Pantserwagens patrouilleren in Djakarta 33.000 werklozen In het bouwbedrijf HET LEGER ZAL ONWETTIGE ACTIES NEERSLAAN EEN DERDE DEEL VAN DE BEVOLKING VAN HANOI IS GEEVACUËERD Opnieuw prijsverlaging van benzine KONINKLIJKE FAMILIE VIERDE KERSTFEEST MET PERSONEEL ONTSLAG VOOR 250 WERKNEMERS VAN GELDERMAN OLDENZAAL HET WEER VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 23e Jaargang No. 6845 Komplot tegen Soeharto Nieuwe Griekse regering 10 januari geen nationale feestdag Nederlandse kustvaarder in Venetië aan de ketting PLAN VOOR BESTRIJDING HONGERSNOOD Russische tarwe voor India De toekomst van de Biesbosch- inwoners Een schepje er op Snuif en wrijf Begroting van defensie aangenomen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: 'ÏERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; I, van de Sarde Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal: pei maand ƒ2,40; per week 58 ct Losse nrs 12cfc DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén bandels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling:. Vermelding: Brieven ondernummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhogine. Inzending advertenties uiterlijk tot njit. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Indonesische stafchefs heb ben in een gemeenschappelijke ver klaring gewaarschuwd, dat zij Iedere actie zullen neerslaan die in strijd is met de wet. In Djakarta patrouilleren pant serwagens en legereenheden bewa ken het paleis van Soekarno met het oog op eventuele nieuwe beto gingen tegen het staatshoofd Woensdag hielden studenten een demonstratie, waarbij zij eisten dat Soekarno aftreedt en zich verant woordt voor zijn aandeel in Ie mislukte staatsgreep. In de avond werd In Djakarta een student dood gestoken. Er zijn aanwijzingen dat er bin nenkort zal worden beslist over de toekomst van Soekarno. Men acht het niet onmogelijk dat het volks congres op korte termijn bijeen komt om de rol van de president in de gebeurtenissen van vorig jaar te onderzoeken. Een bijeenkomst in Soekarno's paleis van vrouwenorganisaties ter gelegenheid van moederdag ging gisteren niet door. De bijeenkomst was georganiseerd door de vrou wenbond van de linkse nationalis tische partij P.N.I. Andere organi saties, waaronder het actiefront van Indonesische vrouwen en de bond van vrouwen van legeroffi cieren, hadden al laten weten dat zij niet zouden komen. Soekarno zou de dames hebben toegespro ken. Volgens het mohammedaanse weekblad Angkatan Baru heeft het leger een door communisten geleid komplot om het bewind van gene raal Soeharto ten val te brengen, ontdekt. De leiders, een commu nistisch parlementslid, Djajoes- man, en een niet met name ge noemde officier, zouden een groep militante jongeren, genaamd Petir Prikkeldraad inplaats van kerstslingers Een wrang beeld van de kerst tijd in het heilige land. Israëli sche soldaten leggen hier een prikkeldraadversperring langs de spoorlijn naar Jeruzalem om aanslagen op Israëlische treinen te voorkomen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft meegedeeld dat in rapporten van de inlichtin gendienst de aanwezigheid van 25 a 50 Noordkoreaanse piloten in Noord-Vietnam wordt bevestigd. Wat zij daar doen is niet bekend. In een te Moskou gepubliceerd Interview heeft de burgemeester van Hanoi meegedeeld dat een derde van de bevolking van die stad is geëvacueerd. Daarbij zijn vrijwel alle kinderen. Burgemeester Tran Goei Hoeng heeft aan de Prawda verteld dat het Noordviet- namese volk mede door de steun van de Sowjet-Unie de kracht vindt om de strijd voort te zetten. Het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft be kendgemaakt dat bij de Ameri kaanse bombardementen van 2, 4, 13 en 14 december op Hanoi hon derden burgers zijn omgekomen en vele woonhuizen, pagodes en scho len zijn vernield of beschadigd. Leden van de internationale con trolecommissie, onder wie een In diër, een Pool en een Canadees, alsmede buitenlandse journalisten hadden de schade in Hanoi in ogen schouw genomen. Er waren ook twee ambassades getroffen, de Chinese en de Roemeense. (donder), hebben gevormd die de staatsgreep had moeten uitvoeren. Vóör de tenuitvoerlegging van het plan waren de twee leiders echter gearresteerd, aldus het blad. „Angkatan 66", het blad van de Indonesische jongeren, zegt dat het komplot een maand geleden verijdeld is. Op 10 november had den de samenzweerders een poging moeten doen om het bewind van Soeharto ten val te brengen. Vijf mohammedaanse studenten fronten hebben donderdag geëist dat er een onderzoek wordt inge steld naar het optreden van Soe karno ten tijde van de mislukte staatsgreep. De lijfwacht van Soekarno heeft donderdag in de omgeving van het merdekapaleis een Indonesische journalist aangehouden, die de ge beurtenissen in en rond het paleis pleegt te verslaan voor het r.k. blad Kompas. Hij werd naar het hoofdbureau van politie gebracht waar hij ondervraagd is over een bericht van zijn hand, dat geheime gegevens bevat zou hebben. Koning Constantijn van Grie kenland heeft de nieuwe rege ring onder leiding van Joannis Paraskevopoelos beëdigd. Het kabinet bestaat uit niet-politieke personen van buiten het parle ment. De premier was president van de nationale bank. Het vorige kabinet onder Ste- fanos Stephanopoelos kwam na vijftien maanden aan het bewind te zijn geweest ten val, doordat de grootste partij van de coalitie de nationale radicale unie met 99 zetels in het parlement zich terugtrok. Deze partij deed dit als protest tegen het aanblijven van de minister van koopvaardij na het vergaan van de veerboot „Iraklion", waarbij 232 mensen om het leven zijn gekomen. Koning Constantijn heeft mee gedeeld, dat de nieuwe regering vóór eind mei nieuwe verkiezin gen zal uitschrijven. Pavlos Economoe—Goeras treedt op als minister van bui tenlandse zaken, terwijl Petros Stergiotis de portefeuille van financiën beheert. De EsSo Nederland N.V. heeft medegedeeld, dat zij wegens de huidige marktverhoudingen haar prijzen voor gewone en extra ben zine met ingang van 23 december in nagenoeg het gehele land gedif ferentieerd verlaagt, de maximale prijsverlaging zal 3.9 cent per liter bedragen. De Mobil Oil N.V. liet weten, dat zij deze prijsverlaging volgt. Bij navraag bij Caltex werd aan het A.N.P. medegedeeld, dat deze maatschappij zich om concur- rentieredenen bij de prijsverlaging aansluit. De Shell deelde mede, dat zij van haar kant niet van plan was geweest tot prijsverlaging over te gaan, maar dat zij snel op deze maatregel zal reageren. Een belangrijke oorzaak van de achteruitgang van de marktsituatie In ons land, die nu opnieuw tot j prijsverlaging noodzaakt, is de concurrentie, die van de witte pom pen wordt ondervonden, zo deelde de Esso mede. De rijksvoorlichtingsdienst deelt mede dat de dag van het huweliik van prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven voor de rijksdienst niet als nationale feest dag zal worden beschouwd. Het rijkspersoneel dat in Den Haag en directe omgeving werk zaam is, krijgt voor zover de dienst het toelaat op deze dag gelegenheid de trouwstoet te gaan zien. De minister van onderwijs en wetenschappen heeft de directeu ren en rectoren van de rijksscholen medegedeeld, dat hij er geen be zwaar tegen heeft indien zij de leerlingen van huil school (en ook het personeel, voor zover de dienst toelaat) op de huwelijksdag vrij te geven. Aan de belanghebbende gemeen tebesturen en aan fc'e besturen van bijzondere scholen heeft hij doen weten, dat indien zij dezelfde ge- dragsliin willen volgen als bij de rijksscholen, daar tegen van de zijde van de minister geen bezwa ren bestaan. Naar wij van de ge meente Den Haag vernemen zullen de scholen op 10 januari de gehele dag gesloten zijn; de gemeente ambtenaren krijgen vrijaf tot 14 Huwelijksconcert in Amsterdam Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven in gesprek met dirigent Bernhard Haitink tij dens de pauze van het „huwe lijksconcert", dat door de stad Amsterdam werd aangeboden, De uit Groningen afkomstige kustvaarder Sylvia II is in Venetië aan de ketting gelegd in verband met een aanvaring bij de kust van zuid-Italië met een Italiaans vis sersvaartuig op zondag j.I., waar bij dit schip zonk. De kustvaarder kon de opvarenden van de vissers boot aan boord nemen en voer door naar Venetië, waarvoor het een lading had. Daar wordt het schip nu vastgehouden op last van een rechtbank te Lecce in zuid-Italië, die handelt op verzoek van de eigenaar van de vissersboot. De Sylvia II meet 497 ton en is eigendom van M. Havinga's scheep vaart- en handelmaatschappij te Groningen. Gezagvoerder is de 36- jarige N. van Dik. Amerikaanse particulieren hebben de 86-jarige Britse no- belprijswinnaar lord Boyd Orr verzocht een internationale cam pagne ter bestrijding van de hon ger te leiden. De niet met name genoemde Amerikanen hebben financiële steun tot een bedrag van ver scheidene honderden miljoenen dollars toegezegd. Lord Boyd Orr, die de eerste directeur van de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties is geweest, heeft nog geen besluit genomen. De Sowjet-Unie heeft India een onmiddellijke schenking van 200.000 tön tarwe beloofd ter be strijding van het voedseltekort, zo is officieel in Nieuw Delhi meege deeld. India heeft verscheidene landen, ook Amerika, om voedselhulp ver zocht. Premier Gandhi zei op een persconferentie geen aanwijzingen te hebben dat Amerika nog iets zal leveren. Amerika heeft in vori ge jaren een groot deel van het voedseltekort in India gedekt. In de bouwnijverheid zijn thans ruim 33.000 werklozen geregis treerd of elf procent van het totale aantal bouwvakkers. Dit meest recente werkloosheidscijfer heeft de heer A. J. van Hagen, vice-voor- zitter van de algemene Nederland se bedrijfsbond voor de bouwnij verheid, gisteren bekend gemaakt in de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. in Utrecht. Bij de 33.000 werklozen zijn inbegrepen rond 3500 zg. wateroverlastgeval- len. De eerste-kamerleden Geuze (CJHU), Van Eeten (ARP) en Teijssen (KVP) hebben de minis ters van financiën, van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij schriftelijk vragen ge steld over de toekomst van de in woners van de Biesbosch. Acht de regering het niet gewenst, zo vragen zij, dat de inwoners van de Biesbo§ch, die vaak moeizaam en met grote opofferingen een bestaan hebben opgebouwd, in de gelegenheid worden gesteld hun bedrijf voort te zetten tot de afsluiting van Haringvliet en Volkerak voltooid zal zijn? Voorts vragen zij of de rege ring bereid is op korte termijn de mogelijkheid te bestuderen van 'n overbruggingshulp, waar bij tevens aandacht zal worden geschonken aan tijdelijke krediet verstrekking en compensatiemo gelijkheid elders voor domein- en andere bedrijven. Tevens vragen zij of de regering ter bevorde ring van bestaanszekerheid bereid is de aanwijzing van voor drinkwaterbassins te bestemmen Biesboschpolders te bespoedigen. De hoofdbesturenvergadering vond in dit snel stijgende cijfer aanleiding een telegram naar de regering te sturen. Daarin spreekt het N.V.V. zijn verontrusting uit over de werkloosheidscijfers in de bouw. Met klem wordt aangedron gen op gerichte maatregelen ter stimulering van de bouwactiviteit, zoals verhoging van het woning- wetcontingent, het beschikbaar stellen van extra gelden ter stimu lering van de uitvoering van open bare werken en het uitschrijven van een nationale bouwlening. ff De heer Van Hagen was veront rust door het feit, dat men tenge volge van de kapitaalschaarste op eens dreigt te vergeten dat de wo ningnood nog steeds volksvijand nummer één is. Hij pleitte ook voor het vrijmaken van gelden uit de opbrengst van de uitgestelde belas tingverlaging, waardoor de lagere organen in het kader van de werk gelegenheid wat extra's kunnen doen. Beschamend vond de heer Van Hagen het, dat het gevaar dreigt dat veel bouwvakarbeiders het bouwbedrijf weer de rug gaan toekeren, nadat ex-minister Bo- gaers met zijn leuze „een schepje er boven op" destijds alles heeft gedaan om het aantal werknemers in de bouw uit te breiden. Fel verzette de heer Van Hagen zich tegen de suggestie van het v.v.d.-kamerlid prof. Witteveen, die heeft gevraagd 5.000 woning wetwoningen over te hevelen naar de vrije sector („hij weet dat ze toch niet worden gebouwd") en de begroting van de rijksgebouwen dienst met 40 miljoen gulden te verlagen. De A.N.B.-bestuurder noemde deze voornemens een aan slag op de werkgelegenheid in de bouwnijverheid. Bij het textielbedrijf H. P. Gel derman en Zoon in Oldenzaal zul len op korte termijn 250 werkne mers worden ontslagen, onder wie veertig staffunctionarissen. Delen van de oude spinnerij en de weve- 1 rij zullen worden gesloten. Reden van de afvloeiing: liquiditeitsmoei- iijkheden, mede tengevolge van de verminderde afzet. Dit jaar ver wacht Gelderman volgens ingewij den een verlies van ongeveer drie miljoen gulden. Enige tijd geleden werd reeds verlof gegeven voor een werktijd verkorting voor 750 werknemers, onder wie 150 bu'tenianders, in de spinnerij en weverij. Honderd an dere personeelsleden werden reeds ontslagen en opgenomen in de G.S.W.-regeling. De 250 personeelsleden worden op zogenaamde vrijwillige basis ontslagen. Ze moeten vóór 1 febr. het bedrijf hebben verlaten. Wie kans ziet nog dit jaar een andere werkkring te widen ontvangt een premie van 250. Het besluit van Gelderman om tot inkrimping van het personeel over te gaan komt niet onverwacht. In en om Oldenzaal gonsde het al enige tijd van geruchten. Aanvan kelijk was er zelfs sprake van slui ten van het hele bedrijf, waardoor 1400 werknemers zouden ziin ae- duoeerd. Een a root deel van de be volking van Oldenzaal (20.000 zie len) is economisch afhankelijk van het textielbedrijf van Gelderman, dat plaatselijk een soortgelijk be grip is als de bekende gloeilampen fabriek in het zuiden des lands. De koninklijke familie heeft gis teravond in een garage van de marechausseekazerne, die in de onmiddellijke omgeving van paleis Soestdijk ligt, samen met het per soneel van de paleizen in Soest dijk, Den Haag en Apeldoorn het kerstfeest gevierd. Aan deze traditionele kerstvoe ring namen beTialve koningin Julia na en prins Bernhard, ook prinses Beatrix, prins Claus, prinses Chris tina, prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven deel. Nadat de koningin het Kerst evangelie had voorgelezen en het paleiskoor enkele liederen ten ge hore had gebracht, sprak prins Bernhard zijn kerstrede uit. De prins zei daarin dat ieder, of hij nu gelovig is of niet, moet weten dat de religie de mens, zolang hij bestaan heeft, heeft beziggehouden. Hij is ervan overtuigd, dat dit zo zal blijven tot het einde der dagen. Hij constateerde dat er helaas nooit een tijd geweest is waarin zoveel en zo open geschreven, ge sproken en gediscussieerd werd over de godsdienst en over het al dan niet bestaan van God, als een feit waarover men zich volgens hem alleen maar kan verheugen. Een frisse wind kan misschien het stof wegblazen van het soort ge loof, dat meestal uit gewoonte ge boren, slechts sluimerend leeft in de ziel van tamelijk veel op zich zelf goedwillende mensen, aldus de prins. Na de bijeenkomst in de garage, begaf de koninklijke familie zich naar het hoofdgebouw van de ka zerne. Hier werd het personeel en hun gezinnen op warme chocolade melk en koeken onthaald. De ko ningin en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina schonken de vele kopjes in en ook dit behoort tot de traditie. (ADVERTENTIE) Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met De tweede kamer is donderdag middag akkoord gegaan met de be groting 1967 van het departement van defensie. De fracties van de c.p.n. en p.s.p. kregen de aanteke ning dat zij tegen de begroting hebben gestemd. De socialistische afgevaardigde Franssen verkreeg aantekening te hebben gestemd tegen die onderdelen uit de begro ting, die betrekking hebben op de atoombewapening. De woensdag ingediende moties, resp. van de heren Couzy (v.v.d.) en Wieldraaiier (arb.) over de be zoldiging van dienstplichtige ser geanten, vaandrigs en reserve luitenants werden verworpen. Vóór de motie-Couzy spraken zich uit de fracties van de v.v.d., p.v.d.a. en s.g.p. en vóór de motie-Wïei- draaijer stemden alleen de socialis tische afgevaardigden. Minister De j Jong had aanvaarding van beide moties ontraden. STORMACHTIG Op de flank van een hogedruk- gebied, waarvan het centrum op op de oceaan ten westen van de Golf van Biscaje ligt, trekken storingen over IJsland naar de Noordzee. Eén van deze storingen heeft zich tot een diepe depressie ontwikkeld en deze trekt nu naar het zeegebied ten noorden van Schotland. In de loop van de dag zal ze boven de Noordzee aanko men, waarop de wind in ons land tot krachtig of hard en aan de kust tot stormachtig gaat toene men tussen west en zuidwest. Aanvankelijk wordt nog lucht aangevoerd van omstreeks 8 gra den, maar later na de koufront passage stroomt koelere lucht van polaire oorsprong binnen. Een en ander gaat gepaard met af en toe regen of motregen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Onbestendig weer Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Tot krachtig of hard en aan de kust tot stormachtige toenemende wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. VRIJDAG 23 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 10.36 11.06 Terneuzen 11.12 11.42 Hansweert 11.46 12.16 Walsoorden 11.55 12.25 ZATERDAG 24 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 11.29 11.54 Terneuzen 0.05 12.30 Hansweert 0.39 1.04 Walsoorden 0.46 1.13 ZON MAAN op onder op onder Dec. 23 S.47 16.31 13.50 3.53 2-1 8.47 16.32 14.07 5.14 25 8.47 16.32 14.31 6.32 26 8.48 16.33 15.04 7.50 4

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1