Weer Amerikaanse bombardementen na einde Kerstbestand in Vietnam Kerstboodschap van generaal Soeharto n HET WEER MEER DAN HONDERD DODEN DOOR VLIEGTUIGONGELUK BIJ DANANG NIEUWJAARSADVERTENTIE ^Cerótrecle koningin Juliana Dinsdag/woensdag 27 28 december 196)3 23e Jaargang - No. 6847 J Columbiaans vliegtuig vermist Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Kami: „Laat Soekarno zwijgen" Omar Dhani ter dood veroordeeld Staking in Saigon Pauselijke zegen '1 I SS Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: X. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprils per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhogine. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor her gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een uur na de afloop van het kerstbestand in Vietnam, maan dagmorgen 07.00 uur plaatse lijke tijd, voerden Amerikaanse B-52 bommenwerpers, afkomstig van het eiland Guam in de Stille Oceaan, een aanval uit op een vietcong-basis op 45 km van Saigon. De strijd was hervat, na twee etmalen van betrekkelijke rust, waarin Amerikanen en Zuidviet- namezen melding maakten van circa zeventig incidenten, die evenwel niet als bestandsschen dingen werden aangemerkt. In enkele gevallen vielen er doden, maar er waren, naar het Ame rikaanse opperbevel in een kort communiqué meedeelde, „ner gens aanwijzingen geweest dat de vijand troepen samentrok of een aanval inzette". Er speelden fich nogal wat schietpartijen af tussen patrouilles. Overigens onderscheidde de bestandsperiode zich niet zoveel van de decemberweken die er aan vooraf gegaan en waarin van zware gevechten al geen sprake meer was geweest. Wèl waren de bombardementen op Noord- Vietnam gestaakt, maar Ameri kaanse verkenningsvliegtuigen bleven in de weer en in Hanoi klonken als gewoonlijk van tijd tot tijd de luchtalarmsirenes. In het zuiden bleven de Ameri kaanse troepen die midden in grootscheepse zuiveringsopera ties zitten (met name in gebie den even ten zuiden van de demarcatielijn en op de hoog vlakte) in staat van paraatheid. Nog geen spoor is gevonden van een Columbiaanse DC-3. die met 27 mensen aan boord sinds zaterdag tussen Bogota en Pasto wordt vermist. Men vreest dat het vliegtuig in bergterrein is neerge stort. ONBESTENDIG WEER Gedurende de kerstdagen trok een in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk van de oceaan naar het continent. En was van morgen reeds aangekomen boven midden-Europa. De rug ging ver gezeld van flinke opklaringen. De invloed van nieuwe oceaande pressies breidt zich echter alweer in oostelijke richting over de Brit se eilanden uit. Een eerste regenzone bracht in de aan de oceaan grenzende lan den alweer 5 tot 10 millimeter re gen. Verwacht mag worden dat de storingsgebieden het komende et maal geleidelijk verder naar het oosten zullen opdringen. Daarbij zal ook in ons land af en toe regen vallen bij een geleidelijk stijgende temperatuur en matige, af en toe krachtige, winden, in hoofdzaak tussen zuid en west. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van hedenavond tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met af en toe enige regen. Aanvankelijk -zwakke tot matige, later in de kustgebieden tot krachtig toe nemende wind tussen zuid en zuidwest. Geleidelijk minder koud, maar vannacht in het noordoosten van het land nog temperaturen om het vriespunt. WOENSDAG 28 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1-56 2.16 Terneuzen 2.32 2.52 Hansweert 3.06 3.26 Walsoorden 3.15 3.35 DONDERDAG 29 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Hansweert Walsoorden v.m. 2.38 3.14 3.14 3.48 3.57 run. 3.00 3.36 3.36 4.10 4.19 ZON MAAN op onder op ondei Dec. 28 8.48 16.35 16.5T 10.01 29 8.4S 16.36 18.17 10.46 30 8.48 16.37 19.44 11.17 31 8.48 .16,38 2142 VIETCONG-LEDEN IN BIOSCOOP TE SAIGON Een dertigtal vietcong-leden nam zondagavond, profiterend van het bestand, in een buiten wijk van Saigon bezit van een bioscoop. Ze bevestigden een spandoek van het bevrijdings front aan de muur, deelden pamfletten uit en drukten zelfs zuidvietnamese militairen in de zaal, die vrijaf hadden, de hand. Na twintig minuten verdwenen ze en kon de voorstelling wor den voortgezet. Ter gelegenheid van het kerst feest was de 78-jarige kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, naar Zuid-Vietnam gekoben om daarop verscheidene Amerikaanse bases een mis op te dragen. Zaterdag zei hij in een toespraak op de basis Tan Som Nhoet, bij Saigon: „Wij moeten deze oorlog winnen; deze oorlog die ons is opgelegd en die wij voeren voor de verdediging van de beschaving. Elke andere op lossing dan de zege is ondenk baar. „Hij betitelde de Verenig de Staten als „de barmhartige Samaritaan onder de volken". In zijn latere preken liet hij zich wat verzoenender uit. Ook in Zuid-Vietnam was de evange list Billy Graham, die de enige nobele oorlog „die tegen de dui vel" noemde. TWEEDE BESTAND Een tweede bestand van 48 uur gaat in op 31 december te 07.00 plaatselijke tijd. Het Noordvietnamese persbu reau beschuldigt de Amerikanen erven, zaterdag j.l. bij bombar dementen op Laos veel slachtof fers te hebben gemaakt onder de burgerbevolking. „Ondanks de moeilijke situa tie, veroorzaakt door de bom bardementen, is de aanvoer van goederen in de haven van Hai phong dit jaar groter geweest dan ooit," zo heeft de plaats vervangend directeur van het havenbedrijf, Ngoejen Khak Hoe, in een interview aan de „Praw- da" meegedeeld. OPNIEUW BOMBARDEMENTEN Ondanks slecht weer ziin ook de bombardementen op Noord- De Indonesische anti-commu nistische studentenbeweging „Ka mi" heeft regeringsleider gene raal Soeharto zaterdag verzocht aan het optreden van Soekarno beperkingen op te leggen. „Ka mi" wil dit vooral met betrekking tot toespraken en gepubliceerde verklaringen van de president. „Elke maal, dat de president in de afgelopen maanden een toe spraak hield, heeft dit in aan zienlijke mate de onevenwichtig heid op economisch en politiek gebied vergroot. De houding van de president botst met het streven van de regering-Soeharto om de Indonesische economische en po litieke gang van zaken te stabi liseren", aldus „Kami". Vietnam maandagochtend her vat. Amerikaanse bommenwerpers, die de aanvallen op Noord-Viet- nam enkele uren na afloop van het bestand hervatten, bestook ten doelen op ongeveer twintig km afstand van Hanoi. Slechts vier minuten na het einde van het bestand begon opnieuw de oorlog te land. Ame rikaanse en Australische artil lerie, gesteund door straalvlieg tuigen en kannonneerboten, be schoten vietcongstrijders nabij de kust, 60 km ten zuidoosten van Saigon. Volgens de Amerikanen zijn er tijdens de bestandsperiode ruim 120 incidenten voorgeko men, welke echter niet als schendingen van het bestand werden aangemerkt. Een speciaal militair gerechts hof heeft zaterdag de voormalige opperbevelhebber der Indonesi sche luchtmacht de 42-jarige ex-vice-luchtmaarso^alk Omar Dhani, ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de mislukte communistische staats greep van 1 oktober verleden jaar. Het gerechtshof bepaalde dat Dhani oneervol uit de militaire dienst zal worden ontslagen en dat hij van al zijn funkties zal worden ontheven. Dhani deelde mee dat hij be roep tegen het vonnis zal aan tekenen. In Saigon hebben 2500 haven arbeiders maandag schepen met Amerikaanse ladingen geboycot uit protest tegen de vervanging van 600 arbeiders door Amerika nen. Een vliegtuigongeluk, dat zich zaterdagavond bij de Ameri kaanse luchtmachtbasis te Da- nang in Zuid-Vietnam heeft voorgedaan, heeft aan minstens 125 bewoners van een Vietna mees dorp, waarop het toestel is neergestort, het leven gekost. Het aantal gewonden bedraagt meer dan veertig. Ook de be manning van het neergestorte viermotorige Amerikaanse toe stel is omgekomen. Zij bestond uit vier man. Het verongelukte toestel ver voerde vracht van Japan naar Vietnam. Het laatste officiële dodencij fer van de ramp met het Ameri kaanse transportvliegtuig be draagt 103, maar volgens een Zuidvietnamese functionaris hebben in het dorpje Hoa Vang, waar het toestel neerstortte, min stens 145 mensen de dood ge vonden. Het vliegtuig heeft bij het neerkomen een kleine boed dhistische tempel en een veer tigtal hutten van bamboe en riet verwoest. In het dorp heerst een onbeschrijfelijke toestand. Er zijn geen kisten genoeg om de doden te begraven. Een vrouw die urenlang in de ruïnes naar haar zes kinderen heeft gezocht geeft het tenslotte maar op en staart verwezen voor zich uit. In de woning van de 34-jarige Zuidvietnamese sergeant Trinh Hoean staan de kistjes met de stoffelijke resten -van zijn drie dochters, die voor zijn ogen zijn weggemaaid. Zijn jongere broer heeft zijn gehele gezin ver loren. Paus Paulus de zesde heeft zon dag vanaf het balkon van de St. Pieters basiliek in Rome zijn zegen „Urbi et Orbi" uitgesproken. De paus zei o.m. dat het bestand in Vietnam toont hoe droevig de oorlog is en hoe wenselijk de vre de. De paus richtte zich in het bij zonder tot hen die vermoeid zijn, hen die lijden, hen die wenen en hen die wanhopen. Ook richtte de paus zich tot diegenen die worden belemmerd in hun godsdienstvrij heid. Evenals vorige jaren zal het bekende NIEUW1AARSNUMMER op zaterdagmorgen 31 december verschijnen. Indien U weer van de gelegenheid gebruik wilt maken om uw cliëntele en bekenden Uw gelukwens bij de jaarwisse ling aan te bieden, dan verzoeken wij U uw voornemen hiertoe tot uiterlijk WOENSDAG 28 DECEMBER kenbaar te maken. Administratie „DE VRIJE ZEEUW". Indonesië's sterke man, gene raal Soeharto, heeft in een kerst boodschap op de 105 miljoen Indo nesiërs een beroep gedaan, een verdraagzame houding in het leven aan te nemen. Hij voegde hieraan toe, dat de staatsfilosofie van de Pantjasila niet moet worden be dorven door de wereldlijke ambitie en hartstocht van een mens. Intussen gingen honderden stu denten van het Kami-actiefront voor de vierde achtereenvolgende dag de straat op om te demonstre ren tegen president Soekarno. Dit keer gingen zij naar de minister van marine, vice-admiraal Moel- jadi, om steun te vragen voor hun eis, dat de president wordt be recht, omdat hij betrokken zou zijn bij de mislukte staatsgreep van vorig jaar. De studenten trokken voorts naar de commandant van het ma rine-korps, luitenant-generaal Har- toDO, die bun meedeelde, dat de president op de volgende zitting van het volkscongres verslag zou uibrengen van de poging tot een staatsgreep en de economische en morele achteruitgang van het land. De Kami-studenten verwachten, dat het congres eind februari of begin maart volgend jaar bijeen zal komen. Vóór de vijfde zitting van het congres willen zij het publiek inlichten over de houding van de president. De studenten zullen met Kerst mis hun eigen tweedaags bestand in acht nemen. Maar dinsdag zul len zij hun eis inzake berechting van president Soekarno herhalen, zo deelde gen woordvoerder aan de A.N.P.-correspondent mee. De directeur-generaal van het hoger onderwijs, Masjoeri, die pre sident Soekarno heeft uitgedaagd, deel te nemen aan een televisie debat, verklaarde zaterdag, dat de getuigenissen in de hoogverraad- processen voldoende hadden be wezen, dat Soekarno betrokken was bij de rode coup. Hij herhaal de, dat de president op basis daar van berecht moet worden. Ook laakte hij Soekarno wegens het hijsen van de witte vlag van overgave, toen Nederlandse mili tairen zijn paleis in Djogjakarta 18 jaar geleden aanvielen. Masjoeri zei, dat de president aan de voor avond van de aanval had verze kerd, dat hij een totale guerrilla oorlog tegen de Nederlanders zou leiden in geval van een aanval. De voorzitter van het volkscon gres, generaal Nasoetion, zei tegen een delegatie van Indonesische ar beiders, dat de belangrijkste strijd van de nieuwe orde is het laatste bastion van de oude orde te ver nietigen. De arbeiders hadden hem ge vraagd, een zitting van het con gres te houden voor het aanhoren van een verslas van president Soe karno over de 21 jaar van zijn be wind. Generaal Nasoetion zei van mening te zijn, dat de volgende zitting de totale nederlaag van de oude orde zou inluiden. De rede die koningin Juliana ter gelegenheid van het kerstfeest eerste kerstdag 's middags om 1 uur via de radio heeft uitgesproken, luidt als volgt: Ik wens u allen een gelukkig kerstfeest. Ik hoop dat dit kerstfeest ons gelegenheid zal geven ons leven van alle dag van een afstand te bekijken, zó, dat we, boven de bomen vliegende, 't bos kunnen zien. Hoe de daagse werkelijkheid voor ieder van ons ook is goed, of ellendig, of vol problemen die manier van bezien geeft een betere blik. Hij vraagt wel soms moeite en moed, maar verheldert voor ons het beeld van het ware leven. Wij zijn in velerlei opzicht overwoekerde mensen. Veel verstikt ons. Jk noem u enkele dingen: Wij zijn bedolven onder werk. Wij ploeteren voor de toekomst en iedere dag werken wij weer voor de dag van morgen. Daardoor wordt het zo moeilijk er ook aan toe te komen vandaag te leven, nu, en te maken'wat we kunnen van wat dat ons allemaal biedt. Een ander ding is dat wij in een steeds aangroeiende menigte leven. Als alles gaat zoals wordt voorzien, zal deze volte in de wereld en speciaal in dit land nog enorm toenemen met alle benauwende problemen van dien. En al deze mensen zullen hier beschikken over steeds meer vrije tijd. Het is voor velen van ons heel moeilijk te weten wat te doen met het geschenk van het leven, als het zich in vrije tijd zo onbeperkt aan ons presenteert. De mees ten beschikken bovendien over zoveel meer mogelijkheden dan vroegere gene raties dat deden, zoals b.v. tot reizen, terwijl de televisie heel de wereld in ons huis brengt. Alles wat steeds meer binnen ons bereik komt, alles wat wij bezitten, maakt de vraag steeds dringender wat wij er mee doen. Verder ligt er dan nog op ons de last dat we bij dit alles in een uiterst Inge wikkelde maatschappij leven, die steeds ingewikkelder wordt. Wij allen samen als mensheid zijn voor deze gang van zaken verantwoordelijk. En heel onze samen leving groeit uit tot een zó gecompliceerde machine dat al lang niemand meer alle onderdelen kan begrijpen en overzien. Deze onvoorziene monster-groei laat ons staan met een gevoel van klein en machteloos te zijn. Wat kan die kleine mens zetten tegenover de massa van heel die maatschappij? Hij voelt zich alleen. En wat kan zelfs een groep, een volk, er nog voor invloed op uitoefenen? Anderzijds zijn er dan de vele prachtige mogelijkheden die voor ons worden uitgestald in de grote etalage van deze samenleving. Die zijn soms een reden dat wij uit de veelheid geen keus kunnen doen. Het is heerlijk te mogen kiezen. Maar men zal tot een keus moeten komen, en die gebruiken heel goed gebruiken. De mens voelt zich tegelijkertijd tot vervelens toe machtig en ontmoedigend machteloos, en tipt daarbij nog niet aan de werkelijk grote uitdaging van het leven. Men voelt zich bedolven en verstikt, waar men zich eigenlijk veilig en beschermd moest weten. We nemen verschillende houdingen aan als verweer tegen de problemen. We kunnen vluchten in ons werk, In ons genoegen, in theorieën of wat ook. Daar naast kunnen we deze angst voor de moeilijkheden dit afzijdig staan, verbergen met kritiek. Ik bedoel het soort dat afbreekt. Niemand, al is hij tevreden over zijn eigen bestaan, Is het met onze maatschappij, iedereen wil die veranderen en heeft er, da een meer, de ander minder, zijn eigen kritiek op. Wel is 't goed, is "t essentieel, een werkelijk gezonde afkeer tegen Iets te heb ben, en 't zelfde geldt voor een werkelijk gezonde voorkeur voor iets. Want goede kritiek is niet alleen geen verweer, maar wil betere toestanden helpen opbouwen. Wij maken nu eenmaal deel uit van de maatschappij, wij allen stellen die samen, en wij zijn in feite verantwoordelijk voor onze medemensen, of wij dat willen of niet en wel voor hen allemaal. Allen die hun kritisch steentje bijdragen lopen toch nog ver uiteen, al naar hun aard, hun leeftijd of verdere omstandigheden. Zij zijn met elkaar in tegen spraak: zij, die houden van dat wat ze kennen en zich daaraan vasthouden, en zij, die veel of ook zelfs heel veel van het bestaand willen verwijderen. Maar zo lang ze met elkaar in tegenspraak zijn, maken zij zich nog pas bezorgd over de buitenkant van het echte leven. Zij raken nog niet aan de kern. Om de uiteinde lijke verwantschap van ons echtste verlangen terug te kunnen vinden zullen wa verder vele lagen van de buitenste dingen die het ware leven verhullen moeten doorsteken, tot we ontdekken dat we allemaal eigenlijk staan op dezelfde diepste grond. Op die gemeenschappelijke bodem ligt ons wezenlijke bestaan. En bete kent het beantwoorden aan onze ware bestemming niet tevens onze uittreding voor ieder van ons, èn voor ons allen gezamenlijk? Maar bij dit alles zullen we door kritiek en onvrede heen moeten. De vrede van Kerstmis heeft nu eenmaal van doen met alle echte ontevredenheid, met alle ge zonde afkeer en alle gezonde voorkeur. Hij heeft van doen met alles wat echt is, en waar, en goed. „De waarheid zal u vrijmaken". Hier ligt een kind in Bethlehem, en 't heeft niets te maken met iets anders dan echtheid, 't heeft geen mantel of welke uiterlijkheid dan ook, maar het feit dat het wezen van de eeuwige waarheid ons hier in mensengedaante tegemoet komt, is zichtbaar voor wie 't wezen der dingen, het echte, kan onderscheiden. „Het Kind waarvoor Herodes beeft" en u weet hoe Herodes was. Hij had alle oneerlijke kansen aangegrepen om zich te beveiligen en zich te ommuren ten koste van zijn eigen vrije ziel. Maar hij beefde voor de kracht van het eeuwige leven dat zich als vanzelfsprekend onbeschermd aan de wereld vertoont. Hij liet het beeld na van een mens, met wie niemand in één adem genoemd zou willen worden. En dit laatste om geen andere reden, geloof ik, dat 't feit dat wij mensen wezens zijn van een heel ander geslacht, dat wij ons meestal bewust zijn, van een gehalte dat veel meer kan, dan we durven te beseffen, en die in ons diepste wezen verlangen naar het volmaakte en naar niet minder dan dat. Wij beven net zo goed als die Herodes 't deed om onze bestaansverzekerheid, want als het diepste en wezenlijkste van onze bestemming tot ons doordringt, schrik ken we terug voor die radicale roeping tot een groots leven. We willen er vaak niet aan, omdat het ons onveilig lijkt, ledereen is ook vrij, er geen gehoor aan te geven. Maar wie het er op waagt, die zal merken dat de spanning die daarbij hoort, hoe groot ook, het aflegt tegen ontspanning, die daarop volgt. En ik ben ook zeker, dat er dan voor hem allerlei tegenstellingen als vanzelf opgelost zullen blijken, zoals b.v. die, die ik in 't begin opnoemde. Dat te ervaren, hoort tot de merkwaardigste belevenissen, die een mens op aarde kunnen over komen. Het geeft het geluk van een bevrijding, dat niet te beschrijven is. Zo iemand gaat de gebeurtenissen om ons heen onderscheiden bij een nieuw licht, en merkt, dat hij tevoren daarvan alleen de schaduwen zag. En het ligt niet boven ons vermogen dit te begrijpen en te bevatten. Bij dit begrip komt innerlijk de zekerheid over ons van iets te hebben, te bezitten, dat niets of niemand ons kan afnemen. Vatten wij de eigenlijke boodschap, die ook op dit Kerstfeest naar ons uitgaat, dan bevrijdt ook ons begrip van God zich uit veel waarmee wij het zelf omhuld hadden om zich steeds grootser en dieper te ontwikkelen. Onze werkelijkheidszin zal daarbij zeer versterkt te voorschijn komen. We zullen dan wat klein als klein en wat groot als groot zien. De diepste werkelijkheid is het leven in de ruimte, dat zich steeds vernieuwt. En waar mensen falen, als er omineuze dreigingen en vreselijke dingen in onze wereld gaande zijn, daar straalt de ster van Bethlehem des te helderder in con trast. Dat licht van omhoog kan in menseharten juist de zekerheid en de rust ves tigen, dat het laatste woord niet aan ons is of alleen dan, als ons laatste woord hetzelfde is als die vredesboodschap. Die vrede zal er uiteindelijk zijn voor de wereld, in de allerwijdste zin. En die kan er nu al zijn in het leven van ieder van ons. Nogmaals, ik wens u allen een Gelukkig Kerstfeest.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1