Verenigde Stalen roepen de hulp in van 0e Thant De ondergang van hei Griekse schip in de Botnische golf «Alleen het volkscongres kan Soekarno ter verantwoording roepen» NAAR EEN BESTAND IN VIETNAM? RADIO DE KOOK MALIK: ZIEKENHUISTARIEVEN STIJGEN VAN ƒ5,25 TOT ƒ8 PER DAG HET WEER Akkertjes WOENSDAG 21 DECEMBER 1966 23e Jaargang No. 6343 Zwaardere tegenstand van luchtdoelgeschut Besproeid met kogels De bombarde menten op Hanoi Geschenk van Skopje voor Koningin Juliana Overstromingen in Brazilië West-lrian betekent nog steeds strijd Gevechten op Timor? Weerbericht Hoogwater Weer een beschadigde brug in de Boudewijn- autoweg Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sanne Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct Losse nrs 12ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum per advertentie 2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handel» advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties n!terli|k tot n.m. 2 uur, Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. De Ver. Staten hebben maandag de hulp van secretaris-generaal Oe Thant van de v.n. ingeroepen om tot een bestand in Vietnam te ko men. Arthur Goldberg, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de volkerenorganisatie, verzocht Thant voor dit doel besprekingen te beginnen. De Amerikaanse rege ring zou de secretaris-generaal bij zijn pogingen volledig steunen. Goldberg verwijst in zijn brief naar het beroep, dat paus Paulus op de strijdende partijen in Viet nam heeft gedaan om het kerstbe stand te laten volgen door een sta king van de vijandelijkheden van lange duur; die kan leiden tot vre desoverleg. Oe Thant heeft later gesproken met Tewfik Boeattoera, een afge vaardigde van Algerie. Dit land heeft in het verleden als voornaam ste tussenschakel voor Thant ge fungeerd bij zijn contact met Hanoi. Oe Thant pleegde ook overleg met Nikolai Fedorenko, de leider van de Russische delegatie Het doel van dé V S., zo zegt Goldberg in zijn brief, is een eer volle en blijvende vrede, waarvoor de Geneefse overeenkomsten van 1954 en 1962 een bevredigende ba sis kunnen vormen. De meningsverschillen tussen de V.S. en Noord-Vietnam over een regeling konden echter niet uit de weg worden geruimd zonder con tact, discussies en onderhandelin gen en daarom richtte de Ameri kaanse regering zich tot Thant met het verzoek alle maatregelen te nemen, die hij nodig acht om de besprekingen te arrangeren die konden leiden tot een bestand De Amerikaanse vliegers die deelnemen aan de bombardementen op Noord-Vletnam, stuiten op steeds grotere tegenstand van luchtdoelgeschut. Volgens oorlogs veteranen overtreft de Noordvlet- namese luchtafweer die van Noord- Korea tijdens de Koreaanse oorlog in de jaren vijftig. Sedert de Amerikanen 22 maan den geleden hun aanvallen op Noord-Vietnam begonnen, zijn 450 toestellen verloren gegaan. De meeste hiervan komen op naam van de luchtdoelmitrailleurs, die in grote hoeveelheden rond de doelen zijn opgesteld. Dit jaar werden slechts zes Amerikaanse vliegtui gen door „migs" neergeschoten. De Amerikaanse vliegers schrij ven de Noordvietnamese successen toe aan de Amerikaanse medede lingen, dat slechts militaire doelen worden aangevallen. „Daar wij hebben verklaard slechts militaire doelen aan te vallen, kunnen zij hun luchtverdediging rond die doe len samentrekken, hetgeen de doel matigheid van het luchtdoelge schut doet toenemen". Tot' de meest gevreesde afweer behoren grote aantallen Russische mitrailleurs van 14,5 en 37 milli meter. Als de Amerikaanse toestel len op hun doelen duiken, worden zij „besproeid" met kogels uit deze wapens, die tot een hoogte van 2400 meter gevaarlijk zijn. Over de doelmatigheid van de Russische sam-rakstten wil men zich in officiële kringen niet dui delijk uitlaten. Men noemt het ech ter een goed wapen in coördinatie met orthodox luchtdoelgeschut cn mig-jagers. De Russische migs (type 17 en 21) ziin meest op de luchtbasis rond Hanoi samengetrokken. Hun aantal wordt op ongeveer 100 ge schat en Amerikaanse vliegers zijn van mening dat de waarde ervan voor Noord-Vietnam wordt ver groot, omdat de Amerikanen de bases bij Hanoi om politieke rede nen niet mogen aanvallen. De toe stellen zijn uitgerust met de Rus sische warmtegevoelige raket „atolli", die te vergelijken valt met de Amerikaanse „sidewinder". Vol gens de Amerikanen zijn tot dusver 20 migs neergehaald. De correspondent van het Rus sische persbureau Tass schrijft dat hij in de Ngoejen Thiep-straat in Hanoi vijftien vernietigde huizen heeft geteld, welke vorige week ten prooi vielen aan Amerikaanse bommen en raketten. De correspon dent had op 100 meter van de markt van Hanoi in het centrum scherven gevonden, welke afkom stig waren van raketten, en van een bom van 500 kilo. Het waren de resten van de bombardementen op 13 en 14 december, zo schrijft hij. Volgens de correspondent, Kobe- lev, werden in de wijk Diango in het zuidwesten van Hanoi twee endertig huizen beschadigd door een brand die was veroorzaakt door verscheidene Amerikaanse bommen op 13 december. „De harde feiten tonen aan dat Amerikaanse bommen mensen, kin deren en vrouwen hebben getrof fen", aldus Kobelev, die ook oog getuigen van de bombardementen citeert. De Amerikaanse autoriteiten heb ben de berichten volgens welke woonwijken zijn aangevallen, steeds bestreden. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De burgemeester van Skopje heeft een fraai ingebonden oor konde aan de koningin doen toe komen, teneinde uitdrukking te geven aan de grote dank van het gemeentebestuur en de bevol king van deze Zuidslavische stad voor de door Nederland geboden hulp ter verlening van de nood, ontstaan door de aardbevings ramp in juli 1963, De Nederlandse regering stel de destijds een bedrag van 50.000 beschikbaar aan de Zuid slavische autoriteiten, terwijl voorts in het kader van het we reldvoedselprogramma 720 ton kaas en honderd ton eipoeder werden geschonken. Daarnaast is op ruime schaal door Neder landse organisaties en instellin gen hulp geboden. Door storm en overstromingen zijn in het bergdorp Maromba, 190 km ten noorden van Rio de Janeiro, minstens 12 mensen om gekomen. Men vreest, dat er in totaal 20 doden zullen blijken te zijn. Een „muur" van water van de gezwollen Rio Preto kwam neer op het dorp, waardoor hui zen werden weggeslagen en tien bruggen werden vernield. Het in tweeën gebroken vrachtschip „Sinergasia". De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft zich verzet tegen de nei ging van het volk om een oor deel te vellen over het gedrag van Soekarno in de tijd rond de mislukte staatsgreep van het vorig jaar. De nieuwe vijf gulden bankbiljetten De nieuwe vijfgulden bankbil jetten zijn in de roulatie. Nog even wennen voor de winkelier als hij zijn pakketje aan de klant overhandigt. Malik, die tot journalisten in Djakarta sprak, legde er de na druk op, dat alleen het volks congres het constitutionele recht heeft om rekening en verant woording te vragen van de pre sident. De regering wilde Soe karno, die het mikpunt is van voortdurende aanvallen, bescher men. Maar, aldus Malik, mochten de actiefronten menen dat het con gres op dit punt te traag han delt, dan hebben zij het recht van de leiders van het congres te eisen dat zij sneller reageren. Malik drong aan op een bij eenkomst van het volkscongres Ziekenhuizen, ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars heb ben overeenstemming bereikt over de verhoging van de ver- pleegtarieven per 1 januari a.s. De ziekenfondsraad en het mi nisterie van sociale zaken en volksgezondheid hebben zich in beginsel met de berekenings methode die zal worden gevolgd, kunnen verenigen. Alle ziekenhuizen krijgen thans een calculatieschema, aan de hand waarvan zij de nieuwe ta rieven kunnen berekenen. Het centraal orgaan stelt daar na de nieuwe verpleegtarieven definitief vast. Hoewel de ver hoging van ziekenhuis tot zieken huis zal variëren, zal deze ver- hoging gemiddeld voor het 3e klasse-tarief op ongeveer 5,25 neerkomen, voor de 2e B-klasse on 6,65 en voor de 2e A en eer ste klassen op 8,Ook enkele neventarieven zullen worden ver hoogd. De tariefswijziging is het ge volg van de salarisverhoging van het ziekenhuispersoneel per 1 januari en van enkele andere kostenverhogende factoren. Een belangrijk deel van de verhoging is terug te brengen tot de invoe ring van de onregelmatigheids toeslag voor het personeel in zie kenhuizen met terugwerkende kracht tot 1 juli 1966, overeen komstig de regeling van de rijks overheid voor het overheidsper soneel. ter bespreking van de eisen van de studenten en juristen. Het actiefront van studenten en het verbond van juristen hebben het oneervol ontslag van Soekarno geëist wegens het aandeel dat hij zou hebben gehad in de mis lukte staatsgreep. Malik zei voort/ dat het kabi netspresidium akoord is gegaan met een reis naar het buiten land van de president. Hij ont hulde niet wanneer Soekarno zal vertrekken. De president heeft uitnodigin gen aanvaard van president Nas ser en president Tito voor be zoeken aan de V.A.R. en Zuid- Sla vië. „West-lrian (net voormalige Nederlands Nieuw-Guinea) bete kent nog steeds een strijd, om dat de Nederlanders een plebis ciet willen. Kunnen we dus zeg gen dat onze strijd voorbij is?" Dit heeft Soekarno dinsdag ge zegd in een toespraak tot 1000 leden van de hem gezinde natio nalistische jongerenbeweging. De president moedigde de jon- gren aan voorwaarts te gaan en nooit terug te trekken. „Ik ben met de progressieven en revolu tionairen". Hij vroeg wat de na tionalistische jongeren doen voor de progressieve en revolutionaire machten en zei dat de revolutie niet voorbij is. Soekarno deed een aanval op de „Kami" die zijn ontslag en berechting eist. Hij noemde de jongerenbeweging „Kami" niet representatief voor het volk. Later voerde Soekarno bespre kingen met generaal Soeharto over de toestand op Oost-Java, waar de president veel aanhan gers heeft. Soekarno noemde de toestand daar goed. Indonesië zal weer een ambas sadeur in Noord-Vietnam benoe men in de plaats van ambassa deur Soekrisno die na de mis lukte staatsgreep naar Peking uitweek. Dit heeft Malik gezegd. Hij zei voorts er geen bezwaar tegen te hebben een nieuwe am bassadeur in China te benoemen, zo de regering in Peking dit wenst. Sedert ambassadeur Dja- woto overliep naar de Chinezen, wordt Indonesië in Peking ver tegenwoordigd door een zaakge lastigde. Minister Malik heeft ook ge zegd dat er geen sprake is van gevechten tussen Indonesische en Portugese troepen op Timor, zo als In sommige berichten was beweerd. Wel was er een onbe tekenend verschil van mening tussen de Portugese en Indone sische bevolking op Timor ge weest, maar „dit was slechts in cidenteel geweest en ter plaatse geregeld". Oorzaak was volgens de minister onvoldoende com- t.municatie. De lijken van 10 van de 13 be manningsleden van het Griekse schip „Sinergasia", dat zaterdag avond bij de Zweedse haven Holmsund in de Botnische golf aan de grond was gelopen, zijn gevonden. Het schijnt dat het grootste deel van de bemanning in een uiterste poging om zich te redden op het laatste ogenblik in zee is gesprongen. Op het wrak van het schip heeft men maar één lijk aangetroffen. De zeeman, die hier is omgeko men, zat vastgevroren aan de verschansing. Hij heeft kennelijk niet meer de kracht gehad zich los te rukken. De meeste beman ningsleden zijn in het ijskoude water omgekomen. Een helikop terpiloot heeft verder twee lijken ontdekt op een eilandje in de buurt van de klip, waarop de Griek in stukken is gebroken. Hij zag sporen in de sneeuw. De bei de zeelieden moeten dus nog in leven zijn geweest, toen zij het eilandje bereikten. Zij blijken van kou en uitputting te zijn be zweken. Niet ver van de plek waar hun lijken zijn gevonden, staat een vissershut, waar de mannen vuur en eten hadden kunnen vinden. Waarschijnlijk hebben zij in de hevige storm en de duisternis de hut niet gezien. Het Zweedse reddingwezen heeft zich inmiddels tot de gezag voerders van de schepen die zich op de Oostzee bevinden, gericht met het dringende verzoek bij moeiijkheden, ook al schijnen de ze niet ernstig te zijn, direct om hulp te verzoeken en geen tijd te Nieuw parkeersysteemi in Zweden De Zweedse hoofdstad en ande re grote steden zullen 'n nieuw parkoer-systeem gaan beproe ven. Na inworp van geldstuk ken kan men naar verkiezing van 15 minuten tot 24 uur par keren. De automaat produceert een kaartje waarvan de ene helft voor de autoruit wordt ge plaatst en de andere in het bezit van de bestuurder blijft. verliezen „met gepraat met de reders uit geldelijke overwegin gen". Het reddingwezen zegt de hals starrigheid te betreuren, waar mee vaak wordt getracht de la ding te redden ten koste van mensenlevens. Sinds 't begin van deze maand zijn verscheidene schepen in de Oostzee gestrand of vergaan. (ADVERTENTIE) Let op, dat U de originele Akker» cachets krijgt,metde onovertroffen werking bij pijn en griep! opklaringen Op ongeveer 1000 km ten wes ten van Ierland bevindt zich een krachtig en omvangrijk gebied van hoge luchtdruk dat weinig van plaats verandert. Langs de flank hiervan staat op de Noord zee een noordwestelijke stroming. De hiermee aangevoerde lucht be vat flinke opklaringen, maar er komen ook enkele lokale buien mee, waarvan sommige met ha? eel. Boven IJsland is een nieuwe depressie aangeland die met deze stroming naar het zuidoosten zal koersen. Het laat zich aanzien dat een bijbehorend frontensysteem tegen de avond vanuit het noord westen naderbij komt. Het regen- gebied ervan zal ons, naar ver wacht wordt, niet voor de avond bereiken. Een matige tot krachtige, en aan de kust krachtige tot harde noordwestelijke wind voert onsta biele, polaire lucht aan, waarin boven zee enkele regen- of hagel buien tot ontwikkeling komen, die de kustprovincies binnendrij ven maar boven land gekomen, aan betekenis inboeten. Daar naast komen ook opklaringen voor. medegedeeld door het K.N.M.I, geldig tot hedenavond. Noordwestelijke wind Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien, voor namelijk in de kustprovincies. Krachtige tot matige, aan zee harde tot krachtige noordweste lijke wind, in de middag iets af nemend en krimpend naar west. Maximum-temperaturen van 3 tot 5 grad Twee pijlers van een brug in de Boudewijn-autoweg (de snelver- keersweg van Antwerpen naar Luik) te Paal vertonen scheuren, zo meldt de „Gazet van Antwer pen". Het betreft hier de brug die het verkeer van de weg Diest Beringen over de autoweg leidt. In elke pijler is een vertikale scheur ontdekt, die ongeveer in het midden van de pijler loopt, Er zijn aan een van de pijlers ook nog kleinere barsten te zien,, al dus dit bericht' v Er schijnt evenwel geen onmid dellijk gevaar voor instorting te bestaan. Het aanbrengen van een stalen band rond de pijlers zou voldoende zijn om alle gevaar te voorkomen, aldus de „Gazet van Antwerpen". Elders iri de Boudewijn-auto weg, n.l. te Pulle, is zoals bekend begin november een brug inge stort, waarbij verscheidene wa gens verongelukten en twee do den te betreuren vielen. WOENSDAG 21 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG 22 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DECEMBER v m. n.m. 8.36 9.T2 9.46 9.55 9.16 9.52 10.26 10.35 DECEMBER v.m. n.m 9.37 10.13 10.12 10.48 10.47 11.22 10.56 11.31 ZON MAAN op onder op onder Dec. 21 8.45 16.30 13.26 1.36 22 8.46 16.31 13.37 2.46 23 8.47 16.31 13.50 3.58 24 8.47 16.32 1407 £04

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1