichting van de Arbeid aan de orde hadden ge steld, Minister Bakker zei hierop niet te zijn ingegaan, omdat er im mers een beslissing van het ka binet op dit stuk ligt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3