Gemeenteraad van Axel joüdc&g Jl&i'stfecs RADIO DE KOCK terneuzen VAN DE SANDE Handige jongen Haal vandaag nog wat voor de Kerstdagen de fti „The Sound of Music" PH. HAAK N.V. Luxor Theater - Terneuzen Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 24 december 1960 wordt U van harte toegewenst door onze medewerkers en ons. N.V.S.H. gesloten Prijskaarting Café „Zeeland" Veiling ie Terneuzen HET WOONHUIS V.V.V.V.V.'.V.VV.V.V. bij boekhandel '.W.V.V.V, Antwoord van het college van B, en W. De Voorzitter beantwoordde de sprekers. De heer Oggel heeft gezegd dat hij tegen de begroting zal stemmen als het voorstel tot ver hoging van de rioolbelasting wordt aangenomen.^ Spr. vindt het mis om voor één punt een gehele begroting af te keuren. Verder zei de heer Oggel weinig bewondering te hebben voor de nieuwe begroting en dat deze niet zorgvuldig was opgesteld. In een begroting zullen er altijd wel zaken zijn waarop bezuinigd kan worden. Waar dit mogelijk is, zal dit ook gebeuren. Dat de kosten van de brand weer stijgen, vindt zijn oorzaak in het groter worden van de gemeente. Het college heeft getracht deze begroting zo serieus mogelijk samen te stellen. Wat de openbare verlichting betreft, er is een onderzoek in gesteld naar de nachtbranders. Een verhoging van 2500,per jaar is zeker niet te veel. Moge lijk dat dit met het nieuwe tarief nog minder wordt. Spreker ontkent dat Axel met de belastingen aan de top staat. Als voorzitter staat spreker buiten de politiek, maar het sig natuur van het college is rechts. Er is een opmerking gelan ceerd dat wij weinig doen voor de maatschappelijk zwakken; Axel is een gemeente die in dat opzicht tot de besten van Zee land behoort. De sportstichting doet goed werk en is van grote betekenis. Het terugbrengen van het be drag voor de bouw van een kleedlokaal op de soortterreinen tot ƒ45.000,— is onmogelijk. De raad heeft anders besloten. Tot de heer Van der Lee kan spr. zeggen dat het college zal doorgaan om de gemeente voor uit te brengen. Dat we dit jaar niet gegroeid zijn, ligt aan de te geringe woningbouw, maar voor 1967 is er een beter perspectief. De bouw is afhankelijk van de financiële mogelijkheden. Ook de bouw in de vrije sector zal in 1967 groter zijn. Voor de bouw van een cultu reel centrum is geen rijksgoed keuring meer nodig, maar de financiële moeilijkheden zijn nog niet opgelost. Voor de parkeerruimten zijn de financiën niet altijd beschik baar. Het parkeerterrein aan het Kennedyplein komt dit jaar klaar. Er is gesproken over de Pink stervermakelijkheden. Persoon lijk vindt spr. die een aanflui ting en dit zal moeten leiden tot intern beraad. We moeten deze geheel afschaffen of iets goeds doen. Wij hopen met de verbetering van de sportaccomodatie en de verfraaiing van de gemeente met steun van de raad te kun nen voortgaan. Ook in het verleden heeft de oppositie medewerking gegeven aan de vooruitgang van de ge meente. De heer Maas sprak over het overdragen van woningwetwo ningen aan de bewoners. Diver se malen heeft het college over dracht gestimuleerd. Indien er mensen zijn die overname wil len, zullen wij medewerking verlenen. Er zal binnen afzienbare tijd een geheel nieuw zwembad moe ten komen. Wethouder IJsebaert wijst er op dat de rioolbelasting is over gezet van de huurder naar de eigenaar van de woning en dat die belasting geleidelijk aan moet worden verhoogd. Een ge middelde van ƒ35,per aan sluiting is 26 dit is het lande lijk gemiddelde. Wethouder Van Bendegem heeft wel behoefte om op de dienst van openbare werken in te gaan. De heer Oggel heeft niets genoemd en alleen gezegd dat alles duur is. Wij hebben een ploeg mensen in dienst, die de plantsoenen en de wegen in goede staat weten te houden. Van deze plaats wil spreker die mensen een punt van waarde ring meegeven. Wanneer wij onze gemeente bekijken, zal men moeten toe geven dat alles er goed uitziet. Daarvoor moeten wij geld dur ven uitgeven. De heer Oggel heeft kritiek op het samengaan van P.v.d.A., K.V.P. en Gemeentebelang. Spr. wijst erop dat de chr. partijen zijn samengegaan op eén lijst uit utiliteitspolitiek om een zetel meer te krijgen. Men heeft daar bij het principe verlaten. Vroeger heeft spreker dikwijls moeten zeggen dat er onrecht werd gedaan en dan kreeg hij te horen: „Jullie zijn niet chris telijk". Wethoudersverkiezing. In tweede instantie krijgt de heer Oggel het woord. Deze wil Vergadering van dinsdag 20 december 1966. Slot) ingaan op wat de heer Van der Lee heeft gezegd over de samen stelling van het college. Er wa ren dit jaar vier kiezerslijsten. De uitslag was 6, 3, 2 en 2 zetels. De partij met 6 zetels is er buiten gehouden. De voorzitter staat boven de politiek. Nu zijn er twee wethouders gekozen uit 7 en de groep van 6 staat er naast. Het zwaartepunt in de verkie- zingspolitiek van de P.v.d.A. was gelegd op de sport. Zij deed het voorkomen alsof alle verbeterin gen alleen door haar tot stand waren gekomen. Het is verkeerd de bevolking zó voor te lichten, De K.V.P. heeft ons in de tweede bijeenkomst gezegd met de heer Van der Lee in zee te gaan, mar dat besluit was al eer der genomen. Spr. noemt dat boerenbedrog. De heer Maas haalde oude no tulen voor de dag, maar de tijd gaat verder en er zijn nu andere maatregelen nodig. De rioolbelasting zal voor ons een beletsel zijn om voor de be groting te stemmen. Vorig jaar is gezegd dat de bedragen voor de brandweer niet meer naar boven zouden gaan, maar weer is deze post verhoogd. Een limiet van 5000,voor het grondbedrijf vindt spreker voldoende. Een begrotingspost geeft een maximum aan. Hierboven gaan moet een uitzondering zijn. Er is opgemerkt dat oppositie- politiek ook positief kan zijn, maar wanneer wij opmerkingen maken in positieve zin, worden deze bij voorbaat afgewezen om dat ze van de oppositie komen. Spr. kan zich aansluiten bij de pluim op de hoed van gemeente werken, maar toch moet er wor den onderzocht of er geen ratio nalisatie mogelijk is. Niet dat er ontslagen moeten vallen, maar het is denkbaar dat bij vacatures geen nieuwe mensen worden benoemd. De heer Van der Lee: Laat de wethouders maar zitten, dan kan de heer Oggel in de oppositie blijven. De heer De Waard zegt dat de wethoudersverkiezing steeds is verdedigd met cijfers. Er wordt gezegd: de voorzitter is Prot. Chr., maar wanneer we een an dere voorzitter zouden krijgen, bijvoorbeeld een Katholiek, zou dan de heer IJsebaert als wet houder verdwijnen? Het samengaan van de chris telijke partijen was inderdaad gericht op voordeel, maar is ook samenwerking. De heer Maas heeft gesteld, dat er op de avond van de ver kiezing al een bespreking plaats vond. Een week later werd tegen ons gezegd dat er geen binden de afspraak was. Spreker zou graag van de heer IJsebaert horen: als je ons niet lust, waar om niet? De heer Van Luijk vraagt of de heren zich niet kunnen in denken dat er een beginselpoli- tiek is en dat er niet is samen gegaan uit utiliteitsoverwegin gen. Tot de heer Dieleman zou sur. willen zeggen: zoek het verkie zingspamflet van de P.v.d.A. nog eens op, dan kunnen wij dit samen bekijken en bespreken. Tot de K.V.P. één vraag: Wat was de oorzaak van de om Prot. zo weg te zetten? De Voorzitter verbaast zich er over dat het goedkeuren van de begroting afhangt van de riool belasting. Dat zou een novum zijn. Spr. moet dat ten sterkste ontraden. Het is fout op een on derdeel een begroting af te keu ren. De verhoging van de post voor de brandweer bedraagt 500, voor kleding die noodzakelijk is. Dat een voorstel van de oppo sitie bij voorbaat wordt verwor pen, is beslist onjuist. De heer IJsebaert zegt dat de samenstelling van B. en W. geen wraakneming is geweest. Het zou beter zijn wanneer alle dertien raadsleden tot overeenstemming konden komen. De rioolbelasting De heer Oggel is van mening dat de bevolking door de riool belasting te zwaar wordt belast. Eigen bezit wordt hierdoor min der aantrekkelijk. Wij zitten al jarenlang met deze belasting, in andere gemeenten pas enkele jaren. De heer Dekker wil zich bij de woorden van de heer Oggel aan sluiten. De heer Van Luijk zegt steeds tegen deze belasting te hebben gestemd. De Voorzitter noemt de zorg van de heer Van Luijk voor het eigenwoningbezit erg zwaartil lend. Door het algemeen beleid van het college is Axel met sprongen vooruitgegaan en het is goed een eigen bezit te heb ben in een goede gemeente. Wethouder IJsebaert herinnert eraan dat enkele jaren terug deze belasting is verzet van de huurder op de eigenaar. B. en W. zijn toen begonnen met 16 Wij zijn toen naar 20 gegaan en nu moeten wij naar 26 De druk was zwaarder geweest, als wij direkt naar dit bedrag wa ren gegaan. Er is geen gevaar voor het leefklimaat van Axel. De belastingen zijn hier niet hoger dan in andere gemeenten. De heer Van Luijk: Deze be- lastingcorrectie gaat om een be drag van 16.000,-. Kan dit niet uit een begroting van zes mil joen worden gehaald? „Dit is zuiver een zaak van B. en W., daarom stem ik tegen". De Voorzitter zegt dat hierop niet te bezuinigen valt. Als wij mee willen gaan met de alge mene trend, dan moet deze be lasting omhoog. G. S. hebben er op gewezen bij dit landelijk ge middelde in de pas te blijven. Met deze 35,— zijn wij in de geplaatst. Overdracht aan de ge pas. Spreker kan zich niet voor stellen dat een lid van de raad hieraan de begroting wil ophan gen. De heer Oggel zegt dat de raad moet proberen bij G. S. de 20 er door te krijgen. Het voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt aangeno men met 7 tegen 6 stemmen. Uitbreiding stembureaus De heer Oggel vindt 't vreemd uit de begroting te moeten ver nemen, dat het aantal stembu reaus wordt uitgebreid. De Voorzitter zegt dat dit tot de competentie van B. en W. behoort. Het college vraagt de raad het bedrag hiervoor be schikbaar te stellen. De chr.-fractie verklaart zich er tegen. Subsidie muziekverenigingen De heer Vink zegt dat al vele jaren de subsidie voor de mu ziekverenigingen op ƒ550,is vastgesteld. Spr. stelt voor dit op 750,te brengen. De Voorzitter zou dit voorstel even willen aanhouden. De heer Vink zegt niet voor nemens te zijn het voorstel te rug te nemen, mede door de ant woorden die hij bij vorige ge legenheden heeft gekregen. De Voorzitter vindt het beter het voorstel terug te nemen. Als het nu wordt verworpen, is het later misschien moeilijk haal baar. Hierna trekt de heer Vink zijn voorstel in. Musea en bibliotheken De heer Oggel zegt een voor stel te willen indienen. De ge meente heeft in 1938 beloofd dat het Axelse museum voldoende ruimte zou krijgen, maar de be schikbare ruimte is onvoldoende en er is niet voldaan aan de be lofte. De Voorzitter meent dat het in 1938 zeker niet de bedoeling kan zijn geweest om nu vol doende ruimte beschikbaar te stellen. Wij hebben geen aan spraak op de stichting. Wij heb ben geprobeerd tot een verge lijk te komen, maar dit werd door het bestuur afgelezen. Wij staan op het standpunt dat er een andere opzet moet zijn en dan zijn wij bereid te praten. De heer Oggel: Wij zijn door B. en W. voor een alternatief meente hebben wij geweigerd om de politiek er buiten te hou den. Het voorstel van de heer Og gel wordt verworpen met 7 te gen 6 stemmen. Sportstichting De heer Oggel dient een voor stel in tot opheffing van de Sportstichting. Het voorstel wordt met 7 tegen 6 stemmen verworpen. De heer Oggel dient een voor stel in om de post voor het kleed lokaal terug te brengen van 85.000 tot 45.000. De Voorzitter noemt dit voor stel ondemocratisch. De raad heeft al eerder een besluit geno men om 85.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van een kleedlokaal bij de sportterrei nen. Het beschikbaar stellen van gelden voor een instructiebad is een open deur intrappen. Hier over is al enige tijd geledtn ge sproken. De heer Van Luijk zegt dat hiervan bij de raad niets be kend is. De Voorzitter licht toe dat hierover in een openbare verga dering is gesproken. Het voorstel van de heer Og gel wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Vervolgens stemt de gehele prot.-chr. fractie tegen de begro ting van het sportbedrijf. RONDVRAAG De heer Dekker vraagt of het mogelijk is in het voorste ge deelte van de Koestraat een par keerverbod in te stellen met het oog op begrafenissen uit het torenlokaal. De Voorzitter sluit de verga dering met het uitspreken van het dankgebed. INDIASE GEESTELIJKE WIL ZICH VERBRANDEN De „heilige" Sant Fateh Singh (midden) moet ondersteund wor den door enige volgelingen als hij voor de laatste maal in het open baar verschijnt. De geestelijke zal zich op 27 december verbran den in een bassin met benzine als de Indische regering niet ingaat op zijn eis de stad Chandigarh (Hindoestaat Hariyana) toe te voegen aan Poenjaab, deelstaat van de Sikhe. Singh vast reeds een week. I MM mmmrn w NOORDSTRAAT 102 - TERNEUZEN DINSDAG 27 DECEMBER is het consultatiebureau van de Afd. TERNEUZEN TWEEDE KERSTDAG Bekende grote aanvang 3 uur Dijkstraat 83, Terneuzen Bijverdienste! Thuiswerk! Verdiensten 50 tot 120 per week. Inl. Nordhel 26, Postbus 1, Valburg O.B. (Antwoordzegel insluiten). Tegen advertentiekosten af te halen 4 lachduiven en 2 zebravinken (na 6 uur): Nieuwediepstraat 45, Ter- neuzen. De notarissen D. H. DE GRAAF te Axel, en Mr. F. A. G. BARBÉ te Ter neuzen zullen op vrijdag 6 januari 1967, des namid dags om 2 uur in café „Du Commerce" van de heer H. de Vrieze aan de Markt 2 te Terneuzen, krachtens rechterlijk bevel, publiek verkopen: Vincent van Goghstraat 10, met schuurtje, verder aan- behoren en tuin te Ter neuzen, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sec tie D, nummer 695, groot I.48 a., niet verhuurd; kos ten van ontruiming door huidige bewoner voor re kening van koper. Betaling koopsom uiterlijk 6 februari 1967 en betaling veilingkosten binnen een week na toewijzing. Bezichtiging op woensda gen 28 december 1966 en 4 januari 1967, telkens van 14 tot 15 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemde notarissen. GEVRAAGD: voor hulp in magazijnen. Leeftijd pl.m. 16 a 17 jaar. Bij gebleken geschiktheid goed loon. EVERTSENSTRAAT 12—14 AXEL Pockets ZATERDAG 24 en ZONDAG 25 DECEMBER Aanvang 8 uur vertonen wij: DANNY KAY - PIER ANGELI in zijn beste Technicolor: Pt eitewA De kostelijkste film van de onweerstaanbare DANNY KAY, vuurwerk van vrolijkheid. Hij beleeft de meest doldwaze avonturen in de sensationele wereld van het grote circus. Toegang alle leeftijden. Zondagmiddag aanvang 2!4 uur. Maandagmiddag aanvang 5 uur. MAANDAG 26 en DINSDAG 27 DECEMBER Aanvang 8 uur vertonen wij: RICHARD BASEHART - DON TAYLOR - PASQUITA RICO in de Technicolor Cefiften MfefiekteH (Savage Guns). Een vredelievend man, ziek van oorlog en ge weld, zoekt in een vallei met zijn beeldschone vrouw rust en arbeid, maar is na korte tijd gedwongen met de wapens in de vuist leven en eer te verdedigen. Richard Basehart als de revolverheld die de vogelvrije heerser durfde trotseren. Toegang 14 jaar. Zondagmiddag aanvang 5 uur. Maandagmiddag aanvang 2'/2 uur. Verwacht De beroemdste film van het jaar

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4