Minister De Jong wil meer soldij voor dienstplichtigen ROOFOVERVAL MET HINDERNISSEN VERKORTING VAN DE EERSTE OEFENTIJD 3,3Si*4sr&3 EXPLOSIEINV.il TE AMSTERDAM Vergadering afvalwaterleiding geconfronteerd met de belangen van een schutters vereniging Pagina 3 Onteigening Lift Militair personeel in West-Duitsland Voormalig Belgische verzet waarschuwt voor opleving nazisme Paus Paulus werkt voor de vrede Agenda Aftrek huisvesting en voeding VERGADERÏNG L0D»O3MMISSSE UITGESTELD VoorschotregeSsng schadevergoeding door Indonesië voorgesteld SPION RLAKE ZAT NIET IN DE KIST... Lijsttrekker Den Uyl over het „aardgaspotje" De Karei Doorman' Onderzeeboot met kernvoortstuwing I Zaterdag 17 december 1966 DE VRIJE ZEEUW In de vergadering' die de raad van bestuur van de afvalwater- leiding Kanaalzone Zeeuws- Vlaanderen gisteren in het stad huis te Terneuzen hield, werd de heer J. J. Wisse als elektro technicus in vaste dienst aan gesteld en als werkman in al gemene dienst (tijdelijk) de heer F. de Jonge te Axel. Er waren veel sollicitaties voor deze laatste funktie binnenge komen, zo deelde de voorzitter, de heer G. H. E. M. van Waes, mee. De schuttersvereniging „St. Sebastiaan" te Westdorpe heeft bij het gemeentebestuur bezwa ren ingebracht tegen de bouw van het gemaal „Westdorpe". Besprekingen leidden niet tot een oplossing. De eisen die door de schuttersvereniging werden gesteld, werden als „onredelijk" bestempeld en daarom niet aan vaard. De bezwaren berusten hierop dat de schutters hun oijlen zul len beschadigen als deze, na in de nabijheid van de staande wip in de lucht te hebben rondge- zweefd, in aanraking komen met de buitenkant van het gemaal. Het dagelijks bestuur trachtte aan deze bezwaren tegemoet te komen door een „vangkorf" aan te bieden, waarvan de kosten werden geraamd op 6500 gulden. De heer De Beleir (Westdor pe) vond deze maatregel niet afdoende en vroeg op welke wip een dergelijke korf zou worden geplaatst, aangezien „St. Sebas tiaan" twee wippen heeft. De heer De Beleir zag de toekomst van de schuttersvereniging met het bezit van een vangkorf niet zo rooskleurig: Het onderhoud van wip en vangkorf zal tien maal zo groot zijn als nu en als de korf na verloop van jaren is versleten, komt dit de vereni ging op grote kosten te staan. Hij kreeg bijval van de heer J. de Rijk (Sas van Gent). Voorzitter Van Waes rekende de heren voor, dat de vereniging per schuttersfestijn circa 25 gul den zou besparen, daar er geen pijlen meer moeten worden op geraapt. Het voorstel van het bestuur werd aangenomen met de stem men van de heren De Beleir en De Rijk tegen. Teneinde de nodige grond te verkrijgen voor de bouw van het gemaal „Hoek" besloot de raad over te gaan tot onteigening van een perceel grond, waarvan de heer P. Vergouwe eigenaar is, aangezien geen overeenstem ming werd bereikt over de grondwaarde. Bij de behandeling der begro- De politie uit Maartensdijk heeft donderdagavond de 34-jarige H. C. A. V. uit Hilversum aangehouden. Hij wordt ervan verdacht een 73- jarige man uit Hilversum een por tefeuille met 500,-— te hebben af handig gemaakt. V., die is inge sloten, heeft tot nu toe ontkend. De bejaarde man ontving don derdag zijn maandelijkse A. O. W.- uitkering, een bedrag van ongeveer 500,In een Hilversums café dronk hij enkele borreltjes om dit heuglijke feit te vieren. Omstreeks half tien bood V., die zich ook in het café bevond, aan de oude man naar huis te rijden, hetgeen deze dankbaar aanvaard de. V. reed echter niet naar de wo ning van de man, maar naar Hol- landsche Rading. In de bosrijke Vuursche dreef stopte hij en eiste de portefeuille van de A. O.W.- trekker. Er ontstond een worste ling, waarbij beiden in een mod derpoel naast de auto terechtkwa men. De oude man raakte half be wusteloos en V. ging er met de portefeuille vandoor. De weg liep echter dood, zodat V. moest omkeren. De bejaarde man was inmiddels overeind ge krabbeld. Hij zag een auto aan komen en vroeg om een lift. De dief herkende de lifter als zijn slachtoffer, maar uit medelijden liet hij hem instappen. Ver kwa men ze echter niet, want V. reed in een modderplas en kwam tegen een boom tot stilstand. Verder rij den was onmogelijk. Een passerende aannemer bood hulp aan. De beide mannen zaten flink onder de modder en de oude man bloedde zelfs, maar de aan nemer koesterde geen argwaan na het auto-ongeluk. Hij stelde voor naar een nabijgelegen uitspanning te gaan waar ze „op verhaal kon den komen". Hier aangekomen nam V. echter de benen. De aan nemer vond het toen maar beter de politie te waarschuwen, die de dief korte tijd later aanhield. De politie heeft de portefeuille met inhoud nog niet gevonden. Men vermoedt dat V. de porte feuille onderweg heeft weggegooid. ting 1967 wees de heer P. J. Huybrecht op de noodzaak van een financierings- en exploita tieschema op langere termijn. Hij vroeg verder of het verstan dig was voor het jaar 1967 te starten met een retributie door rijkswaterstaat van 4 cent per kubieke meter afvalwater. Retributie „Een financierings- en exploi tatieschema is minder simpel dan het lijkt", kreeg hij van de voorzitter ten antwoord. De heer Van Waes somde de moeilijkhe den van technische en admini stratieve aard op die aan het op stellen van een dergelijk sche ma vastzitten. De heer Van Waes was het met de heer Huybrecht eens dat er voor de begroting 1968 een schema klaar moet zijn. Wat de verhoging van de post retributie betreft, dit moet met de grootste zorgvuldigheid wor den nagegaan. Deze moet wor den getoetst aan soortgelijke projecten in het land en in sa menwerking' met de R.I.Z.A. „Wij zijn hiermee dus nog niet klaar", aldus de voorzitter. Reisvergoeding De heer D. J. Oggel miste een post voor reisvergoeding voor leden van de raad van bestuur op de begroting en wilde deze vergoeding per kilometer vast gesteld zien. Er is echter wel een post reis- en verblijfkosten Volgens minister De Jong (de fensie) is de voorgenomen ver korting van de eerste oefentijd bij de koninklijke landmacht mo gelijk zonder het peil van ge oefendheid aan te tasten door het elimineren uit de opleiding van niet strikt essentiële elementen, door meer efficiente opleidings methoden en door het elimineren van de selectieprocedures uit de opleidingstijd. De bewindsman schrijft dit in zijn nota naar aan leiding van het verslag betreffen de de defensiebegroting 1967. Hoewel de opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten dienst tijdverkorting in algemene zin betreurt, is hij van mening dat de door de koninklijke landmacht gevolgde werkwijze geen ernstige terugslag behoeft te hebben op het peil van geoefendheid, mits in de overblijvende opleidingstijd het bereiken van een hoog peil krachtig wordt nagestreefd. De minister van defensie is na ernstige overweging tot de con clusie gekomen dat, wat de ko ninklijke landmacht betreft, aan een langere plaatsingsduur van personeel in de bondsrepubliek dan de thans geldende o,ver het algemeen overwegende bezwa ren zijn verbonden. Voor het per soneel van de K.L. zullen dan ook de thans geldende termijnen van uitzending worden gehandhaafd. Deze bedragen 3 jaren voor onge- huwden en voor gehuwden met gezin en 2 jaren voor gehuwden zonder gezin. landmachtpersoneel, Voor het voor het dagelijks bestuur, al dus de voorzitter. Dezelfde vragensteller wilde voorts weten waarop de schat ting van het gebruik van de A. W. L. door het bedrijfsleven is gebaseerd. Deze berust op waarnemingen van de laatste vier a vijf maan den. Er zijn bedrijven die wei nig en er zijn er die in 't geheel niet lozen op de A.W.L. Hoewel er geen sprake is van minder gebrek aan vertrouwen, heeft de A.W.L. in enkele bedrijven metingen verricht en is toen op enkele verschillen in opgave en waarneming gestuit. De schat ting voor 1967 achtte voorzitter Van Waes echter reëel. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting 1967 goedge keurd. Belgische organisaties van oud verzetstrijders en de Belgische afdeling van het Joodse wereld congres hebben een beroep ge daan op de nieuwe Duitse rege ring om met alle grondwettelijke middelen de vorming van nieuwe nazistische groeperingen tegen te gaan. Voorts verlangen zij dat de bondsregering alles in het werk stelt om de Duitse publieke opi nie voor te lichten over het mis dadige karakter van het nazi-re gime. De oproep is vervat in een re solutie, die donderdagavond op een bijeenkomst in Brussel werd aangenomen en die vrijdag zowel aan de bondsregering als aan de Belgische regering is toegezon den. De bijeenkomst was belegd om te protesteren tegen de recen te verkiezingssuccessen van de uiterst rechtse N.P.D. in Hessen en Beieren en te waarschuwen tegen de herleving van het na- tionaal-socialisme in Duitsland. De resolutie is ook aan de Bel gische regering gezonden, omdat men van de regering verlangt dat zij Bonn officieel op de hoogte brengt van de ongerustheid in België. wapens, is de periode van uitzen ding in beginsel op maximaal 5 jaar gesteld. Ook deze termijn komt niet voor verlenging in aan merking, aldus minister De Jong, die dit meedeelt in zijn nota op het verslag inzake de ontwerp- defensiebegroting voor 1967. Zowel achter de schermen als in het openbaar ontwikkelt paus Pau lus een grote activiteit tot herstel van de vrede in Vietnam. Dit heeft mgr. Fausto Vallainc, Vaticaans perschef, vrijdag op een persconferentie verklaard. De paus maakt voor dit doel ge bruik van diplomatieke kanalen, vertrouwelijke brieven en speciale afgezanten. Bovendien waren de particuliere audiënties een middel om zijn vredesinitiatief verder te ontwikkelen. Mgr Vallainc zei voorts dat de jongste oproep van paus Paulus om het kerstbestand in Vietnam met zes weken te verlengen in de hele wereld weerklank had gevon den. Van communistische zijde zou er echter nog geen reactie van be tekenis zijn binnengekomen. HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: .Angélique, de weg naar Versailles". Gebouw „De Schakel", 8 uur: Beatgroup „Clan 25". ZONDAG 18 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2,30, 5 en 8 uur: „Angélique, weg naar Versailles". MAANDAG 19 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Angélique, de weg naar Versailles". DINSDAG 20 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Angélique, de weg naar Versailles". Als de Staten-Generaal zich met de plannen van minister De Jong (defensie) akkoord verklaren, gaat de Nederlandse dienstplichtige sol daat per 1 januari 1967 meer ver dienen. De soldij ontvangende dienst plichtigen van de landmacht en de luchtmacht zullen dan aanspraak krijgen op een maandelijkse wed de, die wat betreft de dienstplich tige soldaten, de soldaten 1ste klas se, korporaals en sergeanten-titu lair gebaseerd zal zijn op een aan zienlijke verhoging (van 73 tot 100 procent) van de huidige soldij). Deze bedraagt thans per dag resp. 1,75 (ongeoefend soldaat), 2,— (geoefend soldaat), 2,10, 2,25 en 2,50, vermeerderd met 10 ct voor de soldijspaarregeling, waar van vrijwel elke dienstplichtige ge bruik maakt. Voor de dienstplichtigen van de marine zullen overeenkomstige maatregelen worden getroffen. Volgens de nieuwe regeling zul len een ongeoefend en geoefend soldaat een bruto-wedde ontvan gen van f 200 per maand; een sol daat le klasse van 208; een kor- De vergadering die de loon- commissie van de sticking van de arbeid vrijdag zou houden, is op verzoek van de werkgevers uitgesteld. Het was de bedoeling dat de looncornmissie een concept-brief aan het kabinet zou opstellen, waarin haar standpunt: en) wor den neergelegd over de beslissing van het kabinet op bet gebied van de loonvorming in 1967. Reeds eerder had de raad van werkgeversverbonden, waarin de vier centrale verbonden van werkgevers samenwerken, laten weten dat men aan een strikte uitvoering van het loonbeleid wil meewerken. Er moest nog worden onderzocht, zo deelden de verbonden mee, welke mogelijk heden tot die medewerking in de stichting bestaan, omdat het N.V.V. die medewerking heeft ge weigerd. De looncornmissie is nu voor woensdag 21 december bijeenge roepen. poraal van 223; een sergeant- titulair van 252. Na aftrek van kosten voor huisvesting en voe ding, A. O. W.- en A. W. W.-pre- mies (waartegenover een compen satie-toeslag staat) en eventuele loonbelasting resulteert een netto bedrag per maand voor de vier ge noemde categorieën van resp ƒ104, ƒ112, ƒ127, ƒ150 per maand. De minister acht het gewenst de herziening van het betalingsstelsel uit te breiden tot alle voor eerste oefening onder de wapens zijnde dienstplichtigen, met inbegrip van hen die tot reserve-officier wor den benoemd. Een overgangsmaatregel bepaalt, dat deze wijziging niet gekit voor degenen die vóór 1 juli 1966 voor De commissie voor de verzoek schriften uit de tweede kamer zal de kamer voorstellen de rege ring uit te nodigen het treffen van een voorschotregeling op nieuw te overwegen voor dege nen, die door schadevergoeding door Indonesië in aanmerking zullen komen. De commissie denkt hierbij aan een voorschot van 75 procent van de vermoede lijke definitieve uitkering. Het gaat hierbij om personen, van wie op het departement reeds thans bekend is of binnenkort bekend kan zijn, dat zij inderdaad in aan merking zullen komen voor een schadevergoeding uit de door In donesië beschikbaar gestelde gel den. Voor verscheidene van hen is het uit sociaal oogpunt onaan vaardbaar, dat zij tot 1968 zou den moeten wachten, gezien hun hoge leeftijd en benarde finan ciële omstandigheden, aldus de commissie. „CLUB DER HONDERD". HENGELPROFE3SOR VING MINI-SNOEK „De „Club der Honderd" heeft donderdag zijn jaarlijkse snoek- wedstrijd gehouden op de Tiefi- hovense plassen. De wisselbeker werd verdedigd door de Amster damse hengelprofessor Rein Mij- dema, die hier een mini-snoek aan de haak heeft. Weliswaar ondermaats, doch voorzitter Van Krevelen houdt toch maar het schepnet gereed. eerste oefening onder de wapenen zijn gekomen, alsmede voor hen die, ofschoon zij na die datum zijn opgekomen, op 1 januari 1967 reeds in het genot van de hogere bezol diging zijn. Voor de sergeant wordt de nieu we bruto-wedde 272 (netto 165); voor de vaandrig ƒ311 (netto 195); voor de res.-tweede-luite- nant 349 (netto 225) en voor de res.-eerste-luitenant 445 (netto 300). In de straten van Wellington in Engeland reed vrijdag een begrafenisstoet. Het ging alle maal langzaam en plechtig, toen er plotseling om de hoek van een straat 'n politiewagen kwam aangieren die knarsend langs de lijkwagen stil hield. Er spron gen twaalf rechercheurs uit. Een ervan liep op de begrafenison dernemer toe en vroeg wie er in de kist zat. De hevig ge schrokken ondernemer wist het niet meer. Hij kon zich alleen nog maar herinneren dat hij een oud moedertje aan het begraven was, maar dat was niet voldoen de. De rechercheurs geloofden dat de ontsnapte spion George Blake in de kist zat. De verwar ring werd nog groter toen iemand uit de menigte, die zich om de lijkwagen had verzameld, schreeuwde dat hij het deksel van de kist zag bewegen. Dit was voor een van de poli tiemannen het sein om via de radio uitvoerig om inlichtingen te vragen. Toen hij die had ge kregen en gebleken was dat Blake niet in de kist zat, mocht de stoet verder rijden. Van de 44-jarige Blake heeft men niets meer vernomen na zijn ontsnapping uit een Londense gevangenis in oktober. Hij moest daar een gevangenisstraf van 42 jaar uitzitten wegens spionage voor Rusland. Oud-minister Den Uyl, die vorige week in het nieuws kwam met zijn schatting van de aardgasvoorraden in Friesland, ziet geen aanleiding om op grond van de door hem ver wachte grootte van de Friese gas bel uitbreiding te geven aan het zogenoemde „aardgas-potje". Dit is een gereserveerde voorraad aardgas, die speciaal is bestemd om te worden aangewend in de stimuleringsgebieden. Deze voor raad is bepaald op 30 miljard ku bieke meter aardgas „er is nu geen aanleiding dit potje te verhogen Het „uitgiftebeleid" dient, naar de opvatting van de oud-bewinds man met uiterste voorzichtigheid te gebeuren, opdat geen vervalsing van de concurrentie-voorwaarden optreedt. De heer Den Uyl, lijsttrekket voor de P. v. d. A. bij de komende verkiezingen, houdt staande, dat de aardgasvoorraden onder de Friese bodem best eens 200 mil jard kubieke meter groot kunnen zijn. De aanvankelijke schattingen van de gasbel te Slochteren wer den aanzienlijk overtroffen en waarom zou de bewezen voorraad aardgas in Friesland niet het dub bele kunnen zijn van hetgeen thans als vaststaand wordt aangenomen, aldus de heer Den Uyl. Hij deed vrijdagmiddag in Eind hoven deze uitlatingen in een ge sprek met de pers, dat gehouden werd na afloop van een door hem aan Noord-Brabajjt gebracht werk bezoek. ONDER HANDELINGEN OVER DE AANKOOP VAN PUTH Voerendaal: Tussen de opperbe velhebber van de N.A.V.O., gene raal Von Kielmannsegg en graaf Zu Stolberg—Stolberg zijn on derhandelingen gaande over de aankoop van het kasteel „Puth" in Voerendaal. Het ligt in de be doeling van generaal Von Kiel mannsegg daar volgend jaar te gaan wonen. Over enkele weken zal de generaal mededelen of hij al dan niet tot aankoop zal over gaan. In de defensienota van 1964 is gesteld, dat een van de taken van de koninklijke marine be staat in het opsporen en bestrij den van onderzeeboten. De vlieg tuigen van het vliegkampschip vormen een essentieel onderdeel van de vloot, die door deze tac'c nodig is. In verband hiermede kan de „Karei Doorman" nas u't de sterkte worden afgevoerd, na dat vervangende middelen zün verworven, aldus minister De Jong in een nota naar aanleiding ■van het verslag betreffende de defensiebegroting 1967. De minister kan de opvattin gen die bij bepaalde delen van het Nederlandse %'O'k te bespeu ren zijn om nu al te komen tot de afschaffing van de „Karei Door man" niet delen. Enige studies, verband houden de met voorbereidende werk zaamheden voor het bouwen van een met kernvoortstuwing uitge ruste onderzeeboot, zijn uitge voerd of onderhanden. Hiermee is een bedrag van 50.000 ge moeid. Dit schrijft de minister van defensie in een nota naar aanleiding van het verslag be treffende de ontwerp-defensie- begroting 1967. De heer De Jong acht zijn voor nemen tot het verkrijgen van technische hulp uit de Verenigde Staten bij de bouw van 'n derge lijke onderzeeboot nog altijd voor verwezenlijking vatbaar. Tot zijn spijt zijn nog geen vor deringen op dit gebied gemaakt al zijn de besprekingen nog ge heel „open". Vrijdagmorgen even na half elf heeft zich in het weten schappelijk centrum van het ge bouw van de vrije universiteit in Buitenveldert een nogal ern stige explosie voorgedaan. Er steeg een zwarte rook uit het gebouw op. De politie had haar handen vol om een verkeers chaos, veroorzaakt door belang stellenden rond het gebouw, uit de knoop te helpen. Er hebben zich bij de explosie geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De explotie heeft zich afgespeeld in het ventilatie systeem van het geologisch labo ratorium. Er ontstond een begin van brand, dat door de brand weer werd bestreden. De explosie is ontstaan in een gasfles, die verhit werd doordat men in de onmiddellijke nabij heid iets was gaan smelten. Ge lukkig kondigde de explosie zich aan, zodat werklieden en stu denten die zich nabij het ven tilatiesysteem bevonden, tijd kregen om de vlucht te nemen. De explosie ging gepaard met een felle steekvlam, die zich door het ventilatiesysteem ver spreidde en een kleine brand veroorzaakte. Er ontstond nogal wat verwarring door de vluch tenden en de grote publieke be langstelling, die zich buiten het gebouw manifesteerde. De brandweer belette aan vankelijk iedereen, ook de poli tie, het laboratorium binnen te gaan uit angst dat zich nog meer explosies zouden voordoen. Deze angst bleek echter ongegrond en binnen een kwartier was men de situatie meester.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3