in de i VIERKANTNUMMER DÉ VRIJE ZEEUW ga Eén van de drie afdelingen van het H.C.T. is ,,Het Vierkant"* omvattende Nieuwstraat, Westkolkstraat, Dijkstraat en Korte Kerkstraat en omgeving. In de laatst gehouden vergadering van het Vierkant werd als nieuwe voorzitter gekozen de heer F. J. M. Kosters. Deze schrijft in de laatst verschenen H.T.C.-koerier als nieuwkomer in onze stad getroffen te zijn door de grote be drijvigheid in alle sectoren van het maatschappelijk leven en niet in het minst bij de dienstverlenende en neringdoende middenstand. Hij is van mening dat de service-verlening in Terneuzen door de middenstand de toets der kritiek glans rijk kan doorstaan. De middenstand is ten nauwste betrokken bij de welvaart van de consument. Uit de omvang van deze welvaart resul teert de koopkracht en wordt het behoefte-element gesti muleerd en ook vaak nieuwe gedachten gecreëerd. Deze wel vaart vormt ook de basis van het wei-zijn, de mate waarin de mens zich behagelijk voelt. Aan deze welvaart wordt door de nieuwe voorzitter van ,,Het Vierkant" in zijn artikel aandacht geschonken door krachtig te attenderen aan de gebiedende eis om van ge meentewege al het nodige te doen om voor Terneuzen een behoorlijke havenaccomodatie te verwezenlijken waar ook vele werknemers een behoorlijk inkomen zullen gaan ge nieten, en waar vele grote en kleinere bedrijven nauw bij be trokken kunnen worden. Daarnaast is ook wenselijk een behoorlijke spooraccomodatie t.a.v. het Belgische achter land. De overheid zal tevens zorg hebben te dragen voor een beter ondernemersklimaat. Er bestaat genoeg belang stelling voor industrievestiging in en rond Terneuzen, maar, aldus de heer Kosters, we dienen toch wel te letten op het kwantificeerbaar verschil in faciliteiten die de Belgische re gering aan buitenlandse bedrijven verleent t.o.v. Nederland. De schrijver noemt een voordelig verschil in de vennoot schapsbelasting van 9 een bijdrage van circa 50 in de studiekosten van personeel in het buitenland, een veel gunstiger afschrijvingspolitiek etc. De heer Kosters vervolgt dan: ,,,De overheid aldaar maakt zich dienstbaar t.b.v. de ondernemer, terwijl omgekeerd in Nederland de ondernemer de indruk krijgt dat hij in dienst van de overheid is. Voorts is de verkrijging van b.v. bouwvergunningen in België een kwestie van weken, terwijl in Nederland de beslissing hier omtrent maanden, zoal niet jaren vergen. Mijns inziens die nen wij hier de overheid terdege van te overtuigen. Het spreekt toch boekdelen dat er van de 22 buitenlandse be drijven die zich in Belgisch Limburg hebben gevestigd er 14 Nederlandse waren! Rekening houdend dus met de daarbij behorende werk nemers dan kan dus wel gesteld worden dat we hier ergens de boot hebben gemist". Als wensen voor „Het Vierkant" zag de voorzitter gaarne in plaats van de oude werkplaats naast de marechaussee kazerne een warenhuis of supermarkt. Verbetering van de verlichting in de Dijkstraat, het egaliseren van de trottoirs in de Nieuwstraat en het aanbrengen van meer afvalbak ken in de buurt van snackbars of snackcars. Voorts na dem ping van de Westkolk een ruime parkeergelegenheid ter hoogte van Nieuwstraat en Dijkstraat. De heer Kosters is ervart overtuigd dat dit alles niet op korte termijn verwezenlijkt kan worden. Maar ons lijkt het, dat met deze energieke voorzitter en de handeldrijvende middenstand van „Het Vierkant" voor dit stadsgedeelte een gunstig perspectief is weggelegd. Het Vierkant angstelling

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 25