VIERKANTNUMMER - DE VRIJE ZEEUW HELSINKIXIMO TIMO SARPANEVA Is de ontwerper van dit kostuum, dat een dezer dagen op een modeshow voor heren werd getoond. Het jasje dat met vier knopen wordt gesloten heeft een geheel nieuw type rever. Er is de laatste tijd zo ontzettend veel geschreven over dameskleding, vooral voor de feestdagen, dat de heren er bij inschieten. Dat is ook wel logisch, want men kan uit gebreid spreken over een collectie cocktailjurkjes, maar niet veel nieuws vertellen over de smoking. Ten eerste niet omdat herenavondkleding minder aan mode onder hevig is, maar vooral ook omdat men als man er niet zo vlug toe overgaat iets dergelijks te kopen als een vrouw dat met cocktailjurkjes doet. De heren maken zich nooit veel zorgen over de traditio nele avondkleding. Beter kunnen zij hun kostuums eens gaan bekijken of er reeds een zichtbare slijtage te bespeu ren valt. Ook de sportcolberts en broeken moeten aan een onderzoek worden onderworpen. Waarschijnlijk zal manlief wel tot de ontdekking komen dat een van beide nodig aangevuld moet worden, omdat het oude al helemaal op is, of omdat hij er genoeg van heeft steeds in het zelfde pak of de zelfde combinatie te lopen. STRAK EN GETAILLEERD De jasjes van de herenpakken ziet men veelvuldig iets getailleerd en tamelijk nauwsluitend. Evenals bij dames, zien we ook bij herenkleding de hoge reverskraag, soms uitlopend in lange spitse punten. Ook schijnen de mode-ontwerpens er een genoegen in te scheppen de colberts te overladen met zakjes. Vaak zien we jasjes met twee zakken links en rechts onderaan en dan bovendien nog twee zakjes boven elkaar links boven aan. Wij vinden dat een pochette heel flatteus staat op een herenjasje maar als er zich twee zakjes boven elkaar be vinden, lijkt ons het pochetje wat overbodig en bepaald niet meer op zijn plaats, wat toch eigenlijk wel jammer is, want een dergelijke accessoire fleurt echt op. Wij spreken nu natuurlijk alleen nog maar van de gekleden kostuums. Een sportief colbertje met wat extra zij het onnodige zakjes staat erg leuk en het is weer eens iets anders. Pantalons zijn tegenwoordig praktisch allemaal zonder omslag en hebben tamelijk nauwe pijpen. De heupbroeken kunnen heel fijn bij een colbertje gedragen worden en staan vooral voor de jongere heren heel sportief. ACCESSOIRES De getailleerde jasjes zijn meestal iets langer dan vroeger en hebben ook vier knoopsgaten. Wanneer de man eenmaal zijn keuze bepaald heeft, is hij nog lang niet klaar. Ook hij moet letten op accessoires als das, pochette, handschoenen en schoenen (eventueel hoed). Dassen zijn in alle vormen en kleuren verkrijgbaar. We zien heel veel dassen van wol of glansgaren die helemaal recht zijn en soms van onderen voorzien zijn van een franje. Schoenen verliezen ook voor de heren hun spitse neus en lopen van voren of rond óf iets vierkant. De suède schoe nen zijn helemaal in en worden door jong en oud gedra-S gen. Als het geheel smaakvol wordt gecompleteerd, zal de man weer „het heertje" zijn en niet bij de vrouwen achterblijven wat modieuze kleding betreft.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 32