3 4 5 HOPELOOS Het zwakke punt in deze overeenkomst was dat ieder wist dat er niets van terecht zou komen. Het noordelijke deel van Vietnam, met ijzeren discipline geleid door Ho Tsji Minh's communisten (daar leden de Fransen de vernieti gende nederlaag van Dien Bien Phoe, zou prompt een com munistische meerderheid aantonen, daar twijfelde niemand aan. En doordat dit het volkrijkste deel was, zou de stem- menmeerderheid van het zuiden daar nooit tegen op kunnen wegen. Keizer Bao Dai, het zuidelijk staatshoofd, zag er kennelijk ook zo weinig in dat hij weigerde zijn comfortabel verblijf aan de Rivièra op te geven. En in het zuiden dacht de re gering over de noordelijke verkiezingen als een farce. Een regering overigens die eerst allerlei halve en kwart bur geroorlogen moest bedwingen tussen allerlei sekten, boed dhisten in soorten en katholieken. Terwijl Dai verdween, Ngo Dinh Diem eerst premier en later eerste president van de republiek Zuid-Vietnam werd, begon de strijd die nu nog voortduurt. Eerst werkelijk als een actie tegen Diems dictatuur. Zeker niet alleen de com munisten namen er aan deel in de Vietcong. Diem bestreed de Vietcong, die dan haast automatisch steeds meer com munistisch wordt, met harde hand. Kort voor Diem ver moord werd, kreeg hij het ook nog gewapenderhand aan de stok met boeddhisten en andere godsdienstige groepen, die zich door de katholieke premier tekort gedaan voelden. HET GEVAAR Ondertussen was wel duidelijk dat een hereniging via ver kiezingen er nooit zou komen en het noorden begon nu pas goed de Vietcong in het zuiden te helpen met wapens, met manschappen en met een degelijke communistische indoc trinatie. Er werd met terreur gewerkt: moorden, bomaan slagen waren aan de orde van de dag en de onpopulaire Diem zag zijn toch al nooit over het hele land geldende ge zag steeds verder teruglopen. De militaire junta's die na zijn vermoording regeren hebben wederom met tal van on derlinge oorlogjes te maken, een verdeeldheid waarbij de Vietcong natuurlijk wèl vaart. De Amerikanen zijn dan nog amper partij in het conflict. Er zijn wat militaire adviseurs, maar begin 1962 zijn dat er maar enkele duizenden. Naarmate de Vietcong echter ter rein wint, gaat men zich in Washington ongerust maken. Als heel Vietnam communistische wordt, dan is Laos dat zeer snel ook. De rechtse, neutralistische en communistische fracties strijden daar al lang en weliswaar is er een soort verdeling van het land tot stand gebracht, maar die zal niet lang meer duren als Saigon ook rood is. En dan komt Cambodja, waar de koning eerst premier wordt en dan president, maar bij alle wisseling van zijn status steeds al leunt op Peking. Natuurlijk kan de nog geringe strijd in Thailand na dergelijke successen aangewakkerd worden, alsmede de door de Britten vrijwel bedwongen com munistische revolutie in de jungle van Malakka. Nog maar een stap verderop lgt idan Indonesië, waar president Soe- karno vrijwel aan de leiband liep van een machtige op Pe king georiënteerde communistische partij. DOMINO Het is de theorie van de dominostenen: de een valt na en door de ander. Peking kondigt al aan dat de V.S. daar niets tegen kunnen doen: dat is toch maar een papieren tijger. De papieren tijger besluit te laten zien dat hij goede tan den heeft. In snel tempo wordt de Amerikaanse hulp ver sneld. Er komen divisies met helicopters en alle mogelijke zwaar materiaal. De Vietcong, die al steden veroverde in reguliere veldslagen (Binh Gia in januari 1965), ziet de al voor het grijpen liggende overwinning ineens weer ver keken. Dat is de situatie nu. Israels generaal Mosje Da jan, die rondkeek om wat meer van guerilla te leren, constateert dat er geen kijk meer is op een communistische overwinning. Daarentegen zien de experts ook duidelijk dat de Ameri kanen met hun voorliefde voor grootscheepse operaties nooit een eind kunnen maken aan de junglestrijd en de guerilla in de steden. Het is met een kanon op een mug schieten: de Vietcong kan met kleine eenheden, desnoods alleen 's nachts, vechten en weer weg zijn voor het grote Ameri kaanse apparaat in actie komt. Van meer belang gaan de V.S. het dan ook vinden ora de bevolking in de landelijke gebieden te leren dat ze onder de paraplu van Washington zelf voor him eigen veiligheid kunnen zorgen en zien dat ook leven in een niet-commu- nistiseh systeem in rust kan verlopen. Inderdaad schijnt er een eind gekomen te zijn aan wat de Vietcong nog het mees te profijt bracht: de apathie der bevolking die na zo'n 35 jaar oorlog nog maar één ding wenste: in rust te leven, wie die rust ook brengen zou. REMISE Geen der partijen kan de ander definitief verslaan, zo zit de zaak militair muurvast. Wanneer de noordelijken er in zouden berusten dat er dan maar niets komt van hereni ging en dat de zeventiende breedtegraad grens wordt en scheiding tussen politieke systemen, dan was de kwestie- Vietnam ten einde. Ho Tsji Minh denkt zo echter niet. Wellicht rekent hij er op dat de Amerikanen het wel eens zat zullen worden zo ver weg hun oorlog te voeren; hijzelf heeft nog genoeg geduld. Wellicht ook is hij zelf de oorlog al beu en wil hij het aan de loop van de historie overlaten hoe ooit nog eens een hereniging tot stand komt, bijvoorbeeld doordat Zuid-Viet nam in vrede nam binnenuit communistisch wordt, af doordat het verschil tussen de ideologieën vervaagt. Maar als hij zo al zou willen denken, dan zou hij niet kunnen. Door geo grafische noodzaak moet hij zich wel oriënteren op zijn buur China en daardoor is hij meegesleept in de interne strijd tussen de twee soorten communisme, die in de loop van de Vietnamese oorlog ook zijn ontstaan. In Moskou leeft de filosofie dat het gewenst is vreedzaam samen te leven met andersdenkenden. Komt daar langs par lementaire weg een communistisch regiem, dan is dat mooi, maar daarop moet men niet wachten. En zeker moet men de Russische welvaart, of die van mogelijk toekomstige com munistische landen, niet vergooien door dit proces met ge weld te verhaasten. Moskou weet wat een kernoorlog kan betekenen en het heeft daar teveel bij te verliezen dan dat het nog geïnteresseerd kan zijn in een mogelijke winst. VERBODEN VREDE Peking denkt anders. Het houdt vast aan de veel stalinis- tischer theorie dat communisme slechts met strijd is te verbreiden en dat het de taak van iedere weldenkende communist is naar vermogen daaraan bij te dragen. Een leer die ze niet zonder succes in Azië en Afrika hebben uitgedragen, zozeer dat Moskou ijverig aan de gang is ge gaan om verloren aanhang terug te winnen. Ook niet zon der succes. Zo is bijvoorbeeld Noord-Korea allesbehalve meer een paladijn van Peking. De Russen willen ook graag Noord- Vietnam naar hun kamp terugbrengen, wat ze doen door flink steun te verlenen, waarbij ze echter net niet zover gaan dat ze zelf in conflict komen met de V. S. Zeker ver wenst Moskou die strijd, die een aanzienlijke bemoeilij king vormt voor het terugwinnen van Ho voor de Russi sche lijn. Aan de andre kant echter willen de Russen ook graag hun relatie vooral met de V. S. goed houden. Dat zijn de twee kernmachten die er toe doen, die elkaar kunnen vernieti gen en beide weten wat dat inhoudt. En die dus haast zijn voorbestemd om samen te werken om verdere verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Het probleem is echter dat Moskou het zich nu niet kan permitteren al te lief om te gaan met het land dat communistische broeder Noord- Vietnam bombardeert. Dat zou een eind maken aan alle toenaderingspogingen tot Ho Tsji Minh, het zou ook het nu weer groeiende aanzien van Moskou bederven in die landen die eerst zoveel met Peking ophadden. MOEDELOOS Zo zit de zaak diplomatiek vast. Oe Thant heeft gezocht naar een doorbraak in deze impasse, maar hij heeft noord en zuid niet aan de onderhandelingstafel gekregen. Hij is er zo moedeloos van geworden dat hij maar liever geen secretaris-generaal der V. N. meer wil zijn. President Johnson heeft enige malen gepoogd de noordelijken aan tafel te krijgen, maar het is niet gelukt. Hij heeft via een omweg nog eens geprobeerd een Rus sische bemiddeling uit te lokken, namelijk door aan Rus land een reeks toenaderingsvoorstellen te doen inzake Europa. De Russen gingen er niet op in. Misschien hebben ze ook geen kans om te bemiddelen. Zelfs al zou Hanoi nog zo graag willen luisteren naar een Moskous advies om te praten en eventueel te wachten tot Zuid-Vietnam van zelf zich bij het noorden voegt, dan zou hij daar geen ge volg aan kunnen geven. Immers zijn buurt is China, dat bovendien duizenden en duizenden „adviseurs" en helpers op zijn gebied heeft. Hoe kan hij zich permitteren de Chi nezen te beledigen door zich aan de zijde te scharen van de Russen, die in Chinese ogen thans de ergste viianden zijn? Zelfs nu Peking door interne ruzies wordt verscheurd en internationaal de ene politieke nederlaag na de andere lijdt, zelfs nu kan dat niet. Het is ook nog de vraag of zoals vaak wordt beweerd de sleutel tot oplossing van de kwestie-Vietnam in Moskou ligt. Maar waar hij dan kan liggen, dat weet geen mens. Intussen gaat de wreedheid door, wreedheid die zowel bedreven als ondergaan wordt door Vietnamezen en Ame rikanen, die er nu meer troepen hebben dan het hele Zuid- vietnamese leger sterk is. Een zinloos bloedvergieten, want militair valt er noch door de ene, noch door de an dere partij meer iets te winnen. En voor het uitpraten van de zaak zijn nog altijd te veel en te ingewikkelde bar rières. Natuurlijk zou morgen een eind kunnen komen aan het vechten dat toch geen bereikbaar doel meer heeft. Maar hoe daarvoor het verlossende woord gesproken zou kunnen worden, dat is niet duidelijk. De enige hoop is dat er toch nog voortdurend gezocht wordt naar een medicijn tegen deze nog steeds voortwoekerende zweer die de toch nog tere vredesgezindheid van de wereld zo bedreigt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 37