Hei aandeel van Soekarno in de staatsgreep Algemene beschouwingen in de Eerste Kamer over de Rijksbegroting 1967 STUDENTEN LEGGEN „BEWIJZEN" OVER TWEE BRUGGEN IN NOORD-VIETNAM VERNIELD HET WEER Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Replieken „Oude orde" uitroeien Ontslag? Rekenschap Ex-hoofdredacteur van Antara gearresteerd De Neptune I in Europoort binnengebracht Overstromingen in Israël Paniek in Spaanse fabriek Onbestendig weer Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstaerfen DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 23e Jaargang No. 6844 „Tragisch" Loyale medewerking Werkgelegenheid Particulier initiatief Sociaal onrecht Minister Zijlstra antwoordt Directeur-Hoofdredacteur: 1 van de Sanéte Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct Losse nrs 12et Bij de replieken bleek de heer Vos niet gerust dat de regering niet het beoogde deel van een evenwichtige economie voorbij zal schieten. De regering dreigt weer eens achter de conjunctuur aan te lopen, zo zei hij. Van de noodzaak tot belastingverhoging was hü niet overtuigd. Ook be treurde hij dat de exploratie van de bodemschatten in de Noord zee door de overheid van de hand is gewezen. De heer Van Hiel was het hierin niet met hem eens. Hij vond dat de oliemaatschappijen het best kunnen beoordelen of exploratie uit economisch oog punt gewenst is. Op zijn beurt begreep hij niet hoe de heer Vos de gevaren van inflatie en defla tie tegenover elkaar had durven stellen, daarbij de laatste ge varen hoger schattend- De heer Kloos (p.v.d.a.) inter rumpeerde met de woorden „Hebt u het S.RR.-rapport over de inflatie wel gelezen?" De heer Vos kwam zijn frac tiegenoot te hulp en de heer Van Kiel werd na enkele felle op merkingen door de voorzitter tot de orde gemaand. Premier Zijlstra betoogde nog eens dat ook hij ernstig veront rust is over de zich ontwikke lende werkloosheid. „Wij heb ben thans met het specifieke probleem van een tekort op de betalingsbalans te doen", zo zei hij. „Wanneer daar een ernsti ger probleem hij dacht hier bij aan een internationale depressie overheen rolt, zul len wij passende maatregelen nemen, zo mogelijk in interna tionaal verband". Hij deed een dringend beroep op de kamer het pakket belastingmaatregelen in zijn geheel te aanvaarden. Wat de oliemaatschappijen be treft, „deze weten heel goed dat de regering op korte termijn geen omvangrijke exploratie kan aanvangen". „Ik heb dus geen troef uit handen gegeven", zei hij. „Anderzijds maak ik van niet-deelneming van de staat ook geen dogma". Honderden leden van de Indo nesische studentenbeweging hebben woensdag in Djakarta tegen Soekarno gedemonstreerd. Zij eisten dat Soekarno een ver klaring geeft over zijn optreden tijdens de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Vertegenwoordigers van de studenten deden een beroep op opperrechter Soerjadi en de openbare aanklager generaal- majoor Soegiharto een onderzoek in te stellen naar de rol van de president tijdens de staatsgreep. Rechter Soerjadi zei dat het hooggerechtshof niet gerechtigd is de president om verantwoor ding te vragen. De studenten zeiden bij hun bezoeken aan Soerjadi en Soegi harto bewijzen te hebben overge legd van Soekarno's daden vóór, tijdens en na de staatsgreep waaruit zijn aandeel bleek. Soegiharto zei dat de delega tie hem „de eerste harde feiten tot nog toe over de kwestie" had gegeven en dat hij ze zorgvuldig zou bestuderen. De Kami-leiders gelastten hun volgelingen voorts de „oude orde" uit te roeien. Studentenleider Napitoepoeloe zei tot 1000 stu denten die zich voor het „Kami"- hoofdkwartier hadden verzameld, dat de tijd is aangebroken „de oude orde uit te roeien en Soe karno te verpletteren." De Kami-leden toonden zich verstoord over de opmerkingen welke de president dinsdag tot nationalistische jongeren had ge maakt en waarin hij de „Kami" niet representatief voor het volk noemde. De studenten scheeuw- den „Soekarno gestapoe" (gesta- poe is een afkorting voor het communistische oproer) en zon gen: „Soekarno moet voot een militaire rechtbank terecht staan". De wegen naar het presiden tiële paleis waren gisteren afge zet door tanks en militairen met machinegeweren. Het kwam ech ter niet tot een handgemeen. Generaal Soeharto hield een spoedbijeenkomst met zijn mili taire leiders over de politieke toestand. Vice-luchtmaarschalk Roesmin Noerjadin zei later dat de militaire leiders een gezamen lijke verklaring zullen uitgeven waarin zij hun standpunt uiteen zetten. Minister van buitenlandse za ken Malik zei dat hij het presi dium heeft voorgesteld een spoedvergadering van het voor lopige volkscongres te beleggen om de eisen voor Soekarno's ont slag en zijn berechting te bespre ken. Amerikaanse viegtuigen hebben dinsdag 40 km van de Chinese grens een spoorbrug gebombar deerd. De brug ligt bij Lang Boen op 215 kin ten noordwesten van Hanoi. Ook werd een spoor wegemplacement bij Trai Noet, 178 km ten noordwesten van Ha- nol aangevallen. Twee bruggen ten zuiden van de havenstad Vinh werden ver nield. Vliegtuigen bij deze plaats zagen een sam-raket, die op hen was afgevuurd, neervallen en ontploffen temidden van een vis sersvloot ongeveer 5 km huiten de kust. Een tweede sam-raket viel op het strand ten noorden van Vinh neer. Het persbureau „Nieuw Chi na" heeft felle kritiek op het beroep op Oe Thant geoefend. „De Verenigde Staten hebben de strijd in Vietnam verhevigd door herhaalde bombardementen op Hanoi en nu willen zij van Oe Thants diensten gebruik maken om door middel van de bombar dementen vredesonderhandelin gen af te dwingen", aldus het Chinese persbureau. Malik besprak daarna met ge- neraal-majoor Soegaharto bui tenlandse persberichten over liefdesbetrekkingen van de pre sident met vrouwen in het bui tenland. Indonesische vertegen woordigers in het buitenland zul len de berichten moeten verza melen. Soekarno heeft persberichten over aanranding van een 14-jarig meisje en een Mexicaanse vrouw tijdens buitenlandse reizen des tijds tegengesproken. Het kabinetspresidium zal spoe dig president Soekarno om in lichtingen verzoeken over zijn rol bij de mislukte staatsgreep, zo deelde minister Malik mee. De president was van plan naar het buitenland te gaan maar de da tum van zijn vertrek was nog niet vastgesteld. Een gedeelte van Soekarno's tgenstanders wil niet dat de pre sident het land verlaat, voordat hij rekenschap heeft afgelegd, maar anderen zien hem liever zo gauw mogelijk vertrekken. Het actiefront Kami is van oor deel dat Soekarno het land niet zou mogen verlaten, nu „de aan dacht van de gehele natie op zijn rol bij de mislukte staats greep is gericht". Een ander actiefront, dat van de arbeiders, „Kabi" geheten, heeft ook rekening en verant woording door Soekarno geëist zoals het volkscongres al een half jaar geleden deed. Kabi wil dat generaal Soeharto een onderzoek naar het optreden van Soekarno gelast en dat het volkscongres in speciale zitting wordt, bijeenge roepen, aldus deelde een leider van dit front mee. Kabi wil ook nieuwe betogingen tegen de pre sident houden. Het blad van het Indonesische leger Berita Joedha meldt dat de voormalige hoofdredacteur van het persbureau Antara, Soeroto, dinsdagavond is gearresteerd. Hij zou zich de afgelopen maan den schuldig hebben gemaakt aan communistische activiteit en bin nenkort voor de rechtbank moe ten verschijnen. Soeroto werd verscheidene maanden voor de mislukte staatsgreep tot hoofd redacteur van Antara benoemd. Hij is ook voorzitter geweest van de vereniging ter bevordering van de vriendschap tussen China en Indonesië. Prinses Margriet en Pieter bekijken de bruidsstoet Prinses Margriet en mr. pieter van Vollenhoven bleven even stilstaan bij 'n poppen-bruids stoet, vervaardigd door de laatste klas van een openbare kleuterschool tijdens de rond gang over de tentoonstelling kinderfeest" in het Stedelijk Museum. De Belgische sleper „Scaldis", de „Holland" van de rederij Doek- sen en de Britse sleepboot „Lady Alma" hebben woensdagmorgen het Franse booreiland „Neptune 1" na een dagenlange worsteling óp de Noordzee tegen het slechte weer <n Europoort bij Rotterdam afgeleverd. In Rotterdam zal het bcor.-üand worden onderzocht op schade die het tijdens de najaars stormen heeft opeelopen. Een week geleden gingen de Engelse en de Belgische slepers samen met de „Vikingbank" en de „Maasbank" van L. Smit met het booreiland van het Engelse Scarborough op weg naar Rot terdam waar de „Neptune" een controlebeurt zou ondergaan. Door het slechte weer op de Noordzee verliep de sleepreis al lerminst vlot. In de nacht van maandag op dinsdag sloeg het ge vaarte los van de sleepboottros- sen en dreef af naar de Neder landse kust. Alleen de „Scaldis" had toen nog verbinding met de „Neptune". Dinsdagmiddag ech ter slaagde men erin opnieuw vast te maken, 't Weer was gun stiger geworden, toen de slepers begonnen aan de laatste ruk naar Hoek van Holland. In Israël zijn talloze plaatsen geïsoleerd en wegen geblokkeerd door overstromingen als gevolg van zware regenval. De telefoon verbindingen tussen Tel Aviv en Jeruzalem zijn verbroken en twee militairen worden vermist, nadat hun auto door het woeden de water was meegesleurd. Dinsdag zijn in een kunst- mestfabriek in Villaverde, eer wijk van Madrid, 170 menses licht gewond of niet levensge vaarlijk vergiftigd door gasdam- pen. Tijdens het overpompen var stikstofprodukten uit een tank wagen brak een ventiel, waar- door de zware dampen de f abrieb in stroomden. De arbeiders wer den door paniek gegrepen, velen sprongen door de ruiten de straal op. Op de oceaan handhaaft zich ten zuidwesten van Ierland een krachtig en omvangrijk gebied van hoge luchtdruk. Het veroor zaakt boven de Britse eilanden, de Noordzee en onze omgeving in de hogere luchtlagen een krach tige noordwestelijke luchtstro ming. In deze stroming trekken depressies met hun bijbehorende storingen mee. Zij verlenen het weer in geheel west-Europa een onstandvastig karakter. Een overgangszone tussen zachte lucht boven de Britse eilanden en koudere lucht boven het vasteland dringt tijdelijk weer naar het oosten op waar door de temperaturen bij ons iets zullen stijgen. Een over Duitsland naar het zuidoosten trekkende depressie veroorzaakt evenwel veel bewol king met af en toe regen. Tevens zal de noordwestelijke wind weer tot krachtig, en aan de kust tot hard aanwakkeren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Af en toe regen Over het algemeen veel bewol king met nu en dan regen of mot regen. Matige tot vrij krachtige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen west en noordwest Iets zachter dan gisteren. DONDERDAG 22 DECFMBER v.m. n.m. Breskens 9.37 10.12 Terneuzen 10.13 10.-1S Hansweert 10.47 11.22 Walsoorden 10.50 11.31 VRIJDAG 23 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 10.33 11.06 Terneuzen 11,12 11.42 Hansweert 11.46 12.16 Walsoorden 11.55 12.25 ZON MAAN eg ondei op onder Dec. 22 8.46 16.31 13.37 2.46 23 8.47 16.31 13.50 3.Ö8 24 8.47 16-32 14.07 5.14 Advertentieprijs per mm 16 ct: mtrrtmum pei advertentie f2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, nf „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterliik tot n.m„ 2 uur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-n.ummei tot 10 uur voormiddag. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. L van de Sande te Terneuzen brek aan tijd als uit financieel oogpunt niet mogelijk; deelne men in de exploitatie alleen dan, wanneer dit als financieel hulp middel onontbeerlijk is. Dat de door oud-minister Den Uyl voor bereide maatregelen zullen wor den uitgevoerd, achtte hij niet uitgesloten. De zaak moet nog worden onderzocht. Spr. is niet van plan de oliemaatschappijen iets cadeau te geven. De heer Vos vroeg bij inter ruptie hoe de staat de situatie kan beoordelen wanneer zij er niet zelf in zit, dus niet zelf ex ploreert. De premier wilde dit bezwaar niet zien. Als voorbeeld gaf hij de belastingdienst, die toch ook heel goed weet wat er in de be drijven omgaat. Over de macht van de olieconcerns, waarvoor vooral de heer Van der Spek (p.s.p.) bezorgd was, maakte spr. zich geen zorgen. De premier wilde niet ingaan op de informatieperiode-Beel, waarvoor hij geen verantwoor delijkheid heeft. Wel deelde hij mee dat bij het streven van dr. Beel, de socialisten in een terug keer van het oude kabinet te betrekken, dezelfde twee belas- tingontwerpen die thans de kern van zijn eigen programma uit maken, een rol speelden. Sprekend over de betalingsba lans zei de premier nu als mi nister van financiën dat op grond van berekeningen van de Nederlandsche Bank en het cen traal planbureau een dekking van 85 procent van de lopende rekening van de betalingsbalans niet langer voldoende wordt ge acht. Zevenentachtig tot achtentach tig procent zou bij de huidige samenstelling van de betalings balans noodzakelijk zijn. „De monetaire inflatie is thans gro ter dan in 1957. Wanneer het program niet wordt aanfenomen, dan zal de rekening eind 1967 duidelijk worden gepresenteerd. Met de rijksfinanciën is het niet best gesteld. Het saldo van de Nederlandsche Bank zal eind dit jaar een laagterecord laten zien. De schatkist is leeg. Ondanks het feit dat er nu omslagtenden- zen zijn (bijv. ook op de kapi taalmarkt waar de staatslening sterk werd overtekend) mag het risico van een voortgaande infla toire ontwikkeling niet worden genomen", zo zei hij. Dat de reële lonen nauwelijks kunnen stijgen in 1967, noemde hij tragisch. De concurrentiepo sitie van Nederland tegenover het buitenland die sterk wordt bedreigd, had bij de loonbeslis- sing echter de doorslag gegeven. ln tweeën gebroken Het Griekse vrachtschip „Te- gean" is in het zicht van de haven van Halifax op Sister Shoals gestrand en in tweeën gebroken. Pogingen om de olie uit de bunkers van het schip te pompen zijn mislukt en men vreest nu dat de visserij ern stige schade door de uitstro mende olie zal lijden, ook is men bang voor vervuiling van strand en haven. Bij de politieke en financiële beschouwingen in de eerste ka mer zei de heer Vos (p.v.d.a.) dat de kabinetscrisis een onge lukkige situatie teweeg had ge bracht die het parlementaire werk niet ten goede komt. De tijd voor een behoorlijke be handeling van wetsontwerpen ontbreekt. Meer nadenken in de nacht van Schmelzer zou hij op prijs hebben gesteld. Spr. vroeg het kabinet meer aandacht te besteden aan de werkloosheid. Z.i. staat zowel wat betreft de betalingsbalans als wat betreft de spanning op de arbeidsmarkt het sein niet meer op .onveilig. De regering had de kostenstijgingen kunnen beperken door een deel van de sociale premies voor haar reke ning te nemen, zo zei hij. Hij waarschuwde dat het kabinet er rekening mee zal moeten hou den, dat de arbeiders in het komende jaar een actie voor loonsverhoging zullen voeren. Spr. kwalificeerde het kabinet als een „ondernemerskabinet" en vreesde dat het door een uiterst rechts kabinet zal wor den opgevolgd. De heer Bührmann (c.h.u.) rei dat de heer Zijlstra in zijn fractie groot gezag geniet en op loyale medewerking kan reke nen. Vooruitlopend op het rapport van de commissie-Enschede ging spr. in op de gebeurtenissen in Amsterdam van deze zomer. Z.i. zijn allen die ertoe geroepen zijn leiding en voorlichting te geven, hier tekortgeschoten. Zowel de burgemeester van Amsterdam als oud-minister Smallenbroek hadden toen alles opzij moeten zetten om voor handhaving van het gezag zorg te dragen. Aan het eind van zijn betoog wees hij erop dat de toezegging van minister Zijlstra de uitga ven nog eens kritisch te bezien, zjjn fractie niet tot volle tevre denheid stemt. De fractieleider van de k.v.p. de heer Van Lieshout, had zich wel eens afgevraagd, of oud premier Cals in de tweede ka mer nog wel vrienden had. Im mers ook de woordvoerders van de p.v.d.a. lieten zich niet vrien delijk jegens hem en zijn kabi net uit, zo betoogde hij. Hij be treurde de crisis, die werd ver oorzaakt, doordat het oude kabi net verzuimde in de economi sche ontwikkeling bü te sturen. Spr. vond het juist dat aan dacht aan de kwestie van de werkgelegenheid zal worden be steed. Deze zal echter pas dan op langere termijn zijn gewaar borgd, wanneer voor een gun stig investeringsklimaat wordt zorg gedragen. De heer Van Cam pen, even eens van de k.v.p., vroeg welke uitgangspunten premier Zijlstra in de toekomst ziet voor een verantwoord structureel beleid. Hij vreesde dat door de aange brachte correcties alleen het ex terne evenwicht wordt gewaar borgd en de groei van de econo mie nog in gevaar is door on voldoende investeringen. Dr. Berghuis, leider van de a.r.-fractie, sprak de hoop uit dat de omroepkwestie spoedig van de baan zal zijn. Hij be treurde de val van het kabinet- Cals, ook al was dit van het be gin af aan hoog te paard gezet. Spr. vond dat alles had moeten worden gedaan om het oude kabinet in stand te houden. De schuld voor het feit dat niet ge lukt was de oude combinatie te herstellen, zocht hij wat de for- matie-Schmelzer betreft bij de heer Schmelzer en voor wat de informatie-Beel betreft bü de o.v.d.a. Bij de winning van olie en gas moet, zo zei hij, het accent liggen bij het particulier initia tief en niet bü de overheid. Tenslotte zei dr. Berghuis de gedachte van een eigen risico bij de verplichte ziektekostenverze kering te ondersteunen. Het in middels ingetrokken voorstel van minister Veldkamp noemde h{j bijzonder ongelukkig. De fractieleider van de v.v.d., mr. Van Kiel, trad het nieuwe kabinet zonder positieve ver wachtingen tegemoet, echter ook zonder negatieve aspiraties. Philosoferende over de nacht van Schmelzer, de partijverhou dingen en mogelijke samenwer king tussen partü'en in de toe komst, zei spr. dat wat Neder land in ieder geval nodig heeft, een vaste lün is. „Anders rollen wü van de ene inflatoire situa tie in de andere". Het uitstel van de belasting verlaging noemde hij een stukje sociaal onrecht, ook tegenover de kleine middengroepen, op grond van wankele wetenschap pelijke redeneringen. Premier Zijlstra heeft gedu rende twee unr geantwoord op hetgeen door diverse snrekers naar voren is gebracht. Hij ver dedigde zijn programma, waar van de essentie bestaat nit de verlaging van de loon- en In komstenbelasting. Zowel de heer Vos als de heer Van Riel voegde hü toe geen steekhoudende argumenten naar voren te hebben gebracht, op grond waarvan zü zouden kun nen tegenstemmen, wanneer deze beide wetsontwerpen in de eerste kamer worden behandeld. Een van de belangrü'kste pun ten van zijn betoog betrof de kwestie van olie- en gaswinning uit de Noordzee. De premier, die nogal eens werd geïnterrum peerd, zei dat het nodig is de gehele Noordzee op de aanwe zigheid van bodemschatten te onderzoeken. Exploratie door de staat achtte hij zowel door ge

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1