Contracten voor grootste Navo-project gestoten Amerikaanse jager door Noordvietnamees geschut getroffen College van Rijksbemiddelaars wordt belast met uitoefening loonpolitieke bevoegdheden Het loonbeleid 1967 NIEUWJAARSADVERTENTIE de MUL Gasverwarming HET 1 RADIO DE KOOK ZATERDAG M DECEMBER 1966 23e Jaargang No. 6846 Mededeling Hoogwater Israëlisch- Jordaanse samenwerking Voordracht prinses Margriet als lid dagelijks bestuur Roode Kruis Kongo verbiedt uitvoer koper van Union Meniere Eerste vrouw in Luxemburgse regering De sociale verzekerings uitkeringen Mijnongeluk in Transvaal Treinbotsing in Engeland Zon- en Maanstanden Weerbericht Frank. bfl abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van ié Sande Redactie- en Administratieadres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (gëën handels advertenties I 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor her gecomh. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. KERSTFEEST MET DE KONINKLIJKE FAMILIE Mr. Pieter van Vollenhoven, prin. ses Margriet, de Koningin, prin ses Christina, prinses Beatrix, prins Claus en prins Bernhard bij de kerstboom tijdens de tradi tionele viering van het kerstfeest met het personeel van de paleizen. In verband met de Kerst dagen zal ons eerstvolgend nummer dinsdagavond ver schijnen. RED. Naar A.N.P. verneemt' zijn vrij dag te Parijs, onder supervisie van de Noordatlantische raad voor het grondluchtverdedigingsbeleid die wordt geleid door de Nederland se luitenant-generaal W. den Toom, de contracten afgesloten voor het Navo-luchtverdedigings- systeem „Nadge". Met dit gehele grond-luchtver dedigingsstelsel, dat zich zal uit strekken van Noorwegen tot Tur kije, is een bedrag van in totaal circa 900 miljoen gulden gemoeid. Het wordt het grootste en inge wikkeldste project van de Noord atlantische verdedigingsorganisatie genoemd. De door oud-staatssecretaris Den Toom gepresideerde Noordatlanti sche raad voor het grond-luchtver- dedigingsbeleid heeft op 27 juni jl. De Amerikaanse torpedoboot- jager „O-Brien" is vrijdagoch tend ten noordnoordoosten van Dong Hoi ernstig beschadigd door twee voltreffers van het Noord Vietnamese kustgeschut. Verliezen aan mensenlevens worden door de Amerikaanse autoriteiten in Saigon „licht" ge noemd. De jager „O'Brien" voer vier mijl uit de Noordvietnamese kust toen de Noordvietnamese batterijen het vuur openden. Het schip werd getroffen maar bleef terugvuren. De „O'Brien" voer weg toen de jager „Maddox" en vliegtuigen van het vliegdek- schip „Kitty Hawk" zijn taak overnamen. B-52 bommenwerpers hebben voor de negende achtereenvol gende dag vrijdag vlak ten noor den van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam bommentapijten gelegd op veronderstelde opslagplaat sen. Het Amerikaanse militaire overzicht van vrijdagavond (plaatselijke tijd), enkele uren voor het begin van het kerst bestand, maakte melding van aanhoudende zware gevechten in Evenals vorige jaren zal het bekende NIEUWJAARSNUMMER op zaterdagmorgen 31 december verschijnen. Indien U weer van de gelegenheid gebruik wilt maken om uw cliëntele en bekenden Uw gelukwens bij de jaarwisse ling aan te bieden, dan verzoeken wij U uw voornemen hiertoe tot uiterlijk WOENSDAG 28 DECEMBER kenbaar te maken. Administratie „DE VRIJE ZEEUW",1 ZATERDAG 24 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 11.29 11.54 Terneuzen 0.05 12.30 ITansweert 0.39 1.04 Walsoorden 0.46 1.13 ZONDAG 25 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 11.55 12.14 Terneuzen 0.31 12.50 Hausweert 1.05 1.24 Walsoorden 1.14 1.33 MAANDAG 26 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.37 12.55 Terneuzen 1.13 1.31 Hansweert' 1.47 2.05 Walsoorden 1.56 2.14 DINSDAG 27 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.15 1.34 Terneuzen 1.51 2.10 Hansweert 2.25 2.44 Walsoorden 2.34 2.53 i Israël en Jordanië werken sa men om bedevaartgangers in staat te stellen tot een bezoek aan de heilige plaatsen in Paiesi- na. Zesduizend Israëlische chris tenen zijn de grens met Jordanië al gepasseerd om vandaag de nachtmis in Bethlehem bij te wo nen. Omgekeerd zijn duizend mensen uit Jordanië naar Israël gekomen om daar heilige plaat sen te bezoeken. Vrijdagochtend om zes uur ging de Mandelbaumpoort in Jeruza lem open. Sommige pelgrims had den vijf uur op dat moment ge wacht. De Jordaanse autoriteiten heb ben 150 aanvragen om toelating afgewezen. Elke pelgrim kreeg van de Jordaanse overheid een identiteitsbewijs, dat geldig is tot zondagavond. Dan gaat de grens weer dicht. het noorden van Zuid-Vietnam en van talloze aanvallen op klei ne schaal door de vietcong in geheel Zuid-Vietnam. Zo werd zestien kilometer ten noorden van Saigon een kleine brug op geblazen door middel van ex plosieven, die op een vlot waren aangevoerd. Ten noordwesten van Hoe-e zijn donderdag en vrijdag 110 opstandelingen ge dood bij gevechten met Ameri kaanse mariniers. Generaal Westmoreland, de Amerikaanse bevelhebber in Zuid-Vietnam, ziet geen militair voordeel in uitbreiding van het bestand. In een vraaggesprek met Ame rikaanse radio- en televisie maatschappijen zei hij: „We heb ben deze wapenstilstand aan vaard, maar ik zie geen militair voordeel in uitbreiding ervan. Vlak voor het bestand zullen we zeer op onze hoede zijn om dat we vermoeden dat de viet cong wellicht een of ander groot initiatief zal trachten te nemen en onze reactie daarop door het bestand zou kunnen worden tegengehouden." Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis zal aan de eerstkomende algemene verga dering prinses Margriet voordra gen ter benoeming door de kroon als lid van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, ter vervulling van de bestaande vakature in dit college. De regering van Kongo-Kinsjasa heeft vrijdag de uitvoer van koper van de Union Minière opgeschort in verband met het besluit van de maatschappij haar hoofdkantoor niet van Brussel naar Kinsjasa over te plaatsen. De opschorting van de export heeft ook betrekking op alle ande re minerale ertsen van de maat schappij, aldus radio-Kinsjasa. De Kongolese regering heeft een raad van commissarissen inge steld om de maatschappij in Kon go te besturen. Deze raad zal 1 januari permanent worden. De raad bestaat uit vijf Belgen, vier Kon golezen en een Brit. aan de Navo-raad zijn rapport aangeboden, waarin 't consortium Europese, Canadese en Nooröame- rikaanse industrieën onder leiding van de Amerikaanse firma Hughes werd aangewezen voor de aanleg van het Nadge-luchtverdedigings- systeem. Van dit consortium maakt ook de Hollandse signaal- apparatenfabriek te Hengelo deel uit. Nadge (Nato air defense ground environment) beoogt modernise ring van het bestaande geïnte greerde luchtverdeigingssysteem van het geallieerde opperbevel in Europa en verbetering van de ap paratuur die elektronische tegen maatregelen zoveel mogelijk teniet moet doen. Het project voorziet in de bouw van enige radar-installaties, verbe tering van radarapparauur, auto matisering van he gehele stelsel van voor de luchtverdediging on ontbeerlijke gegevens en gevechts leiding, het bouwen van zendappa ratuur met hoog vermogen. Voor de uitvoering van het pro ject zal in negen der vijftien lan den van de Navo, apparatuur wor den opgesteld, waarvan ook een in Frankrijk. Vrijdag is het laatste In de rij van negen conracten tussen die negen landen en het Hughes-eon, sortium getekend. Deze negen lan» den zijn: Noorwegen, Denemarken, de bondsrepubliek Duitsland, Bel gië, Frankrijk, Italië, Griekenland, Turkije en Nederland. In het Hughes-cosortlum rijn verenigd: de Britse Industrieën „Elliot Automation" en Marconi, de Canadese fabriek „Nothem Electric", de Italiaanse Elenta, de Franse Thomson-Houston, de West- duitse Telefunken, de Hollandse Signaalapparatenfabriek en de Noordamerikaanse fabriek van Hu- ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN Met de nieuwe regering in Luxemburg een voortgezette coalitie van christendemocraten en socilalisten heeft het eerste vrouwelijke regeringslid haar in trede in de Luxemburgse politiek gedaan, zo blijkt uit de vrij'dag gepubliceerde ministerlijst. Het is mevr. Madeline Frieden, die staatssecretaris is geworden bij het ministerie voor bevolking en gezin. Zij is de weduwe van Pier re Frieden, die in 1958/'59 minis ter-president is geweest. Mevr. Frieden was voorzitter van de vrouwenaideling der christelijke volkspartij. De minister van sociale zaken en volksgezondheid zal bevorderen dat zo spoedig mogelijk een wets ontwerp wordt ingediend dat be oogt hem de bevoegdheid te geven in gevallen, dat da stichting van de arbeid ophoudt te functioneren, het college van rijksbemiddelaars te belasten met de uitoefening van alle loonpolitieke bevoegdheden, welke het B.B.A. 1945 kent. Het wetsontwerp beoogt tevens de minister de bevoegdheid te geven het voorschrift om in een aantal gevallen het advies van de stich- ling in te winnen buiten toepas sing te verklaren. Dit deelt de minister mede in Een nota aan de tweede kamer waarin hij de door hem aan de kamer toegezegde uiteenzetting over de loonpolitieke ontwikke ling geeft. De minister stelt zich voor om, zo deelt hij verder mede, Indien het bedoelde ontwerp tot wet wordt verheven, terstond van ie hem daarbij gegeven bevoegd- leid gebruik te maken zodat, zo als voor de tweede helft van 196G reeds het geval is, het college van rijksbemiddelaars wederom met de aitoefening van de loonpolitieke aevoegdheden zal zijn belast Tevens zal de minister dan maat regelen treffen teneinde de beslis sing van het kabinet van 9 decern- ler j.l. op het gebied van de loon- Dolitiek, voor 1967 te realiseren. Hij stelt zich voor het college ran rijksbemiddelaars een algeme ne aanwijzing te geven inhoudende lat aan werkgevers een vergun- ilng zal worden verleend om aan werknemers boven de rechtens ;eldende lonen met ingang van de expiratiedatum van de c.a.o.'s een bijslag ter hoogte van vier procent van die lonen te geven. Vervolgens zal een vergunning worden gege ven om met ingang van 1 juli 1967 een bijslag van V/s te geven. Voorts zal aan het college van rijksbemiddelaars een aanwijzing worden gegeven welke er toe strekt de mogelijkheid te openen in een c.a.o. uitsluitend in de sfeer van de nominale lonen in de plaats van deze bijslag een loonkosten stijging van ten hoogste vier pro cent te verwezenlijken. Aldus is binnen deze ruimte een uiteraard zeer beperkte variatiemogelijkheid aanwezig. Tenslotte zal worden nagegaan op welke wijze ten aan zien van de enkele gevallen van achterstand welke in de afgelopen maanden zijn erkend, waar geen langlopende contracten van toe passing zijn, een nadere voorzie ning kan worden getroffen, aldus minister Veldkamp. In een nota over de loonpolitie ke ontwikkelingen die de minister van sociale zaken en volksgezond heid de tweede kamer had toege zegd herinnert de minister o.a. aan het overleg tussen een delega tie van het kabinet en het bestuur van de stichting van de arbeid op 9 december j.l. In dat overleg is o.m. de ver hoging per 1 januari a.s. van de sociale verzekeringsuitkeringen aan de orde geweest. Van de zijde van het kabinet is toen medegedeeld dat een beperk te voorindexering aanvaardbaar werd geacht. Het kabinet verklaar de zich bereid om, nu de wet niet IAN SMITH IN SALISBURY Premier Ian Smith van Rhode- tie heeft donderdag een perscon ferentie gehouden over de gevol gen van de sancties tegen zijn land. Tevens vertelde Smith aan de pers dat hij in geen geval tot het uitroepen van een republiek zal overgaan voordat er een refe rendum gehouden is. Bij een explosie in de goudmijn Zandpan in Transvaal zijn giste ren zes mijnwerkers, van wie vijf Afrikanen, omgekomen. Negen Afrikaanse mijnwerkers werden licht gewond. Bij 't station van Kentish Town len noorden van Londen, zijn vrij dagochtend twee treinen op el kaar gebotst. Een van de treinstel len ontspoorde en verscheidene wagons vielen om. Een twintigtal passagiers liep lichte vedwondin- gen op, BUIEN Rond een diepe depressie vóór de kust van zuid-Noorwegen stroomt in het komende etmaal onstabiele lucht van polaire oor sprong naar ons land. Aangezien de aangevoerde lucht op onge veer 5 km hoogte een tempera tuur heeft van ongeveer 30 gra den onder nul, worden vrij veel buien verwacht, waaronder en kele met hagel en sneeuw. De depressie beweegt zich langzaam ZON MAAN op onder op onder Dec. 24 S.47 16.32 14.07 5.14 25 8.47 16.32 14.31 6.32 26 8.48 16.33 15.04 7.50 27 8.48 16.34 15.52 9.01 28 8.48 16.35 16.57 10.01 29 8.48 16.36 18.17 10.46 30 8.48 16.37 19.4A 11.17 via het Skagarak naar zuid-Zwe den. Hierdoor zal de noordwestelijke wind, voornamelijk in het Wad dengebied en aan de kust van Holland mogelijk stormkracht bereiken. Elders zal de wind in het algemeen krachtig tot hard zijn. Het wordt vandaag dan ook guur en onbestendig weer. Later neemt de wind geleidelijk af. Ook zondag duurt de aanvoer van koude lucht voort, waarbij plaat selijk sneeuwbuien kunnen voor komen. medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot hedenavond. Afnemende wind Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Krachtige tot harde, aan de kust nog af en toe storm achtige wind tussen west en noordwest. Kouder. voorschrijft met welk percentage moet worden voorgeïndexeerd en rekening houdende met de normale indexering per 1 januari 1967, een aantal sociale verzekeringsuitke ringen met in totaal 5 procent te verhogen. De minister deelt thans in de nota mee dat, aangezien bij de toepassing der wettelijke maat regelen tot voorindexering het oor deel van de sociaal-economische raad moet worden gevraagd, hij op korte termijn een adviesaanvraag daarover tot de S E.R. zal richten. Het ligt verder in het voorne men, zo deelt de minister nog in de nota mede, een wettelijke maat regel te bevorderen waarbij de toelagen op bepaalde ongevallen- renten op overeenkomstige wijze zullen worden verhoogd. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 103 Tel. 01150-3128

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1