vleesconserven Terneuzen heeft 20.000 inwoners Spaarbankboekje met 20.009 cent voor Clantal Lena Jo$ Smoienaers Achtste Zeeuws-Vlaamse studiedag van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst BURGEMEESTER ASCHOFF SLOEG DE EERSTE PAAL VOOR HET NIEUWE POLITIEBUREAU Gedeputeerde J. v. d. Bos heit de eerste paal voor bejaardencentrum te Breskens KANTONGERECHT TE TERNEUZEN Frans booreiland in moeilijkheden c; de Noordzee Dat wordt smullen...worstjes in de erwtensoep! Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes Heerlijk, veel worstjes in uw erwtensoep. Uw gezin is er dol op, en terecht. Daarom staan die worstjes ook altijd in uw 'keukenwinkeltje'. Gemakkelijk bij de hand zo'n blikje. Met zorg bereid en hygiënisch verpakt en... de inhoud is altijd meer dan u denkt. Woensdag 21 decémber '66 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 ggagjjjgajgggs i Terneuzen heeft 20.000 inwoners. Maandagmiddag 19 december om 15.30 uur werd te Sluiskil aan de Bosjesweg 54 geboren Chantal Lena Jozefa als tweede dochter van de heer J. M. Smoienaers (30) en me vrouw M. R. SmoienaersHerre- wegh (26). Het was een welgeschapen doch ter die om en nabij de zeven pond woog. Moeder en baby maken het uitstekend. Dezelfde kraamver zorgster die assisteerde bij de komst van de 19.000e inwoonster (11 november 1965: Maria Janna Hamelink, Van der Peijlstraat 22) was ook bij deze geboorte aanwe zig- Terwijl dinsdagmiddag de geluk kige moeder bezoek ontving van mevr. Aschoff, de echtgenote van de burgemeester, werd de heer Smoienaers op het stadhuis door het college van B. en W. in de bur gemeesterskamer ontvangen, waar de heer W. J. van Pienbroek als ambtenaar van de burgerlijke stand de geboorte-akte voorlas. De burgemeester feliciteerde de jonge vader en noemde deze dag erg plezierig, niet alleen voor het gezin Smoienaers maar ook voor de gemeente Terneuzen. Hij wenste de nieuwe wereldhurgeres alle goeds toe en hij hoopte dat haar ouders veel plezier aan haar zou- len beleven. Hij overhandigde de heer Smoienaers een spaarbank boekje ten name van zijn dochter tje met een saldo van twintigdui zend cent. De burgemeester gaf hierna een overzicht van de' groei der bevolking in de loop der jaren. Tot besluit van de bijeenkomst bracht het gezelschap een heil dronk uit op de jonggeborene. De heer Smoienaers is textiel handelaar en zal zich met zijn ge zin binnenkort in de Noordstraat vestigen. BEVOLKINGSGROEI VAN TERNEUZEN NA 1900 1899 8.000e inwoner 1901 9.000e inwoner Op 23 mei 1922 10.000e inwoner Philippus Loof (le Verbindingsstraat 8) 1934 11.000e inwoner 1945 12.000e inwoner Na de 2e wereldoorlog: 1 jan. '46 12.640 inwoners 1 jan. '47 12.557 inwoners 1 jan. '48 12.717 Inwoners 1 jan. '49 12.929 inwoners (in 1949 13.000e inwoner) 1 jan. '50 13.181 inwoners 1 jan. '51 13.491 inwoners 1 jan. '52 13.649 inwoners 1 jan. '53 13.790 inwoners op 28 sept. '53 14.000e inwoner Anna Louisa Emma Kegels, Grenulaan 29 1 jan. '54 14.101 inwoners 1 jan. '55 14.292 inwoners 1 jan. '56 14.422 inwoners 1 jan. '57 14.666 inwoners op 25 nov. '57 15.000e inwoner Eric Alphonsus Maria Vanhijfte, Marijkesraat 26 1 jan. '58 15.036 inwoners 1 jan. '59 15.459 inwoners 1 jan. '60 15.957 inwoners op 22 jan. '60 16.000e inwoner Willem Adrianus Kwint, Azaleastraat 9 a/b 1 jan. '61 16.386 inwoners 1 jan. '62 16.582 inwoners 1 jan. '63 16.829 inwoners op 16 mei '63 17.000e inwoner Annette Caroline Houg, Marijkestraat 22 1 jan. '64 17.549 inwoners op 26 okt. '64 18.000e inwoner Maria Janna Hamelink, Van der Peijlstraat 22 1 jan. '65 18.135 inwoners op 11 nov. '65 19.000e inwoner Adriaan Marinus Franciscus Verhelst, Tholensstraat 130 1 jan. '66 19.126 inwoners Bij de opening van de achtste Zeeuws-Vlaamse studiedag kon de voorzitter; de heer A. de Feijter (Cadzarid), dinsdagmorgen een vrij wel geheel gevuld Luxortheater te Terneuzen welkom heten. In 't bijzonder richtte hij woor den van welkom tot burgemeester Aschoff, die ondanks een drukke dag bij de opening aanwezig was. De boer, aldus de voorzitter in zijn openingsrede, heeft eeuwenlang voor zijn vrijheid geworsteld en er moet nog voor gestreden worden. Elk geslacht van boeren heeft op de een of andere manier een aanslag op zijn zelfstandigheid moeten ver duren. Ook onze generatie heeft reeds op menig front z'n krachten moeten mobiliseren. Onze econo mische positie dwingt ons tot be zinning, zelfs dank zij of ondanks een ontwikkelingsfonds. Denken wij intern aan aanpassingen, dan is er zelfs geen ontwikkelingsfonds. Wel vinden wij een streekplan of wat dies meer zij op onze weg. Ter wijl voor nieuwbouw een papleren- winkel onontkoombaar lijkt, staat er altijd nog een schoonheidscom missie klaar om de weg te blok keren. De z.g. welstandscommissies wil len van de landbouwbedrijfsgebou wen een monument maken; alleen geen monument voor de toekomst, maar een afgietsel van het ver leden. De landbouw van nu is springlevend en zakelijk. Nieuwe tijden vragen andere vormen dan de romantische gebouwen van het verleden. Eén centrale vraag is, welke functie het gebouw in de toekomst zal krijgen. Moet het alleen een machineberging worden annex werkplaats of zal ook het geoogste produkt hierin een permanente of semi-permanente plaats krijgen. HET JAAR 2000 Het is niet nodig om vandaag een beeld van de boer in het jaar 2000 te schilderen. Onze bouwwer ken zullen dan moeten getuigen van durf en visie uit een groot ver leden. Het zal het verhaal zijn van een tijd dat de mens zelfstandig zijn cultuuropdracht verstond, van een mens die worstelde met de ele menten, het verhaal voor een vol gende generatie, die dan mogelijk uit een commandotoren de robots zal instrueren. En de voorzitter besloot: Aan u het antwoord, Zeeuws-Vlaamse boeren, hoe het gebouw van de toekomst zal zijn dat werd gesticht op de splitsing van twee werelden (van gisteren en morgen). Zal het zijn de verblijfplaats van de over wonnene, de slaaf der maatschap pij, of zal het worden de vesting van de boer, levend als mens, een idealist met toekomst? Met deze vraag in een onzekere toekomst, verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend. AANPASSING Als eerste spreker trad op ir. J. W. Wellen, directeur-generaal van de landbouw. In korte trekken schetste hij Nederland als een dicht bevolkt land met een sterke indus trialisatie. Veel wordt tegenwoor dig gesproken en geschreven over het verdwijnen van het kleinere bedrijf, waarbij dan vaak als ideaal een akkerbouwbedrijf van 200 ha wordt gezien. In verband met de hoge grondprijzen zag spreker hier in niet direct mogelijkheden op grote schaal. Kleinere en ook grotere bedrijven met een zware arbeidsbezetting zullen dan ook alleen nog een be paald inkomen kunnen halen, wan neer daarop voldoende produktieve uren zijn te maken. Dit vraagt aan passing, niet alleen in de intensi teit van het bouwplan (hakvruchten en grove tuinbouwteelten) maar ook van het gebouw. De hoge kos ten van nieuwe gebouwen, even solied als vroeger, zijn niet meer verantwoord. Evenmin zijn te forse investerin gen in verouderde en ondoelmatige gebouwen verantwoord. Gezien de snelle ontwikkeling van deze tijd moet veel meer worden gedacht aan een goedkoop gebouw met een tijdelijk karakter. Het is misschien geen ideale oplossing maar het is noodzakelijk. Verder sprak ir. P. Anema over de boerderij in het bedrijf. Na de middagpauze volgden in leidingen van de heer G. A. Toren over doelmatige bedrijfsvoering en van de heer J. A. Gels over erf- en wegverhardingen. Na de inleidingen volgde een geanimeerde gedachtenwisseling die onder leiding stond van de rijkslandbouwconsuient, ir. L. Th. J. M. de Wit. (ADVERTENTIE) De gedeputeerde de heer J. v. d. Bos heeft in Breskens de eerste paal geheid voor het te bouwen bejaardencentrum aan de Van Zuilenstraat. Na dit officiële gedeelte was er een ontvangst op het gemeente huis waar burgemeester Eekhout woorden van welkom richtte tot de vele genodigden. Uitvoerig ging spreker in op het ontstaan van de bejaardenzorg in Bres kens. Eerst na de oorlog is dit werk op gang gekomen. .Vroeger ressorteerden de bejaarden on der armenzorg. De bejaardensoos was aanvan kelijk in een barak aan de oude haven gehuisvest en daarna in een woning in de Zandstraat. Al spoedig bleek de behoefte aan uitbreiding, daar ook de vrouwen meekwamen. Dit resulteerde in een wekelijks bezoek aan „De Uitkomst", waar wordt gebiljart en gekaart. In 1950 deed zich de behoefte gevoelen aan bejaardenwonin- Het is vandaag een prettige dag, zo zei burgemeester Aschoff dinsdagmorgen in de raadszaal tot de vele aanwezigen, die ge tuige waren geweest van het heien van de eerste paal voor het nieuw te bouwen politiebu reau aan de Rosegracht. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit dat deze plech tigheid samenviel met de ge boorte van de 20.000e inwoner van onze gemeente. De bouw van het schippers- kindereninternaat en straks de bouw van het lyceum annex schouwburg aan de Zuidland- straat, de uitbreiding van het aantal scholen voor lager onder wijs, de planning van meer kleu terscholen, dit alles bij elkaar geeft alle reden tot tevredenheid, al blijven er nog tal van wensen over, aldus de burgemeester. De heer Aschoff stelde het op prijs te verklaren dat de politie een belangrijke plaats inneemt in de gemeenschap. Hij was van mening dat de Terneuzense poli tie haar taak goed verstaat. Bin nen afzienbare tijd hebben wij een goed geoutilleerd politiebu reau dat hoort bij onze groeien de stad. Tenslotte sprak de burgemees ter de hoop uit dat de bouw voorspoedig zal verlopen en dat het korps in 1968 zijn intrek in het fraaie gebouw zal kun nen nemen. De inspekteur-korpschef, de heer D. van Ooyen, vond het prettig bij deze mijlpaal van het korps iets te mogen zeggen. Hij wees op de prettige samenwer king bij de voorbereidende werk zaamheden en hii sprak zijn dank uit jegens de gemeenteraad die zich unaniem voor de bouw had verklaard. De verwachting dat het poli tiebureau in 1968 in gebruik kan worden genomen, verheugde hem. Na een toelichting van de heer Mulder van het architectenbu reau Gouwetor, Mulder en Tiel- man te Rotterdam van de ma quette die in de raadszaal stond opgesteld, werd koffie geserveerd en nog wat nagepraat. gen, daar de woningwetwoningen te groot waren. Deze behoefte re sulteerde in het bouwen van een 15-tal bejaardenwoningen. In 1964 werd op initiatief van de gemeenteraad de commissie open bejaardenwerk ingesteld. In deze commissie hebben alle ver enigingen en kerkgenootschap pen uit Breskens zitting. Het be jaardencentrum waarvoor nu de eerste paal is geslagen, zal 34 be jaardenwoningen kunnen bevat ten. Het einddoel zal zijn het be- j aardenpensiontehuis, Gedeputeerde J. v. d. Bos zei dat in een bejaardencentrum zo veel mogelijk de zelfstandigheid van de bejaarden moet worden bewaard. Bij G. S. wordt er dan ook naar gestreefd een soepel be leid te voeren. Ook wordt ge streefd naar een optimale verzor ging waarbij de veiligheid en leefbaarheid gewaarborgd dienen te zijn. De naam „Te goeder tijd", welke door burgemeester Eek hout was bekend gemaakt, vond hij goed gekozen. Hij hoopte dat de bejaarden van Breskens er een goede tijd zullen mogen door brengen. Wethouder Van der Hooft zei dat de bouw geschiedt door de al gemene woningbouwvreniging, maar dat het beheer door de stichting open bejaardenwerk zal geschieden. Aannemer Van der Poel uit Terneuzen bood gedeputeerde Van den Bos een miniatuurpaal aan als herinnering aan deze offi ciële daad. ARCHITECTUUR Het bureau is ontworpen voor een korps met een sterkte van 40 man. Daar het plaatselijke korps deze sterkte nog niet heeft bereikt, biedt het gebouw in de eerste 10 a 15 jaar alle ruimte voor uitbreiding. In het exterieur is er niet naar gestreefd een typisch politiebu reau uit te drukken. De begane grond is (afgezien van het cellencomplex) geheel van glazen puien voorzien, waar mee gepoogd is te bereiken dat de bezoekers onbeschroomd het gebouw binnengaan. Achter de hoofdingang bevindt zich een ruime hal met een wachtgelegenheid en een balie voor het publiek. Loketten zijn in het gebouw niet aanwezig. Boven de beganegrondverdie- ping bevindt zich een meer ge sloten bouwlichaam, dat de vorm van een halve kubus heeft. Dit bouwlichaam wordt afgedekt door een „tentdak" waarvan het hoogste punt negentien meter boven de straat is. De toplaag van de dakbedekking bestaat uit koperfolie. In het algemeen zijn sobere duurzame materialen toegepast. In het interieur is veel metsel werk van lichtgele steen toege past. Vier sleepboten worstelen al een week in de Noordzee met het Franse booreiland „Neptune 1", dat naar een nieuwe locatie in het' Engelse gebiedsdeel 'van de Noordzee moet worden ge bracht: Als gevolg van het storm weer van de laatste dagen in het Noordzeegebied is het transport afgedreven tot dicht onder de Nederlandse kust. Dinsdagmor gen bevond het zich nog sléchts 25 mijl ten westen van Den Hel der en had nog slechts één sleep boot, de Belgische „Scaldis", een trosverbinding met het 100 m hoge booreiland. Van de sleep boten „Vikingbank", „Maas- bank", de Engelse „Neptunia" en van het bevoorradingsvaartuig „Lady Alma" waren alle trossen gebroken. Op verzoek van Total Oil, die met het eiland werkt, werd de hulp ingeroepen van de rederij Doeksen op Terschelling, die haar sleepboot „Holland" naar de positie van de „Neptune 1" heeft gedirigeerd. Gisteren is de wind iets ge draaid en meer noordelijk ge worden. Men heeft er van af gezien de „Neptune 1" op haar locatie in de Noordzee te bren gen. Er wordt, zodra de sleep boten hebben vastgemaakt, koers gezet naar de Rotterdamse Wa terweg. Dinsdagmiddag heeft de sleep boot „Holland" het booreiland bereikt en daarmee een verbin ding tot stand gebracht. Zolang het hard blijft waaien, zullen de sleepboten het boor- iland met de kop op de wind houden. Het weer werd echter iets beter en zodra het mogelijk is, zal koers worden gezet naar de Waterweg, waar het boor eiland zal worden gerepareerd- Zitting van 20 december 1966 Dinsdagmorgen werd in het kantongerecht te Terneuzen de laatste zitting in 1966 gehouden. De kantonrechter, mr. C. J. M. van Hees, veroordeelde de heer F. F. C. A., woninginrichter te Axel, wegens overtreding van de wet op de kansspelen tot een boe te van 50 gulden. De officier mr. Th. Lebret had 80 gulden geëist. A. had in de 3e en 4e week van augustus ter gelegenheid van een jubileum een reclamecampagne gevoerd, waarbij iedere 20ste koper in zijn bedrijf gratis vloer bedekking ter waarde van 500 gulden kon winnen. Hij had dit per advertentie aangekondigd zonder vergunning van B. en W. Kantonrechter: „Ik denk dat het wel meer gebeurt, maar u bent bij deze gelegenheid tegen de lamp gelopen". De heer A. had niet geweten dat hij een strafbaar feit pleegde, anders had hij zeker de vergun ning aangevraagd. WACHTVERBOD Mej. N. W. te Zaamslag had op 5 november met haar auto het wachtverbod in de Kerkdreef te Axel overtreden. Zij had twaalf minuten geparkeerd en er was maar tien minuten toegestaan. Mej. B. zeide dat zij niet wist hoeveel minuten zij had gepar keerd om in een winkel iets af te halen. Het kon tien maar ook twaalf minuten geweest zijn. „Maar", zo vervolgde zij, „ik moet in mijn beroep wijkver pleegster zóveel soepelheid be trachten en dag en nacht voor iedereen klaar staan, dat ik ook enige soepelheid had verwacht". De officier wilde rekening hou den met het betoog van mej. B. en met het feit dat zij voor ieder een dag en nacht klaarstaat. Hij eiste de minimale boete van 3 gulden, waarbij de kantonrechter zich aansloot. GRIEZELEN De bejaarde M. de ït. te Axel rijdt geen auto meer: Hij is er van afgezien, sinds hij op 15 augustus door geen voorrang te verlenen aan een hem tegemoet komende auto op het kruispunt Guido GezellestraatFr. van Eedenstraat te Terneuzen een aanrijding veroorzaakte. De officier kon hiervoor waar dering opbrengen, maar eiste niettemin een boete van 75 gul den. „Ik vind dat nogal dik aange pakt", zei De R. De kantonrechter antwoordde hierop: „Frontale botsingen zijn om te griezelen" en veroordeelde De R. conform de eis. BROMFIETS WERD GEREVISEERD H. A. A. W. te Philippine krijgt van de politie een gedecimeerde bromfiets terug: zonder uitlaat en cylinder, tandwiel en zuiger. Deze onderdelen waren n.l. aan „revisie" onderhevig geweest. Met oorverscheurend geknal reed W. op 21 september over de rijksweg 61, het bekende onmo gelijk hoge loszittende stuur op en neer bewegend. De kanton rechter noemde dit zeer gevaar lijk. „Ik rijd niet hard", stelde W. daar tegenover. Er ontbrak voorts een bel aan de bromfiets. W. werd conform de eis tot 100 gulden boete veroordeeld. GETUIGE VERSCHEEN NIET Wanneer men als getuige wordt opgeroepen en niet verschijnt, dan is dat een overtreding van art. 144 van het Wetboek van Strafrecht. Dit ondervond de heer L. A. V. uit St. Jansteen, die op 6 septem ber als getuige voor het kanton gerecht had moeten verschijnen en zulks verzuimde. Voor dit feit moest hij thans terecht staan. Verdachte: „Ik was ziek". Kantonrechter: „De dokter ge looft er niet zoveel van, U had heus wel kunnen komen of be richt van verhindering kunnen zenden". Als waarschuwingsboete kreeg de heer V 25 gulden te betalen, dit overeenkomstig de eis. DURE AARDAPPELEN L. M. N. te Axel had op 22 sep tember aardappelen geraapt op een veld, toebehorende aan de gebrs. De Feijter die hiervoor geen toestemming hadden ver leend. In het verbaal stond een hoeveelheid van 35 kilogram, maar verdachte sprak zijn twij fel uit over dit kwantum. „In ieder geval", zei hij, „ben ik er zeker van dat de aardappelen door de rooier stuk zouden zijn gereden als ik ze niet had opge raapt". Na een eis van ƒ25 werd N. door de kantonrechter tot een boete van 20 veroordeeld. 110 KM PER UUR J. C. V. te Axel had op 2 no vember op de provinciale weg ter hoogte van de Magrette met zijn auto 110 kilometer per uur ge reden. De kantonrechter wees V. erop, dat het niet de eerste maal was dat deze de toegestane snel heid overtrad en vroeg hem „Bent u een van die haastman- netjes? Een van die „tijd-is-geld" kampioenen?" V. ontkende dit, maar de offi cier eiste een forse veroordeling: 250 gulden boete en zes maanden ontzetting uit de rijbevoegdheid. De uitspraak luidde 150 gulden boete en een voorwaardelijke ontzetting voor de tijd van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. LIHTMAST GERAMD De niet-verschenen L. M. W. te Zelzate werd veroordeeld tot tien gulden boete wegens het links inhalen bij het verlaten van het Sydlowsky-plein te Axel op 18 augustus. De eis was 15 gulden. B. M. S. uit Koewacht was op 24 juni te St. Jansteen met een vaart van 80 tot 90 kilometer, na in de Julianastraat naar links te zijn uitgeweken, plotseling naar rechts gezwenkt. Ook hij had daarbij een lichtmast geramd. Eis 75 gulden boete; uitspraak 60 gulden. Inenting tegen difterie in Cuxhaven Maandag is in Cuxhaven een massale inenting tegen difterie begonnen, die de komende dagen wordt voortgezet. Tot dusver zijn ruim 2.000 scholkinderen en 700 andere bewoners van de stad ingeënt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3