Jaarvergadering Schuttevaer Afdeling Terneuzen DR. SPOCK BESCHULDIGT AMERIKAANSE AUTORITEITEN Algemene vergadering „De Verenigde Braakmanpolders 15 jaar voor verdachte in Alblasser moordzaak Zaterdag 24 december 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Watervoorziening, reddingboot en nieuwsdienst ff Dit waren wel de belangrijkste punten van de donderdagavond in café „De Vriendschap" gehouden vergadering van de afdeling Ter- neuzen van de koninklijke schip persvereniging Schuttevaer. jaarrede voorzitter In zijn jaarrede zei voorzitter W. B. van Leeuwen, dat het troos tende aspect van een jaarwisseling is dat er altijd een nieuw begin mogelijk is. We leven in een storm achtige tijd. Heden en verleden worden niet meer gescheiden door een reeks van jaren, maar wat heden actueel is en ons allemaal bezighoudt, kan morgen alweer verleden tijd zijn. We leven zeer snel in deze kleine wereld. In dat leven, aldus de voorzit ter, met zoveel onberekenbare fac toren, daarin vaart u, schippers. U die wellicht een van de oudste beroepen beoefent die we kennen. Het schippersvak is vertrouwd met onberekenbare factoren, n.l. het onvoorspelbaar gedrag van water, wind en schip. onvoorspelbare, onzekere toekomst Daarbij heeft zich nog een fac tor gevoegd en wel de onvoorspel bare onzekere toekomst van de binnenscheepvaart De ontwikke ling wordt door de gehele ontwik keling in onze samenleving be- invloed. Het schippersvak is ook onderhevig aan nieuwe invloeden. De schipper van weleer, ge groefd gelaat, met pijp en pet, de schipper, zoals vele walbewongrs hem nog graag willen zien, is ge worden tot de ondernemer van een transportonderneming. Aan de ge- eigende vaktermen bakboord en stuurboord heeft hij termen als kostencalculatie, specialisatie e.a. toegevoegd. duwbakken, containers In het schippersvak hebben stormachtige ontwikkelingen plaats gevonden. De duwbakken, de con tainers, de bulcarriërse de gespe cialiseerde schenen, de buitenland se concurrentie. Maar hiernaast ook het toenemend verlangen van schippersvrouwen naar een wo ning aan de wal. Waar gaat dat heen? Wat moet Ik doen? Deze onmiskenbare fac toren roepen deze vragen op. Als particuliere schipper: specialiseren, samengaan met anderen of gewoon doorgaan? Als niet zelfstandig schipper: Doorgaan naar een rede rij, ploegendienst, misschien wel „baan aan de wal"? En wat met de kinderen? Toekomstige schip pers? Hierop moet een eensluidend antwoord gegeven worden, n.l. goed onderwijs en een goede op voeding in een goede huisvesting. En voor de jonge a s. schippers een werkelijk goede vakopleiding zowel theoretisch als praktisch. De voorzitter besloot zijn aan dachtig beluisterde jaarrede met de vraag: Moeten we de toekomst met zorgen tegemoet zien? Spre ker dacht van niet en zeide tot de aanwezigen attent te zijn; ge waarschuwd door wat er om ons heen gebeurt, eerlijk de dingen on der de ogen durven zien, en moedig bijsturen of het roer wen den als dat nodig is. Daarvoor wens ik u in het ko mende jaar toe: veel wijsheid om de juiste koers te bepalen. Veel kracht om onverhoopte tegen slagen het hoofd te bieden, opdat uw vaart, voor uzelf en voor uw gezin een behouden vaart zal zijn. Na deze jaarrede werd overge gaan tot het huishoudelijke deel van de vergadering. reddingboot Een geanimeerde gedachtenwis- seling ontstond over het wel of niet stationeren van een redding boot te Terneuzen. Hierover zijn reeds meerdere malen gesprekken gevoerd. Men was van mening dat Hansweert hiervoor de meest ge schikte plaats is. De meeste onge vallen vinden plaats in de nabije omgeving van deze haven. Opge merkt werd dat zich in de haven van Terneuzen vaartuigen bevin den (waarmee de rijkspolitie te water en de sleepboten werden bedoeld), die direct hulp kunnen bieden als op de Schelde ten wes ten van Hansweert scheepsonge vallen plaats vinden. De communicatiemogelijkheden onderling van schepen en kantoren zijn van dien aard dat zo snel mo gelijk bijstand kan worden ver leend. De vergadering vond deze feiten aannemelijk. Enkele leden betwij felden evenwel of de vaartuigen te allen tijde kunnen uitvaren. Daarom werd besloten na te gaan wat er aan gedaan kan worden om de zekerheid te hebben, dat inderdaad ieder ogenblik hulp kan worden geboden. drinkwatervoorziening en nieuwsdienst Ook de drinkwatervoorziening aan de binnenvaartschepen was onderwerp van een uitvoerige be spreking. Reeds enkele malen is er in de gemeenteraad over deze kwestie gesproken. Het heeft de aandacht van de instanties die uit eindelijk mee kunnen werken tot de realisering van dit al lang hangen de probleem. Er kon aan de ver gadering worden meegedeeld dat er reeds kostenberekeningen zijn gemaakt. Hoewel gebleken is dat een tap punt (tappunten) langs het kanaal de minste kosten zou vergen, meende men toch dat een water- boot de meest ideale oplossing zou zijn. Een andere belangrijke kwestie was de nieuwsdienst ten behoeve van de scheepvaart. De wens werd uitgesproken dat er meer uniformi teit in de berichtgeving van Neder land en België zou zijn. Daarom werd besloten over dit punt een voorstel aanhangig te maken op de algemene vergadering. SCHRIJVEN VAN BURGEMEESTER Van burgemeester Aschoff was bericht ontvangen, dat hij wegens drukke werkzaamheden (raadsver gadering) niet persoonlijk blijk kon geven van zijn belangstelling. Hij stelde het evenwel op prijs schriftelijk te getuigen van zijn waardering over het beleid en "net werk van de afdeling Terneuzen van de K.V.S. afgevaardigden naar alg. vergadering Als afgevaardigden naar de algemene vergadering, welke in april 1967 te Gorinchem zal wor den gehouden, werden de heren G. Engelse en P. de Graaf gekozen. De landelijke vergadering van de vereniging zal in 1968 te Terneu zen worden gehouden. Deze be langrijke gebeurtenis welke reeds eenmaal in Terneuzen plaats vond zal geld kosten. Daarom zal men een beroep doen op het bedrijfs leven, dat stellig niet achter zal blijven, daar het overtuigd is van de belangrijkheid van de scheep vaart in de ruimst mogelijke zin voor Terneuzen en het gewest. In zijn slotwoord sprak de voor zitter zijn waardering uit over de wijze waarop werd vergaderd en wenste ieder een goede toekomst. traditionele feestavond Gisteravond werd in hotel „Des Pays Bas" de traditionele gezellige avond gehouden waar de zorgen van stormen en tegentij, zowel letterlijk als figuurlijk, enkele uren konden worden vergeten. Dr. Benjamin Spock, de beken de Amerikaanse deskundige op het gebied van de kleuter- en kinderverzorging, heeft de Ame rikaanse autoriteiten beschul digd van huichelarij door te wei geren Vietnamese kinderen, die slachtoffer zijn geworden van de oorlogvoering in Vietnam, naar de V. S. te laten overbrengen ter behandeling, omdat deze kinde ren zich niet gelukkig zouden voe len, zo ver weg van hun ouders. Maar dr. Spock heeft op een persconferentie meegedeeld, dat een derde van alle Vietnamese kinderen in instellingen reeds hun ouders op een of andere manier verloren hebben. De Amerikaanse verwerping van zijn voorstel, deze kinderen naar de V. S. te laten overkomen voor behandeling noemt Spock „uiterst onoprechte en walgelijke krokodillentranen". Op de persconferentie van dr. Spock was ook de New Yorkse functionaris William Pepper aan wezig, die dit jaar zes weken in Vietnam heeft doorgebracht. Hij verdedigde een artikel van hem in een tijdschrift, volgens hetwelk door militaire acties van de V. S. en Zuid-Vietnam sinds 1961 250.000 kinderen in Vietnam zijn omgekomen. Hij had dit getal ont leend aan V. N.-bronnen, medi sche rapporten en uit berichten uit officiële en particuliere bron. William Pepper ontkende, dat hij zijn artikel geschreven had om der wille van de schok die het zou veroorzaken. Matroos op Noordzee bij ongeval omgekomen De 51-jarige matroos L. de Mos uit Den Haag is donderdag over leden aan de gevolgen van een ongeluk aan boord van de log ger Scheveningen 61. Het schip is de haven van Scheveningen binnengelopen. Het stoffelijk overschot is naar een ziekenhuis overgebracht. Donderdagmorgen raakte de heer De Mos op de Sch. 61, die vijftig mijl ten noorden van Sche veningen op de Noordzee voer, tijdens werkzaamheden bekneld tussen een staalkabel en een laadboom. Hij bezweek aan het opgelopen letsel. Het kasteel voor graaf Von Kielmannsegg Generaal graaf Johan von Kiel mannsegg heeft besloten per 1 april van het volgend jaar zijn intrek te nemen in kasteel Puth te Voerendaal, dat eigendom is van de familie Zu Stolberg Stol berg. Begin februari vertrc-kt de familie Zu Stolberg Stolberg naar Duitsland om aldaar per 1 april naar Columbia te reizen. Zodra de huidige bewoners van het kasteel zullen zijn verdwenen, zal een begin worden gemaakt met een interne verbouwing van het kasteel. Onder meer liggen reeds de plannen klaar tot verbe tering van het reeds aanwezige parkeerterrein, terwijl ook het interieur een aantal wijzigingen zal ondergaan. Zo zal er onder meer een vijfde badkamer wor den aangelegd en een nieuwe gar derobe. Ook de sanitaire accom modatie zal worden verbeterd en zonodig uitgebreid. Nekkramp in Nederland geen gevaarlijke ziekte „De nekkramp blijft een ziek te waarvoor wij op onze hoede moeten blijven, maar gezien de goede behandelingsmogelijkhe den van deze ziekte in Neder land, bestaat er geen reden tot ongerustheid." (Dit schrijft dr. J. Huisman, hoofd vian de afdeling besmette lijke ziekten, hygiëne en quaran taine van de G. G. en G. D. van Rotterdam, in het maandblad van het Groene Kruis „Gezondheids zorg". In ons land komt nekkramp nog wel eens voor bij militairen door het zeer nauwe onderlin ge contact op slaapzalen en in de leeftijdsgroep van nul tot vijf jaar. Het grootste aantal nek- krampgevallen kwam voor in 1917, toen in totaal 956 gevallen werden gemeld. Het laagste aan tal was in 1961, toen slechts 149 gevallen werden aangegeven. Het jaar 1966 geeft tot nu toe, aldus dr. Huisman, een duidelijke stijging te zien. Dit verschijnsel wordt ook in andere landen van Europa waargenomen, maar moet worden beschouwd als een normale cyclus in deze niet kwaadaardige ziekte. Overigens, zo meent dr. Huis man, is de nekkramp-ziekte in ons land minimaal in vergelijking met bijvoorbeeld landen als Soe dan en Nigeria. In Soedan wer den in de periode 19501960 in totaal 106.752 gevallen geregis treerd met een sterfte van 13.654 en in Nigeria stierven er van de 117.853 patiënten 14.019. De rechtbank in Dordrecht heeft vrijdagmorgen de 29-jarige veehandelaar G. de G. uit Groot- ammes veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijftien jaar, met aftrek van voorarrest, en ter beschikking van de regering. De man wordt ervan verdacht een jaar geleden zijn neef, de 46- jarige fouragehandelaar Arie Blokland uit Scheliuinen, om het leven te hebben gebracht. De officier van justitie had op 13 dezer tegen verdachte vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De rechtbank achtte bewezen, dat De G. omstreeks 13 december 1965 de 46-jarige fouragehande laar A. Blokland uit Scheliuinen had vermoord. Het primair ten laste gelegde moord werd dus bewezen geacht. Bij het bepalen van de strafmaat heeft de rechtbank, zo als de president, mr. H. van Zeg- geren, meedeelde, rekening ge houden met het observatierap-i port, waaruit gebleken is, dat De G. verminderd toerekeningsvat baar is. Voorts is rekening ge houden met het feit, dat De G. moeilijk te doorgronden is. Bij de observatie is een dieper inzicht in zijn geestvermogens niet goed mogelijk gebleken. Gelet op de uitbarsting tot aggressie, waartoe hij in staat blijkt te zijn, acht de rechtbank het noodzakelijk dat De G. in het belang van de open bare orde ter beschikking van de regering wordt gesteld. Enkele punten van het primair ten laste gelegde acht de rechtbank niet bewezen. De officier van justitie, mr. W. A. de Saint Aulaire, had het pri mair ten laste gelegde niet bewe zen geacht, omdat zijns inziens het kalme beraad en het rijpe overleg niet aan te tonen waren geweest. Bewezen achtte hij het subisidiair ten laste gelegde: ge kwalificeerde doodslag, doodslag vooraf of vergezeld gegaan door roof, in dit geval van een bedrag van achtduizend gulden en enkele persoonlijke bezittingen van het slachtoffer. BELGIE HEEFT OFFICIËLE NEDERLANDSE GRONDWETSTEKST België heeft nu voor het eerst sedert het onafhankelijk werd 'n officiële, rechtsgeldige Neder landse tekst van de grondwet. De kamer heeft donderdagmiddag met algemene stemmen z'n goed keuring gehecht aan een aanvul ling van de grondwet met een artikel inzake de rechtsgeldigheid van de Nederlandse en de Franse tekst. Dat artikel verklaart „dat de Nederlandse tekst van de grondwet eeen vertaling is, maar een originele versie uitmaakt". HET GELUK VERDWIJNT Schoorsteenvegers brengen tKn oudsher geluk in Finland. Nu worden ze echter zeldzaam, de meeste van hen verdwenen sa men met de tegels-kachels die plaats maakten voor modernere verwarming. Daarom, zegt men in Finland, zijn er zoveel onge lukkige mensen, is er zoveel mi sère. NEDERLANDSE DAME BIJ BAZEL VERONGELUKT De 60-jarige mevrouw G. J. V.V. uit Amsterdam, die met familie per trein op weg was naar Engadin, is even voor Ba zel verongelukt. Donderdagmorgen, bij aan komst van de trein in Bazel mis te haar familie haar, waarop zij de autoriteiten van haar verdwij ning in kennis stelden. Korte tijd later werd haar stof felijk overschot door een spoor wegarbeider op korte afstand van het station langs de spoor baan gevonden. Volgens het eer ste onderzoek wijst alles er op, dat mevrouw V. door een onge luk om het leven is gekomen. De justitie heeft het vermoe den uitgesproken, dat het slacht offer in de trein in plaats van de deur van het toilet, de deur van het spoorwegrijtuig heeft geopend en daardoor uit de trein is gevallen. Jongelui bekennen inbraken Twee jongelui uit Ede, de 18- jarige T. R. en de 17-jarige J. P- D.. hebben bekend bij 'n inbraak in de brilmonturenfabriek in Heerenveen een bedrag van 5000 gulden uit een geldkistje te heb ben gestolen. Dit gebeurde in de nacht van maandag op dinsdag. Zaterdagavond hadden zij bij een inbraak in Velp reeds een bedrag van 3100 gulden weggenomen. Voorts gaven zij toe ingebroken te hebben in twee scholen in Ede, waar evenwel niets werd ont vreemd. De politie in Heerenveen heeft de twee jongelui op trans port gesteld naar Ede. KERSTMAN IN VIETNAM Een gehandicapt kindje op kruk ken ontvangt een cadeautje van de kerstman in een weeshuis te An Loc, 30 km ten noorden van Saigon. De kerstman is voor deze gelegenheid kapitein Tom Lyons van het Amerikaanse leger. Politie neemt 21,5 kg vuurwerk in beslag De Utrechtse politie heeft 21,5 kg vuurwerk bij de Utrechtse winkelier L. in beslag genomen. De voorraad bestond uit bijna 16.000 verschillende soorten vuurwerk. Volgens de politiever ordening mag iedere winkelier slechts vijf kg vuurwerk in voor raad hebben. De politie kwam op het „spoor" van de verboden hoe veelheid vuurwerk, omdat de winkelier een groot aantal don derbussen als versiering in zijn etalage had opgehangen. GEWETENSGELD In de brievenbus van de ge meentelijke sociale dienst van Amsterdam werd een blanco en veloppe aangetroffen die 20 In de algemene vergadering, die het waterschap „De Verenig de Braakmanpolders" gisteren in het waterschapshuis te Hoek hield, vestigde de dijkgraaf, de heer H. P. Wolfert, de aandacht op de wateroverlast die het waterschap de laatste tijd door de vele regenval ondervond. Bij een neerslag van 1 mm levert dit voor het waterschap met zijn oppervlakte van 8000 ha een hoeveelheid van 80.000 m3 op. Het overgrote gedeelte hiervan moet via de afwateringskanalen weer naar zee worden afgevoerd. Als de afvoer tijdelijk door storm e.d. niet mogelijk of moeilijker is, dan ligt het voor de hand dat wateroverlast hiervan het gevolg is. In verband hiermee noemde de heer Wolfert de suggestie van de bouw van een gemaal. „Vooralsnog zullen wij ons ech ter moeten beperken tot het ver beteren van diverse waterleidin gen in de verschillende polders, waardoor een betere afvoer naar de hoofdqfvoerwegen wordt ver kregen." De heer J. J. Riemens voelde er niets voor om een stuk dood lopende kreek dat tussen een weiland en een in de kreek aan wezig eiland ligt beide eigen dom van de heer J. J. Dieleman bankbiljetten van ƒ25 bevatte, j te Hoek aan deze te ^verkopen Aangezien zich op de enveloppe geen enkele nadere aanduiding bevond, is aangenomen dat het hier om gewetensgeld ging. Ruim 1000 paar schoenen gestolen De Rotterdamse politie is op zoek naar de dieven die uit twee Duitse spoorwagons aan de Waal haven in de Maasstad zestig do zen met in totaal 1080 paar da messchoenen hebben gestolen. De schoenen kwamen twee dagen geleden uit Italië in Rotterdam aan om daar te worden overge laden in een schip, die ze naar Engeland zou vervoeren. Volgens de politie hebben de gestolen schoenen een waarde van ongeveer 10.000, voor de prijs van 0,10 per m: De bedoeling van de eigenaar is deze kreek te dempen. De heer Riemens zag hierin het schep pen van een precedent en vrees de dat door demping van de 3500 m2 meer water in de pol der zou komen, „al is het maar een paar m.m., dat is nog te veel". De dijkgraaf zag hierin geen reëel gevaar en noemde het ef fect van dit kleine stukje grond op de ontwatering nihil en ook ir. W. Westhoff was van mening, dat hier geen sprake was van het scheppen van een precedent; een dergelijke situatie komt ner gens voor; de ligging van het stukjè kreek, waar geen water door stroomt, is bijzonder. Er gebeurt anders niets dan dat in de plaats van het water dit een stukje land wordt. Wel wilde de heer Westhoff de prijs van de grond die nodig is voor de demping, vaststellen aan de hand van de geldende grondprijzen. De hoogte hiervan, zo kreeg hij van de dijkgraaf ten antwoord, hangt af van het feit waar deze grond vandaan moet komen. Het voorstel van de heer Rie mens om het stuk kreek niet te verkopen, werd verworpen met 20 stemmen tegen 2 stemmen voor. De dijkgraaf deelde mee, dat de uitkomsten van het water leidinglaboratorium-zuid te Breda naar de kwaliteit van het op pervlaktewater in het water schap had uitgewezen dat er van ernstige vervuiling sprake was. In de zomer bevat het water geen zuurstof, in de winter door de regenval wel. De gemeente Sas van Gent wordt eigenares van een sloot alsmede een dijk annex openbare weg, die zij nodig heeft voor de aanleg van een industrieterrein voor de prijs van in totaal 16.527,hierbij inbegrepen de 232 Canada-populieren die op de openbare weg staan. Ir. Westhoff vroeg naar aan leiding van dit voorstel of er bij de vaststelling van de prijs rekening gehouden was met de verwachtingswaarde voor de an dere bestemming, „hoewel, je kunt het beter kwijt zijn dan rijk". Deze laatste opmerking, met het oog op het onderhoud dat, zoals de dijkgraaf hem ant woordde, nu ook voor rekening van de gemeente Sas van Gent komt en voor het waterschap niet zo aantrekkelijk is. Indertijd werden de kosten voor wegverbeteringen geraamd op 230.000,waarvan aan sub sidie 48 of 110,400,zo dat de kosten voor het water schap ƒ119.600,zouden bedra gen. De kosten voor verbetering van de weg Bontepolder, welke thans is afgewerkt, werden ge raamd op 52.095,en waren in werkelijkheid 46.400,De totale kosten voor de wegverbe- tering zullen nu naar raming 240.000,zijn. Naar aanleiding van het aangaan van een vaste geldlening tot een bedrag van 160.000,aan te gaan bij de Nederlandse Waterschapsbank N.V. vroeg de heer Westhoff waarop deze hogere raming is gebaseerd. De heer A. de Ruyter, hoofd van de technische dienst, gaf hem ten antwoord dat hierin begrepen is de dekkingslaag voor de wegen. Bij de rondvraag vroeg de heer P. E. Kindt de aandacht voor de onverharde wegen. Zodra door Ged. Staten het aantal dezer wegen is vastge steld, kunnen wij met de ver harding beginnen, gaf de heer De Ruyter ten antwoord. Er is nu in derdaad een achterstand in het onderhoud. De heer Westhoff was ver baasd over het standpunt van sommige dijkgraven inzake het rapport van de interdepartemen tale werkgroep Waterschaps- financiën. Dit rapport wil o.a. de oneigenlijke taken voor de waterschappen afstoten en hier bij het onderhoud van de zee wering van de Noordzeekust bij het rijk in beheer geven. Het verzet van sommige dijk graven betitelde hij ais „be drijfsblindheid" en hij zeide te hopen dat de „Verenigde Braak manpolders" zich van deze ziens wijze zullen distanciëren. Ir. Westhoff zeide voorts ook niet te kunnen begrijpen waar om in de gemeenteraad van Sas van Gent een lid over de water schapslasten geklaagd heeft. Het reglement heeft toch ter inzage gelegen? Er is op het ogenblik geen mogelijkheid meer voor be roep. Naar aanleiding van een vraag van de heer W. Scheele in hoever de bedrijven in Sas van Gent op de afvalwaterleiding zijn aange sloten, kreeg hij van gezworene burgemeester R. A. J. den Boer ten antwoord: „Straks allemaal, er is geen andere keus, de lozing op de westelijke rijkswaterlei- ding zal verboden worden tenzij de bedrijven zelf een waterzui veringsinstallatie bouwen." Nederlands meisje omgekomen in Zwitserland Bij een auto-ongeluk op d« Gott'nardstrasse in Zwitserland is donderdag de zevenjarige Jacqueline Poelman om het leven gekomen. Zjj zat in de auto van haar vader, die werkzaam is bij het Euratom onderzoekcentrum in Ispra in Noord-Italië. Door on bekende oorzaak is de auto van de weg geraakt en via een lan taarnpaal tegen een boem tot stilstand gekomen. Alle inzitten den van de auto, die klaarblijke lijk onderweg was naar Neder land, werden er "it geslingerd. Eén van hen werd zwaar ge wond. De ouders van het omge komen meisje werden licht ge wond. DE RECHTEN VAN DE VROUW IN ITALIË Het Italiaanse kabinet heeft 'n wetsontwerp goedgekeurd, op grond waarvan man en vrouw in Italië gelijke rechten zullen krijgen over eigendom en kinde ren en gelijk gestraft zullen wor den voor overspel. Het wetsont werp Zial aan het parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. Op het ogenblik is de toestand zo, dat een vrouw veroordeeld kan worden tot ongeveer drie jaar gevangenisstraf wegens overspel. Het is aan de andere kant veel moeilijker om een man wegens overspel te veroordelen en de straf is bovendien veel mil der. Het nieuwe wetsontwerp zal ook de wet afschaffen waarbij 'n getrouwde vrouw geen rechten kan doen gelden op een buiten echtelijk kind. De Italiaanse minister van jus titie, die een en ander mededeel de, wilde niet zeggen of nog andere anachronismen in de Ita liaanse gezinsverhoudingen even eens afgeschaft zullen worden, zoals het recht van de man om zijn vrouw zonder reden te slaan, baar post te openen en haar te beletten te gaan werken.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5