(^actuóóen De verzorging van onze Meer zon I minder water De bloeitijd Als het gaat vriezen VIERKANTNUMMER - DE VRIJE ZEEUW De cactussen rusten 's winters. We geven dan wel wat water, maar weinig, zoveel dat de aarde amper vochtig is. Mocht het voorkomen in het najaar dat de zon nog eens schijnt, dan zorgen we er in de eerste plaats voor, dat dez> plant veel frisse lucht krijgt, daarmede vertragen we de groei. Dit bevor dert straks de bloei. Het verdient aanbeveling, om deze planten op zonloze dagen in 't ge- eel geen water te geven, te meer iet als de plant op een koele plaats taat. Een cactus kan gerust en- ele weken droog staan, dat ge- eurt in de woestijn ook. En als u ater geeft moet dat in deze tijd n het jaar lauwwarm water zijn. e vorm van de plant leert ons oeveel water we moeten geven, en rode cactus heeft minder wa- r nodig dan een cilindervormige, eze laatste geven we dus wat eer. Een schijfvormige krijgt weer ts meer dan de tweede. n bladcactus en een lidcacus, bij len welbekend, krijgen weer iets eer. Hun bloeitijd valt immers in wintermaanden, vooral de lid- ctus wil tegen het einde van het r wel eens in bloei staan en het te begrijpen, dat we de natuur t tegengaan. Slaat u echter de ttijd over, dan komt er van ei niet veel. kunnen zien, wanneer we weer eten beginnen te gieten. De emknopjes wijzen ons de weg waarschuwen ons, dat de plant nu op prijs zal stellen, wat r water te krijgen, bladcactus wil nog graag wat en rusten, dus deze krijgt later er; tegen half februari krijgt deze plant weer meer water. Hoog opgroeiende cactussen moe ten we steunen door er een stok naast te plaatsen, anders zouden de stengels kunnen knakken. Bij 'n lid- en bladcactus mag, wat door kan gaan voor een blad, niet schrompelen. Bemerken we dit, dan geven we iets meer water. Vrijwel geen enkele cactus kan tegen vorst. Deze planten stellen prijs op een temperatuur van on geveer 50 gr. F. Mest mogen de planten in de winter beslist niet hebben. Het is voldoende wanneer deze soort planten van eind april tot begin september eens in de veertien dagen mest krijgen. Het is echter beter een lidcactus geen voeding meer te geven na begin augustus, dit is goed voor het aan zetten van de bloeiknoppen. Al deze soort planten zijn als het ware zorgenkindjes, vooral wat betreft het geven van water. Het water geven moet geschieden zo veel mogelijk langs de rand, dus niet midden op de pot. Houdt reke ning met de vochtigheidsgraad van de omgevende lucht. Naarmate de grond losser is in de pot, lopen we kans dat de potkluit eerder uitdroogt, dus ook hierop moeten we letten. Het wil ook wel eens voorkomen, dat er zich een korst vormt op de aarde. Deze die- lijk deel zand en wat grind of natuurlijk een voorzichtig werkje is. De hoeveelheid aarde, die we op deze wijze aan de pot onttrek ken, moet worden aangevuld met „rulle" aarde, waarbij een behoor lijk deel zand en wa grind of seen- steengruis, dat kan dienen als wa terreservoir. kuni niet ALLES weten Knarsvetvlekken op linnen ver dwijnen als u wrijft met wijn geest. Om satijnen schoentjes te reini gen, wrijft men met een in wijn geest gedoopt watje en nawrijven met droge watten. U kunt ook rode, blauwe en wit te satijnschoentjes reinigen met een propje watten, gedoopt in warme spiritus (voorzichtig!) en wrijft met droge watten na. Iakeurvleken in linnen wast u met verdunde spiritus en daarna in warm water uit. Vlekken van bolsters van noten kunnen door bonenwater (zout loos!) worden verwijderd. Notenhoning om op ile boterham te smeren. De inhoud van een potje honing (kunsthoning) wordt vermengd met het sap van citroen, daarna roeren we er 100. gram gemalen noten door heen. Het mengsel wordt in jam potten bewaard. Zilveren kandelaars door afgelo pen kaarsvetdruppels besmeurd, maakt u op deze wijze schoon: houdt de kandelaar even in heet water en wrijf met een wollen doek na. Echt zilver verandert niet in een zoutoplossing. Onecht zilver kleurt na 15 minuten violet. Zink wordt in die oplossing mat grauw. Kristal moet liefst met linnen doeken worden gedroogd, daar fleze geen pluisjes achterlaten (katoenen doeken wel). Kristal met figuren wordt schoonge maakt met een borsteltje, zodat er geen stof in de figuurtjes Wjjft zitten. Als het kristal een »eetje dof is geworden, wordt 't met blauwselwater afgespoeld, ïaarna opgewreven.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 33