Noord-Vietnamezen drongen Amerikaanse stellingen binnen De koning van Lesotho onder huisarrest geplaatst De huisartsen zijn op alles voorbereid vrijdagavond valt !e beslissing H0 FP v aandrang op s0f1arn0 om af te treden Luchtlandingen in de Mekong-delta HET WEER" Weer scherpe kritiek op het Chinese staatshoofd Lioe Sjao-Tsji Catöfcifua Grootscheeps in Djakarta militair vertoon DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 23e Jaargang No. 6849 ParacSiistcsteïi Tijdbom T ro©steSoss Samenzwering Weerbericht Hoogwater Zon- en Een maand op oude basis Mededeling aan patiënten Verzet van stiefmoeder Menutip van onze chef-Kok California kippesoep uit blik Werk in de goudmijnen Oud-minister gearresteerd Zelfmoord DRIE JONGENS VERMOORD Geen elitetroepen „Wacht maar af" Frank. bil abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs f7,20 per kwartatS: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Ixrsse nrs 12ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Tedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een Noordvietnamees bataljon Zuidvietnamese heeft dinsdag een gedurfde aan- aangevoerd met val uitgevoerd op twee geschuts- batterijen in de Zuidvietnamese kustprovincie Binh Dinh. De Noordvietnamezen drongen in de Amerikaanse stellingen door en bliezen grote kanonnen op. Tij dens een verwoed gevecht dat twee uur duurde, werden aan bei de zijden zware verliezen ge leden. De Noordvietnamezen lie ten 46 doden achter. De aanvallers begonnen de Amerikaanse verdedigers manschappen van de eerste luchtcavaleriedivisie met mor tieren te beschieten. Daarna drongen zij, handgranaten gooiend, de Amerikaanse stellin gen binnen. De Noordvietamezen werden achtervolgd door land- en lucht- eenheden. De kustbatterijen vormen de verdediging voor een landings plaats voor hefschroefvliegtui- gen nabij Bong Son. Voor het eerst sinds vele maan den heeft dinsdagmiddag in Zuid-Vietnam weer een groot scheepse luchtlandingsoperatie plaatsgehad. Twaalfhonderd parachutisten, een dertigtal Amerikaanse transportvliegtui gen, daalden in de provincie Tsjoeng Thien in het hart van de Mekong-delta neer, waar zich sterke vietcongeenheden moeten bevinden. Negenentachtig gueril- lastrijders zijn tot dusver bij de actie, waaraan ook infanteristen pantsereenheden en riviertroepen deelnemen, buiten gevecht ge steld. Een afgevaardigde in de Zuid vietnamese nationale vergade ring, dr. Phan Quang Dan, is gis teren aan beide benen gewond door de ontploffing van een tijd bom in zijn auto, die geheel werd vernield. Een Zuidvietnamees werd hierbij gedood en ver scheidene anderen gewond. Reeds eerder deze maand werd een aan slag gepleegd op een lid van de nationale vergadering, Tran Van Van, die op 7 december door twee terroristen werd doodgeschoten toen hij zich naar de vergadering begaf. Harrison Salisbury, een lid van de New York Times, zegt in zijn ooggetuigeverslag over de toes tand in het sedert eind juni 1965 door tisch' Dinh: „De toren van de kathe^ draal kijkt uit over de trooste^ loosheid van de verwoeste woon- huisblokken. De bevolking van de stad is van 90.000 tot minder dan 20.000 teruggebracht door evacuatie. Dertien procent van het woonareaal van de stad, de huizen van 12.464 mensen, is ver woest. 89 personen zijn omgeko men en 405 gewond. In geen en kel Amerikaans communiqué is gezegd dat Nam Dinh installaties had welke de V. S. als militair doel beschouwden. Bij persoon lijke inspectie bleek mij dat blok na blok gewone huizen, in het bij- :onder rondom een textielfabriek, bij de herhaalde aanvallen van de vliegtuigen van de zevende vloot in puin zijn gegooid. De textielfa briek is negentien maal gebom bardeerd maar werkt nog steeds onder moeilijke omstandigheden door. Andere bedrijven in Nam Dinh waaronder een rijstfabriek, een zijdefabriek, een bedrijf voor landbouwgereedschappen, 'n in- blikbedrijf en een coöperatieve garenfabriek zijn allemaal bij aanvallen beschadigd. Volgens Salisbury zijn de Noordvietnamezen ervan over tuigd dat de Verenigde Staten weloverwogen bombardementen op burgers uitvoeren. Ondanks het feit dat de spoorweg en de verkeersweg ten zuiden van Ha noi herhaaldelijk waren gebom bardeerd, was het twijfelachtig of het spoorverkeer ooit voor langer dan enkele uren geblokkeerd was geweest en scheen de verkeers weg vrijwel voortdurend ge bruikt te kunnen worden, onge acht hoeveel bommen er op vie len. (Zie verder pag. 2.) De jonge koning Mosjoesjoe van Lesotho, het voormalige Britse protectoraat Basoetoland dat begin oktober onafhankelijk werd, is woensdag door zijn pre mier onder huisarrest geplaatst. Een semi-militaire mobiele poli- tiebrigade gewapend met gewe ren en traangasgranaten, heeft het koninklijke paleis omsingeld. Premier Leaboea Jonathan heeft de maatregel genomen krachtens de noodtoestandsbepalingen. De regering had eerder de koning, die 29 jaar is, verzocht zich bui ten de politiek te houden. Koning Mosjoesjoe, die heeft gestudeerd aan de Britse Oxford- universiteit, heeft een campagne gevoerd tegen de grondwet waar bij Engeland het protectoraat Ook gisteren is er nog geen oplossing gekomen in het artsen conflict. De landelijke huisartsen die drie uur hebben vergaderd in het de Amerikanen „systema- j Scheveningse Kurhaus, hebben besloten nog geen beslissing te nemen en deze over te laten aan de vrijdagavond in Utrecht te houden ledenvergadering. Afge vaardigden van de artsen en de ziekenfondsen zijn daarna naar minister Veldkamp gegaan hem de uitslag mee te delen, om De vergadering in het Kurhaus werd bijgewoond door ruim zes tig afgevaardigden van de plaat selijke huisartsenverenigingen en ongeveer 340 belangstellende artsen. De bijeenkomst was tele grafisch en telefonisch bijeenge roepen en bedoeld om de afge vaardigden te informeren over de stand van zaken. een kleine enclave in Zuid-Afri- ka onafhankelijkheid verleen de. Hij is met name sterk gekant tegen zijn louter constitutionele rol als staatshoofd en wenst gro tere bevoegdheden. De regering wil daar echter niet van weten. Dinsdag hadden zich heftige botsingen voorgedaan tussen aanhangers van de koning en de politie. Er vielen vijf doden en tien gewonden. De premier noemde de onlus ten „het gevolg van een langbe- raamde samenzwering tussen de koning en de oppositieleider om de regering met wapengeweld ten val te brengen waarbij de koning hoopte van de ontstane beroering gebruik te kunnen ma ken om de dictatoriale macht op zich te nemen, waarnaar hij al tijd zo vurig heeft verlangd". Onder de 125 mensen die dins dag zijn gearresteerd, bevinden zich drie vooraanstaande leden medegedeeld door het K. N. M, I., geldig tot hedenavond. Af en toe regen Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Mati ge tot krachtige, aan de kust later mogelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. Maximum temperatu ren omstreeks 10 graden. DONDERDAG 29 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.38 3.00 Temeuzen 3.14 3.36 Hansweert 314 3.36 Hansweert 3.48 4.10 Walsoorden 3.57 4.19 VRIJDAG 30 Breskens Temeuzen Hansweert Walsoordon DECEMBER v.m. n.m 3.23 3.59 4.33 4.51 3.47 4 23 4.57 5.15 Maanstanden ZON MAAN op onder op onder Dec. 29 8.48 16.36 18.17 10.46 30 8.48 16.37 19.4-1 11.17 31 3.48 16.38 21.12 11.40 DE AMERIKAANSE BOMBARDEMENTEN OP HANOI HANOI: Een school, waar Noord vietnamees politiek kader werd opgeleid, is tijdens een van de Amerikaanse bombardementen verwoest. Een foto van Jacques Moalic, vaste correspondent van A.F.P. in Hanoi. VRIJ ZACHT Tussen een complex van lage luchtdruk bij IJsland en een ge bied van hoge luchtdruk ten westen van Portqgal is een bre de zuidwestelijke stroming ont staan, waardoor zachte lucht af komstig van de oceaan in de richting van West-Europa wordt gevoerd. In deze lucht waar tempera turen voorkomen van 10 tot 14 graden, komt veel bewolking voor waaruit plaatselijk enige regen of motregen kan vallen. Vandaar zal deze lucht ook boven ons land zijn aangeko men, maar door de toenemende zuidwestelijke wind zal de tem peratuur niet hoger komen dan omstreeks 10 graden. De vorst, die de afgelopen da gen tot in midden-Duitsland en Denemarken is doorgedrongen zal nu geleidelijk weer verder oostwaarts worden gedreven. De vergadering overwoog, dat er te veel op het spel staat om overijld besluiten te nemen, daar de afgevaardigden pas in deze vergadering over de stand van zaken zijn ingelicht. Van de zijde van de zieken fondsen vernamen wij, dat de mogelijkheid onder ogen was ge zien, dat het niet tot een oplos sing zou komen. In dat geval, zo zou men volgens deze zegsman de minister hebben gesuggereerd, zou men nog op de oude basis kunnen doorgaan voor een maand. Dat de artsen op alles voorbe reid zijn blijkt uit het feit, dat zij op de vrijdag vóór Kerstmis als mede deze week aan de voorzit ters van de plaatselijke huisart senverenigingen biljetten ter eventuele uitdeling aan de leden/ artsen hebben gezonden en die bestemd zijn of zo nodig in de wachtkamers van de 4500 artsen te worden opgehangen. Op deze biljetten komt de vol gende tekst voor: „Mededeling aan alle patiënten Met ingang van 1 januari 1967 is uw huisarts geen medewerker meer aan een der ziekenfondsen. Dit betekent dat er van die da tum af uitsluitend nog particu liere patiënten zullen zijn en dat u dan ook per consult of per visi te gaat betalen. Met uw huisarts kunt u overleggen of u contant betaalt dan wet of u per maand of per kwartaal een rekening gaat ontvangen. Uiteraard is contante betaling voor u en uw huisarts het eenvoudigst te ver werken, waarbij u dringend wordt verzocht met gepast geld te voldoen. In de ziekenfondswet is be paald dat, wanneer u bij een zie kenfonds bent aangesloten, u recht heeft op gehele of gedeelte lijke terugbetaling van uw huis artsenrekening. Daarovor moet u zich rechtstreeks wenden tot het ziekenfonds, waarbij u bent in geschreven. Bij uw huisarts staat echter voorop dat u steeds de juiste ge neeskundige behandeling zult ontvangen en dat daarop zijn aandacht gericht blijft". (ADVERTENTIE) van de oppositionele congrespar tij, die in tegenstelling tot de re gerende nationale partij samen werking met Zuid-Afrika van de hand wijst. De Mo- varkensfilet, andijvie aardappelen bessesappudding met vanillesaus (katholieke) koning sjoesjoe geboren prins Con- stantijn Bereng Seeiso is een nakomeling van de negentiende» eeuwse stichter van Basoetoland. Hij huwde in 1961 zijn nicht Ta- bitha Masentle, een Basoeto- prinses die ook in Engeland had gestudeerd. Op 17 juli 1963 werd' hun een zoon geboren. Hij werd na zijn studie in po» litieke wetenschappen, filosofie en economie aan de universiteit van Oxford afgebroken te heb ben, tot koning gekroond ondanks het verzet van zijn stiefmoeder, een 56-jarige prinses die de Ba» soeto's twintig jaar lang had ge regeerd. Men had er zich al over verwonderd dat hij op 4 oktober j.l. zonder meer een grondwet, voor de onafhankelijke staat aan vaardde, waardoor zijn bevoegd heden sterk werden beknot. Pre mier Leaboea Jonathan had hem al gewaarschuwd dat hij zou moeten abdiceren als hij zijn po litieke activiteit zou willen voortzetten. In de afgelopen we ken echter heeft de koning voor zich het toezicht opgeëist over politie, strijdkrachten, defensie en buitenlandse zaken en met steun van de oppositie op politie ke bijeenkomsten overal in het land daarvoor geageerd. De regering van premier Jona than heeft een absolute meerder heid met slechts twee stemmen in het zestig zetels tellende par- lemen. ""ttyt""" SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeaus Lesotho, dat ongeveer zo groot is als België, heeft een bevolking van 850.000 zielen. Premier Jo nathan, voormalig zakenman, is van mening, zoals hij zelf eens heeft gezegd, dat „alles wat we hebben en doen" van Zuid-Afri ka afhangt in het gebied waarvan Lesotho een enclave vormt en waar meer dan tweehonderddui zend Basoeto's hun werk hebben, hoofdzakelijk in de goudmijnen. Wat zij aan geld naar huis sturen, is van groot belang voor de fi nanciën van Lesotho, evenals hun zendingen in natura aangezien Lesotho's landbouw niet voldoen de oplevert voor de eigen bevol king. Ondanks zelfkritiek van het Chinese staatshoofd, Lioe Sjao- Tsji en de secretaris-generaal van de communistische partij, Teng Hsiao-Ping, stonden deze dins dag opnieuw aan scherpe aan vallen in kranten van de rode garde bloot. In een hoofdartikel van een van een van deze bladen, waarin de loftrompet over partijleider Mao tse-Toeng wordt gestoken, komt een oproep voor om „vast beraden de reactionaire stroming, geleid door Lioe Sjao-Tsji en Teng Hsiao-Ping, neer te slaan". Een ander rode-wachtersblad uitte de beschuldiging, dat Lioe de democratie in de partij tracht te onderdrukken. Reusachtige plakkaten tonen Lioe, wiens hoofd met een moker wordt bewerkt, vergezeld van eisen voor ontslag van hem en Teng Hsiao-Ping. De Chinese oud-minister van defensie maarschalk Peng Teh- Hoeai is eind vorige week door een afdeling van de rode garde „gearresteerd", zo meldt het Rus sische persbureau Tass. In 1959 was de maarschalk wegens „rechtse opportunistische dwa lingen" in ongenade gevallen en vervangen door Lin Piao. Volgens een lid van de rode garde die is uitgeweken naar Formosa, heeft de voormalige stafchef van het Chinese volks leger Lo Joei Sjing gepoogd zelf moord te plegen door van een ge bouw te springen. De vluchteling zei dat de z.g. culturele revolutie" aan drie plaatselijke partijleiders het le ven heeft gekost. Hij noemde de eerste secretaris voor het gebied Een bediende van een service station, de 25-jarige David Mc- Carter, heeft bekend maandag in de buurt van Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama drie jongens te hebben vermoord van 13, 14 en 15 jaar oud. De twee oudste heeft hij een kogel door het hoofd gejaagd. De jongste is gewurgd. van Moekden, de secretaris van Mao, het partijbureau voor midden- en zuid-China en de eerste secreta ris voor de provincie Wwantoeng. Chinese bladen in Hongkong maken melding van een geheime Chinese zender, die op de lange golf uitzendt op een golflengte die ligt bij die van radio-Peking. Het station noemt zich de „radio van het bevrijdingsleger" en oefent felle kritiek op Mao tse- Toeng, diens vrouw Sjing, maar schalk Lin Piao, de culturele re volutie en de rode garde. De zen der heeft de militairen van het bevrijdingsleger opgeroepen zich te verzetten tegen de politiek van Juichende Indonesische meisjes klommen woensdag op tanks, pant serwagens en jeeps om militairen te kussen, die meededen aan groot scheeps militair vertoon in Dja karta. Het begon met een parade van twee uur in de buitenwijken van de Indonesische hoofdstad, waaraan elf bataljons deelnamen. Naderhand verschenen ook een heden van leger, marine, lucht macht en de politie ten tonele, die optrokken naar het Merdeka-plein. Honderdduizenden mensen stonden langs de straten toen de voertui gen voorbij reden. Bloemen wer den naar de militairen geworpen. Tijdens het militaire machtsver toon hadden de leiders van de legeronderdelen en de politie hun vijfde bespreking met Soekarno binnen een week en opnieuw was het kernprobleem het verzet van de president tegen de groeiende aan drang, die op hem wordt uitge oefend om af te treden. Naar schatting 9.000 militairen hebben aan het machtsvertoon deelgenomen. Het was bedoeld als waarschuwing, dat de strijdkrach ten ieder zullen wegvagen die zich tegen de besluiten van het congres en de grondwet van 1945 verzet. Gedurende de militaire „opmars" naar het Merdeka-plein werd er gezongen en geroepen, dat Soe karno terecht moet staan. Terwijl de vijfde bespreking van de legerleiders met Soekarno plaats vond, presideerde Indonesië's ster ke man generaal Soeharto een ka binetsvergadering in hetzelfde pa leis. De legerleider Soeharto was bij de besprekingen met Soekarno vertegenwoordigd door zijn plaats vervanger, luit.-generaal Pangga- bean. Opmerkelijk was, dat in tegen stelling tot de parade op 12 maart j.l. aan het militaire vertoon geen elite-troepen hebben meegedaan als het siliwangi-iegerkorps en an dere keurtroepen van het leger. Tijdens de parade fberden zich wel duizenden juichende Kami-stu- denten en middelbare scholieren van het Kapi-actiefront. Zij klom men op de militaire voertuigen en maakten uitbundige opmerkingen tegen de menigte. Enige jongeren kwamen zelfs aandragen met eten en drinken voor de militairen. Generaal Soeharto deelde de pers na de besprekingen met Soe karno mee, dat deze zich hadden geconcentreerd op de pogingen om tot politieke stabiliteit te komen. Hij wilde verder niet uitwijden maar waarschuwde de pers, dat hij maatregelen zou moeten nemen, als er onbevestigde berichten de wereld werden ingezonden. President Soekarno antwoorde slechts: „Wacht maar af" toen verslaggevers hem vragen stelden. Hij zei nog, dat er vrijdag opnieuw een gesprek zou zijn tussen hem en de legerleiders.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1