Stichting van de Arbeid kon niet tot beslissingen komen Kiesinger zette de Hallstein-leer op zij Prestige van de Ver. Naties staat op het spel Breuk tussen werkgeversbonden GROEIENDE CONTACTEN MET HET OOSTEN RenniesfSI Ga nooit de mist in RH0DESIE REKENT OP STEUN VAN ZUID-AFRIKA RUSSISCH RUIMTESCHIP OP WEG NAAR DE MAAN ftyerboren liefde Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 22 dec. 1968. „Verrassing Loonronde „Broederlijk" Engelse jongens kwamen Russische lanceerbasis op het spoor Eis tot schadevergoeding van 5 miljoen dollar Basis weg Gratis kerstkrans met Kerstmis! OP DE MARKT IS UW GULOEN EEN DAALDER WAARD! Na München. De Gaulle Beleefdheïds- applaus Laatste stoomtrein in Belgie Stakingen in Italië De begroting van de V.N. Rijdt veilig met melk j Glaasje op, laat je rijden' nu ook hij de zuiderburen Pest in India DUITSE SCHADEVERGOEDING Kraakt het? De toekomst Na afloop van de gisteren ge houden vergadering van het be stuur van de stichting van de ar beid is gebleken dat dit privaat rechtelijke lichaam collectieve ar beidsovereenkomsten, op grond van het loonbeleid in 1967 te voe ren, niet kan toetsen. Nadat het N.V.V. vorige week reeds had meegedeeld dat het op grond van de beslissing van het kabinet zijn medewerking aan het toetsen in de stichting van de ar beid niet zou verlenen, heeft het centraal sociaal werkgeversverbond in de vergadering van het stich tingsbestuur meegedeeld dat daar door voor dit verbond de werking van het stichtingsbestuur ontbrak. Het werkgeversverbond ver klaarde dat het niet bereid was medewerking te verlenen aan het toetsen van collectieve arbeids overeenkomsten in het kader van de stichting van de arbeid. Het deelde mee wel bereid te zijn aan de adviserende werkzaamheden over collectieve arbeidsovereen komsten in het kader vap de stichting te blijven deelnemen. Op grond van deze houding bleek dat in de bestuursvergadering van de stichting een voor het nemen van beslissingen voldoende aantal stemmen ontbrak. In de vergadering is naar buiten getreden het verschil in beoordeling door het centraal sociaal werk geversverbond enerzijds en de beide confessionele werkgevers verbonden anderzijds. Dit feit was na afloop der vergadering voor de twee voorzitters der laatstgenoem de organisaties, de heren Van Bo ven en Wemmers, aanleiding te spreken over „grote verrassing" en „grote teleurstelling". De gebeurtenissen van woensdag middag, waardoor voor het eerst verschil van opvatting tussen werk geversverbonden in de stichting aan de dag is getreden sedert dit privaatrechtelijke samenwerkings- en overlegorgaan van werkgevers en van werknemers in 1945 werd gesticht, zullen tot gevolg hebben dat aan het kabinet wordt meege deeld dat de stichting op loonge- bied niet zal kunnen werken. Het resultaat zal zijn dat de minister van sociale zaken aan het college van rijksbemiddelaars op draagt de collectieve arbeidsover eenkomsten te toetsen. In de prak tijk zou deze gang van zaken be tekenen dat er een loonronde ont staat. De drie werkgeversvoorzitters, de heren Bosma, Van Boven en Een groep leerlingen van een gymnasium in Kettering (Enge land) heeft een Russische lan ceerbasis gelokaliseerd met een radio-installatie die zij van hun leraar hadden geleend. De jon gens, die sedert 1959 naar de sig nalen van Russische satellieten luisterden, ontdekten dit jaar veranderingen in de banen van de ruimtevoertuigen waaruit bleek dat zij niet konden zijn ge lanceerd van de bekende bases in het zuiden van de republiek Kazakstan. De jongelui voedden een computer met hun gegevens, welke installatie vaststelde dat de lanceerbasis zich ergens bij de poolcirkel in het gebied van Ar changel moet bevinden. De „Daily Mirror' schrijft dat Amerikaanse deskundigen, die op de ontdekking van de scho lieren waren geattendeerd, gelo ven dat het een ontwikkelings centrum voor Russische anti-bal listische raketten zou kunnen zijn. Commentaar van de leraar: „Niemand zag de betekenis van de nieuwe lanceringen tot we de gegevens in een computer stop ten." Mevrouw Wendy Hulbert, we duwe van een persfotograaf die omkwam toen een boeing 707 in maart tegen de Foedji Jama in Japan vloog, heeft een eis tot schadevergoeding van vijf mil joen dollar ingediend wegens on achtzaamheid. De eis is ingediend tegen de Boeing-fabrieken, de BOAC (van welke maatschappij het toestel was), de Cunard- scheepvaartmij. de mij. BOAC- Cunard, Rolls Royce (die de mo toren van de Boeing leverde), Pan American Airways en nog een honderdtal niet met name ge noemde maatschappijen of perso nen die zij voor de dood van haar man aansprakelijk acht. De persfotograaf was voor bla den in Amerika op weg naar Vietnam. Wemmers, kwamen weliswaar ge zamenlijk ter persconferentie en ze namen ook broederlijk naast elkaar plaats, maar de breuk aan werk geverskant was spoedig daarna niet meer te maskeren. Ir. J. Bosma, voorzitter van het centraal sociaal werkgeversver bond, begon met de mededeling dat het feit dat er verschil van mening was tussen de vakcentra les over de toetsing van c.a.o.'s door de stichting, bij de aanvang van de vergadering bekend was. Maar er is nu bepaald verschil van mening tussen de werkgeversbon den in de stichting. De heer Bosma zei geen verslag te geven van het gesprokene in de stichting in zijn hoedanigheid van werkgeversvoorzitter, maar in zijn kwaliteit van voorzitter van het C.S.W.V. het standpunt van dat verbond toe te lichten. Hij herinnerde er aan dat na de vergadering tussen een delegatie van het kabinet en het bestuur van de stichting van de arbeid te Voor burg, waarin het kabinet zijn be slissingen op loopgebied voor 1967 heeft medegedeeld, het C.S.W.V. die beslissing heeft aanvaard. De heer Bosma bracht voorts in herinnering, dat toen van de kant van zijn verbond ook is medege deeld dat men bereid was zijn medewerking aan de uitvoering van dat loonbeleid t.e geven. Toen bleek dat het N.V.V. een duidelijk afwijkend standpunt had, ontstond een andere situatie. Dat heeft er toe geleid dat het C.S.W.V. concludeerde zijn mede werking aan de goedkeuring van collectieve arbeidscontracten In de stichting niet kon verlenen. De hoofdoverweging voor deze conclusie vindt zijn grond in de aard van de stichting. Deze stich ting is ontstaan uit vrijwillige sa menwerking van werkgevers en werknemers. Als over een belangrijke zaak als de toetsing van collectieve arbeids overeenkomsten de medewerking van een belangrijke groepering blijkt niet te kunnen worden ver kregen, dan is in het geheel van de stichting de basis voor werk zaamheden op dit gebied ontvallen. (ADVERTENTIE) Het is een prettige en verheu gende gedachte, dat dit jaar iedereen van een bizonder kerst- voordeeltje kan profiteren. Het heeft niets te maken met een prils vraag, maar wel met een "prjjzenvraag", als we het zo eens mogen zeggen. De huisvrouw die namelijk zo verstandig ts haar Kerstinkopen op de markt te doen, merkt dat zij daarbU zoveel geld spaart, dat er makkelijk een extra kerst-trak tatie af kan. Op zo'n manier geeft zij baar gezin iets cadeau door... minder geld uit te geven. Kopen op de markt - altijd een ge zellige bezigheid - is tegen Kerst mis nog gezelliger. Marktkoop man en straathandelaar bieden keus uit honderden artikelen, waarvan de kwaliteiten als van ouds zo hoog mogelijk en de prijzen zo laag mogelijk zijn. Men hoeft daar geen boom over op te zetten: de praktijk bewijst steeds weer, dat kopen op de markt het voordeligst is en blijft want Zonder het met zoveel woor den te zeggen heeft kanselier Kiesinger de Hallstein-leer uit geluid. Dat bedenksel van Ade nauer hield in dat Bonn geen relaties wenste te onderhouden met landen, die consuls of ge zanten stuurden naar Oost-Duits- Iand, met de Sowjet-Unie als enige uitzondering. De hoop was dat zo de D.D.R. zou worden ge ïsoleerd en dat onder pressie dan wel aan de hereniging kon worden gewerkt. Nu is al lang duidelijk dat dit een doodlopend pad was: De D.D.R. is een realiteit en de wereld verandert er niet door, als men de ogen sluit om die werkelijkheid niet te zien. Hoe wel Schroder wel eens voorzich tig heeft gepoogd de leer wat soepeler toe te passen, is daar weinig van terechtgekomen, voor al doordat in de C.D.U. rechtse kringen zich hadden vastgebe ten in dat steriele doctrine. Zijn opvolger Brandt heeft vaak genoeg nuchter geconsta teerd dat slechts in een goede sfeer wellicht iets voor hereni ging der Duitslanden kan wor den gedaan en die goede sfeer kan alleen door contacten groeien. Het was dus niet meer dan logisch dat de Duitse rege ringsverklaring enige toespeling moest bevatten op beter contact met het oosten. In die zin was ook de opmer king bedoeld dat Bonn het be ruchte pact van München, waar mee in 1938 Tsjecho-Slowakije werd verminkt, niet meer als geldig beschouwt. Op dat door Hitier zelf al als vodje papier geschonden verdrag baseerden nog tal van Sudeten-Duitsers en bijvoorbeeld ook minister Seebohm toen hij nog minister was zekere rechten op terug keer. Maar er is meer. Polens nieu we westgrens langs Oder en Neisse is evenzeer een realiteit als het bestaan van de D.D.R. Relaties tussen Polen en Bonn kunnen slechts stoelen op die erkenning, maar daaraan is men in de bondsrepubliek nog niet toe. Men kan natuurlijk stellen, dat dit allemaal moet wachten op een vredesverdrag, maar de kansen op het sluiten daarvan werden niet bevorderd door of ficiële kaarten uit te geven, waarop stukken Polen staan aan geven als Duits gebied „unter fremder Verwaltung" (onder vreemd beheer). Maar het is althans een aan loop. En zeker is wat meer rea liteitsbesef in Bonn te bemer ken. Vandaar ook de toenade ring die tot Parijs wordt ge zocht. Brandt doet dat waarschijn lijk niet met al te veel liefde: de gaullistische groep ligt hem niet zo erg. Maar hij moet wel. Er is immers nog altijd zoiets als de kwestie van de Franse troepen op Duits gebied, die door het vertrek der Fransen uit de N.A.V.O. opeens helemaal geen status meer hebben. Van die zijde is weliswaar eerst heel hoog van de toren geblazen over politieke contracten, waarbij de N.A.V.Q. er zeker van moest zijn dat de Franse troepen feitelijke N.A.V.O.-eenheden zouden zijn als Duitsland zou worden aange vallen. Maar Parijs reageerde er doodeenvoudig niet op. En Bonn ziet de Fransen niet graag gaan. Franse aanwezigheid in Duits land is nog altijd een soort ga rantie, dat Parijs als een van de vroegere bezetters aan de kant van de Duitse bondsrepu bliek zal staan in eventuele con troverse met de Russen, in het bijzonder wat Berlijn betreft. Het enige wat Duitsland kan doen is een tweezijdig akkoord sluiten met Frankrijk, zoals De Gaulle al terstond zei. En om akkoorden te sluiten moet de wederzijdse verhouding wat beter worden dan ze ondanks het fameuze Frans-Duitse ver drag de laatste tijd was gewor den. Veel valt er nog niet te zeg gen van Duitslands nieuwe poli tieke lijn. Eerst moet men iets van de uitwerking zien. Van daar dat Kieslinger tot dusver in binnen- en buitenland niet meer kreeg dan een beleefd- heidsapplausje. Maar de voor Bonn nieuwe nuchtere trekjes in de regeringsverklaring geven goede hoop. (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direkt! ir&Ut! «^SÜ/ In Belgie heeft dinsdagmiddag de laatste stoomtrein van de Bel gische spoorwegen gereden en wel op het traject AthDenderleeuw. De eer van de laatste rit was weggelegd voor locomotief 29.013, die een staat van dienst van zeker een miljoen kilometer heeft. Deze loc maakte deel uit van een serie van 220 Canadese en 80 Ameri kaanse locomotieven, die in 1945 werden gekocht om het door de oorlog ontredderde treinverkeer in Belgie weer op gang te brengen. De eerste stoomtrein reed in Belgie op 5 mei 1835 van Brussel naar Mechelen. Vele Italianen zijn woensdag ochtend weer te laat op hun werk gekomen als gevolg van een sta king van de 170.000 werknemers bij de tram- en busmaatschappijen. De vakbonden hebben inmiddels meegedeeld dat de staking die twee dagen zou duren, tot de helft is verkort. De stakers eisen salaris verhogingen tot veertien procent, maar de maatschappijen zeggen hier niet op in te kunnen gaan in verband met geleden verliezen en met schulden. Het is de zevende staking van dit jaar bij het openbaar vervoer De bonden zijn tot verkorting van de duur overgegaan in verband met de kerstdrukte. Inmiddels hebben de werknemers bij de groente- en fruitveilingen aangekondigd vrijdag voor vieren twintig uur het werk neer te leg gen, tenzij eerder overeenstemming over een nieuwe c.a.o. wordt be reikt. De algemene vergadering der V.N. heeft dinsdag een begroting van 130.314.230 dollar (ongeveer 465.318.000 gulden) goedgekeurd, de grootste in de geschiedenis van de verenigde naties. De Sowjet-Unie en verscheidene andere communistische landen ont hielden zich van stemming, omdat naar hun mening sommige posten ten onrechte in de begroting waren i opgenomen, o.a. uitgaven voor de j V.N.-commissie voor de hereniging I en wederopbouw van Korea. (ADVERTENTIE) zonder een glas melk: het gezondste „pep-middel" voor scherpe ogen en een snel reaktievermogen. Verstandig, veilig, vurrnkkullttk. Mee eens ?Vraag gratis embleem aan hei N.Z.B., Postbus 4530, Rijswijk (Z-H), Een grote taxi-onderneming in de Belgische hoofdstad heeft op haar wagens een driehoekig bordje laten aanbrengen ter ondersteuning van de actie „Glaasje op, laat je rijden". Ook in dit verband wordt de Benelux-gedachte kennelijk uitgedragen. In het gebied van Tsjirgaon in India zijn acht mensen aan de pest gestorven. Een aantal artsen is naar het gebied gezonden en er zijn voorzorgsmaatregelen ge nomen om uitbreiding van deze gevreesde ziekte te voorkomen. Vier jaar geleden hadden de staten Andhra, Madras en Misore van de „zwarte dood" te lijden. West-Duitsland heeft zich be reid verklaard 3,5 miljoen mark te betalen aan de hoge commissa ris van de V. N. voor de vluchte lingen ter schadeloosstelling van buitenlandse slachtoffers van de nazi-vervolging. Het geld komt ten goede aan vluchtelingen die wegens hun nationaliteit door de nazi's zijn vervolgd en niet in aanmerking kwamen voor een uitkering uit het in 1960 gestichte fonds omdat zij op 1 oktober '53 geen vluchteling waren. Tot 30 september kan men zich voor een uitkering uit het nieuwe fonds aanmelden. Extra-last hoeven de Rhode- siërs niet te verwachten van de verplichte sancties die de Veilig heidsraad heeft afgekondigd, ook niet nu olie op de lijst is gezet na aandrang van de zwarte Afri kaanse landen. Voorlopig zal slechts weinig veranderen,*- want Zuid-Afrika heeft aangekondigd dat het op de oude voet doorgaet en dus olie blijft leveren. En het is de vraag DOOR JEAN NEAL 61) „Maar Malcolm toch," zei ze berispend. „Waar zijn je manie ren? Je weet toch wel dat je zo maar niet weg kan lopen zonder paps goedenacht te wensen en hein te danken voor het diner en zo? Jongenlief een dergelijk ver grijp tegen de etikette zou je je hele carrière kunnen kosten en dat zou vreselijk zijn. Wat zou je moeten beginnen zonder bossen en wouden en dergelijke dingen? Nee. knaapje, ik ben bang dat je niet zo gemakkelijk zult kunnen ontsnappen. Dat gebeurt m geen tweede keer," voegde ze er zachtjes aan toe. In zijn angst hoorde hij die laatste opmerking niet. „Je zult netjes weer gaan zit ten en me aangenaam bezig hou den totdat de andere gasten zich weer bij ons voegen. Paps laat hun denkelijk het hele huis zien en als hij aan zijn leeuwekoppen begint kan dat nog wel een paar uur aanlopen." Malcolm stond eerst op zijn ene been te aarzelen, toen op het andere en zocht daarbij in zijn verwarde gedachten naar een mogelijke uitweg, die hij echter nergens kon vindes. Myra lachte zachtjes. Arme Malcolm, dacht ze. Hij weet niet wat te doen en het ls toeh allemaal zijn éigen schuld dat het zo gelopen is. Ze keek hem weer aan en zei: „Was het niet gelukkig, Malcolm, dat ik niet wilde dat je me een ver lovingsring gaf toen?" „Waarom?" „Waarom? Omdat ik die dan natuurlijk aan je terug had moe ten geven. En het zou voor ons allebei en vooral voor mij naar geweest zijn om dezelfde ring aan hetzelfde meisje terug te moeten geven, vind je ook niet? En als je me een ring gegeven had, had ik die per post aan je terug moeten zenden, omdat je zo'n vreselijke haast had, weet je nog wel? Ik geloof niet dat je dat prettig gevonden zou hebben. Een ring per post, nee hoor, vre selijk onaangenaam." „Nee, dat zou ik niet prettig gevonden hebben," antwoordde hij. „Maar, je zit me daar eigen lijk te beschuldigen, weet je. Je doet het voorkomen alsof ik zon der enige reden je plotseling de rug toekeerde en je liet staan. Dat was niet het geval. Ik zou je eraan willen herinneren dat je het wei heel duidelijk maakte, buitengewoon en pijnlijk duidelijk dat..." Dat wèt, Malcolm?" „Wel...wel...," hij begon te stotteren „dat je... dat je... andere ppplannen had, natuur lijk." Ze antwoordde niet direct en zat hem op eigenaardige wijze aan te kijken, haar gezichtje, zo lief, zo mooi, naar hem opgehe ven. En die ogen van haar, die ogen die hij zo menige nacht in De Russen hebben woensdag 'n ruimtevoertuig gelanceerd in de richting van de maan. Met dit automatische station, „Loena-13" wil men een nadere wetenschappelijke studie maken van de maan en haar omgeving. Woensdagmiddag om 3 uur be vond de „Loena-13" zich op een afstand van 44.000 km van de aarde. Het ruimtevoertuig volgt een baan die maar weinig afwijkt het maanlicht had zien glanzen, die ogen spraken... zeiden iets... maakten hem iets duidelijk... en hij voelde zich gaan. Hij voelde zich week worden... Zijn weer standsvermogen begon hem blijk baar geheel in de steek te laten. „Misschien had ik andere plan nen," zei Myra. „Maar hoe dat ook zij, Malcolm, ik hen zo blij dat ik geen ring had die ik op de post moest doen. Ik zou het niet over mijn hart hebben kunnen krijgen... Zie je, jongen, zie je, ik ontdekte naderhand dat ik het erg moeilijk gevonden zou heb ben die ring van mijn vineer te nemen en hem in een envelop te doen en zo maar in de brieven bus te laten glijden. Jongen, dat zou ijselijk ellendig geweest zijn. Iets waar je het koud van krijgt als je er maar aan denkt." „Bedoel je, Myra... bedoel je..." begon Malcolm en bleef in zijn woorden steken. Hij voelde 't hopeloze van zijn geval aan. Hij was onderuit geschoten. Hij gleed met een vaart een ontzet tend hoge helling af en er was geen houden aan. Hij voelde zich gaan en er was niets tegen te be ginnen. „Bedoelen, Malcolm?" hoorde hij haar stem als door een mist. „Moet ik me nog duidelijker ma ken dan ik al geweest ben Moet ik je dan met zoveel woorden zeggen dat ik je liefheb, dat ik je ontzettend gemist heb en dat ik nog niet weet hoe ik dien maan den overleefd heb? Jongen toch, vergeet voor een enkele keertje dat werk niet het voornaamste of belangrijkste in het leven is. Denk er eens een enkel keertje aan dat de liefde juist datgene is wat een man de kracht en de lust geelt om te werken... Malcolm, jij dwaas, jij lieve dwaas, weet je dan nog niet dat ik dol op je van de berekende. Alles aan boord functioneerde normaal. Op 2 januari 1959 zijn de Rus sen begonnen met hun serie „maanschoten". De „Loena-9", die in januari van dit jaar werd gelanceerd, maakte een zachte landing op de maan. In juni maakte voor het eerst een Amerikaans ruimteschip, de „Surveyor-1" een zachte landing op het maanoppervlak. ben en dat ik zielsveel van je houd en dat ik meer dan vol doende van je houd om je overal heen te volgen?" „Myra!" riep hij uit, „Myra!" En na die uitroep was hij totaal verloren. Om hem heen vielen al zijn besluiten en princi pes kletterend op de vloer en er bleef niets van hem over dan een jongeman die datgene gevonden had wat hij allang had moeten vinden als hij niet zo doodsbang voor de liefde geweest was. En zelfs op dat ogenblik had hij geen woorden. Myra lag in zijn armen en hij verborg zijn ge zicht in haar haren en fluisterde Idiote, onverstaanbare klanken in haar oor. Het eigenaardige was dat Myra hem scheen te verstaan. Ze knikte maar en snikte een beet je en lachte door de tranen en snik ken heen en hield niet op totdat eindelijk hun lippen elkaar von den en hun kus een einde maakte aan alles wat tot het verleden be hoorde... Toen zij zich na een poosje uit zijn armen losmaakte straalde haar gezicht en haar ogen lach ten, nmg vochtig van haar tra nen, vreugdetranen... „Werkelijk, Malcolm," zei ze zacht, „jullie mannen, jullie zijn hopeloos. Wat een massa onnodig werk heb je me gegeven." Ze slaakte een zucht en kuste hem weer. „Dat bewijst dat ik ondanks al les gelijk had, liefste," zei Mal colm. „Als je niet zo hard ge werkt had zouden we nu niet zo hier staan." „Goed, al goed," lachte ze zacht. „Je mag je zin hebben. In ieder geval hebben we door mijn harde werken onze liefde weer gevonden." EINDE of Engeland actief zal worden om er voor te zorgen, dat ook Zuid- Afrika een blokkade krijgt. Lon den kan zich geen handelsoorlog permitteren met deze belangrijke klant en leverancier van een hele reeks produkten, waaronder goud. xeotl -v De Zuidafrikaanse regering stelt vast dat wie eeH~lijst op stelt van produkten die niet meer aan of uit Rhodesië mogen wor den gekocht, ook maar moet zor gen dat aan die sancties de hand wordt gehouden. De Ver. Naties zijn daartoe niet bij machte en daarom was het wellicht verstan diger geweest het olie-embargo achterwege te laten: het zal het aanzien van de V.N. alleen maar schaden wanneer haar verboden zonder effect blijven. Trouwens, de wereld heeft niet zulke beste ervaringen met blok kades en embargo's. Dat tegen Mussolini, toen hij Abessynië aanviel, heeft niets uitgehaald, terwijl toch in dat géval afslui ting van het Suez-kanaal effec tief was geweest. In het Rhode- sische geval is het doeltreffend maken van de sancties heel wat moeilijker. Niettemin komen uit Bulawavo en Salisbury ook berichten die van een krakende samenhang der blanke Rhodesiërs reppen. Burg graaf Malvern, een politicus met groot prestige, heeft onder zijn naam advertenties laten ver schijnen waarin op de bevolking een beroep wordt gedaan de re gering te pressen de overeen komst te aanvaarden, die de Brit ten op de kruiser „Tiger" als laatste kans aan Smith boden. Daarop schijnt veel bijval geko men te zijn, al is het in feite een motie van wantrouwen tegen het beleid van de regering. Smith zelf schijnt overtuigd te zijn dat alleen een „ja" verstan dig was geweest, hoe bitter hei ook voor Rhodesië geweest zou zijn. Tenslotte weet Smith dat de vrijwillige embargo's op Rhode- sische tabak en suiker het land wel niet op de knieën hebben ge bracht, maar hij weet ook dat van beide oogsten weinig is verkocht en dan nog tegen afbraakprijzen. De regering heeft de agrarische bedrijven schadevergoedingen betaald, maar dat is niet iets dat men kan volhouden. En om op eens de hele landbouw óm te gooien (op bijvoorbeeld sinaas appels die via Zuid-Afrika wor den verkocht zonder dat de her komst zichtbaar hoeft te zijn), dat is ook eenvoudiger gezegd dan gedaan. Natuurlijk is de Zuidafrikaan se onverschilligheid tegenover de sancties der Ver. Naties ple zierig. Maar de Rhodesiërs besef fen maar al te goed, dat ze niet te veel kunnen rekenen op Pre toria, dat eigen problemen genoeg heeft om die van zijn noordelijke buur er nog.bij te moeten nemen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2