PROVINCIAAL NIEUWS I Luchtlandingen in de Mekong-delta Besprekingen over levering onderzeeboten aan Zuid-Afrika Het geheim van de blauwe trein Ondanks bezwaren ziekenfondsen akkoord met rapport-v. d. Ven DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Hoek Axe! Breskens Hoofdplaat Sluis Zaamslag Othene Neem een Ouwe op het Nieuwe De eerste jaren geen vrede Brief Geen wijziging in beleid Frontale botsing: Dode en vier gewonden Hevige aardbeving in Chili Eisenhower voor bombardements- politiek Drie doden bij auto-ongeluk Weg met de „weg-moeheid": Rijdt veilig met melk Staking van Vietnamese havenarbeiders Onderzoek naar de bombardementen Pagina 2 Donderdag 29 december *68 Zilveren jubilarissen bij R. K. zangkoor Dinsdagavond ontvingen de heren J. F. d' Hont en J. Boer booms tijdens een feestelijke samenkomst van de koorzangers van de St. Willibrordusparochie op de pastorie de zilveren medaille van de Nederlandse St. Gregoriusverenieing wegens hun zilveren jubileum als koorzanger. De onderscheiding werd hun uit gereikt door pastoor-deken J. van Mechelen, die beide jubilarissen in waarderende woorden toe sprak. In het afgelopen jaar vierde de heer J. d' Hont niet minder dan drie jubilea. Hij her dacht het feit dat hij 25 jaar ge leden secretaris werd van de af deling Terneuzen van het N.K.V., terwijl hij onlangs bij zijn veer tigjarig ambtsjubileum in dienst van de firma Boerbooms mede wegens zijn vele verdiensten op sociaal-maatschappelijk terrein werd onderscheiden met de zilve ren eremedaille, behorende bij de orde van Oranje-Nassau. Rijksgecommitteerde Bij beschikking van de staats secretaris van onderwijs en we tenschappen is benoemd tot rijksgecommitteerde bij de eind examens van de derde leerkring aan de bijzondere meisjeskweek school te Dongen de heer A. J. Jansen, rector van 't Petrus Hon- diuslyceum te Terneuzen. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens werden in de week van 18 tot en 24 december aangevoerd: 1433 kg exportgarnalen, 779 kg bot, 6352 kg schar, 1298 kg schol, 56 kg tong, 20 kg tarbot, 36777 kg kabeljauw, 1873 kg wijting, 22 kg kommeraal, 1508 kg schardiin, 57716 kg haring, 262 kg onver kochte bot. Gevaarlijk spel Woensdagmiddag waren enkele knapen op een der in de Ooster straat voor afbraak bestemde pan den aan het spelen. Omstreeks 2 uur is een van deze knapen, de 10- jarige Theo v. d. Bilt, naar bene den komen vallen. Dokter Boor die de eerste hulp verleende, heeft het slachtoffertje per ambulance in ernstige toestand naar het zieken huis in Sluiskil laten vervoeren. Receptie Op maandag 2 januari a.s. om 7 uur houdt het gemeentebestuur van Axel de nieuwjaarsreceptie in de raadszaal. Gevonden voorwerpen De volgende gevonden voor werpen zijn aan onderstaande adressen te bekomen: Schuurdeursleutel, paar sport kousen en paar dameshandschoe nen, Rijkspolitie; paar nieuwe damesschoenen, mevr. Van der Hooft, Wilhelminastr. 29; ring met steen, mevr. Hoorman, ïre- nestr. 7; paar wanten, J. Schie man, Singelweg 28; herenhand schoen, De Feijter, Roosevelt- laan 18; opgevouwen stuk plas tic, J, de Putter, Beoostenbl.str. 3; damesportemonnee met inh., M. Klouwers, Julianastr. 41, Ter neuzen, tel. 01150-3170); wind jack, Beeldens, Beatrixstr. 26; dubbele fietstas met inh., Rui tenburg, Magrette 52; regenjas, Rijkspolitie; bankbiljet, I. Le- feber, Pironstr. 42; bankbiljet, De Block, Julianastr. 75; lederen etui met sleutel, Rijkspolitie; pakje met T.L.-lampen, J. J. Ver linden, Julianastr. 32; broche, F. v. d. Schoor, Kerkdreef 15; vulpen, groentenwinkel Jansen. Noordstr. 51; damesportemonnee met inh., Rijkspolitie; bruine portemonnee met inh., M. Bur ger, Wilhelminastr. 77; leesbril, Rijkspolitie; bankbiljet, Gerrits, Villapark 14, Sluiskil; banden- sparmingsmeter, kinderporte monnee en bankbiljet, Rijkspoli tie; dames-polshorloge, mevr. Blanker, slagerij; pak met enve loppen, postkantoor Axel; regen- vest met regenbroek, W. Haak, Kijkuit 13; overall, A. Schreu- ders, Emaastr. 72; lederen da mestas met portemonnee, Vink, Zeestr. 9; portemonnee met inh. en herenrijwiel, Rijkspolitie. Volkszangdienst In de herv. kerk te Breskens Is voor het eerst een volkskerst- zangdienst gehouden, welke uit ging van het „Open Deurcomité". In dit comité werken samen de herv. kerk, de geref. kerk, de vrij-evangelische kerk en de r.k. kerk. Bij deze dienst was ook aan wezig burgemeester Eekhout. Ds. J. Musch van de geref. kerk heette de ruim 500 aanwe zigen welkom. Door leerlingen van de lagere scholen werden Schriftlezingen gehouden en wel door P. Simpelaar van de chris telijke school Jesaja 60 vs. 1, 2, 3; C. de Vuijst van de openbare school Lucas 1 vs. 2635 en A. Leenhouts van de r. k. school Jo hannes 1 vs. 112. Voorts werd door ds. Spaans gemediteerd over Johannes 8 vs. 12b en door pastoor J. Stam Mattheus 5 vs. 14. Ds. Praas sloot de bijeenkomst met gebed. Medewerking werd verleend door een kinderkoor o.l.v. mevr. BakkerSchouten en solozang door mevr. Ans ter Veer uit Breda. Op 16 januari zal wederom een bijeenkomst plaats vinden in „De Uitkomst", waar ds. A. Klamer uit Hilversum een ge- spreksavond zal houden met als thema: „Wij mensen onderweg, die elkaar ontmoeten". Nieuwjaarsreceptie Het gemeentebestuur van Bres kens zal op dinsdag 3 januari van 7 tot 8 uur een nieuwjaars receptie houden op het gemeen tehuis. Brand Dinsdagmiddag tegen half zes ontstond brand in de woning van de familie D. De brandweer ruk te snel uit maar kon door de he vigheid van het vuur niet voor komen dat de inboedel vrijwel geheel een prooi der vlammen werd. De bewoner was niet tegen brandschade verzekerd. De gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad van Hoofd plaat vergaderde onder voorzit terschap van wnd. burgemeester Eekhout. Tot leden van de adviescom missie ingevolge de woonruim- tewet werden benoemd de heren J. v. d. Ameele. C. Hamelijnck, L. Roets, C. Rijckaart en G. Wijffels. Tot lid van de plaatse lijke commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer H. Pladdet, hoofd van de christelijke school. Voor de leden van de vrijwil lige brandweer werd een ver zekering gesloten tegen overlij den en blijvende invaliditeit. De katholieke reclasserings- vereniging kreeg ƒ25 subsidie, terwijl de subsidie aan het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme werd verhoogd tot 35. De Zeeuwse stichting voor revalidatie kreeg 2 cent per inwoner. Aan het r. k. schoolbestuur zal medewerking worden verleend voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor het on derwijs in godsdienst, verkeer, aardrijkskunde, plant- en dier kunde en de inrichting van een hoofdenkamer voor de school op Slijkplaat. Voor de school op Hoofdplaat zal medewerking worden ver leend voor de aanschaffing van een nieuwe voordeur, verande ring van het voormalige kolen hok, aanleg waterleiding en aan recht en aanleg van verwar ming in de toiletten. Aan het bestuur van de r. K. kleuterschool zal medewerking worden verleend voor de aan schaf van een stofzuiger en het plaatsen van een oliekachel in het speellokaal. De gemeentebegroting werd vastgesteld met op de gewone dienst aan inkomsten en uitga ven een bedrag van ƒ557.583,04 en een post onvoorzien van 7859,81. De kapitaalsdienst geeft aan inkomsten 1.277.979,39 en aan uitgaven 1.785,439,39, een na delig saldo alzo van 7460. Cross over de wallen De voetbalclub S.V. Sluis heeft een cross georganiseerd over de wallen, die zich kenmerkte door een grote opkomst, ondanks de slechte weersomstandigheden waaronder moest worden gelo pen. De prijzen werden in de raadhuiskelder uitgereikt door de heer J. Bakker, voorzitter van S.V. Sluis. De uitslag luidt: Pupillen 600 meter: 1. Luc. Nijbouw, Blankenberge; 2. E. Martens, Hulst; 3. Willie Lampo, Blankenberge. Junioren D 600 meter: 1. J. Dieleman, Terneuzen; 2. E. Pie- terse, Blankenberge; 3. H. Moens, Terneuzen; 4. W. Som- meijer, Goes. Junioren C: 1. F. Pelinck, Hulst; 2. B. de Waal, Hulst; 3. 5. Boekhout, Vlissingen; 4. R. Schaepdrijver, Hulst; 5. R. Bo- gaert, Goes. Junioren B: 1. J. Duerinck, Hulst; 2. W. Westdorp, Goes; 3. De Winne, Blankenberge; 4. P. Martens, Hulst. Junioren A (5000 meter): 1. L. van Houte, Hulst; 2. E. Ha- melinck, Hulst; 3. T. Wemaer, Sluis; 4. S. Valkenier. Middel burg; 5. G. Barremacker, Blan kenberge. Senioren (6800 meter): 1. Cas Mulder „Dynamo", Middelburg; 2. P. Provoost „Scheldesport", Terneuzen; 3. C. Haak, „R. K. H. A. V.", Hulst; 4. A. de Clerck, Damme; 5. J. Versluijs, Biervliet; 6. A. Luteijn „Marathon", Vlis singen. Aktie Schoolslag Een dames-comité, gevormd uit geref. en herv. vrouwengroe pen. heeft het initiatief genomen op Oudejaarsdag een oliebollen- aktie op touw te zetten voor de aktie Schoolslag, die enkele we ten geleden landeliik ,werd ge houden. Via de scholen werd voornamelijk onder de ouders van de leerlingen toen een inza meling gehouden, die rond de 500 opbracht. Ongetwijfeld zal bovengenoemde aktie 'n flinke afdracht npg mogelijk maken. Kaartwedstrijd Aan de maandagmiddag te Othe ne gehouden kaartwedstrijd namen niet minder dan 72 spelers deel. Er waren als gewoonlijk weer mooie prijzen te winnen. De uitslag was als volgt.: 1, Jac. Cornelissen; 2. Th. Meertens; 3. C. Jansen; 4. C. v. d. Broek; 5. W. Buijze; 6. J. den Hamer; 7. Rinus de Bok; 8. C. Goossen; 9. W. Kaij- ser; 10. R. Linthout; 11. G. Kiel; 12. J. Eekman; 13. C. Buijze; 14. B. Dees; 15. A. Stoffels; 16. A. Ploegaart; 17. F. v. d. Hooft; 18. J. C. de Vos. (ADVERTENTIE) Ook op Oudejaarsavond Oude De Kuyper, de feestelijke borrel. Oude De Kuyper, een kwaliteit die klinkt als een klok. In China is woensdag opnieuw een bovengrondse kernproef ge nomen. Het was de vijfde. Dit heeft de Amerikaanse commis sie voor kernenergie bekend gemaakt. De explotie had een kracht, die gelijk stond met die van en kele honderdduizenden tonnen tnt. Zij vond plaats op het Chi nese proefterrein Lop Nor. China heeft later via radio- Peking bekendgemaakt, dat het met goed gevolg een kernbom tot ontploffing heeft gebracht. Deze vond plaats in het westen van het land. Op 16 oktober 1964 lieten de Chinezen hun eerste kernbom ontploffen, bestaande uit ver rijkt uranium. De explosieve kracht was ongeveer twintig ki- loton. De volgende kernexplosies vonden achtereenvolgens op 14 mei 1965, 9 mei 1966 (met ther- monucleair materiaal) en 27 ok tober 1966 plaats. Deze laatste werd met behulp van een draag- raket op een hoogte van tussen zeshonderd en duizend kilome ter gebracht. (Vervolg van pag. 1.) „Men moet niet verwachten dat zich gedurende 1967 belangrijke wijzigingen zullen voordoen in de toestand in Vietnam. Vergroting van de Amerikaanse troepen sterkte zal ongetwijfeld noodza kelijk zijn. Het einde van de oor log schijnt nog niet nabij". Dit verklaarde de opperbevel hebber van de Amerikaanse troe pen in Vietnam, generaal West- moreland, in een televisie-inter view dat dinsdagavond door „Co lumbia Broadcasting System" werd uitgezonden. Recente opti mistische geluiden over de situa tie in Vietnam zijn een gevolg van miskenning van het karakter De ministers van buitenlandse zaken en van economische za ken hebben bevestigd, dat be sprekingen gaande zijn tussen een groep van Nederlandse scheepswerven en de Zuidafri- kaanse regering over de leve ring van vier onderzeeboten. De ministers hebben dit mee gedeeld in antwoord op vragen over deze zaak van het tweede kamerlid Nederhorst van de P.v.d.A. Zij voegen aan hun me dedeling toe, dat geen bespre kingen worden gevoerd over de levering van radarwaarschu- wingsinstallaties. Een door de heer Nederhorst geciteerde uitlating van de'voor zitter van de raad van commis sarissen van de groep scheeps werven, die het contact met Pretoria zou onderhouden („het verbaast me, dat hierover ge praat wordt, want dat kan de zaak alleen maar schaden. Het is waar, dat het kabinet-Cals sterk tegen de transactie gekant was. De nieuwe regering denkt er gelukkig anders over, zo is ons gebleken") laten de minis ters geheel voor rekening van deze voorzitter. De minister van buitenlandse zaken deelt in dit verband nog mede, dat hij onder het vorig kabinet in overeenstemming met de toenmalige minister-presi dent en de minister van econo mische- zaken 't volgende schrij ven heeft gericht aan de Neder- landsche verenigde scheeps- bouwbureaux: „Aangezien, naar ik heb ver nomen, het niet uitgesloten is, dat de bij u aangesloten werven eerlang een contract met de Zuidafrikaanse regering zullen sluiten inzake de bouw van eni ge onderzeeboten, moge ik u hierbij ter vermijding van even tuele misverstanden bevestigen, dat de vraag of te zijner tijd de uitvoer van bedoelde oorlogsbo dems zal worden toegestaan, open is. De regering kan niet vooruitlopen op beslissingen, die in volle vrijheid moeten worden genomen door het alsdan zitten de kabinet." In antwoord op verdere vra gen van de heer Nederhorst her inneren de ministers er aan, dat in 1963 door de regering uitvoe ring werd gegeven aan de reso lutie van de veiligheidsraad van 7 augustus 1963 door de invoe ring van een selectief wapen embargo, dat wil zeggen, dat geen vergunning wordt gegeven, voor uit- en doorvoer van mili tair materieel, dat direct of in direct tegen de niet-blanke be volking van Zuid-Afrika zou kunnen worden gebruikt. Leve ring van duikboten is niet in strijd met het embargo zoals dit ter uitvoering van de desbetref fende veiligheidsraadresolutie door de Nederlandse regering sinds de aanvaarding is gevoerd. Volgens de ter beschikking staande gegevens wordt door de voor soortgelijke leveranties in aanmerking komende landen een verschillend beleid gevoerd. Wat het verenigd koninkrijk betreft heeft de Britse minister van defensie nog onlangs in 't lager huis gewag gemaakt van een Britse leverantie van munitie en onderdelen voor Zuidafri- Op de Balgveldweg te Den Hel der is dinsdagavond de vijfentwin tigjarige Johan Rust uit Den Hel der verongelukt. Hij reed in een kleine personenauto die in frontale botsing kwam met een tegemoet komende grote personenauto, waarin vijf marinemensen zaten. Deze auto was bij het inhalen van een vuilniswagen er niet in ge slaagd op tijd naar rechts uit te wijken, omdat een andere auto, die voor de wagen uitreed en even eens inhaalde, daar te veel tijd voor nodig had. Door de botsing werd de heer Rust op slag gedood. Vier van de vijf inzittenden van de andere auto werden min of meer ernstig ge wond opgenomen in het zieken huis te Den Helder. kaanse fregatten. Zodoende kan moeilijk worden gesteld dat de wijze waarop door Nederland het embargo wordt doorgevoerd, een bondgenootschappelijke po litiek zou doorkruisen. Van een afwijking van de tot nog toe ge volgde gedragslijn is geen spra ke. De ministers verklaren ten slotte dat geen wijziging zal worden gebracht in het tot dus ver gevoerde beleid. Nederlandse kustvaarder in moeilijkheden Van de Nederlandse kustvaar der .Pluvius", thuishorend in Delfzijl, is woensdagavond om streeks negen uur een noodmel ding ontvangen, waarin dringend om sleepboothulp en een redding boot werd gevraagd. De kustvaar der, die zich ten westen van Sta- vanger bevond, meldde machine- schade te hebben, water te maken en een slagzij van 15 graden te maken. De 335 ton metende „Pluvius' is eigendom van de Maritima' Scheepvaart- en Handelmaat schappij in Delfzijl en heeft een bemanning van zes leden aan boord. De slagzij is inmiddels toegeno men tot zeventien graden. De po sitie van het schip is tien mijl ten westen van Stavanger. Het schip was op weg naar de Noorse havenplaats Drammen. Woensdagmorgen te 9.20 uur (Ned. tijd) heeft zich in Chili een krachtige aardbeving voorgedaan (8 graden op de schaal van Rich ter) op 1.550 en 950 km ten noor den van Santiago. Volgens de eerste niet-officiële berichten is er een dode in de plaats Taltal, maar zou 50 procent van de woningen aldaar verwoest zijn. Taltal is een salpeter-centrum en heeft een bevolking van onge veer 6.000 mensen. Het ligt aan de monding van de rivier de Taltal. van deze oorlog, een guerilla- strijd, waarin het winnen van een of zelfs meerdere gevechten nog niet betekent dat het einde van het conflict nader komt, al dus de generaal. Misschien zullen de komende maanden Amerikaanse troepen moeten worden ingezet in de Me kong-delta, zo deelde Westmore- land voorts mee. Hij gaf te ken nen dat, gezien de bevolkings dichtheid in dit gebied, „de kans bestond dat er betreurenswaardi ge ongelukken zouden voorko men". Hanoi wil het volgens hem op een uitputtingsoorlog laten aankomen, waardoor men de eer ste jaren maar niet op vrede moet hopen. Het enige wat er voor ons opzit is „vasthoudendheid te to nen op het slagveld en geduld in ons land zelf", zo besloot generaal Westmoreland. De vroegere Amerikaanse pre sident, generaal Dwight D. Eisen hower, heeft zich dinsdag bij het verlaten van het Walter-Reedzie- kenhuis in Washington achter degenen geschaard die voorstan der zijn van bombardering van het gebied van Hanoi. Eisenhower, wiens galblaas was verwijderd, zei: Iedereen die een agressor is moet verwachten, dat hem de rekening wordt ge presenteerd. Hij die agressie pleegt, moet zich realiseren dat hij het risico loopt te worden be straft". Op rijksweg 63 BredaTilburg ter hoogte van Oosterhout is dins dagmiddag om half vier een auto met vier inzittenden geslipt en tegen een boom gebotst. Drie van de vier inzittenden allen vrou wen werden op slag gedood. De vierde werd uit de wagen geslin gerd en liep ernstige verwondingen op. De auto werd bestuurd door me vrouw F. SchildersSchonk uit Kaatsheuvel. Zij kwam bij het on geluk om, evenals mevrouw C. Schildersvan de Klundert uit Rijen en mevrouw J. Demmers van de Klundert uit Dongen. (ADVERTENTIE) drink tijdig een glas melk. Het gezondste „pep-middel" voor scherpe ogen en een snel reak- tievermogen. Dat is veilig, verstandig, vurrukkulluk! Mee eens? Vraag gratis embleem aan het N.Z.B.. Postbus 4530, Rijswijk (Z-H). DOOR AGATHA CHRISTIE 4) „De directe aanval," zei hij Hij schudde het hoofd. „Hij leidt soms tot het doei maar slechts zeer zelden." De ander haalde de schouders op. „Het spaart tijd," merkte hij op, „en wanneer men faalt is er nog niets verloren of bijna niets. Het andere plan zal niet falen." „Zo," zei Papopoulos, hem scherp aanziende. De ander knikte langzaam. „Ik heb een groot vertrouwen in uw eh reputatie," zei de antiquair. De markies lachte gestreeld. „Ik meen te mogen zeggen dat uw vertrouwen niet misplaatst zal blijken." „U heeft buitengewone kansen," zei de ander met een zweem van afgunst in zijn stem. „Ik maak mijn kansen zelf," zei de markies. Hij stond op en nam de mantel op, die hij zorgeloos over 'n stoel had geworpen. „Ik zal u op de hoogte houden, monsieur Papopoulos, door de be kende kanalen; maar er mag geen kink in de kabel komen." „Er komt bij mij nooit een kink in de kabel," zei Papopou los verstoord. De ander gilmlaehte; zonder goedendag fe zeggen verliet hij de kamer en sloot de deur achter zich. Papopoulos bleef een ogenblik in gedachten, zitten en liep toen naar een tweede deur, die naar binnen openging. Toen hij de knop omdraaide, tuimelde een jonge vrouw, die klaarblijkelijk met haar oor tegen het sleutelgat had staan luisteren, languit de kamer binnen. Papopoulos toonde zich ver wonderd noch verontrust. Hij vond 't blijkbaar volkomen na tuurlijk. „En, Zia?" vroeg hij. „Ik had hem niet horen weg gaan," antwoordde Zia. Het was een knappe jonge vrouw, met een Juno-figuur, en donkere, schitterende ogen, in alle opzichten zozeer gelijkend op Papopoulos dat het gemakke lijk te zien was dat ze vader en dochter waren. „Het is vervelend," ging ze ge- ergerd voort, „dat men niet tege lijk door een sleutelgat kan zien en horen." „Dat heeft mij al vaak geër gerd," zei Papopoulos, alsof het de gewoonste zaak van de wereld betrof. „Dus dat was de markies," zei Zia langzaam. „Draagt hij altijd een masker, vader?" „Altijd." Beiden zwegen een ogenblik. „Het ging over de robijnen, veronderstel ik?" vroeg Zia. Haar vader knikte. „Wat is jouw mening, beste kind?" vroeg hij, met een tinte ling van vermaak in zijn kraal oogjes. „Over de markies?" „Ja." „Ik geloof," zei Zia langzaam „dat men slechts zelden een En gelsman zal aantreffen, die zo goed Frans spreekt als hij" „Zo zei Papopoulos. „Denk je dat?" Zoals gewoonlijk sprak hij zijn eigen mening niet uit, maar hij keek Zia goedkeurend aan. „Ik vond verder," zei Zia, „dat zijn hoofd een beetje vreemd ge vormd was." „Nogal groot," zei haar vader, „een beetje erg groot. Maar dat is altijd het gevolg van een pruik." Zij keken elkaar aan en glim lachten. HOOFDSTUK III Het vurige Hart Rufus van Aldin trad door de draaideur het Savoyhotel binnen en ging naar de lessenaar van de chef de réception. Deze groette met een eerbiedig glimlachje. „Aangenaam u weer te zien, mr. Van Aldin," zei hij. De Amerikaanse miljonair knikte. „Alles in orde?" vroeg hij. „Ja, mijnheer. Majoor Knigh ton is boven." Van Aldin knikte weer. „Nog post?" vroeg hij. „Alle brieven zijn naar boven gebracht', mr, Van Aldin. Maa-r wacht u eens even." Hij ging naar een kastje en haalde er een brief uit te voor schijn. Rufus van Aldin nam de brief aan; toen hij het met een lopende vrouwenhand geschreven adres zag, veranderde de uitdrukking van zijn gezicht. De harde trek ken verzachtten zich. Hij scheen een ander man te zijn geworden. Hij liep naar de lift met de brief in de hand en de glimlach nog om zijn mond. In zijn zitkamer zat een jonge man handig een aantal brieven te sorteren. Hij sprong op, toen Van Aldin binnentrad. „Bonjour, Knighton!" „Verheugd u weer te zien, mijn- heer. Goede reis gehad?" „Zo zo," zei de miljonair onver schillig. „Parijs is tegenwoordig niet veel zaaks. Maar ik heb datgene bereikt waarvoor ik ben gegaan." Hij lachte grimmig in zichzelf. „Dat doet u gewoonlijk, zou ik zeggen," zei de secretaris lachend. „Inderdaad," gaf de ander toe. Hij sprak zakelijk, als iemand die een algemeen bekend feit constateert. Hij wierp zijn zware overjas neer en ging naar het bureau. „Iets dringends?" „Dat geloof ik niet, mijnheer. Maar ik ben nog niet helemaal klaar met sorteren." V>an Aldin knikte kort. Hij was een man die zelden prees of af keurde. Bij de keus van zijn onderge schikten handelde hij zeer een voudig; hij gaf hun een eerlijke kans, en als ze niet voldeden, ont sloeg hij ze onmiddellijk. Hij koos zijn mensen op een eigenaardige manier, (Wordt vervolgd.). De generaal zei te weten dat de luchtaanvallen uitsluitend tegen militaire doelen zijn ge richt, „maar helaas wonen er enkele burgers rond deze doe len". Woensdag, de derde dag van de staking van Vietnamese haven arbeiders in de Zuidvietnamege hoofdstad, werd er op geen enkel schip in Saigon gewerkt. De Amerikaanse functionarissen zet ten hun pogingen voort om tot een schikking te komen met de plaatselijke vakbondsleiders. De staking begon maandag, toen ongeveer 5.000 havenarbei ders het werk neerlegden uit so lidariteit met Vietnamese haven arbeiders, die door de Ameri kaanse militaire autoriteiten van de nabijgelegen Amerikaanse militaire haven waren ontslagen. Amerikaanse troepen, die dins dag waren opgeroepen om be langrijke militaire uitrusting te lossen, zijn nog bezig met het los sen van zes schepen met militaire lading. De groter wordende contro verse over de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam heeft woensdagavond een nieuwe wending genomen door het be richt dat een senaatcommissie waarschijnlijk in het begin van het nieuwe jaar een aantal men sen zal horen over deze kwestie. De commissie zal onder leiding staan van senator William Ful- bright één van de scherpste critici van president Johnsons tactiek in Vietnam in zijn rol van voorzitter van de senaats commissie van buitenlandse be trekkingen. Zonder twijfel zal Fulbright minster van buitenlandse zaken Dean Rusk en minister van de fensie Robert McNamara uitno digen een volledig verslag te geven van de bombardementen. Voor- en tegenstanders zijn fel ler tegenover elkaar komen te staan door de berichten uit Ha noi van de assistent-hoofdredac teur van de New York Times, Harrison Salisbury. Deze heeft de schade aan woönlrüizen in Noord-Vietnam met eigen" bgen gezien. Zijn berichtgeving heeft tot de beschuldiging gëleTd dat de Amerikaanse regering niet eer lijk is in haar rapporten over de bomaanvallen en de vele slacht offers onder de burgerbevolking heeft verzwegen. President Johnson en zijn ad viseurs moeten spoedig een besluit nemen over het al of niet bombarderen van vlieg en raketbases in Noord-Viet nam. Deze zijn tot dusver niet aangevallen, zeer tegen de zin van de militaire deskundigen, die blijven aandringen. De ziekenfondsen zijn bereid met met de huisartsen tot overeen stemming te komen over de ho noreringsregeling op basis van het rapport van de commissie- Van der Ven. Het gemeenschap pelijk overleg ziekenfondsorgani saties heeft dit besloten na een. vergadering in Utrecht, die voor afging aan een bijeenkomst op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in Den Haag van onderhandelingsdelegaties van ziekenfondsen en huisartsen. Deze vergadering is dinsdag-, middag gehouden. Hoewel de ziekenfondsorganisaties ernstig bezwaar hebben tegen het rapport, menen zij gehoor te moeten geven aan het drin gende beroep van de regering om tot een akkoord te komen. Beide partijen zijn door het in gewikkelde rapport van de com missie-Van der Ven min of meer overrompeld in zoverre, dat zij weinig tijd hebben gehad de in houd te bestuderen. Minister Veldkamp gaf beide partijen wei nig bedenktijd. De commissie-Van der Ven heeft een verhoging van het abonne mentshonorarium voorgesteld van 51 procent boven het door haar voor 1967 verhoogde hono rarium van acht procent. De huisartsen hadden bijna 130 pro cent gevraagd, maar de zieken fondsen wensten niet verder te gaan dan rond 20 procent. Omtrent de resultaten van het overleg op het ministerie wenste niemand een voorspelling te doen. De landelijke huisartsen vereniging vergadert vrijdag weer in Utrecht. Verwacht wordt dat deze vergadering de belang rijkste beslissing zal nemen in het al enkele maanden slepende conflict tussen buisartsen en ziekenfondsen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2