PROVINCIAAL NIEUWS uw slijter weet net 't beste! Gemeenteraad van Breskens HOOFDSCHOTEL HET RAADSEL VAN ROVANÏYA t)onder<3ag 22 dec. 1906. HE VRIJE ZEEUW Pagina 3 MASSALE KERSTVIERING VAN TERNEUZENSE BEJAARDEN IN DE GOEDE HERDERKERK Examen Chr. Kweekschool Terneuzen Eervol ontslag drs. A. Haas Tijdelijk leraar Jeugdvandalisme Axel Kerstavond plattelandsvrouwen Kerstviering C. P. B. Aardenburg Wit-Gele Kruis jubileerde Haamstede Beslissing over openstelling vliegveld Haamstede opgeschort Oostburg Benoemd Jaarvergadering waterschap „Het Vrije" Slufs Geslaagd Goed voor de huid Het gehelle jaar door Sluiting zitting algemene vergadering De Franse troepen in Duitsland Het peil van de Maas De toewijzing op de inschrijving staatslening Weer ontvoering op Sicilië ROOKWORST! Begroting van onderwijs in de Tweede Kamer aangenomen KOOKBOEKJES af 2,50 Boekhandel VAN DE SANDE Ruim zeshonderd bejaarden van alle gezindten hebben woensdag middag deelgenomen aan een stijl volle kerstviering in de Goede Herderkerk aan de Koninginnelaan. Het sluitstuk van deze viering was een koffiemaaltijd voor het grote gezelschap, gespreid over de be nedenzaal van de kerk, de tehuizen Scheldeoord, Bachten Dieke en De Blide. Deze geste werd door het bejaarde gezelschap hogelijk op prijs gesteld, evenals de aanwezig heid van burgemeester en mevrouw Aschoff. De Jeugdnatuurwacht had de tafels feestelijk versierd met kerst stukjes. De burgemeester opende het feest na een gezamenlijk gezongen „Komt allen tezamen". Hij sprak zijn vreugde uit over deze vorm van kerstviering. „Het is goed, dat op deze manier alle richtingen en stromingen bij elkaar zijn geroe pen om te zingen en kerstfeest te vieren". De burgemeester dankte allen die het initiatief hiervoor had den genomen. De grote belangstelling waarin de hedendaagse jeugd centraal staat, noemde de burgemeester goed, „maar we mogen niet ver geten dat er ook nog ouderen zijn". De burgemeester hoopte dat deze manier van kerstfeestvieren niet de laatste maal zal zijn, maar zal uit groeien tot een traditie. „Moge dit voor u allen het begin van goede feestdagen zijn. Ouderen leven vaak in het verleden, maar ik hoop dat deze tijd eraan zal meewerken dat u zich in dit Terncuzen zo ge lukkig mogelijk zult voelen en in de komende tijd prettig en goed zult kunnen leven in onze stad", aldus de burgemeester. Wika R. Wasterval, directeur van het vormingscentrum „Hede- nesse te Cadzand, bracht oo pak kende wijze het kerstevangelie. H'j vertelde dit in „ik"-vorm als amb tenaar van de burgerlijke stand te Bethlehem die zich na afloop van zijn dagtaak beklaagt over de drukke dag, waardoor hij niet in slaap kan komen. De ambtenaar gaat naar buiten in de nacht, waar hij een eenvoudige herdersjongen ontmoet die hem de geboorte ver haalt van de verlosser. Tenslotte nadat de ambtenaar het verhaal heeft doorverteld aan anderen die hij in deze wonderlijke nacht ont moet, begeeft hij zich naar de stal en wordt dan zelf geconfronteerd met de bevrijder en redder van Israël. De geschiedenis werd in ge deelten door de heer Wasterval voorgedragen, daartussen afgewis seld met samenzang en beurtzang met het bejaardenkoor, welks op treden een verrassend effect had. Voorts was er solozang van de sopraan mevrouw M. Riemens—de Fouw, afgewisseld door een zus- terkoor uit Bachten Dieke en De Na de kerstviering in de „Goe de Herderkerk" verenigden de bejaarden zich aan een goed verzorgde koffiemaaltijd. De foto toont een overzicht van de tafels in de benedenzaal van de kerk. Blide en als een der hoogtepunten declamatie door mevrouw R. M. SanderseJacobs uit Axel, die eveneens het kerstverhaal voor haar rekening nam. Voor een goe de muzikale begeleiding zorgde de heer D. van Es op net orgel van de Goede Herderkerk. Wika Wasterval richtte zich in een eenvoudig sluitingswoord tot de eenzamen: „Wanneer u zich eenzaam voelt, zoek dan een mede mens die even eenzaam is als u. Ga naar hem of haar toe en hef zo uw beider eenzaamheid op". Aan de chr. kweekschool te Middelburg slaagden voor het diploma christelijk onderwijs mej. Coby van Minnen te Ter- neuzen en de heren P. J. Diele- man te Hoek en H. Cappon te Cadzand. Bij beschikking van de staats secretaris van onderwijs is met ingang van 1 januari 1967 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer drs. A. Haas als onderdirecteur en leraar aan de afdelingen rijks h.b.s., m.m.s. en en h.a.v.o. van het Petrus Hon- diuslyceum te Terneuzen. Voor het tijdvak van 1 januari tot 18 juli 1967 is in tijdelijke dienst benoemd tot leraar aan de afdelingen rijks h.b.s.; m.m.s. en hja.v.o. van het lyceum te Ter neuzen de heer C. L. Hofman. Evenals vorig jaar hebben zo wel het gemeentebestuur als de middenstanders van nieuw-Ter- neuzen en ook vele particulieren zich beijverd een passende kerst versiering aan te brengen in de vorm van verlichte kerstbomen. Hiermee zijn uiteraard grote geldbedragen gemoeid. Het is daarom te betreuren dat de jeugd er nog in erger mate dan vorig jaar behagen in schept de lampjes uit de kerstbomen te verwijderen en te vernielen. Alles bij elkaar zijn reeds meer dan 100 lampjes verdwenen. Men heeft ons verzocht een beroep te doen op ouders en op allen die enig gezag over de jeugd kunnen uitoefenen om eraan mee te wer ken een eind te maken aan deze doelloze vernielzucht. Maandagavond kwam de afde ling Axel van de bond van plat telandsvrouwen in „Het Cen trum" bijeen voor de traditionele kerstviering. In een sfeervol versierde zaal hield de presidente, mevr. C. van Dijke-van Dijk, de openingstoe spraak. Voor het grootste deel werd deze kerstwijding verzorgd door mej. D. de Buck, directrice van de landbouwhuishoudschool, met haar leerlingen. Er was o.m. zang en declamatie. Een koortje van de aanwezige dames zong enkele kerstliederen, hierbij op de piano begeleid door de heer J. Cordu- wener uit Axel. Na de pauze las mevr. Van Dijke het kerstverhaal. Aan het slot dankte de presidente de da mes voor deze goed verzorgde en druk bezochte kerstbijeenkomst. Dinsdag organiseerden de da mes van de chr. bond van platte- landwrouww «en kerjtmiddag. Er waren veel dames aanwezig in de gezellig versierde zaal in de Kerkdreef. Na enkele huishoudelijke za ken werd de kerstliturgie ge bracht. Deze werd door een aan tal dames gelezen en gedecla meerd, afgewisseld met samen zang van bekende kerstliederen. Na de pauze sprak ds. H. J. Begeer uit Hoofdplaat over het onderwerp: „Op zoek naar de Koning." De volgende vergadering zal worden gehouden op 12 januari in „De Poort" te Zaamslag. Mej. Scheele van de stichting „Voor lichting ten plattelande" zal dan een lezing verzorgen over: „Was sen, wasbehandeling en wasmid delen." De plaatselijke afdeling van 't Wit-Gele Kruis vierde zijn 25-jarig bestaan. Na enige inleidende woorden van voorzitter A. Goos- sens volgden vele felicitaties, o.a. van oud-burgemeester J. M. A. C. van Dongen, de provinciale voor zitter; van burgemeester M. G. M. van Berckel namens het ge meentebestuur e.a. Tevens was zuster Emiliënne 25 jaar wijk verpleegster. Het grootste ge deelte van die tijd is zij werk zaam geweest in Aardenburg, Sluis en Eede. De gemeenteraad van Burgh Haamstede voelt weinig voor gedeeltelijke heropenstelling van het vliegveld Haamstede ten be hoeve van de sportvliegerij. Dit is tot uiting gekomn in een dins dag gehouden raadsvergadering. De meeste raadsleden vreesden rustverstoring en geluidshinder. Een besluit was overigens toch moeilijk te nemen, omdat over de kosten nog niets bekend was, zo min als over de bestemming van de 36 ha vliegveld, indien de raad zou besluiten tot afwij zing. B. en W. hebben daarom besloten in de loop van 1967 te rug te komen met een meer vol ledig voorstel. Bij besluit van de staatssecre taris van onderwijs is wederom in tijdelijke dienst benoemd tot leraar aan de rijks h.b.s. en de m.m.s. van het Koningin Wilhel- minalyceum te Oostburg de heer J. C. Kapel. Deze benoeming geldt voor het tijdvak van 1 januari tot 15 augustus 1967. A.s. vrijdagmorgen vindt te Oostburg de jaarvergadering plaats van het waterschap: „Het Vrije van Sluis" in hotel „De Een hoorn". In een toelichting op de begro- ting wordt meegedeeld, dat er geen verandering is gekomen in de financiën. Als uitgangspunt is genomen, dat het bereikte verzorgingspeil moet worden gehandhaafd en waar mogelijk moet worden uit gebreid. Zo zijn er ramingen op genomen voor voortzetting van de werken in verband met het aanleggen van nieuwe hoofden te Cadzand en voor een verdere uit voering van 't waterbeheersings- plan. Belangrijke bedragen zijn uitgetrokken voor de wegenver betering. Een en ander kon wor den bereikt zonder verhoging van het dijkgeschot voor ongebouw de eigendommen. Voor onderhoud aan de zeewe ringen kan 5000 meer worden geraamd in verband met onder houdswerken aan de duinpaden in Cadzand. Voor kapitaalswer- ken zijn o.m. de volgende bedra gen uitgetrokken: hoofden Cad zand 150.000; vernieuwing der glooiing Elisabethpolder 100.000 gulden; uitvoering waterbeheer- singsplan 420.000; aankoop gron den ter verbetering waterleiding 50.000; tertiaire weg Breskens- Nummer Een 27.000; weg Sluis- Heille f 87.500; weg Waterland kerkje-Sint Kruis 50.000 en bij drage aan de gewone dienst voor het wegenplan 125.000. Voorge steld worde het dijkgeschot voor ongebouwde eigendommen vast te stellen op ƒ82 per ha en dat voor gebouwde eigendommen te vermeerderen met 27,3 Er wordt verder opgemerkt dat niet valt te ontkomen aan een verhoging van het dijkgeschot in de toekomst. Hoewel de wet Uit kering Wegen inmiddels tot stand is gekomen, valt niet te zeggen weike bijdragen op grond van deze wet zullen worden ontvan gen. De bij dragewet Deltawerken moet nog door het parlement worden behandeld. Voor lerares in de modevak ken slaagde met lof mevr. S. Leenhoute—Faas uit Sluis. (ADVERTENTIE) De voorzitter van de algemene vergadering van de V.N., Abdoel Pazjwak, heeft dinsdag bij de slui ting van de 21ste zitting op alle partijen die rechtstreeks bij het conflict betrokken zijn, een beroep gedaan dat zij ter gelegenheid van het bestand bij de jaarwisseling uiting geven aan hun wens om on voorwaardelijk naar een vreedzame oplossing te streven en de nodige contacten te leggen voor onder handelingen. De voorzitter sprak de hoop uit dat het tijdelijk bestand zolang wordt verlengd, dat vredes overleg op gang kan worden ge bracht. Hij bracht hulde aan het streven van secretaris-generaal Oe Thant op dit gebied. West-Duitsland en Frankrijk hebben woensdag door middel van een officiële briefwisseling de nieuwe status van de Franse troepen in de bondsrepubliek bekrachtigd. De 60.000 Franse militairen blijven er zolang de bondsrege ring dat wenst. Een nieuwe rege ling werd noodzakelijk toen Frankrijk de militaire integra tie in NAVO-verband vaarwel zei. Het water van de Maas blijft zeer wisselvallig in de huidige hoogwaterperiode. Na een lichte daling van het waterpeil gedu rende de laatste dagen is van dinsdagochtend 08.00 uur tot dinsdagavond 22.00 uur het wa ter op de Maas beneden de stuw van Borgharen weer met 62 cm gestegen. Dat betekent, dat de stuw van Borgharen, die bij een lagere wa terstand maandag als eerste van de zeven gestreken Maasstuwen weer werd ingezet, dinsdag avond opnieuw moest worden ge streken. De stand te Borgharen bedroeg dinsdag om 22 uur 43.80 m bo ven n.ap. Inmiddels heeft het hoge water ook enkele schepen op het droge gezet. In Limburg liepen drie schepen uit de Maas over de dijk een weiland in. Een schip is te Beegden intussen weer vlot getrokken, doch te Asselt twee km beneden Roermond, ligt het 698 ton metende motorschip Joh- ny uit Breda droog in een wei land en in Broekhuizenvorst ligt de 500 ton metende Sancta Maria vast in een weiland. Het ministerie van financiën deelt mede, dat op het door een lid van de vereniging voor de ef fectenhandel te Amsterdam, van de vereniging van' effectenhan delaren te Rotterdam en van de bond voor de geld- en effecten handel in de provincie te 's-Gra- venhage op de zeven pet lening 1966 II ten laste van de staat der Nederlanden ingeschreven be drag vijftig pet wordt toegewe zen, indien het door het lid in geschreven bedrag de ƒ250.000 niet overtreft. Op door leden ingeschreven be dragen, welke de ƒ250.000 over treffen, wordt per lid toegewe zen 125.000 plus 0,0027 pet van het bedrag, waarmee het bedrag van de inschrijving van hèt lid de 250.000 overtreft. Zoals bekend, is de lening groot ƒ250 min. Koers van uit gifte is honderd procent. Stor ting is maandag 16 januari 1967. 227 APPELSOORTEN AAN EEN BOOM Volgens „Unesco Nieuws" zijn kwekers van een experimente tuin in het Donetsgebied van de Oekraïne er in geslaagd een boom te kweken, die 227 verschil lende appelsoorten draagt. In juni is men met het oogsten be gonnen. De 22-jarige Siciliaanse Mattea Ciavarolo is dinsdag in Salemi, 45 km van Trapani op Sicilië, ontvoerd door haar ex-verloofde de 28-jarige Andrea Virtuoso. Zij werd door twee mannen in een auto gesleurd en weggevoerd. Drie dagen geleden werd in Tra pani Filippo Melodia tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld om dat hij een meisje had ontvoerd en misbruikt dat hem niet wilde trouwen. GOEDKOPE RADIO Een Pakistaanse technicus heeft zo meldt „Unesco-niueuws" een radio-ontvanger ontwik keld, die kan werken op de hitte van een kaarsvlam en die kan worden vervaardigd voor minder dan zeven gulden. De uitvinder is Miam Hosood Amwar, hoofd van de afdeling electronica van het centrum voor atoomenergie in Lahore. Het vereenvoudigde circuit vergt slechts een transistor, een variabele condensator van 0,1 mi crofarad en een spoel. De ont vanger kan met de energie van slechts een halve volt werken. Deze wordt geleverd door een warmtezuil gemaakt van koper draad, „thermocouple"-draad, 't koperen voetje van een oude gloeilamp en wat asbestovence- ment. De warmtezuil kan worden geplaatst boven elke warmte bron, zoals bijvoorbeeld een kaars. De zwakke electrische stroom, die aldus wordt opge wekt, is voldoende om de ont vanger te laten werken. Ook kan de radio werken op zonnecellen, of zelfs op oude batterijen, die men in water legt. (ADVERTENTIE) Sfeervolte dagen... sfeervolle dranken hij maakt u wijnwijs (zijnVAKiswijnkunde) De gemeenteraad van Breskens heeft besloten de rente en aflos sing van de door de heer H. Ver meulen op te nemen geldlening groot 148.000 te garanderen. De h?er Vermeulen is de laatste visser van de Breskense vloot die een nieuw schip in aanbouw heeft. Hiermede zal de Breskense vis sersvloot geheel vernieuwd zijn. Aan de bewoners van de Bloe- menwijk wordt een saneringsver goeding betaald bij het betrekken van een definitieve wonnig. Een commissie ter verwezen lijking van een ijsbaan op het Oranjeplein heeft het plan opgevat om door zelfwerkzaamheid en vrij willige medewerking van plaatse lijke aannemers een gedeelte van het Oranjeplein voor een ijsbaan beschikbaar te stellen. Toch blijft voor het aanbrengen van een asfalt- verharding en twee kolken met rio lering nog een bedrag van 10.000 (ADVERTENTIE) VLEES 'Smakelijk eten' tip no.9 var» chef-kok HENRI EKSTEtN: Doe rookworst in ruim koud water zonder zout, dat u tegen-de-kook aanbrengt. Direct daarna de vlam omlaag om de worst 10 a 12 minu ten te laten wellen. Dus niet koken! En niet prikkenl Dan blijft't huidje heel en al 't vleessap erin. Rook worst is puur vlees dus rijk aan eiwitten, vitaminen, mineralen bouwstoffen voor blakende ge zondheid I Publikatie van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Visesconeerven nodig. De raad besloot tot een kre diet voor dit doel. Bij de algemene beschouwingen stelde de heer Vergouwe voor om te protesteren tegen de tariefsver hogingen voor de veerdiensten. Ook meende hij dat de kabinetscrisis remmend werkt op herindelings plannen. Pessimistisch was hij over de woningvoorziening in Breskens. Het bouwtempo van de ratiowonin- gen valt tegen. Ontstemd was hij over het subsidiebeleid voor de recreatieve sector. Alles gaat rich ting Veersemeer. Het verdwijnen van de sportvel den door het uitbreiden van de veerhaven was voor de heren Cam- bier, Vergouwe en Van Schaick aanleiding tot het maken van kri tische opmerkingen. De heren Van Schaick en Cambier drongen aan op de aanleg van een sportpark. Burgemeester Eekhout meende dat een dergelijke aktiviteit uit de bevolking diende te komen. Ook de gemeentelijke vismijn werd in de beschouwingen opgenomen. Een efficiëncyrapport is in studie en zal binnen niet al te lange tijd het gemeentebestuur bereiken. De heer Cambier kon zich echter niet ver enigen met de wijziging van de be- bestuursvorm voor dit bedrijf. De begroting werd hierna goed gekeurd met een post onvoorzien van 11.338 en aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst 2.215.465. De kapitaalsdienst geeft aan inkomsten 7.708.852 en uitgaven f 7.260.834, derhalve een batig saldo van 448.018. 45 „De gravin ontvoerd?" her haalde Aram verbaasd. „Hoe weet ge dat? Hebt ge haar ge zien? Vertel op?" Nog hijgend van het harde lopen vertelde Presto van de ontmoeting, die Bliondello an hij in het bo* had den gehad, „Ik kroop achter de koets em en gluurde door de gordijntjes naar bannen," stamelde de knaap opgewonden, „en da»r op de ach terbank lag de gravin! Zij was bewusteloos en haar handen wa nen aan elkaar geketend!" „Zij was bewusteloos en haar handen waren aan elkaar geke tend!" herhaalde Aram en ver bleekte. „Natuurlijk 't werk van Tybalt!" mompelde hij somber. Presto knikte. „Ja, en die andere, die rentmeester was er ook bij! Maar wij konden niets doen. De koeteier sloeg met zijn zweep naar Bliondello en ineens schoot de koets vooruit! Binnen enkele minuten waren zij uit het gezicht verdwenen!" Tijdens het verhaal van de schildknaap was Aram haastig naar de vertrekken van de gra vin gelopen. Presto kon hem am per bijhouden. „Misschien kunnen we een spoor vinden of een aanwijzing, waarheen de schurken haar brengen,' mompelde de jonge krijger. Met een ruk schoof hij de voorhang naar Jolande's kamer terzijde en op hetzelfde ogenblik zag hij de zwaarge wonde krijger liggen. De soldaat, die met hen was meegelopen, snelde op zijn makker toe en trachtte hem op te tillen. „Heer Tybalt... de gravin... zij hebben... haar... ontvoerd..," stamelde de man. Zonder hoofdelijke stemming is de tweede kamer'gisteren akkoord gegaan met de begroting 1967 van het departement van onderwijs e» wetenschappen. De kamer verenigde zich met de inhoud van de motie-Vermooten (arb.), waarin minister Diepenhorst wordt gevraagd voor het studie jaar 1967-'68 een overgangsrege ling voor de toekenning van rijks- studietoelagen vast te stellen. Hier bij dient te worden verbeterd de huidige regeling van de zgn. lbo- schalen (levensonderhoudbedrag der ouders) met name voor de mid dengroepen. Deze motie werd aangenomen met 68 tegen 52 stemmen. Voor aanvaarding spraken zich uit de fracties van de p.v.d.a., v.v.d.. c.h.u., c.p.n, p.s.p., s.g.p. en boeren partij en er tegen stemden de frac ties van de k.v.p., ar.p., g.pv. en de heer Voogd (onafh.). Gestemd werd ook over het amendement-Witteveen (v.v.d.), waarin wordt voorgesteld om het voor het nieuwe gebouw van het Institute of Social Studies in Den Haag op de begroting uitgetrokken bedrag van 2.500.00c te schrap pen. Dit amendement werd verwor pen. De fracties van de c h u.. v.v.d., s.g.p., g.p.v., b p. en de heer Voogd spraken zich uit voc- aan vaarding van het amendement. Bij de behandeling van de be groting had minister Diepenhorst ernstige bezwaren gemaakt tegen aanvaarding van zowel motie als amendement. ■RnPi JJWB.JUUU'MÜ 'i Noordstraat Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3