Soekarno desnoods met geweld afzetten" Grieks schip vergaan in Botnische Golf MARGARINE EEN GENT GOEDKOPER SPOORWEG- Minister Bakker ziet inflatie nog voortduren HET WEER ONGELUK IN SPANJE 25 slachtoffers Volksdagblad publiceert foto van getroffen Chinese ambassade in Hanoi VLIEGTUIG ONGELUK 21 doden OP DE RIJN Mohammedaanse persaanvallen gaan voort West-lrian wil zelfbestuur MAMMOET DUWBOTEN Maandag 19/dinsdag 20 december 1966 28e Jaargang No. 6842 Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden De toestand van Jack Ruby Australische voedselhulp aan India VRACHTPRIJS- VERHOGING DE VRIJHEID IN SPANJE Anti-Amerikaanse betogingen Weer luchtaanvallen Geen terugkeer Martelaar „Mijn leven en mijn dood" De prijsdaling van margarine- grondstoffen op de wereldmarkt heeft tot gevolg dat de prijs van het pakje margarine kan worden verlaagd. In overleg met het mi nisterie van economische zaken heeft de bond van Nederlandse margarinefabrikanten besloten met ingang van vandaag de consumen tenprijzen van de meest gangbare merkartikelen te verlagen met een cent per pakje van 250 gram. Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: X. van dë Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 3S150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor hot gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. AANHOUDEND ZACHT De diepe depressie, die zich tij dens het weekeinde van de om geving van IJsland naar midden- Scandinaviëë verplaatste, begint nu op te vullen. Met de krachtige westelijke winden van deze storing drong oceaanlucht ver Europa bin nen. Het overwegend zachte weer houdt nog aan. Ten westen van Schotland is een nieuwe depressie aangekomen, die de komende 24 DINSDAG 20 DECEMBER v.m. n.m. Bresken s Terneuzen Hansweert Walsoorden WOENSDAG 21 P.reskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 7.35 8.17 8.11 8.53 8.45 9.27 8.54 9.36 DECEMBER v in. 8.36 9.12 9.46 9.55 n.m. 9.16 9.52 10.26 10.35 uur het' weer in ons land gaat be ïnvloeden met veel bewolking en af en toe regen of motregen. Aan de zuidkant van deze storing stroomt opnieuw een hoeveelheid zachte oceaanlucht naar onze stre ken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot morgenavond Zacht weer Zacht weer met veel bewolking en af en toe regen of motregen. Tijdelijk krachtige tot westelijke wind. ZON MAAN op onder op onder Dec, 20 8.45 16.30 13.15 0.27 21 .3.45 16.30 13.26 1.36 22 8.46 16.31 13.37 2.46 Artsen hebben meegedeeld, dat zij binnen twee a vier weken zullen weten, of Jack Ruby, die de vermoedelijk moordenaar van president Kennedy, Lee Harvey Oswald, doodschoot, reageert op de geneesmiddelen voor kanker. Zij zeiden tegen journalisten, dat de toestand van Ruby zich gesta biliseerd schijnt te hebben. Australië zal voor een waarde van 36 miljoen gulden .150.000 ton tarwe en bloem geven aan India ter leniging van de voedsel- nood in dat land. Het kabinet in Canberra heeft vrijdag daartoe besloten. Vorige maand kocht India 150.000 ton tarwe in Australië. Er zijn onderhandelingen gaande voor nog een grote aankoop van mogelijk 700.000 ton. De minister van economische zaken, drs J. A. Bakker, heeft za terdag in Utrecht tijdens een fo rumdiscussie op de vergadering van A.R. jongeren gezegd dat de inflatie ook in het komende jaar zal voortduren. Hij erkende op een vraag van een van de jongeren dat de loonkosten hierbij een grote rol spelen. Bedroeg de uiteindelijke stijging van de lonen in dit jaar 10V2 voor 1967 wordt op grond van de onlangs vastgestelde moge lijkheden een resultaat van 8 pro cent verwacht. De stijging van de produktiviteit wordt op 3 y2 be rekend, zodat nog een belangrijke mate van inflatie blijft bestaan, ook al is die dan minder dan in dit jaar. „We zijn er nog niet, we moeten terug'naar een gelijklopen van de loonontwikkeling met de arbeidsproduktiviteit, zo nodig met correcties in verband met de ont wikkeling in het buitenland", aldus minister Bakker. Bij een botsing tussen een die selsneltrein en een goederentrein bij Villafranca del Campo in noordoost-Spanje zijn zondag zeker 25 mensen om het leven gekomen. Het ongeluk deed rich voor op enkel spoor tijdens een dichte mist. Een slechts uti twee wagons bestaande dieseltrein, die van het 45 km van Villafranca gele gen Teruel op weg was naar Zaragossa, reed met grote snel heid tegen een tegemoetkomende goederentrein die in zuidelijke richting naar Valencia ging. In de wrakstukken brak brand uit. Doordat de verwarming in het tweede rijtuig van de sneltrein niet goed functioneerde, waren vele passagiers overgestapt in de voorste wagon, die geheel werd vernield. Slechts elf van de ruim 35 inzittenden van dit rijtuig ont snapten aan de dood. De twee machinisten kwamen om het leven. De stoffelijke resten van de slachtoffers waren zo ver minkt dat identificatie in de meeste gevallen onmogelijk was. Precies een jaar geleden veron gelukten bij een spoorwegonge luk in Spanje eveneens als ge volg van een dichte mist 29 men sen, terwijl er 54 werden ge wond. Toen reed een sneltrein Parijs-Lissabon bij Villar de los Alamos In de provincie Sala manca op een stoptrein. Op de algemene jaarvergade ring van de P.C.B.-wegvervoer, gehouden te Bunnik, is met alge mene stemmen besloten een vrachtprijsverhoging te bewerk stelligen. Deze vrachtprijsverho ging houdt dn voor het geregeld vervoer een verhoging van 5 tot 18 en voor het ongeregeld ver voer van 10 tot 15 Een rechtbank jn Madrid heeft de bezittingen van de toneel schrijver Alfonso Sastre; de dich ter Gabriel Celaya en de schilder Ricardo Zamorano verbeurd ver klaard, zo is zaterdagavond uit goede bron vernomen. De drie mannen hadden geweigerd een boete van 15.000 peseta's (onge veer 850 gulden) te betalen die hun in december vorig jaar was opgelegd wegens deelneming aan een onwettige studentenbijeen komst. Hoge zeeën en een verblinden de sneeuwstorm hebben zondag alle pogingen doen mislukken om de dertien opvarenden te redden van een Grieks schip, dat zater dagavond bfj de Zweedse haven Holmsund in de Botnische golf aan de grond is gelopen. Het gaat om de 910 ton metende „Siner- gasia", die met een lading metaal- afval van Kiel op weg was naar Rönnskaer, toen het op de Noord- zweedse kust strandde. Als gevolg van het noodweer met windstoten van 105 km per uur konden Zweedse redding schepen niet dicht genoeg bij de Griekse boot komen. Ongeveer 300 mijl zuidelijker dreef intussen het 2.904 ton me tende Libanese vaartuig „Arti- gas" hulpeloos rond, nadat het zijn schroef had verloren. Dit schip dat een bemanning van 20 tot 25 man heeft voor het me rendeel Grieken kreeg bijstand van een Noors schip, terwijl een Zweedse sleepboot onderweg was. Deze Zweedse sleepboot, de „Herakles", heeft de „Artigas" later op sleeptouw genomen. Het Libanese schip heeft 25 man aan boord. Volgens de Zweedse reddings dienst zijn er geen overlevenden op het zaterdag gestrande en la ter gezonken Griekse vrachtschip. Er waren dertien bemanningsle den aan boord. STRIJD OM EEN BOEK Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft de rechter verzocht de pu- blikatie tegen te houden van het boek ,fDeath of a President" van William Manchester over de moord op president Kennedy. Mevrouw Kennedy hier met haar advocaat Simon H. Rijfkind (r.) en Richard Goodwindie een as sistent was van president Kenne dy, op weg naar tijdschriftverte genwoordigers in Wallstreet. Het Pekingse Volksdagblad heeft zaterdag naast vermelding van het Chinese protest tegen het bombar deren door de Amerikanen van de Chinese ambassade in Hanoi een foto gepubliceerd, waarop is te zien dat een groot stuk van de dak bedekking van het gebouw is ver dwenen en dat een aantal dak spanten is vernield, terwijl ook een gedeelte van de muur kapot scheen te zijn. Op een andere foto kon men zien wat genoemd werd de overblijfse len van een raket die door een Amerikaans vliegtuig op het ge bouw zou zijn afeschoten. Er is geen melding gemaakt van per soonlijke ongelukken. „Wij zijn bereid schouder aan schouder te vechten met het Viet namese volk. Zodra de hoogste lei der, Mao tse-Toeng, en zijn naaste medewerker, vice-president Lin Piao, het bevel daartoe geven, zul len wij naar het front gaan om het Vietnamese volk in zijn strijd tegen het Amerikaanse imperialisme te helpen". Dit staat in een verkla ring van de Chinese strijdkrach ten, welke door het persbureau „Nieuw China" is verspreid. Het persbureau meldt voorts dat zater dag in talloze Chinese steden be togingen tegen het „Amerikaanse imperialisme en voor steun aan het Vietnamese volk" zijn gehouden. Overal verklaarde men zich bereid aan de zijde van de vietcong te vechten. Rusk" HmII® voor Zyid-Vletnam De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft zaterdag bij ziin terugkeer van een reis door Azië en een be zoek aan Pariis, waar hij de NAVO-conferent.ie bijwoonde, ver klaard dat Zuid-Vietnam van een aantal landen meer (overwcend technische en economische) hnln zal krijgen. Hij gaf te kennen dat een Aziatisch land voor troepen- versterkingen zou zorgen. Bijzon derheden wilde hii niet mededelen. dat moesten de betrokken landen zelf doen. Jachtbommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben vanmorgen weer doelen in de om geving van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi aangevallen, zo is in Saigon vernomen. Het doel zou den ditmaal brandstofopslagplaat sen bij het vliegveld Phoec Yen ten noorden van Hanoi, waar migs zijn gestationeerd,, zijn geweest. Amerikaanse vliegers die terug keerden van aanvallen in het zui den van Noord-Vietnam, zeiden dat de wegen daar geheel zijn hersteld De Noordvietnamezen hadden blijkbaar van de ongunstige weers omstandigheden waardoor niet kon worden gebombardeerd ge bruik gemaakt om de wegen weer berijdbaar te maken. Een gecharterde Amerikaanse Constellation is zondagochtend, kort voordat het toestel op de luchthaven van de Columbiaanse hoofdstad Bogota zou landen, neer gestort. Van de 59 inzittenden ver loren er 21 het leven, terwijl tien gewonden in een ziekenhuis moes ten worden opgenomen. Onder de doden bevonden zich de gezag voerder, de tweede piloot en de boordwerktuigkundige, allen Ame rikanen. De overige slachtoffers waren Columbianen, onder wie de directeur van de Columbiaanse luchtvaartmaatschappij „Aercvias Condor", die de Constellation van de in M<ami gevestigde onder neming „Paassat" had gehuurd. De vlucht van Miami was nor maal verlooen, totdat vlak voor de Dudin" tiAf toestel neerviel Drt er betrekkeli ik weinig slachtoffers zijn gevallen, wordt toegeschreven aan de omstandigheid dat er geen brand uitbrak. Nederlandse binnenschippers kunnen binnenkort op de Rijn twee enorme concurrenten ont moeten: twee duwboten, de een Frans, de ander Duits die per reis vier duwbakken voor zich uit stuwen met een totaal draag vermogen van 8600 ton. Tot dus ver waren de grootste duween- heden in staat 6000 ton in één keer te vervoeren. De nieuwe duwboten, zijn de „Franz Haniel 11", die al in de vaart is, en de „Straszbourg", die over enkele weken wordt af geleverd. Het zijn de eerste duw boten die in continu-dienst gaan varen. Ieder schip heeft drie be manningen, twee die elkaar tij dens de vaart aflossen, de derde aan de wal om na een week een van de andere ploegen te ver vangen. Met de „Franz Haniel 11" heeft de rederij Frans Haniel in Dus- burg-Ruhrort entrée gemaakt in de duwvaart. Basis van de inzet van de nieuwe duwboot is een langdurig contract dat de Duitse rederij samen met de Franse reder Communauté de Naviga tion Frangaise Rhenane in Straatsburg heeft gesloten met twee cementfabrieken in Duits land. Zij zullen hun duween- heden inzetten voor het trans port van jaarlijks twee miljoen ton kalksteen van Oppenheim naar Neuwied en van Buden- heim naar Oberkassel. De voornaamste afmetingen van de duwboten: lengte over alles 32 meter, breedte 11,20 me ter, geringste diepgang 1,41 m. De hoofdmotoren leveren een vermogen van twee keer 96 pk, waarmee deze schepen tot de sterkste op de Rijn behoren. De totale lengte van de duween- heden met vier bakken (steeds twee naast elkaar) is 185 meter, het maximum dat op de Rijn is toegestaan. Voor de twee duwboten zijn twaalf bakken in Nederland ge bouwd bij de werf de Biesbosch. Vier bakken kunnen steeds wor den achtergelaten voor het los sen, zodat er zo weinig mogelijk tijd verloren gaat. De werf de Biesbosch zal binnenkort de laat ste bakken afleveren. De kleine Islamitische partij P. S. 1.1. heeft gevraagd om Soekarno, „indien nodig door gebruik van geweld", af te zetten, wanneer hij weigert heen te gaan. In een in krachtige bewoordingen gestelde verklaring beschuldigde de partij het staatshoofd ervan, Indonesië te regeren „in tirannie", waarbij adviezen en waarschuwingen in de wind werden geslagen. De P. S. 1.1. zei dat de president „zelfs zijn zegen gaf aan de moord op zes generaals op de dag van de mislukte staatsgreep". De partij citeerde de heilige koran om haar bewering te staven, dat Soekarno niet langer op de steun van het Indonesische volk kon rekenen „na zijn economische en morele mis daden". Zij verklaarde dat de In donesiërs „ten volle gerechtigd zijn hem op oneervolle wijze heen te sturen, voordat hij zijn positie door een listige tactiek via beïnvloeding van bepaalde partijen en krachten versterkt". De P. S. I. i. drong er bij alle andere partijen op aan „zo snel mogelijk ons werk te doen om aan alle onzekerheden een einde te maken". Politieke waarnemers in Dja karta zeiden zaterdag dat de Indo nesische kranten, die de president in ongebruikelijk krachtige termen RUGGESTEUN De eerste prijs in de afdeling „bijzonderheid" van de world press gemaakt door de fotograaf John Rous. De titel van deze foto is „Hither and yon" (ruggesteun) ces tegen Soekarno besproken met de minister van justitie, het hoog gerechtshof en het parlement, zo heeft voorzitter Masjoeri zondag verklaard. De Soekarno-gezinde bevolking van midden-Java, oost-Java en Bali heeft haar leus „mijn leven en mijn dood voor Soekarno" gewijzigd in „mijn leven en mijn dood voor mijn eigen problemen", zo meldt de legervoorlichtingslienst, die deze verandering toeschrijft aan bij het proces tegen oud-Iuchtmachtbevel- hebber Dhani bekend geworden feiten. In Djakarta is zondag bekend gemaakt, dat vooraanstaande Pa poea's de Indonesische regering hebben verzocht het bestuur over West-lrian aan hen over te dragen. In een verklaring, uitgegeven door een delegatie uit West-lrian die in Djakarta is voor overleg met de Indonesische autoriteiten over het bestuur in West-lrian, wordt gesteld, dat alle ambtenaren in dit gebied eigénlijk Papoea's moeten zijn. Men zou de huidige econo mische moeilijkheden in West- lrian kunnen overwinnen, als men de Papoea's het beheer over hun eigen land zou oevertrouwen. De Papoea's, aldus de verklaring, die op de hoogte zijn van de wer kelijke toestand en de verlangens van de bevolking, zijn in staat hun eigen zaken te behartigen. In de verklaring wordt verder gezegd, dat de volksstemming, die in 1969 moet worden gehouden, niet het voornaamste probleem van de Pa poea's is. Zoals bekend heeft de minister van buitenlandse zaken, Adam Ma- lik, nog pas bevestigd dat Indone sië een volksstemming zal laten houden om uit te maken of de Pa poea's al dan niet bij de republiek aangesloten willen blijven. in de afgelopen weken hebben aan gevallen, een punt waarop geen terugkeer mogelijk Is, schijnen te hebben bereikt. Zij zeiden dat zoals de zaken nu stonden, öf de kranten zouden worden gebreideld öf de president zou worden gedwongen af te tre den, wilde men een volksopstand voorkomen. Het Islamitische dagblad „Karya Bhakti", dat de perscampagne te gen Soekano leidde, bracht de ver klaring van de P. S. 1.1. in grote opmaak. Intussen verklaarde de populaire commandant van het machtige Si- liwangi-legerkorps, generaal Har- sono, op een bijeenkomst van vrouwen in Bandoeng, dat „ster ven voor het verdedigen van de waarheid sterven als een martelaar is". Volgens Antara zei hij: „Als wij ons terugtrekken in de strijd voor gerechtigheid, zullen wij als huichelaars worden gebrandmerkt en dat is tegen Gods eigen wil. Wij zullen nooit terugtreden in onze toewijding aan waarheid en recht vaardigheid". Volgens het blad „Ampara" staat volgende maand een kabinets wijziging te wachten, die een strijd baardere geest in de regering zou moeten brengen. Waarschijnlijk zullen de portefeuilles van finan ciën, economische zaken, ontwik keling en sociale zaken bij de her ziening betrokken zijn. Negen actiefronten hebben zon dag een verklaring uitgegeven waarin zij het verbond van rech ters bijvallen, dat vorige week de berechting van Soekarno eiste. Volgens de verklaring is Soekarno betrokken gewees bij de staats greep. De actiefronten zullen bin nenkort bijzonderheden bekend maken over het aandeel, dat Soe karno zou hebben gehad. Het verbond van juristen, „Per- sahi", heeft zijn eis voor een pro- I

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1